Binnenlandsch Nieuws Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. AKKERTJES Kunt Ge niet slopen? DUSSEN. DONGEN. DRUNEN. EEN PROCESSIE TE BELGRADO DOOR DE POLITIE GESTOORD-, De agitatie die in Servisch-ortho- doxe kringen den laatsten tijd gevoerd wordt tegen het concordaat tusschen Joego-Slavië en het Vaticaan, heelt Maandagmiddag te Belgrado ernstige vormen aangenomen. Een processie van orthodoxen die juist 'n aanvang genomen had, doch door den R.K. Min. v. Binnl. Zaken dr. Korosjets verboden was werd door de gendarmen met pantserwagens uit el kaar gejaagd. Deze processie werd gehouden om te protesteeren tegen het concordaat met het Vaticaan. De opwinding onder de bevolking van Belgrado over de bloedige inci denten, die zich hebben voorgedaan, is nog toegenomen, nu vernomen wordt dat mgr. Simeon Popowitsj, de orthodoxe bisschop van Sjabatz, die, de processie leidde, een schedelbreuk heeft opgeloopen. Ook de toestand van den orthodoxen priester dr. Janitsj, die vroeger minister van Eeredienst was en thans voorzitter is van de financieele Kamercommissie, is zeer ernstig. De gemoederen in Belgrado zijn mo menteel zeer ernstig verhit. Ook in de Kamer waar het ontwerp tot ratifica tie van het concordaat met het Vati caan behandeld werd, ging het er som tijds heftig naar toe en kwam het tot incidenten. In de geheele stad heerscht een groote opwinding. JAPANNERS BEGINNEN STRAFEXPEDITIE. Een Domei-bericht uit] Peiping meldt dat de Japansche troepen om half drie Dinsdagochtend een straf-expeditie zijn begonnen in Noord-China. De kanonnen van Peiping werden na een half uur tot zwijgen gebracht. Een woordvoerder van het leger heeft verklaard: „Wij kunnen de ernstige beleédigingen van China niet meer verdragen. Het zou gevaarlijk zijn te wachten op de aankomst van alle Japansche versterkingen, daar de Chineesche strijdkrachten steeds ver der optrekken en het zullen wagen ons te omsingelen. IN NOORD-BRABANT 51 PERSONEN VRIJGELOOT. Naar wij vernemen, heeft de pro vincie Noord-Brabant, als deel van het contingent gewoon dientsplichtigen voor de lichting 1938, dat voor het ge heele land op 25.917 werd bepaald, 2876 ingeschreven militieplichtingen af te leveren. Het totaal aantal be schikbare ingeschrevenen bedroeg 2927, zoodat in geheel Noord-Brabant slechts 51 lotelingen zijn „vrijgeloot", die dus werden aangewezen als bui tengewoon dienstplichtigen. De zgn. vrijgelotenen moeten echter rekening houden met de mogelijkheid, dat er een wet tot stand komt, die ten gevolge kan hebben, dat hun bestem ming tot buitengewoon dienstplichti gen wordt ingetrokken en dat zij na der worden bestemd lot gewoon dienstplichtigen, in welk geval zij voor de eerste oefening ook zullen moeten opkomen. INDISCHE PADVINDERS EEREN ADMIRAAL DE RUYTER. De Ned.-Indische padvinders, die ter gelegenheid van Jambore in het moederland vertoeven, hebben Maandagmiddag een krans op het graf van admiraal de Ruyter in de Nieuwe Kerk gelegd. MR. STEENBERGEN OFFICIEEL MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN. Bij K.B. is te rekenen vanaf den da tum van inwerkingtreding van het K.B. van 9 Juli 1937, Mr. M. P. L. Sleenberghe, eervol ontheffing ver leend van het beheer ad interim van het departement van landbouw en visscherij met dankbetuiging voor de door hem in dezen den lande bewezen diensten en is Mr. M. P. L. Steen- berghe, benoemd, tot minister van Economische Zaken. GENERAAL SNIJDERS TREEDT UIT HET VERBOND VOOR NATIONAAL HERSTEL. Bij het hoofdbestuur van het Ver bond voor Nationaal Herstel is een schrijven binnengekomen van den eere-voorzitter van het