DE TRAM VAN DE BAAN. Het adres van het bestuur van de afdeeling Kaatsheuvel vaïi den Ned. R.K. Bond van Hotel- Café-, Restaurant- hou ders en slijters „St. Joseph", verworpen. De raad dezer gemeente kwam Woensdagavond in openbare vergade ring bijeen onder presidium van den Edelachtb. heer burgemeester J. Mal- lens. Aanwezig waren alle leden. Aan de orde: 1. Vaststelling notulen der twee vorige vergaderingen. Wordt zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. a. Goedkeuring van Ged. Staten van de begrooting 1937. b. Goedkeuring door den Kroon van de vastgestelde schoolgeld verordening. De Voorzitter zegt, dat hij de raad geluk wil wenschen niet deze verkre gen goedkeuring, daar bijna wel ner gens een gunstigere regeling wordt ge vonden. Spreker zegt echter dat de Kroon er een restrictie aan verbonden heeft, waardoor deze verordening slechts voor een jaar geldende is. c. Goedkeuring door Ged. Staten van drie gewijzigde posten op de begrooting 1937. d. Goedkeuring van de conversie van twee geldleeningen. e. Kasopname door B. en W. bij den gemeenteontvanger, waarbij bleek dat er in kas was ƒ111716.41, hetgeen in orde werd bevonden. 3. Aanbieding verslag Bouwver- eeniging. Wordt goedgekeurd. 4. Voorstel tot goedkeuring van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over het jaar 1936. B. en W. stellen voor deze rekening goed te keuren in ontvangsten en uit gaven sluitende op een hedrag van 23.256.59. De Voorzitter zegt, dat men nu voor iiet eerst de begrooting kloppend heeft kunnen krijgen, zoodat men de be grooting 1938 met een blanco saldo kan openen. Dat men goed vooruitging bewijst wel het feit dat vorig jaar begonnen moest worden met een nadeelig saldo van ongeveer 2206. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 5. Voorstel om aan het R.K. Kerk bestuur te Loon op Zand onder hands te verkoopen de voorma lige openbare school (terrein met opstand, staande in de Gasthuisstraat aldaar. Prae-advies: Wij stellen u dan ook voor: a. het perceel, gelegen aan de Gast huisstraat te Loon op Zand, waarop de voormalige openbare school is ge bouwd, zooals dit nader zal zijn af te bakenen, onder de hierboven aange geven bedingen voor wat het houden van zittingen betreft, aan de R.K. kerk te Loon op Zand onderhands voor 2.800.te verkoopen, met bepaling, dat het daarop staand gebouw moet worden afgebroken; b. te besluiten tot het bouwen van een nieuwe bergruimte, voor onder brenging van de brandweer, benoo- digdheden voor het gasbedrijf, politie- cachotten enz. De Voorzitter zegt dat er nu geble ken is dat er een misverstand bestaat tusschen de voorstellen en de gega digden, daar de eersten meenden dat het geheel zou kunnen worden afge broken, doch de anderen van meening waren dat een restauratie ook moge lijk was. Daarom, zegt spreker, moet ik dit voorstel nu van de agenda afvoeren. De heer v. d. Heuvel vraagt het voorstel te behouden en aan B. en W. de macht te verlecnen deze zaak met het kerkbestuur tot een goed einde te brengen, daar alles wat in het prae- advies staat voor het kerkbestuur ac ceptabel is. Spreker zegt, dat verbou wen veel voordeeliger is, dan een nieuwbouw, nu is er geen middenweg. Bij verbouwing kan ook aesthetisch een fraai geheel gevormd worden daar het gemeentebestuur daarbij rekening te houden heeft met de eischen der bouwverordening, liet is niet zeker dat het kerkbestuur zich zoo maar met afbreken vereenigt. Spreker doet hel voorstel dit agendapunt eens terdege onder elkander te bespreken en dan den raad aan B. en W. de macht te ge ven met het kerkbestuur te onderhan