Buitenlandsch Nieuws LANDBOUW. RECHTZAKEN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" SPORT volgt waren (tusschen haakjes zijn vermeld de aantallen werkloozen onder de ingeschrevenen) 1934, 318,084 (295,091)1935, 325,090 (333,932); 1936, 393,175 (373,269); 1937, 329,667 (312,220) Stijging in d® opbrengst van de Overige Middelen houdt aan. Ruim 15'/2 millioen gulden hebben de «Overige Middelen®, krachtens den stand van de Rijksmiddelen per ultimo Juli 1937, meer opgebracht dan in de maand Juli 1936. De totale opbrengst bedraagt niet min der dan f43.717.162 (deramingover één maand is f31.143.750.De stij ging in de opbrengst van de «Overige Middelen» houdt dus aan. Het leeuwendeel in deze vermeer derde opbrengst neemtde dividend en tantièmebelasting voor haar re kening. Zooals te verwachten was zijn de cijfers aanmerkelijk booger dan in Juli 1936. De opbrengst be draagt thans f8.347 401 tegen f 1.777.820 in 1336, een verschil dus van ruim 6'/2 millioen gulden. Deeerste7 maanden van '37 hebben thans opgebrachtj f252,832,561, dat is bijna 49 millioen gulden meer dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar en ruim 34 mil lioen meer dan de raming voor 7 maanden. DE STRIJD IN CHINA. Oorlog zonder oorlogsverklaring Honderden dooden in Sjanghai. Als represaille voor de Chineesche aanvallen op het Japansche vlagge- schip „Itsoemo" hebben Japansche luchtstrijdkrachten, die opgestegen waren van het buiten Woesoeng lig gende Japansche vliegtuigmoeder schip raids ten uitvoer gelegd op de Chineesche luchtvaarthases in de pro vincies Kiangsi en Tsjekiang, dus in de streek van Sjanghai. Niet minder dan zeventig Chinee sche vliegtuigen zijn bij deze raids vernield. De Japanneezen beweren thans m,eester te zijn in de lucht. Ze verkla ren, dat zij al zeer verwonderd zou den zijn, wanneer bij Sjanghai nog meer Chineesche vliegtuigen verschij nen. Zaterdag heeft er een hevige bom- menaanval van Chineesche vliegtui gen op Sjanghai plaats gehad, welke in de Fransche concessie terecht kwamen, 445 personen werden ge wond en 821 gewond, terwijl in de internationale nederzetting 495 perso nen gedood werden en 600 gewond. Het schijnt, dat de Chineesche auto riteiten verschrikt zijn door het feit, dat bommen zijn neergekomen op de Fransche en internationale nederzet ting. Het officieele onderzoek is nog niet geëindigd, doch wel schijnt vast te staan, dat de piloot niet met opzet heeft gehandeld. De strijd te land was Maandag de hevigste sedert het uitbreken der vij andelijkheden. De Japanners spannen al hun krachten in, om de wanhopige pogin gen der Chineezen, naar het Japan sche hoofdkwartier op te rukken, te verijdelen. Intusschen is de Japansche kruiser, die halverwege Shanghai en Woe soeng ligt,' begonnen met het bom bardeeren van de Chineesche batte rijen te Poetocng, teneinde dezen het zwijgen op te leggen, voordat zij het vlaggeschip „Itsumo"' tot zinken kunnen brengen. In den loop van den avond heeft zich een geweldige ontploffing voor gedaan, die alle gebouwen in het zui delijke deel van de stad op hun grondvesten deed trillen De oorzaak der explosie is nog niet bekend. Om elf uur Maandagavond hielden de gevechten in het stadsgebied van Shanghai op en werd het tooneel van den strijd verplaatst naar de mon ding van de Wangpoe, waar de Ja panners omstreeks half elf in de na- hijheid van Kaap Jang-Tse een poging ondernamen om versterkingen aan land te zetten die dan zouden moeten oprukken tegen de sterke stellingen, die de Chineezen op den linkeroever van de Wangpoe hebben aangelegd. De Japanners zullen den strijd te Sjanghai voortzetten. De Japansche regeering heeft op het verzoek van de mogendheden, Sjanghai niet tot het tooneel van den srijd te willen maken, geantwoord, dat zij van plan is, de militaire opera ties te Sjanghai en omgeving voort te zetten. Evacuatie van vrouwen en kinderen. Aangezien de toestand in Sjanghai steeds meer toegespitst wordt, hebben Maandag ruim 3000 vrouwen en kin deren de stad verlaten. In de eerst volgende drie dagen vertrekken 700 Amerikaansche vrouwen en kinderen uit Sjanghai. 