ABDIJSIROOP Stop dien hoest Waterschap „Hel Zuiderafwaterings kanaal". Sport. AKKER's verslèrkle HET ZOEKEN NAAR LEWANEWSKI. SPRANG. N. E. O. vliegtuigen, begint zich steeds duide lijker af te teekenen. Alleen ten Oos ten van Hongkjoe worden de Japan ners nog ernstig bedreigd, doch in het Noordwesten konden zij over een af stand van 30 K.M. oprukken, al ver- weren hun tegenstanders zich ook daar hardnekkig. De Chineesche luchtmacht heeft zich boven Sjanghai niet meer vertoond, hetgeen voor de buitenlandsche banken aanleiding was haar kantoren aan de Bund te herope nen, al blijft het in de internationale concessie nog gevaarlijk door het ge brek aan levensmiddelen voor de vluchtelingen, die in een wanhopigen toestand verkeeren. Uit het Noorden worden tegenstrij dige berichten ontvangen. De Chinee- zen zeggen stand te houden, ondanks hun groote verliezen; de Japanners verklaren, dat hun definitieve over winning bij Nankau nog slechts een kwestie van een paar dagen is. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG. Nog 40 K.M. van Santander. De rechtsche troepen zetten hun zegevierenden opmarsch door de pro vincie Santander voort en zijn nog slechts een 40-tal K.M. van de hoofd stad van deze provincie, eveneens Santander geheeten, verwijderd. De actie, die in het Westen, bij Aguilar de Campo is begonnen, heeft reeds eenige dagen geleden tot de in neming van Reinosa geleid. Donder dagavond meldde Bilbao dat Barena was veroverd, een plaats, die 18 K.M. ten Noorden van Reinora ligt en 45 K.M. ten Zuiden van Santander. Van Reinosa en Coconla uit zal nu wel gepoogd worden Ontaneda te nemen, waar de verdediging van Santander, generaal Gamiz Urribarri, zijn hoofd kwartier heeft. Van het Oostelijke front, waar de aanval is uitgegaan van Villosante en Espinosa de los Monteros, blijven de berichten uit. Uit Santander kwamen Donderdag avond echter optimistische berichten: de linkschen zouden in de heuvels van Valdetorre en Cruz del Marquez, na genoeg op de grens van de provincies Santander en Palencia, Italianen en Mooren een nederlaag hebben toege bracht. Details ontbreken echter. Volgens berichten uit Madrid wordt er aan de fronten in Centraal-Spanje nog steeds gevochten, zij het voorna melijk binnen de linies van Franco. Donderdagavond toch werd uit de Spaansche hoofdstad gemeld dat waarnemers bij Talavera een gevecht hebben gadegeslagen tusschen op standelingen onderling. De linkschen zouden hiervan hebben gebruik ge maakt en de linies der rechtschen flink onder vuur hebben genomen. Aangezien niet gemeld werd, dat de troepen van de regeering van den „opstand" gebruik hebben gemaakt om een aanval te ondernemen, is de conclusie geoorloofd dat zelfs de „waarnemers" niet geheel zeker wa ren van hun zaak. DE OPMARSCH DER RECHTSCHEN NAAR SANTANDER. Een correspondent van Havas aan het rechtsche front voor Santander meldt, dat de voorhoede van de troe pen van Franco, welke oprukt naar Santander, Donderdagmorgen de hoogten bij het dorp Molledo, op 51 K.M. afstand van Santander bezet heeft. De afgeloopen vier dagen zijn de rechtsche troepen 40 K.M. opgerukt. De zuivering ten westen van Reino sa is geëindigd, alle dorpen ten zui den van Reinosa en Corconle zijn be zet, alle vijandelijke eenheden welke zich hier bevonden, hebben zich over gegeven. opnieuw goed door elkaar gekneed. De aardappelmeel zorgt er namelijk voor, om als je je figuren gemaakt hebt, deze na het drogen hard worden. Wil je hele witte dieren hebben, dan moet je natuur lijk ook wit papier gebruiken, wat dade lijk veel duurder en helemaal niet nodig is. NIEUWE RAADSELS. 