Kamer van Koophandel voor de Langstraat. <-TmÏu(jd nieuws, BINNENLAND. TABZAN VAN DE APEN. Sport. E. Looistoffenhandel. In het afgeloopen jaar waren de zaken, die in Quebrachohout Extract gedaan werden, van normalen om- vang. De Nederlandsche looierijen houden de laatste jaren een tamelijk aanzienlijken voorraad in looi - extracten, vooral in Quebracho Extract, omdat aan dit voorradig- houden weinig risico is verbonden De Quebracho-hout-Extract in vasten vorm, die in Holland werd verkocht, was voornamelijk »warm- oplosbaar.» Naast 't ai tikel Quebracho-Extract vormt het artikel Kastanje Extract de voornaamste looistof voor de Nederlandsche Zoolleerlooierij. Deze Extract werd hoofdzakelijk betrokken uit Frankrijk, Corsica en Italië. Beperkte zaken werden ge daan in vaste Mimosa-Extract en Amerikaansch Kastanje—poeder- Extract. De prijzen van nagenoeg alle looistoffen vertoonden in den loop van 1936 eenige verhooging, die varieert van 10 tot 20°V Quebracho- Extract liep tot 16.10,00 voor warm oplosbaar en tot 17.10,00 voor koud-oplosbaar. Mimosa Extract werd eveneens verhoogd tot 16.10.00 voor goede merken. Zaken van een zeer beperkten omvang werden gedaan in Valonea, Myrabolanen en Divi-Divi. F. Riat- Biezen-en Hoepelhandel. De riet., biezen- en hoepelhandel is in 1936 eenigszins levendiger ge worden. Door meer vraag naar het artikel hoepels nam de productie toe en konden iets hoogere prijzen worden bedongen. Door de meer dere behoefteen de kleine opbrengst van het riet is de prijs van dit pro duct met f7h f8per honderd bossen gestegen. Ook in den bosch- bouw was eenige opbloei te con stateeren. De uitkomsten waren echter voor de ondernemers nog verre van gunstig, zoodat in deze bedrijven nog geen bestaan kon worden gevonden en de achterstand van vorige jaren nogniet kon worden ingehaald. IV. MIDDENSTANDS- BEDRIJVEN. Middenstand. De handeldrijvende en industrieele middenstand ondervond in 1936 steeds sterker den terugslag van den ongunstigen economischen toe stand. Het geheele zakenleven werd ge kenmerkt door een matte, soms moede- looze stemming. Het werkloosheids cijfer was nog te groot om een ver hoogde omzet in de winkelbedrijven mogelijk te maken. Ook het café-res taurantbedrijf ondervond hetzelfde. De bouwbedrijven hebben in het afgeloo pen jaar met een opvallend groote slap te te kampen gehad. De laatste maan den van het jaar is het bedrijfsleven, ook voor den industrieelen midden stand, eenigszins verbeterd; hiervan hebben de meeste handelszaken en ne ringdoenden (handeldrijvende midden stand) nog slechts in geringe mate kun nen profiteeren. Niet alleen de alge- meene in 1936 nog heerschende depres sie, maar ook de trek naar de stad met haar warenhuizen en markten heeft de plaatselijke winkelstand een flink deel van den mogelijken omzet onthouden. Hierbij komen nog de moeilijkheden, die de kleinhandel ondervindt, om de op basis van vrijblijvende offerte inge kochte goederen tegen een juisten winstgevenden verkoopprijs aan den man te brengen. Over de geheele lijn is het resultaat in 1936 niet erg bevredi gend geweest, hoewel als gevolg van de stijgende koopkracht door grootere bedrijvigheid in de industrie een iets beter vooruitzicht kan worden gecon stateerd. Het is dan ook meer de ver wachting naar een werkelijke verbete ring in de toekomst dan wel de gang van zaken in het afgeloopen jaar, welke den Middenstand het hoofd boven wa ter doet houden. V. LANDBOUW. De oogstresultaten in den landbouw waren