Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON ANNE I KOORD BRABAHD Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD NUMMER 7C WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1937. 60c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. WEER CRISIS-GERUCHTEN UIT BELGIë. In politieke kringen acht men de at mosfeer verre van zuiver. De liberalen hebben voor morgen een partijdag bij eengeroepen, om de Nationale Bank- kwestie te bespreken. Voorts gaat wederom het gerucht over het spoedig te verwachten aftre den van den minister van financiën, de Man. Dit bericht is weliswaar officieel tegengesproken, maar de bijeenroeping van de socialistische ministers doet toch het vermoeden rijzen, dat er poli tieke gebeurtenissen op komst zijn. MUSSOLINI NAAR BERLIJN. Behoudens onvoorziene gebeurtenis sen, zal Mussolini van 18 tot 23 Sep tember a.s. zijn tegenbezoek aan Hitier brengen. De Italiaansche regeerings- chef zal de eerste drie dagen van zijn verblijf in Duitschland de groote ma noeuvres bijwonen, welke tusschen Brandenburg en de Oostzee (het ge heele gebied van Mecklenburg en Noordwest-Pruisen omvattend), zullen worden gehouden. Het zullen de groot ste manoeuvres worden, welke Duitsch land na den oorlog heeft aanschouwd. Mussolini zal vergezeld zijn van zijn schoonzoon, den minister van Buiten- landsche Zaken, graaf Ciano. Tevens zal hij een uitgebreiden staf politieke en militaire raadgevers meebrengen. O.a. zullen hem leden van den genera- len staf vergezellen; in totaal verwacht men een gezelschap van ongeveer zes tig personen. DE ONRUST IN PALESTINA Te Jeruzalem hebben zich wederom enkele incidenten voorgedaan waarbij van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. 48) (Nadruk verboden). Geeft ze je genoeg te eten? Anne's oogen gingen wijd open. Hij zag, dat haar wimpers nat waren. Wie? vroeg ze verbijsterd. Dat verschrikkelijke mensch, Mrs. Fossick Yates. Hoe kom je daar zoo bij? Je ziet eruit alsof je niets te eten krijgt. Heusch, toch wel. Wat heb je aan de koffie gehad? En toen ze aarzeldeIk geloof er niets van, dat je wat gegeten hebt. Werkelijk wel. Wat dan? Boterhammen. Ik wil wedden, dat er margarine opzat, grauwde John. Is het soms niet zoo? Ja. Zie je wel! en voortgaande: We zullen het onderwerp nu verder laten rusten, omdat ik mijn aandacht voor den wagen noodig heb, want als ik er over doorpraat, bots ik zoo nog tegen een Arabier op straat werd gedood, terwijl een aanval is gepleegd op een autobus die aan Joden toebehoorde. Ook zijn weer berichten ontvangen omtrent een gewelddadigen dood van twee Joodsche farmers van Karkoer, in de vlakte van Sjaron. Een der beide lijken is gevonden op den bodem van een put, het tweede lag doorschoten in het veld. Deze nieuwe teekenen van geweld en onrust hebben in het geheele land weer ongerustheid gewekt. DE STRIJD IN HET OOSTEN. Amerikaansche oorlogsbodem gebombardeerd. Het Amerikaansche slagschip „Pre sident Hoover", moet, naar verluidt, door Chineesche vliegtuigen gebombar deerd zijn. Van Chineesche zijde te Nanking is intuschen reeds verklaard, dat de „Pre sident Hoover" zich zeer dicht bij Ja- pansche transportschepen bevond en dat het Amerikaansche schip per onge luk door Chineesche vliegtuigen werd gebombardeerd. Het Chineesche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken heeft reeds een ver klaring afgelegd, waarin China de ver antwoordelijkheid op zich neemt voor het incident met het Amerikaansche passagiersschip „President Hoover". De Chineesche regeering spreekt haar leedwezen uit over het gebeurde en verklaart bereid te zijn de schade te vergoeden. De Japanners rukken op. Volgens een bericht van het Japan- sche oppercommando rukken de Japan- sche troepen langs den spoorweg een tram. Als we straks huiten de stad zijn, heb ik je een heeleboel dingen te zeggen. Al gauw hadden ze de drukte achter zich. De grijze huizenmassa's maakten plaats voor lommerijk geboomte en de blauwe hemel welfde zich over een bloeiende wereld. Ze sloegen een smul len zijweg in die door een dennenbosch naar een open heide klom, John stopte en ze stapten uit. Eerst moet je wat eten en dan kunnen we praten. Ik heb een picnic- mand meegebracht, dat leek me reus achtig gezellig. Ze gingen op de donkergroene hei de zitten; de zondoorschenen lucht, vervuld van dennegeur, omringde hen. Over de wijde heide koepelde een diep blauwe hemel, die in verren wazigen horizon, door met bosch bedekte heu vels omzoomd, vervloeide. Anne had niet gemerkt, dat ze hon ger had, tot de mand openging en de kostelijke inhoud voor haar open lag