HET VEERTIG-JARIG JUBILEUM DER PAROCHIE BERKDIJK 1897 - 1937. WEK DE GAL IN UW LEVER OP ch Nieuws (Vervolg). Het jaar 1922 was voor de parochie een jubeljaar. Berkdijk vierde op 15 Aug. zijn zilveren jubileum een zelf standige parochie te zijn. Berkdijk wilde voor die groote gave openlijk God dan ken. Die dankbaarheid uitte zich in de milde bijdragen, waarvoor een prach tige Kruisweg werd aangekocht bij den bekenden Bosschen kerkschilder A. v. Bokhoven; die dankbaarheid bleek ook in de magnifieke versiering der kerk. De feestcommissie had Gods Huis met verfijnden smaak tot een feesttempel gemaakt, die niet naliet een machtige ontroering te wekken bij alle belang stellenden. Een groote kroon, welke in 't mid denschip prijkte en waaruit in sierlijke bogen de roode en witte draperieën hingen, vormden met een schat van lachende bouquetten en kransen van gladiolen, hortensia's, palmen enz. een groot praalgewaad, terwijl de Faam in spreuk en dicht den dank der parochia nen vertolkte. In de eene zijbeuk lazen we: „Deze plaats Jieb ik uitverkoren en geheiligd-' en in de andere: „Heb dank o God voor al Uw weldaden". Voor den hoofdingang der kerk was een eerepoort opgericht met de spreuk: „Looft den Heer, want groote dingen heeft hij aan ons gedaan terwijl een chronicum in 't midden prijkte; een eere-poort, die iederen vreemdeling een halt scheen toe te roepen en aanspoor de het interieur der kerk te bezichtigen. Ook de verschillende buurtbewoners toonden hun groote dankbaarheid en vreugde, want hier en daar waren de wegen als 't ware herschapen in een allée van eerbogen; de versieringen wa ren met een kunstzinnigheid aange bracht, die men niet zou verwacht heb ben in zulk een landelijke plaats. Van de huizen wapperde overal de drie kleur. De jubeldag werd aangevangen met eene algemeene H. Communie, waar aan schier alle parochianen deelnamen. Om half tien werd een Solemneele H. Mis opgedragen door den Pastoor, ge- assisteert door den Eerw. Pater Vale rius als Diaken en den Eerw. Overste van het Missiehuis als Sub-diaken. Het zangkoor „Cecilia" versterkt met eenige goede krachten uit Kaatsheuvel, voerde „Missa Regina Coeli" van F. Arsfelser uit, terwijl de Eerw. Pater Valerius de feestpredikatie hield. Na de H. Mis zong 't koor uit dankbaarheid „Te Deum". 's Middags om 2 uur plechtig Lof, daarna hulde aan 't H. Hart. Begeleid door de Harmonieën Euphonia en Apollo zongen de honderden aanwezi gen „Aan U o Koning der Eeuwen". Inmiddels had zich op de speelplaats der jongensschool de optocht der Kindsheid geformeerd. Zeer prachtige groepen merkten we daarin op, o.a.: Jeanne d'Arc, de Keizerin van China met Hofdames enz., doch vooral de ori- gineele negerhut trok de aandacht. Een haag van kijklustigen stond op vele ge deelten aan weerszijden van den weg opgesteld. Tot slot gaven beide harmo nieën een buitengewoon geslaagd con cert bij de parochiekerk, waarna de voorzitter der feestcommissie allen har telijk dankte, maar vooral de beide har monieën voor haar medewerking die zij hadden verleend om met muziek den dag tot een onvergetelijken te maken. Op dien zelfden dag werd in één der lokalen der Bijz. Meisjesschool een Mis sietentoonstelling gehouden door den Eerw. Paters der H. Familie. Meer dan 2500 bezoeken waren gebracht om de verschillende voorwerpen uit de Missie te bewonderen. Een flink bedrag voor dat mooie doel was binnen gekomen. Ook vierden de volgende'koristen hun zilveren jubileum, n.l. de heeren: L. van Gulik, J. Dirksen, A. van Boxtel en J. van Amelsfoort. Deze laatste her dacht tevens zijn 25-jarig kosterschap, den dag, waarop hij een kwarteeuw z'n beste krachten gegeven had in den dienst des