Plaatselijke Berichten. EdeBont-v.Hulten WECK-TIJD. miluerhoopenfleftesle kuialileii iepen oen laansien prijs ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN. Heerenkleeding naar maat Zaterdag 21 Augustus 1937 No. 67. De Echo van het Zuiden. Derde Blad Fa. ANTON HOLTGREFE, Een symbolische steen ontdekt in de pastorie van St. Jan. Bij de restauratie der pastorie van St. Jan, werd bij het afbikken van den muur aan de Westzijde om daarop een nieuw cementpleister te brengen een steen ontdekt; een zandsteen waarin gebeiteld een voet waar boven een kroontje; eronder staan de letters en cijfersU. V. 1782. De ZeerEerw. heer pastoor heeft dezen steen, die een grootte heeft van plm. 20 x 15 c.M. voorzichtig laten blootleggen en in den gerestaureerden muur laten bevestigen. Uit 't onderzoek in oude geschied, boeken heeft Z.Eerw. de conclusie getrokken, dat deze steen er is in gebracht door den ZeerEerw. heer Urbanus Voet waarschijnlijk terge legenheid van de totstandkoming der nieuwe pastorie of uitbreiding daar van, waarmee toen in den tuin de zg. schuurkerk was verbonden, zoo als onze lezers weten uit de artikelen over de geschiedenis der R. K. pastorie en kerk te Waalwijk van den heer N. van der Hammen Jzn. in ons blad. De voorstelling zou symboliseeren, de bekroning van 't werk van pastoor Voet, nl. de voleindiging der nieuwe pastorie ('n voet met kroon erboven) en de bedoeling hebben dit feit door deze symbolische voorstelling voor 't nageslacht te bewaren. Ongeveer 150 jaren later is deze nu ontdekt en we geven hierboven een repro ductie van dezen interessanten steen. Hieronder nog eenige bijzonder heden over pastoor Urbanus Voet, zooals die in de kerkarchieven worden aangetroffen Wilhelmus, Godefridus (of volgens zijn kloosternaam Urbanus) Voet behoorde tot de Abdij vanTongerloo, aan welke orde toentertijd het pastoraat van St. Jan was toever trouwd, zooals men weet. Hij werd om zijn groote geleerdheid zeer geprezen. Hij had den graad behaald van baccalaureaat in de godgeleerdheid en had deze weten schap ook onderwezen van 1748 tot 1758. Toen zijn overheid hem be stemde tot leeraar der godgeleerd heid in het Norbertijnsch college te Rome, wist Voet te verkrijgen, dat deze eervolle post hem niet werd opgedragen. In 1763 werd hij aangesteld tot pastoor van Waalwijk. Tevens werd hij deken van het dekenaat Geer- truidenberg. Hij stond in groot aanzien, zoo zelfs det de apostoli sche vicaris Aerts hem om zijn groote kunde en ervarenheid in ge wichtige zaken niet zelden tot raads man verkoos. Voet was niet alleen de vraagbaak der geestelijkheid van het vicariaat van 's Hertogenbosch, maar hij werd ook soms door de bisschoppen van België en door de geestelijkheid van Holland geraadpleegd. Voet stierf te Waalwijk, in den onderdom van 64 jaar, op den 30en Januari 1785. Benoemd De heer Drs. A. Beunis, wiskunde leeraar aan de R.K. H.B.S. A. alhier is tevens als zoodanig benoemd aan de R.K. Lycea te Den Bosch. De heer Beunis tot nu toe woon. achtig in Oss, zal zich hier vestigen. Werkeloosheid in onze gemeente Eene verlaging ingetreden. De stand der werkeloosheid in onze gemeente is op heden 246 geheel en 112 gedeeltelijk werke— loozen tegen 276 en 130 op 14 Juni 1.1. Er is dus eene vermindering van 30 geheel en 18 gedeeltelijk werke- ozen. 