Li Kamer van Koophandel voor de Langstraat. m m 17 ADYERTEEREN DOET VERKOOPEN, TARZAN VAN DE APEN. I Gemengd Nieuws. r U I IJ i~ I I I I' L_ I f 1 3 r Ad. 2- Leder. In totaal werden on derzocht 541 1439 in 1935) monsters, onder te verdeelen in 487 monsters zoolleder, 9 riemleder en 45 diverse ledersoorten en schoenonderdeelen Vanwege tiet Ledercontrolestalion wer den 399 monsters zooileder ingezonden. Ad 7, Diversen. Hiervan verdienen vermelding ver schillende monsters, die ingezonden werden naar aanleiding van klach en over uitslag van overleder van schoe nen. Het was soms heel moeilijk om met eenige zekerheid de waarschijnlijke oorzaken aan te geven. Een schoenfabrikant had groote moei Üjkheden met zijn afnemers, doordat alle schoenen na verloop Van tijd een sterke uitslag vertoonden. Onderzocht werden daarom verschillende monsters zoolleder, oinnenzoolleder, randenleder, voering en kur^vutling teneinde de oorzaak van deze hardnekkige uitslag te achterhalen. Het gebruikte binnen zoolleder bleek de oorzaak te zijn door zijn hoog gehalte aan bitterzout, de andere materialen waren normaal van samenstelling. Hoezeer het gewenscht is, dat ook voor de binnenzolen geen Ieder gebruikt wordt met een bovenmatig hoog gehalte aai uitvaschoare organische stoffen, met name van looistof, bleek bij het onderzoek van verschi lende inzendingen gebirsten voorsten (van schoenen) voor al in het natte en warme jaargetijde De phntaardige looistof verdringt onder omstandigheden de chroomlooiing en wel speciaal op de afscheiding van neus en voorsf, waardoor breekachtig- hei«i ontstaat Een merkwaardig geval leverden een paar beschadigde schoenen, waar van het bovenleder uitsluitend aan den binnenkant van den schoen sterk beschadigd was. Een uitvoerig onder zoek van het beschadigde leder in vergelijking met het onbeschadigde leverde het bewijs, dat opspattende urine hiervan de oorzaak was. De samenstelling van hel extract uit het beschadigde leder kwam n.l. geheel overeen met de samenstelling van urine (groote hoeveelheden chloriden, sulfaten, aanwezigheid van zwakke zuren, belangrijk stikstofgehalte berekend alureum 12.5% en positieve reactie op kreatinine). Een andere inzending van een paar beschadigde schoenen, waarbij de af nemer meende te mogen reclameeren, leverde het bewijs, op welke licht vaardige wijze men soms meent zulks te kunnen doen. De schoenen bleken namelijk van buitenaf met sterk zwa velzuur in aanraking te zijn geweest. Door een schoenenmagazijn werden brocaatschoenen, die zwart aanliepen, ingezonden. Doordat het brocaat op de hakken niet verkleurd was, lag het voor de hand, de oorzaak in het voe ringleder te zoeken. Dit gaf inder daad een sterke Heparreactie op zwa vel, resp. zwavelverbindingen te zien. Om dit te verhelpen werd afgewas- schen met een 1% cyaankalium-op- lossing (onder de noodige voorzorgen, daar het zwaar vergif is) en naspoe len met water aanbevolen. De schoe nen werden daardoor wederom zooals nieuw en dus verkoopbaar. Tenslotte werden in 80 gevallen in lichtingen verstrekt. Als controlestation voor het meten van vellen trad de dienst 29 maal op, voor de bepaling van het waterren dement van huiden 2 maal. E. Chemische Industie. In den toestand van deze industrie is geen verandering van beteekenis gekomen; de omzet kon gehandhaafd blijven, al was er van een behoorlijke winstmarge geen sprake. De devalua tie heeft aanvankelijk eenige ople ving tengevolge gehad, doch herstel van beteekenis kon nog niet worden geconstateerd. F. Meubelfabricage. Van een opleving van eenige