Bi nnenlandsch Nieuws. Schitterend geslaagd. GOEDKOOPERE BOTER EN MARGARINE. Muziekfeesten te Drunen. die naar het nationalistische Spanje gezonden was. naar men zeide voor humanitaire werkzaamheden onder de jonge Baskische katholieken, weldra benoemd zal worden tot zaakgelastigde van den Paus bij de regeering van Franco. Havas meldt uit Buenos Aires, dat Uruguay zich gewend heeft tot de ministeries van buitenlandsche zaken der staten van Zuid-Amerika met een vertrouwelijke nota, waarin gehandeld HET JACHT „PIET HEIN'' OVERGEDRAGEN. Een schitterende vlootshow. De plechtigheid van de overdracht van het jacht Piet Hein aan het Prin selijke paar Zaterdagmiddag op het buiten-IJ, is. dank zij het wondermooie weer, maar vooral dank zij de talrijke deelneming van pleizier-varend Neder land tot iets onvergetelijks geworden, in de eerste plaats voor Prinses Juliana en Prins Bernhard, die vergezeld wa ren door Prins Aschwin, maar daar naast voor allen, die de op de over dracht volgende vlootrevue hebben aanschouwd en in het bijzonder dan weer voor de deelnemers aan de revue. Om twee uur had het prinselijke jacht ligplaats genomen aan de jacht haven te IJmuiden, met den sierlijken voorsteven in de richting van het IJs- selmeer. Op den met groene guirlandes en oranje bloemen versierden steiger was een trap gebouwd met een bordes voor de reeling van het jacht ter hoog te van 2 m. boven het water. Hier zijn Prins Bernhard en Prinses Juliana, evenals Prins Aschwin in vlot zeilerscostuum gekleed, met klein ge volg, onder een hartelijk gejuich en gejubel der burgerij van het stadje aan boord gegaan. Onmiddellijk daarna heeft de Piet Hein de trossen losge gooid en zijn zegetocht, voor het eerst nu met zijn vorstelijke eigenaars aan boord, begonnen. Tijdens de vaart over het IJsselmeer had de overdracht plaats. Dit geschied de, terwijl de technische commissie zich om het Prinselijke paar schaarde, in den deksalon. De heer Crone, constructeur van het jacht, sprak bij deze gelegenheid het Prinselijk Paar toe, en met den wensch dat het onder Hun Standaard veilig en gelukkig moge varen, droeg hij het jacht aan het Prinselijk Paar over. Prins Bernhard voerde hierna het woord en dankte allen die aan de tot standkoming van dit jacht hebben me degewerkt, in het bijzonder den heer Crone, die hij het officierskruis van de huisorde van Oranje uitreikte. De vlootshow. De deelname aan de vlootshow was overweldigend en het gezicht op de talrijke schepen en scheepjes was schit terend. Ruim zevenhonderd was hun aantal, hier lagen de schoonste luxe-jachten naast kleine, ranke zeilvaartuigjes en motorbootjes. Verreweg de meeste groolere jachten waren rijk gepavoi- seerd met vlaggen van het internatio nale vlaggenstelsel, waarboven uit de lange oranje-wimpels, statig in den nu wat straffer ge,worden wind zwierden. Het was een schouwspel van onge kende en onvergetelijke schoonheid en feestelijkheid. DE VERKOOP VAN ZOMERPOSTZEGELS. De verkoop van zomerpostzegels, welke van 1 Juni tot en met 31 Juli, verkrijgbaar waren, is zeer succesvol geweest. De opbrengst boven de frankeer- waarde, die, zooals bekend, ten bate komt van sociale en cultureele doelein den, bedroeg bruto ongeveer 86,000, hetgeen iets meer is dan in het vorige jaar. ADèLE SANDROCK OVERLEDEN. Een beroemde Nederlandsche actrice. Maandagavond is in haar woning te Berlijn, na een geduldig lijden Adèle Sandrock, geboren in 1863 te Rotter dam, de vrouwelijke nestor onder de filmactrices, zacht ontslapen. De zieke, die gedurende de laatste vier dagen reeds geen voedsel meer tot zich