WEK DE GAL IN UW LEVER OP Buitenlandsch Nieuws ABONNEERT U OP DIT BLAD. BINNENLAND. tegen 3 stemmen tot aanstelling van een controleur besloten wordt. 4. Wijziging gemeentebegrooting 1936. Wijzigingen betreffen vooral admi nistratieve dingen en worden z.h.st. aangenomen. 5a. Voorstel van B. en W. om het brandspuithuisje te Wolfshoek voor afbraak te verkoopen. De Voorzitter zegt dat sinds de re organisatie van de brandweer, twee handbrandspuithuisjes overbodig zijn geworden. Met afbraak kan de gemeente niet veel doen, zoodat B. en W. voorstel len ze voor afbraak te verkoopen. Voor de opbrengst zou men dan misschien een nieuwe handbrandspuit- loods op het Sempke kunnen zetten. Wordt z.h.st. aangenomen. b. Voorstel tot machtiging ver koop 2 van de 3 oude handbrandspui ten. De heer v. Herpt zou liever twee spuiten willen behouden. De Voorzitter zegt dit wel te wil len doen, maar ze zijn reeds zoo ver weg, dat men er toch niets meer aan heeft. De heer de Wijs vraagt of er op het Sempke geoefende brandweermep- schen zijn. De Voorzitter antwoordt bevesti gend. De heer v. Drunen meent dat er mis schien liefhebbers in de gemeente voor de oude slangen zijn. De Voorzitter zegt dat wanneer ze verkocht worden dit te zullen bekend maken. Voorstel van B. en W. wordt z.h.st. aangenomen. 6a. Verzoek van Mart. v. Dru nen om een gedeelte van het door hem van de gemeente gepachte land te mo gen onderverhuren (hooigras). De Voorzitter zegt dat B. en W. er geen bezwaar tegen hebben. Het be treft hier een x/i perceel hooiland aan de Lange Zeeg. Wordt goedgekeurd. b. Verzoek van J. Th. v. d. Bosch om schadevergoeding voor een per ceel rogge rond de Drie Wielen. De Voorzitter zegt dat het hier een perceel van 50 Are betreft waarvoor hij 5ontving. Zijn buurman kreeg voor een perceel groot 14 Are echter 8.75. De heer v. d. Bosch wil nu met zijn buurman gelijk gesteld worden. In de vorige vergadering, zegt spre ker, is deze zaak reeds breedvoerig be sproken en B. en W. hebben hieraan niets toe te voegen, daar zij van mee ning zijn de zaak rechtvaardig te heb ben behandeld. Dé" heer v. Drunen zegt dat de ge meente-opzichter deze schadevergoe ding heeft opgemaakt en daarna door de pachtcommissie is goedgekeurd. Nu heeft de gemeente opzichter ech ter verteld, aldus spreker, dat wanneer geen verhooging van schade wordt toegestaan, men'het maar van zijn sa laris moet afhouden. De Voorzitter vindt deze houding van den gem. opzichter niet correct en zegt niets te zullen veranderen, daar hij er van overtuigd is rechtvaardig te hebben gehandeld. De heer v. Drunen en volgens hem, ook de leden der pachtcommissie zijn van meening dat men maar 24. moest uitkeeren, dan is de zaak van de baan. De Voorzitter zegt dat dhr. v. d. Bosch geen 24.vraagt, doch gelijkstelling met zijn buurman, dit kan men echter niet toestaan. De heer v. Drunen zegt dat het rap port van den gem. opzichter betreffen de deze zaak nog op het gemeentehuis moet liggen. De heer v. d. Wiel vraagt of de op zichter zijn schriftelijk rapport heeft ingetrokken. De Voorzitter antwoordt ontken nend. De heer v. d. Wiel zegt dat men dat rapport dan ook moet handhaven en de opzichter heeft niet het recht hier over achteraf met den heer v. Drunen te spreken. De Voorzitter zegt dat de gemeen teopzichter later wel eens gezegd heeft dat het rapport niet volledig was, doch dit hebben B. en W. niet kunnen aan vaarden en spreker zegt er nu niet ver der op te willen ingaan, daar deze kwestie in de vorige vergadering reeds breedvoerig genoeg besproken is. De heer v. d. Wiel zegt dat wan neer de opzichter iets te vertellen heeft hij het zelf maar moet komen doen, maar dat hij den heer v. Drunen niet als spreekbuis behoeft te gebruiken. De Voorzitter zegt dat er z.i. niet lichtvaardig gehandeld is. De heer v. Drunen wil er een voor stel van maken om de schadevergoe ding tot ƒ24.— te verhoogen. Het voorstel van de heer. v. Drunen werd met 4 tegen 5 stammen verwor pen. Vóór stemden de heeren Vugts, v. Heijst, v. Drunen en de Baaij, ter wijl de heeren Muskens en v. Oers buiten stemming bleven. 