Plaatselijke Berichten NET PENSION BIDPRENTJES Btoderoe prentjes iolo-prenljes INGEZONDEN STUKKEN. LAATSTE BERICHTEN, GEMENGD NIEUWS. ADVERTENTIEN „De Echo van het Zuiden' spr. het plan voorloopig maar van de baan schuiven. De heer Spijkerman zegt dat men van het oorspronkelijke plan heeft moeten afzien, omdat dit Ie kostbaar en daardoor niet rendabel zou zijn. Hij is er echter van overtuigd, dat misschien niet direct, maar toch wel binnen enkele jaren behoefte aan een sportterrein gevoeld zalworden, zij het dan op bescheiden schaal, b.v. dan alleen voetbalvelden en ten nisbanen. Aan dit laatste blijkt, naar spr.'s meening, in onze plaats behoefte te bestaan. Spr. is er daarom voor deze zaak voorloopig aan te houden. De Voorzitter zegt dat het ook de bedoeling van B. en W. was om hierop t.z.t. weer terug te komen. De heer Pulles zegt dat zijn vroe ger bezwaar, wat betreft den finan- cieelen opzet, nog bestaat. Hij kan zich aansluiten met het standpunt van den heer Spijkerman om voorloopig deze zaak uit te stellen en mogelijk in de naaste toekomst met een bescheidener op zet voor den dag te komen. De heer Roxs merkt op dat hij is uitgegaan van de begrooting van destijds. Wanneer er echter een toontje lager g zongen wordt, zal ook zijn meening heel anders zijn. De heer v. Loon vestigt nog de aan dacht op goedkooper terrein nabij de schietbaan. De Voorzitter acht de ligging daar van niet zoo gunstig voor het bezoe kende publiek, doch meent dat dit t.z.t. wel nader onder het oog kan worden gezien. Besloten wordt hierna voorloopig van den aanleg van het sportpark en van de onteigening af te zien. 7. Voorstel tot verkoop van een strook grond langs de Baard- wijksehe Straal. (Zie prae-advies in ons nummer van Zaterdag 1.1.). Wordt goedgekeurd. 8. Voorstel tot wijziging der be grooting 1937. Wordt goedgekeurd. 9. Voorloopige vaststelling ge meente- en bedrijfsrekeningen over 1936. (Zie prae-advies in ons blad van Zaterdag 1.1. De Voorzitter zegt de heeren van de commissie die deze rekening hebben nagezien namens B. en W. dank voor het verrichtte werk, waardoor de reke ningen 1936 tijdig behandeld zijn. Wordt goedgekeurd. Conversie geldleeningen. De Voorzitter zegt dat er nog een voorstel van B. en W. is om over te gaan tot conversie van de volgende geldleeningen: van 92710.03, 486.939, 180.043, 144.808 en 20.995 nieuw geld. Deze conversie kan geschieden tegen dezelfde voorwaarden als waartegen de vorige conversies hebben plaats ge had, namelijk tegen Zy2 voor de eerste 10 jaar en daarna de keuze tus- schen 4 of directe aflossing. De heer v. Gent vraagt of deze con versies buiten de vorige om geschieden. De Voorzitter bevestigt dit en zegt dat Ged. Staten bezwaar hebben ge maakt tegen twee voorwaarden betref fende de conversie van een leening van 48602.bij de Nil-mij., een maat schappij die onder de verzekeringska mer staat. Hier is toen opnieuw over onderhandeld met het gevolg dat en kele condities nu veranderd zijn, waar over echter nog eenige correspondentie gevoerd moet worden. De conversies worden goedgekeurd. Hierna wordt de openbare vergade ring gesloten en komt de raad in ge heime zitting bijeen, o.m. ter behande ling van enkele reclames schoolgeld en straatbelasting. POSTDIENST. Uitvoering van den dienst op 31 Aug. en 4 September. (Viering verjaardag H. M. de Koningin.) Op 31 Augustus a.s. is het P.T.T.