Heeren en bij alle kerkelijke plechtigheden steeds present was ge weest. De Weled. Zeergel. heer W. de Both had 't plan gevormd de zieken verpleging 't Wit-Gele Kruis op te richten voor Kaatsheuvel en Berkdijk. Hij stuitte echter op de groote moeilijk heid religieuse verpleegsters, die haar taak aan de lijdende menschheid zouden verleenen, te krijgen. De ZeerEerw. heer Pastoor J. van Enschot, wist de Algemeene Overste te Schijndel te be wegen haar toestemming te geven, dat de Eerw. Zusters van Berkdijk haar krachten daaraan mochten geven. De knoop was nu doorgehakt. Wat een weldaad deze gezondheidsdienst voor de menschelijke samenleving is, weet eenieder uit ervaring of van nabij; nie mand zou deze sociale instelling gaarne missen. In 1922 maakte men een begin met 't bouwen van den ongeveer 40 meter hoogen watertoren, bijna totaal opge trokken uit steen en ijzer. Na de vol tooiing werd onze parochie aangesloten aan de waterleiding van de West-N.- Brab. Waterleiding Mij. Dat dit een weldaad voor Berkdijk is geweest, zul len velen niet beamen, wegens den ex- orbitanten prijs die voor 't water ge vraagd wordt. Berkdijk vierde 5 Juni 1923 wederom feest. Immers, de tegenwoordige Pas toor herdacht zijn zilveren priesterjubi leum. Ofschoon Z.Eerw. de hulde, wel ke dien dag werd gebracht, niet had ge zocht, zelfs niet verwacht, en dat zij toch was gekomen, moest voor hem het bewijs zijn, hoe de Berkdijkers den priesterlijken arbeid waardeeren en zijn herderlijke zorgen op prijs stellen. Ge ven wij nog even een kort overzicht hoe de parochianen dien dag hebben her dacht. Het interieur der kerk was evenals 't vorige jaar, op bijna dezelfde wijze, door rappe en kunstzinnige handen versierd, terwijl de weg van de pastorie naar de kerk door draperieën, guirlan des en bloemen in een prachtige allée was herschapen. Om 7 uur 's morgens een stille H. Mis, waaronder algemeene H. Communie der Parochianen. 9 uur. Opstelling van den feeststoet voor de pastorie: le Jongens der Bijz. school met personeel; 2e Berkdijk's mu ziekcorps, bestaande uit parochianen die muzikant waren bij Euphonia en waaronder eenige van de beste muzi kanten van genoemd gezelschap, onder directie van den heer L. v. Gulik; 3e Meisjes der Bijz. School; 4e Bruidjes; 5e Jubilaris met familie; 6e Kerkbestuur; 7e Feestcomité; 8e Bruidjes. Onder 't zingen van een jubellied door allen, met begeleiding der muziek, trok de stoet naar de kerk; half tien Solemneele H. Mis, opgedragen door den Jubilaris met assistentie van zijn broer, den Zeereerw. heer v. Enschot, Pastoor te Neerasselt als Diaken en een ZeerEerw. Pater van 't Missiehuis als Subdiaken, terwijl de feestpredikatie werd gehouden door de Weleerw. Zr.- Gel. heer J. P. Gloudemans, Professor aan de St. Antoniusstichting. Na de H. Mis uitvoering der Feest cantate „Priesterglorie". Van 12 tot 1 uur receptie op de pastorie, waar velen, ook uit Kaatsheuvel hun gelukwenschen kwamen aanbieden. Door den heer H. de Bruin, voorzit ter der feestcommissie, werd het cadeau der parochianen, zijnde een Kazuifel met Dalmatieken, vervaardigd van schitterend goudlaken en geleverd door de firma Jansen uit Tilburg aangebo den. De Eerw. Zusters verrasten den jubilaris met de consecratiebei, die ons heden waarschuwt, als een H. Dienst begint en ons dagelijks attent maakt, dat 't voornaamste deel der H. Mis, de H. Consecratie, geschiedt. Door de fa milie van Enschot uit Goirle werd een prachtig orgel geschonken, want de kerk was 't nog geen rijk, zoodat de be geleiding van den zang door den heer A. van Boxtel op een harmonium ge schiedde. Dit orgel werd geleverd door de firma B. Speith, Orgelbouwer, Riet berg, Westfalen, en