Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANNE „KOORD BRABAHD" FEUILLETON Bij zomerkleeding V Rusland vermoordt zichzelf. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD V WIJZIGENDE MENTALITEIT. NUMMER 50. ZATERDAG 19 JUNI 1937. 60c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. uitgavej WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Tele gr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag et Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Wij hebben den laatsten tijd meer malen gelegenheid gehad te wijzen op de veranderde mentaliteit,geluk kig ten gunste van de S. D. A. P. in ons land, speciaal ten opzichte van ons koningshuis en van het koningschap zooais wij dat kennen, in 't algemeen, Een paar treilende staaltjes hebben we daarvan de laatste dagen kunnen lezen. De heer Ankersmit, oud hoofdredacteur van »Het Volk» brengt in herinnering, dat.de ver houding van de S. D. A. P. tot de monarchie de laatste jaren reeds belangrijk verbeterd is de Kamer leden ontwijken de Koningin niet meer, door bij de opening der Staten Generaal weg te blijven partijgenooten in publieke functies ontvangen het Staatshoofd met de gebruikelijke eerbewijzen aan de verlovingsfeesten namen ook tal van partijgenooten ongedwongen deel. Maar hij vindt thans aanleiding om een stap verder te gaan en schrijft „Naar mijn opvatting is er nu aanleiding om nog een stap verder te gaan. Heden daartoe vind ik in onzen afkeer van het fascisme, een nieuw feit, dat wij grondig moeten doordenken. Het is niet in de constitutioneel-monarchaal geregeerde landen, maar in repu blieken, dat de dictatuur het tot de overwinning gebracht heeft. Italië schijnt een uitzondering te maken, maar Italië is slechts in naam nog een koninkrijk. In werkelijkheid heeft de „capo di governo", het regeeringshoofd.de Duce Mussolini, er alle macht tot van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). 28) Dank u, laat ,u me even weten, als ze terugkomt. Aurora wendde zich naar John. 't Moet Jenny geweest zijn, die getelefoneerd heeft. Ik denk niet dat iemand anders wist dat Anne hier was. Ze zal straks wel komen. Neen, ze komt niet. Waarom veronderstel je dat? John schudde het hoofd. Ze komt hier niet terug, hield hij vol. XIV. i VOGELVRIJ. Zoodra Aurora Fairlie Waterdene had verlaten, haastte Jenny zich naar de telefoon in de bibliotheek en vroeg verbinding met Hotel Haydon in Londen. In de tijd dat ze op de aansluiting moest wachten, liep ze l usteloos het vertrek op en neer. Het was buiten nog licht, maar de biblio- theekventers zagen op het Oosten uit en dë hoeken van de kamer waren vol schaduwen; de wanden met boe- zich getrokken. Hij heeft niet al leen het parlement tot een schijn- parlement verlaagd, maar ook den monarch tot een schijnkoning ge maakt, die niets hoegenaamd meer in te brengen heeft In een totali taire staat is dit trouwens niet anders denkbaar; vandaar dat de luidruchtige huldebetuigingen van onzen N. S. B.-hoofdman aan het Oranjehuis door ieder als een misleidende schijnvertooniDgdoor zien worden. Er zijn ook repu blieken, Frankrijk bijvoorbeeld en in de eerste plaats wel Tsjecho Slowakije, die krachtig weerstaud bieden aan de fascistische aan matiging. Doch niet te ontkennen valt, dat de parlementaire monarchieën in het algemeen een veel ster-ker bolwerk tegen de dictatuur zijn gebleken dan de republieken. Wanneer wij de monarchieën Engeland, België, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Finland en Nederland tegenover de republie- Portugal, Polen, Oostenrijk en Rusland stellen, valt de vergelij king sterk ten gunste van de monarchieën uit. Ook wat de positie van sociaal democratie betreft. In de buitenlandsche par lementaire monarchieën is onze partij volkomen gelijkwaardig met de andere politieke partijen en in verschillende er van kwam de sociaal-democratie reeds onbe lemmerd tot de regeering. In het achterlijke Nederland is dit nog niet het geval en zijn uitzonde ringsmaatregelen tegen onze be weging nog steeds niet opgeheven. Maar zoowel bij de verlovings feesten als nu weer bij de ont- kenkasten deden het er nog donker der schijnen, dan het in werkelijk heid was. Jenny draaide de groen- omkapte lamp aan, die op Nichola's schrijftafel naast de telefoon stond. Ze speelde zenuwachtig met het inkt- stel, de penhouders, de stapels pa pieren. Nicholas was een heel