Buitenlandsch Nieuws Binnenlandsch Nieuws. ABDIJSIROOP V fsvw: Uw kind zal morgen niet meer hoesten AKKER's versièrkle rcput7akc:m was wel bijzitter, maar moest het voorzitterschap dier vergaderingen overlaten aan den presidentschepen. Nog moet opgemerkt worden, dat de vroegere schouten en secretarissen (n.l. vóór 1795) als moetende behooren tot de Gereformeerde gemeente, veel al ook deel uitmaakten van het be stuur der Hervormde kerk, als ouder ling, diaken of kerkmeester. Wijl de schout van de Werken en de secreta ris Vermeiden beiden te Waalwijk woonden, gaf dat echter wel eens aan leiding tot strubbelingen. Aantekeningen 1) Oudtijds waren te Besoijen en op de meeste kleine plaatsen in Holland tivec burgemeesters: één benoemd door den ambachtsheer en één door de ge meente. 2)' De functie der burgemeesters bracht hoofdzakelijk mede het innen en uitgeven der dorpsgeldendaarom één regeerend en één toeziend burgemeester. WEER EEN POLITIEKE MOORD IN POLEN? Het Duitsche nieuwsbureau ontleent aan rechtsche Poolsche bladen, dat Woensdagnacht te Szydloniec bij Ra- dom een van de voornaamste leden van een nationale organisatie met twee schoten om het leven is gebracht. Na sporingen van de politie naar den da der bleven vruchteloos. DE VALERA HERKOZEN. De Iersche Dail heeft de Val.era her kozen als president van den uitvoeren den raad van den Ierschen Vrijstaat met 82 tegen 52 stemmen. De Valera is aldus voor de derde maal tot het be- kleeden van het hoogste ambt in den Vrijstaat geroepen. Cosgrave had zich tegen de herkie zing van de Valera verzet, omdat naar zijn meening de president den Vrijstaat schade had toegebracht, doordat het hem niet gelukt was een overeenkomst met Engeland te sluiten. DE FRANSCHE LEGER- UITRUSTING. De Fransche ministerraad heeft een voorstel goedgekeurd om het crediet, bestemd voor het moderniseeren der legeruitrusting, van zes milliard te ver- hoogen tot elf milliard. Bonnet had aanvankelijk ook op de zen post willen bezuinigen. DE TOESTAND IN HET OOSTEN Tegenstrijdige geruchten. Een nieuw Chineesch me morandum. Woensdag heeft de Chineesche re geering een nieuw memorandum aan Japan overhandigd, waarin de Chinee sche regeering haar aanbod -tot een vreedzame regeling van het conflict in Noord-China hernieuwt. Alhoewel de Chineesche gene raal Soeng Tsje-Joean voorgesteld heeft de 37ste divisie terug te trekken om verdere botsingen te voorkomen, is aan dit voorstel nog steeds geen ge volg gegeven. De woordvoerder van het departe ment van buitenlandsche zaken te To kio stelt de gevechten bij Wang-Ping en Peiping in den loop van gisteren voor als een plaatselijk treffen, dat zijn oorzaak vindt in de stellingen van de Japanners en in de weigerachtige hou ding van de Chineezen, de stellingen bij Loe Koetsjiou te ontruimen. De veronderstelling, dat deze ge vechten het begin zouden vormen van ,,een algemeene Japansche strafexpedi tie zijn volgens dezen woordvoerder onjuist. Hij had echter geen berichten ontvangen over het stopzetten der ac ties. Inmiddels duren de troepenverplaat singen voort. Dertig schepen met Japansche troe pen worden te Tangkoe, de haven van Tientsin, verwacht. In Zuid-Hopei komen voortdurend versterkingen uit Nanking aan. Een feit dat reden tot optimisme geeft, is dat de militaire commissie der Chineesche regeering onder voorzitter schap van maarschalk Tsjang Kai-sjek besloten heeft, niet tot een actie over te gaan, met betrekking tot de plaatselijke accoorden. die Soeng-Tsje-joean, de commandant van het 29ste leger en die ogenblikkelijk de stille zijarm met haar kroost inzwom, de zeven eendenkinderen achter haar aan, alsof er niets gebeurd was. De meeste toeschouwers waren den jongen ook hieiheen gevolgd I oen men hem lof wilde toezwaaien kreeg de jongen een kleur, haalde zijn mand op en ma ikte dat hij weg kwam. «Wat een flinke jongen was dat!» «Nu laat hij maar zoo blijven, als hij dan ooit in zijn leven een hindernis tegenkomt, 'kan hij zich