bestaat uit 20 re gisters, n.l. 5 boven- en 15 beneden- klavier. De vijf boven-registers zijn: vivre prestant 8 voet, salicionaal 8 v., vox coelestis 8 c., gedekt 8 v. en fluit 5 v. De vijftien beneden-registers: trompet 8 v., tixtuur 22/3, octaaf 4 v., halffluit 4 v., gamba 8 v., prestant 8 v., bourdon 16 v., subbas 16 v., vioolbas 16 v., octaafbas 8 v., 2 suboctaafkoppel, Pedaalkoppel I en II, Manuaalkoppel II en I, 6 knopregisters, waaronder een automatische pedaalomschakeling, als ook een register crescendo voor pedaal omschakeling. Bovendien is 't voorzien van een register voor inschakeling vrije combinatie enz. benevens 2 octaven voor voetpedaal. 1 uur hulde der kinderen van beide scholen, aanspraken, feestliederen, aan bieding van 't cadeau der jeugd,n.l. een drietal canonborden. 2.30 uur plechtig Lof. Tijdens dit Lof was 't koor versterkt, evenals 's mor gens onder de H. Mis, met eenige goe de krachten van 't Missiehuis en zong de welbekende operazanger L. v. d. Zanden, verbonden aan de Staats- opera te Berlijn, met begeleiding van den vermaarden musicus J. Heerkes uit Tilburg „O Salutaris Hostia" en „Ave Maria". Toen zijn sonore geluid voor velen onverwacht door de kerk klonk, vergaten de devote aanwezigen hun gebed, om te luisteren naar den be koorlijken zang, die door Gods Huis rolde. 7 uur sereanade, gevolgd door een concert door de Harmonie Apollo; 8J^ uur serenade met concert door Eupho nia.. Daags na 't feest werden de kin deren op royale wijze onthaald en had den des namiddags op 't voetbalterrein ten Westen van den weg Kruisstraat- Loonschendijk kinderspelen plaats, on der leiding van 't personeel der beide scholen. Op denzelfden dag had des avonds een bijeenkomst plaats van 't feestcomité, colectanten enz. in 't café van P. Wagenmakers, waar een trac- tatie werd gegeven. Reeds lang had Bertus van Gulik met 't plan rondge- loopen een éigen muziekcorps te bezit ten, meermalen had hij zijn wensch ge uit en op dezen avond achtte hij het oogenblik gunstig zijn ideaal verwezen lijkt te zien. Hij verzocht den heer de Bruin zijn hartewensch bekend te ma ken en 't resultaat was, dat een zestal aanwezigen ongeveer 300 bijeen brachten. Bertus voelde zich overgeluk kig. Zijn droom zou nu werkelijkheid worden. De bal was aan 't rollen ge bracht en weldra was de vereischte som bijeen, zoodat de fa. Kessels uit Til burg begin Juli eenige instrumenten af leverde. Naar den voornaam van den Pastoor werd de Harmonie „St. Jan" genoemd. De R. K. Jongensschool, die in 1921 in bruikleen aan 't kerkbestuur was af gestaan, werd in 1923 het eigendom van genoemd bestuur, nadat de school eerst gerestaureerd en voor een groot gedeelte van nieuwe schoolmeubelen en leermiddelen voorzien was. De R. K. Kiesvereeniging werd in 1925, nadat den Weled. Zeergel. heer Dr. Moller een opwekkende rede had gehouden, met een flink aantal leden opgericht. 1928 bracht voor onze parochie wat de verlichting enz. betreft een groote verbetering. Na veel confereeren, cij feren enz., besloot de Raad eindelijk, onder garantie dat jaarlijks een zeker kwantum kilowatt moest verbruikt wor den, de electrische kabel, die toen reeds tot. de Dongensche straat lag, door te trekken tot ongeveer 25 M. ten Wes ten van de kerk en werd deze van elec- trisch licht voorzien. 11 Nov. 1929 herdacht Z. Eerw. zijn koperen feest als pastoor der parochie. Op bescheiden feestelijke wijze werd deze dag gevierd. De parochianen meenden met een cadeau een bewijs van erkentelijkheid en dankbaarheid te moeten geven en verrasten hem met een staande gongklok, ook personeel en kinderen der beide scholen lieten zich niet onbetuigd en boden een boeken molen en een schemerlamp aan. Mgr. Völker met zijn kapelaans, kerkbe stuur, onderwijzend personeel en eenige anderen, kwamen Z.Eerw. 