een soort combinatie van lunch en thee. Ze at niet genoeg om John te vreden te stellen, maar toch aanmer kelijk meer, dan ze zelf mogelijk ge dacht had. Het genieten van een goe den, verfijnden maaltijd, na een jaar gevangeniskost en tien dagen van juf frouw Brownling's gekokkerel gaf even de verkwikkende illusie van weer in het oude leven te zijn teruggekeerd. Ze was nu niet Annie Jones, maar Anne Waveney, en de klok van haar leven was een jaar teruggezet. De zware geur der dennen, de warmte TientsinPoekau langzaam in Zuid- Westelijke richting op. Na een verbit terden strijd hebben de Japanners Ljoe- kwantoen ingenomen, gelegen op on geveer veertig kilometer ten Zuid- Westen van Tientsin. Voorts wordt melding gemaakt van gevechten in het gebied op ongeveer vier kilometer ten Westen van Peiping, waar de Japanners in het geheel kale berglandschap met aanzienlijke terrein moeilijkheden te kampen hebben. Uit de elkaar gedeeltelijk tegenspre kende berichten uit Mongolië schijnt opgemaakt te moeten worden, dat de verbinding tot stand gebracht is tus schen het Japansche Kwantoeng-leger en het in Noord-China opereerende Japansche leger. Dat beteekent, dat de spoorweg van Peiping naar Kalgan zich geheel in handen der Japanners bevindt, zij het dan dat de Chineezen bij den Nankau-pas hardnekkigen te genstand blijven bieden. Japansche vliegtuigen hebben het aan den spoorweg Tientsin-Poekau, op 100 K.M. ten Zuiden van Tientsin gelegen EEN POLIS LEVENSVERZEKERING van de zon en het ruischen van den zuchten wind langs haar heen al deze dingen gingen buiten het hel be staan van Annie Jones om. Anne Wa veney dronk het genot ervan met diepe teugen een lang half uur. Toen hun maal afgeloopen was, pak te John alles weer in, keurig en han dig, zooals een man die veel in de open lucht geleefd heeft, dat pleegt te doen. Hij sloot de mand en kwam naast An ne op den grond zitten. Nu moeten wij eens rustig en ernstig praten. Al dien tijd hadden ze prettig en luchtig met elkaar gebabbeld, .over onbelangrijke dingen, maar op het moment waarop John zei: Nu moeten we eens rustig en ernstig praten kwam er iets gedwongens tusschen hen. De moeilijkheid is echter, dat ik absoluut niet weet, hoe ik beginnen moet, ging hij voort. Begin dan niet. Anne's oogen schenen gehecht aan het nevelige blauw van den horizon en Anne's Waveney's leven was weer even ver van haar verwijderd als die heuvels in de verte. Ze kon niet te ruggaan in dat leven en dat opnieuw beleven gaan. Een half uur lang had ze daarvan gedroomd en nu moest ze terugkeeren tot de werkelijkheid. Ze zou graag nog wat langer in haar droomcn verloren zijn gebleven. En terugblikkend in het schoone rijk ba rer fantasieën, zei ze: Begin niet. Ik moet. Thangtsjau gebombardeerd, waardoor aanzienlijke schade werd aangericht en talrijke personen gedood werden. An dere vliegtuigen bombardeerden Sont- sjau, het kruispunt der spoorlijnen van Tientsin naar Poekau en Longhai, waarbij twintig personen werden ge dood. Het Chineesch-Russische Niet-Aanvals-verdrag. Uit Shanghai wordt aan de „Jimioe- ri" geseind, dat het Chineesch-Russi sche non-agressiepact drie geheime be palingen bevat betreffende onderlingen bijstand en militaire samenwerking bij een eventueelen inval in Binnen- of Buiten-Mongolie, betreffende het zen den door Rusland van militaire raads leden en wapenen, munitie, levensmid delen en olie en betreffende de offici- eele erkenning van de Chineesche com munistische partij door de Nanking- regeering, zoodat deze partij het recht zou hebben, deel te nemen aan de re geering. Bovendien zou China zich verplich ten, nooit een anti-communistisch ver drag te sluiten met een derde mogend heid. Interventie? In een exclusief interview met Reuter heeft maarschalk Tsjang Kai Sjek de noodzakelijkheid bepleit van een inter nationale interventie in den niet ver klaarden oorlog tusschen Japan en China, ten behoeve van de veiligheid van den wereldvrede. De eenvoudige waarheid is, aldus zeide de Chineesche maarschalk, dat Japan een actie heeft ondernomen met het doel een continentaal rijk te vesti gen. Het conflict heeft reeds tot gevolg gehad de eenwording en aaneensluiting van het Chineesche volk tegen den on- verbiddelijken vijand, benevens de blijkbare aanvaarding door de mogend heden van de miskenning van. het in ternationale recht en een daarvoor in de plaats stellen van een systeem van incidenten, welk systeem gebruikt wordt als een rechtvaardiging voor een annexatiepolitiek. Zuchtend wendde ze de oogen van den horizon af en keek hem in de ernstige oogen. Ik heb zelfs geen