Gemeenteraad Eethen Hevige SNiJWm IN DSN VINGËi KL00STERBAL5E Buitenlandsch Nieuws TARZAN VAN DE APEN. Zaterdag 19 Juni 1937. No. 50 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad Geen Waterleiding. De raad van bovengenoemde ge meente kwam Dinsdagavond in open bare vergadering bijeen. Voorzitter de Edelachtb. heer Bur gemeester v. d. Schans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed waarna de notulen der vo rige vergadering onveranderd werden vastgesteld. Ingekomen stukken. a. Verzoek van dhr. M. Spoor te Eethen om bijdrage verplaatsingskos ten van een zijner kinderen naar een School voor Buitengewoon L. O. te Waalwijk. B. en W. stellen voor 1.per week bij te dragen, hetgeen wordt goedgekeurd. b. B. en W. hebben de kas van den gemeenteontvanger opgemaakt waarbij bleek dat in kas was 1181.14. Voor kennisgeving aangenomen. c. Uit een brief ontvangen van den minister van Sociale Zaken is geble ken, aldus de voorzitter, dat de actie in verband met de verhooging van den loohnorm der arbeiders in de werkver schaffing geen succes heeft gehad. De Voorzitter zegt, dat verdere be moeiingen nu geen succes meer zullen hebben, waarom het 't beste is de zaak maar te laten rusten. De heer G. v. d. Beek drukt er zijn verwondering over uit dat in de na burige gemeenten deze loonnorm toch veel hooger is. De Voorzitter zegt, dat dit hem be kend is en dat dit juist een der redenen was waarom oo k voor deze gemeente verhooging was gevraagd. De heer G. v. d. Beek wijst er op dat in de gemeente Wijk het uurloon 0.20 en hier slechts 0.10 bedraagt en ziet hierin een onbillijkheid van de eene gemeente tegenover de andere. De heer Donker kan de woorden van den heer G. v. d. Beek ten volle onderschrijven. De Voorzitter zegt, dat er al eenigs- zins een stap in de goede richting ge daan wordt. Vooral voor de groote gezinnen in verband met de kinder aftrek, doch nu is er verder niets meer aan te doen. d. Van Ged. Staten is teruggeko men een verordening betreffende in vordering van schoolgeld met ver schillende aanmerkingen van geringe beteekenis. Een voornaam punt is echter dat volgens Ged. Staten de verordening niet hoog genoeg gaat voor wat de be dragen betreft. Wanneer nu b.v. zegt de voorzitter voor een gem. hoofdsom van 66. 15.— belasting wordt betaald, zal dit in de toekomst 20.moeten worden. Op voorstel van B. en W. worden de wijzigingen aangenomen. De Waterleiding. De Voorzitter zegt dat eenigen tijd geleden het Provinciaal Bestuur een verzoek aan de gemeente heeft gericht om tot aansluiting over te gaan. Het gemeentebestuur is daarop in contact getreden met de directie der waterleidingmaatschappij en zij heeft toen een kostenberekening voor de aansluiting der verschillende percee- len gedaan. Deze cijfers hebben toen ter inzage gelegen op het gemeentehuis. Spreker voelt zich niet geroepen om op de bezwaren van aansluiting te wij zen, doch hij meent er grond voor te hebben er op te wijzen dat de voorzie ning van drinkwater slechter is dan in vroegeren tijd. De heeren van de waterleiding Mij. hebben er op gewezen dat de aanslui ting nu nog volgens de oude tarieven kan geschieden, maar met het oog op de stijging der materialenprijzen is het niet zeker dat deze tarieven ook in de toekomst gehandhaafd kunnen blijven. De heer Donker is ook van meening dat het drinkwater in de gemeente slecht is. Hij zou vóór aansluiting zijn wanneer de menschen niet verplicht zouden worden zich aan te sluiten, want wanneer iemand misschien toch nog goed drinkwater heeft wordt dit toch afgekeurd. De heer v. d. Stelt zegt dat weinig menschen behoefte aan ander drink water hebben en dat er op vele plaat sen verzet tegen de aansluiting zou ko men. Het is, volgens spreker, niet goed dat de menschen tot aansluiting ge dwongen kunnen worden, maar zij moesten hierin vrij zijn. In zich, is spr. niet tegen aansluiting, maar hij vindt het brutaal dat de menschen gedwon gen kunnen worden. Weth. E. v. d. Beek is ook van meening dat zooiets niet onder dwang moet gaan, want het gevolg zal zijn, het eene verbaal over het andere