delen. De Voorzitter zegt dat B. en W. geen macht hebben over een dergelijke aan gelegenheid te beraadslagen, daar de raad over een dergelijk punt moet be slissen. De heer v. d. Heuvel zegt dat de raad toch kan besluiten tot verkoop op zekere condities. De Voorzitter zegt dat dit niet gaat, daar er met velerlei punten rekening moet worden gehouden, de koopprijs is nu geheel veranderd. Spreker wil daarom dit punt nu van de agenda afvoeren en bij de volgen de vergadering met een nieuw voor stel komen. De aesthetische eischen, zegt spre ker worden ook niet ontleend aan de bouwverordening maar moeten onder ling besproken worden. De heer v. d. Heuvel zegt, dat, daal de bouwverordening dan blijkbaar te kort schiet, om het aestetisch te bekij ken, het gemeentebestuur in deze moet voorzien. De Voorzitter zegt toe zoo spoedig mogelijk met een nieuw voorstel te zullen komen. 6. Aanbieding der gemeentereke ning over het dienstjaar 1936 met de daarbij behoorende reke ningen van baten en lasten van a. het gasbedrijf; b. de exploitatie der drainagevel- den. De rekening der gemeente sluit a. gewone dienst: ontvangsten 437.873.44 uitgaven 435.730.84 batig slot 2.142.60 b. kapitaaldienst: ontvangsten 58.028.90 uitgaven 75.272.19 nadeelig slot 17.243.29 Het gasbedrijf heeft een saldo winst opgeleverd van 2.576.02, terwijl de rekening van de exploitatie der drai- nageveldcn sluit met een verlies van 3.694.33. De Voorzitter begint met een woord van hulde en lof te brengen aan het personeel van de gemeente, dat er door ijverig werken in geslaagd is dat men reeds nu de resultaten van het afgeloopen jaar kan bekijken. Ook een woord van hulde aan den gemeenteraad is hier op zijn plaats, meent spreker; daar ook hij ondanks de vele moeilijkheden (spr. wijst op post werkverschaffing en steunverlee- ning die van ƒ50000.op ƒ92000. moest worden gebracht) veel tot de nu verkregen gunstige resultaten heeft bijgedragen. Bovendien is, aldus spr. het batig slot van den gewonen dienst a ƒ2142.60 nog ƒ380.te laag, daar deze ƒ380.— die zijn overgehouden van de feestvieringen van bet Konink lijk huis ook nog op den dienst 1937 moeten komen. De Voorzitter stelt dan nu voor een commissie te benoemen die de zaak eens kan bekijken en wijst daar voor aan de heeren Verhoeven, v. Nieuw- stadt en Elshout die met groote meer derheid van stemmen ook werden ge kozen. De heer Verhoeven behaalde 15 stemmen, de heer v. Nieuwstadt 13 stemmen en de heer Elshout 12 stem men, dhrn. A. Vrinte 1 stem, Snoeren 2 stemmen, de Jongh 1 stem en Roesten- berg 1 stem. Adres van het bestuur van de afdeeling Kaatsheuvel van den Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café- Restauranthouders en slijters „St. Jozef", verzoekende, met het oog op den toestand van het cafébedrijf, wel te willen bevor deren a. dat de belasting op dansvloeren geheel of gedeeltelijk wordt af geschaft b. dat het politie-uur gedurende het geheele jaar of minstens tijdens de maanden April tot en met October op 12 uur wordt ge steld. Het uitvoerige prae-advies nam in deze kwestie een beslist afwijzende houding aan. De heer v. Nieuwstadt zegt dat het prae-advies hem teleurgesteld heeft. Twee' jaar geleden, zegt spreker, was er een voorstel om de personeele be lasting met 1/3 deel te verminderen, waaraan echter geen gevolg kon wor den gegeven. Het vorig jaar heeft u (voorz.), al dus spreker, zelf gezegd, dat wanneer de tijdsomstandigheden beter worden, u geen bezwaar er tegen zoudt hebben wanneer er iets voor de caféhouders zou worden gedaan. De lasten voor de caféhouders zijn zeer zwaar. De