zelf helpen!» «Ja, ja wat een tegenwoordigheid van geest.» «Wij grote mensen zouden er niet op gekomen zijn de eendjes op die manier te helpen.» Deze en andere uitroepen hoorde men nog van de mensen, voordat zij uiteen gingen. En allen waren het er over eens, dat de jongen zich bijzonder hulpvaardig en flink had gedragen. voorzitter van den politieken raad van Hopei en Tsjahar, met de Japanners gesloten heeft, doch een afwachtende houding aan te nemen. Ook te Nanking en Sjanghai is de stemming thans weer kalmer gewor den. Men hoopt hier, dat de ten uitvoer legging der gesloten accoorden tot een verdere ontspanning zal leiden. Klaarblijkelijk is generaal Soeng Tsje-joean voornemens het plaatselijk accoord van 11 Juli en het gedetailleer de accoord van 19 Juli na te leven. In een onderhoud met een vertegen woordiger van de „Xpress Porranny" verklaarde de zaakgelastigde van het Japansche gezantschap te Warschau: ,,Het is volkomen duidelijk, dat Tsjiang Kai-sjek door Moskou ge steund wordt. Het was de schuld der bolsjewiki, dat Nanking ons memo randum van de hand wees. China re kent op communistische hulp. De bols jewiki zijn er op uit, tot eiken prijs en met alle middelen een Chineesch-Ja- panschen oorlog uit te lokken, ten ein de Japan te verzwakken". DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Gistermiddag zijn, naar Havas uit Madrid meldt, de rechtsche troepen weer tot krachtige aanvallen bij Brune- te, Quijorna, Villanueva del Pardillo en Villafranca de Castillo overgegaan. Veel tanks en strijdwagens gingen den troepen vooraf, terwijl de luchtmacht de aanvallen steunde. De regeerings- troepen boden hardnekkig tegenstand, maar volgens de tegenpartij slaagden de rechtsche troepen er tenslotte in de stellingen van de tegenstanders op de beide oevers van de Guadarame te be zetten. De regeeringstroepen hebben, vol gens berichten uit dezelfde bron, een hevigen aanval op den rechteroever ontketend in de richting van Las Rozas, een knooppunt van de wegen naar Co- runna en het Escoriaal. Zij werden daarbij gesteund door vijf bataljons en twintig tanks. Met het verlies van 300 man en vier tanks moesten zij zich evenwel terugtrekken. Ten aanzien van den strijd in Ara- gon deelt de generale staf mede, dat de druk op Saragossa toeneemt. Het schijnt, dat de troepen van Franco meer dan zesduizend Italianen hebben ge concentreerd om een aanval te doen op het front van Estramadura, doch de verdediging is hier krachtig georgani seerd. Hier is de aardrijkskundige ge steldheid van het land niet in het voor deel van den aanvaller, zooals in het Baskenland. FRANCO HEEFT EEN ONDER HOUD MET GIL ROBLES. Generaal Franco heeft te Salamanca een onderhoud gehad met den leider der Accion 'Populair, Gil Robles, waar aan veel beteekenis wordt toegekend. Gil Robles kwam uit Lissabon, waar hij sedert het begin van den burgeroorlog vertoefde. De politieke vrienden van Robles verzekeren, dat het onderhoud een nieuwe etappe in de politiek van het rechtsche Spanje inluidt en dat Robles is uitgenoodigd tot het verrich ten van een belangrijke taak in de or ganisatie van den nieuwen staat. Men voegt hieraan toe, dat Franco, Robles heeft belast met een geheime Oplossingen van vorige week. St. Nicolaasga. Amerongen. Achel. Bergen. Verborgen Dierennamen. Wel Marie, wat heb je toch weer vuile handen. Ze gingen samen tegelijk naar bin nen. De prinses reed in een glazen koets gezeten door de stad. Pa. u weet nog wel dat ge me toen een dubbeltje beloofd hebt. Ik had de lijst ergens anders neer gelegd. Het zal toch aan hem niet qeleqen hebben. Hij moest er toch onderdoor voor hem. Hij zal toch de kosten wel moeten betalen. Jan, de messen zijn erg bot, die moest ge eens wat scherper maken. Er is nogal veel wind, want de mo len draait zoo snel. Ik heb het U toch reeds gezegd hoe ge het doen moet. zending bij de regeering te Londen door bemiddeling van Oliviera Salazar. Robles is weer naar Lissabon vertrok ken. NON-INTERVENTIE