- kantoor gesloten voor de behandeling van postwissels, postbewijzen, quitan- tiën, de aanneming van belastingbe talingen, de uitgifte van pasmunt, het aannemen van giro-stortingen en het uitbetalen van giro-cheques. Wel worden behandeld telegrafische postwissels, alsmede giro-stortingen en giro-cheques met spoedbehandeling of spoedbericht. De openstellingsuren zijn overigens normaal als op de overige werkdagen, terwijl ook de bestellingen normaal worden uitgevoerd. Op Zaterdag 4 September a.s. is het kantoor wel open voor alle geldzaken, maar sluit om 13 uur voor den post dienst. Voorts vervallen op dien dag de avondbestelling en de laatste buslich ting (uitgezonderd die van de bus aan liet spoorwegstation). Van 19.30 tot 20 uur bestaat gele genheid tot kosteloos afhalen van de correspondentie. De openstelling voor den telegraaf- en telefoondienst op die dagen is nor maal als de overige werkdagen. Bovenstaande regeling geldt ook voor de postagentschappen te Baard wijk en Besoijen. R.K. WERKLIEDENVEREENIGING. Een mooie verbetering. De bekende groote zaal van de R.K. Werkliedenvereeniging ondergaat mo menteel een mooie verbetering. De geheele zaal zal namelijk voor zien worden van klapstoelen, zoowel onder als boven dus. De eerste rijen beneden zijn bovendien voorzien van dikke kussens, zoodat zij het zitten zeer aangenaam maken, terwijl even eens van alle kanten een mooi uitzicht op het tooneel verkregen is. In het geheel kan deze zaal nu ongeveer een goede 600 personen bevatten, die allen zonder uitzondering over comfortabele zitplaatsen kunnen beschikken, bo vendien zijn hier en daar tafeltjes tus- schen deze zitplaatsen gemaakt, het geen zeer ten gerieve der bezoekers zijn zal. Deze zaal maakt nu ook door de nieuwe beschildering een prettige indruk, hetgeen niet anders dan aan de stemming bij voorstellingen e.d. ten goede kan komen. Men heeft tevens plannen in over weging om het tooneel te vergrooten, hetgeen zeer goed mogelijk is, vanwege de vele ruimte die daarachter be schikbaar is. De vraag is echter of de accoustiek hier niet onder te lijden zal hebben. „KUNST EN KRACHT". In de gisteravond gehouden alge- meene vergadering der Patronaats- gymnastiek-vereeniging „Kunst en Kracht", is met algemeene stemmen besloten aan de heer Arn. Lombarts, die 17 jaar lang lid en vele jaren de ijverige en accurate penningmeester dezer vereeniging was en thans als zoodanig ontslag had genomen het eere-lidmaatschap en een souvenir aan te bieden. In zijn plaats is tot penningmeester benoemd de heer P. Spijkers, terwijl als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer Ga Maas. Voorts werd in overleg met den patronaats-directeur besloten, voor loopig voor een proefijd van 3 maan den, dat de gymnastiek-afdeeling ook haar finantieel beheer voortaan zelf standig zal voeren. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE TILBURG. Wij ontvingen het uitvoerige en als steeds belangwekkende jaarverslag der Kamer van Koophandel en Fabrie ken. Betreffende de schoenindustrie zegt dit verslag: In den algemeenen economischen toestand van de schoenindustrie, kwam in het afgeloopen jaar slechts weinig verandering. Waren in het eerste kwartaal de meeste fabrieken redelijk van orBers voorzien, in het eigenlijke seizoen tusschen Paschen en Pinksteren trad een inzinking in, zooals de schoen industrie, die toch zeer slechte tijden heeft doorgemaakt, die in jaren niet had gekend. De geringe opleving, die na een slecht zomerseizoen in het najaar te bespeuren viel, was juist bezig te verdwijnen, toen de devaluatie een meer hoopvol verschiet opende. He laas bracht ook de devaluatie een drukke periode van slechts een zestal weken, terwijl daarna wederom de reactie intrad. De moeilijke positie, waarin de schoenindustrie verkeerde, werd nog geaccentueerd door de omstandigheid, dat bij een sterk stijgende grondstof- fenmarkt het den