Verbond, gep. generaal C. J. Snijders, waarin deze mededeelt te bedanken voor het lid maatschap van het Verbond. Naar verluidt is de oud-opperbevelhebber zeer teleurgesteld door den ongunstigen uitslag der verkiezingen voor het Ver hond. STIJGING VAN DE LOONEN IN HET' AFGELOOPEN HALFJAAR. Het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat de nieuwste indexcijfers van contractloo- nen en van uurverdiensten, welke door dit bureau zijn berekend. Voor het eerst sedert een reeks van jaren blijkt het indexcijfer der con- tractloonen geen verdere daling te ver- toonen; in het eerste halfjaar 1937 steeg het n.l. van 84 tot 85 (1926-1930 100). Het indexcijfer der uurverdiensten over dezelfde periode is nog niet be schikbaar. In het tweede halfjaar 1936 HANK. is het gedaaid tot 82. terwijl het cijfer over het geheele jaar 1936 83 bedroeg (1926-1930 100). Daar sindsdien in de hij dit cijter betrokken bedrijven geen loonsverla ging. in een aantal hiervan daarente gen loonsverhooging heeft plaats ge had, kan men aannemen, dat ook hel indexcijfer der uurverdiensten in 1936 zijn laagsten stand heeft bereikt. DE NOOD IN HET SLAGERSBEDRIJF. Reeds op 3 Mei j.l. richtte de Ned. R.K. Middenstandsbond zich terzake van de crisisheffing op rundvleesch tot den toenmaligen minister van Landbouw en Visscherij, teneinde af schaffing van deze heffing te beplei ten. Thans heeft het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Middenstandsbond zich onder referte aan dit adres gewend tot den minister van Economische Zaken, onder wiens departement deze aange legenheid thans ressorteert. Het hoofdbestuur vraagt den minis ter op korten termijn tot afschaffing van de 10 pet. crisisheffing op rund vleesch over te gaan. Het zou het ern stig betreuren, indien deze afschaffing afhankelijk zou worden gemaakt van andere maatregelen, welke eventueel kunnen worden genomen, om in de structuur van het bedrijf verbetering te brengen. NIEUWE RIJWIELPLAATJES. Met ingang van 22 Juli 1937 zullen op de kantoren der Posterijen ver krijgbaar zijn de rijwielbelastingmer- ken voor hel belastingjaar 1937/1938 (1 Augustus 1937 tot en met 31 Juli 1938). Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 8 Augustus zal geen boete zijn verbeurd wegens het op den openha ren weg berijden van een rijwiel, zon der voorzien te zijn van het vereischte belastingmerk. J. LAZONDER t In den leeftijd van 67 jaar is overle den de heer J. Lazonder, oud-directeur der postchèque en girodienst. De heer Lazonder was eenige jaren directeur van 't postkantoor te Was pik. DE K.L.M.-DIENST OP TEXEL. De resultaten van den K.L.M.-dienst op Texel overtreffen in dier mate de verwachtingen welke men omtrent deze lijn bij de opening koesterde dat de K.L.M. thans overweegt den dienst belangrijk uit te breiden. Elk vliegtuig dat van Schiphol naar Texel vertrekt of van het vliegveld op Den Burg naar Amsterdam is prac- tiscli gesproken tot de laatste plaats uitverkocht en dit is vrijwel steeds hel geval geweest sedert de indienststel- ling op 1 Juli j.l. van deze twee maal per dag in beide richtingen gevlogen luchtverbinding. Een beslissing in zake de mate van uitbreiding kan waarschijnlijk nog in den loop van deze week worden tege moet gezien. Dinsdagmiddag is tijdens een he vig onweer de bliksem geslagen in de vier verdiepingen hooge looierij van de erven van Loon te Dongen. Het gebouw dat midden in het d#rp stond en uit hout was opge trokken, stond in een oogwenk in volle vlam. Slechts een auto kon men redden, het gebouw met in ventaris is geheel uitgebrand. De brand weer stond voor een hopelooze taak en moest zich