Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. BUITENLAND. KANTONGERECHT. J. BOEKBESPREKING. GEMENGD NIEUWS DRUNEN. GEERTRUIDENBERG. HEUSDEN. KAATSHEUVEL. RflflMSDONK. SPRANG-CAPELLE. WASPIK. Werkloosheid in een maand daalt meer dan lO°/0. Uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek ontleenen we betreffende het aantal geheel werkloozen, ingeschreven bij alle organen der openbare arbeidsbe middeling als werkzoekenden, blijkt dat de werkloosheid in één maand tijd met meer dan 10 pCt. is gedaald. Het aantal geheel werkloozen op het einde van April 1936 bedroeg 415.743 en einde Maart 1936:429.046. Ondanks de toeneming der bevol king en het daarmede gepaard gaande nieuwe aanbod van arbeids kracht, bedroeg het aantal inge schreven geheel werkloozen eind Maart 1937 dus rond 25.700 en eind April 1937 zelfs 56 000 minder dan een jaar tevoren. Terwijl het vorige jaar de vermindering van Maart op April slechts ruim 13.000 beliep, was deze in hetzelfde tijdvak van dit jaar tot 43.600 toegenomen. De Indischebegrooting voor1938. Naar het «Bat. N. B.» verneemt, is voor het jaar 1938 een sluitende begrooting bereikt op een basis van omstreeks 500 millioen. De toene ming ligt dus tusschen de 80 en 90 millioen. Bovendien zijn de ont vangsten-ramingen zeer voorzichtig opgezet, zoodat er nog eenige spe- ling is. Dit is een wezenlijk sluitende be grooting. in dien zin, dat thans ook de aflossing der leeningen ad ruim 1 millioen uit de middelen betaald zal kunnen worden, zonder dat een tekort ontstaat. De eisch, die in '36 voor de ko mende begrootingen was gesteld, n.l. een opzet zonder schuldver- meerdering. kon uiteraard na de opleving vervallen. Blijde gebeurtenis voor het Prinselijk Paar? Naar aanleiding van berichten in de buitenlandsche pers omtrent een te verwachten blijde gebeurtenis voor het Prinselijk Paar, meldt men aan het A. N. P. van bevoegde zijde, dat hieromtrent nog geenerlei me- dedeelingen zijn ontvangen. Een driemaal wekelijkschen In- dië dienst van de K.L.M Een verbinding Amsterdam Australië? Omtrent de plannen van de di rectie der K.L.M. om na de indienststelling van het D.C. III- materiaal op de Indië-ioute over te •^;:te: gaan tot een driemaal wekelijk schen dienst naar Batavia, kan het »Alg. Hdbl.» thans melden dat de invoering van dezen dienst vast staat. Omtrent den datum van ingang bestaat nog geen zekerheid, maar verwacht mag worden, dat zeer binnenkort meer hieromtrent kan worden medegedeeld. De directie van de*K L.M. moet eerst met het ministerie nog enkele besprekingen voeren De K.N.l.L.M. heeft voorts van Australische regeering toestemming gekregen voor de exploitatie van van een lijn Batavia—Sydney. De mogelijkheid is nu groot dat de K.L.M. deze lijn in plaats van de K.N.l.L.M. zal gaan exploiteeren, zoodat dan een verbinding Amster dam—Australië zal bestaan. Dit houdt verband met het feit, dat de K.N I.L M. slechts over weinig ma terieel beschikt, terwijl de K.L.M. met haar D.C. III materieel geheel voor dezen dienst is ingericht. Gunstiger jaar voor de A.K U. De Algemeene Kunstzijde Unie boekte over 1936 blijkens't jaarver slag een bedrijfswinst van f 1.814.678 (v. j. f l 267.290). Uit andere winst bronnen (uitkeringen,deelnemingen interesten, exploitatie onroerende goederen, etc.) komt hierbij nog