Plaatselijke Berichten. M T V* Woensdag 21 Juli 1937. No. 58 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad i. PIANO- EN ORGELLESSEN Kaatsheuvel Examen Geslaagd voor te Waalwijk ge houden examen practijk Diploma Boekhouden van Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschap pen Mej. C. A. Blok en den heer A. J. Kuysten alhier, die hun op leiding genoten bij den heer H. Verhoef, Aecoutanl alhier. Bevorderd De jonge dame Henriëtte Mortier alhier, studente van 't Gymnasium te 's Bosch, werd aldaar bevorderd van de le tot de 2e klasse. De Kermis. Onze voorspelling nl. dat de laatste dagen het bijzonder slagen der Waalwijksche kermis zouden completeeren, is wel bewaarheid, we hebben nog zelden zulk een drukke kermis meegemaakt. En alzoo ligt de Waalwijksche kermis, acht volle dagen van vrij heid, plezier en vermaak weer achter ons. Begunstigd in tegenstelling met vorig jaar, door schitterend zomer weer, hebben talloozen geprofiteerd van de vele attracties die de kermis geboden heeft. Een goede kermis is het geweest beter dan wij de laatste jaren zagen en wat ook tot vreugde stemt is het feit dat enorm veel vreemde lingen de kermis meegevierd hebben, een bewijs dat Waalwijk ook op amusementsgebied zijn naam heelt en een centrum is der streek. De café's en dansgelegenheden hebben zeker niet over gebrek aan belangstelling te klagen gehad en meermalen is't ons overkomen dat men huiten moest blijven staan, wegensgebrek aan plaats. Het plaatje «vol» stond op de deur te prijken. Ook de kermisexploitanten had den over bezoek aan hun attracties niet te klagen, vooral de laatste dagen en speciaal Zondag was de toeloop naar de diverse inrichtingen overweldigend. Op het kermisterrein was er dan ook dikwijls geen door komen aan. Het is te begrijpen dat ook vele zakenmenschen onzer gemeente van dezen grooten toeloop van vreem delingen hun pro fijt hebben gehad, noem b v. maar eens de automa- tieks. Summa summarum, ondankscri sis, malaise, slechte tijden, weinig verdiensten is het een week geweest waaraan zoowel door kermisvier- ders, als -exploitanten, caféhouders en zakenmenschen met genoegen zal worden teruggedacht, als een echte ouderwetsche, gezellige,dr u kke Waalwijksche kermis, die op voor beeldige wijze is verlopen; er is zoo wat niets gebeurd en de gemeente zoowel als rijkspolitie had, wat dit betrelt, een gemakkelijke taak. En nu weer aan den arbeid; moge ook onze plaats spoedig wat meer profiteeren van de opleving, die over het algemeen in den lande zichtbaar is. Schouwburg Kinsbergen. Belje Regeert. Tropenadel. Mevr. Esther de Boer v. Rijk heelt afscheid van Waalwijk genomen op waarlijk onvergetelijke wijze. Met welk een talent en vitaliteit trad deze 84-jarige hier nog op en met welkeen succes. Hoe bracht zij met haar creatie van Betje »in Betje Re geert», het publiek in begeestering. Ontroerend was de uitbeelding van het weduwvrouwtje dat haar laatste spaarcentjes, door de onge lukkige speculaties van een in nood verkeerend persoon verloor. Pak kend was zij ook in den rol van de hardvochtige keukenmeid, die in het huis van haar mevrouw de lakens uitdeelt. Voor een dergelijke vertolking door een actrice van dien leeftijd moet men meer dan bewondering voelen en jammer is het daarom dat, alhoewel Zaterdagavond de zaal vrij goed bezet was, niet 'n veel talrij ker publiek bij deze afscheidsvoor- stelling tegenwoordig was. Ook Zondagavond was de belang stelling niet zooals ze had moeten zijn. 