GESCHIEDENIS DER HERV. KERK TE BESOREN die vervelende kies., AKKERTJES Binnenlandsch Nieuws TARZAN VAN OE APEN. Zaterdag 12 Juni 1937. No. 48 De Echo van het Zuiden. .^a .i< i .im v-,b 3 1610—1935. Door J. van der Hammen Nicz. LVII. Toen Ds. Leemans ongeveer zeven jaren het predikambt te Besoijen had vervuld (1778), gebeurde er iets een bagatel, een kleinigheid dat aanlei ding werd eerst tot wrijving en later tot conflicten van genoemden predi kant met sommige leden van 't dorps bestuur en bepaaldelijk met den toen- inaligen schout, en zoo werd ook hier de waarheid van het bekende spreek woord bevestigd, dat kleine oorzaken vaak groole gevolgen kunnen hebben. Schout van llesoijen was destijds de heer Gerardus van de Werken (1773 1795), opvolger van den op 23 Augus tus 1773 overleden schout Antonie Heer mans Antoniezooji (gehuwd ge weest met juffrouw Jacoba van Neder- veen), terwijl als gemeente-secretaris fungeerde Abraham Godefridus van her Schaut (2 Januari 17601786), als opvolger van Pieter Borgmans, die dat ambt slechts twee jaren had ver vuld (1758 en 1759). Andere dorps- of kerkfunctionarissen waren: de sche penen Peter Emonts (president), Eas tman de Rooij, Zeger de Graaff, Johan Colthoff, Denis Coppen, Willem Ha gen en Hendrik Massignonde burge meesters Leendert Kuijsten en Hen drik Massignonde armmeesters Jo han van Heijst en Bastiaan Hendrikse de Rooij; de ijkmeesters Arie Nulten- bok en Pieter de Rooij, Zater ook Adri- oan Goedhart; de kerkmeesters Zeger de Graaf f en Antonie Kuijsten; de schoolmeester Johan Colt hof f, die te vens koster en voorlezer was. Al die personen werden door den ambachts heer of de ambachtsvrouw benoemd. Dat was toen de minderjarige freule Paulina Maria Constantia Le Leu de Wilhem, voor wie in 1778 en 1779 als voogden optradenJohan Herman Si- gismund baron van Nagell en Francois C.ornelis baron van Aerssen van Som- melsdijk. In 1780 was die ambachts- vrouwe echter al gehuwd met Louis 'I hèodoor baron Forestier d'Orges, die van toen af als haar voogd of zaakge lastigde optrad. Nog andere dorpsbeambten waren: de roeper (omroeper), schutter en diender Cornelis van Baardwijk; de vroedvrouwen Teuntje van der Veen (1777); Trijntje ten Kate (1779); Ja coba Nanninga (1780); de Wai, we duwe Metelerkamp (1785); Anna Ten Broeke (1788, en de vroedmeester Hen drik Speet (1796). In herinnering moet hier nog ge luncht worden, dat de ouderlingen en diakenen, die in hoofdzaak de geeste lijke belangen der Hervormden moes ten behartigen, louter kerkelijke per sonen warenzij werden door de lid maten der gemeente zeiven gekozen; terwijl de schout ambtshalve opper- kcrkmecster was en dus een burgerlij ke en kerkelijke macht in zich veree- nigde. Besoijen was destijds (1778) of kor te jaren later reeds in twee politieke partijschappen verdeeld: Oranjeklan ten en Keczen of Patriotten. De voor naamste Oranjeklanten waren de schout van de Werken, de secretaris van der Schaut (later Adrianus Ver meulen) en de schepenen J. Cord ij, Hendrik Hagen en Antonie Kuijsten, terwijl tot de vurigste Patriotten wer den gerekend: Ds. Pieter Willem Lee mans, de burgemeester Johannes Al- bertus van Dijk, de schepenen Denis Coppen, Bastiaan de Rooij, Hendrik de Graaf f en Adriaan Goedhart, en de ingelanden D\i\. P. A. Olifiers, A. C. Drossaerts en F. Dalleii (1780 1787). In den loop van Augustus 1778 had