Binnenlandsch Nieuws WEK DE GAL IN UW LEVER OP GEMENGD NIEUWS SPORT, land wantrouwig is geworden. Het is nu aan de anderen de eerste stappen te doen. Eenige jaren geleden was Duitschland ontwapend. De andere mogendheden zouden gemakkelijk heb ben kunnen profiteeren van de welda den der ontwapening. Zij hebben zich daar geen rekenschap van gegeven. Thans merken zij dat Duitschland her bewapend is. Indien iemand meent bommen te kunnen werpen op een Duitsch schip, dat een internationale missie vervult, omdat het Duitsche volk zoo vredelie vend is, dan zullen wij toonen, dat wij ons weten te verdedigen. Verder zei de rijkskanselier o.a. dat hij geen godsdiensttwisten in Duitsch land zou dulden. God heeft op dit ge bied geen verdeeldheid gezaaid maar de menschen. De Almachtige heeft ons werk, aldus Hitier, gezegend en het ge weld onzer vijanden zal er niet in sla gen dit teniet te doen. Voorts oefende spreker critiek uit op de democratiën, die een tooneel van stakingen en sociale onrust vormen. De bolsjewieken zijn slechts ellendige struikroovers. Wijzende op de aanwezigheid van talrijke Oostenrijkers zeide Hitier ten slotte: onze gemeenschappelijke taal dwingt onze nationale eenheid af. HITLERJEUGD BETOOGT BIJ DE KERKEN. Maandag is het te Munchen tot een uitbarsting gekomen in de spanning tusschen de katholieke kerk en de na- tionaal-socialisten. Tijdens de godsdienstoefeningen in den ochtend- demonstreerde de Hitler- jeugd voor de kerken. De katholieke jeugd protesteerde hiertegen en beide groepen zouden tenslotte handgemeen zijn geraakt. Reuter meldde nog, dat tien pries ters, naar aanleiding van de door de Hitler-jeugd uitgelokte relletjes, in hechtenis zijn genomen. Ook dit wordt van Duitsche zijde ontkend. MEER TUINBOUWPRODUCTEN NAAR DUITSCHLAND. Nadat, in de tweede helft van Mei de uitvoer van tuinbouwproducten naar Duitschland ernstige belemmerin gen had ondervonden door het gebrek aan z.g. Genehmigungen, is sinds het begin van de vorige week reeds aan merkelijke verbetering ingetreden ten gevolge van het afkomen van de in voervergunningen voor Juni. De prij zen van verschillende producten trok ken hierdoor op de veilingen iets aan. Zaterdag werd op de veilingen een zeer verheugend bericht ontvangen, n.l. dat overeenstemming was bereikt tus schen de Nederlandsche en de Duit sche regeeringen over de onmiddellijke uitgifte van een belangrijk gedeelte van het betalingscontingent voor het derde kwartaal. De Duitsche importeurs kunnen nu de reeds in hun bezit zijnde invoerver gunningen terstond geheel opgebrui ken, aangezien zij over eenige dagen de nieuwe vergunningen kunnen krij gen. Door dit bericht, dat gezien moet worden, in verband met den gunstigen stand van de clearing, waardoor de uit voer naar Duitschland in het derde kwartaal een belangrijke vermeerde ring zal ondergaan, is de stemming in den tuinbouw, die de laatste weken door de ondervonden tegenslagen moedeloos was geworden, weer aan merkelijk verbeterd. Men ziet de toe komst thans weer met meer moed te gemoet. DE WERELDJAMBOREE. De Japansche delegatie van padvin ders, bestaande uit negen leden, onder leiding van den heer Kinsjichi Iwa- moto, een ambtenaar van het ministe rie van onderwijs, vertrekt Vrijdag a.s. uit Kobe aan boord van het s.s. Teru- kuni Maru naar Londen, om vandaar naar ons land over te steken, ter bij woning van de vijfde wereldjamboree van padvinders, welke dezen zomer te Bloemendaal-Vogelenzang gehouden zal worden. DE KATHOLIEK DEMOCRATI SCHE PARTIJ. Na het uittreden uit de Kath. Dem. Partij van