2000 Engelsche vrouwen en kinderen zijn aangemeld, om Dinsdagmiddag om 6 uur weggevoerd te worden. Voor een eventueele eva cuatie van Duitsche onderdanen is het s.s. „Gneisenau" ter beschikking gesteld. Officieele oorlogsverklaring Op het ministerie van buitenland- sche zaken te Tokio suggereert men de nieuwsgierigen en verslaggevers, dat naar aanleiding van het bombar dement van Sjanghai door de Chinee zen, een hoogst belangrijke beslissing zal worden genomen. In sommige welingelichte kringen verwacht men een officieele oorlogs verklaring met terugroeping der am bassadeurs. In deze kringen kondigt men een hevig bombardement aan van de voornaamste strategische pun ten der Chineezen, o.a. van de lucht- bases van het centrale leger. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG. De nationalisten bij Santander. Ondanks het feit dat de aandacht voor de gebeurtenissen in Spanje, door den strijd in het Oosten wel wat verslapt zal zijn, woedt de strijd er nog steeds hevig voort en is door een offensief van Franco hij Santander, weer in een nieuw stadium geko men. Een speciale Havascorrespondent die hij de troepen van Franco aan het front van Santander vertoeft meldt dat het rechtsche offensief Zaterdag morgen op twee plaatsen is ontke tend, in het Zuiden voor Aguilar de Campo en Reinosa, in het Zuid-Oosten voor Sonailla en San Pedro de Ro meral. De beide sectoren raken elkander bijna en strekken zich uit over een breedte van ruim 50 K.M. Tegen 12 uur hadden de opstandelingen het vijandelijke front op twee plaatsen doorbroken en drongen zij van twee kanten de provincie Santander bin nen. Bij het vallen van den nacht wa ren de aanvallers ruim 11 kilometer opgerukt, terwijl op den linkervleu gel 15 K.M. gewonnen waren. Vier en dertig dorpen zijn bezet. De voorhoe de bevindt zich op zeven K.M. van Reinosa. De regeeringstroepen boden over het algemeen slechts zwakken tegenstand. De nationalistische zenders hebben bekend gemaakt, dat de troepen van generaal Franco welke uit het Zuiden naar Santander oprukken Reinosa hebben veroverd. De nationalen zijn gedurende het weekeinde in de omgeving van Reino sa elf K.M. opgerukt. Langs den straatweg BurgosSantander bedroeg de afstand, welken de troepen van Franco hebben afgelegd, zelfs 50 K.M. Het luchtwapen en de artillerie speelden bij deze operaties een beslis sende rol. Overal, waar de strijd krachten van Valencia den opmarsch der witten poogden tegen te houden, nam de nationalistische artillerie de roode stellingen onder vuur, terwijl talrijke bombardementsvliegtuigen honderden bommen omlaag wierpen. De luchtaanvallen der witten zijn vooral in de oostelijke en zuid-ooste lijke sectoren buitengewoon intensief. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Meer dan tachtig domjneé's en le den van den kerkeraad der evangeli sche kerk bevinden zich thans in ar rest, 29 andere zijn uit hun parochies verbannen, terwijl aan 25 verboden is, te preken of in het openbaar het woord te voeren. De datum van het proces tegen ds. Niemöller is tot nog toe niet vastge steld. Te Dalilem heeft ds. Teike de plaats ingenomen van ds. Miiller, wien het preken verboden was. Ds. Teicke merkte o.a. op, dat velen naar deze kerk waren gekomen, niet om het evangelie te hooren, doch louter uit nieuwsgierigheid. EEN MILITAIRE COUP IN PARAGUAY. Naar uit Asuncion gemeld wordt, is Franco, president van Paraguay, afgetreden. De opperbevelhebber van het