rrrirT! Binnenlandsch Nieuws m SPIERPIJNEN in lijn arm genazen KLOOSTERBALSEM Immzm ADVERTEERT IN DIT BLAD. Zaterdag 17 Juli 1937 No 57. De Echo van het Zuiden Tweede Blad De eerste zeereis van Klaas de Bruin* Verdwijnt de Waddenzeeharing? Het is bekend, dat de uitkomsten van de haringvisscherij in de Waddenzee de laatste jaren ver beneden de verwachting zijn ge bleven. Na de totstandkoming van den afsluitdijk is de Zuiderzeeharing den koers kwijt. Wel komt er een gedeelte van naar de Waddenzee, waar zij paaiplaatsen vindt, doch de vischstand is er achteruitgaande en de voorspellingen zijn somber. Deskundigen hebben beweerd, dat de in Waddenzeeharing »gelrans- formeerde« Zuiderzeeharing na 1940 weinig of niet meer in de Wadden. zee zal voorkomen. Deze dalende uitkomsten te zamen met de sombere voorspellingen omtrent de toekomst der Wadden- zeevisscherij op haring, drukken zeer begrijpelijk op het bedrijf. Gaat het inderdaad naar het einde? Of zal het weer opleven en is het nog geen roekeloos ondernemen, eenig kapitaal in den aanschaf van nieuwe netten te steken? Deze err dergelijke vragen stelt men zich in de kringen van de kustvisschers. Inschrijving voorden dienstplicht In het Staatsblad No. 583 is een besluit van 30 J uni 1937 opgenomen houdende eenige voorzieningen ten aanzien van den dienstplicht voor de lichting 1939. De strekking daar van is, dat de aangifte ter inschrij ving voor die lichting (d.z. de in 1919 geborenen) dit jaar evenals verleden jaar geschiedt in October in plaats van in Januari d.a.v. Indische padvinders op de Jamboeree Woensdagmorgen om half negen is het m.s. »Dempo« van den Rot- terdamschen Lloyd, met 't Indisch contingent padvinders, dat, onder leiding van den hopman G. J. Ranneft, voor de wereldjamboree overkomt, aan boord, te Rotterdam aangekomen. Na een hartelijke begroeting aan den wal, zijn de Indische padvindrs per autobus naar den Haag door gereden, alwaar op het Tournooi- veld een défilé voor den minister van Koloniën heeft plaats gehad. De padvinders hebben een ge. schenk voor het prinselijk paar meegebracht, bestaande uit een zilveren rookstel voor de «Piet Hein«. Ronselaars ontmaskerd Dat men in ons land ondanks het wettelijk verbod nog steeds voortgaat met het aanwerven van vrijwilligers voor de Spaansche regeeringstroepen, heeft men thans ook in Rotterdam ervaren. Want gisteren heeft de rivier politie aldaar proces-verbaal opge maakt ter zake bevordering van 't dienstnemen bij een der strijd machten in Spanje, tegen den 36 jarigen S. W. K., zonder beroep, wonende aan den Wolphaertsbocht, den 36-jarigen havenarbeider A. A. v. d. Reen vooraanstaand lid van de communistische partij en den 33-jarigen loswerkman W. van R., afkomstig uit Amsterdam. Behalve v. R., die er van wordt verdacht onrechtmatig steun te hebben ge trokken, zijn de aangehoudenen daarna op vrije voeten gesteld. Men hoopt dat men met deze drie personen 't complot gevonden heeft dat regelmatig in verschillende plaatsen van ons land optrad om personen voor het Spaansche leger aan te werven en daarin, jammer genoeg, maar al te dikwijls slaagde. Staking in Schoenfabriek te Hilvarenbeek Woensdagochtend is in de schoen fabriek van de fa. Fr. de Werd te Hilvarenbeek een staking uitge broken. Het personeel, omvattende een dertigtal menschen, had onder— teekening van een collectief contract geëischt, hetgeen door de firma werd geweigerd. Ook de besprekingen met den rijksbemiddelaar hebben geen resul taten opgeleverd. Uitvoer van eieren In de week van 6 tot 13 Juli zijn hier te lande voor uitvoer toege laten 25,105,900 eieren en wel 24,284,640 kippen- en 821,260 eendeneieren. Hiervan gingen naar Duitschland 12,857,720 kippen- en 326,020 eendeneierennaar Engeland 7,699,080 kippen- en 495,240 eenden eieren. Een kerk op instorten