beperken tot het nat houden van de aangrenzende perceelen. Ter eere van de H. Martelaren van Gorcum had 1.1. Zondag hier de jaarlijksche processie plaats, die echter nog een bijzonder dopl had, nl. om te bidden voor een spoedige genezing van pastoor Willaert. Na het plechtig lof om 6 uur stelde de processie zich voor de kerk op, waarna getrokken werd naar het kerkhof, waar op den kruisberg een altaar was opgeslagen, waarop hel H. Sacrament was uit gesteld. De eerw. pater v. d. Velden van de abdij van Heeswijk hield hierbij een in eerbiedige stilte aan gehoorde predikatie over de H Eucharistie. Hierna werd wederom.onder het zingen van martelaarsliederen naar de kerk getrokken, waar door allen de relikwie van de heilige marte laren vereerd werd. In verband met de drukke werkzaamheden zal de tentoonstel ling van de door de kinderen dei- bewaarschool vervaardigde voor werpen niet gehouden worden op 21 Juli. maar pas op 28 Juli a.s. Maandag werd door de beide congregatiën op plechtige wijze 't feest van hun patroonheilige gevierd De dag werd begonnen met Ge zamelijk H. Mis met Algemeene H. Communie in de parochiekerk van »St. Larobertus«. Door allen werd de Hollandsche Mis gezongen. Na de H Mis zaten de leden dei- meisjescongregatie aan 't ontbijt in de patronaatzaal. Gedurende de avonduren kwamen de leden der beide congregatieën in feestvergadering bijeen en werd de avond gezellig doorgebracht met muziek, zang en voordracht, terwijl velen met een aardige prijs huis waarts gingen. Toen eenige fietsers, na de H. Mis, hun rijwiel pakten dat zij bij de kerk hadden geplaatst, kwamen zij tot de minder aangename ont dekking, dat lampje en fitting uit hun lantaarn waren verdwenen. Voor het praktijk-examen Boek houden slaagde voor de vereeniging van Leeraren in de Handelsweten schappen onze dorpsgenoot M. v. d. Hoven (Andrzn). Hij genoot zijn opleiding bij 't instituut voor boekhouden van Th. v. Delft, alhier. Schaken. S.D.J C. zette haar comp. voort en de uitslag is: Th. Couwenberg—J. v. d. Leur 1—0 M. v. Huiten F. v. Leest 0 1 F. Boelen A. v. Huiten 10 A. Smits L. v. Huiten 1—0 Marktberichten. Drunen »De Langstraat«. 17 Juli 1937. Blocveiling: Zwarte bessen 33,30; Boode bes sen 12,20—13,80; Witte bessen 9 10; Frambozen 13,8015,70. Groot concours hippique. Een schitterend geslaagd Ruiter festijn. Zondag werd in Drunen onder een brandend heete zon een groot concours hippique verreden, geor ganiseerd door de Rijvereeniging »De Echo« van Drunen en Elshout voor landelijke rijvereenigingen. De belangstelling was groot en de regeling der diverse concours zaken was goed, terwijl een luid sprekers installatie van electricien Bertus v. Engelen zorgde voor een goede aankondiging der diverse nummers en ter afwisseling voor vlotte gramofoonmuziek. Onder de jury van de heeren de Leyer, Sijckers en Vlaminx, werd het dressuurnummer voor achttallen verreden. In de middel en lichte klasse kwamen uit Waspik: (licht). »De Paarden vriend® had geen mooie opstelling, terwijl diverse ruiters reden met platte handen en opgetrokken hak ken. 't Geheel gaf daardoor wel een eenigszins onregelmatige in druk. De stap was zeer vlot. Vught: »St. Joris® kwam uit in de middel klasse en had een op stelling met groote gapingen. De stap was goed en de molen werd iets te groot gemaakt. De draf was goed en 't geheel was toch heel mooi Kaatsheuvel: »>Hippos« kwam uit in de lichte klasse en reed heel goed, doch de stap was te langzaam en deze dient vlotter te worden. De afstand was onregelmatig en de molen was niet in 't midden. Helvoirt: »Juliana« kwam uit in de middelklasse en maakte ook een goed figuur. In 't begin was 't zelfs buitengewoon goed, maar de voltes werden te groot gemaakt, terwijl de galop onregelmatig was, waardoor de ruiters tegen elkaar opreden. Zware klasse Loonopzand: »R.O.S.