OESCHNIS DER IERV. KERK TE BESOIIEN Buitenlandsch Nieuws Zaterdag 28 Augustus 1937 No. 69 De Echo van het Zuiden Tweede Blad 1610—1935. Door J. van der Hammen Nicz. LXII. De inhoud vaji Ds. Leemans' ver zoekschrift aan de Gecommitteerde Raden van de Staten van Holland en West-Friesland om verhooying van classisgeld, d.d. October 1735, viel wat haast vanzelf spreekt allesbe halve in den smaak der Besoijensche dorpsautoriteiten, die toch al niet te best te spreken waren over des predi- kants vreemde levenswijze en zijn ver zaking der kerkelijke belangen. Men vond het verlangen van Ds. Leemans, om, behalve het vaste jaarlijksehe be drag van 25 gulden, nog -4 gulden te eischen voor eiken dag, dat lnj de classicale vergaderingen te Dordrecht bezocht, verregaand aanmatigend en brutaal. Alvorens echter dienaangaan de liun antwoord aan Gecommitteerde Raden te zenden, besloten schout en schepenen eerst de adviezen van een drietal rechtsgeleerden in te winnen, n.l. van de advocaten Sloterdijk te Geertruidenberg en van Sun en Soul- man te 's-Gravenhage. Nadat genoem de adviezen waren ontvangen, werd door het dorpsbestuur een uitvoerig schrijven (in den vorm van 'n rekwest) aan de Hooge Regeering gezonden, waarin op de volgende gronden ver zocht werd op het adres van Ds. Lee mans afwijzend te beschikken: a. Hel adres geeft niet heel duide lijk te kennen of Ds. Leemans elk jaar of over de twee jaren 1784 en 1785 sa men 50 gulden wenschte te ontvangen. b. Wanneer de kerkmeesters wei-, gerig waren geweest om hem het clas sisgeld uit te betalen, hij dan moest geklaagd hebben bij schout en sche penen. c. Ds. Leemans heeft opzettelijk de kerkmeesters geïnduceerd of aan gezet om de betaling van de hand te wijzen op grond van het vermeende besluit van Hun Hoog Mogenden van 6 Mei 1627, waarbij de magistraten allerwegen zouden geordonneerd zijn geworden alom de ontbrekende clas- sisgeiden aan te vullen. d. Schout en schepenen hebben geweigerd hem het classisgeld uit te betalen, omdat het altijd door de kerk is uitgekeerd geworden. e. De predikanten hebben altijd genoegen genomen met 25 gulden. f. Het dorpsbestuur is te weten gekomen, dat er een geheime afspraak of overeenkomst tussclien kerkmees ters, diakenen en predikant bestaat, om het classisgeld te schuiven op de burgerlijke gemeente en op de gelan- dens, welke laatste voor het meeren- deel Roomsch-Katholiek zijn en dus moeilijkheden zouden kunnen veroor zaken. g. De predikant heeft doorgedron gen, dat de kerk voor het herstellen en verfraaien van het kerkgebouw en de pastorie, die beiden zoo goed als nieuw zijn, vele kosten heelt moeten maken, aan welke aanmatigingen alle vorige predikanten nooit zouden hebben dur ven denken. h. Lji hoezeer hij dus aan de ge meente alle verplichtingen wederkee- rig schuldig is, wordt er nochtans mogelijk in de geheele classis en ten minste in den Üverwuterschen ring geen predikant gevonden, die meer dan de suppliant van zijn standplaats absent gevonden wordt, waardoor de kerkediensten, de kerke-inkomsten, de armen en het onderwijs der jeugd noodzakelijk moeten lijden. i. Niettegenstaande de advocaten van Son en Soutman uitgebreide on derzoekingen hebben ingesteld, heb ben zij nergens, noch in het Groot Placaatboek noch in de kerkelijke pla caten, iels kunnen vinden aangaande het vermeende besluit hunner Hoog Mogenden van den 6 Mei 1627. k. Hoewel Besoijen altijd 25 gul den aan classisgeld heeft uigekeerd, betalen Baardwijk, Sprang en Hedik- huijzen daaraan slechts 16 gulden, la gulden en 12 gulden. 