punc tueel man en bij het opnemen dei- staafjes rood en blauw zegellak, be dacht Jenny vaag hoe geërgerd Nicko zou zijn als hij ze niet op zijn vaste plaats terugvond. Ze keerde zich van het schrijfbureau af en liep naar de ramen, die openstonden om den zachten, koelen wind binnen te laten. Ze liet ze open, maar trok de zware bruine gordijnen dicht. Juist toen ze naar het midden van de kamer terug liep kwam Nicholas Marr binnen met een „Hallo, Jen! Ik begreep niet waar je gebleven was. St! zei Jenny, Nicko, doe de deur dicht. Ik moet Anne telefonee- ren. Wat? De verbazing in zijn stem was onmiskenbaar. Ja. Nicko doe de de,ur dan toch dicht. Ik zag gewoon geen kans om een minuut alleen met je te zijn; ik dacht dat Aurora nooit zou gaan. Ze is in een woord verschrikkelijk met die manier van haar om altijd te be weren dat ze niet blijven kan, niet blijven wil en dat niets ter wereld haar ertoe kan bewegen te blijven cn dan toch te plakken en te plakken, totdat je het wel zou willen uitgillen. Er hoefde bij mij straks tenminste niet veel meer bij te komen. Maar wat is er met Anne aan vangst van de koninklijke familie te Amsterdam zijn de oude anti socialistische deunen en leuzen geheel verdwenen en hoort men veeleer soms uit de menigte zin gen, dat Mussert zakjes plakken, dan dit tot nog toe steeds aan wijlen Nieuwenhuis wordt toe— gewenscht." En „Het Volk" schreef omtrent de verheugde mededeeling van Prinses Juliana in hare radio rede: „Degenen, die hebben geluisterd naar het dankwoord, dat het prinselijk paar gisteravond, door middel van de radio-omroep, tot de burgerij van Amsterdam heeft gericht, mochten tevens getuigen zijn van de fijnzinnige wijze, waarop de kroonprinses mede deeling deed van de blijde ver wachting, waarin zij zich bevindt. Reeds geruime tijd deden dien aangaande geruchten de ronde, EEN POLIS LEVENSVERZEKERING de hand? Nicholas Marr's mager, donker gezicht trok in rimpels. O, Nicke! riep Jenny. Ze kwam op hem toe en leunde tegen zijn arm. Het was vreeselijk, Nicko! Ze was hier. Wie was hier? vroeg Nicholas scherp. Anne. Wanneer? Vanmiddag. We kwamen juist terug van Greystones, toen dë tele foon ging. En gelukkig hoorde ik het en luisterde zelf. Er was een tele gram van Anne dat ze om drie uur dertien kwam. Vind je het niet af schuwelijk? Maar ze kwam toch niet! klonk het ongeloovig, Ze kwam wel. Ik rende zoo hard als ik kon en ving haar juist in de oprijlaan op. Ik liet haar taxi buiten het hek wachten en sleepte haar mee naar de open r.uimte tusschen den hulst. Daar komt nooit niemand op die akelige plek. En wat moest ze? Lieve deugd, Jenny, wat bezielde haar om hier te komen? Het is verregaand onbehoor lijk. Och, neen! smeekte Jenny. Neen, Nico, Nico, toe alsjeblieft, wees niet zoo! Hij schudde haar hand ongedul dig van zich af. Het is onvergeeflijk. Ze had naar de Carruthers moeten gaan, zooals haar gezegd was. Waarom is dat niet gebeurd? Hij is ziek geweest, hij is niet op doch de Nederlandse pers,getrouw aan een beproefde discretie, heeft zich door berichten in buitenland sche bladen niel laten verleiden tot publicaties vÓ9r de naast be trokkenen, het aanstaande ouder paar daarvoor hel tijdstipgekomen achtten. Het was een bijzonder gelukkige gedachte van de Prinses om in door eenvoud treffende bewoor. dingen zelve mededeeling te doen van dit feit. Juist deze ontstente nis van ophef kwam uit het hart en sprak tot het hart. Naderend moederschap, de natuurlijke le vensvervulling van iedere vrouw, is een zaak van teere en hooge orde, waarin de verwantschap en de wezensgelijkheid van alle menschen op bijzonder schoone wijze tot uitdrukking komt. Helaas brengen de maatschappelijke om standigheden en ook wel mense lijke afdwalingen met zich, dat de gerezen verwachting maar al te veelvuldig niet omstraald wordt met de blijdschap, die hier toch tot de natuurlijke orde der dingen behoort. Deze wetenschap zal elk sociaal voelend menschenpaar, voor wie de belofte van een op handen zijnd ouderschap wel in alle opzichten tot vreugde strekt slechts kunnen sterken in hun gevoel van verantwoordelijkheid voor de toestanden en verhou dingen in het maatschappelijk bestel, waarvan zij mede de dra gers zijn. Moge de zegen, aan het jonge prinselijk huisgezin beloofd hun rijpheid voor de taak, die hen wacht, tot volle wasdom doen ontwikkelen." Buitengewoon symphatieke woor den van