Binnenlandsch Nieuws. Waar de thee vandaan komt. WRIGLEY 7 Buitenlandsch Nieuws Zaterdag 21 Augustus 1937 No. 67 De Echo van het Zuiden Tweede Blad j ZUIVERT DEN MONDt Wederom crisisraad ingesteld door minister Steenberghe. De minister van Economische Zaken, mr. M, P. L. Steenberghe, Heelt besloten tot wederinstelling van den Crisisraad, waarin onder zijn presidium zitting hebben de secretaris-generaal van bet departe ment van Economische Zaken, mr. dr. A. A. van Khijn, de directeur- generaal van Jdanuel en Nijverheid ar. H. M. Hirschfeld, de directeur- generaal van den Landbouw, ir. A. L. H. Koebroek, de regeenngscom- missaris voor den akkerbouw en de veehouderij, ir. S. L. Louwens en de regeenngscommissaris voor Handel en Nijverheid, dr. W. L. Groene veld Meyer. Deze raad, welke eenmaal per week vergadert, heelt ten doel bet bespreken van de belangrijke aan hangige economische vraagstukken en in net bijzonder het coördineeren van de belangen van landbouw eenerzijds en handel en industrie anderzijds. Juli een recordmaand voor de Limburgsche mijnen. Met de productie der Limburgsche steenkolenmijnen gaat het nog steeds crescendo. De algeloopen maand Juli slaat thans het record meteen steenkolenproductie van 1,245.890 ton, tegenover 1.119.752 ton over dezelfde maand van 1950. In totaal werden gedolven in de eerste 7 maanden van dit jaar 8.1(35.474 ton en in dezelfde periode van 1936, 7.136.884 ton. De ver meerdering bedraagt derhalve reeds ruim 1 mi lioen ton. Ook hel aantal arbeiders is we derom toegenomen en bedroeg op 1 Aug ji. 31.249, (op 1 Aug. 1936, 28 805). Het totaal aantal ondergronders nam toe met 215, daarentegen daalde, voor het eerst sedert Juli 1936, het aantal hovengronders met 9. Op 1 Aug. waren in dienst 20.200 ondergronders en 11.049 hoven gronders. Alle mijnen, zoowel de particu liere als.de Staatsmijnen, waren in de afgeioopen maand 27 dagen regelmatig in bedrijf. Minister Weiter stelt zijn vacantie uit. Naar vanzelf spreekt, houdt onze regeering zich op de hoogte van de Een interessant verhaal over de Japan bij de Wij zullen eens iets vertellen over dé plantage en de verzending van de thee. De grootste en rijkste theeplantages vind men op het eiland Ceylon. De grond en het klimaat is hier uitstekend en de thee die van Ceylon komt, is van de allerbeste kwaliteit. De handel op Ceylon draait dan ook voornamelijk om thee. De oogst levert hier in een jaar ongeveer 250.000 pond thee op. De thee komt van de theebla deren en deze komt van de boompjes, ammi gebeurtenissen in het Verre Oosten en de ontwikkeling van den toe stand aldaar, evenals de Ned.- Indische regeering, hetgeen wel is gebleken uit de afzending van de Van Galen naar de Chineesche watereu. In verband met een en ander, heeft de minister van koloniën, de heer Weiter, zijn vertrek met va cantie vooralsnog uitgesteld. Biggenmerken. Wij vernemen vanbevoegdezijde.dat het aantal aangebrachte biggenmerken in de week van 2 tot 7 Augustus 1937 bedroeg 37000, tegenover 49197 in de overeenkomstige week van het vorige jaar. Van de toekenning 1937 zijn van 1 januari tot 7 Augustus in totaal aange bracht 1.025.555 merken tegenover 1.207.068 merken in de overeenkomstige periode van 1936- theeplantages en de feesten in eerste pluk. die niet groot worden. De hoogte kun je eenigzins bepalen, wanneer je naar het hierbij gaande prentje kijkt, waarop een theeplantage is afgebeeld en op de voorgrond een plukker die de akkers bewerkt en de plantjes, wanneer zij rijp zijn, afplukt. In de eene hand houdt hij een theeplantje. Je ziet: onge veer 30 c.M. hoog is deze plant- De vruchtjes zitten in de stengeltjes, die eveneens op het prentje te zien zijn. De kleine theeboompjes worden tame- DE STRIJD IN EN OM SJANGHAI. De Chineezen in het offensief. Japan stuurt versterkingen. De