betee kenis in de meubelindustrie kon in het algemeen nog niet gesproken wor den. De devaluatie bracht in de laatste maanden wel eenige opleving ,doch de crisis-invloeden, de scherpe onder linge concurrentie en die van waren huizen en thuiswerkers waren oor zaak, dat van een loonend bedrijf nog moeilijk sprake kon zijn. G. Papierindustrie. De gang van zaken in de papierin dustrie was in het afgeloopen jaar iets beter dan in 1935, doch er kon nog geen sprake zijn van tevreden heid. Dank zij de contingenteering van den invoer van papier is het prijspeil op de binnenlandsche markt niet ver der gezakt. 'Tegen het laatste kwar taal van 1936 viel, onder invloed van de stijgende prijzen op de grondstof- fenmarkt, op de wereldmarkt een verhooging der papierprijzen te bon- sta teeren. Deze tendenz van stijgende prijzen viel samen met de plaats ge had hebbende devaluatie. Hoewel de devaluatie ook hierin ongetwijfeld een rol heeft gespeeld, mag toch gevoege lijk worden aangenomen, dat ook zonder de devaluatie de papierprijzen eenige stijging zouden hebben onder gaan. H. Scheepsbouwindustrie. De bezorgdheid over den gang van zaken in deze industrie voor 1936, uit gesproken bij den aanvang van dat jaar, is niet ongegrond gebleken. De toestand in den scheepsbouw, die in de jaren 1934 en 1935 reeds slecht was, heeft zich in de eerste acht maan den van 1936 zoodanig toegespitst, dat verdere teruggang welhaast onmoge lijk was. De devaluatie intusschen bracht een sterke wijziging in den toe stand. Al kan nog niet van een her stel worden gesproken, toch bieden de vooruitzichten thans meer perspectief dan in de afgeloopen jaren. I. Tankfabricage. Deze industrie had in het afgeloo pen jaar met groote moeilijkheden te kampen. Eerst in 't laatst van 1936 trad er een uitgesproken verbetering op. Het is niet te zeggen, of deze op leving is te danken aan de devaluatie, aangezien de prijzen der grondstoffen, die vrijwel geheel uit hel buitenland moeten worden betrokken, juist dooi de devaluatie aanmerkelijk opliepen. De vooruitzichten voor 1937 intus schen zijn gunstiger dan die voor '36 waren. K. Tricotage-industrie. Deze industrie was gedurende het verslagjaar en vooral na de devaluatie van den gulden voldoende van orders voorzien, zoodat zelfs eenige uitbrei ding weder noodig bleek. Over de be drijfsresultaten is men niet ontevre den en de vooruitzichten worden niet ongunstig genoemd. L. Haarwasscherfjen. Hel eerste halfjaar van 1936 had deze industrie groote moeilijkheden door geringe afzetmogelijkheden en door scherpe concurrentieprijzen. Het tweede halfjaar was beter tengevolge van iets betere prijzen; het laatste kwartaal was zelfs goed te noemen door een vlotte afzet, zulks mede ten gevolge van de devaluatie. M. Vleeschlijm-industrie. Niettegenstaande deze industrie met verschillende moeilijkheden te kam pen had, was het jaar 1936 niet on gunstig. Na de devaluatie ontstond een enorme stijging der grondstof- prijzen, met welke verhooging de prijs van het afgewerkte product echter geen gelijke tred kon houden; slechts met moeite slaagde men er in, deze op een redelijke niveau te brengen. Jongeman verdronken te Harderwijk. Gistermiddag omstreeks kwart voor vijf gingen de tweelingbroeders Nuse met nog een derde vriend nabij het havenhoofd, waar het krachtens politieverordening verboden is te zwem men baden. Op een gegeten ogenblik zonk een der tweelingbroeders weg Hij riep om hulp, maar de andere beschouw den de kreet niet als ernstig, totdat zii de verschrikkelijke we kelijkheid gewaar werden. Toen was het