schoenfabrikanten onmogelijk was een eenigszins daar mede correspondeerende verhooging der schoenprijzen door te voeren. Reeds vóór de devaluatie was op de grondstoffenmarkt een prijsstijging ingetreden, die zich daarna geleidelijk scherper afteekende, zoodat aan het einde des jaars de leerprijzen waren aangeland op een niveau, dat 40 tot 50% hooger lag dan dat van vóór de devaluatie. Pogingen, die door de schoenfabri kanten werden ondernomen om tot ge meenschappelijke prijsverhooging te geraken, werden in ernstige mate be moeilijkt, zoowel door de onderlinge concurrentie als door den onwil van de afnemers en de strikt noodzakelijke prijsaanpassing werd dan ook uitein delijk meer gevonden in kwaliteits vermindering dan in prijsverhooging. Het behoeft geen betoog, dat de po sitie van de schoenindustrie daarmede niet er op vooruitging. Wanneer de naaste toekomst door een vlotteren gang van zaken ten deze dan ook geen verandering brengt, zijn de vooruit zichten voor de schoenindustrie wel zeer donker. De oorzaken van deze voor de schoenindustrie desastreuze ontwik keling van zaken moeten, zooals wij reeds bij vroegere gelegenheden be toogden, gezocht worden in de wan verhouding, die is ontstaan tusschen productie en consumptie als gevolg van eenerzijds de sterke vergrooting van het aanbod, zoowel door uitbrei ding van het productie-apparaat als door de ver doorgevoerde rationalisa tie en anderzijds de afbrokkeling van den export tot nagenoeg nihil en de daarmede gepaard gaande sterke da ling van de koopkracht op de binnen- landsche markt. Als conclusie moeten wij dus stel len, dat in de schoenindustrie van rentabiliteit nog geen sprake is en dat ook de toekomst slechts weinig perspectief opent. Zooals 'l probleem thans ligt, zal alleen een nauwe aan eensluiting van de schoenfabrikanten en een krachtige samenwerking op economisch gebied een oplossing voor de ondervonden moeilijkheden kun nen brengen. BOSSCHE DIOCESANE WERKLIEDENBOND. Het uitvoerig jaarverslag van den Bosschen Diocesanen Werkliedenbond is verschenen. Daaruit blijkt o.m. dat bij den Bond zijn aangesloten 157 R.K. Werklieden-vereenigingen, dat gewon nen werden 434. maar dat een verlies van 1805 leden geleden werd, speciaal in Eindhoven, Nijmegen. Tilburg, Val- kenswaard en Oss. Aan den Kring Tilburg ontleenen wij, dat het ledental van onderstaande afdeelingen bedroeg in December 1935, Dec. 1936, vooruitgang en achteruit gang. resp.: Baardwijk 106 99 - 7 Dussen 40 54 14 Geertruiden- berg 160 155 5 Kaatsheuvel 580 567 13 L.-op-Zand 179 170 9 Mariapolder 163 159 4 Raamsdonk 32 30 2 Raamsd.veer 304 300 4 Waalwijk 725 667 58 Waspik 93 82 11 Voorts bevat het verslag veel we tenswaardigs over de verschillende in stellingen van den Bond. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur Nu uit de kolommen van Uw blad blijkt,, dat er geen overeen stemming in de industrie te be reiken is inzake de viering van de Koninginnedag, was het nog zoo gek niet als het Centraal comité eens een proef nam met op den dag zelf, 31 Augustus, feest te vieren (uitgenomen de Zondag). Mocht blijken dat het niet gaat, welnu, dan is er tenslotte nog geen man over boord. Ik heb een heel sterk vermoeden, dat het alles heel hard mee zal vallen. De beste stemming is op den feestdag zelf aanwezig. Maar ook een plaats als Waal wijk moet nu aan 31 Augustus vasthouden, opdat ook hieruit blijke, dat in dit opzicht Waalwijk ook tot den laatsten dag toe bij is. Hoogachtend, X. Y. Geachte Redacteur. Het ingezonden stukje van B. in uw .vorig nummer maakt mij alleen duidelijk dat er naast enkele fabrikanten ook enkele arbeiders zijn die er niets