den heer L. Theunissen, ge meenteraadslid van Roosendaal, die tot de R.K. Staatspartij is terugge keerd, heeft thans de afdeeling Roo sendaal van de K.D.P. met algemeene stemmen besloten, zulks op grond me de van den uitslag der Kamerverkie zingen, tot opheffing dezer partij-af- deeling. Tevens werd besloten de partijlei ding te adviseeren ook de landelijke organisatie der K.D.P. te ontbinden. In een daarop, Zaterdag, te houden vergadering van het partijbestuur van K.D.P. is overeenkomstig den wensch van de meeste afdeelingen, besloten het werk van de partij in de komende jaren voort te zetten. Binnenkort zal de partij te Amers foort een buitengewoon congres be leggen. STEUN BLOEMKWEEKERIJ- PRODUCTEN. In de Staatscourant van gisteren is opgenomen de „crisis-aankoopbeschik king '37 (bloemkweekerijproducten) Krachtens deze beschikking wordt uit 't Landbouwcrisisfonds 300.000 ter beschikking van de Nederlandsche sierteeltcentrale gesteld, teneinde haar in staat te stellen van de georganiseer de kweekers op de veilingen bloem kweekerijproducten aan te koopen. INDISCHE HANDELSMISSIE TE KOBE. Acht Nederlandsch-Indische gedele geerden zijn Maandagochtend te Kobe aangekomen om met Japansche koop lieden onderhandelingen aan te knoo- pen over de verbetering der handels betrekkingen tusschen Japan en Neder- landsch-Indië. Tot het gezelschap behoort dr. W. A. F. Stokhuyzen, voorzitter van de Nederlandsch-Indische vereeniging van importeurs-groothandelaren te Batavia. De besprekingen zullen op 12 Juni te Osaka een aanvang nemen. BEDEVAART VERBODEN. 850 bedevaartgangers die uit de om streken van Goch en Kevelaer 1.1. Zon dag in processie naar 't H. Bloed te Boxmeer wilden vertrekken, zooals elk jaar, werd dit door de Duitsche Gesta po belet. Hun collectieve pas werd in getrokken. 50 personen, die een eigen pas hadden, gingen over de grens, na dat ze beloofd hadden niet naar Box meer te gaan, maar een plezierreisje te maken. „NIEUWE VINDINGEN'' OP DE A.S. JAARBEURS TE UTRECHT. De deelname in deze afdeeling is voor iedereen mogelijk. Het doel is den uitvinder eene ge legenheid te bieden tegen geringe kos ten, sneller dan anders, contacten te kunnen leggen met belanghebbenden voor verkoop van een octrooi of af gifte van een licentie op een octrooi. Toegelaten worden ter beoor deeling van een vanwege den Bond van Octrooi- en Merkenhouders in overleg met liet Jaarbeursbestu.ur be noemde commissie a. Nieuwe vindingen, die geoctrooi eerd zijn. b. Voor octrooieeling in aanmerking komende vindingen, waarvoor even tueel door het Jaarbeursbestuur kos teloos een certificaat wordt afgegeven, opdat de .uitvinder ervan in de ge legenheid is, binnen zes maanden van af den datum van de opening der Jaar beurs een octrooi-aanvrage te kunnen indienen in Nederland. Zij, die er belang bij hebben aan de Jaarbeurs deel te nemen, worden ver zocht zich ten spoedigste zoo moge lijk één maand vóór de opening van de Jaarbeurs (de ruimte is beperkt) schriftelijk met insluiting van por- to voor betaald antwoord te wen den tot den heer J. Keiser, 2e Sch,uyt- straat No. 155, tel. No. 335138, 's-Gra« venhage. Gaarne wordt vanaf heden aan genoemd adres ontvangen in den namiddag voor mondelinge inlichtin gen na schriftelijke kennisgeving. Bij voldoende aanvragen uit een provincie zullen misschien binnenkort zoo noo- dig zitdagen worden gehouden in en kele hoofdplaatsen, nader in de cou ranten te vermelden. Standhouders die op vorige beur zen aan deze afdeeling hebben deel genomen, zijn zonder uitzondering uiterst tevreden. Op