f2.198.770(1.044.467)doch f5,694.244 als resultaat van aandeelinkoop, depreciatiewinst en assorayon-trans- actie op de creditzijde van de winst en verliesrekening voorkomen. van Eduard VIII en 6000 pond sterling 'sjaars voor prinses Elisa beth tot haar meerderjarigheid. Burgemeester Max berispt door Senaat. De Belgische Senaat heeft met 52 tegen 24 stemmen en 59 ont houdingen de motie var) ^en Vlaamsch-nationalist Van Oieien en den Vlaamsch Katholiek Verbist aangenomen. Daarin wordt af keuring uitgesproken over het optreden van den Brusselschen burgemeester Max wegens de over dreven maatregelen, die hij Zondag j.l. heeft genomen tijdens de Vlaam- sche betooging voor amnestie De socialisten en een deel der katho lieken onthielden zich, omdat zij van oordeel waren, dat de Senaat niet het recht heeft burgemeesters te berispen. De liberalen stemden tegen, evenals eenige katholieken. Vlaamsch-nationalisten en rexislen stemden allen vóór de motie. Egypte is lid van den Volkenbond Tijdens een plechtige zitting van de Assemblée is Woensdagmiddag Egypte lid van den Volkenbond geworden. De Spaansche opstand Engeland tracht een wapenstil stand tot stand te brengen, ten einde den nationalisten te beletten Bilbao te veroveren. Misschien echter zullen de rechtschen op grond van de voor Madrid opge dane ervaring Bilbao heelemaal niet aanvallen, doch hun opmarsen voortzetten naar Santander, Oviedo en Gijon, ten einde Bilbao door honger tot capitulatie te dwingen. De luchtaanval, dien rechtsche vliegers op Bilbao ondernomen hebben, heeft aan 5 personen het leven gekost; 15 burgers zijn ge- wond. Op bevel van Generaal Franco hebben de nationalisten naar uit Salamanca wordt gemeld, 48 ge vangenen, vroeger behoorend tot de Internationale Brigade, in vijheid «esteld. Als reden hiervoor wordt door een nationalistisch officier opgegeven, dat men ontdekt heeft, dat deze gevangenen slechts werk loozen waren, die het slachtoffer zijn geworden van bolsjewistische praktijken. Gisteravond, tot aan middernacht toe, is Almaria herhaaldelijk ge bombardeerd door nationalistische vliegtuigen. In totaal zijn 25 bom men van groot kaliber geworpen. Een der bommen ontplofte nabi het Britsche schip »Greated«, waarvan de romp weid getroffen. Hel schip kon door krach^g pompen voor aen ondergang be hoed worden. Goede verzorging der Baskische kinderen in Engeland Tijdens een gehouden zitting van het Hoogerhuis, waar de kwestie der Baskische vluchtelingen ter sprake kwam, werd in den loop van een kort debat medegedeeld, dat de Britsche regeering zich er van overtuigd heeft, dat er behoor lijk voor de kinderen wordt gezorgd. Zij vertoeven thans, zoo werd gezegd in een tijdelijk kamp nabij Southampton, waar geen publiek wordt toegelaten. Fransch vliegtuig door nationa listen neergeschoten Een Fransch vliegtuig van de luchtvaartmaatschappij »Air Py- renées«, dat den dienst onderhoudt tusschen Bayonne en Bilbao is Woensdagochtend om elf uur ter hoogte van Sopelana door jacht vliegtuigen der nationalisten op het oogenblik, dat deze toestellen boven Bilbao en omstreken opereerden, neergeschoten. De bestuurder van het Fransche vliegtuig werd ernsiig. een passagier licht gewond. Het toestel is gedeeltelijk vernield. Een slechte gelaatskleur moeder voor een groot arm gezin, waarvoor de vader zijn gezondheid bij na moet opofferen, om met hard wer- cen een stuk droog brood te verdienen. Doch behalve het ernstige is in dit boek het humoristische element niet vergeten. Het is een werk dat voor ,,elck wat wils" biedt en daarom ook door vol wassenen zeker niet versmaad zal wor den. Jonge Zwervers, door 1. H. v. Soest. Geïll. door Hans Borrebach. Ingen. 