en hij kan er daarom zijn stem ook niet aan geven. Spreker gelooft dat de gemeenten Heusden en Oud-Heusden, die hun water van 's-Bosch betrekken ook vrij zijn in aansluiting. De heer G. v. d. Beek heeft voor aanstaande menschen uit naburige ge meenten gesproken die allen dankbaar waren dat ze een goede waterleiding hadden. Spreker voelt de bezwaren van de verplichte aansluiting heel goed aan, maar z.i. kan dit ook niet anders, want zakelijk bezien wil de maatschappij na tuurlijk zekerheid hebben dat haar wa ter ook afgenomen en betaald wordt. Een goede waterleiding is van het hoogste belang voor de volksgezond heid en nu kan men wel zeggen dat met de huidige watervoorziening de menschen ook oud worden, zegt spre ker, maar de ervaring heeft uitgewe zen dat in de gemeenten die reeds ja ren bij de waterleiding aangesloten zijn geweest het ziektecijfer aanmerke lijk is gedaald. Spreker vindt het wel degelijk de moeite waard om eens ernstig te be raadslagen wat er te doen valt, ook het duurder worden van het materiaal mag men niet uit het oog verliezen. Op het oogenblik is er ook een groot verschil met den toestand van drinkwater, jaren geleden, zegt spre ker, want doordat het peil van het pol derwater naar beneden is gegaan heeft dit veel invloed gehad op de zuiver heid van het water, bovendien zou een goede waterleiding ook in het belang zijn van de zuivelfabriek hier ter plaatse. Spreker vindt het geen onverant woordelijke daad, wanneer tot aan sluiting zou worden overgegaan en wanneer men weet dat de crisis zijn laagste punt bereikt heeft en de per spectieven allerwege beter worden zijn dit redenen te meer om hiertoe te be sluiten, in het belang van de volksge zondheid moeten de menschen dan maar een sigaartje of sigaret minder rooken. De heer Vos is van meening dat de inwoners graag een waterleiding wil len hebben, maar hij weet ook dat de tarieven voor het gros der inwoners veel te hoog en onbetaalbaar zijn. De Voorzitter wijst er op dat het mogelijk is dat de menschen in Heus- BLOEDT VERSCHRIKKELIJK Verband met KL00STERBALSEH geneest de wond in 24 uur 9Als moeder van een groot gezin, had ik het ongeluk mij bij 't brood snijder, een flinke jaap in den wijsvinger te geven. Het bloedde verschrikkelijk. Een van mijn hinderen bracht dadelijk den Kloosterbalsem, die in mijn huisgezin met kinderen telkens van pas komt. Na een doekje met dezen geneeskrach tigen balsem op mijn vinger te hebben gedaan, hield het bloeden dadelijk op en de hevige wond was tot mijn ver bazing in 24 uur geheel geheeld en totaal genezen." g Q(. AKKERS Geen goud zoo goed Onovertroffen by brand-en snij wonde Ook ongeëvenaard als wrijfiniddel b Rheumaliek, spit en pynlijke spie re. Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/2 ct. en f 1.04 den of Oud-Heusden niet verplicht zijn tot aansluiting omdat zij daar dichter bij elkaar wonen, maar de maatschappij zou dat hier absoluut niet kunnen doen. Spreker vindt dat de arbeiders best 20 of 25 cent per week kunnen mis sen, doch het grootste bezwaar vormt die categorie van menschen die in groote huizen wonen en toch zeer arm zijn, zooals op vele plaatsen wordt aangetroffen. Spreker zegt dat het een feest zou zijn wanneer tot aansluiting kon wor den overgegaan maar tot zijn spijt moet B. en W. voorstellen nog geen besluit voor aansluiting te nemen en nog maar eens af te wachten tot de tij den wat beter worden. De heer Donker heeft hier niets op tegen maar is van meening dat het in de toekomst meer geld zal gaan kos ten. De heer G. v. Beek is voor aanslui ting en in verband met de volksgezond heid, hetgeen toch boven alles staat, vindt hij een waterleiding harder noo- dig dan een nieuw raadhuis. In stemming gebracht werd besloten met 5 tegen 2 stemmen'niet tot aanslui ting over te gaan. Vóór de heeren G. v. d. Beek en Donker. Een ontwerp-besluit tot wijziging be grooting 1936 werd z.h.st. goedge keurd. Rondvraag. De heer Donker komt hier nog eens terug op de raadhuiskwestie. Hij vindt het jammer dat de grond daar braak ligt en is van meening dat het nu een mooie tijd is