'tls nog wel niet zoo heel veel ar 't gaat toch in dalende lijn jge deze zich voortzetten. De verdeeling over de verschil- nde vakken is als volgt per heden per 14 Juni'37 iouwvakarbeiders Houtbewerkers kleermakers .ederbewerkers -eerlooiers Metaalbewerkers Typografen Diverse werkkrachten Totaal 246 112 276 130 Ned. Herv. Kerk Waalwijk In verband met een vacaturebeurt aan den Loonschen Dijk wordt de godsdienstoefening alhier niet ge 33 11 42 7 5 4 8 20 6 12 158 75 172 107 7 1 7 2 1 3 1 3 3 30 4 39 3 houden in den voormiddag, maar des namiddags om half 3. Inschrijving dienstplicht Lichting 1939 Voor inschrijving van den dienst- plicht lichting 1939, zal speciaal gelegenheid worden gegeven op 11, 12, 13, 14 en 15 October a.s. De inschrijving betreft hier per sonen, geboren in 1919. Persoonlijke oproeping volgt. Een prachtige wandelrit door onze mooie omgeving. Men zal zich mogelijk herinneren dat in 't voorjaar van 1936 de Bredasche Manegeclub een trip in onze mooie omgeving gemaakt heeft. Die is alle deelnemers zoo goed bevallen, dat deze ruiterclub tegen Zaterdag 25 September a.s. wederom zulk een middag heelt georganiseerd. Daarvoor heeft de heer W. Tim mermans die toentertijd zulk een prachtig parcours had uitgezocht, zich bereid verklaard zulks ook thans weer te doen en is daarin uitste kend geslaagd. De route is als volgt bepaald: Van Waalwijk over Plantloon, Pessaert, Fellenoord, Giersbergen naar de Rustende Jager, vandaar naar Bosch en Duin. Verder naar Roestelberg en vandaar langs de Kaatsheuvelsche IJsbaan en Efte- ling terug over Roestelberg naar Waalwijk. De rit vangt aan ten twee uur en eindigt omstreeks balf zes. Dan wordt geborreld in »de Twee Kolommen« en tot slot gedineerd in Hotel Verwiel. De heer W. Timmermans zal als jagermeesler en de heer H. Sluijters te Breda als field.master fungeeren. De heer Ir. Cl. Raming zal even als de vorige maal de leiding nemen van den autostoet, die den rit dooi en langs de hei zooveel mogelijk zal volgen en die de ruitertro ep op bepaalde punten zal treffen. Voor deze rit door de mooie duinen worden door de Bredasche manege club uitgenoodigd de zuster verenigingen Tilburgsche Rijver, eeniging te Tilburg, Rij- en Jacht vereeniging 's Bosch—Vucht, Breda sche Jachtvereeniging te Breda, Nijmeegsche Jachtvereeniging te Nijmegen en de Ned. Ruitertoeristen- club van den A.N.W.B. Wij mogen de deelneemsters en deelnemers zeer zeker een schit terende rit voorspellen in een uit gezocht en zeldzaam parcours in deze streek van duin en bosch en hei en het belooft ook voor onze gemeente weer een aardige en bijzondere drukte te geven. R. K. Hoogere Burgerschool. De R. K. Hoogere Burgerschool A. alhier zal den nieuwen cursus beginnen met het record aantal leerlingen van 129. Deze zijn verdeeld over de navol gende klassen: I 35, II 33, III 37, IV 16 en V 9. Zij zijn afkomstig uit de navol gende plaatsen Waalwijk 69, Dru- nen 18, Waspik 9, Geertruidenberg 10, Raamscionk4, Sprang-Capelle 4, Loonopzand-Kaatsheuvel 7, Eelhen 4, Heusden 3 en Wijk c.a. 1. Er zijn 113 R.K. en 16 Prot. leer lingen. De cursus begint 2 Septem ber a.s. Grootestraat 319 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast. R.K. Middelbare Handelsavond school te Waalwijk. Wij maken onze lezers opmerk zaam op de advertentie in dit nummer tot aangifte van leerlingen voor de R.K. Middelbare Handels avondschool alhier. Toegelaten wor. den jongens en meisjes, die de 7e klas der Lagere School hebben doorloopen. De school leidt op voor het Middenstandsdiploma Handels kennis, dat vereischt wordt volgens de Vestigingswet kleinbedrijf en voor de verschillende Praktijk diploma's boekhouden en vreemde talen. Het eerste diploma kan be haald worden op het einde van de 3e klas, het andere op het einde van de 5e klas. In verband met het te verwachten groot aantal aangiften, worden de ouders in het belang van hun kinderen aangeraden de aangifte zooveel