2.-. In prachtb. 2.90. Uitg. Gebr. Kluitman Alkmaar. In dit boek wordt de geschiedenis be schreven van twee vriendinnen die in levensopvatting en karakter eikaars te genstellingen zijn. Het bevat feitelijk twee levensgeschiedenissen die, we kunnen wel zeggen, allebei in een apart boek hadden kunnen worden beschre ven, doch hier op meesterlijke wijze tot een geheel zijn vereenigd. De schrijfster geeft den indruk of dat zij persoonlijk alles zelf heeft meege maakt. Zij moet wel goed op de hoogte zijn van de Indische toestanden, even als van de reizen die in dit boek be schreven worden. Vooral wanneer men de indrukken over Spanje leest, welk land toen nog in vredige rust gedompeld lag, is men vol bewondering over de vlotte manier waarop de schrijfster deze stof be- heerscht, en dan worden onze gedach ten treurig, wanneer men de schrille te genstelling ziet met thans. Trouwens t boek is vol tegenstellingen, hetgeen dit werk juist zoo aantrekkelijk maakt, spe ciaal voor meisjes van 18 jaar en ouder. Wij ontvingen: ,,De Geldersche Achterhoek", een ideaal „Vacantie-oord"; uitgave van t Verkeersbureau ,,de Graafschap N.V. te Doetinchem. In een omslag bijeen zijn de mooiste punten met beschrijving gegeven uit de bekende plaatsen in den achterhoek, als Aalten, Bergh, Dinxperlo, Doesburg, Doetinchem, Gendringen, Humeh en Keppel, Winterswijk. Wij zouden onze lezers aanraden zulk een album aan te vragen aan ge noemd Verkeersbureau, dat ze gratis verzendt. De uitvoering is smaakvol en verraadt 't werk van een bekende druk kerij en men krijgt een idee van de schoonheid van eigen land, speciaal van een der mooiste streken, de Geldersche Achterhoek. Grond voor den Nederlander in Indië, door Mr. S. Jaarsma. Drukkerij „de Toekomst" Soerabaja. De nieuwe dienstregeling der B. B. A., ingaande 22 Mei 1937. Prijs 5 ct. Situatie te Swatau verscherpt Behalve eenige torpedobooten bevindt zich thans ook de Japan- sche kruiser »Yubari« met schout bij nacht Okoema aan boord, uit Port-Arthur op weg naar de Zuid- Chineesche haven Swatau, waar een Japanscheconsulaats ambtenaar door Chineesche politiemannen gewond is. Het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken be schouwt de situatie als ernstig. De civiele lijst van den Britschen Koning Gisteren is de tekst gepubliceerd van de civiele lijst van den koning en van de leden der koninklijke familie. Het betreft een jaarlijksch bedrag van globaal 410,000 pond sterling, waarvan 10,000 pond sterling be stemd zijn voor den hertog van Gloucester, in verband met diens gewijzigde functie na het aftreden Bedevaart Brielle. Op Dinsdag 8 Juni a.s. zal de processie HeusdenBrielle onder leiding van Pastoor Willems van Elshout ter Bedevaart vertrekken naar de H. Graven dir Martelaren van Gorcum. Zwembassin. Voor het leegpompen van de Pleunewiel is een pompinstallatie geplaatst. Of deze in staat is de wiel ledig te pompen, en te houden zal worden onderzocht. Opdracht. Aan de firma van Sambeek