voor voelen of tenminste niets voor over hebben om den verjaardag van H.M. de Koningin op den dag zelf te vieren, zooals men dat ook overal elders doet. Hij zal het toch met mij eens zijn dat op den dag zelf veel meer enthousiasme is onder groot en klein, dan een dag of vier later; dat is en blijft m i. een lapmiddel. Zou het dan zoo erg zijn voor B. en de arbeiders die er zoo overdenken, dat ze vier dagen eens een uurtje vroeger begonnen of later werkten I Maar goed, laten enkele fabri- kanten, B. en eenige arbeiders er over denken, zooals schrijver bedoelt, dan blijf ik er toch bij dat het Oranje—Comité het feest moet vaststellen op den eigen dag, en men zal zien dat na een paar jaar die fabrikanten, B. en die arbeiders bekeerd zijn en de alge meene feestviering blijft op den verjaardag van H.M. de Koningin zelf, met aller medewerking. Ik zou het bejammeren als in de toekomst de proef niet eens genomen werd, al zal het dit jaar misschien niet meer mogelijk zijn. Met dank. Hoogachtend, X. -—Te Amsterdam is een besteller ge arresteerd, verdacht van diefstal v.?n den verdwenen aangeteekenden brief met 17.000. Door de politie te Bloemendaai zijn bij omwonenden van het Jamboree terrein groote hoeveelheden levensmid delen in beslag genomen. Door de tariefsverlaging van te legrammen is het aantal zeer toegeno men, c.m. werden in Juli 1937 verzon den 130.643 telegrammen, tegen in Juli 1936: 109.507. De Chineesche troepen, hoewel zij krachtigen weerstand bieden, moe ten steeds verder voor de Japanners wijken. In 3 maanden tijds zijn in ons land bij verkeers-ongevallen 150 personen gedood en 1300 ernstig gewond. De overwinnende witte troepen in Spanje trekken steeds verder. Zij staan nu reeds op 40 K.M. ten Westen van Santander. Er hebben zich 40.000 re publikeinen overgegeven en 5000 Bas- ken zijn in de bergen gevlucht. De troepen naderen de grens van Asturië. Er zijn aan 't front bij Santander ge sneuveld 16 Italiaansche officieren en 60 gewond; 365 minderen gesneuveld en 1616 gewond. Bij het wereldkampioenschap sprint voor profs te Kopenhagen plaat ste Arie van Vliet zich alleen in de kwart-finale. Van Egmond en van den Heuvel vielen af. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Gistermiddag is tijdens een kort maar hevig onweer, de 32-jarige gehuwde H. Trentelman, die was gaan visschen en in verband met de dreigende bui huiswaarts keerde, op een buitenweg nabij Doesburg door den bliksem ge troffen en gedood. MEISJE ONDER EEN VRACHT AUTO GEDOOD. Het 3-jarig dochtertje van den arbei der P. Meilof te Smilde, liep in een on bewaakt oogenblik den rijksstraatweg op en geraakte onder een passeerenden vrachtauto, geladen met tien ton kalk zandsteen. Het kind was op slag dood. De chauffeur had niets van het onge luk gemerkt en reed door. De mare chaussee en de gemeentepolitie stellen een onderzoek in. Hetauto-ongeluk vanHelmonders in Oostenrijk. Dinsdagmorgen werd de heer L. Jan- cen, die bij het auto-ongeluk nabij Mit- lersil in Oostenrijk zóó zwaargewond werd, dat hij de tocht naar huis met de andere reisgenooten niet maken kon, vanaf het ziekenkuis te Zwartszch naar Salzburg gebracht, vanwaar een vlieg tuig vau de Deutsche Lufthansa den heer Jansen naar Muenchen overgebracht. Hier stond piloof$Scholte vandeK.L.M. met een Douglas-toestel, die den patiënt opnam om hem om 8 uur's avond vei lig en voorzichtig op „Welschap" te Eindhoven op Nederlandschen bodem neer ie zetten. Dr. Vingerhoets en sergeant v.d. Som men van de Transportcolonne van het Ned. Roode Kruis waren hier aanwezig om den gewonde per autobrancard naar het St- Antonius-ziekenhuis te Helmond over