MISLUKT ALS MEN BRITSCH PLAN NIET AANNEEMT. De Britsche ministers, hebben naar de diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph'" verneemt, de'n stil stand in de besprekingen over de Brit sche voorstellen in zake de controle op de non-föiterventie besproken en zijn tot de conclusie gekomen, dat Enge land niet gedurende onbepaalden tijd kan' toelaten, dat de besprekingen der non-interventie-commissie tot geen en kel practisch resultaat leiden. Mocht blijken, dat inderdaad niet de wensch bestaat het Britsche plan uit te voeren, dan zal Engeland genoodzaakt zijn daaruit de conclusie te trekken, dat de non-interventie-politiek is mislukt. In die richting heeft minister Eden zich ook in het Lagerhuis uitgelaten. Op een vraag van den liberaal Mander ontkende hij, dat een tijdsduur was vastgesteld voor de behandeling der Britsche voorstellen, doch deelde mede, dat ..lord Plymouth duidelijk heeft ver klaard, dat de Britsche regeering geen ongerechtvaardigd uitstel zou kunnen aanvaarden." DE DOOD VAN MARCONI. Gisteravond om zes uur is het stof felijk overschot van Marconi van het Palazzo della Farnesina, den zetel der Italiaansche Academie, overgebracht naar de basiliek van Santa Maria degli Angeli te Rome. Na afloop van deze plechtigheid,ij waarbij aanwezig waren de Duce en het corps diplomatique heeft het Ro- meinsche publiek nog tot hedenavond gelegenheid om voor de lijkbaar te de- fileeren. Hedenavond zal het stoffelijk over schot worden overgebracht naar Bo logna, waar Vrijdagmorgen de teraar debestelling zal plaats hebben. Te Bologna zalfde rouwstoet van het stationsplein naar de basiliek van San Petronio trekken, waar een H. Mis van Requiem zal worden opgedragen. Na afloop daarvan zal men zich naar de Chartreuse begeven, waar het stoffelijk overschot in het familiegraf voorloo- pig zal worden bijgezet. Tot en met den dag der teraardebe stelling zal in geheel Bologna de vlag halfstok waaien. Marconi een diepgeloovig mensch. Marconie, de pionier van de radio techniek, de man die de afstanden der wereld verkleinde, is steeds een diep geloovig mensch gebleven, merkt de Msb. op. ,,Niet alleen als Katholiek, maar ook als geleerde geloof ik aan de macht van het gebed", zeide hij en herhaalde lijk voegde hij er aan toe: ,,Er is geen geluk zonder geloof". Was zijn leven reeds het bewijs, dat geloof en wetenschap elkaar niet tegen spreken, zelf verzekerde Marconi eens in een interview, dat de wetenschap al leen niet in staat is, het geheim van ons bestaan te achterhalen. ..Iedere geleer de weet, dat er grenzen zijn aan de we tenschap, die hij niet te buiten mag gaan. Iedere geleerde weet, dat er mys teries zijn, die de wetenschap nooit zal kunnen oplossen. Het geloof alleen aan een Opperwezen, waaraan wij moeten gehoorzamen, helpt ons om moedig het geheim des levens te beschouwen." BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID. Naar de Volkskrant verneemt heeft de minister van sociale zaken, prof. mr. C. P. M. Romme, aan de besturen van de centrale werkgeversorganisa ties en aan de \^er grootste arbeiders- vakcentrales een brief gericht, waarin de minister o.m. het volgende zegt: „Een van de meest belangrijke ur gente problemen, waarmee ik me in de naaste toekomst zal moeten bezighou den, is wel het vraagstuk der werk loosheid. Eensdeels zal getracht moeten wor den den omvang -»der werkloosheid zooveel mogelijk te beperken, ander deels de geldelijke gevolgen der werk loosheid zoo doelmatig mogelijk te re gelen. Ik denk hierbij aan maatregelen als: een meer gelijkmatige verdeeling van den arbeid over verschillende tijden van het jaar; het tweeopeenstel sel; de regeling van den toevloed van nieuwe arbeidskrachten tot het be drijf; uitschakeling van personen, die wegens onbekwaamheid of leeftijd niet of niet meer kunnen worden ge acht tot het bedrijf te behooren. Het komt mij voor, dat wil men dit vraagstuk bezien, zulks alleen be- drijfsgewijze goed kan geschieden, in dier voege, dat men zich vak voor vak afvraagt, of in deze richting iets is te doen, en wat dan. Te dien einde zou ik gaarne de voorlichting hebben van hen, die de bedrijven in hun dagelijkschen gang en hun algemeen verband overzien. EEN SOMBERE ST ATISTIEK. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek publiceert tegenwoordig, mede op verzoek van de K.N.A.C., op kor ten termijn cijfers betreffende de ern stige verkeersongevallen in de afge- loopen maanden. Uit deze cijfers blijkt, dat in Mei j.l. bij verkeersongevallen in ons land werden gedood: 61 mensehen, zwaar gewond 446. In Juni waren deze cij fers resp. 41 en 453, tesamen over 2 maanden dus: 100 dooden en 900 ge wonden. Duizend slachtoffers. Een wel zéér droeve statistiek! UITKEERING INEENS VOOR DE MIJNWERKERS GEVRAAGD. Het hoofdbestuur van den Alge- meencn Nederlandschen Mijnwerkers- bond heeft bij de contact-commissie een voorstel ingediend om aan de mijnwerkers een uitkeering ineens te verstrekken. In den toelichtenden brief wordt er op gewezen, dat de loonen der mijn werkers weliswaar per 1 April met 5 procent zijn verhoogd, doch dat in den loop van dit jaar de kosten van het levensonderhoud reeds met 7 pro cent zijn gestegen, zoodat de positie der mijnwerkers niet is verbeterd, temeer, omdat een deel der arbeiders niet de volle 5 procent verhooging heeft ontvangen en een andere groep weer een groot deel dezer verhooging heeft moeten afstaan als een bijdrage aan het algemeen mijnwerkersfonds. Nu de toestand in het mijnbedrijf zich in gunstigen zin blijft ontwikke len en de loonovereenkomst niet voor 1 October gewijzigd kan worden, meent het hoofdbestuur van den Ne derlandschen Mijnwerkersbond, dat door bet verstrekken van een uitkee ring ineens, aan de mijnwerkers hun deel van den beteren gang van zaken kan worden toegekend, waardoor de mijnwerkers dan in staat worden ge steld den ontstanen achterstand aan kleeding, schoeisel, enz. in te halen. DE RESTAURATIE VAN DE GROOTE KERK TE ALKMAAR. Uit naam van de kerkvoogden van de Hervormde gemeente te Alkmaar heeft Donderdagavond de heer H. v. d. Kloot Meyburg uit Scheveningcn aanbesteed het uitvoeren van school werken in de Groote Kerk te Alkmaar, ten einde verder instortingsgevaar te voorkomen, in afwachting van de de finitieve restauratie van de kerk. Er waren voor deze aanbesteding zestig belangstellenden en aannemers uit verschillende provincies aanwezig. In totaal werden 38 biljetten ingele verd met bedragen varieerend van j 8.770 tot 19.030. Laagste was J. Apeldoorn te Egmond-Binnen, hoogste H. .Koorn te Alkmaar. De begrooting was 13.000. Onder het nu aanbestede werk is nog niet begrepen, hetgeen zal moe ten worden gedaan 0111 den westelij ken gevel aan den kant van het post kantoor te versterken en voor welk werk door het rijk deze week nog 5.000 werd toegezegd boven de 15.000 welke aanvankelijk beschik baar werden gesteld ter voorkoming van verder onheil. GEWAPEND VERZET' IN ATJEH. Aneta meldt uit Koetaradja, dat een patrouille onder leiding van luitenant De Raadt vier uitgewekenen van Gam- pong Leupong heeft doodgeschoten, op een afstand van 30 Km. van Koeta radja. De patrouille is hiertoe over gegaan, nadat deze uitgewekenen or den grooten weg, welke langs de Westkust leidt, gewapend verzet had den gepleegd. IJSSELMEERVÏSSCHERS. De directeur van den rijksdienst ter uitvoering van de Zuiderzeesteunwct maakt, in aansluiting op de bekend making van 6 Juli voor alle IJssel- meervisschers en onder verwijzing naar de mededeeling d.d. 16 Maart van den minister van waterstaat, dat ten aanzien van den bijslag voor IJs- selmeervisschers naar omstandighe den zou worden gehandeld, bekend, dat deze omstandheden thans van dien aard worden geacht, dat met ingang van 25 Juli de bijslag voor alle IJssel- meervisschers, die als „uitluitend hoekwantvisscher" zijn erkend, voor- loopig verlaagd wordt van tachtig pro cent op vijftig procent van den grond slag. ST AKING TE