7. Verzoek van Chr. Klerks, Mzn. B 111, om hem een perceeltje bouw terrein langs de Stationsstraat te ver koopen. De raad vindt z.h.st. goed dat de heer Chr. Klerks Mzn. eigenaar van het perceeltje wordt voor een som van ƒ290.—. 8. Adres van den caféhoudersbond om verlaging van de personeele be lasting naar den grondslag biljarten. De Voorzitter zegt dat de caféhou dersbond periodiek met een ander ver zoek komt. Vorige keer was het een verzoek om verlaging der huurwaarde lokaliteiten die tot het café behooren. In beginsel zijn B. en W. niet tegen het voorstel van den caféhoudersbond maar de slechte financieele toe stand van de gemeente laat geen ver laging toe,* bovendien zal het Rijk er nooit zijn goedkeuring aan hechten. De heer v. Oers zegt dat de men- schen voor een zwaren last zitten. De Voorzitter is het roerend met den heer v. Oers eens, maar als dan ten voordeele van den caféhouders bond het schoolgeld, de hondenbelas ting etc. weer omhoog moet heeft men nog veel meer moeite. De heer de Baaij is ook wel voor vermindering te vinden. De Voorzitter zegt echter het niet te kunnen doen. Dé heer v. Oers zegt het toch wel te willen voorstellen bij de regeering al is het alleen maar om te laten zien dat men van goeden wil is. De Voorzitter vindt hier geen aan leiding voor. Zoodra de tijdsomstan digheden beter worden, worden de las ten toch automatisch lager. Het adres van den caféhoudersbond wordt hierna z.h.st. verworpen met aanteekening dat de heer v. Oers te gen is. 9a. Verzoek van S. Timmermans om verniewing van zijn woning. b. Verzoek van Adr. v. d. Wiel om verbetering van zijn woning. Wordt in besloten vergadering be handeld. Aanvullingsagenda: Dringend verzoek van Ged. Staten om toetreding tot het streekplan Oost-Noordbrabant". De Voorzitter dringt er ten sterkste op aan dat de gemeente Drunen tot het streekplan zal toetreden. Immers het werk van het streekplan wordt aanzienlijk beperkt wanneer Drunen zich afzijdig houdt en bij niet toetre den zouden er ernstige moeilijkheden in het streekplan en voor de gemeente kunnen ontstaan. Spreker zegt dat in het begin van 1933 dit voorstel ook reeds ter sprake is gebracht, doch niet werd goedge keurd. Van de 95 gemeenten die het streekplan telt zijn er 87 aangesloten, en dit moét voor ons, aldus de Voor zitter een aanwijzing zijn om ons af wijzend standpunt te herzien, en om die andere gemeenten niet dwars te zitten en daarom de kosten en bedra gen van 'iy2 cent per inwoner. De heer v. d. Wiel zegt dat de café- belasting zooals we juist zagen niet verlaagd kan worden en nu zou men extra geld gaan willen geven aan een zaak waar men weinig of niets aan heeft. Spreker kan er zijn stem niet aan geven. De Voorzitter zegt dat, zooals de za ken nu staan er ernstige redenen voor aansluiting zijn. Wanneer incn niet toetreedt maakt men het werk ivoor een groot gedeelte van de provincie moeilijk, zoo niet geheel onmogelijk. Het is alleszins verantwoord aan liet verzoek te voldoen. De heer v. Drunen kan er zich niet mee vereenigen. De heer Muskens is er ook niet voor daar hij bang is dat het streekplan zich te veel met het bouwen zou gaan bemoeien. De Voorzitter zegt dat van de 95 gemeenten er 85 zijn van ongeveer dezelfde grootte als Drunen, die de zelfde bezwaren hebben enz. Men kan er nu toch niet buiten blijven en zeg gen wij weten het beter als die ande ren. Spreker kan zich niet voorstellen dat de raad zoo onverstandig zou zijn. Men zou dan conflicten en moeilijkhe den krijgen die niet meer te achter halen zijn. Weth. v. Halder is het met den voor zitter eens en vindt het noodzakelijk dat tic gemeente toetreedt. De'heer v. Oers is er bang voor dat wanneer men toetreedt ieder die een nieuw huis bouwt kleine ruitjes in zijn ramen moet zetten (hilariteit). De heer v. Drunen zegt nog wel te kunnen wachten tot Ged. Staten dwin gen om zich aan te sluiten. De Voorzitter: Wij zijn toch geen kleine jongens. De heer v. Drunen:, nee, maar ik ben er tegen. De heer de Wijs vindt het beter dit punt aan te houden tot de volgende vergadering, zoodat hij eerst eens kan informeeren. Bovendien