mogelijk te doen a.s. Maandagavond tusschen half 7 en 8 uur. Vincentius-Collecte. Wij vestigen nogmaals de aan dacht op de collecte die de R.K. J.M. de Kruisridders Zaterdagmid dag zullen houden ten bate der St. Vincentius-Vereeniging. Zij zullen met vracht auto's langs de huizen oude kleeren en huis- houdelijke artikelen ophalen, des. gewenscht ook financieelen steun, om daardoor de vereeniging in staat te stellen tegen den a.s. winter de behoeftigen zooveel mogelijk van 't hoognoodige te voorzien. Ziet allen uw kasten na, maak tijdig een pak gereed en verblijdt daarmee de Kruisridders, de St. Vincentius-vereeniging en vooral de armen. Wij bevelen deze goede zaak gaarne in ieders daadwerkelijke belangstelling 1 De 6 daagsche begint weer. Neen, geen wieler-6 daagsche in het een of ander sportpaleis, daarvoor is het nog wat vroeg. Maar Zondag a.s. vangt op de banen van Café 't Vosje* alhier de 6 daagsche koppel-wedstrijd weer aan van de hand- boogschutterrij ^Eendracht maakt macht* Waar natuurlijk alleen des Zondags geschoten wordt, duurt deze 6 daagsche eigenlijk 6 weken Vorig jaar zijn deze koppelwedslrijden buitengewoon geslaagd en ook ditmaal zal het dus aan spanning en belangstel ling niet ontbreken. Ongeval De bejaarde 90 jarige weduwe, mej A. v. d., H., uit Sprang-Capelle had Woensdag het ongeluk zoo danig in hare woning komen vallen dat zij een ernstige been breuk en lichte hersenschudding opliep, In verband met haar hoogen leeftijd is haar toestand niet zonder gevaar. Zij is naar het St. Nicolaas Ziekenhuis alhier overgebracht. de komst van zijn vrouw op de baan tot nieuwe daden geinspireerd. Zijn wagen raast over het cement en in de denderende eindspurt zelfs rondenlang op het canvas, dat wel wel van afzon derlijk goede kwaliteit moet zijn. Hij wint tenslotte den wedstrijd en herwint wat voor hem verloren scheen, het huiselijk geluk. De Kowa speelt de rol van chauffeur met routine en met den vereischten gloed en ook de vrouwelijke rol Edna Gryff geeft blijken van groot talent en charme. Zeer goed is vervolgens de zakenman Helnr George terwijl Adèle Sandrock weer een pracht creatie levert. Een bijzonder genoeglijk filmwerk! LUXOR BIOSCOOP Gevaarlijk Spel De Mistery Ranch Wederom brengt de Luxor— Bioscoop deze week een eersteklas sensatieprogramma. Als eerste hoofdnummer draait thans de sensationeele, spannende detective - gangsterfilm getiteld »Qevaarlijk Spel«. De inhoud hiervan zullen wij in het kort hieronder weergeven. Bij Graves, den handlanger van den nachtclubeigenaar Benton wordt ingebroken. Een pak bank biljetten blijkt verdwenen te zijn en Graves begint onmiddellijk de achtervolging op den dief. Als hij dezen bijna te pakken heeft, be moeit een jonge delectieve, Bert geheeten, zich ermee en ontzet den inbreker, daar blijkt dat hij een meisje is en Bert vermoedt dat er meer achter deze zaak zit. Bert is overtuigd van de onschuld van het meisje, dat als danseres in de nachtclub van Benton werkt en doet 'al het mogelijke de ware toedracht van deze geheimzinnige ORIGINEELE WECK f 0.21 0.23 0.24 0 25 0 27 0 33 STER GLAZEN 1/4 Liter f 0.12 '/2 0.12 3/4 0.13 1 0 15 l'/3 0.16 2 0.17 Geheel compleet met deksel en ring. GEGARANDEERDE GLAZEN bezorgen U geen verdriet; immers de inhoud van een flesch te moeten weggooien, is dikwijls duurder dan de flesch zelf kost. GOEDE KWALITEIT RUBBER RINGEN waarborgen mede een goede sluiting van uw flesschen en het in prima s t a a t houden van uw fruit of groenten. EERSTE KWALITEIT UITGEZOCHTE BRUINE INMAAKP0TTEN in 6 verschillende maten voorradig. v.h. BIERLAAGH-VAN DER HEIJDEN -„DE GROOTE IJZERHANDEL" - TELEF. 