1. Wanneer de kefkekas eens een enkele maal uitgeput was, heelt de burgerlijke gemeente de ontbrekende classicale gelden wel eens aangezui verd, maar overigens die kosten aan de kerk overgelaten, wat ook blijkt uit alle kerkerekeningen. m. De kerkekas heelt bijna elk jaar een batig slot van meer dan 1UU gul den. ii'. De predikanten bezoeken nooit vier maal de classicale vergaderingen, in den winter bezoeken zij die zelis nimmer, enz. Uit het voorgaande vait gemakkelijk op te maken, dat het dorpsbestuur geen al te vleiend getuigenis gaf van liet doen en laten van Ds. Leemans. En hoe dachten nu de hooge heeren ui Den llaag over al die zaken? Hoe wel zij wel degelijk wisten, dal Ds. Leemans meermalen zijn plichten ver zuimde en zich te veel niet wereldsche dingen bezig hield, wilden hun Hoog Mogenden, die destijds meerende'els patriottische denkbeelden koesterden, hem toch niet in den steek laten. Den 8 Februari 1786 resolveerden zij op zijn verzoekschrift het volgende: Hebben goedgevonden en verslaan kerkmeesters of zooveel des noods schout en gerechten van Besoijen bij dezen te gelasten, om aan den sup pliant wegens het aan hem verschul digde classisgeld over de jaren 1784 en 1785 te betalen of doen betalen de som van 56 gulden en voorts voor het toe komende voor het zelve classisgeld, in plaats van 25 gulden, daarvoor iot hier toe genoten, aan den suppliant te voldoen 3 gulden daags voor iedere reis, die hij gehouden zal zyn te doen tot het bijwonen der voorschreven classicale vergaderingen, mits daartoe effectivelijk vaceerende en niet meer besteden als telkens 4 dagen, en des suppliants verder verzoek te wijzen van de hand. Gewoonlijk werden elk jaar te Dor drecht vier clivssicale vergaderingen gehouden. Wanneer Ds. Leemans uus al die vergaderingen bijwoonde, waar voor, volgens zijn eigen opgave, telken rcize 4 dagen benoodigd waren, maak te dat in het geheel 4 maal 4 of 16 da gen en moesten hem derhalve uitge keerd worden 16 maal 3 of 48 gulden: een voordeel tegen vroeger dus van 23 gulden. Toen schout en schepenen van Besoijen mede een afschrift dier reso lutie uit Den Haag ontvingen, zullen zij best geweten hebben uit welken hoek de wind woei In het begin van 1786 ongeveer tegelijk met de kwestie over de clas- sisgeluen was een „groote bewe ging" onder de Besoijensche ingezete nen ontstaan betrekkelijk de verkie zing van een nieuwen burgemeester „van dorpswege". Ik heb er vroeger DE HONGERIGE VOGELTJES. Tjilp, tjilp, tjilp.. rrrrrt! „Kijk eens, Henkie, de vogeltjes!" waar deze woorden tegen gesproken wer den, bewoog zich niet. Hij lag daar maar stil voor zich uit te kijken. Hij zag zelfs niet het mooie gras vlak voor hem, waar de zonnestralen op speelden, niet de mooie struiken, die in bloei stonden en de eerwaar de oude boomen, waarvan de dikke stammen groen schemerden, doch hij keek, zonder iets te zien, voor zich uit. „Kijk eens gauw, Henkie, daar heb je de vogeltjes weer!" Het jonge meisje, dat het zieke jongetje in hel wagentje had gereden en nu even op een bank was gaan zitten, strooide wat broodkruimels al op gewezen, dat er gewoonlijk twee burgemeesters waren, één gekozen door den ambachtsheer, en één geko zen uit een nominatie doar de dorps regenten opgemaakt. Dat ook schout en schepenen, volgens de toen gelden de wetten, bevoegd waren een nomi natie van vier personen tot het ver-1 kiezen van een burgemeester op te maken, was een doorn in het oog van de vele Patriotten, die Besoijen toen telde en die een geheel vrije volksver kiezing zonder nominatie wenscliten. Voor de zoogenaamde „volksrechten" traden toen te Besoijen voornamelijk de volgende vijf personen op: Ds. Pie- ter Willem Leemans, Jan van Ileijst, Adriaan Verlegh, Francois Dalleu en Adriaan Pieren, die het recht van den ambachtsheer en