caféhouders betalen naar den grondslag huurwaarde vol gens spreker 3 maal meer belasting dan de winkelzaken en 2 maal meer dan iemand die gemeubelde kamers verhuurd. Eenig verlichting van deze zware lasten is een algemeen plaatse lijk belang en ook van belang voor den vreemdeling. Spreker verzoekt met klem niet af wijzend op het verzoek te beschikken, maar binnenkort met nadere voor stellen te komen, waarin ernstig reke ning gehouden wordt met den toe stand van de caféhouders Spreker vindt het ook billijk wanneer gedu rende de zomermaanden de café's tot 12 uur geopend mogen zijn, er komen Zondags nog bussen aan om 11.30 uur. De heer v. d. Heuvel is ook voor het verzoek, doch ziet zich als een pleit bezorger voor een verloren zaak. Een slappe, gerimpelde huid wordt weer soepel en veerkrachtig doorPurol Spreker is er van overtuigd dat de caféhouders in vergelijking met an deren veel te zwaar belast zijn. De biljartbelasting vindt spreker te hoog en verlaging hiervan is volgens spre ker harder noodzakelijk dan verlating van het sluitingsuur. De heer Roestenberg is er van over tuigd dat de caféhouders voor zware lasten zitten maar de werklieden en de middenstand en de industrie even zoo goed. Men moet zich, aldus spreker echter rekenschap geven van de groote las ten waarvoor de gemeente zit en wanneer men dit goed inziet kan niet tot verlaging komen. De Voorzitter had niet verwacht dat er voor dit punt alhoewel men op 'n be zadigde en kalme wijze, zoo betoogd zou worden daar de zaak toch hope loos staat. Dat de heer v. Nieuwstadt zich te leurgesteld voelt is niet mijn schuld zegt spreker. Want ik had destijds ge zegd wanneer de tijdsomstandigheden beter zouden worden, doch dit is m.i. nog niet het geval. Een maand of drie, vier geleden, zegt spreker werd ver langd dat de personeele belasting tol 200 zou worden verhoogd en ook drong de minister er toen op aan het vergunningsrecht te verhoogen van 7.50 op 12.50 per 50.—, doch dit hebben wij niet kunnen doen. Ook vorig jaar, geen twee jaar vol gens de heer v. Nieuwstadt zegt spr. hebben wij in den raad besloten de personeele belasting mjet 1/3 te ver minderen, maar hiervoor verkreeg men geen goedkeuring en deze zou men nu evenmin krijgen. Dat caféhou ders twee maal meer moeten betalen dan de winkeliers, is niet de schuld van den raad, want de raad was voor verlaging, maar kreeg geen goedkeu ring van het raadsbesluit. Het staat voor spreker vast dat men toch geen goedkeuring zou verkrijgen evenmin als het mogelijk zal zyn om de begrooting 1938 sluitend te kunnen aanbieden. De heer v. d. Heuvel zegt het eens te zijn met den heer Roestenberg en zegt als raadslid objectief te staan te genover elke groep personen, doch zegt spreker m.i. is deze categorie hel zwaarst getroffen. Spreker vraagt daarom om met de behandeling van de a.s. begrooting met de verlangens van de caféhouders rekening te willen houden. De Voorzitter zegt dat er toch geen kans bestaat de begrooting kloppend te krijgen. Het adres van de ,,St. Joseph" wordt hierna z.h.st. verworpen. 