VERVOLG NIEUW UIT nc LANGSTRAAT"'OMGEVING. DRUNEN. GEERTRUIDENBERG. OUSSEN. Een zomerjurk HEUSDEN, KAATSHEUVEL. hij had medegedeeld dat de zoon van den heer van Beuningen een carillon had geschonken: «Het carillon zal de Vughtsche bevolking kond doen, dat er in de 20ste eeuween man in haar gemeente geleefd heeft, wiens maatschappe lijke gedragingen haar weerga niet vonden«. Hij bood hem het eeie- burgerschap van Vught aan. De Commissaris herinnerde eraan wat de heer van Beuningen heeft verricht op charitatief gebied, op het wijde terrein der werkverrui. ming 'door den bouw van groote boerderijen, de werkverschaffing, die hij mogelijk maakte en de me dewerking voor de oplossing van het vraagstuk van den IJzeren Man. Dit is het bekende natuuroord en badplaats binnen deze gemeente, door den heer van Beuningen ge kocht en de gemeente Vught ge schonken. Het is wel een voorbeeeld van voortreffelijken burgerzin wat u hebt gegeven, aldus de Commissaris, en het verheugt mij u te kunnen mededeelen, dat onze regeering daarvan doordrongen is en dat hel H.M. de Koninging behaagd heeft, ii op dezen dag te verleenen hei ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw. De heer Van Beuningen sprak een kort dankwoord en verklaarde met zijn familie op den ingeslagen weg te zullen voortgaan. Hij deed slechts zijn een voudigen burgerplicht Spr. zeide toe aan de restauratie van den ouden gemeentetoren me dewerking als commissielid te zullen verleenen. Gouden klooster jubileum van Zuster Regina. Zondag herdacht de Eervv. Zuster Regina in 't St. Jacobusgesticht te Drunen haar gouden kloosterjubi leum. De belangstelling bij dit jubileum was bijzonder groot. Na enkele dagen van afwezigheid is de jubilaresse daags voor haar feest met luister ingehaald in 't ge slicht te Drunen. De refter was passend versierd en reeds toen werd de jubilaresse een eenvoudige hulde gebracht door haar mede zusters. Zondag was de eigenlijke dag en in de Kloosterkapel werd door een Heer neef van Zuster Regina, kapelaan M. v. d. Weijden uit Rijstbergen, des morgens een plechtige H. Mis opge dragen en in de namiddag een plechtig Lof gehouden. Voor deze gelegenheid was de ka pel prachtig versierd. De Eerw. Zuster verblijft ruim 43 jaar in Drunen en is al dien tijd de handwerkzuster der meisjesschool geweest en daarnaast de groote leid ster van de bloeiende meisjescongre gatie. In een woord soeur Regina deed en doet nog veel voor de Drunensche Jeugd. De eenvoudige zuster was niet ge steld op veel vertoon, maar Drunen heeft haar niet vergeten en haar op eenvoudige, maar waardige wijze haar medeleven getoond door een groote belangstelling aan den dag te leggen bij dit jubileum. Soeur Regina leef nog lang te mid den van Drunensch Jeugd. C. A. C. Bouwvakarbeiders. Voor de bouwvakarbeiders is met de bouwpatroons een C.A.C. afgeslo ten, zooals wij reeds vroeger meld den. Door bet Hoofdbestuur van den R.K. Patroonsbond is daarom voor Drunen en Nieuwkuijk een controle commissie ingesteld, waarin zitting hebben voor Drunen: G. Merkx, secr; afd. Bouwpatroons en Th. Kuijs, voorzitter Bouwvakarbeiders; voor afd. Nieuwkuijk: J. Blankers, voorz. Bouwpatroons en A. v. Son, secr. R.K. W.V. Polder-vergadering. Op