Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Binnenlandsch Nieuws. ANNE FEUILLETON „KOORDBRABAIID" Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD UMMER 66. WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1937. 60c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel: minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Langere overgangstermijn voor autokoplampen. Momenteel wordt een wijziging van het motor- en rijwielreglement voorbereid aangezien het in de practijk niet mogelijk zal zijn alle autokoplampen voor 1 Januari 1938 te keuren. De eergisteren in de Staatscourant gepubliceerde keu- ringseischen gelden namelijk alleen voor nieuwe koplampen. In be voegde kringen staat men uiterst sceptisch tegenover de vraag, wie de lantaarns zou moeten keuren van de bijna 200.000 auto's en motorrijwielen, die al in gebruik zijn. Ook zou het vaststellen van eischen voor die keuring in de practijk op schier onoplosbare moei lijkheden stuiten. Daarom ligt het in de bedoeling om den overgangs termijn, welke thans nog slechts ruim 4 maanden bedraagt, voor- loopig tot medio 1938 te verlengen. Het is zeer waarschijnlijk, dat men bij deze gelegenheid tevens een lateren datum zal vaststellen voor de leveriug van het verplichlerijwiel- achterlicht, zoodat dit niet met ingang van 1 Januari op onze fietsen zou moeten zijn aangebracht. Drie keer per week naar Indië. Op 2 October a.s. zal de K.L.M.- dienst op Indië worden uitgebreid en zullen voor het eerst drie vlieg tuigen per week naar gindsch ver trekken. Op 9 October vertrekt het eerste vliegtuig van den nieuwen dienst uit Batavia. De Douglas DC 3-vliegtuigen van de K. L. M. Op Waalhaven zal de Douglas DC-3 Ph. ALP. Pelikaan, het laatste van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLIIYS. (Nadruk verboden). John fronste de wenkbrauwen. Ik kan straks dat ding wel afgeven. Laten we een rustige lunchroom opzoe ken, waar we kunnen praten. Neen, verzette Anne zich. Ik heb maar een half uurtje tijd en moet het pakje zelf versturen. Onzin. Ik heb gezegd, dat ik het zelf zou doen. Waarom wil je me eigenlijk spre ken? Ik heb je gezocht van het oogenblik af, dat ik terug ben. De smartelijke scha duw, die over haar oogen trok, deed hem pijn. Waarom? Nu, in de eerste plaats omdat ik je wilde vinden; ten tweede och, ik heb nu eenmaal een obstinate natuur. Het scheen alsof ze allemaal samenspanden om mij niet te vertellen, waar je was... Hij brak abrupt den zin af, een beetje verlegen. Dit was eigenlijk heelemaal niet wat hij had willen zeggen. Anne's helderen blik bleef een oogen blik op hem rusten toen zei ze met van de elf DC-3-vliegtuigen, die de K.L.M. aanvankelijk had besteld, arriveeren. Zooals men weet, is de «Pelikaan» het toestel, dat gemaakt is in de plaats van de»Pluvier», die in Amerika bij de proefvluchten is verongelukt. In de werkplaatsen van het Rotterdamsche vliegveld zal het vliegtuig worden schoongemaakt en gemonteerd, waarna het naar Amsterdam gevlogen zal worden, op Schiphol zal de radio.installatie in het toestel worden gebouwd. Er volgen nu in totaal nog zeven Douglas DC-3-vliegtuigen. Men ver wacht nog dit jaar de »Buizerd», de »Emoe» en de »Gier» en in het be gin van het volgende jaar de vier resteerende, die de K. L. M. dezer dagen bij Fokker heeft besteld. Nederland zendt een torpedo- bootjager naar Sjanghai. Met het nog op de veiligheid dei- Nederlanders te Sjanghai is de Ne. derlandsche regeering in contact getreden met de Ned.-Indische re geering, als gevolg waarvan Hr. Ms. torpedojager »Van Galen» onder commando van luitenant ter-zee le klasse J. H. Hontsmuller, uit Soera baja naar de wateren van Sjanghai is vertrokken ten einde zich daar voor assistentie gereed te houden. De »Van Galen» zal Tarakan en Manilla aandcen voor het innemen van olie. Vermoedelijk zal hetschip 23 Augustus te Sjanghai arriveeren. Tevens heeft, op verzoek van de Nederlandsche regeering, de Ko ninklijke Paketvaart Maatschappij het vertrek van het s.s. «Tasman» uit Sjanghai met het oog op even tueel noodig blijkende evacuatie van landgenooten, uitgesteld. Dit schip een slem, vol weemoed, maar toch ook met een gedecideerde klank er in: Ze hadden groot gelijk. Ik wildt ook niet gevonden worden. Je moet me beloven aan niemand te zullen vertellen, dat je mijn schuilplaats ontdekt hebt. Je moet me heusch met rust laten. Een oogenblik liepen ze zwijgend ver der. Dit gedeelte van Malmesbury Terra ce was heel stil een rij deftige, oude huizen met zware gordijnen voor de hoo- ge ramen. Daarna kwam de drukke High Street waar