WPIGLEY WEK DE GAL IN UW LEVER OP INGEZONDEN STUKKEN, VERVOLG NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. iv oor Uw spijsvertering L [MEN. OUSSEN. HEUSDEN. GEERTRUIDENRERG. RAAMSOONK. WASPIK. VLIJMEN. SPRANG—GAPELLE. keuter een belangrijke verklaring Afgelegd over de politiek der regee- ^ing in geval van een aanval van ;en buitenlandsche mogendheid op de Unie van Zuid Afrika. De minister zeide met name, dat 2r geen enkele reden is, waarop de Unie in de naaste of de verre toe- Komst zou deelnemen aan welken Dorlog ook. Zuid-Afrika is geenszins gebonden door verplichtingen jegens 'jenig land, waardoor het direct of ndirect aan'een oorlog zou moeten ideelnemen. I Het Amnestie-voorstel in België i aangenomen. I-I De Belgische Kamer heeft, nadat de premier Van Zeeland daarop met klem had aangedrongen, het wetsontwerp tot het verleenen van amnestie aan politieke veroordeel den met 9) tegen 75 stemmen en 16 onthoudingen aangenomen. Het 'amendement der regeering, waarbij de verkiesbaarheid voor de Kamer niet wordt toegekend aan personen, die ter dood waren veroordeeld, was te voren aangenomen met 94 tegen 65 stemmen en 26 onthou dingen. Naar men weet, had de regeering de kwestie van vertrouwen gesteld. Ontspanning betreffende het Duitsch-Spaansche incident Op een persbijeenkomst in het j departement van propaganda te Rome werd er gisteren onder ver wijzing naar de Italiaansche pers stemmen de nadruk op gelegd, dat zoowel van Duitsche als van Itali aansche zijde de wensch bestaat, den door 't incident op de Balearen geschapen internationalen toestand niet te dramatiseeren. In diplomatieke kringen te Parijs 1 en Londen ziet men dientengevolge i de situatie meer optimistisch in en acht men een ontspanning in den toestand ingetreden, i Gisteravond scheen de diploma- 1 tieke positie van Duitschland ten opzichte van de Spaansche kwestie als volgt te kunnen worden ge preciseerd 1 De door de bolsjewisten van Valencia begane misdaad is ge ëindigd. 2 Duitschland heeft zich uit de niet-inmengingscommissie terugge trokken. Zijn schepen nemen niet meer aan de controle deel, doch wel onderwerpt het zich aan de controle, zooals men ook aan Eden heeft verzekerd. 3 Duitschland zal in de niet- in mengingscommissie terugkeeren, zoodra deze concrete maatregen heeft getroffen, welke een waarborg vormen legen een herhaling van incidenten als met de Deutschland» en de daaraan voorafgegane (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Ge ichte heer Verhei]den. Het lag heelemaal r.iet in mijn bedoeling U er ongenadig af te laten komen. Mijn bedoeling was uit sluitend U er op te wijzen dat er in het huidig Sprang Capelsche ge slacht er zoo weinigen zijn, die aan die historische beschouwingen, hoe interressant ze ook mogen zijn, voor het belang der gemeente, iets hebben. Ik heb toch niet te veel beweerd toen ik zeide dat U tegenstander zijl en blijft van vereeniging van ge meenten, waarin U veelal oorzaak zoekt van veel onaangename en onprettige dingen en verhoudingen in onze gemeente, dat blijkt duide lijk uit Uw verheugenis over het feit dat minister de Wilde door de vereeniging van Grave en \elpeen streep haalde. Ik heb niet beweerd dat U den gemeenteraad hebt aangevallen, ik heb gezegd dat U het huidige ge meentebestuur, de richting bedoel ik, niet de juiste vindt. Is dit dan niet zoo? Hebt U daarvan niet meermalen blijk ge geven. Hebt U niet herhaaldelijk gezegd dat gefortuneerde Capelsche families verdwenen omdat zij steeds meer belasting moesten betalen,als gevolg van de vereeninigng, van een nieuw raadhuis, scholen enz. Uwe waar schuwing betreffende de Capelsche kerk kan juist zijn, dat kan ikniet voldoende beoordeelen evenmin of men daar »tuk is op relletjes en zonder verantwoordelijkheidsgevoel is, 't kot in de war te sturen en dan gaat loopen.» Deze betitelingen laat jk natuur- ijk voor Uwe rekening.