8. Rondvraag. De heer v. d. Heuvel zag gaarne volgende vragen van informatorischen aard beantwoord. a. Bij de werkverschaffing te Hui ten is er volgens spreker geen gelegenheid om te schuilen bij slecht weer. Spreker vraagt hoe het er hier mee gesteld is. 1). Spreker heeft gehoord en gele zen dat er een drang is om men- schen naar Duitschland te zen den, doch dat er fabelachtige vertelsels gaan over de toestan den daar. c. B. en W. zouden zich een oor deel vellen over het onderwijs, voor onvolwaardige kinderen te Waalwijk en hiermede t.z.t. naar voren komen. Spreker vraagt hieromtrent i/aar inlich tingen. De heer Markus zegt dat de Tram laan afgesloten is en het doorgaand verkeer naar Tilburg alleen zijn weg vindt omdat er een pijl staat, hetgeen wel voldoende is voor bewoners van de plaats, doch niet voor vreemdelin gen. Spreker vraagt daarom of er bij de Julianastraat en bij het klooster van de Broeders van Liefde niet een bord geplaatst kan worden. De Voorzitter zegt dat hier hoogst waarschijnlijk reeds voor gezorgd is. Wat betreft a. van den heer v. d. Heuvel zegt de voorzitter dat er hier steeds een tent gestaan heeft. Spreker zal laten onderzoeken of alles nog in orde is. Wat betreft b. verbaast het spreker dat zooiets in de raad ter sprake komt. In deze gemeente is er niemand door B. en W. weggestuurd. Er wordt wel veel gesproken en ge schreven over slechte toestanden al daar, onder andere heeft een zeker, overigens zeer achtenswaardig blad, er onlangs een lang artikel aan ge wijd, doch het meerendeel hiervan houd ik voor fantasie zegt spreker. De toestanden zijn er heel goed en er wordt ook flink verdiend zoodat er geen reden is de menschen tegen te houden. De voorzitter zegt dat wat betreft punt c. de heer v. d. Heuvel op de hoogte is. Hierna sluit de Voorzitter de open bare vergadering. Bij zijn laatste bedrijf! Bij dit laatste restje van 't eens zoo geliefde en ten laatste zoo gehaatte trammetje, hebben wij ons nog eens neeigezet om eenige indrukken weer te geven, opgedaan bij dit laatste ver scheiden. Uitgenoodigd door den heer Troost wijk .makelaar in machinerieën enz. hebben wij in de loop van de vorige week een bezoek gebracht aan de tram remise in Drunen, want daar was t meerendeel der laatste restjes onderge bracht, dat in ruim 700 koopen zou worden geveild. Een klein gedeelte van 't te verkoopen materiaal bevindt zich nog rustig in de gebouwen te Prin- cenhage en Helmond. Toen wij daar tusschen ronddoolden hebben wij er eenig besef van gekre gen wat het trambedrijf, zooals wij dat gekend hebben, moet gekost hebben aan inrichting en onderhoud. Groote draaibanken, boormachines, enz. staan temidden van nog een groote partij onbewerkt en onverwerkt mate riaal. Een kapitaal steekt daar thans nog in, laat staan wat het gekost heeft bij aankoop. Materiaal stond daar, waar men niet van gissen kon, waar 't ooit voor noo- dig is geweest en waarvoor 't is aange schaft geworden. Gereedschap, zwaar en log, maar in massa's van allerlei soort en grootte! En dan liggen daar een partij stille getuigen, die in ons oude herinneringen oproepen. Een kist lampenkatoen; de petro leumlampen in 't stoffige trommeltje komen ons voor den geest en wij den ken aan den tijd, dat wij in dat licht reisden van de eene plaats naar de an dere. Seintoestellen, duur aangeschaft en thans van weinig of geen waarde meer. Telefoontoestellen; er waren lijnen die over een eigen telefoonnet beschik ten ,maar ook dat is voorbij en de toe stellen zijn ook niets meer waard. Wij zouden zoo kunnen doorgaan en als dit in de krant staat, is reeds alles allang verkocht en misschien reeds ge vallen onder de mokerhamers der sloo- pers of in de smeltkroes. Wij hebben daar even staan mijme ren tusschen al dat gereedschap, groot en klein, en de massa overgebleven ma teriaal, en als wij even gestoord wor den door een werkman, die alles aan hoopen aan 't leggen is en nummers verft, dan valt ons oog op die oude bekende pet met roode banden. Ze is van den tramconducteur. Le vendig staat hij voor onze oogen, die bekende type van de tram in onze streek. Wij repeteeren