in beide richtingen trams met luid belgerinkel en schurend me taalgeluid voorbij gleden, en auto's en vrachtwagens benevens een onophoude lijke wedren van fietsen, die de rest van den rijweg vulden. Ik kan je niet met rust laten, weer streefde John norsch. Och, alsjeblieftHet werd op smee kenden toon, nog bedroefder dan zoo even gezegd. Neen, ik kan het niet. Een lange pauze. Toen Waarom niet? John bleef het antwoord schuldig; hij wist niet wat hij zeggen moest. Dit was wel de manier om haar te prikkelen; vrouwen vinden nu eenmaal niets ver schrikkelijker dan hun eigen woorden in een lang zwygen te hooren bezinken. Hoe heb je me gevonden? viel ze ongeduldig uit. Niemand wist het en ik ben pas twee dagen bij Fossick Yates. Ik heb al den tijd dat ik in Londen ben, mijn best gedaan om je te vinden. Ik ben ongerust over je geweest. Ik wilde weten of je het goed maakte. ligt thans te Woesoeng op de rivier. Hier te lande is bericht ontvangen, dat er te Sjanghai geen Nederland sche slachtoffers te betreuren zijn. De Jamboree. Bij het verlaten van ons land heeft de Chief Scout Lord Baden Powell tot den pers- en propagandadienst van de Wereldjamboree een brief gericht, waarin hij uiting geeft aan zijn dankbaarheid voor de schitte rende wijze, waarop de pers het hare heeft bijgedragen tot het wel slagen van de Wereldjamboree. Voorts verzoekt Baden Powell zijn dank over te brengen aan hel Nederlandsche volk en in het bij zonder aan de bevolking van Bloe- mendaal en Den Haag, voor de grootsche en hartelijke ontvangst, welke de Wereldjamboree en het Internatinale Padvinders-Congres is bereid. De vleeschvergiftiging te Harendarspel. De Vleeschkeuringskring Oudkar spel, waarbij de gemeente Haren- VERZEKER U BIJ DE Hoe ben je er achter gekomen, waar ik was? De klank van haar stem werd steeds scherper. Tot haar groote verbazing begon hij plotseling te lachen. Dat was puur toeval! Ik heb alles in het werk gesteld om je te vinden heb Jan en alleman aan het hoofd gezeurd om wat over je te weten te komen. Maar zonder succes! En toen ik tenslotte be gon te vreezen, dat ik voor een blinden muur stond wel, toen zag ik je onver wacht. De kleine Fossick Yates hield net zoo lang aan, tot ik eindelijk beloofde bij hem te komen, om zijn collectie te zien. Het was niet bepaald een amuse ment, zooals je begrijpt. En opeens, vond ik jou. Maar hoe wist je ik begrijp niet hoe wist je dan hoe kon je weten, dat ik het was? Ik zag het aan je hand. Aan mijn hand? Ja, toen die langs mijn schouder reikte en je zeiGerstewater. Maar hoe is het mogelijk, dat je mijn hand kende? Je hebt die nooit gezien je hebt mij nooit gezien. Toch wel, ééns. Ze waren nu aan het eind van "Malmes bury Terrace. Het drukke verkeer van High Street golfde voorbij als een be wegelijke, snelstroomende rivier. Bij het laatste der deftige huizen bleef Anne staan. Wanneer? vroeg ze nieuwsgierig. Wanneer heb je me gezien? Ik ben vree- selijk benieuwd. John voelde een eigenaardige tegenzin karspel behoort, vergaderde naar aan leiding van dein die gem. heerschen. de paratyphus-epidemie, die veroor zaakt is door een geslacht, ziek veulen. Na breedvoerige besprekin gen, is besloten den keurmeester, den heer U. Wester, volgens art. 22 van het ambtenarenreglement, een schriftelijke berisping toe te dienen wegens ernstig plichtsverzuim. Voorts is besloten de noodslacht- plaats, gevestigd bij J. Duin te Kerkebuurt tot nader ordertesluiten. Levering van haringaan Rusland* De reedersvereeniging voor de Nederlandsche haringvisscherij heeft Maandag haar eerste contract met Rusland afgesloten voor de levering van haring vangst-1937. Het betreft hier een partij groot 26.000 Schotsche vaten. Hiervan moeten 13.000 vaten worden geleverd in de eerste helft van de maand September a.s., het restant moet in de tweede helft van September worden geleverd. De levering geschiedt f.o.b. Botterdam.