TILBURG. Woensdagochtend is een conflict uitgebroken tusschen de ambtenaren van den crisis-opsporingsdienst der Nederlandsche Zuivelcentrale en de di- als U het vandaag nog de nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop geeft, want daardoor zullen de afmattende hoestbuien tot staan komen en de benauwende slijm loskomen. reclie van een kleine particuliere melkinrichting St. Hermelindus in de Besterdstraat te Tilburg. Alle voorradige melk werd door de ambtenaren met behulp der politie in beslag genomen, zoodat het personeel, ongeveer 20 venters, niet kon uitrij den. Reeds geruimen tijd geleden is de directeur, de heer van der H., door den inspecteur van den opsporingsdienst gewaarschuwd tegen het gebruik ma ken van een bepaalde karnmachine, en niettegenstaande bij het laatste be zoek der ambtenaren de machine ver zegeld werd, ging de eigenaar rustig met het gebruikmaken ervan door, terwijl hij verder toeliet, dat een groot deel der venters niet van een voorge schreven ventvergunning voorzien hun werk verrichtten. Woensdagochtend nu barstte de bom. De ambtenaren legden beslag op den geheelen voorraad melk, een maatregel, die heel wat volk naar deze volkrijke buurt lokte en eiken dag zal worden voortgezet tot de directie de grieven uit den weg beeft geruimd. De betrokken venters zijn onmiddellijk per autobus naar Den Haag vertrok ken om daar ter plaatse persoonlijk hun belangen te bepleiten. LOONSVERHOOGING IN TEXTIELINDUSTRIE Te Hengelo is een bespreking ge houden tusschen de voorzitters van de vier fabrikantenvereenigingen in het Oosten des lands en de besturen dei- drie textielarbeidersorganisaties over de wenschen, door de laatstgenoemde bonden op 5 Juni aan de besturen der fabrikantenvereenigingen toegezonden. Na langdurige discussies verklaar den de voorz'itters der fabrikanten vereenigingen, dat zij niet kunnen in gaan op één algemeene loonsverhoo- ging, omdat de loonen in de textiel industrie zeer uiteenloopend en voor een deel zeer behoorlijk, zelfs boog zijn. De voorzitters zijn echter bereid op twee punten wijziging van de concept- loon- en arbeidsvoorwaarden te be vorderen door aan de leden hunner vereeniging voor te stellen 1. een betaalde vacantie van 21/ dag voor alle leden van het personeel, dat gedurende zekeren tiid in dienst is geweest, in te voeren. Op een voor- loopige regeling zal deze vacantie nog in den loop van Augustus van dit jaar gegeven worden, in afwachting van de definitieve regeling; 2. de 'vergoeding voor ploegen werk, uitsluitend voor het twee-ploe- genstelsel (dagploegen dus) te verhoo- gen van 5 op 10%, ongeacht het aan tal uren, dat in de ploeg gewerkt wordt. HET DRAMA IN HET WOON WAGENKAMP TE DUSSEN. Doodgestoken. Voor de rechtbank werd de straf zaak behandeld tegen den wagenbewo ner C. R., 21 jaar, koopman, zwerven de. thans gedetineerd te Den Bosch. Aan verdachte wordt ten laste ge legd, dat hij op 18 Mei 1937 te Dussen in het woonwagenkamp den wagenbe woner A. J. van Duppen van het leven heeft beroofd, door hem met een mes te steken en te snijden, tengevolge waarvan Duppen bezweken is. Er zijn in deze zaak 6 getuigen ge dagvaard, w.o. Dr. Pompe, Nijmegen, als deskundige. Er was geen ernstige aanleiding tot het misdrijf. Aanvankelijk heette het Akker's Abdijsiroop, thans nog versterkt en nog gcnceskrachtiger gemaakt, door toevoeging van de hoest-bedwingende stof codeïne, werkt als een balsem op de borst, keel en longen. Ze bevat een 20-tal kruiden, zooals de Aconiet en de Dro- sera. die ook door de geneeskundigen thans worden beschouwd als de heilzaamste stoffen ter bestrijding van de ademhalings-stoornissen. Elke lepel Abdijsiroop werkt verrassend snel op de ademhalings-organen, lost de slijm op, stopt den hoest, neemt de benauwdheid weg en ge neest de rauwe ontstoken plekken der slijmvliezen. ,,'s Werelds béste Hoest-siroop", zoo noemt men: Flacon 93 et., f .50, f 2.4"1, f 4.2n. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6