Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws ANNE „BOORD BRABAilD FEUILLETON Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD NUMMER 51. WOENSDAG 23 JUNI 1937. 60c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. De Spaansche opstand. Bilbao gevallen. Een belangrijk gebeuren in de Spaansche opstand en een feit dat reeds lang te voren te voorzien was heeft Zaterdag plaats gevonden. Bilbao is gevallen. Zegevierend zijn Franco's troepen de stad, die voor onneembaar gold, ingetrokken en in het geheele natio nalistische kamp, zoowel als in de stadj zeil, heerscht voor het eerst sinds langen tijd weer opgewekte vreugde. Zaterdagavond hebben Franco's troepen bezit van Bilbao genomen. Toen zij de stad binnenrukten op den negenden dag van het offensief, dat door het hoofdkwartier was opgezet met de bedoeling dat het negen dagen zou duren, werden zij verwelkomd door duizenden man nen, vrouwen en kinderen, die in de straten stonden opgesteld om de overwinnaars toe te juichen. Eenige honderden leden van de milicia, aldus een bijzonderen correspondent van de Times te Bilbao waren in de stad achtergebleven. Zij hebben allen zonder verzetzich overgegeven. Op het oogenblik hangen in de voornaamste steden, die in handen van Franco zijn, zoo verhaalt de corr. van de Times, de Spaansche rechtsche vlaggen uit en de groote gebouwen zijn geïllumineerd. Er worden 's avonds fakkeloptochten gehouden en de geheele bevolking geeft zich over aan de vreugde over deze overwinning, waarvan men algemeen denkt, dat zij een keerpunt in den burgeroorlog zal beteekenen. van „De Echo van het Zuiden' Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). 29) I)e telefoon rinkelde. Jenny schrok op, liep toen vlug om de tafel heen en nam den hoorn op. Ja, hijgde ze. Met Hotel Hay- d'on? Is Miss Anne Waveney thuis? Kan ik haar even spreken? Het was een poosje stil. Jenny stak haar hand achteruit, trok den bureau stoel naar zich toe en viel er op neer. Ze had plotseling een gewaarwording alsof haar beenen haar niet langer wilden dragen. Ze verlangde Anne's stem te hooren zoo heftig, dat ze er een duizelig gevoel van kreeg. Maar wat moest ze tegen Anne zeggen, nu Nieho stond te luisteren? Nicholas Marr zat op den rand van het schrijfbureau, zijn wenkbrauwen boos samengetrokken, zijn lippen op eengeklemd, strak en hard. Wat? vroeg Jenny plotseling. O, maar ze moet er zijn! Weet u het zeker? Weer een pauze. En heeft ze i»iet gezegd waar ze heen ging? Weet ,u heel zeker dat ze niets gezegd heeft? O, dank u! Is de „Leipzig" beschoten? Op den Duitschen kruiser »Leip- zig« welke deelneemt aan de inter nationale controle rond Spanje, is tot viermaal toe een duikboot-aanval gedaan. Op den morgen van den 15den Juni werd driemaal achtereen een torpedo op het schip afgevuurd, terwijl gisteren voor de vierde maal een torpedo op de »Leipzig« werd afgeschoten. Het Duitsche oorlogsschip werd echter door geen van de afgevuurde torpedo's getroffen. In geheel Duitschland heerscht over dit feit hevige verontwaardi ging en de Duitsche pers eischtdat er drastische maatregelen genomen worden. Het zal de taak der vier controle mogendheden te Londen zijn, thans de maatregelen te nemen, die noo- dig en in overeenstemming met de gesloten overeenkomsten zijn. I)e Duitsche regeering is in ieder geval niet bereid, zoolang werkeloos toe te zien bij de pogingen der Spaansch- bolchewistische duikboot-piraten, tot tenslotte wellicht een treffer gelost wordt. Rijkskanselier Hitler is Vrijdag nacht om 12 uur in allerijl per vliegtuig van Godesberg aan den Rijn naar Berlijn teruggekeerd- Bomaanslag op villa van Deenschen minister van Oorlog. Een daad, die in geen enkel op zicht past in het beeld van het vreedzame politieke leven in Dene marken, is Maandagnacht te Ko- Ze hing den hoorn op en keek Ni cholas ontsteld aan. Nicko, ze is niet in het hotel. Is ze misschien uit dineeren? Er klonk meer dan lichte spot in zijn woorden iets van grimmigen hoon lach erin. Ze zeiden dat het niet haar plan was geweest om te blijven ze had geen kamer voor de nacht genomen. Direct na de lunch was ze weg gegaan dat was om hier te komen. Haar slem gleed weg in angstig fluisteren. Nicko- ze had een reistasch bij zich ik zag 'm in de taxi. Voor Jenny's geest doemde plotse ling het beeld op van het welkom dat Anne zich had voorgesteld. Dat