72 WAALWIJK HOEK RAADHUISPLEIN Gevonden voorwerpen Op het politiebureau zijn inlich tingen te bekomen over de na. volgende gevonden voorwerpen Een step, een doublé dames armbandhorloge, een rozenkrans, een bruine etui, een rijwielbelasting- merk. BIOSCOPEN. THEATER „MUSIS SACRUM". „Arme Rijken". Een zlleszins geslaagde amusements film Musis projecteert deze weeke en Duitsche amusementsfilm, een Bavaria product van het U F.A. In deze film «Arme Rijken» getiteld wordt de hoofdrol vervuld door onze landgenoote Adèle Sandrock die juist deze week haar 72e verjaardag vierde. In deze film heeft zij gelegenheid om de glinsterende facetten van haar talent te toonen. Het verhaal is van. een geestdriftigen inhoud vol humor en rijk aan spanning Victor de Kowa is taxi-chauffeur in Berlijn en een millioenairsdochter kruist zijn pad. Zij verlieven. Tot de taximan bemerkt dat het meisje niet een bakkers dochter maar wel het eenige kind van broodmagnaat is en dan schrijft hij haar af. Wat olie op de Iiefdesgolven van deze jongedame is. Zij trotseert vaderlijk en grootmoederlijk gezag, loopt om haar thans sceptisch gestemden chauffeur te overtuigen tot het midden in het water en trouwt hem. De Kowa voelt er onder gegeven omstandigheden voor, zijn positie te verbeteren en wordt autoracer. Met een eclatanten uitslag. De roem stijgt hem naar hoofd en dit keer neemt de jonge vrouw het initiatief tot een scheiding. De juiste manier om den opgeblazene tot normale proporties terug te brengen. De Kowa die als rijder over het toppunt heen is en wiens race een failure dreigt te worden, ziet zich door zaak te ontsluieren, waarin hij na allerlei sensationele wendingen slaagt. Er blijkt n.l. dat de vader van haar ten onrechte van diefstal verdacht wordt en dat zij nu pro beert de waarlijke daders op te sporen, waarin zij ook slaagt en die naderhand blijken Benton en Graves geweest te zijn. Als tweede hoofdnummer draait de spannende Wild West film ge titeld »De Mistery Ranch« met in den hoofdrol, de bekende ster Tom Tyler. Deze film is eigenlijk niet van hetzelfde genre als andere Wild— West-films, daar de scenes, waarin dan gevochten wordt op touw zijn gezet door de bezitster van de Mistery Ranch om haar gast Bob Morris te doen voorkomen, dat het er zeer gevaarlijk leven is. Bob heeft haar echter door en laat zich niet van de wijs brengen, doch als er een werkelijke overval plaats vindt, denkt hij ook dat het comedie is en bemoeit er zich niet mee. Dit geeft aan deze film een heel verrassende wending, waardoor zij zeer veel aan waarde wint en een bezoek zeer zeker recht vaardigd. Alles te samen een programma dat er zijn mag. Hoogere schoenenprijzen in Frankrijk Met het oog op de hoogere noteeringen voor leder en de stijging der loonen en andere onkosten hebben de Fransche schoenfabri kanten verzocht de prijzen van hun product te mogen verhoogen. Dit is aanvankelijk geweigerd op grond, dat in het tweede kwartaal op de Fransche markt de lederprijzen waren gedaald, doch een evenredige verlaging der schoenenprijzen niet had plaats gevonden. Doch nu is de beslissing genomen, dat vanaf 15 September a.s. de schoenenprijzen verhoogd mogen worden. De verhoogingen loopen van 8 pCt. bij kinderschoenen tot 12 pCt. bij de zwaardere schoen soorten. De fabrikanten worden er evenwel op gewezen, dat de alge meene kwaliteitsstandaard, zooals die tot 28 Juni heeft bestaan, be houden moet blijven. Het is de fabrikanten eveneens geoorloofd op alle artikelen de hoogere kosten te leggen, welke door de hoogere transportkosten en de hoogere productiebelasting worden veroorzaakt. V.v.d. S. Ky nologen-Vereeniging Waalwijk en Omstreken. De leden van de Kynologen-Vereeni- ging «Waalwijk en Omstreken» die wenschen deel te nemen aan de op 5 September a.s. te houden honden tentoonstelling te Breda, kunnen zich vervoegen bij den penningmeester den heer Jos- Pulles, Grootestraat 363, alhier om gezamenlijk per autobus daarheen te reizen. Aanmelding tot en met Woensdag 25 Aug. a-s. Ter navolging. Naar wij vernemen heeft de directeur van het Postkantoor alhier, alsmede een 8-tal andere ambtenaren van den P.T.T.