'Het schijnt dat Waalwijk nog niet de waarde en de beteekenis beseft van dergelijke stukken door derge lijke artisten, want ook de andere medespelenden waren uitstekend. Wij hebben daarop al zoo herhaal delijk gewezen. In «Tropenadel» het schitterende stuk van den onlangs overleden Henri van Wermeskerken, vierde mevr. de Boer opnieuw triomfen in haar rol van juffrouw van der Kooij. Wij zijn de directie van Schouw burg Kinsbergen dankbaar dat zij Waalwijk een kermis-programma heeft kunnen bieden, van groot stads-formaat en wij zijn haar tevens erkentelijk dat zij Waalwijk in staat heeft gesteld in deze mooie stukken afscheid te nemen van mevr. Esther de Boer-van Rijk. Mid denstands borgstellingsfonds. De eerste vergadering van het bestuur van het Middenstandshorg- stellingsfonds voor de Langstraat zal plaats hebben op Donderdag 29 Juli a.s. Tentoonstelling in de St Antonius-parochie A.s. Zondag 25 Juli zal in de Bewaarschool van de St. Antonius parochie in de St. Crispijnstraat de jaarlijksche tentoonstelling gehou den worden van hit werk van de kinderen der naai- en bewaai school. Wij twijfelen er niet aan ol de ouders en anderen zullen be langstelling toonen voor het werk vooral der grootere meisjes. Aanbesteding. Maandagavond 19 Juli 1.1 had in de Twee Kolommen de aanbesteding plaats van het bouwen van een dubbel heeren huis met garages op het terrein naast de Vakschool in de Mr. van Coothstraat, voor rekening van den heer A- de Kort- Klijberg, onder architectuur van den heer E. Bossaerts. Ingeschreven werd als volgt H. Kramers, Heusden, met f 12387 zonder garages - 10973 Gebr. de Grauw1, Waspik, f 11835 - 10626 C. Roovers, Waspik, f 11727 - 10562 J. Michaels, Capelle, f 11680 - 10340 Z. Tre'fers, Waalwijk. f 11275 - 9950 H. de Grauw, Waspik, f 11227 - 9882 J. Nieuwenhuijzen, Sprang, f 11222 - 10083 G. van Heesch, Waalwijk, f 11200 - 10200 C. Timmermans, Sprang, f 11183 9861 Couwenberg, Waalwijk, f 10987 - 9843 L. Kooien, Waalwijk, f 10500 - 9400 Waalwijksche Zwemvereeniging Het bestuur der W. Z. V, «Het Hoefsvenci, doet al het mogelijke om de bezoekers een maximum aan veiligheid te verzekeren. Zoo pas heeft men wederom een geheel nieuw zuurstofapparaat aangeschaft, zoodat in uiterstenood gevallen onmiddellijk handelend kan worden opgetreden, Vaandel B.V.L. Naar wij vernemen zal de uit reiking van het vaandel aan de afdeeling Waalwijk der Bijzondere Vrijwillige Landstorm, waarvoor destijds door de Waalwijksche in gezetenen de gelden zijn bijeenge bracht, geschieden in 't as.winter seizoen. Deze uitreiking zal in een speciale progaganda vergadering van den B.V.L. geschieden waarover t.z.t. nadere mededeelingen volgen. Zilveren Ambts-jubileum. Het was Zaterdag een bijzondere dag voor het Postbedrijf alhier, toen de huldiging plaats had van den heer Coehorst, die gedurende 25 jaar aan het P. T. T. alhier werkzaam was. De sorteer-afdeeling was met bloe men en palmen versierd om den jubilaris met zijne echtgenoole op feestelijke wijze te kunnen ontvan- gen. Om ongeveer half twaalf arri veerde hij dan met zijn ega aan den ingang van het postkantoor waar juffr. Dirkje Treffers bloemen aanbood. In de sorteer-afdeeling hadden zich zoover de dienst toeliet alle ambtenaren verzameld, toen de di recteur de heer Blokzijl het woord nam. Spr. dankte den zilveren jubila ris namens het staatsbedrijf en wees op den schitterenden staat van dienst die hij achter zich had. Helaas zal de heer Coehorst te vroeg den pensioengerechtigden leeftijd berei ken om ook hier nog het 40-jarig ju bileum te kunnen vieren. Tevens fe liciteerde spr. mej. Coehorst met he zilveren jubileum van haar echt genoot. Als bijzonder blijk van belang stelling en sympathie bood spr. f t v.* De zilveren jubilaris der P.T.T. alhier, de heer Coehorst met echtgenoote tusschen directeur, ambtenaren en beambten der posterijen op Zaterdag 17 Juli 1.1. namens het personeel van den technischen dienst twee fraaie, met roode pluche bekleede clubfauteuils aan. Begeleid van een geestige toe spraak bracht de heer H. van En gelen mej. Coehorst een bloemen hulde namens de vrouwen van de collega's van haar man, hetgeen bijzonder op prijs gesteld werd. Ook mevr. Blokzijl kwam het echtpaar feliciteeren. Nadat de eere-wijn was rondge diend, dankte de heer Coehorst zeer getroffen voor deze onverwachte hartelijke hulde. Bij de vele blijken van belang stelling welke de heer Coehorst bij dit zilveren jubileum mocht onder vinden, willen wij ook gaarne de onze voegen en hem nog vele pret tige jaren bij het staatsbedrijf toe- wenschen. Einddiploma M. O. Mij. ter bevordering der Toon kunst