om te gaan bouwen. De Voorzitter zegt dat er aan de raadhuiskwestie hard wordt gewerkt en hoopt binnen afzienbaren tijd met af geronde plannen te komen. De heer Donker vindt voorts de ta rieven van het consultatiebureau te hoog waardoor er vele menschen weg blijven hetgeen toch jammer is. De Voorzitter zegt dat de tarieven reeds verlaagd zijn. Daar niemand meer het woord ver langt sluit de Voorzitter de openbare vergadering. De Financieelechaos in Frankrijk. üe regeering-Blum staat op 't oogenblik voor een schijnbaar ho peloos geval: het heeft een tekort van tien- en tienlallen milliarden francs binnen een periode van zes maanden aan te vullen, maar ziet geen uitkomst, hoe, zonder de on- uraaglijkste lasten op de bevolking te leggen, dit deficit kan weggewerkt worden. Vertrouwen in de regeering, zoodat deze 'n overbruggingscrediet kan krijgen, bestaat niet voldoende; zij moet dus de belastingschroef aandraaien, want het is een statis tisch geconstateerd feit, dat de inkomsten hard blijven achteruit loopen. Blum had er op gespeculeerd dat de revenuën zouden stijgen hij staat nu echter voor de catastrofale kennis, dat bijv. de inkomsten van April |.l. weer aanmerkelijk onder het laagte-record van April 1936 liggen, en dat alles er op wijst, dat men nog meer de diepte ingaat. Als laatste noodsprong, kan men welzeggen, heeft Blum nu voor het treilen uer noodige maatregelen ter saneering van de financien volmach ten gevraagd voor een half jaar waarin overwogen wordt een ver hooging van de inkomstenbelasting, opvoering der rechten en accijnzen op uepaaide producten, waarbij een uitzondering zal worden gemaakt voor enkele artikelen van dageltjksch gebruik, een hervorming der ge meentelijke en departementalefinan cien, reorganisatie der spoorwegen, een verhooging van post gas-, water-, electricileits- en spoorweg tarieven, een bestrijding van de be lastingfraude en beteugeling van den kapitaaluitvoer naar hef buitenland door een controle bij de bankinstel lingen op de operaties in buiten- landsche deviezen, elïëclen enz. Woensdagnacht hebben nu in de Fiansche hamer de stemmingen plaats gehad over het wetsontwerp tot verleening der volmachten. Het ontwerp werd aangenomen met 346 tegen z47 stemmen, Het machtige Frankrijk heeft op den rand van een ernstige regee- ringscrisis gestaan. Aanvankelijk bestond er vrees dat de communisten nl. hun stem aan het wetsontwerp zouden hebben onthouden, hetgeen den val van Blum zou hebben te beteekenen gehad, daar dan de vereischte meerderheid niet zou kunnen wor den bereikt De beteekenis van deze stemming is de volgende: de communisten stellen zich niet langer verantwoor delijk voor de gevolgen van het beleid van de regeering en voor de gevolgen van de genomen maatrege len, die zijzelf zullen gaan bestrijden bij de volksmassa, terwijl zij tevens de socialisten openlijk kunnen gaan bestrijden vanwege de wijze, waarop de regeering het volksfrontprogram volgens hen onuitgevoerd laat. De communistische propaganda heeft zich dus geheel vrijgemaakt. De Rex-beweging aan 't tanen. Het is thans duidelijk, dat de Belgische fascistische beweging »Rex« zich volkomen in ontbinding bevindt. Reeds is het aftreden van den hoofdredacteur van het partij dagblad gevolgd door 't aftreden van den politieken raad van De- grelle's beweging. Daarover werd het volgende communiqué uitge geven »De politieke raad van Rex heeft den toestand onderzocht, de aan vallen van Hubert ü'Ydewaile streng afgekeurd en geconstateerd, datgeen enkel argument is aangevoeld, dat de eer en de belangeloosheid van zijn leden aantast. Bovendien heelt de raad er aan herinnerd, dat hij ten zeerste ver langt het geweten der christenen gerust te stellen. En ten slotte heeft hij zijn man daten ter beschikking gesteld van den Rex—leider voor eveutueele reorganisatie van den politieken raad«. Ook de voorzitter van de Rexis- tische kamerfractie, Pierre Daye, deelt zijn ontslag ingediend, Uegrelle ueeft dit ontslag aanvaard en Legios aangewezen om hein te vervangen, in Rexistische kringen verklaart men, dat L)aye zijn