QËSCHIEOENlS OER fiERV. KERK TE BESOIIEN Tweede Blad Zaterdag 14 Augustus 1937 No. 65. De Echo van hetvZuiden. Waar de wijnstok vandaan komt. Bruin en niet verbrand. HOE MAKEN WE EEN ZEIL SCHIP? 1610—1935. Door J. van der Hammen Nicz. LXI. Wij hebben vroeger, bij de inciden ten tusschen den diaken Antonit Kuijsten en den predikant, al gezien, dat Johannes van Heijst een der vrien den of medestanders van Üs. Leemans was. Nog een andere medestander of geestverwant was de meermalen ge noemde Johannes Albertus van Dijck, huisschilder, een Hagenaar van ge boorte cn van den Hervormden gods dienst, gehuwd geweest met Cornelia Colthoff, dochter van wijlen Jacobus Colthoff en Clasina de Busch, en oom zegster van den Besoijcnschen school meester Johannes Colthoff (1736 1792). Nog andere geestverwanten (Patriotten) van Ds„ Leemans waren de Hervormde schepenen: Bastiaan Hendrikse de Rooij, Johannes Colt hoff, Denis Coppen, Hendrik Massig- non, Leendert Kuijsten, Hendrik de Graaf f en Adriaan Goedhart, terwijl de schout van de Werken, de secreta ris Vermeulen en de schepenen Jolian Cordij, Antonie Kuijsten en Hendrik Hagen tot zijne tegenstanders (Prins- gezinden) konden gerekend worden. Al de genoemde personen waren Her vormd. Over het algemeen genomen was het kerkbestuur der Gereformeer de gemeente te Besoijen ouderlin gen, diakenen, en kerkmeesters voorloopig op Leeman's hand. Tot zijn voornaamste politieke geestverwanten onder de Koomschen behoorden Francois Dalleu (oorspronkelijk D' Allcux), Adriaan Verlegh, Adriaan Pieren, Adriaan Cornelis Drossaerts en Dr. P. A. ülifiers e.a., allen Patri otten. Gelijk hiervoor reeds met een paar woorden is opgemerkt, beproefde men te Besoijen in den lijd, waarin wij nu zijn gekomen en dit in verband met de toenemende patriottische denkbeel den, onophoudelijk en met den meesN ten aandrang om de rechten van den ambachtsheer en het dorpsbestuur tegenover de Kerk meer en meer te ondermijnen en te beknibbelen. Moes ten sedert 1610 bij eenige verandering of verbouwing van het kerkgebouw altijd schout en schepenen geraad pleegd worden de schout was im mers opperkerkmeester, thans be gon men dat aloude recht te betwisten, daarin bijgestaan of gestijfd door den imponeerenden invloed van Ds. Lee mans, die toen reeds droomde over de scheiding tusschen Kerk en Staat, wel ke pas in 1798, na de omwenteling van 1795, haar beslag kreeg. De bovengenoemde Johannes Al bertus van Dijck, in 1785 kerkmeester, had hij het afsterven van zijn schoon vader Jacobus Colthoff op eigendun kelijke wijze eenige veranderingen in de kerk aangebracht en bepaaldelijk zlph de vrije bschikking over de ker- kebank van dien overleden schoon vader aangematigd. Volgens het regle ment op de stoelen en banken in de kerk van 1774 moest een eigen bank bij versterf van den bezitter aan de kerk vervallen. De bank van wijlen Jacobus Colthoff, wiens vrouw toen ook reeds overleden was, stond tegen den Zuidelijken kerkmuur, ten Oosten der regentenbank, en verviel dus aan de kerk. Maar wat had nu de kerk meester van Dijck gedaan? Zonder eenige kennisgeving of verzoek aan den schout had hij op kosten der kerk die geheele bank doen vertimmeren en tevens een middelschot daarin aangebracht, de eene helft bestemd voor vrouwen en de andere voor man nen, niettegenstaande het vroeger en kel een vrouwenbank was geweest. Zoodra zulks het gerecht was ter oore gekomen, werd door schout en sche penen in hunne vergadering van den 3 December 1785 besloten eene reso lutie daarover te nemen, hoofdzake lijk op de volgende punten neerkomen de: a. Heërcn schout en