echter te laat. Na anderhalf uur hebben visschers het lijk met den kuil opgehaald. Meisje door een vrachtauto overreden en gedood. Het driejarig dochtertje van den heer Moonen, boekhouder van het gemeentelijk gasbebrijf, is gistermiddag toen het zich in een onbewaakt oogenblik spelend van het trotoir begaf, in de Nieuwstraat door een vrachtauto, bestuurd door den heer M- uit Hoensbroek, gegrepen en tegen de grond gesmakt. De kleine werd bewusteloos de woning binnengedragen; enkele oogenblikken later is zii daar overleden vermoedelijk ten gevolge van inwendige verbloedingen. Boerenwagen door sneltrein versplinterd. Opden onbewaakten overwegtusschen Geleen en Spaubeek zijn de boerenar beiders jaspers en het vijfjarig zoontje van den heer Peters, bij wien jaspers in dienst is, op wonderbaarlijke wijze aan den dood ontsnapt. De boerenwagen, waarop beiden waren gezeten, werd door een uit de richting Heerlen komende sneltrein gegrepen en volkomen versplin terd, terwijl jaspers en het jongetje voor den trein werden weggesslingerd. De knecht kwam er vrijwel zonder letsel af, terwijl het kind een arm brak. Meisjovan driejaar doodgereden. Gistermiddag om vier uur is de Nieuw straat te Hoensbroek een driejarig meisje door een vrachtauto overreden en op slag gedood- Het kind was op weg naar haar grootvader, die in genoemde straat woont. De vader had de kleine even losgelaten, om het meisje op haar groot vader, die stond te wachten, toe te laten loopen Daarbij is het ongeluk gebeurd. Doodelijk Auto Ongeluk. Luitenant kolonel H j. Koole, werk zaam bij de administratie van het 5e regiment infantrie, is bij een autobof- sing op den Hoogeweg, even voorbij de Tweede Steeg, om het leven geko men. De overste kwam met zijn auto uit de richting Amersfoort en reed met vrij groote snelheid naar Hoevelaken. Op d*. plaats, waar het ongeluk ge beurde, stonden twee vrachtauto's rechts van den weg stil. Daar achter kwam een groote zeswieler aang reden, uit de richting Hoevelaken. De bestuurder van den laatsten auto wilde langs de beide vrachtwagens rijden, maar zwenkte daarbij te ver om, zoodat hij geheel links van den weg kwam. Een botsing met den auto van Overste Koole volgde, waardoor zijn wagen onmiddelijk in brand vloog. Luit. Kol. Koole was op slag dood. Brandwonden werden echter niet op hem gevonden, doordat omwoonenden er spoedig in slaagden het ontzielde lichaam uit de cabine te bevrijden. Timmerman van een steiger gevallen. Dinsdagmiddag is bij de restaura tiewerken aan de R.K kerk te i\leer- sen een ernstig ongeluk gebeurd, üp een 28 meter boogen steiger was de 33- jarige timmerman J. A. Smeets, wonende te Meersen, bezig met bet verrichten van herstellingswerken aan deze kerk. Door onbekende oorzaak stapte S. plotseling mis en storte omlaag. Hij kwam met zijn rug op een hoop bouwmaterialen terecht. In bewusteloozen toestand werd^het slachtoffer per auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis te Maastricht overgebracht, alwaar bleek, dat hij een ruggegraatfraktuur had opgeloopen. De toestand van het slachtoffer is hopeloos. S. isgehuwd en vader van zeskinde ren. Van de treeplank gesprongen. Gisteravond kwam een vrachtauto met aanhangwagen de Willemsbrug te Breda oprijden. Op de treeplank stond P. Schoenmakers uit de Kloosterlaan. Toen deze van de treeplank sprong, kwam hij terecht tegen een van de lantaarnpalen op de brug. De man viel en kwam onder den aanhangwagen. Met ge broken beenen en een ernstige hoofdwonde is hij. in hoogst ernstige toestand, in het St. Ignatiuszieken- huis opgenomen. De