Een monumentaal historisch bouwwerk de Groote of St. Lau- renskerk te Alkmaar, toonde zich dezer dagen zoodanig door den Hoe hij de meeuwen als bood schappers gebruikte. Een schip, breuk, die goed afliep. Door Carly Vos. Op zekere dag zette het schip alle zeilen bij en voer de haven uit. Na een paar uur zeilde het schip het zeegat uit en bevond zich op de groote zee. Klaas de Bruin, die als scheepsjongen voor het eerst mee ging, kon zijn oogen niet gelooven, zoo prachtig scheen de zon op de golven, doch het was alsof de zee hem wilde laten zien, waartoe hij in staat was. Het weer werd van dag tot dag slechter en Klaas kon het al spoedig op het dek niet meer uithouden. Hij was zoo zee ziek, dat hij maar in zijn hangmat lag, die door het stampen van het schip ook heen en weer geslingerd werd. Op de een en twintigste dag van de reis werd het schip op een gegeven oogenblik door een huizen- hooge golf opgenomen en als een stuk speelgoed naar beneden ge gooid Toen Klaas de Bruin weer tot bewustzijn kwam, dreef hij in het water, terwijl zijn handen kramp achtig een deur vasthielden. Hij probeerde op de deur te klimmen, wat hem na veel moeite gelukte en omdat hij het gevoel had, dat hij weer van zijn stokje zou gaan, besloot hij zich met'het touw, dat hij om zijn middel had, op de deur tand des tijds aangetast, dat gevaar voor instorten aanwezig werd geacht en de kerk voor de gewone diensten moest worden gesloten. Nadat de regeering van den toe stand op de hoogte was gesteld, heeft de minister van onderwijs enz. een telegram gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat in afwach ting van nader accoord inzake gezamenlijke financiering tusschen kerkvoogdij, rijk, provincie, burger lijke, gemeente en werkfonds, de minister voor onmiddellijk noodige voorzieningen f 1500U beschikbaar stelt, te besteden in overleg met den rijksdienst voor monumenten zorg. De totale herstelkosten worden op een half millioen begroot. Opheffing Landbouwdepartement Van de week is het Kon. Besluit verschenen, waarbij met ingang van 15 Juli werd opgeheven 't ministerie van Landbouw en Visscherij. Met ingang van dienzelfden datum werd de naam van het ministerie van Handel, Nijverheid en Scheep vaart gewijzigd in dien van ministerie van Economische Zaken waaronder, gelijk men weet, dan ook weer landbouw en visscherij zullen ressorteeren. Schilderijen-expositie in de abdij van Postel. Steun aan kuustenaar en missionaris De oude Kempische abdij van Postel, gelegen ten Zuiden van Reusel en Bladel, eenige kilometers over de Nederlandscbe grens op Belgisch grondgebied, houdt in haar gebouwen van Donderdag 15 Juli tot 15 Augustus weer een tentoon stelling van katholieke kunstenaars. Het doel van deze tentoonstelling is de katholieke kunstenaars en wel in 't bijzonder dejonge beloven de talenten in hun moeilijke strijd om het bestaan te steunen en meteen door het houden van een tombola de tentoonsteling vruchten te doen afwerpen voor de missie. Prijzen van de tombola zullen o. m. bestaan in schilderijen door de paters van de exposeerende schilders aange kocht. Niet alleen de materieele belangen van de kunstenaars hopen de paters door deze tentoonstelling te behar tigen, maar hun aandacht gaat ook uit naar hun geestelijke nooden. Zij willen de kunstenaars meer in contact brengen met de abdij en vast te binden, wat lang duurde omdat hij zich zoo duizelig voelde Het werd hem zwart voor de oogen. Gelukkig de storm ging liggen Klaas dreef op de zee rond, doch eindelijk tegen de avond werd hij naar de kust gedreven. Doch toen hij dichterbij kwam, bemerkte hij, dat de golven hem op een klein rotseiland hadden neergezet, waar geen voedsel of water te vinden was, alleen puntige stenen. Het eiland was de broeiplaats van de meeuwen, die bij zijn komst even opvlogen