schepenen, als opperkerkmeesters, met bevreemding vernomen hebbende, dat de tegenwoor dige kérkineester Johannes Albertus van Dijck heeft kunnen goedvinden zich aan te matigen eene hem niet toe komende dispositie over eenige stoe len en banken in de kerk van Be soijen en o.a. over zekere bank, zijnde eene vrouwenbank, staande in 't Zui den der kerk en ten Oosten van de regentenbank, door het overlijden van Jacobus Colthoff aan de kerk verval len. 2) Het is de wijnslok, die ons de heerlijke druiven leveii. De wijnstok is van alle gewassen die, waarvan de mens het meeste profijt heeft weten te trekken voor zijn behoefte, voor zijn weelde, voor zijn genoegen en voor zijn lichamelijke gezondheid. De wijn stok is ook een der fraaiste vruchtdra gende planten. Zijn 0111 de muren en heg gen slingerende takken zijn dikwijls heel mooi, de wijnstok groeit in de Zuidelijke Europese landen zeer welig en vaak treft men daar vlak voor de mooie villa terrassen wijnstokken aan met mooie groene ranken, die daar werden neerge zet om de schoonheid van de omgeving te verhogen. De grote, brede bladeren, welke de wijnstok bezit, beschutten de vruchten in de loeimaanden tegen mogelijke regen vlagen, wind en koude. Ook de te felle zonnestralen zouden de vruchten kunnen doen verdorren, wanneer de bladeren zich niet beschermend over de druiven heenbogen. Als alle andere vruchten in de loop van het jaar zijn opgeraakt, kan men nog heerlijke druiventrossen beko men. De natuur zelf heeft ons het ge heim geleerd de druiven voor de winter maanden te drogen en als zodanig zijn de vruchten een genot en versterking voor zieken en gezonden. Men perst de wijn uit de druiven. De wijn was dikwijls een ongeluk voor drankzuchtige mensen, maar vaak ook een weldaad voor de zieken en gebrek- kigen. Ofschoon de Grieken en Romeinen de wijnstok ook reeds kenden, werden er toch in die dagen niet veel druiven ge kweekt. Italië was het eerste land in Europa, waar de wijnstok groeide. Vanuit Italië gingen de druiven over naaf Gallic, het tegenwoordige Frankrijk. De wijn teelt breidde zich in Frankrijk allengs meer uit. De koningen en de grote heren, die de regering van Frankrijk in handen hadden, deden ale mogelijke moeite om de uitbreiding van de druiventeelt in Frankrijk te bevorderen. Zij zagen voor Frankrijk een mooie toekomst wegge legd, want de druiventeelt werd steeds populairder en de druiven brachten veel geld op. Iedereen plantte in die tijd drui ven. Zelfs het kleinste boerengezin, dat men op zijn weg door Frankrijk tegen kwam, nodigde den vreemdeling uit tot een druivenmaaltijd. Tot in de paleis tuinen van de vorsten zag men de drui ven-stokken groeien. Later ging de wijnstok meer naar de Noordelijke landen over en ook in ons land heeft men uitgestrekte kassen met druiven. Alleen worden de Hollandse kasdruiven niet gebruikt om er wijn van te maken, doch zij worden alleen als fruit genuttigd. Een druif Is een tengere heester, en als de natuur haar niet ter hulp was ge komen door haar ranken te geven, welke zij kan gebruiken om muren en hekken te „omarmen", dan zouden haar mooie, kostbare trossen al gauw op de grond en in het zand vallen. De stengel van de wijnstok kan als het ware vormen aannemen. Zij kruipt als een slang omhoog en houdt zich stevig b. Dat hij in die bank eigendunke lijk een middelschot heeft doen zetten, ue eene zijde door vrouwen en de an dere zijde door mannen te gebruiken. c. Dat bij het reglement op de stoe len en banken in de voorschreven kerk uoor schout, schepenen en kerkmees ters van Besoijen ontworpen en eerst door den ambachtsheer