b VERVOLG NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING J AGENDA'9 GEMENGD NIEUWS DUSSEN. Blijde tijding voor 't Nederlandsche volk, DRÜNEN, GEERTRUIDENBERG. HEUSDEN. KAATSHEUVEL Bewusteloos werd de kleine de drogisterij «De Pelikaanbinnenge dragen, alwaar spoedig dr. Kolster hulp verleende en hem daarna per auto naar huis vervoerde. Naar wij nader vernemen zal de jongen die pas van een ziekte her steld was geen verdere nadeelige gevolgen van den val ondervinden. Op den hoek Parallelweg- Stationsstraat kwam de heer heer B. met z'n auto in botsing met een dochtertje van den heer K.,dieper fiets den weg indraaide. De kleine maakte onzacht kennis met den grond en de fiets was zeer ge havend. Overigens liep het ongeval betrekkelijk goed af. De ingelanden van een tweetal polders onder de gemeente Sprang- Capelle hebben Zaterdagmorgen met vrij groote meerderheid de plannen tot ruilverkaveling van een complex gronden van 310 H.A. aangenomen. 't Complex bestaat uit gronden, die behooren tot de water schappen «Bewesten den Nieu- wendijk met de Aanwassen» en «Bewesten de Vrij hoe vensche Vaart'' Deze polders bestaan vrijwel uit sluitend uit perceelen, die bij een breedte van 10 tot 12 meter een lengte hebben van 1400 1500 meter. Tot nog toe komen al deze lande rijen op één weg uit, nl. de in het Zuiden gelegen «Oude Straat». Dwars door de polders zullen een nieuwe weg en scheidingsslooten worden gelegd, waardoor na de ruilverkaveling perceelen gevormd zullen zijn van ongeveer 500 meter lengte, die alle een goede uitweg hebben. Er isonder de boeren van Sprang- Capelle heel wat te doen geweest over deze plannen en de beslissende vergadering, die Zaterdagmorgen onder leiding van het lid van Ged. Siaten, den heer Kipp, gehouden werd, genoot dan ook een groote belangstelling, De heer Kipp hield in zijn openings rede een pleidooi voor ruilverkave ling in het algemeen en zette in het kort uiteen wat het onderhavige plan behelst. Toen de ingelanden in de gelegen heid werden gesteld hun meening kenbaar te maken, kwamen eerst enkele tegenstanders aan het woord. De heer Jan Rijken schrok terug van de kosten. Weliswaar wordt gezegd, dat deze niet meer dan f6.60 per H.A. jaarlijks zullen be dragen, doch spreker was daar nog niet zoo zeker van. Bovendien ver wachtte hij van de verkaveling teveel verlies aan grond. De heer Adr. Verheijden Jzn., ofschoon in het algemeen vóór ruil verkaveling, zag in dit plan geen heil daar er hier van het scheuren van grond voorloopig toch weinig zal komen. Terloops meende spreker de opmerking te moeten maken, dat men in Sprang—Capelle in het geheel niet over Ged. Staten te spreken is, doch de voorzitter moest hem raden deze klacht te bevoegder plaatse te uiten. Ir. Swart van den Cultuurtech. nischen Dienst, de ontwerper van het plan, weerlegde de bezwaren der sprekers uitvoerig en wees daarbij op de zeer goede resultaten, die elders bereikt zijn. Burgemeester Smits van 's Grave- moer uitte zich als warm voor stander. Hij ziet in de plannen een groot belang voor de ingelanden en tevens een zeer groot sociaal belang, want hier is een prachtige gelegen, heid om vele handen werk te geven. Moge deze dag een gunstige omkeer voor deze streek brengen, zoo ein digde de burgemeester. De burgemeester van Sprang- Capelle, de heer Smit, sloot