Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANNE FEUILLETON „HOORD BRABAIID" Nederland in de schoolbanken. Dit nummer bestaat uit Diie Bladen EERSTE BLAD ***- euutis! NUMMER 46. ZATERDAG 5 JUNI 1937. 60e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Het belang der Ruilverkaveling Waar ook in onze streek dekvves tie der Ruilverkaveling meermalen aan de orde is geweest, onlangs nog in de gemeente Sprang-Capelle, lijkt 't ons wel van algemeen belang om hier te laten volgen wat de minister zegt in de memorie van antwoord op het wetsontwerp hou dende nieuwe bepalingen omtrent ruilverkaveling, temeer waar de minister z i. gunstige wijziging aan brengt. Hij begint met te zeggen dat ambtelijke gegevens betreflende de uitgestrektheid van dein Nederland gelegen gronden, ten aanzien waar. van ruilverkaveling nuttig en eco nomisch verantwoord is te achten, niet ten dienste staan. Wel heeft de Nederlandsche Heidertiaatschap. pij een onderzoek doen instellen volgens de daaruit niet zonder voor zichtigheid getrokken conclusie zou den in ons land 500.000 H. A. voor ruilverkaveling in aanmerking ko men. Dit getal moet waarschijnlijk hooger worden gesteld, daar de provincie Zeeland buiten het onder zoek was gehouden. De minister kan zich met het oordeel der commissie vereenigen dat ruime toepassing van het insti tuut der ruilverkaveling voor zoover economisch verantwoord, niet alleen in het belang van de eigenaren en gebruikers van de gronden is, doch ook in het algemeen belang. Door ruilverkaveling wordt het productievermogen van den bodem naar matige scïiatting met 20 pet verhoogd Zou men de 500.000 voor ruilverkaveling in aanmerking ko mende H A. daaraan onderwerpen, van „De Echo van het Zuiden' Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). 24) Ze botste tegen hem aan en bleef stokstijf staan, haar tastende handen om zijn arm, haar gezicht vlak bij het zijne, har oogen star en onwezenlijk in peilloos verdriet, maar zonder tra nen.John was tot in hel diepste van zijn hart geroerd. Het was alsof ze slaap wandelde en een vreeselijke droom als een muur tusschen hen stond. Want hoewel ze hem aanraakte zich zelfs met wanhopige vingers aan hem vastklemde, was het duidelijk, dat ze hem niet alleen herkende, maar evenmin besef had van wat ze deed. Ze was blind en doof voor de dingen om haar heen. Wat haar oogen zagen, wat voor geluid haar in de ooren klonk, ze zou het niet hebben kunnen zeggen. Zijn gezicht of gestalte, de klank van zijn stem waren het in elk geval niet. In de verbijstering van haar smart hield ze zijn arm in een stevigen greep. Hij legde een warme, vaste hand op haar schouders en liet die daar, in een van deernis vervuld wachten. Zoo dan zou dit derhalve gelijk staan met een landaanwinst van niet minder dan 100.000 H.A. Hieruit blijk welk een groote beteekenis de ruilverkaveling bij toepassing op uitgebreide schaal voor de arbeids. verruiming, de voedselvoorziening van ons volk en daarmede voor de economische verdediging van het land kan hebben. Het algemeen belang is niet bij elke ruilverkaveling in even sterke mate betokken. Het maakt een groot verschil, of de verkaveling in een streek goed, maar voor verbetering vatbaar is, dan wel zoo slecht is, dat de voor den bodem geschikte wijze van exploitatie niet kan worden toegepast of elke exploitatie abnor maal hooge kosten medebrengt. Het komt zelfs voor, dat zonder toepassing van ruilverkaveling van mogelijkheid tot exploitatie nauwe lijks meer kan worden gesproken Êischt het algemeen belang reeds ruilverkaveling, in het tweede kan het geacht worden deze dringend te vorderen en in het derde geval zeer dringend, vooral in lijden van schaarschte van voedsel. Uitgaande van deze gedachte heeft de minister het wetsontwerp zoo gewijzigd, dat in het eerste geval de dubbele meerderheid niet meer noodig is, dat in het tweede geval kan worden volstaan met de toe stemming van minstens een vierde gedeelte van de eigenaren gevolgd door een ministerieele beschikking, en dat in het derde geval het besluit door de Kroon kan worden ge nomen. De commissie dringt er op aan dat het rijk een ruimer bijdrage in de administratieve kosten zal verleenen. De groote beteekenis der stonden zij een oogenblik vlak bij de oprijlaan; toen klonk uit de richting van de