Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANNE Br BIJ 2 PAKKEN HZ De Uitslag. FEUILLETON BINNENLAND. nOORD BRABAItO ADVERTEERT IN DIT BLAD, Dit nummer bestaat uit Diie Bladen EERSTE BLAD NUMMER 44. ZATERDAG 29 MEI 1937. 60e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telegr.-adres: ECHO. Telefoon No. 38. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. „De Telegraaf" moge in z'n be schouwing van Donderdag-ochtend wel schrijven, dat het succes der ver kiezingen is voor „Colijn en Oud", wij zijn zoo vrij te meenen dat deze stel ling onbillijk en onwaar is. De R.K. Staatspartij, niet een per soon uit de partij, heeft een pracht-suc- ces behaald. Op 28 zetels er 3 bijgeno men, dat is o.i. een reuzen-prestatie. Vooral als men daarbij in aanmerking neemt, dat de katholieken geheel alleen zonder eenige hulp, zelfs besprongen door kleine partijen uit eigen kamp, deze zetels moesten behalen. Het is toch voldoende bekend dat niemand buiten eigen partij op de katholieke lijst stemt, wat bij andere i.e. de Anti revolutionairen (Colijn) en Vrijzinnig democraten (Oud) wel 't geval is. In weerwil daarvan en van alle laag- bij-de-grondsche bestrijding der N.S.B.', komt de R.K. Staatspartij krachtiger uit den strijd te voorschijn, als een' voorbeeld van eensgezindheid, van kerngezonde principes, van organisatie en groote stabiliteit. De Anti-revolutionaire partij, speci aal z'n groote leider Dr. Colijn, heeft een niet minder belangrijk succes be haald, waarmee wij hen van harte ge- lukwenschen. Al kan men het vanzelf sprekend niet in alle regeeringsdaden en opvattingen met deze groote figuur eens zijn, eenieder moet overtuigd zijn van de groote werklust, de hooge op vatting van taak en plicht, zijn vele gaven van verstand en hart. Daarom is 't geen wonder dat hij op deze wijze uit den strijd komt, gesteund zelfs door velen buiten de partij, die meenden voor eigen huis te werken en op prachtige wijze reclame maakten voor Dr. Colijn. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). 22) Kom mee, hierdoor dezen kant uit. Waarom ben je gekomen, Anne? Ze bevonden zich op een smal, dichtbegroeid pad, dat zich door het kreupelhout rechts van de oprijlaan slingerde. Jenny liep snel voort tot waar het pad uitmondde in een eigen, aardige, vierkante open ruimte. Een haag van gesnoeiden hulst omringde deze met hooge, ondoordringbare mu ren. In een van die muren was een opening gekapt --ze leek een helder, doorzichtig venster, dat uitzicht gaf op een lieflijk schilderij, van blauwe lucht, zonnig water en groene weiden. I)e omheinde plek zelf was donker en kil. Toen ze daar waren, sloeg Anne haar vrijen arm om Jenny heen. - O Jen! was alles wat ze zeggen kon. Een kort moment werd de druk van haar omhelzing beantwoord. Toen maakte Jenny zich los haar hand We verwijzen b.v. naar de sterio- type annonces in de N. Rott. Crt. „Zet meer liberalen naast Colijn". Dat is jammerlijk verkeerd uitgekomen; er zijn wel veel andere en meerdere mannen naast Colijn gezet, maar juist geen libe ralen, zoodat de Vrijheidsbonders on geveer verdwenen zijn uit de Kamer, waarin zij eens zoo machtig paradeer den. Evenzoo verging het de Christelijk- Historischen die mede voor de winst der Anti-revolutionairen, het gelag moesten betalen, wat werkelijk in s-lands belang te betreuren is. De Vrijzinnig-democraten, aange voerd door Mr. Oud hebben heel wat stemmen meer behaald, maar konden het niet tot een zetel winst brengen. De socialisten hebben een zetel ge wonnen, gelukkig van de communisten. Zij toonen vooral in de groote steden groote stabiliteit, zelfs eenigen aanwas; op t platteland wordt de aanhang min der. Mogen zij doorgaan op den weg van evolutie in nationaleft zin en in haar eigen en 's-lands belang. Dat de K.D.P., Partij Bouman e.a. zoo uit den strijd zijn gekomen, ver wondert niemand; ze hebben alleen de R.K. Staatspartij mogelijk van een zetel beroofd; nog verschillende andere par tijtjes zijn verdwenen en betalen hun tol aan de schatkist. Tenslotte het groote feit van den dag (om van Zwart-Front heelemaal maar niet te spreken) is de debacle der N.S.B. Waar blijven ze nu met hun 20, 13, 11, 10 zetels? Een