alhier is opgedragen het verfwerk voor het woonhuis dat gebouwd wordt voor dhr. Muskens, onder archi - tectuur van A. van Huiten te Waalwijk. Aan uè sloopersfirma Chr. Klerks alhier, is opgedragen het sloopen van een heerenhuis aan de Kattesteeg te Kaatsheuvel. Motorclub. Zaterdag 29 Mei komt de Motor club in vergadering bijeen in haar clublokaal,café Klerks. AanvangS uur. Slooperswerk te Kaatsheuvel Ten overstaan van Notaris van Ham had de aanbesteding plaats van het sloopen van een huis aan de Kattesteeg te Kaatsheuvel voor den heer van Kemenade. Ingeschreven werd als volgt C. Klerks, Drunen f307 W. Venus, Vlijmen f267.— A. v. Drunen, Drunen f227.— J. v. d. Schans, Sprang f131.— Gebr. Brekelmans K'heuvel f105.— A. Kleijngeld, Kaatsheuvel f100. A. Vissers, Oosterhout f 75.— W. Mandemakers, K'heuvel f 69.75 Gegund aan den hoogsten in schrijver Afke's Tiental. Door N. v. Hichtum. Geïll. door C. Jetsen. Prijs geb. 2.50, ing. 1.60 Uitg. Gebr. Kluitman Alkmaar. Wat zou men nog bij dit boek heb ben aan te bevelen? Dat het reeds in den tienden druk verschenen is zegt immers genoeg. Toch is het telkens nog een aanbe veling waard. Ontroerend wordt hier de zorg be schreven, die een moeder heeft met haar talrijk kroost. De zorg van een Onze stadgenoot Th. v. Velthoven werkzaam aan de in aanbouw zijnde werkplaats van de I. G. B. zakte tijdens zijn werkzaamheden door een asbestplaat waardoor hij van een hoogte van 7 meter kwam te vallen. Hierbij brak hij zijn arm en been terwijl hij veel bloedverlies had. Zijn 'toestand is echter tamelijk wel. Dokter Knaap verleende de eerste geneeskundige hulp waarna over brenging naar het Ziekenhuis te Raamsdonksveer plaats had. In plaats van Mej. Offermans is aan de Bijz. Meisjesschool alhier benoemd de Eerw. ZuslerConstanse. De speldjesverkoop voor de alleenstaande blinden heeft opge bracht f 10. Jubileum Willem Damen. Zooals te verwachten was, is er groote belangstelling voor het ambts jubileum van den heer Willem Damen, die op 1 Juni den dag herdenkt, dat hij een kwarteeuw als postbode alhier werkzaam is. Naast zijn posttaak is het vooral het vereenigingsleven ter plaat se geweest, dat dezen onvermoeiden werker heeft geïnteresseerd. Dinsdag 1 Juni zal er om 11 uur m de zaal van de Jonge Werkman in het Gildenhuis gelegenheid zijn om den Ju bilaris te complimenteeren. Wij zijn overtuigd, dat velen van deze gelegen heid zullen gebruik maken om een blijk van attentie te brengen. - Opgedragen. Bij onderhandsche aanbesteding van een te bouwen dubbel woonhuis voor den heer C. J. Kolsteren, is het metsel werk opgedragen aan den heer W. den Teuling aannemer alhier. Werkloosheid. Bij het plaatselijk agentschap der ar beidsbemiddeling en werkloosheid ston den heden ingeschreven als geheel werkloos 302, als gedeeltelijk werkloos 78. Hiervan waren geplaatst in de werkversv-iiaffing 23 personen, terwijl er 162 in de steunverlening waren op genomen. Ant. Schalken. R.I.P. Donderdag-voormiddag overleed al hier na een langdurig lijden de Weled. heer Ant. Schalken, mede-eigenaar van de ESVEVE fabrieken. De over ledene was ruim 54 jaar oud en sinds jaren door een sloopende ziekte buiten de mogelijkheid om persoonlijk werk zaam te zijn in zijn bedrijf, dat mede vooral door zijn werklust en handels geest groot geworden is. Naast zijn be