's middags complimenteeren. Op initiatief van den Pastoor werd 27 Dec. 1931 't Crisiscomité opgericht, dat zeer veel verlichting heeft gebracht in de gezinnen, waar gebrek heerschte. Om aan den wensch van Z. H. Exc. den Bisschop te voldoen en wijl de Pastoor overtuigd was, dat de school vrije jeugd behoefte heeft aan voortge zette vorming en leiding, dat ook haar godsdienstkennis en godsdienstig leven vooral in dezen tijd versterking noodig heeft, dat de zedelijke gevaren tegen woordig overal bestaan in onzen tijd van snelle verplaatsing met fietsen, trei nen en bussen naar nabije steden, dat de katholieke jeugd goed wordt ont wikkeld tot degelijke menschen, die in edeler dingen hun genoegen weten te vinden dan in fietsen, bioscoop en her bergbezoek, tot degelijke menschen, die het gezonde element, dat in de steden helaas maar al te zeer achteruit gaat, helpen versterken, deden den Z.Eerw. heer Pastoor besluiten een Parochie huis te bouwen. 28 Sept. 1931 was 't, ontworpen door architect Prins, vol tooid. Op zeer feestelijke wijze had dien dag de inzegening en opening plaats, waarbij tegenwoordig waren verschil lende Eerw. heeren Geestelijken, 't Col lege van B. en W., de heeren medici, 't Bestuur van 't patronaat van Kaats heuvel enz. en vele parochianen. Ver schillende sprekers feliciteerden den stichten met zijn prachtig gebouw en uitten den wensch, dat 't voor de paro chie veel heil en zegen mocht afwerpen. Om den zwaren finantieelen last, die dezen bouw van de parochie vergde, eenigszins te verlichten, werd bij die gelegenheid een fancy fair op touw ge zet. Een stroom van belangstellenden en nieuwsgierigen, vooral uit Kaatsheu vel, bezocht dien dag 't Parochiehuis, zoodat deze liefdadigheidstentoonstel ling een aardig dubbeltje in 't bakje bracht. Onder 't motto: „Met moed en vertrouwen, met God en voor God", werd begonnen. Successievelijk werden opgericht en in 't nieuwe gebouw on dergebracht: Patronaat, K.J.V., K.J.M., Gilde, J. W., R.K. tooneelclub. Jonge Wacht. De leiding was hoofdzakelijk in handen van de Eerw. Paters van 't Missiehuis, die reeds jaren het zware werk van den Pastoor hielpen verlich ten door hun assistentie in de parochie. Ook de R.K. Voetbalclub „Rapid", opgericht in 't voorjaar 1932, die aan vankelijk haar terrein had op de heide aan den Dreefschen weg, werd er ge huisvest. Z.Eerw. liet achter het Pa rochiehuis een prachtig omheind ter rein aanleggen, waar d e sport van Berkdijk hoogtij viert. Bij deze gele genheid werd ook het kerkpad meer in westelijke richting verlegd. 16 Juli 1933 ging voor de parochie ook niet ongemerkt voorbij. De R.K. Jongensschool bestond 12J^ jaar, ter wijl 't Hoofd zijn koperen jubileum als zoodanig herdacht. Speelplaats en school waren met guirlandes en bloemen versiert. Des morgens werd een H. Mis uit dank baarheid opgedragen, daarna feestelijke bijeenkomst in de school; cadeaux wer den aangeboden, de kinderen getrak teerd en 's middags hadden kinderspe len plaats, waarbij ieder een prijs ont ving. 