dus allen naar Utrecht op de Jaarbeurs, die er „nieuwe vindingen" kunnen brengen! Hoe meer deelname, hoe meer be zoek op de Jaarbeurs. Besprekingen over nieuwe vindin gen, waarop nog geen octrooi-aan vrage werd ingediend, blijven absoluut geheim. Inlichtingen over octrooi- zaken daarbij gratis. Het water eischt weer zijn tol. Achttienjarig meisje verdronken. Op het Noorder Buitenspaarne is Zondagmiddag de 18-jarige dienst bode mej. C. K. uit Heilloo om het leven gekomen. Zij had met een vriendin uit Haarlem een bootje gehuurd, met het doel te gaan zwem men, hetgeen in dit diepe stroomen- de buitenwater veel wordt gedaan. Mej. K. zou het eerst een duik ne- menjerwijl de vriendin haar beurt in de boot zou afwachten. Tot haar schrik zag ze haar vrien din echter niet meer bovenkomen. Aanstonds werden pogingen tot redding in het werk gesteld doch eerst tegen den avond is het lijk opgehaald. Touw losgelaten. Bij Westerfoort waren Zondag middag om twaalf uur enkele jon gelui aan het zwemmen. Een van hen de 22 jarige R. Hartgens uit Arnhem, die de zwemkunst niet machtig was, ging met een touw om het lichaam te water, terwijl zijn vriend het touw vasthield. Plotseling schoot de jongen onder water, waarbij zijn vriend van schrik losliet, zoodat de eerste in de diepte verdween. De politie heeft vier uren naar het lichaam gedregd, doch slaagde er niet in het op te halen. Bij het zwemmen in het Twente Rijnkanaal nabij Hengelo is de 28- jarige J. Bos uit Glanerbrug verr dronken. Zes vliegtuigen in Engeland neergestort. Engeland is den laatsten tijd niet gelukkig met zijn luchtvaart. Waren het verleden week 17 men schen, die bij vliegtuigongevallen om het leven kwamen, thans zijn het er acht, die aan de angstwekkend groeinde doodenlijst moeten worden toegevoegd. Niet minder dan vijf bombardementsvliegtuigen en een particulier vliegtuig zijn gedurende het afgeloopen weekeinde neerge. stort en voor een deel geheel ver brand. Twee bombardementsvliegtuigen verongelukt in het lake District op 20 K.M. van elkander. Een derde moest een noodlanding maken, waarbij de inzittenden er met lichte verwondingen afkwamen. Een vierde stortte bij een boerdeij- rij in Port William Kirchaudbriqht neer. Een vijfde militair vliegtuig stortte naar beneden in Berkshire, terwijl het zesde, een particulier vliegtuig op het kerkhof van Bromleg Hill (Kent) terecht kwam. In totaal kwamen achtpersonenom Vrouw door een trein gegrepen en gedood. Gisteravond om half acht is de 54-jarige E. P. E., echtgenoote van J.J. P. te 's-Gravenhage, terwijl zij de spoorbaan overstak bij een land. weg met een klaphek, door een sneltrein uit Den Haag gegrepen en terstond gedood. De vrouw was doof. Het lijk is per brancard naar de begraafplaats te Rijswijk vervoerd. De trein ondervond ongeveer zeven minuten vertraging Jongetje verdronken Gistermorgen is het 11 /2 jarig zoontje van den heer A. v. d. Dussen te Nieuwerkerk in de tochtsloot bij de ouderlijke woning geraakt en verdronken. Kranige redder bijna zelf verdronken In de cementhaven nabij de hoog ovens geraakte de 8-jarige A. Schro der wonende te Velsen-Noord te water. Op zijn hulpgeroep sprong de 37-jarige W. Catricum te water, de jongen die op het punt stond te verdrinken, greep zijn redder vast en trok hem onder water. Gelukkig zag de 28-jarige C. Put dit en sprong zonder zich te bedenken, eveneens te water. Het gelukte hem beide drenkelingen te scheiden en ze op het droge te brengen. Door medestudenten ter dood gebracht. De »Prawda» meldt: De studenten van het technisch instituut