doch verders geen notitie van hem namen. Klaas kroop in een pleet in de rotsen en bracht zoo de nacht, eenigszins beschut voor de koude zeewind, door. De volgende morgen keek hij eens om zich heen, doch zag, dat hij 't hier onmogelijk lang kon uithouden, haar bewoners en medewerken om de kunst te verdiepen en te vergees telijken. Het is de bedoeling van de Norbertijnen, als de kunstenaars zelf voldoende meewerken, Postel tot een kunstenaarsmidden te maken. üp de tentoonstelling is beeld houwwerk te zien van den Hollander Pierre Raaymakers en van den Belg Antoon van Parijs. Van ongeveer twintig schilders die hebben ingezonden, noemen we Mathieu Wiegman, H. Malfait, René Smeets, Lou Asperslagh, Tijsmans, Kallist Fimmers, Paula van Rompa, een leerlinge van Smits, Theo Swagemakers e.a. Verschillende minder bekende Kempische schilders zijn eveneens aanwezig met verdienstelijk werk. De tentoonstelling staat op een goed peil en wordt in de met kunst licht verlichte ontvangzalen van de abdij gehouden. Een bezoek aan Postel is èn om de expostie èn om de bezienswaar, dige abdij met haar schoone bosch- rijke omgeving, de moeite zeer zeker waard. R. K. Handelshoogeschool Naam veranderd in Katholieke Economische Hoogeschool. Het Curatorium der R. K. Han delshoogeschool, Hoogeschool voor Economische en Sociale Weten schappen te Tilburg, heeft besloten, dat in de toekomst de naam dezer instelling zal zijn: Katholieke Econo mische Hoogeschool. Deze naamswijziging is het gevolg van de wet van 22 April 1937 (Stol. Nr. 321), waarbij in de hooger- onderwijswet een aantal artikelen zijn ingelascht tot regeling van het economisch hooger onderwijs. De wet spreekt niet meer van faculteit der handelswetenschappen of han delshoogeschool, maar duidt deze instellingen aan als faculteit dei- economische wetenschappen en economische hoogeschool. Door deze nieuwe benaming wordt de doel stelling dezer instellingen van hooger onderwijs veel beter aangeduid, dan dit het geval was bij de oorspronke lijke benaming van handelshooge. school. De studiegids der Tilburg- sche hoogeschool omschrijft die doelstelling als volgt: «Het doel dezer hoogeschool omvat de vorming en voorbereiding tot de zellstandige beoefening der economische en sociale wetenschappen en de vor ming en voorbereiding tot het be- DANK ZIJ KLOOSTERBALSEM 'n Pijn om razend te worden bij 't bewegen van den arm „De pijn begon in mijn bovenarm en zette zich zoo voort tot in mijn nek, soms zóó hevig, dat het huilen mij nader stond dan het lachen. Gewone spierpijn, zeide men mij, maar ik kon niets vinden om die gewone pijn te genezen Ten einde raad ben ik met Kloosterbalsem begonnen. De uitwer king is enorm qeweest. Na de eerste behandeling verminderde de pijn al en na voortgezet gebruik zijn al mijn pijnen verdwenen, dank zij Klooster balsem, den grooten pijndooder." E. v. C. te A. AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGE „Geen goud zoo goed Onovertroffen bij brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rlicumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/z ct. en f 1.04 hoewel hij geen kust van het vasteland kon zien, dus het ook niet kon wagen om deze zwemmen de te bereiken. Wat moest hij doen? Hij dacht»Kon ik maar een meeuw als postduif gebruiken, misschien zou mijn boodschap dan ergens worden opgevangen en hij trachtte een meeuw, die tamelijk dicht bij hem was, te vangen. Doch de vogels schrokken en vlogen luid schreeu wend weg. Nu duurde het tamelijk lang, voordat zij weer terugkeerden. zonden. Zijn hart bonsde. Zou het gelukken? Zou iemand zijn nood kreet in handen krijgen? Het werd avond zonder dat er iets gebeurde. Klaas rammelde van de honger, maar misschien had hij nog meer van de dorst te lijden Hij kroop weer in de spleet van de rotsen en ging slapen. Hij