nam, was hoe langer hoe apati- scher geworden. Ofschoon de longont steking, waaraan zij leed, aanvankelijk niet zoo gevaarlijk was, bleek door de ruim anderhalfjarige ongesteldheid het lichaam van de bejaarde dame zoo ver zwakt te zijn, dat zij niet meer de kracht had tegen de ziekte te strijden. Het hart verzwakte en om halfzeven heeft zij voor eeuwig afscheid genomen van een wereld, welke zij heeft liefgehad, doch die omgekeerd ook haar beminde en vierde, die haar de volle gunst liet ge nieten, die zij kan schenken, die zeker om haar verlies zal treuren en haar na gedachtenis in eere zal houden. Overeenkomstig den wensch van Adèle Sandrock zal haar stoffelijk overschot in het familiegraf te Weenen wordt over het geschikte oogenblik voor een erkenning van de regeering van Franco. Een bericht uit Chili zegt, dat de kwestie aldaar door den ministerraad zal worden besproken en dat reeds van daag de houding der regeering zal wor den bekend gemaakt. Het D. N. B. meldt uit Berlijn, dat Hitler dr. von Stohrer heeft be noemd tot ambassadeur te Salamanca. worden bijgezet. Vermoedelijk in verband met de verbeterde economische omstandighe den vertoont bet verbruik van boter op dit oogenblik een stijgende tendenz. De minister van Economische Za ken heeft gemeend dit meerdere ver bruik van boter te moeten bevorderen door ongeacht de wijziging van de heffing, welke in verband staat met de wisseling van de Leeuwarder notee ring de heffing op boter met 10 ets. per K.G. te verlagen. Dientengevolge is met ingang van Zondag 29 Aug. j.l. de heffing op 55 ct. per K.G. vastge steld, zoodat de boter met 10 ct. per K.G. goedkooper wordt. In verband met de stijging van de prijzen van verschillende andere le- ensmiddelen zal deze prijsdaling te meer welkom zijn. De heffing op oliën en vellen wordt in verband hiermede verlaagd met 5 cis. per K.G., terwijl de heffing op margarine zoodanig is vastgesteld, dat de prijs van de door den fabrikant af te leveren margarine met 5 ct. wordt verlaagd. De wijziging van de heffing op boter en margarine komt vanzelf in een la- gcren prijs voor den verbruiker tot uitdrukking. De minister vertrouwt, dat' ook de producenten van oliën en vetten hun prijzen met een overeen komstig bedrag zullen verminderen, waardoor de verbruiker ook van deze verlaging zal profiteeren. Mocht dit onverhoopt niet het geval blijken, dan zou moeten worden overwogen de ver laging van de heffing, voor zoover deze niet aan den verbruiker wordt doorgegeven, weder ongedaan te ma ken. •Ten slotte heeft de minister nog be sloten onï het mengverbod van boter in margarine op te heffen. Het ineng- percenlage, dat destijds 40% heeft be dragen, was in den laatsten tijd reeds sterk verlaagd en bedroeg thans 10%. DIRECTEUR—GENERAAL DER „KONINKLIJKE" NAAR ZUID—AFRIKA. Naar wij vernemen, zal ir. J. J. F. de Kok, directeur-generaal van de Kon. Petroleum Mij. en voorzitter van de Kon. Vereeniging voor de Luchtvaart in de tweede helft van September met een eigen vliegtuig een zakenreis ma ken naar Zuid-Afrika. De heer de Kok zal vergezeld wor den tloor den chef-instructeur der Na tionale Luchtvaartschool, dhr. H. Schmidt Granz, die den heer De Kok ook vergezelde op zijn vliegtocht naar Ned.