zich gaarne bij deze woorden aan en legde den nadruk op het sociale belang van het werk. Mr. Naaijen uit Utrecht sloot zich bij de voorstanders aan en consta teerde dat de heeren Rijken en Ver heijden feitelijk geen argumenten voor hun standpunt naar voren hebben kunnen brengen. De heeren Rijken en Verheijden voerden nog herhaalde malen 't woord en de eerste gaf als z'n mee ning te kennen datde plannen door de heeren ingenieurs zijn opgedron gen, een meening die echter van de bestuurstafel werd tegengesproken. Tenslotte werd tot stemming over. gegaan, hetgeen nogal wat voeten in de aarde had, daar talrijke vol machten ongeldig bleken te zijn. Na enkele uren werd de uitslag onder groote spanning medegedeeld: de eigenaars van 123 H.A. van de 310 H A. hadden zich tegen de plannen uitgesproken, zoodat de ruilverkaveling was aangenomen. Buiten de genoemde autoriteiten waren ter vergadering aanwezig ir. J. Krugers, cnltuurconsulent te Tilburg en de heer v. d. Lely, bur gemeester van Woudrichem. Zaterdag a.s. wordt de beslissing uitgesproken over de ruilverkaveling in den Buitendijkschen Hooipolder onder Waspik en Raamsdonk. D. v. N. IN- EN UITVOER VAN SCHOENEN. Aan het maandblad van de Statistiek ontleenen we dat in de maand werden ingevoerd: n0 in 1937 39774 paar voor 106.00. in 1936 52198 paar voor 107 U Over de maanden Jan. t.m. Mei: in 1937 222.234 paar voor 633.U in 1936 279.817 paar voor 611.000. Uitgevoerd werden: in 1937 9901 paar voor 35.000, in 1936 2449 paar voor 8.000. Over de maanden Jan. t.m. Mei: in 1937 29691 paar voor 109.000, in 1936 15645 paar voor 47.000. Zaterdag herdacht de Zeereerw. heer J. H. Hoevenaars, rector in het St. Franciscusgesticht alhier, zijn 40- jarig priesterjubileum. De jubilaris mocht van zeer vele zijden blijken van medeleven onder vinden, terwijl talrijke brieven, tele grammen, bloemstukken en persoon lijke gelukwenschen getuigden van dit medeleven. 's-Middags werd de jubilaris gehul digd door de inwoners van hel huis tïrwijl 's-morgens door den jubilaris een H. Mis van dankbaarheid werd opgedragen. Op de papierfabriek „Maasmond had Zaterdagmorgen een ontploffing plaats, waarbij de hoofdketel onklaar werd. Door de kracht werd een muur ongeveer twee meter achteruit gedrukt. De geheele fabriek kwam stil te liggen. Thans werkt zij weer op halve kracht. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Zondag j.l. werd alhier op groot- sche wijze het St. Antoniusfeest ge vierd, waarbij voor de eerste maal de H. Sacramentsprocessie door 't dorp trok. De belangstelling, ook van niet- katholieken, was, dank zij 't fraaie weer bijzonder groot. De processie zelve is wederom een prachige groep, bestaande uit een spreekkoor, rijker geworden. Onze dorpsgenoot de heer Jac. Leemans Jr. slaagde te 's-Bosch voor 't onderwijzersexamen L.O. het recht lieeft een strook grond van ten hoogste 3 mieter breed van de fir ma SpijerBrothers terug te koopen voor ƒ1.per M2. Bij de rondvraag vraagt de heer Okkerse oiü maatregelen te nemen dat voortaan geen vee meer op de kade naar de scheepswerf van Gehr. Nederlof loopt. Verder verzoekt de heer Okkerse een onderzoek in te stellen naar de recognities voor stoepen etc. welke in de gemeente worden geheven en die zijn inziens onbillijk zijn. De Voorzitter zegt zulks toe. Hierop gaat de raad andermaal