4. Spreekwoord van 5 woorden 23 letters. 3, 14, 2, 23,4.4, 5 is dwang. 9, 4, 21, 5, 10, 13 niet veel. 9, 17, 11, 22, 2, 5 wakker maken. 15, 19, 20, 14, 17, 5, voetbedekking. 6, 7, 8, 2, 10, 15, 21, 5, 13 grensbe paling. 16, 2, 1, 14, 12, 23, 17, 5 beetnemen, foppen. 5. Spreekwoord van 10 woorden 40 letters. 20, 31, 17, 12, 30, 2, 24, 11 hotel. 30, 7, 0, 15, 33, 18, 10, 1, 29, 4, 28 grootste aantal. 22, 29, 4, 5, 3 dorp in de Provincie Utrecht. DE SKODAFABRIEKEN LEVEREN VOOR 10 M1LLIOEN POND AAN CHINA. De Chineesche miniester van finan ciën, Koeng, die Donderdagmiddag uit Genua naar zijn vaderland is te ruggekeerd, heeft den vertegenwoor diger van de Piccolo een onderhoud toegestaan. Hij deelde mede, dat hij met de (grootste Tsjechische wapen fabriek) Skoda een contract heeft af gesloten voor een handelscrediet van 10 millioen pond sterling op langen termijn voor den aankoop van pro ducten van de Tsjechische industrie. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Aan alle leden van de N.S.D.A.P. in het Saargebied en de Pfalz is door gouwleider Buerckel opdracht gege ven roomsch katholieke priesters aan te brengen, die van den kansel of bij andere gelegenheden openlijk of be dekt aanvallen richten op partij of staat. DE VERVOLGINGSKOLDER IN RUSLAND. In Rusland zijn tal van nieuwe volkscommissarissen (bij ons: minis ters) benoemd; die vervangen wer den naar een andere ondergeschikte post overgeplaatst, wat er als regel op duidt, dat ze spoedig gevangen zullen worden genomen. Mede komt er uit Moskou liet be richt, dat er wederom „een centrum van Trotzkistische saboteurs en spi onnen ontdekt,, is, en wel in de hoogste kringen van liet departement van economische zaken. Ivan Kraval, de chef der afdeeling voor economische en sociale statistie ken der sovjet-unie, is met andere ambtenaren gevangen genomen. De geheele staf van het economisch instituuut van Saratof is aangeklaagd wegens volksvijandige actie. De zoekers naar het verdwenen vliegtuig van Lewanewski hebben Donderdag althans een spoor gekre gen door een mededeeling van Eski mo's van het Barken-eiland aan de Noordkust van Alaska, dat zij vorige week het geronk van een vliegtuig hebben vernomen. Als dit bericht be vestigd wordt, blijkt eruit dat Lewa- neski uit zijn koers is geraakt, want het eiland is 300 K.M. uit den koers dien de Russische vliegers hadden uitgezet. BELGIë STAAT INVOER VAN BOTER TOE. De minister van Landbouw heeft besloten om onverwijld den invoer van boter toe te staan binnen de gren zen van nader vast te stellen contin genten. Tevens zal het fabricagecon- tingent van margarine worden ver hoogd tot hetzelfde bedrag van vorig jaar op dit tijdstip. Het indexcijfer der kleinhandels prijzen was onlangs met 12 punten gestegen, hetgeen gedeeltelijk ver oorzaakt werd door de stijging der boterprijzen, die voor twee punten van deze verhooging verantwoordelijk was. Deze prijsstijging wordt toege schreven aan seizoensinvloeden. Eenerzijds wordt de boterproduc- lie thans loonend geacht, doch ander zijds wordt de invoercontingenteering gehandhaafd, omdat de Belgische bo terprijzen nog beneden die van de wereldmarkt zijn. Van de zijde der margarinefabrikanten was bij de re geering aangedrongen om de fabrica- gecontingcnten te verhoogen. 