Binnenlandsch Nieuws WEK DE GAL IN UW LEVER OP UW KRANT „De Echo van het Zuiden" De ruilverkaveling van den Buitendijkschen Hooi- polder met groote meerderheid aangenomen. een gegrepen. Hun motief zou zijn gelegen in den haat welke vele Chineezen be zield jegens den keizer, wien zij er van beschuldigen dat hij het Chi- neesche volk aan de Japanners overlevert. De Kabinetsformatie. »De Vrijheidcc orgaan van den liberalen Vrijheidsbond, bevat een artikel over de .kabinetsformatie, waarin 't blad o.m. zegt: »De hoofdzaak is, dat men het eens wordt, dat een waarlijk natio naal kabinet in het leven wordt geroepen, dat wij niet verzeild raken in het drijfzand der coalitiecc. »De Maasbode« zegt da'arop o.m. »Een coalitie-kabinet is geen nationaal kabinet; een kabinet met sociaal.democraten is geen nationaal kabinet; een nationaal kabinet is er een, waaraan de 4 liberale Kamerleden hun medewerking toe zeggen. Wij vinden dat ietwat aan matigend. Een aanmatigend is ook deze tirade Maar in twijfel verkeeren wij zoolang het verlossende woord niet gesproken is. Wij achten het een beklemmende gedachte, dat ook maar een oogenblik bij een deel der rechtsche afgevaardigden de wensch heeft geleefd, eerste-rangs- flguren als Oud en Van Lidth de Jeude door nieuwelingen te ver vangen ter wille van een leege leuze; wij achten het funest, dat in deze dagen van veelzijdige ver. dieping van het religieuze leven bepaalde vormen en uitingen van christendom tot een machine de guerre worden verlaagd tot schade van christendom, staat en maat schappij. Mogen die twijfel en beklemmende gedachten spoedig worden wegge nomen I Moge Colijn s aanvankelijke bedoeling ten volle verwezenlijkt worden 1 Wij willen »De Vrijheid« van twijfel en beklemming bevrijden. In de eerste plaats zijn de heeren Oud en Van Lidth, hoe verdienste lijk ook, voor ons niet dermate «eerste-rangs figuren«, dat zij niet zeer goed door even sterke krachten uit de rechterzijde kunnen worden vervangen. In de tweede plaats is het een zaak van politiek beleid, dat een rechtsche meerderheid het land bestuurd wil zien in haar geest. Of heeft de linksche meer. derheid vroeger misschien gemeend, dat Mackay en Lohman, Kuyper en Heemskerk moesten blijven zitten, als de stembus »om« was? Men zal toch zeker de vrijmoedig heid niet zoover drijven te beweren, dat deze staatslieden geen eerste rangs-figuren waren. Met welk recht wordt hier overi gens het ideaal van christelijke politiek tot leuze« gestempeld en worden »bepaalde vormen en uitingen van christendom« gelijk gesteld met de belijdenis van de groote grondfeiten van 't christen dom In de tweede plaats staat de zaak zoo, dat met name de katholieken nooit bezwaar hadden en ook geen bezwaar hebben, tegen de opne ming van een of twee »Iinksche« mannen in een kabinet, dat ove rigens door zijn program en per. sonen vertrouwen inboezemt. Maar waar wij wel bezwaar tegen hebben is dit. 'dat een kleine minderheid in het land de*richting en 't tempo van het regeerbeleid aangeven. Deze muziek is uil. Vrijzinnigen, die nog eigen muziek willen blazen, zullen dat in Kamerorkest moeten doen. Op de vraag van »De Vrij heidcc twijfel? Zeggen wij: Neen 1 Twijfel op dit punt is voor ons uitgesloten. De Haagsche medewerker van den »Limburger Koerier« schrijft zijn blad Men vraagt zich daar af, waarom dr. Colijn zich toch zooveel moeite geeft om toch vóór alles een paar liberalen of vrijzinnige» voor zijn Kabinet te vinden. Er is geen enkele dwingende reden om hen met portefeuilles na te loopen, als zij niet mee willen doen op de basis van de beginselen der rechter zijde, terwijl de verkiezingsuitslag aan deze beginselen een over - winning bezorgde. Wanneer dr. Colijn op grond van zijn rede voeringen vóór de verkiezingen geen zuiver rechtsch Kabinet wenscht te vormen, kan hij die taak gerust aan een anderen man van de rechterzijde overlaten, zoo lezen we in den »L. K.