afd. Rotterdam. GASTHUISSTRAAT 5. „Glaukos". Een zevental leden van de sport club der Waalwijksche Zwem ver. »Glaukos« hebben met veel succes Zaterdagmiddag deelgenomen aan den 2 K M. Zwemwedstrijd in den IJzeren Man te 's Bosch. Zij wisten de volgende resultaten te behalen 7 Jan Mommers 40 min. 55 sec., 8 Dick Horst 41, 910 O. v. Roessel 42, 28; 16 J Spijkerman 45,53; 17 Hans Schaap 46, 59; 18 -I. v. Tilburg 47; 20 J v. Delft 48 min. Winnaar werd de heer E. Schol- laert (RES) in een tijd van 33, 41. Bij de dames zegevierde Gaby Hug (Staalbergven) in een tijd van 37, 37. Oplichterij. Mej. de R., alhier, is met de kermis het slachtoffer geworden van eenige brutale oplichters. De heeren gaven zich uit voor wegwerkers bij den afbraak der tramlijnen en vroegen of zij bij Mej. de R. voor onbepaalden tijd in den kost konden komen, natuurlijk tegen goede be taling. Mej. de R. had hier begrijpelijker wijze geen bezwaar tegen en zorgde dat haar beide kostgangers niets te kort kwamen. Toen het na de eerste week echter op betalen aankwam, bleken de beide »vrienden« de plaat te zijn gepoetst. Alhoewel de vermoedelijke daders bekend zijn kunnen wij hierover in verband met het onderzoek nog geen mededeelingen doen. Winkeliers opgepast. Naar ons ter oore gekomen is opereert er den laatsten tijd in deze streken een persoon die zich uitgeeft als vertegenwoordiger van eengroote firma in boenwas. Met een radde tong tracht hij de winkeliers dan zijn boenwas op te dringen met de voorspiegeling dat zij voor dit rayon den alleen-verkoop krijgen van zijn product, hetgeen van zeer minderwaardigekwaliteit is. Bij de Kon. Marechaussée alhier zijn dan ook verschillende klachten binnengekomen van bedrogen win keliers. Een onderzoek wordt ingesteld. Militaire oefeningen Verleden week werden op en om den Roeslelberg nachtelijke oefe ningen gehouden door het half regiment huzaren uit Breda in samenwerking met het regiment wielrijders uit den Bosch. Het was een zeer interessante oefening, vooral de bestorming van den berg door de huzaren. Gisteren werd dit oefenterrein nog bezocht door een detachement kadetten uit Breda. Landstorm Motordienst Groep Waalwijk Gisteren heeft de groep Waalwijk onder leiding van sergeant Jos. Eibers met een motorrijwiel en een automobiel deelgenomen aan de groote provinciale oefening waaraan totaal door circa 80 voer. tuigen werd deelgenomen. Het is een aardig succesje voor de groep Waalwijk dat beide voer- tuigen een prijs wisten te bemach tigen in de groote en zware oefening in het rijden op een blinde kaart. In de afdeeling Motorrijwielen werd de 3e prijs behaald en in de afdeeling Automobielen de 5e prijs. Het motorrijwiel werd bereden 'door den heer W. de Graaff Jzn. en de auto door den heer C. Th. Kila Tijdens deze oefening, die gehou den werd in Noord-en West-Brabant werd gisterenmiddag ook onze ge meente gepasseerd. Fiets gestolen Zondagavond is op de binnen plaats van café Frans v. Helvoirt het rijwiel van A. F. L. uit Genderen weggehaald. Bij de gemeente politie is van het geval aangifte gedaan. „Het Filmspel van St. Franciscus" Première in het Natiiurtheater le Oisterwijk. Het was Zondag wederom een zeer bijzondere dag voor het mooie Oisterwijk, waar de première ging van het laatste werk van Felix Timmermans, getiteld »Het Filmspel van St. Franciscus«. Begunstigd door schitterend zomer weer, waardoor aan het mooie theater een bijzonder aspect in den geest van het werk gegeven werd, zijn naar schatting een 1000 tal kunstliefhebbers de première van het St. Franciscusspel gaan zien en hooren en zij zullen van hun bezoek geen spijt gehad hebben. Het liep reeds naar 4 uur toen kapelaan Roovers. moderater van den Kunstkring «Oisterwijk Om hoog» de aanwezigen hartelijk wel kom heette. Een bijzonder woord van welkom richtte spr. aan het adres van den Belgischen gezant Baron Ruzette, den Commissaris der Koningin in NoordbrabantJhr. mr. dr. A. D. G. M. van Rijckevorsel, den schrijver Felix Timmermans en den regisseur Henri Caspeele. Onder de aanwezigen merkten wij voorts nog