gevechten, welke tusschen de Ja- pansche troepen en de strijdkrachten der Chineesche centrale regeering in Sjanghai geleverd worden, zijn uiter mate verbitterd, doch verliepen voor de Chineezen met tamelijk veel succes. Naar burgemeester Yoei verklaarde, zijn de Chineesche troepen op het oogenhlik bezig, de Jang-Tse-Poe-wijk te omsingelen. Zij naderen de electri- sche centrale van Sjanghai, waardoor de insluiting van Tsjapei door de Chineesche troepen zoo goed als vol tooid is. Om half drie Donderdagmiddag zijn Japansch vliegtuigen opnieuw begon nen, de luchthaven van Loengstjau te bombardeeren, tengevolge waarvan brand ontstond. Het consulaat van Guatemala werd door granaatscherven getroffen. Daar in de gevangenis aan den Ward-road een honderdtal personen door bommen is gewond, overweegt men, de 6500 gedetineerden uit de ge vangenis te verwijderen. De Chineezen hébben twee buitge maakte Japansche vrachtschepen la ten zinken stroomopwaarts van de versperring, welke gevormd wordt door Chineesche jonken en de tegen- lijk ver uit elkaar geplant, zodat zij veel blaadjes kunnen dragen. Want hoe meer blaadjes hoe groter de theeoogst. De. theeplant is een altijd groene heester, welke een stam heeft, die be dekt is met een grijsachtige schors; de bast van de takken is kastanjebruin en die van de jonge twijgjes groenachtig. De bloem van de theeboom is wit of welzachtgeel en lijktveelop de wilderoos Deze bloemen veranderen, als ze uit gebloeid zijn, in zachte, groene peultjes, waarvan elk één tot drie zaadjes bevat. De plantjes worden uit zaad gedeeld en over het algemeen wachten de planters drie jaar voordat de bladeren worden afgeplukt. Deze blaadjes moeten met heel veel zorg één voor één worden geplukt De plukkers, die in de plantages over Nantao tot zinken gebrachte schepen. Hierdoor zijn het arsenaal van Kiangnan en de luchthaven van Loengstjau niet meer via de Wang- Poe te bereiken. Omtrent de successen, die de Chi neesche troepen in Tsjapei en het Noordoostelijk stadsgedeelte zouden hebben behaald, vernam Beuter nog dat de strijdkrachten met name in de havenwijk Jangtsepoe over een aan zienlijken afstand konden oprukken. Zij zouden nu nog slechts op circa 1 y2 K.M. van den Westelijken Wangpoe- over staan. Overigens hebben de bewoners der Chineesche metropolis voor het eerst sedert het uitbreken der vijandelijk heden een rustigen nacht beleefd. Maar gisterenmorgen om half zes werden zij weer uit hun slaap ge wekt door het dreunen der Japansche scheepskanonnen. De Chineesche stellingen waren sedert dat tijdstip drie kwartier lang bloot gesteld aan een hevig bombardement. Dit schieten der scheepskanonnen hield eerst om kwart over zes op, doch werd gevolgd door een vlieg tuigbombardement, waardoor veel verwoestingen werden aangericht. Op tien, twaalf plaatsen laaiden vrijwel gelijktijdig de vlammen op, nauwelijks eenige uren nadat de bron den van den vorigen dag waren ge doofd. Vier zware bommenwerpers cirkelden ook boven de Chineesche stellingen aan den Poetoeng-oever. Ten slotte zetten de Japansche piloten koers naar het Loengjau-vhegveiu, dat opnieuw beschoten werd. Transport van Japansche troepen. Lit gewoonlijk goed ingelichte bron verneemt Havas, dat in ue Jang-1 se, ter hoogte van Lioeho, zestien japan sche transporten infanterie met tanks zyn aangekomen, tezamen met het Ja pansche viiegtuigmoederschip „Kaga" met tachtig vliegtuigen aan boord. Het gerucht gaat, dat de Japanners op een niet nader genoemd punt aan den kant van Tsjekiang aan land zijn gezet. Uit dezelfde bron wordt vernomen, dat drie Japansche divisies op weg zijn naar de monding van de Jang-T'se en dat morgen met de ontscheping hiervan zal worden begonnen. Een Britsch voorstel om het gebied van Sjanghai te neutraliseeren. De Britsche ambassadeurs te