19, 37, 21, 39, 28, 5, 20, 14, 32, 17 spuitmateriaal. 6, 35, 25, 5, 8, 23, 40, 12 slaapplaats. 13, 26, 38, 8 nijd, afgunst. 36, 20, 4, 27, 16, 29, 20, 4, 32, 34, 5 ongeziens. 6. Spreekwoord van 3 woorden 13 letters. I, 6, 10, 4, 7, 9 kinderspeelgoed. II, 9, 2, 7, 5 hoog water. 1, 3, 12, 5 kleedingstuk. 8, 12, 10, 13 lichaamsdeel. 7. Spreekwoord van 3 woorden 9 letters. 7, 6, 7, 8, stekelig dier. 8, 7, 9, 4, 6 is niet vol. 6, 4, 5, 1 gebruikt de bakker. 6, 2, 5 jongensnaam. Oplossingen vorige week. 1. Regenjas, Plaatjes, Veger, Tulp, Lang. Praatjes vullen geen gaatjes. 2. Timmerman, Hond, Hindernis, Peer, Moeder, Passer, Hoed. Hoe meer haast, hoe minder spoed. 3. Mismpalct, Rolschaats, Weelderig, Stoomtram, Laadstok. Geld dat stom is, maakt recht wat krom is. Nu de officieele ingebruikstelling van het nieuw ingericht electrisch ge niaal aan het Keizersveer heeft plaats gehad, wil ik een korte uiteenzetting geven van deze bemalingsinstallatie en de totstandkoming daarvan. Toen in 1925 eene bijeenkomst plaats had van belanghebbenden uil het gebied van het Zuiderafwaterings kanaal, werd de wenschelijkheid naar voren gebracht, naar middelen om te zien teneinde verbetering te krijgen in den waterstaatkundigen toestand in dit gebied. Eene commissie werd benoemd, die tot taak had, te onderzoeken op welke wijze verbetering zou te verkrijgen zijn, speciaal wat betrof de ontwate ring. Al zeer spoedig bleek dat oprich ting van een waterschap noodig was, om met den Rijkswaterstaat in onder handeling te treden betreffende de overname van het gemaal. In 1928 werd het waterschap opge richt en een voorloopig bestuur be noemd. Dit voorloopig bestuur ging met den Rijkswaterstaat een overeenkomst aan voor een extra-bemnling, doch te gelijkertijd werd gevraagd op welke voorwaarden het gemaal van het Rijk zou kunnen worden overgenomen. In 1933 werden deze voorwaarden aan liet bestuur medegedeeld en daar na aan Hoofdingelanden ter beslis sing voorgelegd, die met algemeene stemmen tot overname besloten. Zooals u ziet heeft een en ander nog al tijd gevorderd. Ik zal daar echter niet verder op ingaan, maar u alleen enkele technische bijzonderhe den vermelden. Het oude gemaal door den Rijkswa terstaat gesticht als onderdeel van de werken tot verlegging van den (Maas mond, was alleen bedoeld om eene compensatie te geven voor de ver hooging van waterstanden, die van die verlegging het gevolg was. Voor het in standhouden van het voor den landbouw meest gewenschte peil was het ongeschikt. De bemalingswerktuigen, een groot scheprad, aangedreven door een stoommachine was in de dertig jaar van zijn bestaan geheel verouderd, tweemaal te duur in exploitatie, te klein van waterverzet, terwijl het bij hooge buitenstanden in het geheel niet meer werken kon. Het kostte ook zeer veel van bediening. Zelfs voor de bemaling, zooals het Rijk die moest in stand houden, een heel gedeeltelijke bemaling maar, was het er aan toe om vernieuwd te wor den. Om nu het water in het gebied be hoorlijk op peil te kunnen houden, stond het vast, dat het gemaal moest worden aangepast aan de eischen die er aan zouden worden gesteld. Het afwateringsgebied is rond 5500 H.A. groot, met nog al eenige kwel. Noodig was