in 1936 iets beneden het gemid delde. Voor vrijwel alle gewassen gold een of andere steunregeling, afhanke lijk van de marktprijzen der producten. In het najaar liepen de marktprijzen vrij algemeen omhoog. Het veeteeltbedrijf was iets gunsti ger dan vorig jaar tengevolge van be tere veeprijzen. Ook de zuivelprijzen waren iets beter, hoewel hierdoor de stijging der veeprijzen niet kon worden verklaard. Tegen het einde van 1936 liepen echter ook de productiekosten, o.a. van veevoeder, op, zoodat de ver betering in het veebedrijf voorloopig wel geen verderen voortgang zal heb ben. De pachtprijzen van landerijen werden iets hooger, de koopprijzen ste gen in belangrijk meerdere mate. In den tuinbouw waren de aanvoeren vrij aanzienlijk; ook hier moesten bij vele producten de steunregelingen toe passing vinden. Er was in 't algemeen weinig fruit, dat echter tegen goede prijzen werd verkocht, zoowel „op het hout'' als in den handel. De totale om zet van de Veilingvereeniging „De Langstraat'' te Drunen beliep in gelds waarde 288.494.66, wat vergele ken met 1935 een vermeerdering be- teekent van 58.916.65, hoofdzakelijk tengevolge van grootere aanvoer. Over landbouw en veeteelt en over den tuinbouw volgen nog eenige de tails: A. Landbouw en Veeteelt. Weersgesteldheid. In het voorjaar en begin van den zomer was het weer gunstig voor verpleging en groei der gewassen; in het begin van de oogst- periode was het echter zeer nat, hoewel het iets later toch gelukte het koren droog binnen te halen. Tarwe. Tamelijk gewas van zeer matige korrel-kwaliteit, dat velen on voldoende droog „in den zak" kregen. Rogge. Matig gewas, dat in op brengst tegen viel. Gerst. Vrij goed gewas, doch het resultaat was minder dan normaal. Haver. Over 't algemeen een goed gewas, goed geoogst. Erwten. Vrij goed, onregelmatig gewas. Boonen. Werden weer iets meer verbouwd, onregelmatig gewas van zeer slecht tot goed. Koolzaad. Eveneens zeer verschil lend gewas, van zeer matig tot zeer goed. Oogst leed door nat weer. Vlas. Vrij goed gewas. Aardappelen. Minder dan normale opbrengst. Bieten. Vrij goed gewas. Klaver. Tamelijk goed gewas. Gras. Gedurende de geheele weide- periode was er steeds voldoende gras, de hooioogst was overigens matig. Prijzen der gewassen. Voor vrijwel alle gewassen gold een of andere steun regeling. De marktprijzen liepen in het najaar over het algemeen omhoog, zoo dat de steun van verschillende produc ten werd verlaagd. In verband met het oogstresultaat en de wederom verlaag de prijs was de uitkomst van de tarwe- teelt teleurstellend. Ook de afzet van aardappelen moest thans ook weer te gen niet-loonende prijzen geschieden. Vee. Moest reeds eenige jaren op de slechte uitkomsten van het weiden van vee worden gewezen, dit jaar was zulks winstgevend. Zeer te betreuren blijft, dat de melkprijzen, ondanks het groote percentage steun, zich nog niet tot een loonend peil konden opwerken. Paarden. De handel in paarden bleef weer hoofdzakelijk beperkt tot het binnenland, al kwam er toch eeni ge vraag uit het buitenland; jonge paar den waren wederom het best te plaat sen. Varkens. Ook deze tak van bedrijf zit nog in het moeras, werd nog weer meer beperkt; de fokkerij was winst gevend, echter de mesterij werkte nog steeds met verlies. Schapen. Er kwam eenige verbete ring in vleesch- en wolprijzen; het re sultaat was niet slecht. B. Tuinbouw. Meerdere producten in den tuinbouw vielen nog, zoowel wat betreft de fi- nantieele resultaten als ten