Binnenlandsch Nieuws Buitenlandsch Nieuws AKKERTJES TARZAN VAN DE APEN. 'n Barstende Hoofdpijn m Sprutol. Bij alle Drogisten. Zaterdag 5 Juni 1937. No. 46 De Echo van het Zuiden Tweede Blad DE R.K. H.B.S. A. TE WAALWIJK. Zomersproeten ver- In verband met de advertentie in dit nummer betreffende aanmelding van leerlingen voor de R.K. H.B.S. A. te Waalwijk, menen wij goed te doen, de volgende inlichtingen te verschaf fen omtrent het onderwijs, dat aan deze school wordt gegeven. Onze M.O.-wet, welke de hogere burgerschool in het leven riep, dateert reeds van 1803 en is dus tot stand ge komen in een tijd, toen de econo- misch-maatschappelijke toestanden geheel verschillend waren van de te genwoordige. De H.B.S. was door Thorbecke in de eerste plaats bedoeld als opleidings school voor de „nijvere maatschappij" en leverde vanaf haar oprichting le vens vele leerlingen af voor de Poly technische school, sedert 1905 de* Technische Hogeschool, te Delft. Tot 1917 had de H.B.S. geen recht tot de hogere studie aan onze universiteiten, wel hadden de bezitters van bet eind diploma recht van vrijstelling voor de meeste vakken op het staatsexamen, dat de deur naar de universiteit open de. In 1917 hebben de houders van het diploma recht van studie verkregen voor de wis-, natuur- en medische faculteiten. Het onderwijs werd echter in vele kringen niet meer voldoende geacht voor hen, die bestemd waren óm een voornamere, misschien zelfs leidende positie in het zaken- en ad ministratieve leven in te nemen. In vele belangrijk en centraal gelegen plaatsen werden toen handelsscholen opgericht met 3, 4 of 5-jarige cursus, waarvan de 5-jarige inrichtingen veel al met de naam van hogere handels school werden betiteld. Deze laatste kwamen in een eigenaardige positie te staan t.o.v. de z.g. literair-economi- sche afdelingen, welke sedert 1923 aan verschillende Hogere Burgerscholen werden verbonden, en vrijwel hetzelf de programma, doch enige rechten meer hadden. Tevens werden ver schillende Hogere Handelsscholen om gezet in Hogere Burgerscholen A, o.a. omdat ten onrechte gevreesd werd, dat onze hogere handelsscholen, op het voorbeeld van dergelijke inrichtin gen in Frankrijk en Duitschland, te zeer een commercieel karakter zouden verkrijgen, beroepsscholen zouden worden. Onmogelijk was zulks niet geweest, omdat het handelsonderwijs niet wettelijk geregeld was, evenmin als b.v. het lyceum-onderwijs en het onderwijs aan middelbare meisjes scholen. Verschillende wetsontwerpen lot modernisering van ons middel baar onderwijs zijn in bewerking ge weest, aan onze tegenwoordige mi nister van O. K. en W. is het gelukl een gedeeltelijke wetswijziging tot stand te brengen en wel de regeling van liet handels- of liever het econo misch onderwijs. Handelsscholen met 3 en 4-jarige cursus zijn nu wettelijk geregeld, alle 5-jarige inrichtingen krijgen hetzelfde programma en wor den voortaan H.B.S. A. genoemd. De oude wis- en natuurkundig gerichte H.B.S. ontvangt de wettelijke naam van H.B.S. B. Een H.B.S. A. of een H.B.S. B. kan op zichzelf staan, of ze kunnen één onderwijsinstelling vormen, waarvan de onderste 3 klassen door alle leer lingen worden gevolgd, terwijl bij de 4de klas de splitsing plaats heeft. Ons H.B.S.-onderwijs is dus vereenvou digd, hogere handelsscholen bestaan niet meer, er zijn twee typen H.B.S., het A-type heeft een economisch-so- ciaal karakter en wordt de opleiding voor handel, administratie, bandels- hogeschool en universitaire studie voor sociale aardrijkskunde (dat is aardrijkskunde en geschiedenis), het B-type is meer in het bijzonder be stemd voor leerlingen, die in de wis- natuur- en medische wetenschappen willen doorstuderen. Het onderwijs in de eerste 3 klassen is voortaan voor alle leerlingen en scholen gelijk. Een leerling, die dus naderhand wis- en natuurkunde door wil studeren, kan de eerste 3 leerjaren evengoed mee maken op een H.B.S. A. Aan de H.B.S. A. zijn in de hoogste klassen meer uren uitgetrokken voor talen, aard rijkskunde en handelswetenschappen, aan de H.B.S. B. voor wis- en natuur kunde. Een leerling met einddiploma H.B.S. A. heeft voor de meeste vak ken vrijstelling wanneer hij het H. B. S. B.