* Meer geld voor de wegen. De K.N.A.C. heeft in een adres aan den minister van waterstaat aangedrongen op het beschikbaar stellen op de rijksbegrooting 1938 van een grooter bedrag dan het wettelijk minimum voor den aanleg en verbetering van rijkswegen. Ook vorig jaar heeft de K.N.A.C. hierop aangedrongen, omdat reeds een groote achterstand in den aan leg van 't primaire wegennet moest worden geconstateerd. Zoo bedroeg het verschil tusschen de voor dit doel uitgetrokken en verwerkte be dragen in de jaren 1927 1934 niet minder dan f47.6 millioen. Met voldoening kan worden ver meld, dat inderdaad op de verkeers- fondsbegrooting 1937 boven het wettelijk minimum een bedrag van ongeveer f10 millioen op den kapi- taaldienst ter beschikking werd ge steld. Helaas moet daarnaast ver meld worden, dat door het zonder om het te vertellen. Hij bloosde licht; toen schitterde er iets in zijn oogen. Je hebt me beloofd, te zullen huilen, als ik sneuvelde. Heb ik dat gezegd? Negen jaar geleden, op Waveney. Maar voor vandaag had ik je nog nooit gezien. Je vergeet gisteren en nog een keer en dan voor negen jaar op Waveney, toen je zoo plechtig beloofde te zullen schreien. Ik Beloofde ik dat? Oh.Verre heugenis begon in haar geest te scheme ren Was je was je gewond? John knikte. Ik liep nog moeilijk. Ik had een ver wonding gehad. Het was in 1917. Ik moest binnen een week weer naar het front terug maar eerst wilde ik Wa veney eens zien; ik was er nog nooit ge weest. We raakten aan het praten en je vroeg of ik geen familie had en toen ik neen zei, deed je erg in je nopjes en be weerde, dat het schitterend was, want dan hinderde het ook niet als ik zou sneuvelen. Dat kan ik toch niet gezegd hebben. Ja zeker, dat heb je heusch. Je zei het in volle ernst. En toen was je toch wel een beetje bang, dat je mij verdriet met je woorden gedaan had en je be loofde, dat je het erg naar zou vinden, als ik gedood werd. Anne's gezichtje klaarde op in beko rende herinnering. Ze zag er nu jongeT uit verward en verlegen; maar in haar oogen was een schalksche twinkeling. Was jij die mijnheer, waarmee ik meer op den kapitaaldienst plaatsen van een gedeelte (f 4.3 millioen) van het wettelijk minimum het weg verkeer t.z.t. nog eens rente en af lossing moet betalen van dit bedrag, dat reeds in dit jaar via de motor- rijtuigen belasting wordt opgebracht. Daarmede is aan de wettelijke ga- ranties, welke het wegverkeer in de wet op het verkeersfonds heeft ver kregen, ernstig te kort gedaan. Door het aannemen van de ver- keersfonds-begrooting 1937 door de beide Kamers der Staten-Generaal is dientengevolge het vertrouwen van het wegverkeer in hel Parlement ten zeerste geschokt. De werkloosheid blijft dalen. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 25 Lm. 31 Juli bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 465,500 personen, (de landarbeiders bonden met 74,700 leden zijn hierin niet begrepen. Van deze 465,500 verzekerden was in genoemde week de geheele week werkloos 22,8 pet. (in de vorige verslagweek, van 5 tot en met 10 Juli, was dit percentage 23,3). Het werkloosheidspercentage voor hen, die de geheele week werkloos waren, was in de tweede verslag week van de maand Juli in de laatste jaren als volgt 1934, 24,4; 1935, 27,2; 1936,29,5; 1937, 228. Bij 1053 der openbare arbeidsbe middeling stonden op 31 Juli 1937 in totaal 329,667 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 311,166 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 312,220 werkloos, onder wie 298,997 mannen. De daling van de werkloosheid, welke uit bovenstaande cijfers blijkt, is ook te zien uit de aantallen in geschrevenen bij de oj-ganen der arbeidsbemiddeling, welke over de tweede verslagweek van Juli als op Waveney sprak? Wat zul je me on hebbelijk gevonden hebben! Plotseling was alle schalkschheid ver dwenen. Courtney en Tom waren toen pas gesneuveld. Je begrijpt wat een slag dat voor ons allen beteekende. Vader is daar na nooit meer de oude geweest. Ik ver onderstel, dat ik er aan dacht hoe ver schrikkelijk zoo'n verlies voor de achter- bfijvenden is. Ja, dat zal het geweest zijn. Ik be grijp het best, hoor! Maar nu weet ik nog steeds niet, hoe je me herkende. Het kwam door het kleine moeder vlekje aan je hand. Dat had ik bij onze eerste ontmoeting al opgemerkt en het is me steeds bij gebleven. En toen ik je weerzag Gisteravond? Neen, niet gisteravond. Wanneer dan? Ze keek hem ver schrikt aan. Een paar minuten was hij slechts een naam voor haar geweest, een verre onbekende bloedverwant, wien door de tragische kansen van den oorlog het erfdeel van haar broers in den schoot was gevallen; nu was er eensklaps die herinnering van negen jaar geleden, die hen samenbond. Er kwam een volle, die pe klank, een licht-ontroerde trilling van intimiteit in haar stem en die intimiteit leek hen beide zoo natuurlijk, alsof ze elkaar van kindsbeen af gekend hadden. Het was het zintuig der verwantschap, dat dit saamhoorigheidsgevoel deed ont luiken. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, WwliHksrif en Langstraatsebe Conrant, 44) NEEM HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN CONCURREERENDE TARIEVEN EN VOOR- DEELIQE VOORWAARDEN

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1