leger, kolonel Parades, heeft de macht in handen genomen. In het communiqué, dat Maandagnacht door kolonel Pa rades werd uitgegeven, wordt mede- deeling gedaan van het aftreden van president Franco en verklaard, dat de troepen de orde zullen handhaven en binnenkort een nieuwe regeering zul len vormen. Dr. Paiva heeft erin toegestemd het presidenschap der republiek, als op volger van Franco, te aanvaarden. Deze omwenteling is geheel rustig zonder bloedvergieten verloopen. Ook den ex-president Franco heelt men niets in den weg gelegd, alhoewel aanvankelijk in de bladen gemeld werd, dat hij zou zijn gearresteerd. TREEDT VAN ZEELAND AF In België blijven de geruchten aan houden, dat min. president Van Zee land in het najaar zal aftreden en waarschijnlijk zou worden opgevolgd door den socialist De Man. Of de katholieken een socialistischen pre mier zouden aanvaarden? Van Zeeland, zoo heet het, zou Franck opvolgen als president van de Nationale Bank. Franck's positie onhoudbaar geacht in verband met geruchten over zijn beleid. De regee ring zal binnenkort ongetwijfeld tot een reorganisatie van de Nationale Bank overgaan en na de heropening van de Kamerzitting aan het parle ment mededeelingen doen over wat zich bij deze Bank heeft afgespeeld. Het aftreden van Van Zeeland wordt verwacht bij de opening van de Kamer, nadat hij aan deze rapport zal hebben uitgebracht over het gevoerde regeeringsbeleid. Conversie van geldleeningen Maandagavond kwam de raad dezer gemeente in spoedeischende vergadering bijeen onder voorzitter schap van den edelachtb. heer burgemeester Smit. VVeth. Middelkoop en het lid Kerst waren afwezig Aan de orde kwam een voorstel van B. en W. tot conversie van geldleeningen. De voorzitter zegt dat het B. en W. bekend is momenteel enkele leeningen, die de gemeente heeft loopen bij de vereen. Gemeente- crediet, zeer voordeelig te kunnen converteeren. Ten eerste 4 leeningen van een totaal van f 162250.—onderscheide. lijk van 4'/,7o. C/,°/o en 4'/,7o. die omgezet kunnen worden tegen 33/4 0/0. De gemeente heeft tevens gedaan kunnen krijgen, zegt de voorzitter dat de 1 °/0 vergoeding, die de gemeente schuldig is bij vervroegde aflossing komt te ver vallen. De vier bovengenoemde leeningen zullen de gemeente een besparing van ongeveer f 1500, bezorgen Ook zijn er nog twee leeningen resp. groot f34000,— en f4000,— die de Boerenleenbank alhier wil overnemen op dezelfde voorwaarden als boven, dus ook zonder bijko mende kosten. De voorzitter deelt ook nog mede dat voor de kasgeldleening van f40,000,— die door den raad onlangs is vastgesteld en nu ook door Ged. Staten is goedgekeurd een geldschieter is gevonden, die bereid is het tegen een rente van V/SU te geven, hetgeen een be sparing geeft van f1000,— Al deze voorstellen van B. enW. worden z.h.st. aangenomen. Rondvraag. De heer Michael betuigt zijn spijt, dat hij niet tijdig op de vergadering kon zijn, doch wil een enkel woord spreken over de muziektent. Spr. zegt lot den voorzitter, dat er betreffende de plaatsing van de muziektent harde woorden zijn ge vallen, doch dat zij nu uit particu liere bijdragen op een goede plaats is terechtgekomen. Zou het nu niet mogelijk zijn, zegt spr., ter gelegenheid van de Koninginnefeesten, een paar centen uit de gemeentekas beschikbaar te stellen om de boel te versieren of te verlichten, b.v. f 15,dus voor iedere muziektent, hier als in Capelle f7,50. Het zou een mooi idee van de gemeente zijn en het is maar f 15, De heer Kraak kan zich met de woorden van den heer Michael niet vereenigen. Spr. zegt dat het ook niet op den weg van het gemeentebestuur ligt, daar er reeds een Oranje-comité gevormd is en dat bovendien f 15,—geen bedrag is. De heer Verheijden is het met de woorden van den heer Kraak eens. Spr. zegt dat