een installatie die hij een opvoerhoogte van 2.40 M. 6 M3 per seconde kon verzetten en die nog hij een opvoerhoogte van 3.40 M. wer ken kon; het vermogen is thans meer dan tweemaal dat van het oude ge maal. Aan het Ingenieursbureau v.h. J. van Hasselt en de Koning te Nijmegen werd opdracht gegeven, een ontwerp te maken voor een nieuw gemaal met kostenberekening, zoowel met electri- sche drijfkracht als aandrijving met ruwoliemotoren. Bij de door de P.N.E.M. aangebo den tarieven voor electrische stroom kon besloten worden tot eletrische aandrijving. Een motief was daarbij naast de eenvoudige bediening, de er varing, dat de electriciteitsmaatschap- pij tot nu toe steeds de verbruikers heeft laten profiteeren van de geleide lijk dalende kosten van voortbrenging. De onderbouw van het oude ge maal was uiterst solide, er is hij dit Rijkswaterstaatswerk op dit essen- tieele onderdeel van een waterkee- rend werk niets gespaard. De boven bouw is behouden gebleven, doch in wendig zeer opgeknapt. Waar nu de pompen staan was vroeger scheprad en machine. Na prijsopgave aan de meest be kende Nederlandsche fabrieken van bemalingswerktuigen is de levering van de installatie opgedragen aan de Machinefabriek Hoogenlande v.h. Pannevis en Zoon te Utrecht. De twee electromoforen zijn van Heemaf te Hengelo; de electrische in stallatie van Groeneveld van de Poll te Amsterdam. De tandwielkasten van Rademaker te Rotterdam. Zoo is de geheele installatie door de Nederland sche Nijverheid geleverd. Een woord van hulde aan de makers van deze in stallatie is hier wel op zijn plaats. De pompen zijn schroef pompen mei verticale as, welke loopen met een toerental van 215 omw. per minuut. Overwogen is nog een installatie met veranderlijk toerental, doch de voor deden bleken niet op te wegen tegen de meerdere complicatie en de meer dere kosten. De motoren hebben een vermogen van 175 P.K. bij 1000 omw. per mi nuut. Het vermogen van het gemaal is ruim bemeten, dit is een voordeel, om dat door dit ruime vermogen slechts bij uitzondering continu behoeft te worden gemalen en daardoor de mo gelijkheid bestaat zooveel mogelijk van het goedkoope nachttarief te pro fiteeren. Oh Het gebouw is na openbare aanbe steding opgedragen aan den aanne mer Jac. Blijlevens te Geertruidenberg, aan wien een woord van hulde toe komt voor de kundige wijze waarop hij het werk heeft uitgevoerd. Ook een woord van waardeering aan den dage- lijkschen opzichter A. G. de Bruijn te Waspik voor zijn zorg bij de uitvoe ring is hier op zijn plaats. Het gemaal heeft een groote verbe tering gebracht in den waterstaat kundigen toestand der Langstraat- sche polders. Er mag echter nog op gewezen worden dat, om ten volle van de peilsverlaging te profiteeren aog verschillende kleinere werken moeten worden uitgevoerd, zooals verruiming van bestaande en leggen van nieuwe waterleidingen; dit is echter de taak van de betrokken waterschapsbestu ren. Het bestuur van het Waterschap „Het Zuiderafwateringskanaal" heeft gesteund door Hoofdingelanden, een groot werk tot stand weten te brengen en verdient ook alle lof en waardee- rinS- i Ook aan heeren Ingenieurs van liet Bureau v.h. J. van Hasselt en de Ko ning te Nijmegen mag een woord van lof en hulde niet onthouden worden voor de kundige wijze waarop zij deze werken hebben ontworpen en tol stand hebben gebracht. M. v. D. B\KHUYS