-diploma wil behalen en omge keerd, een bezitter van het diploma H.B.S. B. geniet voorrechten, wanneer hij voor het A-diploma wenst te wor den geëxamineerd. Zowel H.B.S.-di- ploma A als B geeft tevens verschil lende vrijstellingen voor staatsexamen A en B. Er is nog geen wettelijke re geling betreffende de opname van de H.B.S. A. in het lyceum-verband. De enige middelbare school te Waalwijk is een H.B.S. A., heeft dus dezelfde onderbouw als een H.B.S. B„ terwijl in de 2-jarige bovenbouw talen en handelswetenschappen op de voor grond staan. Een leerling, die ge slaagd is voor het overgangsexamen van de 3de naar de 4de klas heeft evenals tot nu toe, toegang lot de Mid delbare Technische School, Kweek school voor Onderwijzers, Zeevaart school, enz. G. J. DE VRIES, Directeur. ONZE EXPORTBELANGEN. Van de week is onze handelsmissie die onder leiding van Jhr. Mr Dr. van Karnebeek vier Zuid-Amerikaansche republieken officieel bezocht, te Den Haag teruggekeerd. Over de resultaten dezer missie is men in officieele krin gen niet ontevreden. Haar leider heeft in een persgesprek te kennen gegeven, dat de missie zelve den zeer beslisten indruk heeft bekomen, dat haar uit zending nuttig en verantwoord is ge weest. Zij is in de vier landen, die zij be zocht heeft, met bijzondere belang stelling en waardeering ontvangen, waardoor een sfeer geschapen is, die voor de toekomstige ontwikkeling van de economische betrekkingen van be lang kan zijn. De missie gelooft, dat alles te zamen genomen het resultaat niet onbevredigend is. In het algemeen gesproken is de missie tot de conclusie gekomen, dat de mogelijkheden, die Zuid-Amerika oplevert, ernstige aandacht verdienen, nu het daarvoor nog niet te laat is, in verband met de belangstelling, welke voor die mogelijkheden door door andere landen aan den dag ge legd wordt en het streven om door industrialisatie in eigen behoeften te voorzien. Het woord is thans aan de regeering en liet bedrijfsleven. EERSTE KAMER. Het centrale stembureau heeft Woensdagmiddag in de vacature, ont- dwijnen in korten tijd geheel door staan door het bedanken van den heer Serrarens, tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard, Mr. C. P. M. Roinme te Amsterdam. BARON DE VOS VAN STEENWIJK WEER VOORZITTER DER EERSTE KAMER. Bij Koninklijk Besluit is tot voorzit ter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal gedurende de zitting, die zal aanvangen op 8 Juni a.s., be noemd de heer Mr. W. L. baroi\ de Vos van Steenwijk, lid van die Ka mer. WEGENS LIDMAATSCHAP VAN DE N. S. B. ONTSLAGEN. Dezer dagen hebben vijf verpleeg sters, werkzaam in het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam, haar ontslag uil den gemeertte-dienst gekregen. De verpleegsters hadden in het gast huis openlijk propaganda gemaakt voor de verkiezing van N.S.B.-candi- daten. Voor dit feit zouden zij mogelijk alleen disciplinair gestraft zijn. Ech ter een ingesteld onderzoek wees uit, dat de dames lid waren van de Na- tionaaal-Socialistische Beweging. De gemeente Amsterdam heeft voor haar personeel de lijst van het Rijk der voor ambtenaren verboden ver- eenigingen overgenomen. Zoo mogen dus ambtenaren en ambtenaressen in dienst der gemeente evenmin lid van de N.S.B. zijn als van de Communis tische partij. Het college van B. en W. heeft overwogen, dat de verpleegsters in kwestie dit wisten, althans geacht konden worden zulks geweten te heb ben, wegens bet eertijds bekendmaken van de desbetreffende bepalingen aan het geheele gemeentepersoneel. Op grond van overtreding dezer bepalingen, dus wegens lidmaatschap van een voor ambtenaren der ge meente Amsterdam verboden ver- eeniging, zijn de verpleegsters ont slagen. DE „JAVA" TIJDELIJK UIT DEN DIENST. Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat met een door den minister van Defensie vast te stellen datum Hr. Ms. Kruiser „Java" in dienst zal wor den opgelegd. Met ingang van dien zelfden datum is de kapitein-luitenant ter zee J. .T. A. van Staveren eervol ontheven van het bevel over de „Java". K. L. M. BESTELT NOG DRIE D.C. 3's. De N.V. Nederlandsche Viegtuigen- fabriek Fokker, als vertegenwoordi ger van de Douglas Aircraft Corp. te Santa Monica, heeft van de K.L.M. weder opdracht ontvangen tot leve ring van vliegtuigen van het type Douglas DC-3, welke in Augustus van dit jaar zullen worden geleverd. De K.L.M. bestelde eerder 11 vlieg tuigen van dit type, zoodat het totale aantal der door de K.L.M. bestelde DC-3-toestellcn thans 14 bedraagt. De machines, welke ingericht zijn voor het vervoer van 21 passagiers, zullen worden uitgerust met 2 Wright Cyclone G-2 motoren van 1000 P.K. elk. Zooals bekend zal de DC-3 ook op de lijnen van andere Europeesche Maatschappijen, n.l. de A-B Aero- transport, de Swissair en C. L. S., die bij de Fokkerfabrieken orders op dit type plaatsten, in dienst worden ge steld. DE BRITSCHE POSTERIJEN EN™ DE K. L. M. In antwoord op een desbetreffende in het Lagerhuis gestelde vraag heeft de Britsche minister van posterijen, G. C. Tryon, medegedeeld, dat hij schikkingen treft om luchtbrieven en postkaarten, welke bestemd zijn voor (Britscli) Indië, c^oor bemiddeling van de K.L,M. te vervoeren, indien op deze stukken de aanteekening zal worden gemaakt „Via Holland". Voor brieven zal een tarief van 15 d. per half ounce (Engelsch half ons is 1/31 van 0,4536 k.g. is 15.55 gram) en voor postkaarten een tarief van G d. bij vooruitbetaling moeten worden voldaan. De Spaansche Opstand Terwijl de strijd in het liasken. land thans, mede door de slechte weersomstandigheden vrij onbe langrijk is geworden, is de activiteit aan het üuadarramaliont in ue taaiste dagen na maanden rust weer opgelaaid. Het huidige ollensiei der republikeinen aan ditlronlkan men als een krijgsoperatie van den eersten rang beschouwen. Volgens de jongste berichten uit Madiid zijn de regeeringstroepen aan dit iront 25 K.M. voorwaarts gerukt en naderen zij thans Segovia. De linksche legerleiding heelt zeer veel materiaal in dienst van dit ollensief gesteld ten einde op de nationa listen zulk een sterken druk uit te oeleneu, dat zij gedwongen worden belangrijke versterkingen uit het Baskenland weg te halen. Generaal Miaja heeft persoonlijk 't commando op zich genomen. De linkschen maken ditmaal een veelvuluig ge bruik van hun bombardements vliegtuigen en trachten de nationa listische stellingen bij Segovia, in La Granje en de pijnbosschen van B lsain te havenen. Het offensief is vooral op Segovia gericht, dat voor de regeering een belangrijke operatiebasis voor een aanval op Avila zou kunnen zijn. Na verbitterde gevechten, die zich om het oude koninklijke zomerpaleis in het hart van het stadje La Granja concentreerden, zijn de nationalisten, naar het linksche kamp toegeeft, er in ge slaagd de republikeinen uit La Granja terug te dringen. De regee ringstroepen bevinden zich thans builen de stad en hebben ook een der Maandag veroverde heuvels moeten prijsgeven. Generaal Mola verongelukt Generaal Emilio Mola, de com mandant van het nationalistische leger in Noord Spanje, is gisteren tusschen Burgos en Valladolid bij een vliegtuigongeluk om hel leven gekomen. In een dichten mist, zooals die daar dikwijls in het heuvelland voorkomt, is het toestel legen een helling opgevlogen en neergestort. Vijf ho >ge nationalistische officieren leden van generaal Mola's staf, onder wie zijn adjudant en de bestuurder van 't vliegtuig kwamen met hem om hel leven. Italiaansche gesnetvelden Gisteren is te Rome de eer-Ie officieele lijst van Italiaansche vrij willigers openbaar gemaakt, die bij de inneming van Malaga zijn ge sneuveld. De lijst bevat 02 namen, onder welke 3 van officieren. Uitwisseling van krijgs gevangenen De Baskische regeering heeft er in toegesh md vier Italiaansche krijgsgevangenen, onder wie een kapitein, urt te wisselen tegen vier Engelschen, van wie twee leden van de internationale