vooral het recht van schout en schepenen tot het nomineo- ren en verkiezen van burgemeesters op de krachtigste wijze poogden te be twisten. Op Vrijdag den 13 Januari 1786 begaven zij zich naar de secre tarie en verzochten dringend meer eischend dan verzoekend in de eer ste plaats een afschrift te ontvangen van de Acte van Electie van 1650 be trekkelijk de aanstelling van schepe nen en burgemeesters te Besoijen, en in de tweede plaats een afschrift van de Resolutie, waarbij de regenten zijn gerechtigd tot het nomineeren van personen voor het burgemeestersambt. Alvorens die copieën of afschriften gereed te maken of af te geven, raad pleegde men eerst weder eenige rechts geleerden, die, na op den voorgrond gesteld te hebben, dat het dorpsbe stuur geheel in zijn recht was, advi seerden om met de verkiezingen voort te gaan, zonder zich aan eenige heet hoofden te storen. De verkiezingstijd was bepaald op Maandag 23 Januari 1786 des namid dags om drie uren en wel in het kerk gebouw. Al lang voor den bepaalden tijd had zich een rumoerige menigte in de kerk verzameld, voor het mee- rcndeel bestaande uit de heftigste Patriotten van Besoijen, met Ds. Lee mans aan de spits, die nu hier, dan daar rondliep, om de schare te bewer ken, toe te spreken en op te ruien. Ook waren natuurlijk, als officieele per sonen, aanwezig schout, schepenen en de dorpssecretaris Adriaan Vermeu len). Toen de secretaris had afgelezen, dat de ambachtsheer tot een der twee nieuwe burgemeesters had benoemd Johan van Hcijst, ging er van eenige zijde eerst wel eenig gemompel op, maar daar bleef het toch bij, want van Heijst was een vurig Patriot en dus had de ambachtsheer in dit geval goed gedaan en niet zijn plicht ver zuimd Geheel anders ging het met de no minatie van gemeentewege. De nomi natie van schout en schepenen, dus van gemeentewege, bestond uit de volgende 4 personen: Bastiaan Hen- drikse de Rooij, Wouter van BaardJ wijk, Pieter Verhoeven en Adriaan Konings. Toen de secretaris de namen der genoemde personen had afgelezen en aan de aanwezige stemgerechtigden had verzocht daaruit een tweeden bur gemeester te kiezen, trad plotseling Ds. Leemans, uit naam der misnoeg den of Patriotten, naar voren en zeide: ik volg hier het origineele verslag dat schout en schepenen geen bevoegdheid hadden tot het ma ken van zoodanig een nominatie en dus de stemgerechtigde gemeente zon der nominatie een borgemeester moest en behoorde te verkiezen en beijverde zich zeer zulks ook aan de gemeente door woorden en daden te willen aan duiden. Zoo is tegen het formeeren van die nominatie door Ds. Leemans en ook nog door eenige weinige stern- voor de musjes, die in steeds grotere getalen er op af kwamen „Tjilp, tjilp, tjilp rrrtl" en wegwaren zij weer. Maar het grappige was, dat zij bepaald wegvlogen, om tegen hun vriendjes te vertellen, dat zij ook moesten komen eten, want dat er heel veel broodkruimels werden gestrooid. Hoe meer vogels er kwamen, hoe liever het meisje zou hebben gezien, dat Henkie eens wat interesse voor de vogeltjes had gekregen, maar het kind lag achterover in zijn kussen. Opeens vlogen de mussen met luid geschreeuw weg en even later kwam daar heel statig een postduif aanwandelen, die links en rechts vloog en dan heel sierlijk op de kruimels toeliep, maar de mussen die ook probeerde mee te eten, eerst wegjoeg. Pas toen zij voldoende gegeten had, verdween zij weer en konden de mussen zich aan de laatste kruimeltjes te goed doen. Tenslotto waren alle kruimeltjes verdwenen. Het meisje had niets meer voor haar hongerige, gevleu gelde vriendjes en daarom vroeg gerechtigden opentlijk, doch monde ling geprotesteerd. Waarop schout