en daarna door de Staten van Holland den 19 No vember 1774 goedgekeurd, in artikel 5 wel uitdrukkelijk wordt verordend, dat een stoel of bank, door overlijden van den bezitter vacant wordende, weder aan de kerk komt te vervallen cn schout, schepenen en kerkmeesters daarover naar welgevallen kunnen be schikken. d. Waaruit dus volgt, dat kerk meesters alleen, zonder voorkennis of goedkeuring van het dorpsbestuur, gelieel onbevoegd zijn tot eenige dis positie over vacante stoelen of banken 111 de kerk alhier. e. En dienvolgens hebben evenge- noemde schout en schepenen goed gevonden en geresolveerd mits dezen te improbeeren of af te keuren, gelijk zij improbeeren of afkeuren bij dezen, al hetgeen door den voorschreven kerkmeester uun Dijck is gedaan en verricht, en gelastten tevens genoem den kerkmeester het aangebrachte middelschot uiterlijk vóór of op Vrij dag 16 December 1785 op eigen kosten uit de bank te ruimen en die bank weder in den vorigen toestand terug ie brengen, enz. Kracntens bovenaangehaald besluit moest de kerkmeester van Dijck de be wuste bank weder in orde brengen, benevens meerdere eigenmachtig ge dane veranderingen herstellen, en deed dat ook, maar hij bleef wrokken en op middelen zinnen, daarin gerug steund door Ds. Leemans, 0111 de dorpsregeering den voet dwars te zet ten. Een andere, oogenschijnlijk onbe duidende, kwestie was even te voren en dus ook in 1785 ontstaan, doordal Ds. Leemans, die tol nog toe steeds een classikaal geld van 25 gulden jaarlijks had genoten, daarmede niet tevreden was en een grooter bedrag wilde hebben. De classis van Dor drecht, waaronder ook Besoijen en de meeste Langstraatsche dorpen ressor teerden, hield elk jaar vier vergade ringen, waarvoor de Langstraatsche predikanten sedert 1G1Ü aan reis- en verblijfkosten altijd bovengenoemde som van 25 gulden per jaar hadden ontvangen. N,u was 25 gulden in 1785 -.1: A vast, wanneer zij een steunpilaar heeft gevonden. Zij groeit steeds 0111 datgene heen wat zij met haar sterke ranken kan vinden. Dikwijls vindt men een wijnstok rond een boom gegroeid, welke dan ge heel 0111 de si am is gekronkeld. Wanneer men hem van de boom zou willen ver wijderen, diende men hem stuk te maken. In de warme landen als Italië, Spanje enz., laat men de wijnstokken langs de prachtige bergen opklimmen en enig mooi is het voor den vreemdeling 0111 te zien, hoe ze zich hoger en hoger om de steenrotsen slingeren en een weg naar hoven zoeken. De wijnstok kan eeuwenoud worden en is heel gemakkelijk te kweken. De na tuur zorgt eindelijk voor zijn groei. Het is zonlicht, veel zonlicht, wat hij nodig heeft en dan, als de zon is onder gegaan, een vrij aardig bedrag, gelijk staande met thans ongeveer 50 gulden. Maar Ds. Leemans dacht daar anders over. Al meermalen had hij, in dringende en nu niet zoo heel beleefde brieven aan kerkmeesters en het dorpsbestuur gericht, aanspraak gemaakt op een hooger clasisgeld en tevens 0111 aan zienlijke reparatiën aan de pastorie verzocht. Dit laatste was hem toege staan en de pastorie was thans volgens het oordeel van schout en schepenen zoo goed als nieuw. Doch van een verhoogd classisgeld wilde 't dorp niets weten. Dientengevolge zond Ds. Leemans in October 1785 het vol gende rekwest aan de Gecommitteerde Raden van de Staten van Holland: Geeft met schuldigen eerbied te ken nen Pieter Willem Leemans, predikant te Besoijen; dat de suppliant gehouden zijnde viermaal des jaars de Classicale ver gadering bij te wonen binnen de stad Dordrecht, negen uren van zijn woon plaats gelegen, welke vergadering ge woonlijk des Dinsdags 's