Vrijdag 25 Juni des voormid dags 10 uur komt het waterschap „Polder van Drunen en Hei of Meel dijk" in algemeene vergadering in ho tel Vissers. H. Brok. De heer H. Brok directeur der Vakschool te Drunen kan wegens on gesteldheid zijn functie niet uitoefe nen en zal waarschijnlijk nog eenigen tijd rust moeten nemen. Kano sloeg om. Bij het kanovaren sloeg A. v. Deltt met zijn kano om in 't Drongelsch kanaal, van D. kon niet zwemmen en gelukkig zagen eenige zwemmers het ongeval gebeuren en konden hem op 't droge brengen, zoodat v. D. er met een nat pak, doch nog levend af kwam. Doorbraak. Bij de bevloeiingswerken bezweek een afdamming, waardoor eenig land onder liep. Door snel ingrijpen werd erger voorkomen. Deelnamen. De handboogschutterij de „Wetszo- nen" zal op Zondag 20 Juni deelne men aan het groot handboogconcours dat gegeven wordt te Hintham» 't H. Harmonument geïntroniseerd! Drunen heeft jaren iets gemist! Doch voor enkele maanden is daar in voorzien. Een prachtig H. Hart- monument van 't atelier van beeld houwer Jonkers uit 's-Bosch is ge plaatst geworden op 't Kerkplein. 't Is een mooie groep, die qua uit voering en plaatsing werkelijk ge slaagd genoemd mag worden. Dit laatste zal pas tot zijn recht ko men, wanneer 't geheel: de nieuwe at- rastering is afgewerkt. Intusschen naderde de Junimaand en daarmede de dag der plechtige in tronisatie van 't monument. Zondag j.l. was daarom de groote dag voor Drunen. De parochianen begonnen met een algemeene H. Communie, terwijl om 10 uur een plechtige Hoogmis werd opgedragen door Pastoor Goossens, geassisteerd door Kapelaan Vogels en de Eerw. Pater Cryperius. Deze groote dag was voorafgegaan door en triduüm voor de parochianen, die daaraan in grooten getale hebben deelgenomen. Het priesterkoor in de R.K. kerk was tegen 6 uur in den namiddag on geveer bedolven onder de bloemen. Alle vereenigingen uit Drunen en nog vele particulieren hadden bloe men gestuurd om daarmede hulde te brengen aan Koning Christus bij de plechtige intronisatie van Zijn stand beeld op 't Kerkplein. Om zes uur droeg Pastoor Goossens een plechtig Lof op, waarna de ver eenigingen diverse organisaties in vastgestelde volgorde de kerk verlie ten. De bloemen werden meegedra gen door bruidjes. Een bedetocht werd gevormd die trok door de Groote Straat, via Kerk- pad en Achterompad terug naar l Kerkplein. l)e beide harmonieën speelden Rexe Clementisse, terwijl dit door de zangers gezongen werd. Daar werden allen opgesteld rond 't monument, dat plechtig werd inge zegend door Pastoor Goossens. Pater Cyperius hield een geestdrif tige toespraak met als onderwerp. „Christus Koning", waarna de plech tige intronisatie plaats had. 't Zankoor onder leiding van dhr. ,1. v. Rooij zong daarna: „Annina Christi", waarna door alle aanwezi gen met begeleiding der beide har- rnoniën onder leiding van kapelaan Vogels en de heeren v. Huiten en Merkx Te Deum en Roomsche Blijd schap werden gezongen. Daarna was deze plechtigheid be ëindigd. De opkomst der parochianen in de bedetocht en bij de intronisatie was massaal. Wij merkten o.m. op behalve di verse deputaties van vereenigingen: Deken Willems en kapelaan v. d. Berg uit Elshout, Paters Capucijnen, Rec tor