« maakte over het geheel een sloome indruk' terwijl de houding der ruiters niet goed was en te veel kromme rug gen werden gezien. Udenhout: »St.Lambertus« vorm de een onregelmatig geheel, terwijl er enkele te veel schommelende figuren bij waren, Tilburg: »T.A,V.E.N.U.« gaf ee vrij goede uitvoering te zien, waar bij echter een ruiter te veel bewe. ging maakte en sommigen op 't verkeerde been reden. Haarsteeg »Volente Deo« maakt den indruk van meer te kunnen. De stap is onzeker, terwijl er over 't geheel te weinig dressuur is. Heeswijk: »De Ruiters van Pater v. d. Elzen« gaven een hoogstaande uitvoering te zien. Hun binnenko men was vlot en de beide molens werden vlot verreden, terwijl zij een soepelen galop gaven te zien. Oirschot: De rijvereeniging van Dr. Roelvink gaf een goede uitvoe ring te zien. doch de galop viel uit elkaar, terwijl galop II verkeerd werd gemaakt. De molens werden zeer goed gemaakt. Beriicum »De Cowboys« gaven een hoogstaande uilvoering voor 't dressuurnummer. Jammer, dat in de draf een paard zich .verzette. De molen was goed. De uitslag van de achttallen was Zwaar 1. »De Ruiters van Pater v. d. Elzen, Heeswijk, 91 p. 2. »De Cowboys«, Beriicum, 89 p. 3. »Oirschotsche Rijver.86 p. 4. »St. Lambertus«, Udenhout, 79 p. 5. »T.A.V.E.N.U.«, Tiburg, 76 p. 6. »Volente Deow, Haarsteeg, 66 p. 7. »R.O.S.«, Loonopzand. 61 p. Klasse middel en licht: 1. »St. Joris«, Vught 82 p. 2. »Hippos«, Kaatsheuvel 78 p. 3. »Juliana«, Helvoirt 77 p. 4. »De Paardenvriend,Waspik 76 p. Te half twee had de olTicieele opening plaats van 't concours door den Zeer Eerw. Heer Rector v. Dal, G. A. van de N.C.B., die werd ingeleid door den heer L. de Gouw, voorzitter van »de Echo«. ZE zeide gaarne voldaan te heb ben aan 't verzoek om bij dit rui- terfestijn tegenwoordig te zijn. Hij heeft groote sympathie en belang stelling voor deze sport, terwijl hij met bijzondere vreugde zulk een concours in Drunen opent, omdat hij daar geboren en getogen is De landelijke ruitersport is de meest aangewezen sport voor onze ka- tholieke boeren en misschien wel de best georiënteerde in den zin van kameraadschappelijkheid en eensgezindheid. Met den wensch dat deze sport in de Langstraat in groei en bloei zal mogen toenemen, verklaart hij 't concours voor geopend, waarna Z E. de prijzen uitreikt aan de winnaars van de achttallen dressuur. Individueele dressuur. De uitslag van de individueele dressuur waar 27 deelnemers wa. ren als volgt: Zwaar 1. H. de Brouwer, Tilburg op Olga 98 p.; 2. H. v. Houttum, Ge monde op Klein Duimpje 89 p.; 3. J. Sielhout, Oirschot op Princes 88'/, P. Middel 1. B. de Gouw, Drunen op Lieza 84 p.; 2. A. v. d. Ven, Haaien op Nestor 82 p. Licht 1. G. v. d. Doelen, Beriicum op Loekie 87 p.; 2. v. Boxtel, Beriicum op N.N 86'/2 p.; 3. J. v. d. Velden, Helvoirt op Truus 86 p.; 4. G. Knippels, Drunen op Vos 83 p. Springen. Het springconcours voor lande lijke ruiters gaf een eigenaardige indruk van sommige paarden, waar van we meer hadden verwacht, 't Parcours was niet gemakkelijk, terwijl berkenhek, draaihek en hek slechts korte tusschenruimten had den. Jansen op Tragola uit Baarle Nassau, Oerlemans uit Goirle op N.N. en v. Dooren uit Beriicum op Tilly reden 't parcours zonder fouten. De uitslag werd na kampen met 7 hindernissen als volgt 1 Jansen, Baarle Nassau op Tra gola 0 strafp., 37j/5 sec.; 2. O.rle- mans uit Goirle op N. N. 0 strafp., 432/5 sec.; 3. v. Dooren Beriicum op Tilly 0 strafp., 45 sec 4. H. de Brouwer uit Tilburg op Olga, 3 strafp.; 5. C. v. Weert uitSchijndel op Nestor 4 strafp.. 