achteruit gang tegenover de laatste Staten-ver- kiezing met 50 en 4 zetels! Het Ne- derlandsche volk houdt niet van de magogie en van een actie als door haar gevoerd, speciaal ten opzichte der ka tholieken! Zij heeft haar verdiende loon reeds te pakken! Bewezen is dat het Nederlandsche volk niets voelt voor revolutie, noch van rechts, noch van links. En nu in afwachting van de groote dingen die a.s zijn. t Is wel een typisch verschijnsel di rect na de verkiezingen, dat bladen als N. Rott. Crt., Handelsblad en Tele graaf, die ongeveer geen enkele partij achter zich hebben, thans reeds aan 't uitknobelen zijn, hoe een eventueel mi nisterie in elkaar moet komen. Zij kun nen dit gevoegelijk aan H. M. de Ko ningin en de leiders der partijen die iets in de pap te brokken hebben overlaten. Die zijn daarvoor competent genoeg! Geen geschenken voor de Koningin. In verband met bestaande voorne mens van verschillende zijden om aan H. M. de Koningin geschenken aan te bieden ter gelegenheid van het 40 jarig regeeringsjubileum in het komende jaar wordt ter alge- viel slap langs haar lichaam. Waarom ben je gekomen, her haalde ze. O, Anne, waarom ben je gekomen? Eén wonderlijke verwarring greep Anne aan. Haar heele bewustzijn was zoo volkomen vervuld van de vreugde weer bij Jenny te zijn; dat daarin let terlijk geen plaats was voor een ande re overweging. Maar nu klopte iets aan de deur van haar gedachten en eischle toegang. Het halfduister van deze beschaduwde plaats vermeerder de haar gevoel van zekerheid. Ze strekte de handen voor zich uit, om iets af te weren, en vroeg langzaam, op een toon van twijfel: Maar Jen je ik bedoel vind je hel dan niet prettig dat ik ge komen ben? Ik liet je toch weten niet te ko men. Ik liet je weten niets te doen voor je Mr. Carruthers gesproken had. Hij was niet op kantoor; hij is ziek geweest. Toen, na een pauze: Ik heb immers getelegrafeerd. Wat geeft het dat je telegrafeert? Je wachtte niet op antwoord en ik kreeg je telegram pas tien minu ien voor je kwam. We hadden ge luncht op Greystones. Het eenige wat ik kon doen, was de anderen aan hun lot overlaten en je in de oprijlaan op te vangen. Anne's wenkbrauwen trokken zich samen; haar oogen rustten op Jenny met 'n vreemdverbaasde uitdrukking. Heb je gasten? sfiaasS EEN, POLIS LEVENSVERZEKERING meene kennis gebracht, dat aangezien in de laatste jaren bij gelegenheid van bijzondere dagen in het Koninklijk Huis reeds meer malen voor verschillende doeleinden gelden zijn ingezameld, Hare Majesteit met volle waardeering voor de gevoelens, waaraan de bestaande voornemens zijn ont sproten, den wensch heeft te kennen gegeven, dat bij deze gelegenheid daarvan worde afgezien en dat het regeeringsjubileum geen aanleiding geve tot een beroep op de inge zetenen tot storting van bijdragen voor aanbieding van een huldeblijk De Wereldjamboree. Rondom de Wereldjamboree be gint het al levendiger en bedrijviger te worden. Met den bouw van het groote kamp, dat de duizenden in ternationale gasten zal moeten her bergen, is thans een aanvang ge maakt. Het belooft een grootsch geheel te worden, waar niets zal ontbreken, waaraan een dergelijke omvangrijke volksnederzetting be hoefte kan hebben. Een postkantoor, een bankgebouw, een reisbureau, een eigen werkgelegenheid voor de journalisten zullen er om slechts enkele bijzonderheden op te noemen aanwezig zijn. De belangstelling uit het buitenland begint nu toe te nemen en sommige buitenlandsche contingenten, zooals het Australische zijn zelfs reeds onderweg. Als nu het Hollandsche zonnetje z\jn mede werking maar wil verleenen* behoeft er niet aan te worden getwijfeld, dat dit grootscheeps padvinders festijn zal, slagen en bij de buiten- landsche deelnemers 'n onverdeeld gunstigen indruk zal achterlaten. Het blijft goed gaan! In het April.no. van het Maand schrift Centraal Bureau voor de Slatistiek zijn opgenomen overzich ten van den goederenhandel en de scheepvaart in het eerste kwartaal van 1937. Hieruit blijkt, dat wat de goederenmarkt betreft, de toestand nagenoeg gunstig bleef. De stem ming was over het algemeen vast. De prijzen zijn veelal, soms met kort durende reacties, gestegen. De omzetten