Hoevenaars, Pastoor Dekkers, de Eerw. Broeders van 't St. Franciscus- gesticht, 't voltallig gemeentebestuur. Notaris Schreurs, Dr. Akkermans en vele andere geestelijke en wereldlijke autoriteiten uit Drunen en omgeving. Lensveld 81 punten; 5 H. van Moer gestel 75 punten. Aantal schoten ld. Hoogst te behalen punten 100. In hotel Leemans alhier hield de Pluimvee- en Konijnenfokvereeniging voor Dussen -en Omstreken een alge meene ledenvergadering, waarop be sloten werd in Juli a.s. een Jonge Dierendag te organiseeren. Twee nieuwe leden werden ingeschreven. Eén tweetal leden werd gekozen tot afgevaardigden naar de jaarverga dering van den Bond van Kleindieren- teelt te Utrecht te houden. Voor 't eerst werd deze vergadering gepresideerd door den heer L. Borst lap, die op de vorige algemeene ver gadering tot voorz. werd gekozen, te gelijk met den heer L. Meijers als be stuurslid. Ook werd op deze vergadering hel jaarverslag over 1936 uitgebracht door de penningmeesteresse, mevr. Leemans van Balkom. Dit sloot met een voordeelig saldo van J 78.3;>. In hotel Heesels alhier, hield T Waterschap „Het Züideveld" voor stemgerechtigde Ingelanden de alge meene jaarvergadering. De verschillende machtigingen wer den allen verleend. Het jaarverslag over 1935 gaf aan inkomsten 2352.62, aan uitgaven ƒ2104.27. Batig_ saldo ƒ248.35. De begrooting voor 1937 werd vastgesteld op 1821.97. In 't Verenigingsgebouw alhier, hield 't comité ter viering van 'l 25- jarg Pastoorsjubileum van Pastoor Janssens de Hordan alhier een verga dering, waarbij kwam Vast te staan, dat de collecte onder de parochianen heeft opgebracht ruim 500. Een volledig programma der leeste- liikheden zal al de Parochianen in den loop der volgende week worden toe gezonden. Dezer dagen ontdekte de heer J. v Beurden dat in een leegstaande wo ning aan de sluis was ingebroken. Bij onderzoek bleek dat alle banken en losliggende planken uit 't buis waren ontvreemd. De woning is enkele we ken geleden door de huurders verla ten. De politie heeft deze zaak in on derzoek. In café v. Dinteren te Hank werd een Jonge Dierendag georganiseerd door „Onderlinge Strijd". Er waren ruim 200 inzendingen. 50 exemplaren behaalden een eersten prijs. Keur meester was de heer Vlasboom. De belangstelling was zeer goed te noe men. Het Zilveren Priesterfeest van Pastoor v. d. Wee. Treffende huldiging door de Parochianen. Inbraak. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is door verbreking van een slot ingebroken in en bergplaats der B.R.A. Eenige kleedingstukken werden ontvreemd. De politie stelt een ondei- zoek in. D. W. V. De watersportvereeniging „D.W.V." gevestigd in de „Steegerf", hield een algemeene vergadering waarbij 't be stuur als volgt werd samengesteld: D. Elshout, voorz., C. Veltman, secr., A. Luijpen, penningm., C. Persoon en C. v. Riel leden. Zondag j.l. hield de Dussensche Bur gerwacht op den Kanaaldijk alhier, schietwedstrijden. De vijf hoogstge- gcplaatstcn waren: 1 P. v. Schendel 90 punten; 2 A. v. Dijk 84 punten; 3 A. van Dongen 82 punten; 4 C. J. Andermaal vierde katholiek Geei truidenberg feest ter gelegenheid van het Zilveren Priesterfeest van zijn zieleherder pastoor V. C. v. d. Wee en wel Zondag 6 