TOCH GF.EN BEROEPS SPELER? Gistermorgen is Bakhuys in gezelschap van een der bestuursleden van V.V.V. van Venlo naar Reims vertrokken, waar hij, zooals bekend, heden volgens het con tract aanwezig moet zijn. Het ligt in de bedoeling van Bakhuys, om te trachten zijn contract met de F. C. Reims ongedaan te maken. Mocht hij er inderdaad in slagen, de verbintenis te verbreken, dan zal Bakhuys dus voor de Nederlandsche voetbalsport behouden blijven. Tel. WAALWIJK. R.K.V.V. H. E. C. Na de lange zomerrust komt het begin der competitie in zicht. De komkommertijd in de voetbal werd benut om het speelterrein en de verdere acco- modatie een geduchte verbetering te laten ondergaan. Hier is stevig aan ge werkt, zoodat een en ander er nu keurig uitziet. Inmiddels is nu de tijd gekomen om de beenen weer wat los te trappen. Reeds werden enkele lichte oefenwedstrijden gespeeld, welke met groot verschil ge wonnen werden. Zondag a.s. komt een oude tegenstan der op bezoek, n.l. Uno Animo, te Loon- op-Zand. Deze vereeniging speelde vorig jaar, en ook de a.s. competitie in een andere afdeeling, waar zij zich blijkens de behaalde resultaten goed heeft inge burgerd. Dit is 1111 een mooie gelegenheid el- kaars krachten te meten. Bij vorige ont moetingen liepen deze niet veel uiteen, zoodat het krachtsverschil ditmaal ook wel niet groot zal zijn. Aanvang van den wedstrijd half drie. Rest nog te vermelden dat de toegangs prijs voortaan op 20 cent wordt gesteld. In onze afdeeling is dit de gebruikelijke entrée-prijs, waarmede dus aan 'n eenigs- zins verkeerde verhouding tegenover an dere vereenigingen een einde is genomen. VRIJHOEVE-CAPELLE. V. V. SPARTA. A.s. Zaterdag 21 Augustus zal onze ver eeniging een thuiswedstrijd spelen tegen WW uit Werkendam. Dit zal een zeer spannende wedstrijd worden, daar WW over een zeer sterk elftal beschikt en Sparta alles in het werk zal moeten stel len om dezen wedstrijd in 'n overwinning om te zetten. Dus voetballiefhebbers van Sprang-Capelle vandaag kunt U weer van een prachtigen wedstrijd genieten, wan neer U een kijkje gaat nemen op het Spar- ta-terrein. Aanvang half zes. Op het terrein van de voetbalvereeni- ging NEO aan het Oosteinde alhier zal Zaterdagmiddag een competitiewedstrijd voor den BVB gespeeld worden tusschen NEO en NOAD uit Wijk. Het belooft een mooie wedstrijd te worden, waarvoor veel belangstelling zal zijn. S.D.O. Het eerste elftal van SDO moet Zater dagmiddag naar Andel om tegen Sparta aldaar een competitiewedstrijd voor den BVB te spelen. Wnneer SDO het kleine kansje voor het kampioenschap wil be- welke U overdag kwelt en 's nachts belet te slapen. Stop dien hoest direct, maar bedenk dat die hardnekkige hoest-buien alleen maar kunnen worden verdreven door een krachtig en doeltreffend werkend mid delde nieuwe verstèrkte Abdijsiroop. Abdijsiroop is vanouds een natuurlijk kruiden-- middel, bereid uit oude beproefde geneeskruiden, welker verrassende werking op aandoeningen der ademhalings-organen wordt erkend en geroemd. Bovendien echter is in de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtigste hoest-bedwingen- de stof welke er bestaat, namelijk de ..codc'inc". De nieuwe versterkte Akker's Abdijsiroop ver- eenigt dus nu in zich de zachte maar grondige werking der geneeskruiden en de snelle zeer krachtige werking der codeïne en daarom noemt men Abdijsiroop,,'s