* Ik heb juist gevraagd om een gezind in het belang der ge meente te werken en heb ver wezen naar de laatste verkiezingen om te bewijzen hoe hopeloos de boel in de war is en op welke treurige manier vele kiezers in een vloek en zucht zijn om te draaien. Daarin moeten we juist zien een waarschuwing om gezamenlijk en eensgezind te gaan werken in liet belang van onze gemeente, op maat schappelijk en misschien ook op kerkelijk gebied. Met »hoe meer herrie, hoe aan genamer» komt men er niet en zoo iets had ik niet van U verwacht. Integendeel, de bedoeling van mijn eerste antwoord was alleen U als raadslid, als ontwikkeld man, die de gemeente, hare geschiedenis door en door kent, te vragen U te plaat sen op den bodem der werkelijk heid en mede te werken om te trachten verkeerde toestanden, on derling geharrewar op verschillend gebied zooveel doenlijk uit de wereld te helpen en daardoor een groot algemeen belang te dienen Dit was de eenige opzet van mijn e pi stel 1 je en daarmee heb ik het mijne gezegd. CAPELLENAAR. Rijvereeniging. „De Echo" van Drunen en Elshout heeft toestemming verkregen om op 18 Juli a.s. een concours hippique te orga- niseeren. Getracht zal worden een terrein be schikbaar te krijgen ten Noorden der spoorlijn, ten Westen van den weg Drunen—Elshout. Jeugd-werkloozenzorg. Voor Drunen is een comité voor werkloozenzorg ingesteld in samenwer king van de besturen der R.K.W.V., R.K. Fabrieksarbeidersbond en R.K. Jongen Boerenstand. Zitting hebben genomen de heeren H. Maas, J. v. Esch, J. Konings, Th. Kuys, W. de Hart, M. Pulles, J. Ven- rooy, J. Schapendonk, Adr. Peijnenborg en C. Brok. Gecollecteerd zal worden in gesloten zakjes, die Zaterdag 12 Juni huis aan huis bezorgd zullen worden en Maan dag d.a.v. wederom worden opgehaald. Dr. v. Seters. Dr. v. Seters is in zooverre hersteld dat wij hem dezer dagen in zijn tuin zagen wandelen. Bevloeiingswerken. De pompinstallatie der bevloeiings werken is wederom in werking. De aangesloten loopen hebben daarmede wederom overvloedig water en daar mede wordt ook het vee in de weiden van drinkwater voorzien. Bijenbond. Tot voorzitter van den Bijenbond ,,St. Ambrosius is benoemd dhr. M. Timmermans. H. Hart-monument. Zondag zal het H. Hart-monument van de parochie St. Lambertus te Dru nen plechtig worden ingezegend, waar voor 't volgend program is opgesteld: De plechtigheid begint om zes uur met een plechtig Lof. De vereenigingen komen daar met vaandel en (of) uniform, de bloem stukken worden meegebracht in de kerk en later weer meegenomen, evenals de vaandels die achter in de kerk worden geplaatst. De optocht trekt in rijen van twee personen aan weerszijden van den rij weg, de bruidjes en vaandeldragers in 't midden. Onder 't trekken van den optocht wordt gezongen „Rex Clemen- tinsime", waarvan om beurten een cou plet door het kerkkoor en het koor der Meisjescongregatie gezongen wordt; t refrein door alle deelnemers. De optocht omvat een 40-tal num mers, waaronder ongeveer alle ver eenigingen, congregaties, scholen en de beide harmonieën. ELSHOUT. R.K.W.V. Naar wij vernemen bestaan er plan nen de afd. Elshout van de R.K.W.V. onder te brengen bij de afdeeling Dru nen. Zaterdag 5 Juni a.s. houdt 't comité ter viering van het 25-jarig Pastoors- jubileum van den ZeerEerw. heer De hoogeerw. heer J. Brekelmans (oud- Waalwijker), plebaan van de kathe drale basiliek van St. Jan en deken van 's-Bosch, die 12 Juni a.s. zijn 40-jarig priesterfeest herdenkt. Pastoor Janssens de Horion alhier, ten gemeentehuize om zes uur een vergadering ten einde een globaal overzicht te verkrijgen over de gelden door de parochianen bijeengebracht. Op Zondag 6 Juni a.s. zal dooi de Düssensche Burgerwacht het sei zoen worden geopend met schietwed strijden op de Kanaaldijk, onder lei ding van den commandant J. Ansems. De onderafdeeling Hank heelt af zonderlijke wedstrijden in hun omge ving, onder leiding van vaandrig van Velthoven. Dinsdagavond omstreeks 7 uur brak brand uit in de woning van den heer Kievits aan de Straatweg alhier. In een oogenblik stond alles in vlam. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, kon niet worden verhin derd dat de woning geheel uitbrandde. Een groot deel van 't meubilair ging verloren. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. In hotel Leemans gaf de bekende biljart-prof. Soliën een welgeslaagde biljart-seance, voor een talrijk pu bliek. Soliën won van zijn drie tegen standers de heeren Verbunt, Wijt- vliet en van Mierlo, waarbij hij een serie noteerde van 150 carb. De tegen partij behaalde in totaal slechts 35 punten. Na afloop gaf' hij zeer fraaie kunst en fantasiestooten ten beste. Op 5 en 6 Juni a.s. zal door de Pluimvee- en Konijnenfokvereeniging „Onderlinge Strijd" in café C. van Dinteren een Jonge Dierendag wor den georganiseerd. Ruim 200 inzendingen zijn reeds binnengekomen. Als keurmeester zal fungeeren dhr. F. G. Vlasboom uit Dordrecht. Op de z.g.n. „Baan" alhier, kwam de motorrijder H. Simonis in aanrij ding met den wielrijder Barel, die aan de linkerzijde van den weg reed. De echtgenoote van den heer Simonis die op de duo gezeten was, werd eraf ge- terafvoerbuis door instorten van een zijwand. Kermend werd hij bij de fa milie v. d. Oven binnengedragen, al waar dr. van Vuuren hem geneeskun dige hulp kon verleenen. Hij bleek ernstige inwendige kneuzingen te hebben bekomen. De getroffene is la ter per auto naar zijn woning ver voerd. HANK. Door de Rijkspolitie werd tijdens een gehouden controle op den Rijks weg, procesverbaaal opgemaakt we gens overtreding der Motor en Rij- wielwet. Nog zijn er steeds chauffeurs die met auto's rijden waaraan nog al een en ander mankeert. Men boude er echter rekening mede dat de controle hierop steeds scherper wordt, wat een belang is voor alle weggebruikers. De inbraak bij Mr. C. W. van Ommeren en café Centraal, alhier, welke eenige maanden geleden al hier werd gepleegd, is door de Kon. Marechausse alhier opgehel derd. Na confrontatie, o.a. ook aan de pastorie te Wijk, legden de twee verdachten, twee Hagenaars, v. Na dort en v. Buuren een volledige bekentenis af. Wegens dezelfde feiten waren verdachten reeds in de strafgevangenis te Arnhem op gesloten. Met medewerking van het Oranje-Kruis, werd op initiatief van de aid. Wijk van het «Groene Lruis« en Ds. Schimmel, alhier, 111 een der lokalen van de voorm. MULO school een filmavond gege ven. Om half acht opende de voorzitter van de aid. tleusden van het Groene Kruis, de Edelachtb. heer Wijs, de bijeenkomst. Voor de pauze liet de film ons zien het leggen van verhanden aan de verschillende lichaamsdeelen. Na de pauze verhanden hij ver wondingen, beenbreuken, transpor ten enz. Voor de bezoekers en vooral voor de leden van E H B.O. was dit een leerzame avond. Voor de Evangelisatie Eben Ha. ezer te Raainsuonksveer hoopt Zondag a.s. des v.m. 9,30 en des n.m. 2 uur voor te gaan de heer Vroegindewei uit Middelharnis. RAAMSDONKSVEER. Zondag treedt Ds. Dost op des morgens om half tien in de Dorp- sche Kerk en om 2,30 uur in die op 't Veer. Voor den vleeschkeuringsdienst werden in de afgeloopen maand ter secretarie aangegeven 24 varkens, 9 runderen en 2 kalveren. Predikbeurten Zondag 6 Juni Het veertig-jarig jubileum van den heer W. Trimbos, als vertegenwoordiger der N.V. v. d. Bergh's Stoom schoenfabriek te 's-Bosch. Mevrouw Elias-Van den Bergh, echtgenoote van den directeur der N.V. van den Bergh's Stoomsch oenfabrieken, spelt den heer Trimbos de versierselen der hem verleende onderscheiding op. Rechts de directeur de heer L. Elias en achter dhr. W. de Kort, procuratiehouder en de heer en mevrouw Elias Jr. (de Schoen). slingerd en kwam in een sloot terecht. De heer Barel bekwam flinke schaaf wonden aan zijn been, doch dit on geval liep verder zonder ernstige per soonlijke ongelukken af. De motor liep nogal averij op en is later opge haald. In de laatst gehouden algemecne ledenvergadering van de R.K. Mid- denstandsvereeniging afdeeling Hank werd in de plaats van den heer