nog even hun namen en met de pet op de draaibank, thanS vet en stoffig, gaan wij terug naar de glorietijd van de tram en wij besluiten even een ex-conducteur aan de jas te trekken, om hem eenige interessante dingen af te troggelen uit zijn loop baan. Wij vinden er één! Wel oud, maar toch nog volop aan 't werk in een an der bedrijf. Hij boert thans! Of hij veel heeft meegemaakt? Gaat wel, maar nooit veel bijzonders. Ja, dat was mooi met die schoen maker in Waalwijk, toen de tram pas reed daar. Daar was er één met zoo n mooie lichte broek; hij liep langs de tram, die toen ook al vol olie en vet zat, en er kwam een plek op zijn mooie broek. Doch de vreugde was zoo groot met de tram, dat hij deze keer niet kwaad kon worden over een plek op zijn Zondagsche broek; dat ijsco-wa- gentje en die bakkerskar, die gekraakt werden, en toen de tram daar binnen reed, en, verschrikkelijk, toen die vrouw werd doodgereden en die jon gen zijn been eraf ging. 't Zijn verhalen, vele en van allerlei soort, soms griezelig! Wij kunnen daar niet lang meer naar blijven luisteren, want intusschen heeft de verkoop van 't resteerende, overtol lige materiaal reeds een aanvang geno men in het ruime dorpscafé, waar op 't tooneel aan een tafel, die vergroot is, de makelaar, de afhanger, de notaris en een tweetal schrijvers zitten en daar op zij in een hoek van 't tooneel, de adj.- directeur der B.B.A. en de heer Hooij- maaier, en dan beneden zitten de koo- pers, uit alle deelen des lands en als vogels van allerlei pluimage. 't Is de afhanger die alles hier regelt en met de tik van den voorzittershamer te kennen geeft, dat de koop gesloten is. Hij is eerlijk, maar zakenman; hij verstaat zijn vak en weet zijn waar aan te prijzen, 't Trieste overschot van de goede oude tram weet hij toch nog eenige kleur te geven. Hij vertoont de neigingen van een afdraaiende gramofoonplaat. 't Is maar steeds: ,,één gulle, wie meer, niemand, twee gulle, niemand meer, allé 't is nog weinig, wil 't niemand daarvoor, één gulle, halve gulle, 't is een mooi ding, twee gulle". Zoo heeft deze mensch gerateld van 10 uur v.m. tot ongeveer 5 uur n.m., met een korte tusschenpauze. Toen waren de ruim 700 koopen on der den hamer door en 't geheele tram bedrijf kon voor ons gewest daarmede als opgedoekt beschouwd worden. Na de verkooping komt de kritiek los. Zoo hebben allen een strop ge kocht, en weer anderen, ook allen, een goede zaak gemaakt. Uitmaken kunnen wij dat niet, wij waren daar om te luis teren en indrukken op te doen. Voor Woensdag was 't afgeloopen en Donderdag begon de groote oprui ming in 't remisegebouw en op 't ter rein. Auto's, tientallen waren bij 't gebouw geparkeerd, 't Materiaal werd gehaald. Daar kuilt het! Volk in overvloed. Za ken worden daar gedaan en zelfs winst gemaakt! Hoe bestaat 't in deze tijd. Zware stukken moeten verplaatst worden. De eene kooper is al handiger dan de andere om volk te krijgen en hulp. Kijk, daar zijn een partijtje arbeiders die groote sigaren rooken en verdraaid vlug is een groote trailer geladen en kan vertrekken. Zaken zijn zaken, zoo is t nu eenmaal! Daar raaskaalt er een: ik heb dit ge kocht en nu is er dat niet meer bij en nu kan ik er nog niets mee doen. De duivels komen ongeveer uit de hel, maar 't geen gezocht wordt blijft weg. Boven in den nok zit iemand poulies los te draaien. Dit vlot niet en ook daar is 't niet pluis. Ginds wordt een zware pers ver sjouwd. Vijf heele uren is er aan ge werkt als dit geval op de auto zit. Een knechtje trapt in een spijker, 't Is weer mis! Daar staan jongelui wielen en as sen te bekijken die om de 100 kg. we gen. Die zouden een mooi traktementje beteekenen met de huidige oudijzerprijs. Kinderen loopen in de weg en "t ge heel schijnt in woeste kreten en on- menschelijk gejouw met de tram de laatste adem te willen uitblazen. 