te brengen. Gisteravond omstreeks half tien is op den rijksweg te Oegstgeest een gesloten verhuisauto, toebehoo- rende aan H. de Bie te Rotterdam, tegen een aan de rechterzijde van den weg stilstaande truck met op- ligger van den heer H. P. H Rijnart te Klundert opgereden. Onmiddellijk na de botsing vloog de aanrijdende auto in brand. De chauffeur, D.de V. uit Rotterdam, kon zich bijtijds in veiligheid stellen, doch de naast hem zittende St. M„ die in dienst was bij De Bie, kon zich niet meer uit de cabine redden en kwam in de vlammen om. De aangereden auto kreeg alleen schade aan de achterzijde. De noodlottige aanrijding vindt vermoedelijk haar oorzaak in een tegenligger, die met verblindende lichten reed, waardoor de bestuur der van den verhuisauto het kleine roode achterlicht van den opligger niet heeft opgemerkt. IJoudelijk ongeluk bij de wereldkampi oenschappen schermen. Een treurig ongeluk heeft gisteravond laat ontsteltenis en rouw gebracht bij de deelnemers aan het schermtournooi te Parijs. Het was gedurende de aatste par tij der halve finale van het personeel- degen-sehermen. De Ffanschman Monal, die terecht mocht hopen de overwinning in de finale te zullen behalen, schermde tegen den Mexicaan Haro Oliva, die met al zijn energie vocht om den Franschman te overwinnen en daardoor juist een plaatsje in de finale te veroveren. Ofschoon Monal zeker was van zijn overgang naar de eindpoule, vocht zeer sportief de Franschman met al zijn ent housiasme. Een eerste touché had hij gemaakt, hij verloor zijn evenwicht, greep zich vast aan zijn tegenstander en beiden vielen zonder ongelukken op den grond. Voor de tweede touché raakten beide tegenstanders elkaar gelyktydig, zoodat de stand werd 21 voor Monal. Weer volgde 'n nieuwe aanval van den Fransch man, weer rinkelde het belletje van het electrische apparaat, dat zijn overwin ning aankondigde, maar tegelijk een kort geluid van brekend staal. De dagen viel Monal uit de handen, die hij wankelend naar zijn hartstreek bracht. De degen van Haro Oliva was gebroken en de scherpe punt den Franschman diep in de borst gedrongen, even boven het hart. Van alle kanten schoot men toe, men trok hem zijn met bloed doordrenkte kleeren uit, doch reeds onmiddellijk ver heelden de in de zaal aanwezige genees- beeren hun bezorgdheid niet. Niet min der dan 20 c.M. diep, zooals het bloed spoor op den gebroken degen verried, was het staal in zfju borst doorgedrongen. Alle medische lusschcnkomst bleek nut teloos. Kort na zijn opneming in het zie kenhuis overleed hij. Twee Britsche schepen nabij Gijon gebombardeerd. De Britsche vrachtschepen „Marian Moller" en „African Trader" zijn, toen zij vandaag uit Gijon vertrokken, gebombar deerd. De Britsche admiraliteit deelt mede, van den kapitein van de „African Trader" bericht te hebben ontvangen, dat zijn schip dat van Gijon naar Bor deaux onderweg was door het bom bardement beschadigd werd en water maakt. Twee Britsche torpedobootjagers zijn ter assistentie uitgevaren. Wilt ge op de hoogte zijn en blijven van 't geen er leeft en te koop is in Waalwijk, de Langstraat en Omgeving, abonneert U dan op R.K. JONGEMAN zoekt in het centrum van Waalwijk een met vrije zit-en slaapkamer. Brieven onder No. der adv. Bureau van dit blad. 58109 Wij hebben nieuwe monsterboeken met een keur-collectie en gereed. Bij voorkomende gele genheid gelieve deze be slist in te zien. Bij bestelling aan tus- schen-personen, gelieve men uitdrukkelijk te vragen naar het monsterboek van onze firma. Hoogachtend, aanbevelend, Wailwijkscha Stoomdrukkerij Antoon Titian

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 10