brigade en twee journalisten. De Hertog van Windsor gehuwd Donderdag is op kasteel Candé in Frankrijk 't huwelijk voltrokken tusschen den hertog van Windsor, ex koning van Engeland, en Miss Warfitld (mevr. Simpson) Donderdagavond 6 uur zijn de hertog en hertogin van Windsor uit het kasteel Candé vertrokken en hebben hun huwelijksreis aan vaard Verdwijnen de vrijwilligers uit Spanje? In zijn rede voor de Britsch A m erikaansch e pers vereeniging heeft Del Yayo nog medegedeeld, dat de Spaansche regeering bereid is de vrijwilligers, die in de gelede ren van de internationale brigade te zamen met de regeeringsstrijd- krachten vechten, te laten vertrek- ken, op voorwaarde, dat generaal Franco eveneens de buitenlandsche troepen laat heengaan. »Wij zijn bereid een eersten stap te doen voor het terugtrekken der vrijwil ligers», zeide Del Vayo. »Het minste wat de democratische mogendheden kunnen doen, is het bekorten van den burgeroorlog door er op te staan, dat alle vrijwilligers worden teruggetrokken, aan welke zijde zij ook strijden«. In Zuid-Afrika geen oorlogsgevaar. De minister van Defensie van de Unie van Zuid-Afrika, Pirow, heeft tegenover den correspondent van die U kwelt en belet te werken? Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier voelt Ge de hoofdpijn wegtrekken als mist voor de zon. Heb steeds AKKER-CACHETS in huis. Vannacht kunnen ze te pas komen bij Hoofdpijn, Kiespijn, Ze nuwpijn, Spierpijn of gevatte koul HttoHandsch Smaakloos ouwal-omhulsel om Product 'j poeder. Ge proef! daardoor niets. Ze glijden naar binnen.1 Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 et.' AKKER-CACHETS Door EDGAR RICE BURROUGHS. In de betrekkelijke veiligheid van hun hut daar in de bomen greep Lady Greystoke plotseling de arm van daar man beet. »Kijk!» fluister de zij, »wat is dat? Een man?» In de schemering tekende zich een silhouet af, een grote figuur stond rechtop, alsof hij luisterde, draaide zich dan langzaam om en verdween in de duisternis. »Wat was dat?» vroeg zij nogmaals. »Ik weet het niet antwoordde hij ernstig. »Het is te donker om zoover te kunnen zien misschien slechts een schim van het een of ander voorwerp door de opkomende maan besche nen. »Neen John als dat geen mens was, dan was het een reusachtige en potsierlijke nabootsing van een mens. »0, wat ben ik bang». De nachtelijke geluiden van de grote jungle, geheimzinnig en verschrik kelijk, bezorgden hun doodsangst; verschillende keren werden zij op geschrikt door de sluipende geluiden van grote lichamen beneden hen. Greystoke lag met zijn gezicht naar buiten gekeerd, een geweer en een revolver lagen naast zijn hand. Nauwelijks hadden zij hun ogen gesloten, of het vreselijke gebrul van een panter klonk door het oerwoud. Het geluid kwam dichter en dichter, totdat zij het grote dier vlak onder zich hoorden. Meer dan een uur lang liep het dier snuffelend en krabbelend om de voet van de bomen, waarin zij hun verblijfplaats hadden opgeslagen. Tenslotte liep de panter naarhet strand toe, waar Greystoke hem duidelijk in het schitterende maan licht kon zien een groot, mooi dier; de grootste panter, die hij ooit had gezien. Vanuit de donkere schaduw van het machtige oerwoud kwam het diepe gebrul van een leeuw. Oplossingen van de vorige week. Geen enkele, want ze worden er alle maal in gegooid of geschud. Slakkenhuizen. Doodenakker, twee pond, inktpot, Willem, dobber, hert. Wie de pit wil hebben moet de nood kraken. RAADSELS. Spreekwoord van 5 woorden en 25 letters. Het eigenaardige van dit raadsel is, dat de oplossing ervan in dierennamen te vinden is. 1, 2, 3, 21 een kraaivogel. 1, 11, 21, 25 is een huisdier. 12, 17, 21, 13 een zwemvogel. 10, 23, 20, 9 huisdier. 8, 22, 24, 18 stekelig dier. 2, 4, 16, 12, 18 lomp dier. 7, 24, 14, 5 nuttig huisdier. 13, 2, 15 roofdier. 1, 3, 22, 8, 19, 6, 4 soort adder. Haan, hond, eend, poes, egel, ezel, geit, das, hagedis. Volgens recept van Apotheker Dumont 16:3, Edgr.r Rice Burroughs. Ine,

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5