394/5 sec.; 6. v. Loon uit Dongen, 4 strafp., 394/5 sec.; 7. J. v. Oirschot uit Hilvarenbeek op Willy 4 strafp., 50'/5 sec.8. J. Leijten Tilburg op Poolster, 4 strafp., 43'/s sec.; 9. v. Haaren Beriicum op Piet 4 strafp., 48'/5 sec.; 10. v. d. Velden Schijndel op Blachie 4 strafp., 50 sec. De prijzen voor de individueele dressuur en springconcours werden uitgereikt door kapelaan Vogels, G. A. van »de Echo«. Aangespannen koudbloed. Daar waren goede loopers onder en na beoordeeling van de jury werden de prijzen als volgt verdeeld 1Soethout, Oirschot met Princes 2. J. v. Laarho/en, Haaren met Bertha K. 19361; 3. P. v. d. Hoven, Loonopzand met Vos merrie; 4. Jos Pulles, Drunen met Liza; 5. Muskens, Elshout met Vos. Aangespannen warmbloed. Hier stond de jury voor een moei lijke taak. v. Rooy uit Tilburg blonk uit met »Pingli«,. terwijl de andere deelnemers weinig verschil uitmaak te en »Wusito« van Koks uit Til burg en »Thirza« van de Bont uit Raamsdonk een goede toekomst beloven. De uitslag was: 1. J. v. Rooy, Tilburg met Pingli; 2. P. de Bont, Raamsdonk met Thirza; 3. C. Koks, Tilburg met Wusito; 4. W. Muskens, Drunen met Pekie. Wie er waren. De belangstelling was groot van paardenliefhebbers, terwijl geestelij ke en wereldlijke autoriteiten 't sportfeest met hun aanwezigheid opluisterden. Wij merkten o.m. op, de wet houders v. Halder en Muskens, Pastoor Willems uit Elshout en Pastoor v. Aken uit Vlijmen, Rector v. Dal uit Tilburg, kapelaan Vogels uit Drunen, de Z.E.H. kapelaans uit Elshout en Vlijmen, kapelaan Wouters uit Beriicum, Pastoor Schellekes uit Drunen, notaris Schreurs, Dr. Akkermans, Dr. Spie- rings uit Waalwijk, Dr. Roelvink uit Oirschot en vele andere wereld lijke en geestelijke autoriteiten. Zuster Eutropia. In het Gasthuis te Kuilenburg overleed op 58.jarigen leeftijd de Eerw. Zuster Eutropia. Soeur Eutropia was tot voor enkele weken de portierster van 't St. Augustinus gesticht alhier. Deze functie heeft zij vele jaren vervuld, waardoor vanzelf vele inwoners van Drunen haar hebben leeren kennen als de sympathieke zuster van de deur. Wij betreuren haar heen gaan. Zij ruste in vrede 1 Terecht. In den loop van de vorige week werd ten nadeele van den lieer Boelen een rijwiel ontvreemd. Deze ontvreemding is echter naar men ons mededeelt achteihaald kunnen worden. De heer B. zou van de politie uil Nuenen bericht hebben ontvan gen, dat zijn karretje terecht was. Overschrijving landerijen. De overschrijving der Gemeente- I' landerijen zal dit jaar plaats heb ben op 30 Juli in café Ph.v. Steen bergen 't Omvat de oude Gement, en de weilanden der v.m. gemeente Els- hout voor zoover bij Drunen ge voegd. Wij vernemen, dat het ge meentebestuur voornemens is eenige woningen die reeds geruimen tijd in 'n desolaten toestand verkeeren, als onbewoonbaar te verklaren. u Het bestuur van het Mannen koor Zang en Vriendschap kwam in vergadering bijeen. Besloten werd tegen Zaterdag avond een aantal vereenigingen in vergadering bijeen te roepen. Het ligt tevens in de bedoeling op de beide avonden een bekend gezel schap te laten concerteeren. De handboogschutterij »Con- stantia«, gevestigd in café Th. Els hout zal op Zondag 25 Augustus a.s. haar jaarlijksche groote prijs, verschieting houden. In verband met de nog te Neem dan voor 'l naar bed gaan eens zoo'n "AKKERTJE' en slaap heerlijk rustig en fijn door Volgens recept van Apotheker Oumont

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2