van de spoorwegmaatschap pij te Schwerdlowsker hebben reeds herhaaldelijk in hun gemeenschap pelijke woningen z.g. electrische vallen opgesteld. Onlangs hebbende studenten Jarkoffen Michailytschew een koperdraad het schakelbord naar den knop van de deur aan gelegd, die verder verbonden was met een zinken plaat, welke zij voor den ingang hadden neergelegd en die zij te voren met water hadden begoten. Toen schakelden zij de stroom in en noodigden een student, Ketzin geheeten, uit om bij hen thee te komen drinken. De nietsvermoedende student greep de deur en werd door den electrischen stroom getroffen. On danks zijn hulpgeroep liet men hem rustig liggen. Tien minuten later was de jongeman overleden. Auto met zeven inzittenden in brand Gistermiddag omsteeks half vijf is op den Noordwijkschenweg te Leiden een auto waarin behalve de eigenaar en bestuurder, de heer J. R. uit Den Haag, vijf volwassenen en en baby bevonden, na een kleine reparatie bij het starten plotseling in brand gegaakt. De inzittenden konden vroegtijdig den wagen ver laten, zoodat zij geen letsel bekwa men. De brandweeer was spoedig met een motorspuit ter plaatse en heeft het vuur gebluscht. De auto is geheel verbrand. Door Taxi gedood. Zestigjarige man het slachtoffer. Gistermiddag is de ruim 60 jarige L. Koole uit 's Heer-Arendskerke bij het oversteken van het gevaarlijk kruispunt Wilhelminastraat Stationsweg te Goes, door een taxi, bestuurd door den chauf feur K., aangereden. De man bekwam een ernstige schedelbreuk en overleed enkele oogenblikken na het ongeluk. De auto is door de politie in beslag ge nomen. Administrateur gearresteerd Bedrag van ongeveer f 1U.000 verduisterd. Sinds geruimen tijd is er bij de Vereen, tot Bevordering der belangen van Slechthoorenden, die aan de Vondelstr. te Amsterdam is gevestigd, een groot kastekort, dat ontstaan is door fraudes, die in den loop van eenige jaren zijn gepleegd door den administrateur van de propanganda commissie. Deze man, die gedurende vele jaren de administratie voerde van deze afdee ling der vereeniging, is destijds, toen de fraudes aan het licht kwamen, uit zijn functie ontheven. Hij is door de centra- Ie recherche in arrest gssteld. Het on derzoek is nog in vollen gang, zoodat men nog niet precies kan nagaan, hoe groot het bedrag wel is, dat deze admi nistrateur zich heeft toegeëigend. Vrijwel vast staat, dat het een bedrag moet zijn van om en nabij f 14.000 Jongen door autobus gegrepen. Omstreeks acht uur Zondagavond reed de 14-jarige jongen Verwijmeren uit Princenhage met twee zusjes over het rijwielpad van Etlen naar Princenhage. Juist tegenover de woning van den heer Diependaal kwam de jongen in botsing met zijn twee zusjes. Hij viel daarbij op het wegdek juist voor de pas- seerende bus van de firma de Bruin uit Willemstad. De jongen werd gegrepen en tegen de weg gesmakt. Een zich in de bus bevin dende geneesheer verleende eerste hulp. De knaap bleek een zware her senschudding en ernstige hoofdwon den bekomen te hebben. Hij werd naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda vervoerd, waar hij in den loop van den nacht is overleden. De marechaussee stelt een onder zoek in. Effectensmokkelaars voor f 45000.