aanzien van de teeltmogelijkheid, onder de steun maatregelen der Regeering, al was de toestand mogelijk iets beter dan in 1935. De totale omzet van de Veiling vereeniging „de Langstraat" te Drunen nam ten opzichte van het vorige jaar beduidend toe, zoowel in hoeveelheid als in de opbrengst. ECONOMISCHE TOESTAND IN DE VERSCHILLENDE GEMEEN TEN, BEHOORENDE TOT HET DISTRICT DER KAMER. DRUNEN. Oppervlakte: 3318 ha. Loop der bevolking in 1'936: 1 Jan. '36 2427 m., 2193 v., totaal 4620; 1 Jan. '37: 2484 m., 2185 v., to taal 4669. Toename door geboorte 69 m., 47 vr., totaal 116; door vestiging 106 m., 73 v., totaal 179. Vermindering door sterfte 32 m., 28 v., totaal 60; door vertrek 86 m., 100 vr. totaal 186. De bevolkingsdichtheid per kma be droeg op 1 Januari 1937 140.7 tegen 139.2 op 1 Januari 1936. Het bodemgebruik bestaat, buiten het duingebied, in bouwland, weiland en tuinbouw. Behalve in het noordelijke deel der gemeente (dorp Elshout), waar beduidende veeteelt en derhalve meer grasland wordt aangetroffen, zijn de bedrijven zg. gemengde bedrijven en is het land gelijkelijk tusschen bouwland en weiland verdeeld. In steeds toene mende mate ontwikkelt zich in deze gemeente de tuinbouw, echter vrijwel geheel natuurproductie; de kasproduc- tie is zeer bescheiden in omvang. Een groot deel van het gebied dezer ge meente 1300 ha.) wordt ingeno men door duinen, bosch (naaldboomen) en heide, hetwelk een druk bezocht na tuurschoon biedt. De gemeente bestaat uit de dorpen Drunen en Elshout, be nevens eenige gehuchten. De hoofdmiddelen van bestaan zijn land- en tuinbouw en de schoenindus trie. Wat het laatste middel van be staan betreft, dient opgemerkt, dat zeer velen in de schoenfabrieken te Waal wijk werk vinden. De middenstand, voor zoover niet-behoorende tot de klein-industrie, is van geringe omvang en beteekenis. De industrie in deze gemeente om vat: 9 schoenfabrieken, behoorende tot het kleinbedrijf; twee dezer fabrieken beoogen het vervaardigen van hand werk; 1 coöperatieve zuivelfabriek, groot bedrijf. Twee schoenfabrieken moesten in het verslagjaar sluiten. De land- en tuinbouw verbruikte via het plaatselijke verkoopkantoor van de C.H.V. van den N. C. B. aan diverse artikelen, als veevoeder, kunstmest e.d., 181.368 kg. met een waarde van 12780.76. Ter denaturatie werden aangeboden 243.961 kg. rogge. De algemeene economische toestand is beslist ongunstig. De werkloosheid nam in 1936 nog beduidend toe, zoodat de lasten aan werkloozenzorg hoog werden opgevoerd. Op 1 Januari 1936 stonden inge schreven 106 geheel en 23 gedeeltelijk werkloozen, op 31 December j.l. be droegen deze aantallen resp. 131 en 20. Bij de werkverschaffing waren gemid deld 50 personen tewerkgesteld; aan loonen in werkverschaffing werd uit gekeerd een bedrag van 15.734.48. In de steunregeling waren gemiddeld 57 personen opgenomen; aan hen werd als steun uitbetaald een bedrag van 11.647.33. De gemeentelijke belastingdruk is in hoofdzaak als volgt: (begrooting 1937) Grondbelasting, geb. eigendommen 80 opc., ongeb. eigendommen 20 opc. Personeele belasting: 8e en 9e klasse met 200 opcenten. Vermogensbelasting: 40 opcenten. Gemeentefondsbelasting: 3e klasse met 75 opcenten. In deze gemeente worden nog gehe ven: hondenbelasting en belasting op vergunningen en verloven. De gemeenteschuld bedroeg op 1 Ja nuari 1936 233.861 tegen 229.558 op 1 Januari 1935. HET KRUIDENIERSBEDRIJF VRAAGT EEN SPERTIJD. De directie van den Nederlandschen R.K. Kruideniersbond