is het nu nog geen voorstel van B. en W. De Voorzittr voelt voor dit voor stel ook wel iets, maar moet dan we ten dat de raad er in beginsel niet te gen is. Spreker zal den inspecteur van het streekplan verzoeken hij de volgende vergadering eenigen uitleg te geven. In stemming gebracht werd het voorstel verworpen met 3 voor en 6 tegen. Vóór de heeren v. Halder, Klijn en de Baaij, terwijl de heeren Vugts en de Wijs buiten stemming bleven. Rondvraag. De heer v. Drunen vestigt de aan dacht op het waterwerk in het Herpl- sche land dat stuk is en vraagt of het niet gerepareerd wordt. De Voorztiter zegt dat dit reeds is geschied. De heer de Wijs vraagt of voor de belastinghonden van 2.50, die dus vast liggen, geen uitzonderingsbepa ling kan worden gemaakt, zoodat men ze b.v. eens uit kon laten of zwem men. De Voorzitter zegt dat dit niet gaat, daar de controle dan onmogelijk wordt. Aan den heer v. Drunen zijn twee gevallen bekend van woningen die wel aan den harden weg liggen, doch zeer afgezonderd zijn, dit is het geval aan het Sempke. De Voorzitter zegt, dat het Sempke een groep woningen is, zoodat in ge val van nood de mensehen daar el kaar kunnen helpen. Men zou voorts toch ieder geval afzonderlijk moet be kijken. De heer v. d. Wiel zegt dat alhoe wel de Voorzitter in de vorige verga dering gzegd heeft dat de rupsennes ten uit de hoornen in de Molensteeg niet verwijderd kunnen worden, ze 5 jaar geleden er toch alle zijn uitge haald. De heer Muskens zegt, dat dit des tijds door een deskundige is geschied. De Voorzitter zegt, dat men het op de manier als in Amsterdam gebeurt, zou kunnen doen ,met sproeien, doch dit wordt te duur. De heer v. d. Wiel vraagt of de ker mis niet o]) dezelfde wijze kan gehou den worden als in vroegere jaren. De Voorzitter zegt dit punt in de Weth. vergadering ter sprake te zul len brengen. De heer de Wijs zegt, dat er laatst iemand bij hem kwam voor een in zameling met een gestempelde goed- keuringskaarl van den burgemeester, om onder Roberti hier een kinder voorstelling te laten houden. Van de voorstelling is echter niets meer gekomen. Spreker vindt het een bedekte wijze van oplichting. De Voorzitter zegt, dat van oplich ting geen sprake was en die menschen geheel te goeder trouw hebben ge handeld, het schoolbestuur wou ech ter zijn medewerking niet verleenen. Het zal niet meer voorkomen. De heer Klerkx vraagt of de bestra ting tegenover het Station niet in orde kan gemaakt worden. De Voorzitter zegt de zaak te zullen bekijken. Hierna gaat de raad over in ge heime vergadering. Davila's leger aan den rand van Bilbao Van Spaansch-nationalistische zijde werd Maandagavond bericht, dal de troepen van Davila in den loop van den middag net bombardement van Bilbao hadden gestaakt om den soldaten de gelegenheid te geven de stad binnen te rukken. Volgens een telefonische mededeeling, die uit S n Sebastian te Hendaye werd ontvangen, zouden de voorposien van generaal Da vila de eerste huizen der Baskische hoofdstad reeds heb ben bereikt. De milities hebben volgens deze lezing Bilbao ontruimd en zouden zich terugtrekken naar Santander. Een nader bericht meldt reeds dat Bilbao door de troepen van generaal Franco bezet en de Bas kische regeering gevlucht is. Met deze manoeuvre werd de ver binding t isschen Bilbao en de republikeinsche kustverdediging af gesneden. Ongeveer 801)0 Basken weiden geïsoleerd. Zes d izend hunner zouden izich volgens de nationalistische lezing reeds hebben overgegeven. Wat den toestand te Madrid zelve aangaat, meldt Havas nog, dat gene raai Miaja een verordening heeft gepubliceerd, waarbij de onmiddel lijke ontruiming van de Spaansche hoofdstad door de burgerbevolking wordt voorgeschreven. De kogeldictatuur In Rusland. Opnieuw is in Rusland een groot verraadsproces gevoerd iegengroote mannen, die allen volledig hun schuld heeten te hebben bekend en daardoor den dood door den kogel prompt over zich afgeroepen konden weten Het waren thans militaire bevelhebbers, die dit lot ondergingen w.o. zelfs een maarschalk van Rus land, n.l. Toechatsjefski. Met verbijstering