Juni j 1. Was Dinsdag 1 Juni j.l. speciaal bestemd voor de jeugd om den jubilaris een treffende hulde te brengen voor al hetgeen hij voor de kinderen en het katholiek onderwijs heeft gedaan, Zondag was bestemd voor de vol wassenen. De feestdag werd ingezet met 2. H.H. Missen n.l. om 7 en 8 uur, waaronder algemeene H. Com munie der Parochianen. Zoowel aan de pastorie als aan de kerk was door het huldigingscomilé een keu rige versiering aangebracht. Ook in de kerk was de versiering keurig in orde. Om half tien werd een stoet op gesteld vóór de pastorie, bestaande uit het eere-comité, het gemeente, bestuur en afgevaardigden van alle katholieke vereenigingen en instel lingen, welke stoet den jubilaris en diens familie naar de kerk leidde. Aan weerszijden van den weg tus- schen de kerk en pastorie hadden zich de schoolkinderen opgesteld. Om 10 uur werd door den jubilaris een solemneele Hoogmisopgedragen, waarbij een broer van den pastoor P. v. d. Wee, pastoor uit Nijnsel als diaken en kapelaan v. d. Velden als sub-diaken fungeerden. Als cere- moniaris fungeerde onze stadgenoot F. v. Boxel, theologant. Onder deze Hoogmis hield de Zeer- eerw. pater P. H. Sweep O.F.M. de feestpredicatie waarin hij de ver hevenheid van het priesterschap uiteenzette. Na de H. Mis werd door het R.K. Zangkoor op keurige wijze de feestcantate van G. Brouwers uitgevoerd. Van 1 -2.30 volgde in het parochie huis de receptie welke nagenoeg door alle parochianen werd bezocht en waarvano.m.ook gebruik maakte burgemeester Bianchi met zijn echt- genoote alsmede oud-burgemeester Allard. Vervolgens vond om 3 uur een plechtig Lof plaats Nadat de pastoor met zijn familie, leden, het eere-comité en het uit voerend comité om vijl uur op het daartoe aangebrachte platvorm voor den ingang der R.K. Kerk hadden plaats genomen, volgde het défilé waaraan door alle katholieke ver eenigingen en instellingen, voorat gegaan door de harmonie Apollo, werd deelgenomen. Nadat alle vereenigingen voor den jubilaris hadden gedefileerd enden groet hadden gebracht, werd aller eerst onder leiding van mej. v. Beek, onderwijzeres aan de R.K. Meisjes school, door een spreekkoor den jubilaris hulde gebracht, waarna namens de parochie door een drietal meisjes in een leuke toespraak den jubilaris een bloemenmand werd aangeboden. Vervolgens kreeg burgemeester Bianchi het woord, hetgeen via een versterkte luidspreker welke daartoe op het kerkplein was opgesteld, werd weergegeven en zeer duidelijk voor ieder hoorbaar was. Burge meester Bianchi kon niet nalaten op dezen dag, nu de geheele parochie feest viert, ook namens het gemeente bestuur van Geerlruidenberg den jubilaris van harte geluk te wenschen met zijn'25 jarig jubileum Slechts een gedeelte van deze 25 jaar, aldus spr., kunnen wij beoordeelen n.l. de 5 jaren dat gij te Geertruidenberg werkzaam bent, doch deze periode is voor ons reeds lang genoeg om te weten met welke groote energie gij Uw roeping als pastoor hebt vervuld. In deze periode hebt gij veel voor onze gemeente gedaan. Wij behoeven slecnts te denken aan den aanleg van een nieuwe R.K. begraafplaats waaraan sinds jaren zoo'n groote behoefte bestond, de stichting van een R.K. Parochiehuis, den aanleg van een