Werelds béste Iloest-siroop". Flacon 90 ct., f 1.50, f 2.40. f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. houden zal het noodig zijn de puntjes mee naar huis te brengen. Wij zijn be nieuwd hoe onze jongens zich te Andel zullen houden. Donderdagavond werd op het ter rein van SDO alhier een competitiewed strijd gespeeld tusschen de tweede elf tallen van SDO en NEO. Er was veel be langstelling voor deze plaatselijke ont moeting. Er werd van beide zijden goed spel te zien gegeven, met SDO iets in de meerderheid. De uitslag was 31 in het voordeel van SDO 2. SDO 3 speelde Donderdagavond te Vrijhoeve-Capelle een competitiematch voor den BVB, tegen Sparta 2 aldaar. De uitslag was hier 32 in het voordeel van de thuisclub. WIELERSPORT. SLAATS OP 6 SEPTEMBER NAAR MILAAN. De plannen van Slaats om een aanval te doen op het werelduurrecord hebben thans een vasten vorm aangenomen. De Waalwijksche wielrenner zal in de week van 6 tot 12 September pogen op de Vi- gorellibaan het record, dat nog steeds op naam staat van den Franschman Ri chard met 45 K.M. 398 M. te verbeteren. Zondag 5 September zal Slaats nog uit komen in het bekende criterium van Brasschaet achter motoren, hetwelk hij nog een goede training acht voor zijn poging om het werelduurrecord op zijn naam te brengen. Den 6den September vertrekt hij naar Milaan, waar reeds alle voorbereidingen zijn getroffen. Slaats is vol goede hoop. Hij zal slechts rijden, wanneer de weersomstandigheden gunstig te noemen zijn. Mocht in de ge noemde week het weer zoodanig zijn, dat een kans om het record te verbeteren gering geacht moet worden, dan zal hij zijn poging in de daaropvolgende week doen. Op 12 September zal hij te Zurich in een wedstrijd uitkomen, zoodat dan de nieuwe poging in de daaropvolgende week zal plaats hebben. Tel. FRANS SLAATS IN ACTIE. Op de wielerbaan te Hilversum won Frans Slaats de achtervolging over 20 ronden (5 K.M.) op Arie van Vliet. Na 10 ronden had hij Van Vliet reeds inge haald. Hij noteerde den schitterenden tijd van 3 minuten. A.s. Zondag rijdt Frans Slaats op de baan te Alkmaar, een achtervolging over 5 K.M. op I). Klink en voorts met Jan Pijnenburg een 60 K.M. wedstrijd. WAALWIJK. DAMMEN. W. D. V. A.s. Dinsdag zet onze plaatselijke dam- vereeniging WDV in het clubhuis café rest. „De Molenvliet" alhier, de onder linge clubcomnetitie voort met de na volgende partijen Groep I. H. BrouwersA. Moonen. Groep II. Frans te VruchtenFlip Hollemans. Joh. HulstP. Berriotte. A. Hollemans vrij. De eerste helft dezer competitie is bij na ten einde. De stand is thans zoo als onderstaand lijstje aangeeft Groen I. D. Verhagen reglementair. F. v. d. Gouw 3 2 1 0 5 v. d. Hammen 3 1 1 1 3 Ant v. d. Gouw 2 1 0 1 2 A. Moonen 3 1 0 2 2 H. Brouwers 1 0 0 1 0 Groep II. A. Hollemans 4 2 2 0 6 F. Hollemans 2 1 1 0 3 Joh. Hulst 2 1 1 0 3 P. Berriotte 3 0 1 2 1 F. te Vruchten 3 0 1 2 1 Persoonlijk kampioenschap Dammen Noord-Brabant. On Zondag 29 Aug. '37 speelt dhr. D. Verhagen tegen dhr. F. Hoogland in het cluhhuis van WDV. Aanvang 11 uur. Wij hopen hierop nog nader terug te komen. Duivensport. DRUNEN. De Postduif. Uitslag wedvlucht Quivrain 175 K.M. 1 3 Maas-Pulles; 2 11 v. Huiten; 4 7 10 P. Willemse; 5 6 8 Gebr. v. Ravenstijn; 9 Viveen v. Ravenstijn. Koningspoule Maas. Eerste duif 11.53.36.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6