portierswoning geluid van stemmen; Pamela Austin's hooge, doordringende lach. Een schok voer door Anne; hij voel de dat haar heele lichaam beefde. De schouder, waarop het gewicht van zijn hand rustte, was onbeweeglijk ge- geweest; nu trilde die. Zij hijgde en nu maakten zich woorden los uit haar snikken: Laat ze niet.... Ze duwde hem van zich af en liep achteruit. De stemmen waren heel dichtbij, juist achter de kromming van de op rijlaan. John ging in de richting van waaruit ze kwamen en vond Derek en Pamela, opgetogen, jolig als altijd. Pamela groette hem met een kreet van vreugde: Zalig, dat je er bent; nu kun je meteen een step met me doen in de laan! Derek danst afschuwelijk jop grint. Geef jij hem maar eens een les je En meteen zette ze met haar wat schrille sopraan een populaire melodie in. Derek imiteerde het geluid van vechtende katten en met z'n drieën dansen ze voorbij het gevaarlijke punt de oprijlaan in, tot John voorgaf bui ten adem te zijn. Je bent ook niet bepaald getraind! ik heb heel wat meer uithoudingsver mogen! Er klonk diepe minachting in Pomela's stem. Ha, Jenny, waar ga jij heen? Dans je ook mee? Jenny's witte figuurtje dook ver rassend onverwacht op. Tusschen ruilverkaveling, zooals die hierboven werden uiteengezet, en de overwe ging, dat, wanneer het belang om reden waarvan het departement van sociale zaken bijdragen verleent daartoe geen aanleiding meer zou geven, de ruilverkaveling haar beteekenis niettemin blijft behouden, hebben defi minister bewogen, aan dien aandrang gevolg te geven. De kosten zullen worden verminderd door de bepaling, dat het rijk zijn administratieve diensten, waaronder begrepen die van het kadaster zonder vergoeding zal bewijzen. Dit zal vooral voor blokken van kleinen omvang van groote beteekenis zijn. Verwacht mag worden.dat daardoor het totstandkomen van rujlverkave lingen krachtig zal worden bevor derd. De minister verwacht met de commissie dat de regeling van de ruilverkavelingsovereenkomst welke speling laat aan het vrije initiatief van partijen en het mogelijk maakt op bescheiden schaal ruiiverkave- VERZEKER U BIJ DE twee taxuspyramiden was ze te voor schijn gekomen en ze bleef daar over haar schouder staan kijken. Pamela en Derek begonnen naar naar toe te rennen, maar John keerde zich om en liep terug naar de plaats waar hij met Anne Belinda had ge staan. Hij hoorde de stemmen zich verwijderen. Zoo gauw de bocht in de oprijlaan hem aan het gezicht van de anderen onttrokken had, verhaast te hij zijn stap, maar toen hij den in gang van het pad bereikte, was er nie mand meer te bekennen. Hij liep ver der, volgde het kronkelende weggetje tol hij aan de donkere open ruimte kwam, door hulsthagen omzoomd en met een opening, die op de rivier uit keek. Ook hier niemand. De sombere pek gaf hem een onweerstaanbare gewaar wording van melancholie, de scha duw van Anne's verdriet scheen er rond te waren. Hier moest hel ge weest zijn, dat het beste in haar ziel bezeerd was hoe diep en bitter ge kwetst en door wie? Een ander kronkelpad liep van de open plek ver der. John dacht aan Jenny, die zoo opeens tusschen de taxuspyramiden was verschenen. Als Jenny en Anne elkaar op deze plek ontmoet en ver laten hadden, wat was er dan tus schen hen voorgevallen, dat Anne in radelooze vaart was weggestrompeld, verblind en verdoofd door ellende? John liep het pad weer af, aan het einde waarvan zijn ontmoeting met Anne had plaats gehad en haastte zich naar het groote hek. De taxi was lingen zonder veel omslag door te voeren, er toe zal bijdragen het instituut der ruilverkaveling meer populair te doen worden Wat kunnen »cijfers« toch doen verbazen. Dezer dagen las ik een Onderwijsstatistiek van hel bekende Centraal Bureau. Daaruit bleek me, dat in ons land in ronde cijfers 1.430.000 kinderen lager onderwijs genieten 212.000 bezoeken de be waarschool, 90.000 uloscholen, te- samen al ongeveer 1.450.000 kinde ren. Nu zijn nog niet geteld de leerlingen van muloscholen, HBS, gymnasium, hoogescholen,vakscho scholen enz. Men mag aannemen, dat regelmatig ongeveer 2 millioen Nederlandeis in de schoolbanken zitten, d.i. één op de vierl Hoe komt het geld maar bij el kaar om al zulk maatschappelijk werk te financieren? Alleen voor het gewone lager onderwijs zijn 34.000 leerkrachten in dienst. Op het