beeld deed haar huiveren van hartzeer. Wat een zeldzame brutaliteit! stoorde Nicholas haar korte overpein zing. Toen liep hij naar Jenny toe en klopte haar op den schouder. Anne heeft haar eigen bed gespreid en nu moet ze er op liggen. Heb je mij niet en Tony? Ze keek hem aan zonder dadelijk te spreken. Toen Nicko's oogen zóó verzachtten, was er verder niets ter wereld meer, dat Jenny kon schelen. Anne's beeld verwaasde. Na een poos je hernam ze met neergeslagen oogen en lage gejaagde stem: Nicko, als nie mand het weet na een heelen tijd ik bedoel eh zouden we zou den we dan niet weer goed kunnen worden? Neen, zeg niets, Nicko zeg nu alsjeblieft niets. Denk je niet dat als we wachten o, Nicko, ze is mijn zuster! penhagen gepleegd en heeft niet slechts enorm opzien gebaard, doch tevens sterken afkeer gewekt, ook in die kringen, waarin men ver moedelijk de daders moet zoeken. In de vroege ochtenduren hebben namelijk tot dusver onbekend ge bleven daders een bom geslingerd naar de villa van den minister van Defensie, Alsing Andersen. Onge twijfeld hadden de daders de be doeling, de helsche machine door de ruit te slingeren, doch de worp was niel goed gericht, zoodat de bom onder het raamkozijn tegen den muur terechtkwam en daar met een vervaarlijken slag explo deerde. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Het kabinet Blum gevallen. Nadat Woensdagnacht het kabinet Blum zich tot ieders verwondering heeft kunnen staande houden, door dat de Fransche Kamer het wets- Neen! was het besliste, meedoo- genlooze bescheid. Ik wil haar niet in mijn huis hebben aan mijn vrien den voorstellen ik wensch haar niet in jou en Tonny's gezelschap te zien. Jenny voelde een rilling door zich heen gaan. Ze had geweten dat het geen zin had; Nicko veranderde nooit van gedachten. Een laatste poging waagde ze nog; maar zonder de min ste hoop: Nicko, ik heb wel eens ge dacht John John Waveney hij interesseert zich zoo zoo gewel dig voor haar als zij eens met el kaar in aanraking kwamen als hij Nicholas staarde haar met onthut sten afschuw aan. Wat haal je in vredesnaam in je hoofd? Jenny stond op. Het had werkelijk geen doel. Er was niets, maar dan ook niets wat ze voor Anne kon doen. XV. EEN ONRUSTIGE NACHT. Anne Waveney had haar trein op het nippertje kunnen halen. Ze kwam in een volgepropte derdeklas coupé terecht, tusschen een dikke juffrouw in een zwart mantelpak met een licht rode jumper en een spichtig klein meisje, dat plaats voor haar probeer de te maken, iets waartoe de welge dane dame aan haar anderen kant niel de minste neiging toonde. Anne zat rechtop en de aanwezigheid van haar buren scheen langs haar ontwerp tot verleening van volmach ten met 34b tegen 247 stemmen heelt aangenomen, heelt Blum Zon dagnacht zicb gedwongen gezien zijn ontslag bij den president 111 te dienen. De president heelt dit ontslag aanvaard en den radicalen senator Camille Chautemps gevraagd een nieuwe regeering te voi men, welke opdracht deze in beginsel heelt aanvaard. De afgeloopen Zondag is een dei- meest bewogene in de Fransche par lementaire geschiedenis geweest. In Kamer en Senaat heelt een koorts, achtige spanning geheerscht over de vraag hoe het conllict tusschen regeering en Senaat zou alloopen. Nadat de Senaat reeds Zaterdag met overweldigende meerderheid het voorgestelde volmachtenont werp had verworpen, heeft hij de regeering Zondag opnieuw, ja tot tweemaal toe, gedesavoueerd. Het nieuwe plan der senaatscommissie voor de finan ciën, dat door de regeering onaan nemelijk was verklaard, werd aan genomen met 198 tegen 82 stemmen. Een tegenvoorstel van Perrier, on. dersteund door de regeering, werd verworpen met 168 tegeD 9b stem men. Een laatste poging tot redding der regeering, ondernomen door de Kamercommissie voor de financiën, mocht niet meer baten. Ofschoon Blum niet de vertrou wenskwestie had gesteld, besloot de regeering niettemin af te treden. Het verval der Rex-beweging. De ontbindende krachten blijken thans sterk voort te werken in de Rex beweging. Volgens de »Soir« hebben thans ook twee vooraanstaande aanhan gers van Rex ontslag genomen, n.l. de advocaten Lust en Jacques Cro kaert. Eerstgenoemde was Rex-leider van de afdeeling Brussel en hoofd van Rex-radio Crokaert had destijds heen te gaan; na den vreeselijken schok en de intense smart, was het alsol haar denken