die zijde, die in den lande zeker met ingenomenheid zullen worden begroet. kantoor. Wat 'n onzin! Hij heeft toch een associé. Maar ga voort. Hoe verliep 't verder? Hoe ben je van haar afgeko men? Jenny zag hem met groote, bedroef de oogen aan. Nicko, kijk niet zoo! Ik heb alles tegen haar gezegd wat jij wilde dat ik zeggen zou. Ik zei Een gevoel alsof ze stikken zou kwam over haar en bevend klemde ze zich aan zijn arm vast. O, kijk toch niet zoo! Ben je boos, Nicko? Ik heb alles gezegd. Ik ben niet,boos op jou toe, Jen, wees niet zoo'n dwaas kind ik ben boos terwille van jou. Zie je het verschil niet in? Ik wil Anne hier niet hebben en hoe eerder ze daar goed van doordrongen is, hoe beter. Ik wil haar hier niet hebben en ik wil niet dat ze het jou lastig maakt. Ze kan een paar maal in 't jaar schrijven als ze dat met alle geweld wil. Als ze pogingen doet tot meer en ander con tact wel dan krijgt ze geen penny meer en moet ze maar zien hoe ze zich zonder geld redt. Hij liet een kort lachje hooren en legde met een onge duldig gebaar den arm om Jenny. Luister nu eens, ik verbied je eenvou dig om te gaan huilen. Ik zal maat regelen nemen, dat ze je niet meer lastig valt. Vertel me maar eens wat je gezegd' hebt. Jenny vocht om haar zelfbeheer- sching terug te krijgen. Nicholas had een gruwelijken hekel aan echte tra nen. Hij mocht haar graag plagen tot haar oogen vochtig waren, om dan de behoort een mooie bruine huid. Dat staat sportief en charmant. Uw gelaat,halsen armen worden snel, écht bruin, indien U deze bij fiets tochten en bij vei blijf in de zon, Inwrijft met AMILDA-zonnebruincrême. Deze beschermt U tevens volkomen tegen vervellen en de zoo pijnlijke zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct Het blijkt, dat iederen dag in Rusland de executiepeletons aan. treden om degenen te dooden, die tot heden leiding gaven in het ambtelijke-,militaire-, economische., wetenschappelijke- en cultureele leven in Rusland Executiepeletons worden zelfs meestal niet eens »ge- bruikU. De slachtoffers worden in hun cel of in de kelders der ge vangenis door een revolverschot in den nek gedood. Heele lijsten te groot voor ons om ze te kunnen overnemen bevat de internatio nale pers, van nieuwe reeksen ge arresteerden en geëxecuteerden, voormalige commandanten, be stuurders, gezanten, ambassadeurs enz. De mannen, die rondom Lenin staan zijn thans ongeveer allen door de kogels van het executie-peleton opgeruimd. Dezer dagen is de »zuivering« van het leger begonnen. Acht opperbevelhebbers, waaronder maarschalk Toechatsjewsky, zijn gearresteerd, gevangen gezet, voor den krijgsraad gebracht, ter dood veroordeeld en gedood in een paar dagen tijds. De dictatuur is in Rusland tot haar meest krankzinnige hoogte gekomen. Zij duldt geen andere meening. Deze mag zelfs niet uit gesproken worden of men loopt het gevaar, op een zekeren dag, wan neer de dictator zich door samen zweerders omgeven waant, te wor- lange, betraande wimpers te kussen. Maar echt schreien, veroorzaakt door verdriet dat was heel wat anders. Ik vertelde haar. .Jenny dempte haar stem tot gefluister, om haar toon een beetje vast te doen klinken ik vertelde haar van het geld. Ik zei, dat ze de helft kon krijgen als ze maar zorgde hier niet meer te komen. En wat had ze daarop te ant woorden? Toe, Jen, mal kindje, beef niet zoo! Ze antwoordde er niets op. Begreep ze het? Ik weet het niet ik weet het heusch niet. Ik was zoo doodsbenauwd dat ze den trein zou missen. Ik zei maar steeds dat ze moest gaan. Ze vertelde, dat ze in Hotel Haydon was en ik vroeg haar daarheen terug te gaan, dan zou ik haar wel schrijven of opzoeken. Eindelijk ging ze maar o, Nicko! Wat? John heeft haar gezien. John? John Waveney. Hoe weet je dat? Hij heeft het me verteld; hij zei dat hij haar adres moest hebben. Je hebt het toch niet gegeven? Ik moest wel. En toen Nicholas wilde protesteeren, ging ze snel voort: Neen, luister. Het was heusch beter dan onaangenaamheden met hem te krijgen. Daarom bel ik Anne nu op. Ze zal hem niet willen spreken. En als ik haar vertel dat hij komt, kan ze rustig naar die kamers gaan, waar Nanna over sprak. Je weet, hoe ge schikt we die voor haar vonden. (Wordt vervolgd). Waalwyksche en Langstraatscfie Courant, GESLOTEN BIJ DE GEEPT ZEKERHEID VOOR DE TOE- KOMST VAN U EN DE UWEN.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1