— opgelicht Begin Maart kwam een man bij de politie aangifte doen van ver duistering van f 45000.aan effec- ten. Deze waardestukken waren door een Duitscher die in relatie stond met een Hollandsche vrouw, in een canapé naar Holland ge smokkeld, doch bij aankomst waren ze uit de canapé verdwenen. Na ijverig speuren van de politie had zij voeldoende bewijzen om tot de aanhouding van den Duitscher en de Hollandsche vrouw over te gaan die een bekentenis aflegden, f 40000. waren nog aanwezig. Motorfiets tegen een boom gereden. Maandag omstreeks kwart voor vier werd de politie te Driebergen verwittigd, dat er op den rijksstraat weg, hoek Buntlaan, een motorfiets tegen een boom was gereden en dat de berijder dood op het ver nielde voertuig lag. Het bleek, dat de man, de 28-ja- rige N.J. S. uit Maartensdijk, met groote vaart tegen den boom was gereden en op slag dood moet zijn geweest. Het lijk is naar het baarhuisje overgebracht. Auto-girotoestel op Waalhaven vernield Op het vliegveld Waalhaven is Zondagmiddag het autogirotoestel onmiddellijk na den start in een luchtzak terechtgekomen en van een hoogte van 20 30 c.M. teruggevallen. Het toestel werd vrij wel geheel vernield. De inzittenden, de heer J. van der Velde en zijn echtgenoote, wisten zich tijdig in veiligheid te brengen. Beiden zijn ongedeerd gebleven. Vader door zijn zoons doodgeslagen Op den Kaffeebergweg te Chevre- mont, gem. Kerkrade, woont de mijnwerkersfamilie Bordewin van Duitsche afkomst. Gisteravond tegen half elf kwam B. thuis hij verkeerde onber invloed van sterken drank. Een van de jongens was nog in de keuken, de ander was al naar bed. B. raakte in woede over een stoel die niet op zijn gewone plaats stond. Met dezen stoel bedreigde hij zijn zoon, die den slag afweerde. Intusschen was ook de andere zoon verschenen, die zich naar de keuken begaf. Hij gaf zijn vader met een stoel een slag op het hoofd. B. bleef op de vloer liggen. De zoons hebben zich daarna naar de politie begeven. Totn deze met een geneeskundige een onderzoek ging instellen bleek de man reeds overleden te zijn. Beide zoons zijn in arrest gesteld. Het lijk is in beslag genomen. Motorrijder verongelukt Zondagmorgen omstreeks half negen is de ongeveer 30 jarige motorrijder H. H. Schouten uit en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Gorkum, die zich met tamelijk groote snelheid in de richting van Amsterdam begaf, opgebotst tegen een auto, welke op weg was naar Utrecht. De botsing was zoo hevig dat de motorrijder in de Vecht terecht kwam. Men heeft slechts zijn ernstig aan het hoofd verminkt lijf kunnen bergen. VOETBALSPORT K.N.V.B. FEIJENOORDARSENAL 0-3. JOEGOSLAVIë-BELGIë 1-1. WAALWIJK. R. W. B. Organon Boys 1—RWB 2 21. Eiken dag moet Uw lever een liter gal in de inge wanden doen vloeien. Wanneer de galafseheiding on voldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het be derft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam. U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen: een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen voor de vrije toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apo thekers en drogisten in flacons van ƒ0.75. Uitslagen van Zondag 1.1. Afdeeling 4: Proinotieconipetitie tweede klasse: MVV—Willem II 1—1 MiddelburgMiranda 04 Promotiecompetitie derde klasse: TerneuzenAxel 35 GUDOK—Tivoli 0—1 ES V—TOP 3—2 KerkradeHeerlen 3—4 Bekerwedstrijden. CVV—De Spartaan 0—2 (Spartaan komt inet Eindhoven in den eind strijd). Vriendschappelijk Rotterdam: FeyenoordArsenal 03 Afdeeling IV: Promotiecompetitie tweede klasse: MVV—WILLEM II. Ondanks de tropische hitte en de vermoeiende reis naar Maastricht, zijn de Willem II-ers er In geslaagd bij MVV een verdienstelijk gelijk spel te bevechten. Door dit gelijk spel kan den tricolores het eerste klasserschap bijna niet meer ontgaan. Evenals in Tilburg was MVV in de eerste helft voortdurend