Ds. Leemans aan het dorpsbestuur aangevraagd, op dorpskosten, aan de pastorie een regenbak of regenput, inhoudende ongeveer „10 ton water" te laten metselen. De lezer kerinnere zich hierbij, dat alle reparatiën aan de pastorie en den toren en sommige aan de kerk, sedert 1610 toen kerk en staat niet waren gescheiden, doch één lichaam uitmaakten steeds door de burgerlijke gemeente waren betaald geworden, wat al meermalen tot meer of minder ernstige conflic ten had aanleiding gegeven. Over het verzoek van Ds. Leemans, die blijk baar op den steun der kerkmeesters kon rekenen, werd den 31 Augustus 1778 eene gecombineerde vergadering van schout, schepenen en kerkmees ters belegd. Al dadelijk trad de schout van de Werken, die als Prinsgezinde een pik op Ds. Leemans schijnt gehad te heb ben, in die vergadering als hevig tegen stander en tegenwerk er van den pre dikant op. Ofschoon het verzoek van dezen niet onredelijk kon genoemd worden en zelfs den bijval der kerk meesters, van het meerendeel der schepenen en ook van den secretaris mocht verwerven, bleef de schout ech ter onvermurwbaar en weigerde, in hoofdzaak op de volgende gronden, zij ne toestemming tot het metselen van den bewusten waterput te geven: a. De kerkmeesters waren onbe voegd en te voorbarig geweest met hunne toestemming te geven en tevens te voorbarig met het bestellen der noo it ige materialen. b. De regenput was niet strikt nood zakelijk. c. De kerkekas zat reeds geruimen tijd met heel wat schulden te kijken. d. Het was zeer onredelijk, dat ook de ingelanden, die meerendeels buiten Besoijen woonden, in de te maken kosten zouden moeten deelen. Hij bleef dus halsstarrig weigeren Ds. Leemans eenigszins ter wille te zijn, maar zeide, na vele deliberation, eindelijk wel toe, dat, wanneer de schulden der kerk zouden zijn gedelgd en de predikant in vervolg van tijd en in behoorlijken vorm, zich tot de auto riteiten wilde wenden, hij die aanvraag wellicht in beraad zou nemen. Ten slotte werd door de vergadering, blijk baar eenigermate overrompeld door de halsstarrigheid van den schout, geresolveerd den schout als ópper- kerkmeester te verzoeken en te com- mitteeren nader met Ds. Leemans te spreken, en dezen in overweging te geven voorloopig van zijn verzoek af te zien. Behalve door den schepen en schoolmeester Johan Colthoff, die neutraal wenschte te blijven, werden de notule^jjjprgKÊTadering, door den schout zeir opgesteld en in geen vlei ende termen voor den predikant weer gegeven, door alle schepenen onder teekend. Men meene nu niet, dat de kerk meesters en sommige Patriottische schepenen met den bovengeschetsten gang van zaken volkomen tevreden waren. Volstrekt niet! Zij mokten en wrokten over het oppermachtig op treden van den schout, waardoor zij waren overrompeld, en besloten geheel tegen den wil van den schout in op eigen verantwoording aan Ds. Leemans het metselen van een regenput toe te staan. Zij grondden hun besluit op de vaste overtuiging, dat kerkmeesters, met uitsluiting van anderen, vooral van de „ingelanden", alleen bevoegd waren in zaken van zulke kleine importantie zelfstandig te handelen of op te treden. Nu wachtte Ds. Leemans, met de opinie der kerk meesters op de hoogte gebracht, niet lang, om opnieuw eene gecombineerde vergadering van schout, regenten en kerkmeesters aan te vragen en dan ziin verzoek te herhalen, want hij wil de het