Tokio en Nanking hebben de instructie ge kregen stappen te doen bij de Japan sche en de Chineesche regeeringen met het oog op een neutralisatie van het gebied van Sjanghai. Men stelt voor, dat Japan en China hun land en vlootstrijdkrachlen uit dit gebied zullen terugtrekken en dat in ruil daarvoor Groot-Brittannië zich zal be lasten niet de verantwoordelijkheid voor de bescherming der Japansche ingezetenen, op voorwaarde, dat de andere mogendheden, d.w.z Frankrijk en de Ver. Staten daarbij behulpzaam zijn. De afbakening van de te neutra liseeren streek zou het voorwerp vor men van een plaatselijke bespreking. Ofschoon men verwacht, dat de beide regeeringen het voorstel be hoorlijk zullen best u dee ren, is het uiterst onwaarschijnlijk, dat het eeni- gerlei practisch gevolg heelt. JAPANNERS BEHEERSCHEN DE SITUATIE TE SJANGHAI. l)e overmacht der Japansche troe pen in Sjanghai, vooral dank zij den langst. Dit werk is heel lastig en moet zeer zorgvuldig geschieden. Terwijl de bladeren afkoelen terwijl als ze van het vuur komen, worden ze omgeschud en geklopt. De zwarte blaadje worden van de anderen gescheiden. Een goede theeplant kan driemaal in één jaar worden geplukt- De eerste pluk is altijd de beste en levert de fijnste kwaliteit Van de tweede en derde pluk komt meestal een donkerder kleur thee en en deze is altijd minder duur. De Chinezen drinken hun thee veel sterker dan wij.Zij doen een handjevol thee in een steenen trekpotje laten dit staan en gieten er een paar keer achter elkaar kokend water op. In China en Japan worden de thee plantages hoofdzakelijk door vrouwen werken, moeten dusallemaaldeskundigen zijn, want zij moeten goed opletten, dat cr geen stengeltjes en vuile blaadjes worden bewerkt en ingepakt om te worden weggezonden naar alle wereld, deelen. De theebladeren worden ongeveer een uur of twee te drogen gelegd, voordat zij in hete pannen, welke men boven een houtvuur hangt, worden gedaan. Zij worden dan vlug omgeroerd, daarna geroosterd en opgerold. Door al deze bewerking ontstaat de bruine kleur die de thee heeft, wanneer wij haar kopen- De nabehandeling en het sorteren der blaadjes duurt misschien nog wel het en kinderen bewerkt. Hele jonge kinderen gaan dikwijls al mee aan het werk. In Japan is het altijd een groot feest wanneer de eerste pluk van de thee is afgelopen Dan wordt deze eerste thee in een houten kist gedaan om naai het hoofd van een of ander dorp te worden gebracht. D t gebeurd heel plechtig en iedereen loopt nieuwsgierig zijn woning uit om de processie te gaan zien. De houten kist wordt cp een draagbaar ge zet en door eenige sterke mannen ge- drayen. Onderweg, al is de tocht nog zoo lang, mag de kist niet worden neergezet want de kist mag n.l niet met de grond in aanraking komen. Als de dragers moe zijn, wordt de kist op de schouders van anderen gezet. Reeds van verre hoort men de stoet aankomen doordat een omroeper de komst aan kondigt. Bij de Japanners van mindere standen hangt den heelen dag een ijzeren pot met thee boven het vuur, waaruit een ieder zich kan bedie. en. De oude thee wordt niet weggegooid, maar naar de 'abrieken gebracht,j om zijden stoffen lichtbruin te verven Nog iets over de verzending hierbij zien jullie op het tweede plaatje de primitieve manier van transport van de inlanders op Ceylon, die nog geen vrachtauto's kennen en zich bedienen van ossen en karbouwen. Deze dieren worden voor de overvolle wagens ge spannen en daar trekt men dan honder- dm mijlen het land mee door naar de haven van waar de verzending per schip geschied. Daaronder zien jullie de verzending van theekisten. De inlanders zijn erg handig met de kistverzending. Zij doen het Iedere keer a's er groote schepen aan de havens komen aanleggen. Dan gaan de luiken van de ruimen der schepen open en met dozijn