op burgemeester J. Verwiel met het voltallig gemeente bestuur en een groot aantal Holland- sche en Belgische persconfraters. In ons nummer van Zaterdag 10 Juli 1.1. hebben wij reeds over dit filmspel uitvoerig geschreven,zoodat wij hieraan in feite nog maar weinig aan toe te voegen hebben, ware het niet dat men over dit stuk feitelijk nooit uitgepraat komt. »Die Ghezellen van den Spele« alhoewel amateurs, hebhen van dit spel een vertolking gegeven beroeps spelers waardig. Een speciaal woord van hulde is op zijn plaats voor de schitterende wijze waarop een der amateurs den hoofdrol wist te vertolken, nameiijk de eenvoudige Oistervwjksche jon geman Jos. v. d. Brugge, die zich op werkelijk zeer bijzondere wijze van zijn zware taak gekweten heeft. Men moet bewondering gevoelen voor dezen acteur, de ziel van het spel, bewondering voor zijne na tuurlijke vertolking,zoowelin oogen- blikken van droeve emotie als in hartelijke vreugde. Z'n rol werd doorvoeld en doorleefd. Ook over de massa-scènes niets dan lof. Men voelde dat het kleinste onderdeel er in zat en verzorgd was, niets was verwaarloosd, zelfs het domme ezeltje van den boer scheen zijn plicht te begrijpen. «Die Ghezellen van den Spele« hebben den tijd van St. Franciscus wederom voor onze verbeelding teruggeroepen, zij hebben ons het leven van dezen grooten Heilige geschilderd zooals het moet geweest zijn, eerst als losbandige zich be kommerend om God noch gebod, dan de bekeerling en tenslotte de stichter der groote Fianciscaner orde, Franciscus die later tot de eer der Altaren werd verheven en die volgens de woorden van den schrijver «niets wilde bezitten dan een godlovende ziel«. Na afloop sprak kapelaan Roovers een woord van dank tot de aan wezigen I De schrijver en regisseur werden gehuldigd in den vorm van 'n krans, evenals de medespelenden in den persoon van den hoofdrolvertolker, hetgeen door hen bijzonder op prijs werd gesteld. Wij kunnen een ieder aanraden een bezoek aan dit schitterend theater te brengen, waar iedereen 'n middag van waar kunstgenot te wachten staat. Wij hopen dat velen onder ons ook daarvan zullen willen genieten, genieten in den waren zin des woords. Vooral voor de bewoners van onze plaats is dit zoo gemakkelijk te doen, waar Oisterwijk zoo nabij is en de uitvoeringen gaan van half vier tot half zeven. Wij noemen hier nog de speeldata nl. 1 15—22—29 Aug. en 5 September. UIT DEN BOSCH. Kermisvierder uit auto gezet Zaterdagavond omstreeks half elf heeft op het Willemsplein te 's Bosch een opstootje plaats gehad Een zekere F' van H. wonende te 's Hertogenbosch, had den avond op den kermis te Waalwijk door gebracht. Hij had daar tevens eenige café's bezocht, met het gevolg dat hij meer gedronken had, dan goed voor hem was. De taxi.chauffeur maakte korte metten met den man en wierp hem uit de auto. De kermisvierder bleef bewuste, loos op den weg liggen, totdat hij door eenige voorbijgangers werd ontdekt. Deze waarschuwden de politie, die al spoedig bemerkte dat de man door den drank was bene veld. Hij werd door de politie gefouil leerd. In de eene zak van zijn jas vond de politie een bos paling en in de andere een hoeveelheid zure mosselen, terwijl in zijn broekzak nog gevonden werd een portemonaie inhoudende een bedrag van f 3.30. Per brancard is de dronken ker misvierder naar het hoofdbureau van politie in de Orthenstraat over- gedracht, waar hij in en cel zijn roes kon uitslapen. Tegen hem is wegens openbare dronkenschap, proces-verbaal opgemaakt. Oefening met pontonniers. Op 20 en 21 Juli houdt het regi ment wielrijders te's Hertogenbosch oefeningen in samenwerking met de pontonniers, waarvoor door deze laatste overgangsmiddelen worden gemaakt over de Dieze en over het Drongelsche Kanaal ter hoogte van Vlijmen. De pontonniers ter sterkte van 150 man logeeren in de Isabella, kazerne. Hsgn. Uw eigen blad, wat U geeft wat ge hebben moet en voor uwe belangen opkomt. Steunt Uw eigen courant! Slechts 10 cent oer week. - f m i it - c, -At

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5