over in comité génerale ter ♦behande ling van een aantal ingekomen recla mes inzake hondenbelasting. Het 4 jarig dochtertje van den heer Baars alhier kwam tijdens het spelen met haar autostep zoodanig te vallen dat zij het stuur van de step tegen haar maag kreeg waar door een inwendige verbloeding ontstond. Haar toestand liet zich aanvankelijk niet ernstig aanzien doch in den loop van enkele dagen verergerde deze zoodanig dat Zater dag operatief moest worden inge grepen. De toestand van de kleine, welke het eenigst kind van den heer Baars is, is momenteel ernstig. Het aantal ingeschrevenen bij den agent der arbeidsbemiddeling bedraagt momenteel nog maar 60. Wanneer over enkele weken de campagne aan de uienfabriek van de firma Spijer-Brothers begint, zullen er maar weinig meer over blijven. De in deze gemeente gehouden inzameling van gelden ten behoeve van het R.K Jeugdwerk heeft on geveer f 30opgebracht. De collecte ten bate van het reclasseeringswerk voor alle gezind ten heeft in deze gemeente f 30,30 opgebracht. Tot leeraar in de Ned. Taal en Geschiedenis aan het St. Odul- phus Lyceum te Tilburg is benoemd onze stadgenoot Drs. G. OfTermans. j GEMEENTERAAD VAN GEERTRUIDENBERG. Vergadering van den raad dezer ge meente op Vrijdag 11 Juni j.l. des n.m. 8 uur. Voorzitter den Edelachtb. heer Burgemeester J. Bianchi. Secre taris de heer N. G. E. ,Meijers. Aanwezig alle leden. Nadat de notulen van de vorige vergadering zijn voorgelezen en goed gekeurd feliciteert de voorzitter het raaadslid de heer J. J. Staal met zijn 25-jarig huwelijksfeest. Vervolgens wordt mededeeling ge daan van de gehouden kasopnamen bij den gemeente-ontvanger en de ad ministrateurs der bedrijven over het tweede kwartaal 1937. Boeken en kas bleken in orde te zijn. Overeenkomstig voorstel van B. en W. wordt besloten tot wijziging der gemeente-begrooting dienst 1936. Alvorens punt 2 van de agenda in behandeling te nemen (voorstel van B. en W. tot verkoop van industrie terrein aan de firma Spijer-Brothers) stelt de voorzitter voor eerst de inge komen stukken te behandelen. Aldus besloten. Voor kennisgeving wordt aangeno men de goedkeuring van Ged. Staten op een drietal besluiten tot wijziging der gemeente- en bedrijfsbegrootingen dienst 1936. Overeenkomstig aanwijzing van Ged. Staten wordt besloten een redac- tioneele wijziging aan te brengen in de laatste raadsvergadering vastgestelde capitulantenverordening. Hierop gaat de raad over tot een vergadering met gesloten deuren ter behandeling van het verzoek van de firma Spijer-Brothers. Na heropening der gewone zitting wordt besloten aan deze firma te ver- koopen een perceel grond langs de Buitenhaven ter grootte van onge veer 6500 M2. tegen een koopprijs van ƒ1.— per M2. Bij den verkoop zal de voorwaarde worden bedongen dat, indien de gemeente voor haven- verbreeding grond noodig heeft, zij Dezer dagen werd door de firma de Haan en Oerlemans alhier opdracht ontvangen voor den bouw van een mo tor-kustvaartuig vanwege een Zuid- Afrikaansche firma. Het schip groot 300 ton, wordt gebouwd onder Lloyds klasse en Board of Trade requirements. In dit schip komt een koelinstallatie, fabrikaat Hall en een Atlas Diesel-mo tor voor de voortstuwing. Van de werf der firma de Haan en Oerlemans werd met goed gevolg t^ water gelaten het motor-kustvaartuig „Westerschelde bestemd door den heer Joorse te Vlissingen. De hoofdafmetingen zijn als volgt: lengte in kl. 38.40 M., breedte op groot spant 7.35 M., holte 3.05 M. Draag vermogen ca. 400 ton op summerfree- board. In het schip wordt geplaatst een Deutz-motor 300 P.K. bij 300 omw. direct omkeerbaar. Dit schip wordt ge bouwd onder klasse British Corporati on en Ned. Scheepvaartinspectie. Het is voorzien van dubbele bodem, koud en warm water en is bestemd voor de algemeene vrachtvaart. Terstond werd de kiel gelegd voor eenzelfde kustvaartuig voor Zuid-Afri- kaansche rekening. Op de scheepswerf alhier kwam de arbeider M. Weurding uit Doeve ren zoodanig te struikelen, dat hij een rib brak en inwendige kneuzingen op liep. Dit jaar loopen de hooiprijzen bij de verpachtingen nogal uiteen. Bij de eene verpachting werd 8.per 500 K.G. op struik geboden, terwijl bij an dere verpachtingen 15.en nog meer werd besteed. De kwaliteit hier van was echter wel wat beter. Duivensport. De Kaatsheuvelsche Concoursbond gevestigd bij den heer Jan van Dun, hield Zondag j.l. een wedvlucht met oude duiven vanuit Salbries. De eerste arriveerde om 12.57.59; de laatste om 1.43.1 uur. Uitslag: 1 A. Zacht; 2 27 Fr. v. d. Assem* 3 7 14 Chr. Steenbergen; 4 Jac Vloe mans; 5 P. Stokkermans; 6 Jan v. d. Linden; 8 A. Aussems; 9 12 M. v. d. Velden; 10 25 34 C. de Bondt; 11 30 J. van Wanrooy; 13 C. d Rooy; 15 M. v. Boxtel; 16 32 G. v. d. Linden; 17 Jos Schraauwers; 18 J. Zijlmans; 19 Jan v. Boxtel; 20 J. Bergmans; 21 C. v. d. Assem; 22 J. Brouwers; 23 31 C. van Boxtel; 24 B. Hendriks; 26 W. Remmeren; 28 A. Zwaans; 29 Jan Bergmans; 33 B. Pols. V-' Voetbal. In het Nederlaagtournooi uitge schreven door de R.K.V.V. de Made moest het eerste DES in herkansing legen ZVV uit Zevenbergen, die tegen de Made een gelijk resultaat behaalde spelen. Op Mades terrein wist Zondag DES met een gecombineerd elftal uit hel eerste en het tweede met niet min der dan 10—1 van ZVV te winnen. Hiermede overtuigend hare meer derheid uitdrukken en tevens den eersten prijs te winnen. na elk nummer en niet minder bij de eere-ronde, die na de vuurrit gereden werd enthousiast en gul met zijn wel verdiend applaus. Kaatsheuvel mag het Sporlparkbe- stuur dankbaar zijn voor de hooge kunst die het met de Djiguitcn-Kozak- ken ljan het publiek gepresteerd heeft. Geslaagd. Aan het R.K. Gymnasium (St. Ca- nisius-college) te Nijmegen slaagde voor het eindexamen de heer A. v. Boxtel alhier. Aan de R.K. Kweekschool te Don gen slaagde voor het onderwijzer examen l.o. de heer A. v. d. Boom al hier. T B. C.-dagen. Het bestuur der vereeniging tot be strijding der tuberculose alhier, is reeds begonnen met de voorbereiding voor de z.g. t.b.c.-propaganda-dagen. De bedoeling is deze dagen weder om in de maand Augustus te houden. Op Donderdag 17 Juni zijn de di verse verenigingsbesturen en de ver dere medewerkenden aan de straat attracties in de zaal van den heer Johan Smit ter nadere bespreking bij eengeroepen. De Djiguiten-Ruiter-Kozakken. Maandagavond gaven de beroemde DjiguitenKozakken een vertooning op het R.K. Sport- en Wandelpark al hier, De minder gunstige tijdsom standigheden en de Weeksche dag zijn mogelijk oorzaak geweest, dat menigeen zich het genot moest ont zeggen, om te komen genieten van de hooge rijkunst en het onvergetelijke