drijf is hij geheel zijn leven lid, be stuurslid, president en eere-president geweest van de harmonie Apollo, waar de heer Schalken om zijn vereenigings- geest en toewijding nog steeds ten hoogste gewaardeerd werd. Ook in verschillende andere vereenigingen en comité's was de overledene tijdens zijn leven werkzaam en er werd op zijn za kelijk en bezadigd oordeel steeds groo- ten prijs gesteld. Als huisvader en echtgenoot was hij een voorbeeld en ongetwijfeld heeft hij zijn loon hierboven reeds ontvangen yoor zijn werken en geduldig lijden. RAAMSDONKSVEER. De opbrengst der collecte voor de jeugdwerkloozen heeft alhier op gebracht f90.86. De Veersche Boys 1 zullen Zondag 30 Mei a.s. een vriendschap pelijke wedstrijd spelen tegen de Madesche Boys te Made. De wed strijd zal aanvangen om half vier namiddag. De opstelling der Boys is als volgtDoel Jac. Fijneman achter: Adr. de Rooij en C. Broe ders; midden: Adr. Vissers, W. Schalken en W. Verhagen; voor: Math, van Hulst, J. Kieboom, A.v. Seeters, Jos. van Laarhoven en J. Marcelissen. De margarine is verkrijgbaar bij de volgende winkeliers: F. M. Rooijackers, C. Kieboom, Gez. Jes. pers en Joh. de Bodt. De echtelieden Johannes van Schijndel en Petronella Kuijpers, wonende in de Houtstraat, vierden 26 Mei j.l. hun 40-jarig huwelijks feest. In de dezer dagen gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap «de Goeden Aards-of Eendrachtspolder» is tot bestuurslid gekozen de heer Mart. de Bruijn. Ds. W. Oost zal Zondag om half 10 in de Veersche Herv. Kerk optreden en om half 3 in de kerk op 't Dorp. Voor de samenwerkende zendingsvereenigingen werd alhier ruim f80.— gecollecteerd. SPRANG. Predikbeurten Zondag 30 Mei: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en nam. 2 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en nam. 2.30 uur Candidaat Veldkamp van Kat wijk aan Zee. De uitslag van de Tweede Ka merverkiezing aan het stembureau Chr. Volksbond alhier, was als volgt: Lijst 1 R.K.S.P. 44; lijst 2 S.D.A.P. 43: lijst 3 A.R. Partij 303; lijst 4 C. H. Unie 173; lijst 5 Vrijheidsbond 6: lijst 6 Vrijz. Dem. Bond 16; lijst 7 Comm. Partij 8; lijst 8 St. G. P. 20: lijst 9 Rev. Soc. Arb. Partij 1; lijst 10 Nat. Boeren-, Tuinders- en Middenstanderspartij 4; lijst 11 Kath. Dem. Partij 1: lijst 13 C.D.U. 1; lijst 14 Alg. Belang 13: lijst 15 N.S.B. 5: lijst 16 Herv. G.S.P. 3; lijst 17Chr. Nat. Actie 103; lijst 20 Zwart Front 1, van onwaarde en blanco 16, totaal 760. Naar wij vernemen gaat de in ons vorig nummer aangekondigde wan deling door de Chr. Gymnastiekver- eeniging op Zaterdagmiddag niet door. VRIJHOEVE-CAPELLE. Het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer G. de Rooij aan de Hoogevaart is opgedragen aan de firma van der Dussen te 's-Graven- moer voor cfe som van 5500. In de Geref. Kerk aan het Brug getje hoopt a.s. Zondag op te treden Ds. P. K. Keizer. In 't lokaal der Geref. gemeente aan de Hoogevaart lees- dienst. Naar we vernemen bestaan er alhier plannen om te komen tot de op richting van een kiesvereeniging van de Chr. Nat. Actie. Gezien echter het resultaat van Woensdag j.l. bij de stem bus vreezen we, of er nu nog wel be langstelling voor zal zijn. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie op te treden Ds. J. R. Cuperus. A.