B. v. Dortmont tot voorzitter gekozen dhr. H. Vetjens. Bij de werkzaamheden aan de Molenkade alhier, kwam een arbeider bekneld te geraken tusschen een wa- 1937: Ned. Herv. Kerk voorm. half tien en nam. tw ee uur Ds. G. Lans Jr. GEMEENERAAD. Donderdagavond, 3 Juni 1.1. kwam de raad der gemeente Vlijmen in spoedeischende openbare vergadering hijeen onder voorzitterschap van den Edelachtb. Heer Burgemeester v. d. Ven. Secretaris de heer v. Hest. De Voorzitter zegt, dat van den Commissaris der Koningin bericht is ontvangen, dat de Minister van Bin- nenlandsche Zaken van meening is dat het salaris van den chef-veldwach ter te hoog is. Dit mag n.l. niet meer dan 150.boven het salaris van een gewonen veldwachter uitgaan en zou dus moeten worden 1300 tot 1700. Op voorstel van B. en W. wordt al dus besloten. Dan komt aan de orde de hernieuw de vaststelling van de parkeervoor- schriften in de gemeente. In de laatst gehouden vergadering is reeds een nieuwe verordening vast gesteld zegt de Voorzitter, maar deze is vanwege de verkiezingen niet meer ter goedkeuring ingezonden. Op voorstel van B. en W. gaat de raad met de hernieuwde vaststelling accoord. De gemeentebegrooting 1037 moet wederom gewijzigd worden. De Voorzitter zegt, dat de gemeente voor de werkverschaffing en steun- verlcening een bedrag van 95000 had uitgetrokken, overeenkomende met 130 steuntrekkers en 80 personen die in de werkverschaffing werken. Gedeputeerde Staten vinden dit be drag te hoog en ramen het op 75000, overeenkomende met 120 steuntrek kers en 50 personen in de werkver schaffing. Op voorstel van B. en W. wordt de hegrootingswijziging goedgekeurd. Verschillende wijzigingen in de be grooting 1936, voornamelijk van ad ministratieven aard, worden goedge keurd. Hierna wordt de vergadering ge sloten. SPRANG. Predikbeurten Zondag 6 Juni '37: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur leesdienst. Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende de maand Mei 1937 voor de Rijkspostspaarbank ingelegd 4647.43 en terugbetaald 2508.29. Vergadering der A. R. Kiesver- eeniging Sprang, op a.s. Maandag avond half 8, in de zaal van den Chr. Volksbond. Agenda: Opening, Notulen, Ingeko men stukken, Bespreking uitslag ver kiezingen, Rondvraag en Sluiting. De Chr. Gymnastiekver. Pro Pa- tria te Sprang-Capelle zal op Zaterdag 12 Juni een rondwandeling met haar leden maken, gecombineerd met de Chr. Gymn. Ver. Kracht en Vlugheid uit Waalwijk. Vertrek vanaf 't oefenlokaal 2.30 u. VRIJHOEVE-CAPELLE. Onze voetbalvereeniging Sparta speelde een comp.-wedstrijd voor den Brab. Voetbalb. op 't terrein aan den Loonschendijk tegen de Heusdensche Boys. welke wedstrijd door Sparta met 5 0 werd gewonnen. A.s. Zaterdag gaat Sparta naar Heusden op bezoek. In de Geref. Kerk aan het Brug getje hoopt a.s. Zondag op te treden Ds. P. K. Keizer. In het lokaal der Geref. gemeente aan de Hoogevaart a.s. Zondag leesdienst. Door het bestuur der Geref. gem. aan de Hoogevaart is besloten in de zomermaanden de godsdienstoefening van Zondagmiddags te verzetten naar 's avonds. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half 3 op te treden Ds. J. R. Cuperus. In de Ned. Herv. Kerk a. d. Loon schendijk hoopt a.s. Zondag des v.m. 9.30 uur op te treden Ds. v. d. Vlught uit Drunen en des nam. 2 uur Ds. van der Roest uit 's-Gravemoer. Gedurende de maand Mei 1937 werden ter gemeente-secretarie van Sprang-Capelle ingevolge de Vleesch- keuringswet aangegeven: 13 runderen en 44 varkens. Als winkeliers belast met de dis tributie van onvermengde margarine en bak- en braadvet zijn voor het tijdvak van 7 Juni a.s. tot 28 Aug. d.a.v. door B. en W. der gemeente Sprang-Capel- I Y PER PAKJE 5 CT. F 1 DE VOLMAAKTE KAUWGOM f en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal in de in gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisne wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.75.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6