heeft een adres gezonden aan den minister van Eco nomische Zaken met het dringende verzoek ten spoedigste maatregelen te doen voorbereiden tot instelling van een spertijd voor de vestiging in de krnideniersbranche. DE VOGELWET. Commissie ingesteld. Bij Kon. Besluit is ingevolge art. 4 van de Vogehvet 1936 ingesteld een commissie van bijstand', welke den naam zal dragen van Vogelwet-com- missie en tot taak heeft, den minister van Economische Zaken van advies te dienen omtrent maatregelen met be trekking tot de uivoering van de Vo gehvet 1936. De minister van Economische Za ken heeft in verhand met het boven genoemde verschillende maatregelen getroffen ten aanzien van de be schermde vogels, waarbij tal van soor ten vergunningen worden ingevoerd. Alle vergunningen worden slechts verleend aan te goeder naam en faam hekend staande personen, die in het jaar, voorafgaande aan de aanvrage niet onherroepelijk zijn veroordeeld wegens overtreding van de Vogehvet of de Jachtwet, en aan deze personen alleen voor zoover dit naar het oordeel van den minister noodig blijkt ter voorziening in de behoefte aan kooi- vogels. De vangvergunningen zijn slechts geldig van 15 October tot 15 Decem ber, tenzij de minister mocht verkla ren, dat de geldigheid eerder zal op houden, hetgeen dan in de Staatscou rant zal worden bekend gemaakt. Dit laatste kan echter niet eerder geschie den dan met ingang van 1 November. Voor het verkoopen en vervoeren van doode beschermde vogels zijn eveneens vogelvergunningen ingesteld. Deze bepalingen treden eveneens in werking met ingang van I October aanstaande. DE CONVOOIDIENST IN DE STRAAT VAN GIBRALTAR. De politiekruiser, Hr. Ms. Nautilus, die in de Straat van Gibraltar dienst heeft gedaan, om 't flottieljevaartuig, Hr. Ms. Johan Maurits gelegenheid te geven te dokken, is thans van Gibral tar naar het vaderland teruggekeerd. De bedoeling is, dat de Johan Maurits den convooidienst blijft doen en zeker tot het begin van het volgend jaar met dezen dienst belast zal blijven. De twee duikbooten, Hr. Ms. O 12 en O 14, die in de West vertoeven, zullen aldaar de eerste maanden nog gestationneerd blijven. DIENSTWEIGERAARS NAAR ROZENBURG. Naar de „Tijd" verneemt, zal op het eiland Rozenburg, in den Scheurpol- der, een vaste verblijfplaats komen voor de dienstweigeraars, die in dezen polder tewerk gesteld zullen worden. In den Scheurpolder, dat is de punt tusschen den Nieuwen Waterweg en de Noordzee, wordt een steenen schuur voor dit doel ingericht. Deze schuur staat er reeds vele jaren en wordt ge bruikt ten dienste van het thans ge vestigde landbouwbedrijf. Er is plaats voor regelmatig 250 personen, daar het gebouw uit twee verdiepingen be staat. jj De werkzaamheden voor de dienst weigeraars zouden hierin bestaan om de duinenrij, die langs dezen polder zeer laag is, te verbeteren, terwijl langs de Oude Maas, aan de andere zijde van het eiland dus, een dijk noodig is, in verband met de overstroomingen die regelmatig plaats vinden. WAALWIJK. W.S.G. W.S.C.