einde van 1936 waren onder dat aantal leerkrachten 3736 kweekelingen met akte begrepen Dit kweekelingeninstituut is wel 'n heel erge economische misstand geworden. De bedoeling van den wetgever is het geweest zulks werd althans als bedoeling kenbaar gemaakt dat de kweekeliug na het beëindigen van zijn studie eeDigen tijd voor de klas praktijk ervaring kan opdoen, maar niet om hem tegen een belooning van f 10 tot f 25 per maand tot een perma nent crisisverschijnsel te bombar deeren. Uit de merkwaardige statistiek- cijfers leeren we tenslotte nog, dat de achteruitgang van het leerlin gental der openbare school blijft aanhouden, in 1936 nog notl 2 pet. Van de 138 lagere scholen, welke in dat jaar werden opgeheven, waren er 127 openbare. Deze op heffing geschiedde uit bezuinigings redenen en dus om tot de gewenschte »concentratie« te komen. Gemiddeld zijn de openbare scholen ook de kleinste. Dat blijkt duidelijk uil het feit, dat in 1936 het aantal open bare scholen nog 37.1 pet. van het totaal bedroeg, doch deze herberg den slechts 32.5 pet. van het aantal schoolgaande kinderen. Daarentegen hebben de katholieken slechts 33 8 pet. van het aantal scholen en 40 pet. der schoolgaande kinderen; voor de Prot. Chr. scholen zijn deze percentages resp. 27 en 25.9. BIJ 2 PAKKEN HZ GRATIS verdwenen. Een wilde woede, omdat Anne zoo nabij was geweest en hij haar had laten gaan, sloeg als een golf over hem heen. Waarom was hij niet bij haar gebleven en met haar mee gegaan? Waarom was hij zoo ezelachtig geweest haar uit het oog le verliezen? De fiets van den portier stond tegen den muur naast het hek. John voelde niet het minste gewetensbezwaar, er gebruik van te maken. Hij had geen idee wanneer dc eerstvolgende trein uit Dene Vale vertrok, maar hij wilde niets onbeproefd laten om Anne te achterharen. Hij trapte als* een be zetene langs den vijf mijl langen, on effen weg met als eenig resultaat dat het vertreksignaal van de locomotief hem gillend in de ooren snerpte, toen hij geen honderd nieter van de sta tionsingang verwijderd was. Toen hij dc fiets neersmeet en den controleur die met onbewogen zakelijkheid om zijn perronkaartje vroeg wilde voor- bijstuiven, was de trein al onderweg, hem een tergenden aanblik biedend van den achterkant van den goederen wagen. Langzaam en diep-teleurgesteld reed hij naar Waterdene terug. Anne was gekomen en gegaan. Hij had haar ge zien, haar aangeraakt en haar weer verloren in zoo'n korte spann'e tijds dat het een droom leek. Geordend denken was hem onmoge lijk, maar een paar sterke indrukken stonden gegrift in zijn geest An ne's greep om zijn arm, haar koude, starre greep; de pijn die haar oogen verduisterd had; de kleine hartvor mige moedervlek tusschen den duim en den wijsvinger van haar rechter hand. Hij herinnerde zich die kleine moedervlek; herinnerde zich die ge zien te hebben op de bruine kinder hand negen jaar geleden. Hij was er zich van bewust van dat die hem diep getroffen had. Weer laaide de blinde woede van straks heftig in hem op. Zijn vastbesloten voonemen om Anne Waveney te vinden was van den tegenstand, dien hij had ondervonden. Waarom gaf- niemand hem een rechtstreeksch antwoord; waarom scheen niemand hem de waarheid te kunnen of te willen vertellen? Angst, tactvol ontwijken, uitvluchten, leu gens hij was er meer dan beu van en thans in een stemming om eens ongezouten de waarheid daarover te zeggen. Gisteravond wel Jenny moest hem gladweg voorgelogen hebben. Hij span de zijn hersens in om zich precies te herinneren wat ze had gezegd en kwam tot de ontdekking dat dit be droefd weinig geweest was. Ze had ge probeerd, zooals ze allemaal hadden gedaan om hem met een kluitje in 't riet te sturen. Ze had erop gezinspeeld o, eer dan gezinspeeld, dat Anne's geestvermogens gekrenkt waren. En ze had geschreid. Vreemd genoeg, John had in het diepst van zijn hart geen moment geloofd aan de waar heid van wat Jenny tegen hem ge logen had, al begreep hij niet waarom. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zm Waalwyfescke en Langstraatsche Coorant, NEEM MET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN CONCURREERENDE TARIEVEN EN VOOR- DEELIQE VOORWAARDEN A 17'/jCTS.PERPAK 7 m GEEN BETER ZELFWERKEND WASCHMIDDEL DAN

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1