droomde, dat er vanaf een schip geroepen werd: Ahoy 1 Is daar iemand Doch vreemd, het was zoo dtiide Klaas begreep, dat hij de vlogels niet op deze manier moest trachten te vangen. Hij zocht nu meeuwenveeren, die overal verspreid lagen, bij elkaar, scheurde zijn hemd in smalle reepen en bond nu hieraan een bosje van de gevonden veeren. Uit zijn zakboekje scheurde hij een blad en schreef met potlood een boodschap, een verzoek om hulp, dat hij tusschen het bosje veeren vastbond. Nu trachtte hij met het touw, dat hem gered had en waarin hij een slinger had gemaakt, een van de meeuwen te vangen. Hij legde het touw zoo neer, dat hij het alleen maar aan had te trekken, als een der meeuwen met zijn poot in de lus kwam. Uren duurde het, maar tenslotte trok hij het touw aan en een meeuw had hij ge vangen. Hij bond nu het dier de reep met het bosje veeren en het briefje er in aan zijn poot en liet hem vliegen Het dier vloog on middellijk van het eiland af. Om geen risico te loopen, ving hij nog vijf andere meeuwen, die eveneens met een boodschap werden uitge- lijk, dat hij er wakker van werd en juist, toen bij zich om wilde draaien, omdat hij dacht gedroomd te hebben, hoorde hij het geluid weer. Gelukkig was de zon reeds aan het opkomen, zoodat hij iets kon zien. Hij sprong dadelijk op de rots en jawel, daar kwam een schip recht op het eiland toe. Het duurde nu niet lang meer of Klaas kon van het eiland af in de boot klim men. Er werd niet veel gesproken, dat is zeemansmanier, doch hij werd in een kooi gestopt en kreeg dikke boterhammen en sterke koffie, waarvan hij opknapte. Wat had hij gedurende al die tijd dik wijls aan zijn moeder gedacht 1 Wat zou zij blij zijn, dat hij nog leefde 1 Toen hij later in het warme bed lag, vertelde de visschervrouw »Twee van je brieven dreven aan het strand, vlak bij de voederplaats van de meeuwen. Mijn Annie heeft ze gevondene. De eerste vraag van Klaas was, wat er van het zeilschip terecht was gekomen en vernam nu, dat het schip vergaan was, doch kleeden van maatschappelijke posi ties, waarvoor de studie dier weten schappen noodzakelijk ofgewenscht is» Het is duidelijk dat deze doel stellingen, die van het begin af nu bijna lü jaar geleden werd aanvaard, veel meer bevat dan het commerciëeie bedrijfsleven. Om dit te demonstreeren werd dan ook reeds in 1932 aan den oorspronke- lijken naam een bijtitel toegevoegd: »Hoogeschool voor economische en sociale wetenschappen». Wanneer thans, omwille van de uniformiteit en in aansluiting aan de wettelijke benaming, de naam «Katholieke Economische Hooge school» wordt ingevoerd, beduidt dit echter niet eenige verandering in de plaats, die de wijsgeerige en sociale vakken in het studie- en examenplan der Tilburgsche hooge school innemen. De Katholieke Economische Hoogeschool blijft wat ze steeds was, een hoogeschool voor de economische en de sociale weten schappen. dat de geheele bemanning, uitge. zonderd een scheepsjongen, gered was. »Maar dat zal jij wel zijn«, lachte de vrouw. Dat was de eerste reis van Klaas de Bruin. Maar de schrik van de schipbruik kon de liefde voor de zee niet in hem dooden. Hij was een echte zeerob Nu is hij op weg kapitein te worden. Stuurman is hij reeds geruimen tijd. Oplossingen van vorige week. Omdat hij altijd een mol voor een kruis aanziet. De parapluie. Hoogmoed. De toekomst. Verver, vreemd, wettig, steiger, ad viseur: Vet gesmeerd is gauw verteerd. Leeuw. Wesp. Beer. Haas. Tijger. Kalf. Verborgen plaatsnamen. St. Nicolaas gaat weer voor een jaar naar Spanje terug. Hij had hem met die hamer ongena dig toegetakeld. Het wordt onderhand tijd dat de kachel weer opgeruimd wordt. Ik heb er genoeg naar gezocht, maar kan het toch nergens vinden. Om na te teekenen. t&W OPLOSSINGEN.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5