morgens ten acht uur begint en niet voor Woens- dagssmiddags eindigende, vier geheele dagen met die reis heenloopen, waar voor de suppliant tot den jare 1783 van kerkmeesteren van Besoijen jaar lijks heeft genoten 25 gulden en alzoo voor elke reize van 4 geheele dagen 6 gulden en vijf struivers; dat de suppliant, considereerende dat het onmogelijk was om met die geringe toelage van penningen de reis- en teerkosten goed te maken, zulks den kerkmeesteren heeft gerepresenteerd, dan dat dezelven, kennis bekomen hebbende van UEd. Mog. appointement den 6 Mei 1627 verleend op een re quest van de classis van Dordrecht, waarbij de magistraten van alle plaat sen, onder de clasis van Dordrecht res- sorteerende, worden geordonneerd de supplianten te doen contentement of remboursement van penningen, die zij zullen hebben uitgeschoten op 't houden van de classicale vergaderin gen wel verre van meerder pen ningen aan den suppliant voor zijn reize toe te leggen, de betaling in 't ge heel van de hand wijzen en den sup pliant naar de magistraat van Besoijen renvoyeeren; dat de suppliant, die wegens het jaar 1784 nog voor dit jaar 1785 in 't geheel geen clasisgeld genoten heeft daarom bij de magistraat van Besoijen bij herhaling verzocht heeft, dan dat zulks door hun absoluut geweigerd wordt, terwijl het onder reverentie alleszints behoort dat de suppliant van water. In het paleis van Hampton-Court in de buurt van Londen is een wijnstok, die honderden jaren oud is en in de goede jaren meer dan 4000 trossen druiven op levert! I11 Frankrijk is een wijnstok, die ook heel oud is en jaarlijks 350 flessen wijn levert, tenminste als de oogst goed is. Men beweert, dat er over geheel de we reld 1400 soorten druiven zijn. Of dit aantal niet overdreven is, zal menigeen zich wel eens hebben afgevraagd, maar zo iets is natuurlijk heel moeilijk na te gaan. Het is bekend, dat de zuidelijke landen de heerlijkste druiven leveren, hoewel de Westlandse druiven, vooral in de laatste tientallen jaren, een ware we reldvermaardheid hebben gekregen. De tekening, waarop de niet zichbare lijnen met cijfers zijn aangegeven, geeft reeds menig waardevolle vingerwijzing, hoe men een zeilschip zelf kan maken, maar ik zal proberen, het jullie even uit te leggen. De ongeveer 35 c.M. lange romp wordt uit zacht Endenhout gesneden. De mid den-doorsnede staat rechts bovenaan af gebeeld, verder kan men de vorm op de tekening goed zien. Ik raad jullie aan de romp niet uit te hollen, dat is een tijd rovend werkje en geheel overbodig, wel kan men dunne houten plankjes, b.v. van een sigarenkistje aan de zijkanten aan de romp bevestigen, die dan de rai ling moeten verbeelden en met kleine spijkertjes aan de romp kunnen worden vastgetimmerd. Aan de kiel moet een tamelijk zwaar stuk lood worden vast gemaakt, zodat de boot niet kan om slaan. Mochten er scheuren in het hout zit ten, dan moeten deze met stopverf wor den dichtgestopt, waarna de boot enkele malen met olieverf moet worxlen geschil derd, zodat het hout niet meer poreps is en geen water meer kan opzuigen. De verhouding van de bodem tot de mast is 1:3. Deze mast A draagt de bij H en J door middel van dun ijzerdraad bij zonnebaden, zwemmen, sport, fiets- wandel- en watertochten wordt zonnebrand voorkomen met AMlLDA-zonnebruinciême. bronst en bruint tevens Uw huid prachtig. Flacon 90 ct. Tube 60 et. Doos 50 en 25 ct. zijn uitgeschoten penningen ter zake van het bijwonen der classicale ver gaderingen te Dordrecht, volgens UEd. Mog. voorgemelde dispositie van den 6 Mei 1627, werde gerembourseerd, en om 't welk te bekomen de suppliant