—T.E.C. üp het WSC-terrein zal morgen we derom een vriendschappelijken wedstrijd gespeeld worden tusschen WSC 1 en TEC 1 uit Thiel. TEC bezit momenteel een zeer sterk elftal, werd in de afgeloopen competitie kampioen harer afdeeling, en speelde het hare plaatsgenoote Theole, (tweede klasser) en Spatram uit Arnhem voor de promotie-competitie. Ondanks het feit dat TEC veruit de sterkste van de pro motie-degradatie competitie bleek, zag zij zich de promotie ontgaan dt)or een gelijk spel tegen Spatram. Hieruit ziet men dus dat WSC met een sterken tegenstander te maken zal krijgen.Bovendien heeft WSC nog een appeltje met deze Thielsche ploeg te schillen, voor de nederlaag vorig jaar aldaar in een vriendschappelijken wed strijd geleden. Daar dit de eerste maal is dat TEC naar Waalwijk komt, zullen velen deze ploeg aan het werk willen zien en onge-- twijfeld zal hen een mooien wedstrijd te wachten staan. WIELRENNEN. OOK GEORGET BINNENKORT PROFESSIONAL. Niet alleen de nieuwe kampioen der amateursprinters, onze landgenoot J. van der Vijver heeft besloten om begin vol gend jaar tot de beroepsklasse over te gaan, ook de Franschman Georget, die in de finale door Van der Vijver werd verslagen, heeft medegedeeld, dat hij professional zal worden. Bfj zijn aan komst te Parijs verklaarde de Fransch man dat hij eerst nog zal deelnemen aan de Fransche kampioenschappen begin September a.s., en dat hij onmiddellijk daarna zal trachten in de bei oepsklasse een even groote hoogte te bereiken, als dat nu bij de amateurs heeft gedaan. Da aanranding te Santpoort. In verband met het Zondag j.l. in de Neethof te Santpoort gepleegd misdrijf waarbij een zesjarig jongetje ernstig werd mishandeld, vernemen wij, dat bij de politie het vermoe- nen bestaat, dat de dader is een verpleegde uit het Provinciale Zie kenhuis te Santpoort, die Zondag genoemde inrichting heeft verlaten daar niet is teruggekeerd. De vervangende commissaris te Velsen verzoekt opsporing, aanhou ding en voorgeleiding. De uit het provinciaal ziekenhuis te Santpoort ontvluchte verpleegde, de 37-jarige F., in wien de politie te Velsen den dader ziet van het Zondag aldaar gepleegde misdrijf, is heden te Zwolle aangehouden. Hij heeft bekend en wordt heden naar IJmuiden overgebracht. Door EDGAR RICE BURROUGHS. 17) Tarzan, die in zijn ene hand het mes geklemd hield, dat hij in de hut van zijn vader had gevonden, draaide plotseling de punt naar de harige borst van zijn tegenstander en stootte toe. De gorilla schreeuwde het ,uit van pijn. Toen trok Tarzan het wapen weer uit het lichaam van "zijn vijand. De gorilla greep Tarzan bij de keel en zou hem zeker vermorzeld hebben als het bloedverlies, veroorzaakt door de do delijke wonde, hem niet zozeer ver zwakte. Doch toen zijn greep zich eindelijk ontspande, rolde ook Tar zan, de jonge Lord Greystoke, als levenloos op de grond. Heel in de ver te hoorde de troep het gebrul van de gorilla. Spoedig bemerkten ze, dat Tarzan niet bij hen was. Kerchak, de aap-koning vond het niet nodig om Tarzan te hulp te snellen, hij kon die witte aap best missen in zijn troep. Kala dacht er echter anders over en vloog letterlijk door de bomen haar pleegkind te hulp. Spoedig kwam zij op de plaats des onheils aan. In het heldere maanlicht zag zij het bebloede lichaam van de kleine Tarzan en daar naast dat van de grote gorilla dood. Zij knielde naast Tarzan neer en luis terde naar enig teken van leven. Ein delijk hoorde zij dit. Voorzichtig nam zij hem op en droeg hem terug naar de troep in het dichte oerwoud. Ge durende vele dagen en nachten waak te Kala bij Tarzan, terwijl zij hem voedsel en water in haar mond bracht. Ze likte zijn wonden om ze schoon te houden. Nadat hij lang ziek was ge weest, het leek hem wel een eeuwig heid toe, kon hij weer lopen en eer er een maand verstreken was, bleek hij weer even sterk en levendig te zijn als altijd. I i i i

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 8