- dienst zich beschikbaar gesteld voor hulpverleening aan den plaatselijken luchtbeschermingsdienst. Dit loffelijke, voorbeeld zal zeker niet nalaten indruk te maken en voor velen een aansporing zijn eenzelfde besluit te nemen. Vergunninghouders. De leden der Vereeniging van W'aal- wijksche Vergunninghouders hebben 1.1. Donderdag met hun echtgenooten een autobus-uitstapje gemaakt naar Ouwc- hads-dierenpark te Rhenen en voorts naar Arnhem en Nijmegen. Hoewel het aantal deelnemers niet zoo groot was als anders, heeft men toch een gerieflijk en mooie dag gehad. KEESJE DE RUIJTER. Drie weken speelt onze jongste Waalwijksche en Nederlandsche biljarter, Keesje de Ruijter, met ge weldig succes in Rotterdam en omstreken en met tientallen komen de aanvragen uit het geheele land. Zijn spel wordt met al die wedstrij den steeds vaster. Zeker, de kleine Kees heeft ook wel eens avonden dat hij minder op dreef is, doch dan maakt hij den avond weer goed met zijn magnitieke kunst- en fan tasie siooten. Vnjdagavond moest Keesje spelen in bet nekenue Hotel en cale van onze VVerelUKampioen zwemster Willy den Uuuen, op uen Uooisiugei te Rotterdam. Uj vertegenwoorui- gers van eenige groote Holierdam. sche bladen waren bij Ueze wed strijden tegenwoordig, en wat Keesje dezen avond presteerde was w erke lijk 'n sterk staaltje van zijn kunnen. Een van de sterkste spelers van Rotterdam zou tegen Keesje spelen, namelijk de beer van der Hagen uit Rotieidam. Er werden telkens par tijen gespeeld van löü caramboles. Welnu, Kees won de beide partijen, de eerste met een gemiddelde van 16, namelijk 176 caromboles in 11 beurten; de tweede partij was sen sationeel, Keesje bad in 10 beurten precies 99 cramboles tegen ziin tegenpartij 149. In zijn ellüe beurt kreeg Keesje de ballen in goede positie; carambole op carambole, Hjne rappeltjes en maseetjes volgden elkander op, tot hij op 89 caram boles met een te zacht Irekstoolje mist, zijn partij beeindigende met lbS caramboles. Een ware ovatie werd Keesje ge bracht voor deze prestatie en de groote pers maakte hem een com pliment voor dit wonderbaar spel. Volgende week speelt Keesje beel de week eiken avond in Den Haag. De uitslagen zullen wij in ons blad nader bekend maken. Wij wenschen Keesje in deze wedstrijden veei succes. Benoeming nieuwe directeur der Duitsche vakschool Aan de Duitsche vakschool voor de schoenindustrie te Pirmasens is tot directeur benoemd de heer Carl Haussermann, voorheen tech nisch directeur bij de Salamander schoenfabrieken. De nieuwe direc teur is 37 jaar oud en was ook in buitenlandscne fabrieken, om. in Nederland, werkzaam. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Waalwijk, te houden op Vrijdag, 27 Augustus 1937, om 7 Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Van de Gedeputeerde Staten. Goedgekeurd raadsbesluit van 28 Mei 1937 tot onderhandsclie aanbesteding van het havenon derhoud. 2. Goedgekeurde raadsbesluiten van 30 Juli 1937 inzake omzet ting van geldleeningen. 3. Goedgekeurd raadsbesluit van 30 Juli 1937 tot aankoop van een winkelpand aan de Stations straat van J. G. de Leijer. 