's Avonds bracht de Harmonie St. Jan 't Hoofd een serenade. Door de St. Vincentiusvereeniging met medewerking van den ZeerEerw. heer Pastoor, werd in 1934 de spijsko- kerij opgericht. Een vijftigtal kinderen ontvangen daar gedurende de winter maanden dagelijks een warmen en voedzamen maaltijd, die door de lief devolle zorgen der Eerw. Zusters ge heel belangeloos wordt bereid en opge diend. Deze verheven sociale instelling dwingt onze sympathie en waardeering af. Blijft daarom, parochianen, wanneer in de toekomst in geld of natura uw onmisbaren steun gevraagd wordt, deze pracht-instelling schragen, opdat zij staande kan blijven. Ook dienen we te vermelden, dat de laatste jaren de wegen en waterloopen veel verbeterd zijn. Een goede sintel- weg bij droog weder wel wat erg stoffig naar Kaatsheuvel, waarover verreweg 't meeste verkeer gaat, is aan gelegd; het bekende paadje tusschen de akkers en weiden, dat men indertijd door den grooten tegenstand der pa rochianen niet durfde af te sluiten, is nu door de wegverbetering ongemerkt" opgedoekt; de communicatie met St. Joachimsmoer is door een dito weg tot stand gekomen, terwijl fietspaden zijn aangelegd. Eindigen wij dit artikel met den wensch, dat de Algoede den Katholie ken boom, destijds door Pastoor de Bont geplant en die in deze vervlogen 40 jaren zulke rijke vruchten heeft af geworpen, in de nieuwe periode even vruchtdragend moge blijven voor onze parochie. Moge de Gever van alle goed Zijn onmisbaren zegen aan onze parochie blijven schenken! B. Het programma der feestelijkheden ter gelegenheid van het 40-jarig jubi leum op Zondag is als volgt: Zondag 15 Aug. 's morgens 7 uur stille H. Mis, waaronder algemeene H. Communie der parochianen. 10 uur Solemneele H. Mis met assis tentie en feestpredikatie. 12J/2 lj/2 Receptie in 't Parochie huis en aanbieding cadeau der paro chianen. 3 uur Plechtig Lof met zegening der kinderen en opdracht aan 't Kindje Je zus. uur Groote optocht der H. Kindsheid. Na afloop traktatie der kin deren. 8 uur Concert door de Harmonie St. Jan. Laat Zondag de vlaggen wapperen!! D e verdeeling van Palestina. Het Zionistencongres te Zürich heelt met 300 tegen 158 stemmen de motie aangenomen, welke de Executieve machtigt om met de Engelsche regeering voorwaardelijke onderhandelingen te voeren, met verwerping van het verdeelingsplan, zooals het daar ligt, dat onaanvaard baar wordt genoemd. Twintig afgevaardigden waren afwezig; zeven onthielden zich van de stemming. De onlusten in Syrië. In Syrië duren de onlusten nog steeds voort. Bij de onlusten van Woensdag hebnen de rebellen een douanepost geplunderd en geschoten op twee officieren, die niet getroffen werden. Een gemotoriseerd detachement is derwaarts gezonden, terwijl de luchtmacht de rebellen achtervolgt, üp drie plaatsen hebben de vlieg tuigen bommen geworpen. Daar de opstandelingen niet rea geerden, gelooft men, dat de bewe ging onderdrukt is. Niettemin heb ben zich ook elders incidenten voorgedaan. Te Djezireh is een postwagen met de inzittenden ver dwenen. Aan het station te Aleppo is een aanzienlijke zending patronen en munitie, bestemd voor de op standelingen in beslag genomen. Ook had er nog een bomaanslag plaats op de woning van dr. Hassan Toead, afgevaardigde van het natio nale blok. Een Duitsch-Engelsch persconflict. Tusschen Londen en Berlijn is een pers-incident gerezen, dat van wijdere strekking is dan men aan vankelijk kon vermoeden. Zooals bekend, heeft de Londen- sche regeering de verblijfsvergun ning ingetrokken van eenige te Londen werkzaam zijnde Duitsche journalisten, voornamelijk verbon den aan den nat.-so.ialistischen »Zeitungsdienst Graf Reischach«, waaraan een zekere dr. v. Langen in de Engelsche city de leidende persoonlijkheid is, wegens veimoe- dens van spionnage ten gunste van Duitschland. Een dag daarna kwam de Duitsche regeering met een besluit, dat vol doening moest schenken aan de «openbare meening« en dat als repressaillemaatregel de nazi-eer moest redden de hoofdcorrespon dent te Berlijn van het grootste Britsche dagblad »de Times«, Mr. Ebbutt, had officieel aanzegging gekregen om binnen veertien dagen Duitschland te verlaten. Nadere berichten uit Berlijn, die