genoodzaakt is zijn recours te nemen tot UEd. Mogenden; Weshalve de suppliant zich keert tot UEd. Mogenden, zeer ootmoedig verzoekende, dat UEd. Mog. de magis traat van Besoijen gelieven te ordon- neeren aan den suppliant op te leggen en te voldoen de somme van 50 gulden wegens classisgeld voor de jaren 1784 en 1785 en vervolgens voor reis- en teerkosten telken reize 16 gulden, zijnde 4 gulden daags, en alzoo jaar lijks 64 gulden, en daarvan te ver- leenen dispositie in forma. Bovenstaand rekwest werd door den procureur D. Soutman namens Ds. Leemans aan Gecommitteerde Raden aangeboden, die den 31 October 1785 daarop het volgende appointeerden: Zij deze requeste gesteld in handen van schout en schepenen mitsgaders kerkmeesteren van Besoijen, om hun Edel Mogenden daarop te dienen van bericht. Den 4 November 1785 werd dat ap pointement (met het request) door den „kamerbewaarder" A. Ente aan schout, schepenen en kerkmeesters, van Besoijen geïnsinueerd en toege zonden voor copie. In een volgend artikel zullen wij zien, wat het Besoijensche dorpsbe stuur op het verzoekschrift van Ds. Leemans antwoordde. Aanteekeningen 1) De familieleden Colthoff van welke twee, n.l. Simon en Johannes, pre cies 100 jaren (16921792) schoolmees ter te Besoijen geweest zijn en van welke het langst aldaar gewoond hebbende lid is geweest Helena Colthoff (t 1836), ge huwd met burgemeester Dirk Wijven zijn meercndeels voor 1800 naar elders vertrokken. Een der nakomelingen is de tegenwoordige kolonel of gepensioneerde kolonel Colthoff van het Ned. leger. 2) Die bank is verleden jaar afge broken. Zij werd langen tijd bezeten o.a.door de kinderen van Pieter Tref fers. te bevestigen stang D met de topvlag of een «wimpel. Alle masten moeten rond zijn in verschillende dikten. De mast B is tamelijk stevig, wat van groot gewicht is, omdat hij zich beweegt met een aan de gaffel C vastgemaakt zeil (No. 1), dat zowel van boven als van beneden tegen de'mast aanzit en heen en weer kan draaien. Dat zeil wordt met haken aan de mast vastgemaakt, wat op de tekening ondër de doorsnede van de boot duidelijk te zien is, daardoor kan het grote zeil steeds met de wind meedraaien. Het touw K onderaan de punt van het schip vast gemaakt, verhindert, dat het zeil te ver omslaat. Aan het eind van het zeil zit een kleine ring waar een ijzerdraad doorloopt dat van bakboord naar stuur boord loopt. Van de juiste bevestiging van de zeilen hangt het af of het schip zich zelfstandig in de wind kan bewegen. Alle andere zeilen 110. 2, het topzeil no. 3 de fok no 4 en het buitenzeil no. 5 zijn vastgemaakt en kunnen ongeveer zeven maal zo groot worden uitgeknipt als de tekening ze aangeeft. RAADSELS. SPREEKWOORDEN 1. Spreekwoord van 4 woorden 25 letters. 2, 7, 19, 13, 18, 6, 3, 25 kleedingstuk. I, 11, 4, 20, 5, 23, 16, 8 prentjes. 9, 17, 15, 24, 2 schuier, stoffer. 22, 10, 12, 1 mooie bloem. II, 21, 14, 19 niet kort. 2- Spreekwoord van 6 woorden 26 letters. 12, 17, 4, 16, 25, 7, 4, 9, 18 houtbe werker. 13, 2, 18, 26 huisdier. 8, 17, 18, 26, 3, 21, 18, 17, 11 struikel blok. 23, 15, 20, 7 lekkere vrucht. 16, 14, 3, 26, 6, 21 mama. 23, 10, 22, 11, 6, 21 meetwerktuig. I, 24, 5, 19 kleedingstuk. 3. Spreekwoord van 9 woorden 32 letters. II, 31, 8, 30, 15, 6, 17, 9 niet goed gevormd. 19, 10, 3, 13, 21, 22, 15, 6, 23, 8 kinder- vermaak. 24, 2, 20,. 3, 5, 2, 28, 12, 1 groot in 't hoofd. 32, 7, 10, 29, 14, 18, 28, 16, 30 een vervoermiddel dat spoedig uit onze ge meente verdwenen, zal zijn. 3, 16, 25, 4, 13, 26, 10, 27 behoort bij een. geweer.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5