dorpsbestuur niet voorbijgaan. Die vergadering werd reeds 4 dagen later, n.l. den 4 September 1778, ge houden, en onder hevig protest van den schout, die zich beriep op de re solutie van 31 Augustus, besloot men eenparig den predikant ter wille te zijn. Deze verkreeg dus een gemetsel- den regenput van 10 ton of 15 tot 20 hectoliters inhoud. Begrijpelijk is het echter wel, dat door deze onverwachte wending der zaak de minder goede verstandhou ding tusschen den schout en den pre dikant zich meer en meer toespitste en van lieverlede in vijandschap ver anderde. Die vijandschap vond weldra nieuw voedsel, toen in den loop van 1778 of begin 1779 aan Ds. Leemans was ter oore gekomen (tusschen haak jes zij gezegd, dat de babbelzucht der toenmalige menschen wel nictt veel minder zal geweest zijn dan die der tegenwoordige), dat in de notulen van de vergadering van 31 Augustus, door den schout opgesteld en in het reso lutieboek geregistreerd, eenige uit drukkingen voorkwamen, die bellee- digend en kwetsend voor den predi kant heetten te zijn. Om het juiste van de zaak te weten te komen, had Ds. Leemans aan den secretaris, natuurlijk legen betaling, een afschrift dier notu len of dier resolutie verzocht. Dat was hem \erstrekt. Nu had men de poppen aan het dansen. Op aandrang van den predikant werd den 23 Maart 1779 ruim 6 maanden na de eerste verga ring een derde vergadering dér dc rpsauloriteiten belegd, in welke ook tegenwoordig waren de schout en de predikant, deze laatste om zijn belan gen te zeggen en gehoord le worden. Op duidelijke, correcte en vriendelijke wijze, zonder een zweem van vijand schap te toonen, werd door den predi kant er op gewezen, dat de schout in zijn schriftelijk verslag van de verga- flering van 31 Augustus 1778 eenige uitdrukkingen had gebezigd, die lesier of kwetsend voor hem, predikant, wa ren, hoewel hij daartoe nimmer eenige aanleiding had gegeven, noch bij zijn verzoek om een regenpul, noch bij eenige andere gelegenheid, verzoeken de daarom op het allervriendelijkst aan den schout zulks op de een of an dere wijze in der minne te remediee ren, enz. En wat was nu het bescheid van den schout? Deze bleef onver murwbaar! Niettegenstaande hij dooi de schepenen en den secretaris op de neest ernstige en dringende wijze en op het allersterkst werd bewerkt, aan gemaand en aangezet, om zijne vijan dige en laakbare houding te laten varen en hel geschil in vriendschap te beslechten, wilde hij van geen toena dering velen en niemand gehoor ge ven. Wellicht om lijd te winnen en mo gelijk de hoop koesterende, dat de schout zich nog op het laatste oogen- blik zou beraden, onderzochten de aanwc:-.i".e schepenen staande déze ver gadering nogmaals of de predikant zich soms op de een of andere wijze aiders qedaan nada> lKuio?nnnffi#^i -1 Jwesfea. .M 'sicSf# nWwTOHL- Leemans niets anders geaaan luiaae tgeene zijn Eerwaarde conform de goede, ordres luidde behooren te doen, en zich verplicht gevonden tot opbou wing van zijn eer en de liefde en hoog achting, die zij zijn. Eerwaarde in zijn persoon en ambt toedragen, te verkla ren, dat zijn Eerwaarde naar zijn eer en geweten was te werk gegaan en hem daarom ook een/xirig zijn verzoek tot het obtinceren van een regenbak heb ben ingewilligd. Niets baatte evenwel! Zonder icli verder nog eenigermate te bekommeren om de koppigheid en hardheid van den schout, besloten