't Is interessant om nog eens rond te dolen in de ledige, kale werkplaatsen, met werkkelders vol water; over 't ter rein, waar hars en dwars wagenassen slingeren en sloopershamers wagons en locomotieven verbrijzelen; waar iemand rondloopt die al maar denkt veel min der te hebben dan hij gekocht heeft en dus verzameld wat er nog is. Wij spreken hem moed in, trachten dit althans te doen, maar 't lukt niet, want de prijs van oud ijzer is gedaald enz. enz. De strop is er al. En dan als de auto geladen of de trailer niets meer kan bergen, dan even naar Piet Klerks, naar 't café, een pot je bier, dat hebben ze wel verdiend en 't smaakt. De baas is toch niet gierig. Men ziet 't hun aan, dat 't smaakt in hun besmeurde en bevuilde overalls of werkjassen. Goed voor de wasch. Na zulk werk kon men er nu een maal niet correct en toonbaar meer uit zien. Nog deze week is alles uit de remise weg en dan is alleen een kantoortje in tact, waar dhr. Hooijmaaier de scepter nog zwaait. Voor hoe lang? Waar deze oude getrouwe van H. B. en B.B.A. zal heen geplaatst worden, schijnt hij nog niet te weten en niemand! Zoo is ook nog onbekend wat er met het groote gebouwencomplex gaat ge beuren. In onze omzwervingen door Drunen viel 't op, dat zooveel woningen leeg stonden. Dit is zeker een gevolg van het opheffen der remise en 't vertrek van 't personeel naar elders. Toen wij dan ook bij gelegenheid den heer Burgemeester vroegen, wat of deze dacht dat er met de remise zou gebeu ren, zeide hij ons daar niets van te we ten, maar dat hij wel hoopte in ieder geval, dat zich daar een of andere in dustrie in zou vestigen. Deze wensch kunnen wij begrijpen en wij hopen, dat hij in vervulling mag gaan. En nu is er daar over van de tram een smerig gebouw en in Brabant een autobussenbedrijf, dat ongeveer heel Brabant doorkruist en als chauffeur kan men daar bij terugvinden de jonge ren van 't vroegere trampersoneel, die zich bij de tijd hebben moeten aanpas sen en hun machinisten-, bankwerkers- of conducteursbaantje hebben verwis seld met bestuurder van een B.B.A.- autobus. Wij willen niet spreken over schade of stroppen en dit of dat, wij hebben breedvoerig indertijd de geschiedenis van de tram geschreven, terwijl wij eenleraad Loonopzand. ons blad verschenen zijn van de ervaringen van drie Waalwijksche jongelui in Duitschland, spe ciaal Mecklenburg. Ook in andere bladen werd daarop gezinspeeld, nu weer in epistel In 't Kaatsheuvels Nieuwsblad. Wij antwoorden daarop dat degene die ons z'n lotgevallen kwam verhalen, o.i. volkomen be trouwbaar was en dat z'n verhaal dan ook waar was. Dat wil absoluut niet zeggen dat anderen in een ander deel van Duitschland liet misschien wel goed stellen; en evenmin dat ons verhaal on juist was, als men van anderen 't tegendeel hoort. Wij willen de arbeiders absoluut niet afschrik ken naar Duitschland te gaan werkeji maar wel willen wij hen raden eens terdege te informeeren op velerlei gebied en dit is ook o.i. de plicht der autoriteiten, alvorens de menschen aan te zet ten daar werk te zoeken. 't Moet o.i. in elk opzicht in orde zijn, want anders, we blijven .er bij, houden we ze liever hier en zorgen er zelf voor. Red. Vermoedelijk wordt hier door den geachten voorzitter gedoeld op de mededeelingen die in

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6