smokkelaarij in het Zuiden. Dat de smokkelaarij aan onze Zuidelijke grens nog steeds doorgaat, bleek gedurende de laatste dagen weer in het bewakingsgebied te Chaam, waar rijksbeamtenaien niet minder dan 8100 boekjes sigaretten papier in beslag namen. Abereerst waren het zekere C. F. en W. de V., beiden uit üosterhout, die op den weg tusschtn Chaam en Meeile werden aangetroffen, toen zij ongedekt 4100 boekjes sigaretten papier vervoerdtn. Later was het een onbekend gebleven smokkelaar, die zich door de vlucht in veiligheid wist te stellen, doch die smokkel waar bestaande uit 2300 boekjes sigarettenpapier moest achterlaten, terwijl tenslotte een derde smokke laar een zak met 1800 boekjes in het veld moest laten liggen. Daar gemiddeld op ieder boekje sigarettenpapier door een smokke laar 4 cent wordt verdiend, kan men nagaan welk een winst een enkele geslaagde smok kei tocht ople vert. MET ZIJN ELVEN IN EEN ARRESTANTENWAGEN. Moeder, tante en negen kinderen ten onrechte op gepakt. Een Scheveningsche familie, bestaan de uit moeder, tante en negen kinde ren, was een dagje uit en heeft daarbij een zeer onaangenaam avontuur be leefd. De familie de N. was met een der op Scheveningen varende plezierbooten naar Den Haag gekomen en had ver volgens eenigen tijd op het Malieveld vertoefd, waar de kinderen zich onder het waakzaam oog van moeder en tan te met spelletjes vermaakten. Toen de terugtocht, eveneens per plezierboot, welke op eenigen afstand haar ligplaats heeft, zou worden aanvaard, ontdekte een der kinderen, een 12-jarig jongetje, op eenigen afstand twee onbeheerd lig gende tasschen. Men dacht, dat deze toebehoorden aan medereizigers van de boot en besloot derhalve ze mede te ne men, om ze aan de rechtmatige eige naars ter hand te stellen. Zij hadden hierbij echter buiten den waard, in casu een rijksveldwachter, gerekend. Even nadat de familie de N. n.l. met de beide tasschen verdwenen was, ont dekten een paar op het Malieveld spe lende kinderen, dat hun eigendommen verdwenen waren. Zij begonnen te schreeuwen en vertelden een toevallig passeerenden heer uit Oegstgeest, dat hun tasschen gestolen waren. Deze alarmeerde op zijn beurt een passee renden rijksveldwachter, die direct de achtervolging van de familie de N. op zich nam. Spoedig had hij het elftal achterhaald en vroeg wat dat te beteekenen had met die twee tasschen. Het antwoord, dat men die gevonden had, wilde hij niet aannemen en het gezelschap was zoo goed niet of allen moesten mee naar het hoofdkwartier van de rijksveld- wacht, in het paleis van justitie aan het Korte Voorhout. Aangezien het echter geen zaak voor de rijksveldwacht was, maar wèl voor de Haagsche politie, en de rijksveld wachter nog steeds meende hier met een brutalen diefstal te doen te hebben al bestond de inhoud van de tas schen slechts uit een paar zuurtjes was overbrenging van het gezelschap naar het hoofdbureau van politie aan het Alexanderveld noodzakelijk. Het is nu eenmaal gewoonte, dat dergelijke overbrengingen geschieden met den arrestantenwagen, den z.g. zespijper". Hiertegen bestond bij de familie de N. echter begrijpelijkerwijze zeer groot be zwaar en het kostte de rijksveldwacht dan ook heel wat moeite het geheele gezelschap in den wagen te krijgen. Na heel wat geharrewar lukte dat eindelijk, en zoo ging het elftal naar het Alexanderveld. Het onderzoek van de Haagsche po litie wees gelukkig al spoedig uit, dat er hier geen sprake was van boos opzet, doch dat er een reeks van misverstan den in het spel was geweest, waarvan de familie de N. de