schepenen en kerkmeesters, bij het doen van toekomstige geringe repa ratiën aan de pastorie, noch den schout, noch de ingelanden daarover te raadplegen, maar zich voortaan in quaestieuze gevallen te wenden tot den ambachtsheer of de ambachts vrouw: de hoogste autoriteit in deze heerlijkheid. Tevens werd de resolutie van 31 Augustus 1778 nietig ver klaard. qo gniïterizieTWÖödöb Blad. i .fl'in'tlïrT1-1 f" ziabaornriuri ni ql HiianmVI ri9V/UOT/219gGl2 Ol Kiespijn overvalt U meestal op een tijdstip dal U géén gelegenheid heeft naar den tandarts le gaan. Neem dan een "AKKERTJE" dat helpt U tenminste dadelijk van de pijn af. AKKER-CACHETS zijn bijzondere pijnstillers bij Kiespijn, Hoofdpijn, Zenuwpijn, Spierpijn. Nederlandse* Smaakloos ouwel-omhulsel om Product 'j poeder. Ge proeft daardoor niets. Ze glijden naar.binnen. Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 ct. Volksdansers uit Lippe Detmold komen naar Nederland. Ter viering van den eersten ver jaardag van Prins Bernhard als prins-gemaal der Nederlanden, zul len in verscheidene plaatsen uitvoe ringen gegeven worden van volk- dansen en volksliederen uit het Lippische bergland. Een groep van 50 boeren en boerinnen, allen afkomstig uil het schilderachtige plaatsje Schwalen berg, zullen van Maandag 28 Juni tot Donderdag 1 Juli a.s. een rond reis door Nederland doen. Zij arriveeren te Glanerbrug, vanwaar per autobus wordt gereden naar Doetinchem, waar burgemeester Duval Slothouwer het gezelschap het eerste welkom op Nederlandsch grondgebied zal toeroepen. Des avonds heeft er dan een feestuit- voering plaats in het natuurpark Groenendaal. Dinsdag 29 Juni wor den des namiddags te Scheveningen bij goed weer op hetKurhausterras, bij slecht weer in het circus, de volksdansen gedemonstreerd en de volksliederen ten gehoore gebracht. Met enkele plaatsen worden nog onderhandelingen gevoerd overeen optreden op Woensdag 30 Juni en Donderdag 1 Juli. Nederlander te Burgos ter dood veroordeeld. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan den Nederlandschen zaakgelastigde te Lissabon verzocht, zich terstond met de Franco-regee ring te Burgos in verbinding te stellen in verband met de terdood- veroordeeling van een Amsterdam- schen werklooze. De familie van dezen man, die opgesloten was in de gevangenis, heeft dezer dagen n.l. bericht ontvangen, dat hij te Burgos door een militaire rechtbank ter dood veroordeeld was. De man had als matroos gemonsterd op een Spaansch schip met bestemming naar Bilbao, welk schip door een schip van de Franco marine is aangehouden en opgebracht. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft den zaakgelastigde te Lissabon opgedragen de verwonde ring van de Nederlandsche regeering uit te spreken over een dergelijk doodvonnis en in ieder geval op uiistel aan te dringen. Verstrekking van levensmiddelen en kleeding aan werkloozen en armlastigen. Vanwege het departement van sociale zaken wordt medegedeeld, dat op Vrijdag jl. ten genoemden departemenle de eerste zitting is gehouden van de door minister van sociale zaken ingestelde contact commissie terzake van de verstrek king van levensmiddelen en klee ding aan werkloozen en armlastigen in welke commissie, naast de de partementen van sociale zaken, handel, nijverheid en scheepvaart en landbouw en visscherij, elk met 1 lid, zijn vertegenwoordigdde Middenslandsraad met 3 