en voelen in een waas waren gehuld. In deze mist kwa men en gingen de indrukken, vaag omlijnd, als voorbijglijdende- schadu- wige schimmen. De trein stopte aan ieder station; het was warm in de coupé en er hing een wee-makende lucht van bananen en pepermunt. Anne zat onbewegelijk op het rand je van den bank, haar reistasch tegen haar knieën gedrukt. Ze was juist op het punt om in slaap te vallen, toen de trein het station binnen reed. Ze wilde op het perron stappen, maai een gevoel maakte zich van haar mees ter als zonk het onder haar voeten weg; 'n vriendelijke conducteur hield haar hij den elleboog en zei: Kalm aan. juffrouw. Anne bedankte hem en haar duizeligheid verdween. Ze liep naar de controle en zette haar koffertje neer terwijl ze in haar beurs je naar haar kaartje zocht. Toen ze daar zoo stond, met het open beursje in haar hand, trok de nevel over haar geest plotseling op.- Ze was doodmoe, verslagen, verkild, maar de verbijs terde druk op haar hersens was er niet meer. Een oogenblik keek ze in haar beurs, gaf toen het kaartje aan den controleur en vervolgde haar weg naar de wachtkamer. Ze liep lang zaam, zonder zich te haasten en in de wachtkamer gekomen, zette ze haar tasch nogmaals neer, ging zit ten en leunde achterover in den hoek van een bruine leeren canapé. Toch haalde ze weer haar beursje te voor de taak den middenstand te orga- niseeren. Hij werkte mede aan het dagblad »Pays Reel«, doch had t sedert eenigen tijd zijn medewerking gestaakt. De Duitsche Himalaya-expeditie verongelukt. De Duitsche Himalaya-expeditie,' die zich tot taak had gesteld, den 8120 meter hoogen Nanga Parbat, den hoogsten top van het Britsche. rijk, te beklimmen, is door een' ontzettend ongeluk getroffen. De vermetele bergbeklimmers zijn door! een lawine verrast, met het nood-jt lottige gevolg, dat zeven van de' negen Europeesche leden der expe-,: ditie en negen Ghurka's, die als' dragers dienst deden, om het leven zijn gekomen. Reddingsmanschap pen zijn onderweg, om zoo mogelijk nog hulp te bieden. De Moskou-Noordpool-San Francisco vliegers. Na een uitermate vermetele vlucht over de Noordpool en de duizenden kilometers lange toendragebieden van Rusland en Canada heeft de USSR 25 op 900 K.M. afstand van de plaats van bestemming haar non stop-vlucht moeten onderbreken. Zondagochtend om 8.25 Pacific- zomertijd zijn de vliegers op 30 K.M. van Portland geland te Van couver, een klein plaatsje in den slaat Washington, den Noordweste- lijksten staat der Unie. Tot de da ling werd besloten wegens een defect in de benzineleiding en de uiterst ongunstige weersgesteldheid. Moordaanslag op den keizer van Mandsjoekwo Het blad »Sin wen pao» bericht uit Harbin, dat op 13 Juni j.l. een aanslag is gepleegd op den keizer van Mandsjoekwo. Poe Yi (of Kang Teh). De keizer zelf bleef evenwel ongedeèrd. Van de drie daders werd schijn. Er zat nog net één shilling in. Anne keek er naar. Dat was alles wat ze bezat, voor thee, een boterham, een bed, een bad en ontbijt. Twaalf stui vers één shilling. Wat een afschu welijke dwaas ben ik geweest! zei Anne tegen Anne. Het hotel, de kap per' de taxi alles wat ze vroeger als de natuurlijkste dingen ter wereld beschouwde, werd nu verregaande verkwisting. Maar vreemd, terwijl ze naar de shil ling bleef kijken, rees haar moed. Met gesloten oogen terugleunend, begon ze te denken, helder en energiek. Er was haar hulp aangeboden om een betrek king te vinden. Anne kromp nu ineen toen het antwoord, dat ze gegeven had haar door het hoofd flitste: Dank u wel, maar ik ga naar mijn familie. Ze bande de herinnering uit haar her sens: de gedachte hoe groot haar ver trouwen was geweest, priemde en wondde. Wees niet zoo dwaaszette zij haar onuitgesproken alleenspraak voort: Neen, je bent een dwaas en je moet er onmiddellijk mee ophouden. Het is je eigen schuld dat je je ge kwetst voelt. Vergeet dat vooral niet je eigen schuld. Zoo ben je nu al tijd en het draait altijd op narigheid uit. Het idee om - Jenny te verrassen! Absoluut krankzinnig! (Wordt vervolgt.) Wailwykscne en Langstraatscbe ('airait. Zich verzekeren bi] een goede maatschappij is een wijze voorzorgsmaatregel WIST U DAT EEN HALF MILLIOEN PERSONEN BIJ DE VERZEKERD ZIJN De ..NOORD-BRABAND" betaalde in 1936 circa f 1.500.000 uit aan hare verzekerden 7

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1