« Een katho liek behoeft dat dan nog niet te zijn. Een minister De Wilde of een oud-minister Donner, beiden antirevolutionair, zouden het op korten termijn kunnen klaarspelen. De katholieken zouden er zelfs geen bezwaar tegen hebben, als de protestantsche groepen ondanks hun geringer zetelaantal in het parlement de meerderheid van de ministerzetels bezetten, mits er slechts een beleid wordt gevoerd' waarmee de katholieken kunnen instemmen. Prof. mr. P. J. M. Aalberse. De leider van de Nederlandsche delegatie bij Internationale Arbeids- conferentie, minister van staat prof. Aalberse is wegens lichte ongesteld heid die hem reeds enkele dagen plaagde en die niet wilde overgaan naar Nederland teruggekeerd. Daar ook de tweede Nederlandsche re- geeringsgedelegeerde, de heer Zaal bei g, vorige week reeds de confe rentie heeft moeten verlaten, heeft mej. dr. G. J. Stemberg thans de leiding van de Nederlandsche dele. gatie op zich genomen. Als tweede vertegenwoordiger van de Nederl. regeering treedt thans op te Genève ir. N. C. Winckel, hoofdinspecteur van den arbeid. Officiersencadreering van ons leger. Naar wij vernemen heeft het le gerbestuur bepaald, dii in verband met het grooter aantal officieren, dat voor de eventueele nieuwe le- gerorganisatie benooJigd zal zijn, dat de dienstverlating van officieren zooveel mogelijk zal worden stop gezet. Naar aanleiding hiervan zul len o.m. de opperofficieren, die anders 1 November a.s in aan merking zouden komen den dienst met pensioen te verlaten, nog eeni- gen tijd in dienst blijven. Een tweede maatregel, die zal worden genomèn om het officierskader bij ons leger geleidelijk op te voeren zal hierin bestaan, dat het aantal plaatsen voor toelating tot de Koninklijke militaire Academie te Breda als cadet hier te lande tot 45 zal worden uitge breid. Ex keizer Wilhelm brengt een bezoek op het paleis Soestdijk. Maandagmiddag heeft de ex keizer van Duitschland, Wilhelm II, een bezoek gebracht aan het paleis Soestdijk. Te half vijf arriveerde hij van buiten te Doorn, aan het paleis, waar hij op het bordes werd ver welkomd door het Prinselijk paar en de moeder van prins Bernhard, prinses Armgard. Om kwart voor zes is ex-keizer Wilhelm per auto naar Doorn teruggekeerd. Nieuwe luchtlijn van de K. L. M. Naar wij vernemen zal met ingang van 1 Juli a.s. een nieuwe luchb- verbinding tot stand komen tusschen Moskou, Riga, Stockholm, Amster- dam en Londen. Deze lijn zal worden onderhouden door de Russische Aeroflot, de Zweedsche A.B.A en de K.L M., met dien verstande dat het traject Moskou -Riga Stockholm doorde Zweden en Russen beurtelings ge vlogen wordt en de K.L.M. met de A B.A. voor de verbinding Stock holmAmsterdam Londen zorgt. De „Sarkani" thans vrijgegeven. Blijkens een bij Lloyd's ontvangen telegram is het Nederlandsche s.s. »Sarkani« vrijgegeven. Een gedeelte van de lading is gelost. Het schip vertrok gisteren van Ceuta naar Rotterdam. Fransche padvinders naar de Jamboree. Op de wereldjamboree worden 2400 Fransche padvinders verwacht, die 29 Juli Parijs in extra-treinen zullen verlaten. Voor ouders en andere belangstellenden worden van Parijs uitstapjes naar het kamp, Den Haag, Scheveningen enz. ingericht tegen vasten prijs. Bevestiging van het rijwielbelastingplaatje De minister van financiën heeft bepaald, dat het rijwielbelastingmerk eveneens mag worden bevestigd aan den sleutel van een aan den boven kant van de voorvork van het rijwiel gemonteerd rijwielslot, al dan niet gebruikmaking van een houder voor het merk. Het merk moet zoodanig worden bevestigd, dat het zich ten hoogste 10 c.m van de balhoofdbuis bevind en wel in verticalen stand met de op het merk voorkomende teekening naar voren gekeerd. Deze teekening moet geheel zichtbaar zijn, terwijl voor het merk geen voorwerpen mogen zijn aangebracht, die het gezicht op het merk belemmeren. MOET 2 IJ N Waalwijksche en Langstraatsche Courant. In café »Koppelpaarden» te Raams- donk waren Zaterdagmorgen een groot aantal Stemgerechtigde Inge landen bijeen, om te beraadslagen over een kwestie die reeds geruimen tijd de gemoederen heftig in beroe ring heeft gehouden nl. het al of niet doorgaan van de ruilverkaveling. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op de burgemeesters van de gemeenten Waspik, Raamsdonk, Lage-Zwaluwe, het Statenlid, de heer M. van Dongen, de consulenten de heeren van Beek en Swart en ver schillende gemeenteraadsleden. Voorzitter van de vergaderingwas de heer Smits van Oijen, lid van Gedeputeerde Staten. De Voorzitter riep alle aanwe zigen een hartelijk welkom toe en wees nog eens op het groote nut van een ruilverkaveling in't belang der boeren, overal waar dan ook tot ruilverkaveling was overgegaan waren de belanghebbenden uiterst voldaan over de bereikte resultaten en spr. sprak dan ook de hoop uit dat hier hetzelfde resultaat mag verkregen worden. De heer van Beek, onder-voorz. van den Boerenbond gaf hierna een uiteenzetting van het belang der ruilverkaveling en sprak o.m. als volgt Gedachtig hetspreekwoord »Goede wijn behoeft geen krans», vindt ik hel jammer dat ik hier in deze ver gadering nog moet uitwijden over 't groote belang der ruilverkaveling. Mag ik echter hopen dat het hier even zoo goed zal mogen gaan als laatst in Geffen. Waar aanvankelijk ook veel oppositie was, maar waar ten slotte de ruilverkaveling toch met algemeene stemmen werd aan genomen. Een ruilverkaveling is van het grootste belang voor het economisch gebruiken van een boerderij en voor die ruilverkaveling is geen enkel nadeel aan te wijzen, daar zij niets dan voordeelen biedt. Zooals de grond hiergeëxploiteerd wordt lijkt het nergens op, door 't aannemen der ruilverkaveling kan daarin verbetering komen, zou de ruilverkaveling echter verworpen worden dan durf ik gerust te zeggen dat de menschen hier achterlijk zijn. Nu is de appel rijp om geplukt te worden, zou men echter later komen dan zou blijken dat hij wormstekig geworden is en boven dien zullen straks de kosten dan veel hooger zijn, daar het rijk dan niet meer zal bijdragen. Bovendien wanneer men alleen maar bekijkt dat er straks weer goede toegangswegen zouden komen daar alleen voor zou men reeds voor moeten stemmen. Hierna voerde de heer Swart,die bijna overal te lande de voordeelen der ruilverkaveling uiteen heeft gezet het woord, en sprak o. a. als volgt Door V4 der eigenaren van den Buitendijkschen Hooipolder is een aanvrage ingediend of in boven- genoemden polder niet tot ruilver kaveling kan worden overgegaan. De centrale commissie heeft toen deze ruilverkavelings-kwestie onder zocht en besprekingen gehouden met V-4 der eigenaren en daarbij een voorloopig plan opgesteld. De com missie heeft daarbij den indruk ge kregen dat er veel zijn die wat voor ruilverkaveling voelen. Als direct gevolg hiervan hebben Ged Staten toen deze vergadering uitgeschreven waarin dan zou moeten worden beslist door stemming of de ruil verkaveling door zou gaan of niet. Mocht, hetgeen te hopen is, de ruilverkaveling hier worden aange. nomen dan benoemen Ged. Staten een plaatselijk comité, in overleg natuurlijk met het centraal comité dat op haar beurt weer heeft over legd met de betrokken burgemeesters en het bestuur der waterschappen De taak van dit plaatselijk comité is dan de menschen geheel op de hoogte te brengen van de werk zaamheden der ruilverkaveling, waarin het plaatselijk comité dan wordt bijgestaan door een landmeter van het kadaster, terwijl de rechter commissaris van de arrondissements rechtbank de leiding van 't juridisch gedeelte op zich neemt. De waarde der diverse perceelen wordt dan getaxeerd, want er wordt uitsluitend waarde tegen waarde geruild. Die schatting geschiedt door een commissie van drie personen, be noemd door de plaatselijke com missie, die daarin wordt bijgestaan door den landmeter en een ver tegenwoordiger van de centrale commissie. Die schatting is gebasseerd op het natuurlijk voortbrengings vermogen van