leden, de Raad voor het grootwinkelbedrijl in Nederland met 1 lid, en de coöpe ratieve groothandelsvereeniging de Handelskamer Haka g.a. met 1 lid. De commissie is ingesteld teneinde met betrekking tot de inschakeling van den handel en verschillende andere met de distributie van goed- koope levensmiddelen en de ver strekking van zgn. B-steun in natura aan werkloozen en c.q. armlastigen samenhangende onderwerpen, ge zamenlijk overleg te plegen. Met betrekking tot de aangelegen heden, vallende binnen den werk kring der commissie, behooren onderscheidenlijk de grootwinkel bedrijven zich te wenden tot mr. G. A. J. M. Mutsaerts, Heerengracht 388, Amsterdam, de coöperaties tot den heer W. Dijkstra, Vierhaven- straat 40, Rplterdam en het zelf standige kleinbedrijf tot mr. F. J. H. Bach, Mauritskade 23, 's Graven- hage. De toestand in het Slagersbedrijf Aan hare Majesteit de Koningin is namens de Nederlandscheslagers vrouwen het volgend telegram ge zonden „In de slagerij heerscht schrikke lijke nood, zaken en gezinnen gaan ten gronde tengevolge van de groote voortdurend stijgende veeprijzen en zware lasten, waaronder in het bij- Door EDGAR RICE BURROUGHS. 7 Spoedig begrepen zij, dat hun leven niet veilig was, als niet stevige wanden hen van de dieren der wildernis gescheiden hielden. De volgende morgen, onmiddellijk na hun schraal ontbijt begon Lord Greystoke aan het bouwen van hun huis. Dit wa moeilijk ofschoon hij slechts één kleine kamer maakte, doch na twee maanden hadden zij een behoorlijke woning en afgezien van de steeds dreigende aanvallen der wilde dieren, waren zij niet ongelukkig, 's Nachts snuffelden de grote wilde dieren om hun hut, doch ze raakten spoedig gewend aan deze onheilspellende geluiden. Soms hadden zij een glimp opgevangen van grote op menschen gelijkende figuren, maar nooit voldoende dicht bij om te kunnen constateeren of dit mensen waren of dieren. Op zekere middag, terwijl Greystoke bezig was aan de uitbreiding van hun huis, kwamen er een aantal kleine, verschrikte aapjes gillend en kijvend door de bomen. Zij wierpen angstige blikken achter zich en bleven tenslotte bij Greystoke staan terwijl ze vreselijk te keer gingen, alsof zij hem wilden waarschuwen voor een groot gevaar. Tenslotte zag hij het ding waar de kleine zo bang voor waren—de vreselijke, op een mens gelijkende aap waar van de Greystokes zo nu en dan iets hadden opgevangen. Hij kwam uit de jungle te voorschijn en terwijl hij naar voren kwam, liet hij een diep, brommend geluid horen. Greystoke die een eindje van de hut verwijderd was. had alleen een bijl bij zich en het verscheurende monster wilde hem den terugweg afsnijden. Nieuw Raadsel. spreekwoord van 4 woorden en 23 letters. 11, 21, 22, 2 schoon. 18, 19, 20, 22, 16, 23 voetbedekking. 9, 21, 14, 1, 10, 17 liefkozen. 8, 6, 4, 5 honderd jaar. 7, 3, 15, 2, 1 aanvang. 13, 21, 12 slim roofdier. Spreekwoord 5 woorden 17 letters. 9, 5, 16, 7, 8, 19, 1, 3, proberen. 6, 17, 18, 14, 2, 5, niet voor. 10, 16, 12, 3, hemellichaam. 4, 11, 13, ligt op een huis. 15, 6, 9, ligt op de vloer. Oplossing voric) Raadsel. Haastige spoed is zelden goed. 3(1 .IlllKU -rrt-yln mJiii /nifdijTrro oJl) JLri'jiJigo «iiiizziiüüd nils üd Jcb 'jiljfdj11i;l i'jlj'»/' nübiminb 212 Volgens recept van Apotheker Dumont 7 1933, Edgar Rice Burroughs^ Inc. -j

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5