sportveld voor de katholieke jeugd. Daarnaast hebt gij ontzettend veel gedaan voor de armen hier ter plaatse, hetgeen ik, aldus spr. persoonlijk heb onder vonden als voorzitter van het plaat selijk crisis-comité. Spreker eindigde met den jubilaris te bedanken voor de aangename wijze waarop het kerkelijk met het wereldlijk gezag samenwerkt en sprak den wensch uit dat God hem nog vele jaren zou schenken om in het belang dei parochie werkzaam te zijn. Achtereenvolgens spraken hierna Mr. H. Allard namens het college van regenten der Sted Godshuizen de heer A. de Kroon namens de St. Vincentiusvereeniging, de heer F. v. Gerwen uitRaamsdonksveer namens het kringbestuur van de St. ïn- centiusvereeniging de heer v. Beek namens ae processie-organisatie Brielle; de heer Jac. Waalwijk als vice-voorzitler van de afd. Geer truidenberg der R.K. Staatspartij; de heer P Joosen namens het R.K. Zangkoor; de heer A. Draaijer namens het Wit-Gele Kruis; Mej. Jo Wietmarschen namens het R.K. Vrouwelijk Jeugdwerk; Mej.Joosen namens de Meisjescongregatiede heer P. Krols namens het mannelijk jeugdwerk en de heer P. Stallen 'namens de H. Familie. Vele toespra ken gingen vergezeld van stoffelijke blijken van belangstelling in den vorm van misgewaden, tinnen vazen en bloemstukken. Ook de R.K. Meisjesgymnastiekvereen. gaf nog enkele nummertjes ten beste onder leiding van mej. Beerens Nadat de harmonie Apollo het »Lang zal Hij leven« had^ gespeeld, hetgeen door de menigte uit volle borst werd meegezongen nam de heer G. du Pont, als voorzitter van het Huldigingscomité het woord en bracht in een zeer goed gekozen toespraak den jubilaris hulde voor al hetgeen door hem gedurende zijn pastoorschap hier ter plaatse is ge. wrocht Spreker dankte hem voor het meeleven met de zieken, met de armen, het bevorderen der R h. organisaties en hetgeen in al die jaren door hem is lot stand gebracht. Hierna volgde de aanbieding van het geschenk der parochianen, be staande uit 6 kandelaars, 1 wierook vat, 2 schellen en 1 kaarsenhouder, allen uitgevoerd in brons Ten zeerste ontroerd voor de treffende hulde bracht hierop de jubilaris dank voor al hetgeen voor hem is gedaan. Allereerst gmg ziin dank op tot God, die hem had uit verkoren Priester te worden. Spreker was ten zeerste getroffen over de vereeniging der kinderen en der parochianen in gebed en het naderen ter H. Tafel om God te danken voor al het goed dat de parochie was ten deel gevallen. Bijzonder trot spreker dit omdat men elders de groote geloofsvervolging ziet. Doch hier te Geertruidenberg heeft men thans getoond eerbied voor den priester te hebben, alzoo ten blecke huiskleur, dat past niet bij elkaar. AMILDA ZONNEBRU1N doet Uw huiskleur spoedig wijken. Doos 25 en 50 ct. Tube 60 ct. Flacon 90 ct. eerbied voor God. Speciaal bracht spreker dank aan het huldigings— comité, de kinderen en den maker, den regisseur en de spelers van »Het Spel van den Berg. Tenslotte dankte hij voor het cadeau waar aan iedere parochiaan naar ver mogen had bijgedragen. Hierop was deze massale hulde bctooging ten einde. Des avonds om half acht bracht de harmonie »Apollo« vergezeld van de ruiters van den Jonge Boerenstand nog een serenade waarna om 8 uur nog maals het Spel van den Berg werd opgevoerd. Nabij de R.K. kerk had een aan rijding plaats tusschen den arbeider B. v. B. en mej. V. De fiets van B. werd vernield. Persoonlijke ongelukken kwa- men niet voor. Op 29 Juni a.s. zal onze stadge noot W. Kwaaitaal, frater te Helde- Panningen zijn H. Priesterwijding ont vangen. 