-Indië. VERTREK VAN MIJNENVEGERS UIT VLISSINGEN NAAR OOST—INDIë. Maandagmiddag zijn van Vlissingen naar Ned. Oost-Indië vertrokken de mijnenvegers Hr. Ms. Pieler de Bitter, onder commando van den luitenant- ter-zee eerste klasse jhr. J. F. W. de Jong van Beek en Donk, die tevens di- visie-commandant is, de Jan van Am- stel, onder commando van den luite- nant-ter-zee tweede klasse G. B. For- tuyn, de Eland Dubois, onder com mando van den luitenant-ter-zee 2de klasse E. J. C. van der Horst en de Abraham Crijnssen, onder commando van den luitenant-ter-zee eerste klasse J. R. L. Lebeau. Voor het vertrek der schepen heerschte er aan de aanlegplaatsen in tic buitenhaven groote drukte. PROF. DR. J. E. DE QUAY. Bij Kon. Besluit van 20 Aug. 1937 is benoemd tot lid van de commissie ex. artikel 12 van de wet op het alge meen verbindend en onverbindend verklaren van ondernemersovereen komsten 1935 Prof. Dr. J. E. de Quay te Tilburg. VERLAGING BRIEFPORT. Wij herinneren er aan, dat ingaande vandaag 1 September, het port voor binnenlandsche brieven van 0 cent op 5 cent gebracht wordt. Dat voor briefkaarten wordt verlaagd van 5 op 4 cent. Voor het locaalverkeer blijft het port onveranderd, n.l. 3 cent voor brie- ven en 2 cent voor briefkaarten. Onder begunstiging van fraai zomer weer had Zaterdagmiddag de opening plaats van het festival hetwelk gehouden werd ter gelegenheid van de viering van het eerste lustrum der Zangvcreeniging „Zang en Vriendschap" alhier, in den fraai versierden tuin van café A. van der Geld. Zaterdag. Te ruim zes uur werden de muziek feesten ingezet door de jubileerende ver eeniging „Zang en Vriendschap" met „Domine Salvum fac" van Giessens, on der dirigentschap van den heer Jan Merkx. Toon Smits sprakl Hierna nam de voorzitter van het fes tival-comité de heër Toon Smits het woord. Spr. zeide het een aangename taak te vinden als eerste het woord te mogen voeren hij de viering van dit eerste lus trum. Op de eerste plaats hartelijk dank aan de vereeniging en gezelschappen die hun medewerking verleenen aan dit grootsch muziek- en zangfeest. Spontaan hebben zij, die voor verschillende comi- té's zijn aangezocht hunne medewerking hiervoor verleend. Een bewijs dat zij allen sympathiek staan tegenover dit muziekfestijn en tevens tegenover de jubileerende vereeniging. Een hartelijk woord van dank hiervoor tot allen, zoo wel het feest- als het eere-comité, want ook deze laatste waren allen spontaan bereid hierin zitting te nemen en zegden Infame- volle finairlieelen en moreelen steun toe. Deze algemeene sympathie van de au toriteiten ter plaatse heeft ons bijzonder goed gedaan. Al zal dan morgen eerst de officieele hulde plaats hebben, aldus spr., ik kan niet nalaten, „Zang en Vriendschap" van harte geluk te wenschen met de viering van dit eerste lustrum. De jubileerende vereeniging voerde hierna uit „Nimmer Nacht" van Andries- sen en „Neerlands Mannenzang" van de Vliegh, welke nummers een daverend applaus oogsten. Piet Elshout sprakl De Voorzitter van de jubileerende ver eeniging de heer P. Elshout nam hierna het woord, die hulde bracht aan het fes- lival-comité zoomede aan het eerecomité voor den finantieelen en moreelen steun van hen ondervonden. De oprichter sprakl De lieer Ritselaar uit 's-Bosch de pro motor en oprichter-dirigent der vereeni ging beklom hierna het podium en feli citeerde „Zang en Vriendschap" met hun eerste lustrum en feliciteerde tevens de vereeniging met hun bekwamen dirigent den heer Jan Merkx die Spr. de grootste drijfkracht noem.de voor de sublieme vertolking der ten gehoore gebrachte nummers. Overal kunt Gij met een der gelijke muzikale prestatie voor den dag komen en zal Uwe vereeniging een sie raad zijn op het gebied van vocale kunst voor de geheele Langstraat, ja voor ge heel Brabant. Moge het voor Uwe ver eeniging „Nimmer Nacht" worden dan zult Gij onder deze bekwame leiding nog vele lauweren oogsten. De concerten. De harmonie