idee, hoe ik zal beginnen, laat staan dat ik veel terecht zal brengen van wat ik zeggen wil Je hebt me eigenlijk maar een keer gezien, nietwaar? De keeren, die jij vergeten hebt, kan ik niet meetellen, want als jij ze vergeten hebt, bestaan ze voor zoover het jou betreft, eenvou dig niet. Goeie hemel, wat zit ik eigen lijk te dazen! Maar enfin, wat ik er mee bedoel komt hierop neer. Het zou normaal zijn wanneer ik me als een absoluut vreemde tegenover je gevoel de. Maar dat is me onmogelijk; ik ben geen vreemde, ik kan me niet vreemd tegenover je voelen en ik kan me niet als zoodanig gedragen. En ik kan je ook geen tijd geven om daar een beet je aan te wennen, want er moet direct iets gedaan worden. Dat zie ik niet in. Dat zou je wel, als je in mijn schoenen stond. Hemel- nog-aan-toe, Anne, stel je zelf een oogenblikje in mijn plaats. Ik kom onverwacht in Engeland terug, moet de plaats gaan innemen, die voor je broers bestemd was; ik krijg alles het oude kas teel waar jij bent grootgebracht, het landgoed dat jouw tehuis was en ik kan zelfs niemand vinden, die me wil zeggen waar jij bent, of wat je doet, of je ook maar een penny bezit om van te leven. En tenslotte vind ik je als dienstmeisje van een kwaad sappig vrouwmensch als die Mrs. Fos- DE SPAANSCHE BURGER OORLOG. Rechtschc successen. Groote gebeurtenissen hebben zich aan de fronten niet afgespeeld. Het be langrijkste schijnt het succes dat de regeeringstroepen in de bergen ten Zuidoosten van Granada gehad heb ben. Het bericht spreekt van het bezet ten of bijna bezetten van enkele dor pen. Het is echter in den burgeroorlog al herhaaldelijk gebleken dat bijna be zetten wees op het ondervinden van belangrijken tegenstand en dat dan voorloopig van een groote overwin ning geen sprake was. Van rechtsche zijde worden succes sen gemeld aan het front van Aragon. De regeeringstroepen traden hier aan vallend op, maar volgens berichten der nationalisten werden zij met groote verliezen aan manschappen en materi aal teruggedreven. Havas meldt uit Madrid dat de op standelingen ten Noorden van de stad tot den aanval zijn overgegaan. Zij zetten den druk voort, dien zij sinds drie dagen uitoefenden in de provincie Guadalajara. Ten noorden van Madrid, bij de brug der Franschen en in de universi- teitswijk, hebben de troepen eenige po gingen ondernomen, die echter geen succes opleverden. In Guadalajara heb ben de rechtschen de regeeringsstellin- gen aangevallen bij Selena, ten Westen van den weg naar Aragon. Ook hier behaalden zij geen resultaten. De re geeringstroepen handhaafden zich in al hun stellingen. Uit Almeria worden eenige bijzon derheden gemeld over den opmarsch der regeeringstroepen in de bergen ten Zuidoosten van Granada. De bezetting van hoogten en bergen van La Veleta verzekert den loyalen zeer sterke stel lingen. waarnemingsplaatsen, van waar zij de geheele streek beheerschen. De erkenning van Franco. Havas verneemt van welingelichte zijde dat mgr. Ildebrando Antonitti, sick Yates, die je niet voldoende te eten geeft en je je vingers blauw laat werken. Ik bid je, Anne, tracht je eens even te verplaatsen in wat ik voel! Anne keek neer in de hei. Die was als een donker bosch. En heel diep daarin verborgen bewogen zich kleine, bezige schepseltjes, die druk heen en weer liepen.... of zich met eikaars zaken bemoeiden net als menschen. Ik begrijp je, klonk haar stem, zacht en vriendelijk. Nog eens, ik ben geen vreemde, herhaalde John met meer nadruk dan zooeven, ik kan het niet zijn. Nu ik de plaats van je broers ingenomen heb, moet ik doen, wat zij in dit geval zou den gedaan hebben. Dat moet je toch met me eens zijn. Hoe weet je, dat zij iets voor me zouden doen? Anne's stem doofde uil. Welk verband kon er in 'shemelsnaam bestaan tusschen Courtney en Tom en Annie Jones, die in de gevangenis had gezeten. Neem me niet kwalijk, maar nu praat je toch heusch onzin, Anne. Kijk eens hier, ik zal je vertellen wat mijn bedoeling is. Je vader heeft mijn tes tament veranderd. Hij zag haar niet aan terwijl hij sprak. Hij heeft een in komen van acht honderd pond pei jaar aan Jenny nagelaten inplaats van vierhonderd aan elk van jullie. Men schen doen wonderlijke dingen als ze ziek zijn en ik wil geen critiek uitoefe nen op zijn besluit. Maar die vierhon derd pond per jaar moet je uit de op brengst van het landgoed hebben en ik zal zorgen dat dit gebeurt. (Wordt vervolgd). Ie Echo van het Zuiden, Waalwtjksclie en Laiigstraatscbe Courant^ GESLOTEN BIJ DE GEEFT ZEKERHEID VOOR DE TOE- KOMST VAN U EN DE UWEN.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1