DE GROOTE MUZIEKFEESTEN v^V A"- Y Ti' ilY F VERVOLG NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. ^B» DE VLAG UIT! 'f? r 1 l<: f fl. BUSSEN. EETHEN. HEUSDEN, HERPT. zonder de 10 pet. crisisheffing op rund- en kalfsvleesch. Namens duizenden Nederlandsche slagersvrouwen en huismoeders roepen wij eerbiedig uwe hulp in om door afschaffing dezer crisis heffing eenige verlichting in onzen nood te brengen." De Kath. Dem. Partij. Naar wij vernemen zijn er be halve de afdeeling Roosendaal «lei Kath. Democratische Partij, welke afdeeling, zooals men weet, met algemeene stemmen heelt besloten zich te ontbinden, nog enkele af- deelingen, die zich tegen het voort bestaan der partij hebben uitge sproken, Daarbij zijn o m. de af- deelingen Delft, Haarlem en Vlaar- dingen. Het bestuur der afdeeling Roosen daal heeft een circulaire aan de leden dezer afdeelingen gezonden, waarin een overzicht wordt gegeven van de besprekingen op de dezer dagen gehouden vergadering van het partijbestuur. Daarin wordt mee gedeeld, dat verschillende afdeelin gen wel willen doorwerken, maar tevens aandrongen op ieorganisatie van de partij. Het buitengewone partijcongres, dat het partijbestuur heelt aangekondigd, zal volgens de circulaire der afdeeling Roosendaal op 5 Sept. te Amersfoort worden gehouden. Mr. P. M. Arts, het niet-herkozen Kamerlid der partij, heelt, aldus de circulaire, uitdrukkelijk verklaard, dat hij zijn beslissing omtrent de houding, die hij verder zal aannemen tot dien lijd zal aanhouden. Wat de partijvoorzitter' mr. Peters betrett, deze heelt medegedeeld,dat hij, wanneer de groei der partij niet méér verzekerd is dan op dit oogen- bliki vóór 1 Augustus zijn functie zal neerleggen. De uitvoer van eieren naar Duitschland. Het geldcontingent voor den uit voer van eieren naar Duitschland is, wat de levering aan de Reichs stelle tur Eier betrett, voor de maand Juni verhoogd met bijna CU pet. Ontevredenheid van werfcloozen op Urk. Nu de werkzaamheden voor den N. O. polder bij Urk in vollen omvang zullen beginnen, hadden de werkloozen op Urk de hoop, dat zij voor deze werken in de eerste plaats in aanmerking zouden komen. Zij hebben echter bericht ontvangen, dat zij geplaatst zijn bij de werkverschalling in het land van Vollenhoven. Hierover is onder hen groote ontevredenheid ontstaan. Maandag is een groep van 13 werk loozen onder poliliegeleide van Urk naar Vollenhoven vertrokken. TER GELEGENHEID VAN HET GOUDEN JUBILEUM DER LIEDERTAFEL „TOT BLOEI DER TOONKUNST". a z Het hoofdcomité der Muziekfeesten (zittend) met de leden der sub-comité s. ,,De vlag uit!" zoo luidt de oproep van het Festivalcomité. Het wil ook de straten, vooral in voormalig Baardwijk, een feestelijk aanzien geven en de bevolking en de bezoekers daardoor meer doen meele ven met het gouden feest der Baard- wijksche Liedertafel dat thans gaat ge vierd worden. Vandaag, morgen en komenden Zondag zal voormalig Baardwijk staan in het teeken van dit 3-daagsch mu ziekfeest. Dan zal er drukte en vertier zijn van gaande en komende gezel schappen, zullen de muziekcorpsen met hun pittige marsch-muziek de straten vullen, zullen honderden ingezetenen en vreemdelingen optrekken naar het festivalterrein waar men niettegen staande de feestelijke entourage, rustig zal kunnen genieten van hetgeen de deelnemende gezelschappen aan vo cale en instrumentale kunst ten beste geven en waar ook op ander gebied prettige ontspanning te vinden zal zijn. Het ijverige comité is er na een maandenlange voorbereiding in ge slaagd een mooi muziekfeest te organi- we de grootste bewondering hebben voor de energie van den initiefnemei en eersten directeur den heer L. van Cromvoirt en zijn kleine schare toege wijde zangers die in het begin de lie dertafel vormde. Op de oprichtingsvergadering welke 19 April 1887 werd gehouden waren slechts 7 heeren aanwezig, terwijl op de eerste repetitie, enkele dagen