bravourwerk, dat deze ruiterkunste- naars presteeren. Reeds als het acht tal zich bij de eerste ronde presen teert kan men zien, dat hier niet acht mannen met acht paarden werken, doch acht met hun rijdier tot een ge heel vergroeide ruiters, waarvan man en paard een wil en een gedachte (instinct) vormen. Ongekende staaltjes van moed, durf, acrobatiek en behendigheid vol gen in een weergaloos tempo en met onfeilbare vastheid en zekerheid. Geen sprong, géén zwaai, geen sal to, geen greep wordt gemist of slechts* met eenige onzekerheid genomen. Alls, zoowel het solowerk, als de di verse ensemble nummers gaan vlot en met juist berekende accuratesse. Het publiek heeft genoten en was Negen jaren gevangenisstraf heeft de officier van justitie te Roermond, mr. dr. P. Rieter, geëischt tegen elk der vier jongemannen, die samen een roofoverval op den pastoor Ditgens van Geysteren hebben ge pleegd. In zijn scherp requtsitoir zeide dr, Rieter, dat men ver in de ~n van de Roermondsche rechtbank moet teruggaan om een zoo afschuwelijk misdrijf te vinden waarbij men een geestelijke met een beroep op diens functie om menschen in het stervensuur bij te staan naar buiten lokte en hem daar neersloeg. WAALWIJK W.G.V. Donderdag van 5.15— 6.30 uur Adspiranten 1, van 6.30 6.45 uur Adspiranten III en van 7.3010 uur leden. Donderdag 8 uur rep litie Ge mengd Koor O. en V. «De EendrachU Donderdagavond van half acht tot tien uur inkorven duiven voor wedvlucht vanuit Orleans. YV.C.JB.« Donderdagavond van half 7 tot 9 uur inkorven duiven voor wed vlucht vanuit Orleans. Vrijdag 8 uur Luxor Bioscoop. «Ridders van het Westen«. caflff Wij weten niet of 't velen gegaan is als ons, toen we hoorden dat Prinses Juliana en Prins Bernhard voor de radio gisteravond een dankbetuiging zouden spreken tot de bevolking van Amsterdam voor de schitterende ont vangst. We hadden 't voorgevoel dat ons mogelijk bij deze gelegenheid een bijzondere, een heugelijke tijding zou worden gebracht. En terecht, want het dankwoord, dat H.K.H. Prinses Juliana gisteravond door de radio tot de Am- sterdamsche burgerij richtte voor de hartelijke ontvangst, Haar en Prins Bernhard in de afgeloopen week be reid, kreeg een ongekend ontroerend karakter door deze woorden, waar mede de Prinses Haar rede besloot: „Nooit had iets Mij kunnen weer houden alle deelen van het program ma mee te maken, waren het niet op zichzelf verheugende gezond heidsredenen geweest, die U zeker wilt verstaan en billijken". Wat daarbij wel het meest sympa thiek aandoet is, dat Hare Koninklijke Hoogheid de zeer vroegtijdige aankon diging van de te verwachten blijde ge beurtenis nog vóór eenige oficieele be kendmaking daaromtrent in eigen per soon heeft willen doen aan het Neder landsche volk en wel in een vorm zoo natuurlijk en onbevangen als ware Zij zich zelve niet bewust van de ontroe ring, welke deze tijding in de stilte van elke Nederlandsche huiskamer moet hebben gewekt. Dat zij niettemin een blijden weer klank vond in het hart van iederen op rechten Nederlander, behoeft nauwe lijks gezegd. Het Nederlandsche volk zal onge twijfeld in hooge mate deze fijne geste van zijn Prinses waajrdeeren en in al zijn rangen innig medeleven met Haar, Op Wie nu meer dan ooit de hoop van het gansche land gevestigd is, opdat door Gods goedheid de band tusschen