den grond en wijkt dus af van de schatting der grondbelasting, al hoewel die afwijking niet groot zal zijn. Die schatting geschiedt natuurlijk zeer nauwkeurig. Overal wordt de grond terdege bekeken, er worden proefsteken gedaan en de grond wordt in klassen ingedeeld. Zijn die waarden dus berekend dan wordt pond pondsgewijze overal een bedrag afgetrokken daar, door den aanleg van wegen en water- lossingen, natuurlijk land verloren gaat. De geschatte waarden worden nu gedurenden een bepaalden tijd op het gemeentehui* en op nog ver schillende andere plaatsen ter inzage gelegd en bezwaren kunnen worden ingediend. Nu moet men niet denken dat die schatting zoo maar op eigen houtje plaats vindt, nee, de eigena ren worden daarin voortdurend ge raadpleegd en zij leven dan ook geheel met de ruilverkaveling mee. Wanneer de eigenaar niet met de schatting accoord kan gaan, dan kan hij zijn bezwaren indienen bij de plaatselijke commissie. Kan hij met de plaatselijke commissie niet tot overeenstemming komen dan kan hij zich wenden tot den rechter commissaris terwijl dan nog beroep openstaat bij de rechtbank. Staat nu die lijst, die ter inzage heeft gelegen, vast, dan komt men met een definitief plan dat door Ged. Staten goedgekeurd moet wor den, waarna het eigenlijke verka- velingswerk begint. Men begrijpt natuurlijk wel dat er veel werk aan die verkaveling vastzit. De eigenaren worden nu een voor een bij de plaatselijke commissie ontboden, waar een oude kaart van het betrokken gebied ligt en een nieuwe, waarop de uitgewerkte plannen zijn aangegeven. De eigenaar kan nu zijn wen- schen kenbaar maken, b.v. waar hij het liefst zijn land zou hebben enz. en in verband met die wen- schen wordt nu alles door den landmeter uitgemeten en daarna weer bekeken door de plaatselijke commissie en de eigenaren. Blijkt nu dat met de wenschen der eigenaren zooveel mogelijk re kening is gehouden dan gaat het plan naar de Centrale Commissie waar de eigenaren weer hun even tueele bezwaren kunnen indienen. Deze bezwaren worden weer onder zocht en zooveel mogelijk ongedaan gemaakt. Hierna staat het plan dan defini tief vast en kan op een bepaalden datum, waarop de eigenaren geen hinder van het werk ondervinden met de werkzaamheden een aanvang worden gemaakt. Mocht er door het aanleggen van wegen of waterlossingen e.d. schade voor den een of ander ontstaan en is aanspraak op vergoeding ge grond dan wordt deze uitgekeerd, voorts moet natuurlijk ook een notarieele acte worden opgemaakt Het rijk schiet alle kosten voor en deze kunnen in 30 jaar worden terugbetaald met jaarlijks 6 pet. van het totale bedrag. Tot voor enkele jaren gaf het rijk in het geheel geen subsidie en dat maakte de kosten hoog, de laatste jaren heeft echter ook het rijk het belang van ruilverkaveling ingezien en draagt nu ook voortaan regel matig in de kosten bij. Bezwaren en de weerleg, ging hiervan. Hierna werd aan de belangstel lenden die iets te vragen of te zeg gen hadden daarvoor de gelegenheid gegeven. Notaris A. Schaap, uit Waalwijk, vroeg wat de aanleiding tot deze vergadering geweest is. De voorz. antwoordt dat deze vergadering belegd is om te komen tot een ruilverkaveling met het doel den grond meer economisch te maken. De heer Swart voegt hier nog aan toe dat een verzoek door der belanghebbenden is ingediend, waar door de zaak aan het rollen is gebracht, De heer v. Dirven vraagt of het den voorz. bekend is dat iemand om handteekeningen is rondgegaan bij personen op wie hij financieel pressie kon uitoefenen, zoodat deze personen niet vrij waren. De heer M. v. Dongen,gemeente raadslid van Waspik, tevens Staten lid, zegt tot den heer v. Dirven, dat deze het hoogst waarschijnlijk over hem heeft. Spr. zegt in het geheel geen pressie te hebben uit geoefend maar de menschen wel zoo veel mogelijk van het belang der ruilverkaveling te hebben over tuigd en wanneer er soms menschen aanwezig mochten zijn die 't tegen deel kunnen bewijzen, mogen