doen vermoeden dat de Duitsche regeering nog andere Britsche jour nalisten uit het land zal zenden, hebben in Londensche regeerings- kringen eenige opgewondenheid veroorzaakt, daar men algemeen van meening was, dat geen verdere repressailles zouden genomen wor den. De Spaansche Burgeroorlog. Franco bereidt een aanval op Santander voor. 80000 nationalisten verzamelen zich. De herhaalde bombardementen van Santander door nationalistische vliegtuigen zijn, volgens de van het Noord-Spaansche front ontvangen berichten, het voorspel tot een nieuw offensief van Franco's strijd krachten in dezen gevechtssector, waar tengevolge van de laatste gevechten bij Madrid, die de aan- wezigneid van een omvangrijke troepenmacht vereischten, geduren. de vijf weken een gevechlspauze heeft geheerscht. Generaal Franco heeft thans aan het Noord-Spaansche front weder een leger van tachtig duizend man onder commando van Davilla en Aranda geconcentreerd, om daar mede een beslissenden slag tegen Santander te leveren. Tegenover de witte strijdkrachten staan honderd twintig duizend man van den vijand, die echter slechts betrekkelijk weinig tanks en vlieg tuigen bezitten en die bovendien gebrek hebben aan munitie en aan brandstof voor het luchtwapen en de gemotoriseerde eenheden. In afwachting van den aanval der nationalisten op Santander, heeft de Valencia-regeering een beroep gedaan op Frankrijk, zoo spoedig mogelijk schepen naar Santander te zenden voor vluchte- lingentransporten, aangezien de beschikbare booten niet voldoende zijn, om de burgers uit hel gebied van Asturie te evacueeren. Bommen bij een Engelsch oorlogsschip. Weer zijn twee bommen uit een rechtsch vliegtuig terecht gekomen nu vlak bij den Engelschen tor pedobooljager Foxhound, varende in de Spaansche wateren. Ook zijn een paar granaten uit rechtsche gewapende treilers in de buurt van hetj Engelsche scbip in zee gevallen De Foxhound bevond zich op een plaats, waar de regeeringstorpedo bootjager Ciscar in gevecht was met den rechtscben mijnlegger Jupiter en mat een rechts gewapend koopvaardijschip. Wellicht hebben de rechtsche schepen de Foxhound voor de Ciscar gehouden. Radio nacional heeft medegedeeld, dat in het antwoord van generaal Franco op de Britsche protestnota inzake het bombardement van de «British Corporal« het bewijs wordt geleverd, dat de nationalisten geen schuld aan dezen en andere ge heimzinnige aanvallen hebben. De toestand In het Oosten De Japanners zetten een offensief in. Nankau in brand geschoten. De sinds lang verwachte gevech ten tusschen de Japansche troepen en de strijdkrachten van 't centrale Chineescbe leger in het Zuiden van den Nankau pas, op 50 kilometer ten Noorden van Peiping aan de spoorlijn Peiping Soei Joeau, zijn begonnen. De Chineezen, die daar in een hevigen strijd met de Japanners verwikkeld zijn, maken deel uit van de 89ste divisie van generaal WangTsjoeng-Lien. De Japansche troepen gaan over tot een aanval op de stad Nankau, die tengevolge van een hevig bom bardement in vlammen staat. De Nankau-pas ligt in een zeer moeilijk begaanbaar bergterrein en vormt stategisch het belangrijkste punt voor de bescherming van Peiping en voor operaties tegen Kalgan. De Japansche troepen hebben gisteren opnieuw een aanval op den Nankau pas gedaan, een nieuwe aanval, die bewijst dat de vorige aanvallen in de vorige en in het begin van deze week geen succes en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal ln de in gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisne wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bü apothekers en drogisten in flacons van 0.76.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6