en schepenen zeiden, dat zij hun protest schriftelijk moesten indienen, en is voorts de secretaris op ordre van ge- melden gerechte de trap van den predikstoel opgeklommen, teneinde met de verkiezing van den borgemeester van gemeentewege voort te gaan, gelijk de schout en twee schepenen aan den secretaris hunne stemmen hebben op gegeven, als zijnde één stem op Bas tiaan de Rooij en twee stemmen op Wouter van Baardwijk, en de verdere schepenen ook hunne stemmen wil lende opgeven, werden door de sterke bewegingen en mouvementen, welke den gemelden predikant en eenige van de vergaderde gemeente, maakten, daarin genoegzaam met dadelijkheden verhinderd; en is inmiddels aldaar ook komen verschijnen de advocaat J. C. de Koek van Heusden, door de aanwezige stemgerechtigden, zoo hij zeide, verzocht en voor zooveel des noods gequalificeerd, om derzelver be langen in dezen waar te nemen en den mond van het volk te zijn. Waarop door gemelden advocaat is geprotes teerd tegen de inconstitutioneele uyt- stelling (gelijk hij het dus noemde) van de verkiezing van een borgemees ter van gemeentewege van den len January dezes jaars tot op heden, met bijvoeginge dat het volk verklaarde, daaraan geen deel gehad te hebben noch te willen gehouden, worden daarin nimmer geconsenteerd te heb ben, maar integendeel met veel leed wezen declareerde, dat daardoor een directe regeeringloosheid had plaats gehad, met verzoek dat dit protest in de notulen van deze vergadering mocht worden geinsereerd Verder gaf de bovengenoemde ad vocaat de Koek, als sprekende met den mond van het in de kerk verza melde volk, nog te kennen, dat de aan wezige Patriotten wel bereid waren om regeeringloosheid te voorkomen heden een burgemeester van ge meentewege te verkiezen, maar dan op een vrije wijze, zonder nominatie van de dorpsregeering. En mocht dit bestuur toch nog doorgaan met een nominatie op te maken, dat dan het ontevreden volk den daaruit gekozen burgemeester nimmer als een wettig regent zou erkennen. Hierop verklaar de schout uit naam der dorps regeering, dat het volk vroeger nimmer een burgemeester had gekozen zonder voorafgaande nominatie van 't dorps- bewind, wat sedert onheugelijke tijden gebruikelijk is geweest. Ook thans kunnen schout en schepenen dat recht niet laten varen, maar moeten het ten krachtigste blijven handhaven. Daar op verklaarde de Koek, dat evenge noemd vermeend recht altijd een in breuk was geweest op de aloude volks rechten. De twee partijen konden het dus niet eens worden. Daarna begaven de. schout en eenige Prinsgezinde sche penen met den secretaris zich even in de predikantspastorie, om afzonder lijk over een en ander te kunnen be raadslagen. Het gevolg hiervan was, dat het dorpsbestuur besloot om alle ongeregeldheden en regeeringloos heid te voorkomen tot op zekere hoogte aan het verlangen van de Pa triottische volksmeerderheid te vol doen. Voor „ditmaal" zouden schout en schepenen dus gedoogen onder nadrukkelijk protest evenwel, dat zij daartoe „noodgedwongen" waren en dat zij zich voor de toekomst alle rechten dienaangaande voorbehielden dat er nu bij uitzondering een vrije keuze zonder nominatie zou geschie den. Dientengevolge werd door het volk met meerderheid van stemmen tot tweeden nieuwen burgemeester ge kozen Johannes Albert us van Dijck, de bekende vriend en geestverwant van Ds. Leemans. En zoo waren deze incidenten dus voor een korte poos bezworen DE ONRUST IN POLEN. Als gevolg van botsingen met sta kende boeren zijn in Polen weer tal \an slachtoffers te betreuren. Volgens een officieele mededeeling werden lü personen gedood, volgens de boeren 70. Verscheiden boerenleiders zijn ge vangen