in den aanval. MW's spel voor doel was echter te kort om tegen de solide Tilburgsche verdediging, succes te hebben. Nadat een fraai doelpunt van Claessens was geannuleerd en Ivaanen nog eens tegen den paal liad geschoten werd gerust; 00. In de tweede helft was het spel meer verdeeld en na een kwartier gaf Schlangen Willem II de leiding. Uit een strafschop maakte Hardy gelijk. Na afloop diende MVV een protest in, wegens htt niet toekennen van een doelpunt en Willem II tegen den strafschop. MIDDELBURG—MIRANDA. De Limburgers speelden beter samen al wist Middelburg de partijen vrij lang gelijk te hou den. Eerst na de rust opende Miranda een gewel dig offensief en slaagde er zoodoende in den stand tot 04 op te voeren, waarvan Vroom en drie doelpunten voor zijn rekening nam. De stand is: Willem II 4 3 10 12— 5 7 M.V.V. 4 2 11 10— 7 5 Miranda 4 2 0 2 914 4 Middelburg 4 0 0 4 310 0 Promotiécompetitie derde klasse: Gudok liet het er Zondag leelijk bij liggen door op eigen terrein van t^n outsider Tivoli te ver liezen. Gudok neemt nu de derde plaats in met 4 punten in 4 wedstrijden ,doch het merkwaar dige is dat Gudok haar lot nog geheel in eigen hand heeft en middels de wedstrijden TOPGu dok en GudokESV, regelrecht de tweede klas binnen kan tippelen. TOP had Zondag het tweede klasserschap voor het grijpen, docli zij grepen jammerlijk genoeg mis, waardoor de spanning er hier nog ten volle inzit. Met de rust had TOP met 21 de leiding om die tot 7 minuten voor het einde te behouden, want dan slaagt ESV er in de partijen op gelij ke: voet te brengen. Enkele oogenblikken voordat de scheidsrechter het eindsignaal zal geven komt de bal bij Roor- dljk, een mooie pass naar Tröver, en onhoudbaar ligt de winnende goal voor ESV in het net. De stand ESV 5 3 11 11— 7 7 TOP 4 2 11 7—6 5 GUDOK 4 2 0 2 5— 3 4 Tivoli 5 1 0 4 4—11 2 Ongeveer 50.000 toeschouwers waren Zondagmid dag getuigen van de 03 nederlaag van Feye- r.oord tegen Arsenal. Mn zou door deze overwinning misschien ver wacht hebben dat Arsenal overwegend sterker was, doch dit was niet het geval. Na 25 min. nam Arsenal de leiding, Milne ging er n.l. alleen met den bal vandoor en zag kans van Male te passeeren 01, welke stand tot aan dc rust gehandhaafd bleef. Na de rust kreeg Vente al sjioedig twee mooie kansen, doch Boullon gaf geen kans. Biggs scoor de vervolgens In zuivere buitenspel-positie no. 2 terwijl de zelfde speler kort voor het einde no. 3 in de touwen joeg, zoodat het einde met een 30 overwinning voor Arsenal kwam. Voor 15.000 toeschouwers werd Zondag gespeeld de ontmoeting tusschen Joegoslavië en België, welke In een gelijk spel, 11 eindigde. Met de rast leidden dc Joegoslaven met 10. De Belgen verrasten door uitstekend spel; zij hebben bet gelijke spel zeker verdiend. Ook in de return-wedstrijd is het RWB niet gelukt eenig succes te behalen. Ondanks RWB 2 vooral na de rust verre in de meerderheid was, moesten zij toch met 21 het onderspit delven. Over den wedstrijd het volgende: Er ontwikkelt zich vanaf den aftrap direct een vinnige strijd. De Boys zijn het die het eerst succes hebben als zij een goeden aanval met een doelpunt besluiten. RWB 2 is niet ontmoedigd, doch zij weten van de geboden kansen niet te profiteeren. Ook de Boys weten voor rust niet meer te doelpunten. Na de hervatting is RWB 2 doorloopend in de meerderheid doch het succes komt aan de andere zijde, als een vrije trap eerst tegen de lat wordt geschoten, en daarna wordt ingekopt, 20. RWB tracht thans de eer

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2