onze dynastie en ons volk bewaard blijve. Het is bijna een eeuw geleden, dat een lid van ons Koninklijk Huis, tevens recht hebbende op den troon, een stam houder verwachtte. Als prins van Oranje werd de latere Koni ng Willem III, grootvader van onze Prinses, vader van prins Willem, die helaas reeds in 1879 als prins van Oranje overleed. De koninklijke vader zag ook zijn twee andere zoons, de prinsen Mauri'ts Alex ander en Alexander, lang voo.r eigen heengaan, dat pas in 1890 geschiedde, ten grave dalen. Nu naar menschelijke bereken.ing 't huwelijk van onze Prinses en haar Prinselijken Gemaal gezegend is, spie ken wij den hartelijken en eerbiedigen wensch uit, dat de goede God ons ge liefde Vorstenhuis met groeiend geluk verblijde, dat durend tot zegen voor ons volk moge strekken. RADIO-DISTRIBUTIE-BEDRIJF WAALWIJK. DONDERDAG 17 JUNI 1937. Programma 1 Hilversum 301.5 M. Programma 2 Hilversum 1875 M. Programma 3 8.ÜÜ Brussel Vlaamsch. U.2U Gramofoonmuziek. 10.35 Londen Regional. 5.35 Droitwich. 6.20 Diversen. 6.40 Brussel Fransch. 78 uur. Gramofoonplatenconcert van het B.D.B. Zang. 6091 On treasure island. Take me back to my boots and saddle. With all my heart. Moon burn. Some of these days. Moonbuurn. My heart and I. Sailor beware. A sweet mystery of life. I'm falling in love with some one. The way youu look to-night. A fine romance. Mr. and Mrs. is the name. Flirtation Walk. You ought to be in pictures. I hate myself for being so mean to you. Shine on harvest moon. Heebie jeebie. 8.20 Droitwich. 11.10 Londen Regional. 11.30 Droitwich. 6093 6097 6096 6109 7300 3409 3404 3407 9.20 10.35 12.50 1.35 4.20 6.20 6.45 7—8 6188 5328 1303 4130 VRIJDAG 18 JUNI 1937. Programma 1 Hilversum 301.5 M. Programma 2 Hilversum 1875 M. Programma 3 jCi 8.00 Brussel Vlaamsch. Pauze of gramofoonmuziek. Londen Regional. Droitwich. Londen Regional. Droitwich. Diversen. Droitwich. uur. Gramofoonplatenconcert van het R.D.B. Cabaret. 2606 Hans im Gluck. 7165 Indian love call. By the watery of minnctonka. Wenn ich gross bin, liebe Mutter. Treuriger sonntag. Freude eu,ch deJs lebens. Restanten. Moeder heeft haar rijbewijs. Flattern zum Abschied die Fahncn. Büble, mein Büble. 5313 Der verlieble tonfilm. 4129 Frau Luuna. 2318 Radio Cocktail. 8.05 Droitwich. 8.35 Diversen of gramofoonmuziek. 9.55 Droitwich. ZATERDAG 19 JUNI 1937. Programma 1 Hilversum 301.5 M. Programma 2 Hilversum 1875 M. Programma 3 8.00 Brussel Vlaamsch. 9.20 Pauze of gramofoonmuziek. 10.35 Droitwich. 1050 Keulen. 11.20 Droitwich. 3.20 Londen Regional. 4.20 Droitwich. 6.20 Diversen. 6.50 Brussel Vlaamsch. 7—8 uur. Gramofoonplatenconcert van het R.D.B. Dansmuziek. Du solist mein Glückstern sein. Malola. Beim roten Wein. Wenn vom Himmelzelt ein kleincsj Sternlein fallt. Spa n i en. Wer sieh die Welt mit einem Don- nerschlag erobern will. Ein traum vom Siisscr liebe. Ich möcht' von dir ein Photo. La Violetera. Oh Balalaika. Wenn der Mond alles sieht. Die altc Turmuhr. Bedula. Die Donau nast du im Blut. Ich spUr in mir. Nur eine Stunde. Liebeszweifel. Mendoza. Droitwich. 