genomen. De onlusten zijn vooral voorgeko men waar stakers verhinderden, dat werkwilligen hun groenten naar de markten brachten. De politie kwam lusschenbeide en moest van de vuur wapens gebruik maken. De boeren krijgen thans actiever steun van de volkspartij, die een alge- meene protest- en solidariteitsstaking heeft afgekondigd. Er hebben ook botsingen tussclien jonge leden van rechtsche extremis tische organisaties en Joden plaats gehad, waarbij 50 personen ernstig werden gewond en vele winkels ge plunderd. HET VAREN VAN SCHEPEN ONDER BRITSCHE VLAG. Het dept. van Handel te Londen heeft een circulaire doen toekomen aan Britsche consulaire ambtenaren teneinde hun in te scherpen, met groo- ter zorg dan tot nu toe de papieren te verifieeren van schepen, die onder Britsche vlag willen varen. Een wets wijziging ten dezen is niet noodig, doch de bestaande bepalingen moeten beter worden toegepast. Dan wordt voorkomen, dat schepen de Britsche vlag voeren, die daarop geen recht zij: „Lusten jullie ook kruisbessen"? En tegelijk gooidezij een paar harde, groene kruisbessen naar de vogels toe, die de vruchten niet eens aan keken. „Tjilp, tjilp, tjilp. rrrt'', en weg waren zij. „Zie je nu, Henkie". zei het meisje, terwijl zij opstond om het jongetje weer naar huis te rijden, die vogeltjes zijn veel verstandiger dan ik. Wij zouden zeker even naar de kruisbessen gekeken hebben en er in hebben gebeten, maar zij hebben er helemaal niet naar omgezien. Verstandig, vindt je niet?" Nieuwe Raadsels 8. Spreekwoord van 6 woorden 32 letters. 2, 12, 19, 28 viervoetig dier. 32, 5, 24, 10, 18, 7, 11, 17, 1, 6 goed gezind. 26, 28, 27, 2, 24, 3 eenzaam. 7, 13, 30, 31, 16 familielid. 4, 11, 23, 18, 7, 21, 8, 9, is een getal. 14, 15, 29, 6, 26 hemelsche rijk. 20, 22, 25, 16, 5 krachtig, hard. hebben. De circulaire heeft betrekking op de gebeurtenissen in de Middelland- sche Zee. EEN POOLSCH PROTEST TE DANTZIG. Aangezien de Senaat van Dantzig order heeft gegeven tot overplaatsing van verscheidene Poolsche scholieren, die de Poolsche scholen bezochten, waar in het Duitsch onderricht wordt gegeven, heeft de commissaris-ge neraal van arbeid te Dantzig krachtig geprotesteerd tegen dezen maatregel, welke in strijd geacht wordt met de bepalingen van het Poolsch-Dantzig- sche accoord van 1933. GESCHIL TUSSCHEN NICARAGUA EN HONDURAS. Tussehen Nicaragua en Honduras is een diplomatiek conflict uitgebroken over een door eerstgenoemd land uit gegeven luchtpostzegel, waarop een landkaart van Nicaragua voorkomt. Honduras heeft er tegen geprotes teerd, dat betwist wordt, en intrekking van de postzegels geëisclit. Reeds hebben geruchten de ronde gedaan over botsingen tussclien de troepen van beide landen, doch deze zijn tegengesproken door den presi dent van Nicaragua, die de ineening van Nicaraguaansche rechtsgeleerden heeft gevraagd, teneinde tot een rege ling van dit reeds jaren bestaande ge schil te komen. Generaal Somoza heeft voor de pers 9- 5, 3, 2, 13 zwaar metaal. 10, 11, 14, 8 volksdrank. 4, 3, 2, 12 levenseinde. 1, 6 7, 15 ontkenning. 9, 8, 3, 2, 5 vorstelijke zetel. 10. 21, 12, 19, 3, 14, 26, 4 wintervermaak. 1, 17, 18, 22, 23, 14, 3 Vlag, banier. 17, 20, 21, 7 zure drank, edik. 16, 9, 16, 10 jongensnaam. 5, 6, 2, 13 kleedingstuk. 15, 25, 24, 8 in gevaar verkeeren. OPLOSSINGEN. 4. Moeten, Weinig, Wekken, Schoen, Scheiding, Bedotten. De mensch wikt, God beschikt. 5. Logement, Meerderheid, Zeist, Brandslang, Bedstede, Haat, Blindelings. Het is beter te hard geblazen, dan da mond gebrand. 6. Hoepel, Vloed, Hoed, Teen. Hoop doet leven. 7. Egel, Ledig, Gist, Gij». Tijd is geld.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5