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags twee uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a.d. Loonschen- dijk op te treden Ds. Lans te Huizen. Ds. J. R. Cuperus heeft voor het beroep naar dt .cd. Herv. gemeente te Wezep (Gld.) bedankt. J Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" zal Zaterdag 5 Juni a.s. des avonds half 8 in samenwerking met de gemengde zangvereeniging ,,'t Rozen knopje" op de muziektent over de Bin- nenhaven een concert geven. V Predikbeurten Zondag 30 Mei 1937: Ned. Herv. Kerk voorm.half 10 en nam. 2 uur Ds. G. Lans Jr. Naar we vernemen heeft de heer B. Okkers als ouderling der Ned. Herv. Kerk bedankt. BOTSING TUSSCHEN VRACHT AUTO EN AUTOBUS. Bij het baden verdronken Maandagavond is de 24-jarige N. van der B. te Oostzaan in het zgn. Wormergat verdronken. Toen de jongen zich te water begaf om daar te gaan baden, riep hij plotseling om hulp. Een veehou der, die het hulpgeroep hoorde sprong te water en wist met veel moeite den bader tot op vier meter behoeft niet zoo te blijven, kon zelfs mooi worden indien deze verzorgd wordt met witte Purol. De huidzuiverende, huid- qenezende en huidvoedende kracht welke Purol bezit, maakt de huid jeugdig-frisch, gezond en fluweelzacht en zuivert deze tevens van alle huid-onreinheden, zooals vetwormpjes, pukkels, vlekjes en uitslag. Gebruik voor gelaatsverzorging witte Purol. Deze is na inwrijving onzichtbaar op de huid en daarom ook zeer geschikt voor gebruik overdag. Doos 30 en 60 ct. Tube 45 cl. Bij Apoth. en Drog. UITSPRAKEN. A. I.. V., Waalwijk, dronkenschap, 8.— boete C. A. C., Drunen, geen richting aangeven, ƒ3— boete G. M. H.^ Sprang-Capelle, rijden o>er voetpad, berisping It. A. S., Drunen, venten zonder vergunning, 3.boete P. P-, Waalwijk, veiligheid van het verkeer in gevaar brengen, vrijgesproken Aa. v. M., Waalwijk, rijwiel zonder licht, 3.boete J. Th. S., Waalwijk, rijwiel zonder licht, ƒ3.— boete J. W. v. G., Waalwijk, venten zonder vergunning, 3.boete. Omstreeks vijf uur is gisteren op den Rijksweg in het gehucht Tjamsweer (gem. Appingedam) hij het passeeren een autobus van de Damster automaatschappij te Appingedam, waarin behalve de chauffeur zes personen waren gezeten, onder wie enkele kinderen, in botsing gekomen met een vrachtauto uit Groningen, bestuurd door den heer M. Jager, vrachtrijder te Overscliie. De autobus kwam door de botsing aan den rechterkant van den weg terecht, waar zij tegen een boom reed. De inzittenden werden allen aan de schouders gewond. De chauffeur, de 30-jarige S. Mcngedoth uit Appingedam, was er evenwel het ergst aan toe. In liopelooze toestand is de man naar liet academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd. De zes andere gewonden zijn, na door drie geneeshceren te zijn verbonden, naar hun wo ningen getransporteerd. Vooral de autobus was deerlijk gehavend. Dt vrachtwagen werd van voren beschadigd. Naast den chauffeur van dezen auto zat een 14-jarige jongen, die evenals de bestuurder met den schrik vrij kwam. Wel klaagden zij over inwendige pijnen, docli niettemin hebben de beide mannen met een anderen auto de terugreis naar Gronin gen aanvaard. Nader vernemen wij dat de chauffeur van den autobus op weg naar het ziekenhuis is over leden. Het slachtoffer was vader van twee kinderen.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6