5850 5295 5107 5839 5105 5848 5293 5840 5292 8.20 Een contrleur van de Noord- en Zuid Ilollandsche tram kwam gis termiddag toen hij in Broek in Waterland op de tram stapte, lol de ontdekking, dat de conducteur E. C. van Batum, zich niet opzijn post bevond, ünmiddllliik werd aan een ongeluk gedacht, de con troleur reed met de tram tot Amsterdam, waarna hij met een anderen wagen de route Amsterdam Volcndam afging. Ter hoogte van Monnikendam ontdekte de man plotseling den conducteur, die met het hoofd voorover in een sloot lag. Deze bleek inmiddels te zijn gestikt. Het stoffelijk overschot is naar het Binnengasthuis vervoerd. Men ver moedt dat den conducteur uit den wagen is gevallen. //TADUT-E N 'GORDUhEN /LOOPEQS /M-EUQELEN /BEDDEN-DEKENS LINOLEU Ruilverkaveling in de Langstraat. POGING TOT DOODSLAG. In hooger heroep werd de strafzaak behandeld tegen II. G. M. v. d. P. te Ileusden. Verdachte werd door de rechtbank te Den Bosch vrijge sproken van de aanklacht ter zake: dat hij op il September 1936 te Empel en Meerwijk heeft getracht Gijsberdlna M. de Goey van het leven te berooven, door haar met een geopend mes met kracht een steek of stoot te geven, die terecht kwam in haar rechter oksel. De ontstane wonde drong door tot liet uiterste blad van het borst- vlies. Het O.M. kwam van het vrijgesproken vonnis in hooger beroep. Er verschenen 16 getuigen allen h decharge. Verdediger is Mr. E. van Zinnicq-Bergmann Den Bosch. Op een donkeren Septemberavond in 1936 reed Mathilde de Goey van 's-Hertogenbosch naar Ammerzoden. Bij Empel hoorde zij roepen: „Halt. politie". Onmiddellijk stapte zij af. Een felle lichtbundel viel over het meisjesfiguur. Zij zag een manspersoon, hie in de rechterhand een lantaarn en in de linker een groot blinkend mes hield. „Jou zal ik den hals afsnijden", schreeuwde de man, die zij aanvankelijk voor een politicbe. ambte had aangezien. De dader stak haar onder den oksel. Op het gegil van liet meisje zette de laffe aan valler het op een loopen. Hevig bloedend werd zij later door de buurtbewoners langs den weg gevonden. Op het positieve signalement, dat het meisje kon opgeven, werd later een jongen aan gehouden uit Heusden en opgesloten. Hij ont kende. Het eigenaardige in deze zaak is zeker wel, dat het meisje, dat aanvankelijk geen enkele positieve verklaring kon afleggen, later met het duidelijke signalement te voorschijn kwam. De wachtmeester kan, wat betreft het motief van dezen aanslag, geen enkel feit te berde bren gen. Het meisje heeft geen vijanden, en ook haar ouders hadden niets met v. d. Pol uit te slaan. Als getuige-deskundlge wordt gehoord dr. Hes sol ink uit Arnhem, die het kleine zakmes heeft onderzocht. Inderdaad heeft de deskundige bloed op de punt van het staal kunnen constateeren. In tegenstelling met dr. De Ridder uit Hedel verklaarde de deskundige, dat hij liet wel moge lijk achtte, dat met een dergelijk mes een zoo gevaarlijke wond werd toegebracht. Kwartieren vcrioopen met het verhoor van verschillende ge tuigen, die het klaarblijkelijk niet zoo nauw met de waarheid hebben genomen. Een van lien had aan de rechter-commissaris en aan de politie verklaard, dat hij v. d. Pol, den verdachte, even vóór den aanslag in den Bosch had gezien. Dan vertelt Mathilde de Goey nog eens dui delijk, hoe de aanslag in zijn werk is gegaan. Een man knipperde met een zaklantaarn en riep: rijkspolitie. Presidentu voelt liet belang van uw ver klaringen? U blijft er bij, dat u den verdachte pertinent herkend heeft. Het meisje aarzelt niet, nogmaals haar verkla ringen te herhalen. Zij