later het aantal leden nog slechts 8 bedroeg! In enkele jaren groeide dit aantal reeds tot ongeveer 25. De eerste president was de heer H. H. Breuer, hoofd der school, die aan zijn bijzondere paedagogische gaven een ongeëvenaard talent van vereeni- gingsleider paarde. Onnoodig te zeggen dat de liederta fel een weldadige ontspanning en af wisseling bracht voor haar leden en voor de ingezetenen die in de gemoe delijke landelijke rust van het schoen makersdorpje Baardwijk al heel wei nig andere gelegenheid daartoe had den. En de vervoermiddelen leenden er zich toenmaals ook niet toe om elders ontspanningsgelegenheden te gaan be- 18 vereenigingen als 4de te worden ge- classeerd, daarmede liet zij 14 zang verenigingen, waaronder zeer be kende vereenigingen achter zich. In 1924 werd te Loon op Zand op het concours den 2den prijs behaald, terwijl in 1935 te Sprang den eersten prijs met eere-prijs voor het hoogst aantal punten van het concours in de 2de afdeeling werd behaald. Met de vermelding van deze laatste bekroo ning loopen wij de geschiedenis echter hard vooruit. In 1922 aanvaardde de heer H. Donkers het beschermheerschap over de vereeniging en gaf bij tal van ge legenheden van zijn sympathie voor de liedertafel blijk. Diens zoon, de heer Ad. Donkers bekleedt tegenwoordig, nog het beschermheerschap. In 1925 werd de heer Fooij als pre sident opgevolgd door den heer W. v. Heesch, die tot aan zijn overlijden in 1931 met groote toewijding de lieder tafel heeft bestuurd en steeds een pret tige geest daarin heeft weten te bewa ren. In 1927 werd met een buitengewoon geslaagd 3-daagsch muziekfeest het 40-jarig lustrum der liedertafel her dacht en een speciale hulde bereid aan den heer L. van Cromvoirt, den ver dienstelijken directeur, en het volijve rige lid den heer L. Burmanje, die bei den hun 40-jarig jubileum vierden. Uit de geschiedenis van de laatste 10 jaren van haar bestaan kunnen we nog releveeren dat na het overlijden van den heer W. v. Heesch in 1931 de toenmalige vice-president de heer W. v. d. Mee tot president werd gekozen. Uit den vooruitgang in ledental en uit het schitterend concours-succes in Sprang behaald, zou men geneigd zijn af te leiden dat de laatste jaren van haar bestaan als een tijdperk van groei en bloei voor de liedertafel moeten worden aangemerkt. Ingewijden kunnen u echter verze keren dat het voor deze liedertafel, evengoed als voor andere zang- en vergoding, heeft behouden. In de plaats van den heer L. van Cromvoirt, die als eere-directeur aan de vereeniging verbonden bleef en nog steeds met hart en ziel met haar mede leeft, werd de heer W. Ligtvoet tot directeur benoemd. Dat deze ondanks zijn jeugdigen leeftijd en geringe ervaring op dit ge bied, toch over uitstekende capacitei ten als directeur beschikte bewees hij reeds heel spoedig na zijn aanstelling door met zijn zangers op het concours te Sprang de reeds vermelde schitte rende successen te behalen. Onder zijn directie zal ook het muziekale peil der vereeniging zich ongetwijfeld steeds in stijgende lijn blijven ontwikkelen. En zoo is „Tot Bloei der Toon kunst" thans genaderd aan den gou den mijlpaal in haar geschiedenis. Zij kan met voldoening op het verleden terugzien, daar zij zich steeds zeer ver dienstelijk heeft gemaakt jegen haar leden en jegens de burgerij en zij haar naam steeds met eere gedragen heeft. Er is voor de liedertafel en voor de Baardwijksche burgerij in wier leven de liedertafel steeds een bijzondere plaats heeft ingenomen dan ook alle aanleiding dit gouden jubilé waardig en feestelijk te vieren. Wij bieden het wakkere bestuur en de leden der jubileerende liedertafel onze hartelijke gelukwenschen aan met het bereiken van dezen gouden mijl paal en twijfelen er niet aan of ook vele ingezetenen en vereenigingen zul len morgen bij de officieele receptie blijk geven van hun medeleven met dit bijzondere jubilé. Wij verbinden