waren in vele gevallen belangrijk. Ten opzichte van de zeescheep vaart blijkt, dat de opleving in de lijn gedurende het eerste kwartaal voortgang vond; de vrachtprijzen konden voor verschillende lijnen verhoogd worden. Ja, logo's voor de week-end. Maar hoe dan ook, Anne, je moet toch inzien, dat je onmogelijk hier op die manier kunt komen binnenvallen. Anne's blik bleef strak op haar zus- Ier gevestigd. Vaag schemerde het door haar gedachten heen hoe goed Jenny er uit zag hoe knap ze was maar verder was er een doffe, nij pende leegte in haar hersens ze was zich alleen duidelijk bewust van een pijnlijk,, krampachtig pogen om dat kloppende iets dat haar geest wil de binnendringen, tegen te houden. Waarom Jen? Jenny kwam dichter bij haar. Waarom heb je in vredesnaam niet gewacht tot je van me hoorde? .Ie had behooren te wachten. Neen, ik vind van niet. Integen deel ik moest je spreken; ik moest weten wat jij tegen de menschen ge zegd hebt. Het scheelde geen haar of ik was Aurora tegen het lijf geloopen. En ik dacht Aurora! Vol ontsteltenis kwam hef over Jenny's lippen. Ja kind, Aurora. Als ik niet zoo vlug als water was geweest, had ze me gezien. En voor ze me ziet, is het noodig dat ik er een idee van heb, wat ze weet, vind ik. Ze weet niets. Hoe bedoel je dat ze niets weet? Ik wordt geacht met haar op reis te zijn geweest? Weet ze dat? Neen, zelfs dat weet ze niet. Ik heb haar geschreven maar de brief kwam terug. En ik verkeerde in de W. GRATIS vaste overtuiging dat ze nog in geen maanden terug zou komen, want Leo nard Fairlie zei dat Mabel hem ver teld had, dat Aurora juist naar Koer- distan vertrokken was. Daaruit leid de ik af dat we haar voorloopig niet terug zouden zien. Ben je er wel zeker van dat het Aurora was? Weer lachte Anne. Dat was echt Jenny. Jenny geloofde nooit iets dat ze liever niet gelooven wilde. Als het haar paste overtuigd te zijn dat Auro ra Fairlie zich in Koerdistan bevond, dan zou ze zelfs ondanks het meest ontmoedigende bewijs in die overtui ging trachten te volharden. Natuurlijk hen ik er zeker van, ik heb haar met mijn eigen oogen ge zien. Ze logeert in Hotel Haydon, haar handteekening stond in het vreemde lingenregister. Ik moet haar spreken, verklaar de Jenny. Of of jij kunt het eigenlijk wel voor me doen. We heb ben geen uur te verliezen en ik kan met geen mogelijkheid eerder naar Londen als Woensdag. Ja, ga jij maar naar haar toe. Als je voortmaakt kun je den trein van 4 uur 45 halen. Ik heb den chauffeur van de taxi gezegd te wachten. Een steek van pijn priemde dooi den nevel van verwarring, die Anne's gedachten omgaf. Jenny had den chauffeur gezegd te wachten het was niet Jenny's bedoeling dat ze op Waterdene bleef; ze moest naar de stad terug en liefst direct. Ze staarde in gepeins voor zich uit; toen voelde ze Jenny's hand weer op haar arm haar zacht voortduwend. Vooruit Anne, wordt eens wak ker. Je moet je haasten als je de 4 uur 45 wilt halen! Boosheid stak haar nu scherper dan pijn. Waarom zou ik me haasten om ciien trein te halen? O, je moet. Waarom toch Jenny? Jenny liet haar hand door de ron ding van Anne's elleboog glijden. Anne. toe. ga heen; alsjeblieft. Maar Anne gaf geen kamp. Waarom Jenny? zei ze nogmaals nadrukkelijk nu. Jenny trok met een geprikkelde be weging haar hand weg. Waarom maak je het zoo moeilijk voor me? Je moet toch begrijpen, dat je niet had be hooren te komen. Ik kan je hier on mogelijk hebben en je maakt het me zoo onuitsprekelijk moeilijk. Ik kan je hier onmogelijk heb ben. Toen Jenny dit zei, stierven de vreugde en het stralende licht die haar heele wezen vervuld hadden het werd koud en donker in haar. Niets in haar gezicht, niet het geringste ge baar verried wat in haar omging, maar voor een poos verloor ze alle besef voor de werkelijkheid om haai heen. Ze wist zelf niet hoelang het duurde eer haar geest weer helder was koud en duister, maar helder. O, je maakt het zoo moeilijk voor me herhaalde Jenny. (Wordt vervolgd). het Zuiden, Waalwytstbe en Langstraatscbe Courant, GESLOTEN BIJ DE M GEEFT ZEKERHEID VOOR DE TOE KOMST VAN U EN DE UWEN. t A 1 7'/ï CTS. PER PAK

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1