zij spreken. (Applaus) De heer v. Dirven vindt het dan raadzaam niet verder op dit cha— piter in te gaan doch komt dan met de vraag waarom er verschillende stemgerechtigden niet tervergadering zijn opgeroepen. De heer Swart zegt dat dit zou kunnen voorkomen, doch in ieder geval zijn alle personen aangeschre ven, maar misschien door een ver keerd adres of iets dergelijks niet besteld, er zijn dan ook verschillende kaarten teruggekomen. De heer v. Dirven zegt dat hij een huisgezin met 3 stemmen kent dat niet is opgeroepen. De heer Swart zegt dat in ieder geval de namen van alle belang hebbenden hier aanwezig zijn. De Voorzitter zegt ook dat mocht eens een kaart onbestelbaar blijken, dit nog zoo erg niet was, daar toch iedereen wist dat er hier vergaderd zou worden. De heer Houben vraagt of wan neer de ruilverkaveling doorgaat de pacht dan ontbonden is of niet. De heer Swart zegt dat de pach ters dit met de eigenaren kunnen bespreken, gaat dit niet, dan met de plaatselijke commissie. De heer de Jong zegt dat er per ceelen zijn, waarvoor de ruilver kaveling geen doel heeft en vraagt of die perceelen niet buiten de ver kaveling kunnen vallen. De Voorzitter zegt dat dit niet gaat daar de ruilverkaveling een algemeen belang is. Daar geen der aanwezigen meer iets te zeggen heeft stelt de Voorz. voor om tot stemming over te gaan. De heer v. Dirven vraagt of de stemming niet schriftelijk kan ge schieden, daar hij van meening is dat niet iedereen vrij is en onder dwang staat. De Voorzitter zegt dat dit on mogelijk kan daar volgens de wet over zaken slechts mondeling ge stemd kan worden. De ruilverkaveling aangenomen. Met groote spanning wachtte men op den uitslag, en er waren er velen die stellig beweerden dat de ruil verkaveling zou worden verworpen. Het tegendeel bleek echter het geval te zijn want met groote meer derheid werd de ruilverkaveling aangenomen. Van de 161 eigenaren vertegenwoordigende 342 H.A. ble ken er slechts 33 vertegenwoordigen de 94 H.A. tegen de ruilverkaveling te zijn. Een onzer medewerkers schrijft ons nog De Ruilverkaveling. Na Sprang-Capelle heeft de ruil verkaveling thans ook in Waspik en Raamsdonk zijn beslag gekregen. Vorige week was het in Capelle, dat de ruilverkaveling doorging, waardoor een goed voorbeeld werd gesteld Langzamerhand beginnen de boe ren zich wel aan de veranderde tijdsomstandigheden aan te passen en laten zij voor het meerendeel, hoewel aarzelend, hun conservatieve houding varen. Veel is er achter de bittertafel en aan den huiselijken haard over deze ruilverkaveling gesproken, ve lerlei bezwaren zijn er geuit, terwijl de optimisten niet altijd met hun voordeelen durfden te komen, om dat zij bevreesd waren voor tegen stand van velerlei zijden. Het is daarom toe te juichen dat personen met initiatief en durf hun schouders onder dit werk hebben gezet en de menschen hebben we ten te overtuigen van de groote voordeelen die de ruilverkaveling voor hen zal meebrengen. Aan onhoudbare toestanden zal thans een einde worden gemaakt. Stel eens voor weilanden met een lengte van een lbOO—1800 M. bij een breedte van een 10—12 tal meters met slechte verbindingswe gen, onvoldoende waterlossingen enz. aan dit alles zal thans een einde worden gemaakt. De gronden zullen doelmatig verdeeld worden, de wegen zullen economisch worden aangelegd ter wijl nieuwe waterlossingen voortaan onhoudbarewatertoestanden in natte winters zullen voorkomen. Wij gelooven wel dat wij de eige naren met het besluit van Zaterdag geluk kunnen wenschen, daar deze ruilverkaveling niet anders kan zijn dan een voordeel voor plaats en streek. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal in de in gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is. wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisne wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bü apothekers en drogisten in flacons van 0.75.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2