hieraan tevens den wensch dat de muziekfeesten begun stigd door mooi weer, in elk opzicht mogen slagen. Hieronder laten wij in het kort het programma volgen der eerste twee festivaldagen. Programma voor Zaterdag 12 Juni 37. Om 5 uur opening van het Festival door den Voorzitter van het eere comité den Edelachtb. heer E. C. J. Moonen, Burgemeester van Waalwijk. Daarna aanbieding van den eere wijn. Op het feestterrein treden achter eenvolgens op: de jubileerende Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst", Chr. Gem. Zangvereeniging „Hallelujah Waalwijk; Fanfare „Kunst na Ar beid", Capelle; Gem. Zangver. „Voor uitgang zij ons Doel Waalwijk. Zaterdagavond 8 uur avondconcert door de harmonie „St. Jan", Waalwijk. Programma voor Zondag 13 Juni '37. Van 12 tot 1 uur receptie door de jubileerende vereeniging in de zaal van den heer P. v. Cromvoirt. Om 3.30 uur ontvangst van deputa ties van deelnemende vereenigingen in de zaal van den heer P. van Crom voirt. Om 4 uur aanvang van het Festival op het feestterrein achter café van Cromvoirt. Achtereenvolgens treden op: De jubileerende Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst"; Fanfare „Een dracht maakt Macht", Elshout; Har monie „St. Jan", Waalwijk; Mannen- zangvereeniging „Vriendenkring Haarsteeg; Harmonie „De Volhar ding", Drunen; Mannenkoor „Zang en Vriendschap", Drunen; Harmonie „St. Crispijn", Waalwijk; Mannen koor „De Vereenigde Zangers", Waalwijk. Zondagavond 13 Juni 8 uur, avond concert door de harmonie „St. Cris pijn", Waalwijk. Op Zondag 20 Juni a.s. zal vanwege de over-groote deelname de ontvangst der gezelschappen en het aanvangsuur van het Festival vervroegd worden. Op het programma van deze laatsten dag, die wel een bijzonder waardig slot van dit muziekfestein belooft te worden komen wij a.s. Zaterdag nader 6 ft r - r' ■>- fir X' t w* Bestuur en leden der Jubileerende liedertafel. In het midden (zittend) de op richter, thans eere-directeur, de heer L; van Cromvoirt. seeren, al is dan ook op den laatsten feestdag, doordat verschillende ver eenigingen op de eerste twee dagen verhinderd waren, de deelname wel wat over-groot. De organisators kunnen tot nu toe reeds uiterst tevreden zijn over het be reikte resultaat. Laten we hopen dat ook het weer medewerkt om wat het bezoek en het verdere verloop der mu ziekfeesten betreft het comité eveneens alle reden tot tevredenheid te geven en dit festival te maken tot een waardige, welgeslaagde viering van het gouden feest der Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst". Alvorens aan den keurig verzorg den feestgids het een en ander te ont- leenen over het verloop der festivitei ten, willen we hier eerst nog een enkel woord wijden aan het populaire zang gezelschap welks 50-jarig bestaan de aanleiding vormt tot al dit feestver- toon n.l. De Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst". Als we de wordingsgeschiedenis van deze vereeniging nagaan, dan moeten zoeken. Ook beantwoordde de beoefening der vocale kunst geheel aan den na tuurlijken aanleg van deze eenvoudige menschen die men in de schoenmakers- werkplaatsen bij „den baas of thuis aan den werkstoel vaak een vroolijk lied kon hooren zingen, al waren de werktijden lang en de arbeidsvoor waarden niet bepaald gunstig. Onder president Breuer, die 26 jaar als zoodanig fungeerde, beleefde de liedertafel een tijdperk van grooten bloei. Zij stond om haar prestaties als geheel zoowel als om haar prima so listenmateriaal in verre omtrek zeer hoog aangeschreven. De heer A. J. Fooij volgde in 1913 den heer Breuer als voorzitter op en smaakte het genoegen de liedertafel geleidelijk in ledental te zien toenemen tot 38 zangers alsmede haar eenige fraaie bekroningen onder zware con currentie te zien behalen. In 1922 werd n.l. deelgenomen aan het Internationaal concours van Rotte s Liedertafel te Rotterdam. Het was een buitengewone prestatie