vraagt men zich af, of dan het heele sovjetbestuur met en door verraders isondermijnd, dat deze bloedige wraakmiddelen noodig zijn dan we!, of de dictator aan vervolgingswaanzin lijdt. Hoezeer ook het menschelijk ge voel in de laatste jaren raakt afge stompt, toch ontroeren deze fusi- leeringen aan den loopenden band, de publieke opinie. Men voelt een mysterie, het mys. terie van het wegzinken van elke menschelijke cultuur en beschaving in bet somberste nihilisme; een catastrofe, welke zich steeds verder over Europa verbreidt; want in dit opzicht zijn nationaal-socialismeen bolsjewisme helaas volkomen op één lijn te stellen beide ondermijnen de rechtsorde, nationale zoowel als internationale, door een subjectieve norm van recht en rechtvaardigheid te stellen door die norm uit de eeuwigheidsorde weg te rukken en te plaatsen in de natie, in de be weging, of in den persoon van den dictator. Naar het te Chabarowsk ver schijnende blad »Tichookeanskaja Swjesda« meldt, heeft onlangs te Swobodnoje in het Sowjet gebied in het Verre Oosten voor een speciale rechtbank van het hoog militaire gerechtshof der Sowjet-unie een vierde monsterproces plaats gehad, waarbij weder spoorwegpersoneel, ditmaal van den Amoer spoorweg terecht stond, onder beschuldiging van -»Trotsikisme«(( sabotage en spionnage ten gunste van Japan. Alle 29 beklaagden werden ter dood veroordeeld. Het vonnis is reeds voltrokken. In drie weken zijn volgens de mededeelingen van genoemd blad in het gebied van Chabarowsk in totaal 95doodvonnissen voltrokken. Ook dit vierde proces in het Verre Oosten wordt door de Moskousche pers stilzwijgend voorbijgegaan. Volgens het Dui.sche persbu reau zijn vrijwel alle leiders der gewezen Duitsche communistische partij, die na ue nalionaai-socialis- lische newindsaanvaai ding de wijk naar Rusland nauien, ïnlusschen li rechtgesteld. Max Hölz, aldus het D. N. B„ van wien men oorspron kelijk aannam, dal bij ver tronken was en Heinz Neumann bij voorbeeld zijn geveld door bet bekende revol verschot in den nek in de kelders der Loebjanka gevangenis. EU an dere oud atgevaaidigden van den üuitschen Rijksdag woiden sedert langen tijd vei mist Met stelligheid neemt het u. N. B. aan, dat ook zij om hel leven zijn gebracht. De kerkvervolging in Duitschland. De aartsbisschop van Muenchen, Z. H. Em. kardinaal Faulhaber heeft den rijksminister van eered ensteen krachtig piotest dotn toeko.nen tegen de arrestatie van den Pater Rupert Mayer, oud-majoor in den oorlog, die sedert 5 Juni door de geneime politie in hechtenis wordt gehouden naar aanleiding van een predicatie in de St. Michaelkerk te Muenchen. Den door de Muenchensche be volking hoogvereei den priester was n,l. door de gestapo het prediken verboden. u, u Zondagochtend is dit protest in de kerken van Muenchen voorgelezen. De Gestapo heeft dezer dagen gedurende een geheelen dag huis zoeking gedaan bij kardinaal Schüite, aartsbisschop van Keulen, Communistische partij in Genève verboden. De communistische partij zal voortaan in het kanton Genève verboden zyn. Met 18.278 tegen 12.076 stemmen heeft de bevolking van dit kanton zich heden bij refe rendum vóór dit verbod, dat reeds in April j.l. met de stemmen der burgerlijke partijen in het kantonale parlement was aangenomen, uitge sproken. Amerika'» welvaart. Door de stakingen in groot gevaar. De arbeidsconflicten, welke zich meer en meer over 'tgeheele honds- gebied der Ver. Staten uitbreiden, beginnen het economisch herstel, dat in de Vereenigde Staten waar te nemen viel, ernstig te belem meren. De stemming in New-Yorksche zakenkringen is uitgesproken pes simistisch. Het aantal aandeelen, dat op een der laatste dagen verhandeld werd, was het kleinste sinds de depressie haar laagste punt bereikt heeft. John L. Lewis heeft mijnwerkers die in zeventien mijnen staken, aan gekondigd, dat de tienduizend van de Bethlehem Steel Corp. en de Youngstown Steel en TubeCompany werkzaam zijn, morgen in staking zullen gaan. Het doel dezer staking is, den toe voer van kolen tot de fabrieken, waar de staking van de arbeiders in de staalindustrie nog steeds voortduurt, te verhinderen. De vakvereeniging van Lewis hoopt op die wijze, het tewerk stellen van werkwilligen te beletten. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Koninklijk bezoekaan Amsterdam De „blijde incomste" van het prinselijk paar in Amsterdam, is een aaneenschakeling geweest van schitterende feeslelijkheden, maar vooral enthousiaste hartelijkheid. Zoo heeft men Amsterdam nog nooit gezien en ook de Koninklijke familie heelt de harten van allen, ook door kleine attenties, op bijzondere wijze gewonnen. Maandag was't bezoek afgeloopen en heeft H. M. de Koningin harte lijk dank gezegd Prins en Prinses deden dat Dinsdagavond door de radio. Naar wij van officieele zijde vernemen heeft H. K. H Prinses Juliana van haar bezoek aan Gro ningen op Donderdag 17 en Vrijdag 18 Juni a,s. moeten afzien. Geen „termijnpolissen aan toon der*' van Lotisico. De Hooge Baad wees Maandag arrest inzaken Lotisico, waarbij werd beslist, dat Lotisico met de eigen trekkingen kan voortgaan, doch dat niet geoorloofd is termijn polissen op afbelalp g aan toonder uit te gevtn. De Hooge Baad oor deelde dit in strijd met de Loterij- wet en veroordeelde deswege den dir cteur van Lotisico tot flOCO boete. Het vonnis van de rechtbank, waai bij de directeur van alle rechts vervolging was ontslagen, werd ver nietigd op voornoemden grond. Van de zijde van Lotisico deelt men mede, dat zooals wel van zelf spreekt hij zich stipt aan het arrest van den Hoogen Baad zal houden, zoodat van heden af geen termijnpolissen op aft etaling aan toonder meer zullen worden uitgegeven. Zooals vroeger geschied de, zullen ook deze zoogenaamde termijnpolissen op naam worden gesteld. Voor een goed begrip der strek king van Hoog» n Raad's arrest dient men in 't oog te houden, dat door deze uitspraak de principiële vei ligheid van de door Lotisico uitge geven polisloterijen geheel onaange tast wordt gelaten. De kabinets-vorming. Toen een verslaggever van het A. N P. zich dezer dagen bij Dr. Colijn vervoegde om eenig nieuws over de kabinetsvoi ming, zeide bij dat het wel einde dezer week zou worden, en hij beklaagde zich dat medeformateurs (in de pers) het hem zeer moeilijk maken door alle coniraversen naar voren te brengen. De hteren der groot pers trekken zich daar blijkbaar niets van aan ze gaan maar door met „adviezen- geven" en „hoop.uitspreken." Vooral „N. R. Ct.", „Handelsblad" en „Telegraaf" beijveren zich om 't hardst, nu de schrik hen meer en meer om het hart slaat, nu hun „breede basis" meer en meer blijkt verloren te gaan. De „Telegraaf ontziet zich niet H. M. de Koningin daarin te be trekken, nu zij te Amsterdam de ministers van Lidt de Jeude, Oud, en Jhr. de Graeff ontvangen heeft. Het blad schrijft niet meer of minder dan het volgende „Het is bekend dat Dr. H. Colijn deze drie ministers gaarne op nieuw in zijn kabinet zou^ opne men, maar eveneens staat 't vast, dat de drie heeren een afwijzend standpunt innemen iegenover zekere door een of meer der coalitie-partijen geuitte wenscben. Het past ons niet veronderstellin gen uit te spreken over de be weegredenen, die de Kroon tot ingrijpen deden besluiten. Wel zal het geheeld land vandaag met dankbaarheid opzien totH.M. de Koningin, die door persoonlijke bemoeiingen moeilijkheden uit den weg ruimt, welke den gunsti- gen indiuk, die de jongste ver kiezingen binnen en buiten Ne derland hadden verwekt, afbreuk dreigde aan te doen 't is nogal een sierlijk stukje de Koningin op deze wijze in de ka- binets-formatie le betrekken. Ondertusschen zullen 't de bladen nog wel benauwder gpkregen heb. ben, nu Dr. Colijn een onderhoud heeft gehad met Cn.J. D. M. Weiter (r. k.) oud-minister van Koloniën en Eiken dag moet Uw lever een liter gal in de inge wanden doen vloeien. Wanneer de galafsaheiding on voldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het be derft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen: een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bU apo thekers en drogisten in flacons van ƒ0.75.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2