4 Juli d.o.v. zal hij te Geer truidenberg zijn eerste H. Mis opdra gen. Vermoedelijk zal hij als missiona ris bij de orde der Lazaristen op Java worden geplaatst. Voor de Ned. Herv. Kerk hoopt Zondag a.s." des v.m. 10 uur voor te gaan Ds. W. F. ten Bruggenkate. Aan het postkantoor alhier en het daaronder behoorende ambts gebied werd gedurende de maand Mei ingelegd f23772,85, terugbetaald f 29642,29. Het laatste door dat kantoor uib'egeven boekje draagt het num- mer 11844. Door A. de Graag, meester dammer alhier, zal op den laatsten Zaterdag in Juni nabij de voorm. MULO school een openlucht simul taanseance gegeven worden. Hiervoor zal ongetwijfeld veel belangstelling bestaan. Geslaagd. Voor 't eindexamen gymnasium aan het St. Canisius-college te Nijmegen slaagde onze stadgenoot de heer P. van Boxtel. fr duivensport. De Dongensche Postduivenclub hield in samenwerking met de K.C.C. alhier een wedvlucht met oude duiven vanuit Dourdan. Afstand pl.m. 420 km. De eerste duif werd geconstateerd om 1U u. 59 m. 73 sc. mt een snelheid van 1136.3 m.f de laatste prijswinnende duif om 11.58.8 met een snelheid van 958.8 m. De uitslag was: 1 21. 24. 25, 47 G. van Loon, Don gen; 2,'46.'63 A. Zacht. Kaatsheuvel; 3 Jos. Schrauwers; 5 H. Dekkers; 4, 8, 14 45 50, 76, 78, 91 G. v. d. Linden; 6. 12. 27, 48, 52, 57, 71. 74, 77 C. de Bondt; 7, 31, 68 C. Smits; 9 L. van Reijen; 10 C. Aarts; 11. 88 A. Aussems; 13 H. van Wanrooy; 15 M. v. d Vel den; 16, 60, 96 C. van Rooy; 17, 58 Fr Damen; 18, 30, 41 Jac. Hoevenaars: 19, 86 G. v. d. Wee; 20 Jos. van Gooi: 22 26, 53 A. van Rijswijk; 23, 104 B. Remmeren; 28, 98 Vict, v Disseldorp; 29, 80 Fr. van Dongen; 32 B. Hendriks, 33, 35, 40, 82, 85 W. Bergmans; 34, 39 Jan van der Linden; 36, 51 Chr. Steen bergen; 37, 70 Fr. v. d. Assem; 38, 03 H. Émmen; 39, 97 J. Lenzhok; 41 101 W Kemmeren; 43 C. van Boxtel: 44 P. Rademakers; 49 H. Ansems; 54 66 Jac. Koenen; 55 M. de Bondt; 56 h Zijlmans; 59, 95 J. Bergmans; 61, 90 Jac Vloemans; 62 P. Stokkermans; 64 Adr. Zwaans; 65, 110 A. Mosselveld; 67 B. Pols; 72 B. v. d. Linden; 73, 84 Th. Ligtvoet; 75 P. van Dongen; 79, 107 M. van Boxtel; 81 A. Goedhart; 83 Jan van Boxtel; 87, 109 A. Emmen; 89 J. Hamers; 92 C. v. Corstanje; 93 A. Snoeren; 94 P. Snoeren; 99 A. Lens- velt; 100 Jo Couwenberg; 102 C. v.d. Assem; 105 M. v. d. Velden; 107 H. Voogd; 108 W. v. d. Ven. Rijkspostspaarbank. Aan het Postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Mei 1937 ingelegd 28224.10 en te rugbetaald 15182.88. Het laatste boekje droeg het nummer 9380. Festival Baardwijk. Aan het festival dat de Zangvereni ging „Tot Bloei der Toonkunst te Baardwijk Zondagen 13 en 20 Juni a.s. geeft, wordt deelgenomen door de har monie van het Kon. Muziekgezelschap Euphonia, het R.K. Mannenkoor Oro- va en het Mannenkoor, dameskoor en gemengd koor der Zangvereniging Bel Canto.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6