4. Goedgekeurd raadsbesluit van 30 Juli 1937 tot wijziging der begrooting 1937. I). Van de vereeniging „Waalwijks Belang" alhier. Dankbetuiging voor de bij raads besluit van 30 Juli 1937 verleen de bijdrage van 100.in de kosten van de viering van het 30-jarig bestaan dier vereeniging. c. Van de Waalwijksche Vereeni ging van Vergunninghouders. Verzoekschrift inzake verminde ring van personeele lasten voor hun bedrijven. 2. Voorstel tof wijziging der bouw verordening. 3. Voorstel tot vaststelling eenrr beroepsregeling ingevolge het regleihent autovervoer personen. 4. Voorstel tol beschikbaarstelling van een crediet van 32.296. voor het uitvoeren van herstra- tingen in verband met het op breken der trambaan. 5. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor verruiming van het buizennet der waterlei ding in Baardwijk. Beslissing inzake aanleg sport terrein. 7. Voorstel lot verkoop van een strook grond langs de Baard- wijksche Straat. 8. Voorstel tot wijziging der be grooting 1937. 9. Voorloopige vaststelling ge meente- en bedrijfsrekeningen over 1936. 10. Behandeling bezwaarschriften straatbelasting en schoolgeld. Prae-advies punt 2. In navolging van andere gemeen ten achten wij het gewenscht aan de Bouwverordening een bepaling toe te voegen, krachtens welke het verboden is, zonder schriftelijke vergunning van ons College niet als winkel inge- nente gebouwen oi geueenen uaarvun ais win Kei in geOruiK te sieilen, uun wei wuiKcis, laatstelijk niet geoezigu voor verkoop of bereiuing ter ver koop van eet- en/oi drinkwaren, ais zoouanig te gpan gebruiken. Momenteel is liet mogelijk zonder vergunning een winkel te openen. Gaat de inrichting van den winkel ge paard met een verbouwing, dan is men verplicht een bouwvergunning aan te vragen, is dat echter niet Het geval, dan is het mogelijk een winkel ie openen, geheel zonder dat wij daarvan kennis dragen. Wij achten dit niet gewenscht, o.a. met net oog op het toezicht op ruimten, waarin eet- en drinkwaren verkocht worden (zie o.m. het K.B. van 23 Juni 1925, S. 202). Tijdens de laatste kermis nog zijn verschillende vliegende winkels voor diverse eetwaren ingericht, geheel zonder voorkennis van ons College. Wij stellen u voor, artikel 109 van de Bouwverordening voortaan te doen luiden als volgt: „Onverminderd het bepaalde in ar tikel 1 van het K.B. van 23 Juni 1925, S. 262, tot toepassing van de artikelen van de Warenwet, is het verboden zonder schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethouders: a. een niet als winkel ingericht ge bouw of gedeelte van een gebouw te gebruiken, in gebruik te geven of te laten gebruiken als winkel; b. een winkel, welke laatstelijk niet voor de bereiding ten verkoop van- of voor den verkoop van eet- en/of drinkwaren werd gebezigd, als zoodanig te gebruiken, in gebruik te geven of te laten gebruiken. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Prae-advies punt 3. Bij Koninklijk Besluit van 12 Jan. 1937, Staatblad nr. 562, gewijzigd bij Koninklijk Besluit van 23 Juni 1937, Staatblad nr. 573, is een vergunnings stelsel ingevoerd voor het exploi- teeren van motorrijtuigen tot vervoer van personen. Krachtens dit besluit moet op aan vragen voor de uitoefening van auto busdiensten, voor de uitvoering van toerwagenritten, beide binnen de ge meente, alsmede voor de exploitatie van taxi's en huurauto's, door Col lege van Burgemeester en Wethouders worden beslist, behoudens beroep oj> den Raad volgens door hem te stellen regelen. Door uwen Raad zullen dus regelen Gemeenteraad Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 9