wanneer men geld noodig heeft men maar moet collecteeren, dan is ieder vrij en er wordt toch voldoende opgehaald. De voorzitter apprecieert de goede bedoelingen van den heer Michael, doch zegt dat er in het feestcomité over gesproken is en men van meening was, dat men moest trach ten zich zelf te bedruipen, doch in geval er door tegenslag, regen b.v. een tekort mocht ontstaan, dan had men er niets op tegen de gemeente om subsidie te vragen. De heer Michael zegt dat er door de gemeente feitelijk een aanval gedaan is op een anders beurs. Spr. heeft vernomen dat zelfs de voorzitter gezegd heeft, dat spreker den raad altijd dwars zit. Tweemaal is mij reeds nagegooid, zegt spreker hoe ik hier durf te verschijnen (hilariteit) maar, wanneer ik hier COLORADO-KEVER. Ecnige dagen geleden werd voor de tweede maal de Coloradokever in ons land gevonden, en wel te Baarlo(L.). Dit maal waren het levende kevers, die uit den grond kwamen. Alle noodige maat regelen worden door den Plantenziek- tenkundigen Dienst getroffen. Met den grootsten nadruk wordt et daarom op gewezen, dat het van 't groot ste belang is, dat alle landbouwers, voor al die in Limburg, Noord-Brabant en Zeeland, nu nog met groote nauwkeurig heid op de aanwezigheid van den kever in hun aardappelgewas letten, aangezien als de kever zich door onoplettendheid verspreiden kan, dit voor hen en voor vele anderen zeer groote nadeelen kan opleveren. vraag iets uit de gemeentekas te geven, blijf ik op mijn standpunt. Spr. heeft destijds zelf gezegd dat hij liever f50,— geeft dan de ge. meente f1150,— voor die muziek tent. In andere gemeenten aldus spr., wordt ook overal op bezuinigd, maar op de instrumentale of vocale kunst niet, daar mag zelfs niet aan geknabbeld worden. Hier is't echter een geweldige strijd De voorzitter In China De heer MichaelNee in Sjanghai, of, ik bedoel »Spranghai«, tusschen Capelle en Sprang (algemeene hilariteit). De voorzitter hamert en zegt dal wat de heer Michael bedoelde met den boel dwars zitten, een heel ander geval is. Naar aanleiding van enkele uitdrukkingen hier en daar gedaan, zegt spr. en die mij zijn oververteld, zijn die praatjes in de wereld gekomen, doch reeds lang weer bijgelegd. Het verwondert spr. dan ook dat de heer Michael er nu weer op terugkomt. Daar het voorstel van den heer Michael niet wordt gesteund kon het niet in behandeling worden genomen. De heer Kraak vestigt dan de aandacht op 't kabelleggen, waar de grond die er later weer wordt ingegooid niet voldoende wordt aangestampt. De voorzitter zegt deze zaak na te zullen zien en maatregelen nemen. De heer Michael heeft ook nog iets betreffende dit onderwerp te zeggen. Spr. zegt dat hij het met de woorden van den heer Kraak niet eens is, daar deze grond toch later nog nagewerkt moet worden, dit kan echter niet allemaal in eens gebeuren. Het licht op de brug komt ook nog twee maal hooger te hangen. Volgens spreker raken de dingen die hier te berde gebracht worden kant noch wal. Er is echter geen enkele weg die men ooit laat na zien. De voorzitter zegt dat ze nog geen maand geleden allemaal zijn gecontroleerd. De heer MichaelGa dan maar eens in Capelle kijken, daar laten ze hem voor vuile visch liggen, terwijl er materiaal genoeg is, het is jammer, dat ik het zeggen moet (hilariteit). De voorzitter herhaalt nog eens dat de wegen pas gecontroleerd zijn door twee ingenieurs van de Mij. »\Vegenbouw«. De heer MichaelEr is in geheel Sprang—Capelle geen enkele weg die deugt, men moet maar eens naar den weg voor het huis van weth. Middelkoop gaan kijken, die heeft hem n.l. geheel verdonkere maand Voorzitter: U bedoelt toch zeker niet dat zehem weggehaald hebben MichaelMen moet niet denken zegt spreker dat ik me hier in mijn zak laat p Hierna vindt de voorzitter