vertelt, dat hij een wit overhemd droeg en een zwarte jas. Ook een jongen, die v. d. Pol in Den Bosch zou liehhen gezien, vertelde, dat de wielrijder etn zwarte jas had gedragen. Het slachtoffer vertelde vandaag, dat zij aan verschillende menschen, ook aan de politie, vlak na den aanslag heeft gezegd, dat zij wel niet den naam van den verdachte keilde, doch dat ze hem herkende, doordat zij van der Pol eens luid gezien hij de muziektent in Ammerzoden. De politie-amhtenaren worden nogmaals voor het getuigenliekje geroepen en onderschrijven deze verklaring. Om te controleeren of v. d. Pol op den be- wusten avond Inderdaad niet uit zijn gemeente is weg geweest, worden enkele jongens onder vraagd, die 9 September hij liet z.g. plakbord liehhen staan praten. Een van hen, F. de Hart, een mandenmaker lieeft bij den rechtercommissaris verklaard, drft v. d. Pol hem had bekend, dat hij de dader was van den aanslag en dat hij uit wraak zou liehhen gestoken. Nu kan hij zicli echter niets meer her inneren. Zijn houding is zoodanig, dat de pre sident vraagtKun je je soms ook nog herinneren dat je je verklaringen onderteekend hebt? Verdachte knikt van ja. Het eenige wat De Hart nu nog pertinent weet, is, dat v. d. Pol en dit is in strijd met zijn verklaringen bij den rechtercommissaris dien avond wel bij het plakbord zóu zijn geweest. De president: Ja, jullie helpen allemaal v. d. Pol. Het is afgesproken werk. Mr. v. Mortel wees er op ^at velen kans be- loopen op een proces wegens meineed. Na de pauze kwam er plotseling nog een wen ding in deze zaak door de verschijning van twee boeren uit Herpt, die verklaarden, dat verdachte v. d. Pole groenten voor hen had geladen op den bewusten avond. Het was omstreeks acht uur, toen hij de boerderij verliet. Daar de aanslag omstreeks half negen gebeurde en de zuster van den verdachte verklaarde, dat de jongen eerst om kwart over acht de ouderlijke woning had verlaten, zou het dus onmogelijk zijn, dat hij te halfnegen een aanval op het meisje had kunnen doen. Daar deze verklaringen onverwacht en met groote stelligheid werden afgelegd, verzocht de advocaat-generaal de zaak aan te houden tot Woensdag a.s. om deze verklaringen te kunnen controleeren. Mr. Bergmann verzette zich hier tegen en na eenig heen en weer praten hield de advocaat-generaal ten slotte zijn repuisitoir. Hij wees er op, dat het slachtoffer zeer per tinent is in liaar verklaringen en zeidc, dat het hem veel moeite had gekost stilzwijgend de ver. klaringen aan te hooren van de overige getuigen. Wegens poging tot zware mishandeling elschte hij tenslotte drie jaren gevangenisstraf! Verdachte ontkende nogmaals zijn schuld, waarna de president nog eenmaal meU)l' een getuige, een pater, voor liet hekje liet <.<r schijnen. De pater bleef bij. zijn verklaring, dat het meisje hem zou heben gezegd. „Ik z.i v-'- TT^t meisje lileld vol eens een dader aanwijzen I|c> ...i- ae dader Is, maar gezegd te hebben: „Ik weet wie ik ken zijn naam niet". Mr. Zlnnicq Bergman pleitte vrelspraak. Uit spraak 23 Juni. Moord te Geysteren fn«*rmj-w c*" -• i Wijziging in programma voorbehouden. Conducteur uit de tram gevallen OMDAT VU f/ r-ZOO ECHT 0aa GESLAAGDZUN MET OtiZE -rp.Tions €P1 wu WEBBEri MOG GELD OVGP.WAMT. Lwccu-oc MAAMDBETALIhO

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6