aldaar onder muziekgezelschappen moeilijke jaren zijn geweest, waarin van den voorzit ter vooral een groote toewijding en een goed inzicht in de moeilijkheden vereischt werd. Immers de laatste jaren nu de sport alles gaat overheerschen nu steeds nieuwe ontspanningsgelegenheden de jeugd en het publiek naar zich toe we ten te trekken, voeren vele zang- en muziekgezelschappen een zwaren strijd om het bestaan. Daarbij kwam voor de liedertafel nog een groote moeilijkheid n.l. het ontslagnemen van haar emi- nenten directeur en eenigen nog leven den oprichter den heer L. van Crom voirt die steeds de ziel der vereeniging was geweest. Het mag dan ook als een groote ver dienste van den tegenwoordigen presi dent den heer W. v. d. Mee worden beschouwd, dat hij de liedertafel op zoo'n voorbeeldige wijze zonder on gelukken door al die moeilijkheden heeft heengestuurd en haar als een krachtige gezonde zangvereeniging, als een niet te onderschatten tegen hanger van de tegenwoordige sport- Als de huid van Uw gelaat, hals en armen door de zon pijnlijk vei brand is, of dat gij U bij het fietsen hebt doorgezeten, doe er dan on middellijk Purol op. Dit verzacht en geneest. Purol (geel en wit) beide in doozen van 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten A.s Zondag zal alhier 't jaarlijk- sche groote St. Antoniusfeest plaats hebben. Als bijzonderheid kunnen we melden dat zeec waarschijnlijk de processie dit jaar voor 't eerst door 't dorp zal trekken. Definitieve zekerheid konden we hieromtrent evenwel niet verkrijgen. - Bij gelegenheid van 't 40 jarig bestaan der fanfare Wilhelmina in Augustus a.s. zal alhier een groot festival worden georganiseerd. In ons vorig nummer kwam een bericht voor, waarin mededeeling werd gedaan van de bevinding van den heer J. v. Beurden dat in een leegstaand huis was ingebroken en banken en planken waren ont vreemd. De desbetreffende deelt ons mede, dat hem niets bekend is van eenige inbraak, noch van aangifte bij de politie. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente te houden op Maandag 14 Juni a.s. des voor middags om elf uur (zomertijd). Aan de orde 1 Ingekomen stukken. 2 Aansluiting bij de waterleiding. De opbrengst van de gehouden bazar ten bate van het Don Bosco patronaat heeft ongeveer f270,— opgebracht. Bij de damvereeniging V D. bestaat het voornemen eerlang een dampartij te geven met levende stukken. Dit is pas de 5e keer, dat dit in Nederland gedaan wordt. Bijzonderheden omtrent dezen wed strijd zullen nader worden bekend gemaakt. De afdeeling Herpt van den R.K. Boerinnenbond hield hare jaarver gadering onder presidium van Mej. van Herpt-Veroude, die in haar openingswoord allen welkom heette, speciaal den ZeerEerw. Heer W. Timmermans, geestelijk adviseur en mevrouw Le Mire uit Udenhout, algemeen voorzitster van den Boe rinnenbond N.C.B. Van de ongeveer 45 leden waren er 32 present. Mej. Henr. de Wilt, penningmees- teresse, bracht haar jaarverslag uit, waaruit bleek dat er een klein batig saldo was. Hierop volgde een lezing van Mevr. Le Mire over «Wellevend heid», een lezing die bij de aanwe zigen goed in den smaak viel en waarin zij vele juiste raadgevingen gaf. De secretaresse Mej. Cl. Luijben, werd met algemeene stemmen her kozen in de plaats van Mej. de Wilt, die ontslag nam wegens ver. trek, werd gekozen mej. Marie van Bokhoven. Het Waterschap «De Hooge Maasdijk van het Bovenland van Heusden» hield zijn vergadering van stemgerechtigde ingelanden on der leiding van den Dijkgraaf Hu- bert Verhoeven uit Heusden, in café Central aldaar. De rekening over het dienstjaar 1935'36 werd goedgekeurd met f 3262,39'/a aan ontvangsten en f815,85 aan uitgaven, batig slot f2446,54'/,. De begrooting werd vastgesteld met een bedrag van f 3103,22'/aaan inkomsten en uitgaven Besloten werd het dijkmagazijn te Vlijmen op te heffen. \j

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6