dupe was gewor den. Er werden excuses aangeboden en per gewone auto werd de familie naar huis gebracht. De tante verkeerde door het gebeurde in een erg overspannen toestand. JACHT OP EEN VOORTVLUCH- TIGEN DUITSCHER. Marechaussees overmees teren hem door een schot in den rug. Woensdagmiddag hebben twee ma rechaussees onder de gemeente Zelhem een voortvluchtigen Duitscher, die zich niet stoorde aan de sommatie om halt te houden, neergeschoten. De man werd van achteren geraakt, waarbij de kogel tot den onderbuik doordrong. In het al- gemeene ziekenhuis te Doetinchem is het projectiel verwijderd. De toestand van den man is bevredigend. Het betreft hier den 23-jarigen W. A. uit Cloppenburg, die door het ge rechtshof te Arnhem wegens mishande ling bij verstek tot drie maanden ge vangenisstraf was veroordeeld en des wege in het Algemeen Politieblad was gesignaleerd. Ook werd hij wegens diefstal door de politie te Winterswijk gezocht. De hoofdcommissaris van po-' litie te Amsterdam had hem reeds als ongewenschten vreemdeling over de grens doen leiden, doch hij was naar ons land teruggekeerd. De marechaussee te Doetinchem was den man op het spoor gekomen, waar bij bleek, dat hij ten huize van zijn zwa ger te Zelhem vertoefde. Aangezien hij als niet gemakkelijk bekend stond, zijn twee marechaussees in burger en per auto naar de woning gegaan, doch de mart was hen te vlug af. Bij hun aan komst had hij reeds de beenen geno men. Er ontstond toen een wilde ach tervolging dwars door de weilanden en over slooten. Na eenige sommaties losten de politiemannen eenige waar schuwingsschoten en toen dat niet hielp schoot men op den man zelf. Hij werd getroffen en kon worden overmeesterd. De man zal aan de justitie worden overgeleverd. Door EDGAR RICE BURROUGHS. 16 Tarzan had zichzelf reeds vroeger ge leerd om touw te maken door lange gras halmen in elkaar te draaiene. Door ge regelde oefening leerde hij knopen en lussen maken, waarna hij door een hard handige practijk, waarmee hij zijn speel makkertjes veel pijn deed, het gebruik van touw en strik leerde kennen. Hij kon op die manier zijn troepgenoten vangen tot groot vermaak van de andere apen. Voor Tarzan was de gesloten, stille hut een plekje van eindeloos mysterie. Hier was zijn geliefkoosde speelplaats, zijn eigen verwantschap met hetgeen zich daar in de hut bevond, hadden de apen hem nooit gesproken. Kala had hem met vage woorden vroeger eens gezegd, dat zfjn vader een vreemde, grote, witte aap was geweest. Hij wist niet, dat Kala zijn eigen moeder niet was. De apen meden deze plaats, maar al te goed herinnerden zij zich dat dode lijke wapen. Op zekere dag ontdekte Tarzan de deur, hij morrelde aan de kruk, bekeek de scharnieren en vond tenslotte de juiste handbeweging, om de deur te openen. Deze bewoog zich kra kend voor de verbaasde ogen van Tar zan. Langzaam en voorzichtig ging hij naar binnen. Hij zag de drie skeletten, doch keek er verder niet naar om. De overige voorwerpen vroegen zijn aan dacht. Hij opende kasten, keek aandach tig naar de wapens, boeken en kleeding- stukken. Hij vond een scherp mes en sneed zich dadelijk in de vingers. Een prentenboek interesseerde hem buiten gewoon. Hij bleef in de hut tot het don ker was. Daarna vertrok hij, maar nam het mos mee om het aan zijn vrienden te laten zien. Opeens dook er eengrote ge daante op het was Bolgani de reusachtige gorilla. Tarzan wist, dat vluchten niet meer zou baten en dat hij voor zijn leven zou moeten vechten. I I }- I I I, 4 8

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 8