het blijkbaar welletjes en met een lui den slag sluit bij de openbare vergadering. Zoekt niet langer zelf naar PERSONEEL. Laat ons dat lastige werk opknappen. De stem van ONS BLAD dringt ge regeld in duizenden gezinnen, in de Langstraat en Omgeving, waar werkers te over zijn. Plaats uwe aanvraag voor personeel dus in Waalwijksche en Langstraatsche.Courant. Vechtende vrouwen. Een vermakelijke geschiedenis uit RaamsdonkEen burgeroorlog, waarvan het verloop door de rech ters op* pooten moet worden gezet om de schuldvraag te kunnen be antwoorden en waarbij de voordracht door partijen in de rechtzaal ge geven, meestal wat vroolijkheid in de anders zoo ernstige sleer teweeg brengt. In een langdurig verhoor werd de strafzaak behandeld tegen vrouw S. en haar dochter te Raamsdonk. Deze vrouwen waren ieder veroor deeld tot f 15.— boete sub. hechte- nisstraf, omdat zij samen Q. de V. hun buurman hadden mishandeld »met 'n perreplu en 'n bessem«. Er was een gespannen verhou ding tusschen de buurtjes. Het heette dat moeder en dochter S. teilen water op het erf vanQuirien met zand bevuilden. En toen dat weer eens scheen gebeurd te zijn, trok de buurman er op uit en zou den de vrouwen hem hebben toe getakeld. Maar volgens de vrouwen, waarvan eene 't op een grieven zette bij haar verhaal, was 't juist andersom en had Quirien, bijgestaan door zijn twee zoons, haar er over gegeven. Als getuige décharge kwam J. de W. 40 jaar, ijzerwerker te Raams donk, het verhaal der vrouwen be vestigen. Op een afstand van 30 M. hij had de afstand «uitgetrejen» had de W. staan overzien. De adv. gen. meende, dat het een man beter voegde als vrouwen een overmacht tegenover zich zien en mishandeld worden, voor den dag te komen om de vrouwen te be schermen. Wablief, edelachtb vroeg de W. Neen hoor, daar brand ik mijn handen niet aan. Vader en zoons de V. werden ge hoord en het bleek, wenschelijk dat een van beide gezinnen maar gaat verhuizen, al de met elkaar tegenstrijdige vertelsels over het tooneel van den burenkrijg maakte het bewijs over de juist heid steeds vager, zoodat de adv. gen. vrijspraak eischte. Uitspraak 30 Augustus a.s. K.N.V.B. De VERGADERING VAN AFD. IV VAN DEN K.N.V.B. De heer Van Bel herkozen. Zondag had te Breda de algemeene vergadering plaats van de afdeeling IV van den KNVB, onder voorzitterschap van den heer Spaan, die in korte trekken een overzicht gaf van het afgeloopen sei zoen. Bij het zeer gunstige verloop speet het hem, dat het aantal strafzaken weel was vermeerderd. Notulen en jaarverslag werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Aan de orde kwam hierna de benoe ming van één lid van het afdeelingsbe- stuur (aftredend de heer J. P. van Bel) tegenover wien als tegencandidaat werd gesteld de heer Dietvorst te Bergen op Zoom. Diverse sprekers treden hierbij naar voren, waarbij vooral naar voren wordt gebracht de minder correcte wijze, waar op een actiecomité meende te moeten ageeren tegen de candidatuur van Bel. Door velen werd fel geprotesteerd tegen een schunnige circulaire verspreid door genoemd „comité van actie" en vrij al gemeen wensehte men niet in te gaan op verborgen verdachtmakingen alvorens openlijk feiten werden naar voren ge bracht. Niemand, zelfs niemand van het „comité van actie" kwam er mee naar voren, zoodat rustig tot stemming kon worden overgegaan. Het resultaat der stemming was, dat de heer Van Bel werd herkozen met 432 tegen 210 stemmen, op den heer Dietvorst en 3 blanco, een resultaat, dat met luid applaus werd onderstreept. Een voorstel, uitsprekende de wensche- lijkheid dat ieder speler voortaan moet zorgen voor handdoek en zeep werd aan genomen. Het voorstel van Juliana om art. 7 sub Gemeenteraad Sprang-Capelle.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2