n tegelijk worden de kisten daarin neergelaten. DIEREN EN VOORWERPEN UIT COURANTENPAPIER. PRINS BERNHARD KAPITEIN VAN CORPS RIJDENDE ARTILLERIE. Op 11 September zal Prins Bernhard te Arnhem als Kapitein van het corps rijdende artillerie geïnstalleerd worden. l)e uniform van het corps rijdende artil lerie werd reeds door den Prins, die den kapiteinsrang bij alle corpsen van het Nederlandsche leger bekleedt, hij zijn bezoek aan de schietoefeningen te 01- denbroek en het concours-hippique te Aken gedragen. Na afloop van de 'plechtigheid zal het officierscorps van de rijdende artillerie den Prins in Maison Bruyn een diner aanbieden. DE TOESTAND IN HET SLAGERSBEDRIJF. De moeilijke toestand in het slagers- bediijf heeft den minister van economi sche zaken aanleiding gegeven na te gaan, wat zijnerzijds zou kunnen worden gedaan om tot verbetering te komen. Bij het departement van economische zaken is van den middenstandsraad een voorstel ingekomen, om krachtens arti kel 1, lid 5, van den vestigingswet klein bedrijf 1937, te komen tot een z.g. sper- tijd voor de slagerijen. In verband hiermede heeft de minis ter, om den grondslag te leggen voor de verbetering van de positie van het sla gersbedrijf, bepaald, dat voorloopig zon der zijn vergunning geen inrichting zal kunnen worden gevestigd, waarin het slagersbedrijf wordt uitgeoefend. Het doel van dezen maatregel is, om, in afwachting van het tot stand komen van vestigingseischen, te voorkomen, dat zich nog nieuwe slagers vestigen, die de moeilijkheden van de bestaande slage rijen nog vergrooten. In de tweede plaats heeft de minister besloten, de crisisheffing op het vleesch van 10 tot 5% terug te brengen. Overwogen is, de heffing geheel af te schaffen, maar een dergelijke afschaffing zou in srijd zijn geweest met een vol doende voorzichtig financieel beheer van het landbouwcrisisfonds. De minister heeft gemeend, deze verlaging te moeten aanbrengen, ten einde aan het bedrijf zooveel mogelijk tegemoet te komen. Blij ven de financiën van het landbouwcri sisfonds zich gunstig ontwikkelen, dan bestaat de gegronde hoop, dat in een niet verre toekomst ook de 5% nog zullen kunnen worden afgeschaft. Deze besluiten treden reeds heden in werking. De indruk in Slagerskringen. Op het bureau van den N'ed. Kath. Han- zebond van Slagerspatroons was men, voen net besiuit van den minister be kend werd dankbaar gestemd. Dankbaar omdat men er een ernstige poging van den minister in ziet om het slagersbedrijf ie helpen De invoering van een spertijd noemde men zeer belangrijk voor het bedrijf. Ook over de verlaging van de crisisheffing toonde men zich verheugd. Uok het hoofdbestuur van den Ned. Slagershond is zeer met het besiuit van den minister ingenomen. PER PAKJE 5 CT. DE VOLMAAKTE KAUWGOM I WR-22 Er bestaat haast geen spelletje, dat zo veel over laat aan je eigen fantasie dan het maken van dieren uit stopverf. Alle denkbare dier- en sprookjesgestalten zijn er van te maken. Maar je kunt niet elk ogenblik aan je moeder geld vragen om je dierenvoorraad aan te vullen. Daarom is er nu iets op gevonden, waardoor je over veel materiaal kunt beschikken, wat practisch gesproken niets kost, namelijk courantenpapier. Nietwaar, oude couranten zijn er in elk huishouden te vinden. Je hebt er ta melijk veel couranten voor nodig. Daar om vraag je een oude emmer aan moeder en nu snipper je zooveel couranten, tot de emmer goed aangedrukt vol is. Daarop giet je dan genoeg water, dat alle snip pers goed onderstaan, zodat het papier door en door week kan worden. Nu laat je die emmer zo maar twee of drie dagen staan, waarna de heele massa goed door elkaar gekneed wordt. Nu vraag je aan je moeder een kopje vol aardappelmeel, dat doe je er hij en nu wordt de massa

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5