ontslag heelt genomen om Degrelle volledige vrijneid te laten om de Rexisliscne paiiementslraclie te reorgamseertn. De gevoelige nederlaag die de Rexisteu met de laatst gehouden Bclgisctie verkiezingen hebben ge leden had reeds den ondergang der Rex beweging aangekondigd. Het is er net als bij ons met de N.S.B., veel grootspraak en schoone beloften, maar geen daden en de Belgische bevolking heelt even duidelijk als bij ons haar oordeel over een dergelijke beweging ge veld die haar geen uitkomst meer laat. Langzaam maar zeker gaat de afbrokkeling dezer partij, evenals bij ons voort, tol er ten laatste niets anders meer van zal over. blijven dan ue herinnering. De Spaansche opstand. Ut strijd om Bilbao. De rechtsche troepen zetten hun offensief op Bilbao voort, met alle hun ter beschikking staande midde len. Gevechten, die over het lot van de Baskische hoofdstad beslis sen, zijn echter nog niet geleverd. Het is moeilijk uit de berichten een duidelijk overzicht te kiijgen van den stand der operaties. Duidelijk is echter, dat uit Noordelijke en Oostelijke richting naar de hoofd stad wordt opgetrokken. Het is zeker, dat de Baskische troepen in de driehoek Pincia-Las Arenas —Bilbao zich in een hache lijke positie bevinden en het is niet onmogelijk dat weldra zich een groote hoeveelheid krijgsgevangenen zal voegen bij de lange lijst van de laatste dagen. Later kwam het bericht, dat een bom uit een rechtsch vliegtuig de brug bij Las Arenas onbruikbaar heeft gemaakt. Zegevierend zijn Franco's troepen ook opgetrokken langs den weg van Durango, waar de laatste verdedi gingsstellingen hun in handen zijn gevallen. Alvorens de Basken Galdacano hebben verlaten schijnen zij de fabriek van ontplofbare stoffen in de lucht te hebben laten vliegen. De voornaamste toegangsweg tot Bilbao uit het Oosten li^t nu ook onder het rechtsche vuur. De stroom van vluchtelingen naar Bayonne voornamelijk scheep ge gaan in het haventje Castro Urdiales, houdt aan. Zal de eventueele val van Bilbao een beslissenden invloed hebben op het verloop van den burgeroorlog? 1933. Edgar Rl» Burroughs,. Inc. Door EDGAR RICE BURROUGHS. 8 Lord Greystoke wist, dat zijn kansen tegen over dit wrede mon ster gering waren. Hij dacht aan zijn vrouwwat zou er van haar worden? Er as nog een'kleine kans om de hut te bereiken. Hij rende wat hij kon en brulde tegen zijn vrouw, dat zij de deur moest sluiten, toen de woedende aap hem inhaalde. Het monster slaagde er in Greystoke die de bijl met beide handen vasthield, klaar om het dier er mede te lijf te gaan, als het hem mocht aanvallen, den pas af te snijden. »Sluit en grendel de deur, Alice», schreeuwde Greystoke. Hij wist dat hij tegenover een vreselijke dood stond en zij eveneens! Over de schouders van het monster heen zag Greystoke met schrik en ont steltenis, dat zijn jonge vrouw naar buiten kwam met één van zijn geweren. Vóór dien had zij altijd angst gehad voor vuurwapenen, nooit durfde zij er aan te komen. Nu rende zij naar de aap toe. »Alice», riep Greystoke »in 's hemels naam ga terug». De aap stormde op hem los-ae man zwaaide met grote kracht zijn bijl, doch de bruut met zijn ontzettende lichaamskracht sloeg Greystoke de bijl uit de hand, gooide het ver weg en kwam met een nijdig gebrom op zijn ontwapend slachtoffer toe. Daar klonk op eens een felle knal en. een kogel kwam in de rug van de aap terecht. Thans keerde het dier zich naar Lady Greystoke. Greystoke zag de aap wankelen, terwijl deze naar Alice toeliep, doch voordat het dier haar kwaad kon doen, had de kogel zijn werk gedaan, de aap zakte ineen, doch sleebtein zijn val Lady Greystoke mee. OPLOSSING VAN VORIGE WEEK. Mooi, schoen, zoenen, eeuw, begin, vos. Nieuwe bezems vegen schoon. Trachten, achter, maan, dak, mat. Eendracht maakt macht. NIEUW RAADSEL. Spreekwoord 5 woorden 25 letters. 18, 23, 9, 19, 1, 9. 4, klok. 10, 17, 20, 8, 25, 5, 15, soort adder. 14, 12, niet uit. 11, 17, 3, 22, 18, 12, 16, beginnen. 12, 21, 7, 2, 9, 24, 11, 6, 13, waarin wij wonen. ORIGINEEL TER INZAGE

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5