St. Cecilia Haarsteeg voer de hierna een tweetal zware, doch schit terend vertolkte numers uit onder lei ding van Directeur A. Houet die veel bij val vonden. De „Christelijk Gemengde Zangver." uil Waalwijk onder eiding van den heer (oud Drunenaar) Jac. Nelis had de bij zondere attentie van het publiek. Onder ademlooze stilte werden door deze ver eeniging een drietal nummers uitgevoerd welke een daverend applaus oogstten, hetgeen dan ook ten volle verdiend was, daar wij nog nimmer van een gemengde zangvereeniging een zoo fijne en sublie me vertolking mochten hooren. Het doet ons goed den heer Koos Nelis en zijn koor met volle recht deze verdiende pluim te kunnen geven. Deze avond bleek zoowel op vocale- als instrumentale kunst een zeer hoog-, staande Ie wezen, want „Kunst Adelt" het Mondorgelcorps onder zeer bekwame leiding van den heer M. v. Helvoirt Jr. uit Nieuwkuik bracht het talrijke gehoor iets uitermate schoons. Het is bijna onge looflijk wat de lieer van Helvoirt met deze meerendeels jonge muzikanten wist te presteeren. Na het eerste nummer was het publiek zoo begeesterd door de fraaie uitvoering en zeer fijne vertolking dat het van zijn plaatsen opstond en opdrong naar de kiosk om toch maar niets van deze melodieuze vertolking te missen. Het is waar, 't is een apart genre op ge-; bied van de instrumentale kunst, en we hebben hierin al meer gehoord maar feit is en dit is het schoonste RADIO—DISTRIBUTIE—BEDRIJF WAALWIJK. Wijziging in programma voorbehouden. DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1937. Programma 1 Hilversum 301.5 M. Programma 2 Hilversum 1875 M. Programma 3 8.00 Keulen. 9.50 Pauze of diversen. 11.05 Londen Regional. 2.20 Keulen. 3.05 Droitwich. 5.30 Keulen. 78 uur Gramofoonmuziek van liet R.D.B. Wals- en Marschmuziek: 8.05 Radio Parijs. 8.20 Brussel Fransch. 9.20 Berlijn of diversen. 10.20 Londen Regional. dat van Helvoirt en zyn amateurs uit Nieuwkuik ons iets aparts brachten. Het rythme, de nuanceering, het was alles zoo fijn, zoo af. De groote waarde van een zeer bekwame leiding trad hier zicht baar naar voren. Rest ons nog te vermelden dat zoowel de „Christelijke Zangvereeniging" de Harmonie Cecilia alsmede het Mondor- gelcorps nog eenige nummers uitvoerden en dat de Voorz. van „Zang en Vriend schap" de deelnemende vereenigingen hartelijk bedankte, dan mogen wij be sluiten met te vermelden dat deze eerste dag naar wensch geslaagd is. Tot laat in den avond heerschte er een gezellige drukte op dezen eersten dag, die als inzet mag heeten van dit groot- sche muziekfestijn. Zondag. De tweede dag van het festival hetwelk gegeven werd bij de viering van het eer ste lustrum van het Mannenkoor „Zang en Vriendschap", is op buitengewoon schitterende wijze verloopen. Het weer verleende ook op dezen dag zijn volle medewerking. Om 4 uur waren reeds tal rijke muziekliefhebbers en autoriteiten op het feestterrein. Toon Smits huldigde. De feestvierende vereeniging „Zang en Vriendschap" zette in met „Domine Salvum fac" waarna de Voorzitter van 't feestcomité de heer Toon Smits het po dium beklom en het Gemeentebesluur in het bijzonder den EdelAchtb. Heer Burgemeester v. <1. Heijden dank bracht voor de gulle medewerking van dezen ondervonden, bij het organiseeren van dit feest. De autoriteiten die wjj vroegen, aldus Spr., om zitting te nemen in het eere-co- mité waren onmiddellijk daartoe bereid en wij danken hen daarvoor evenals de vele milde schenkers. Ook betuigen wij onzen dank aan de deelnemende gezelschappen voor hun medewerking aan dit muziekfeest. Uw aanwezigheid Ed.Achtb. Heer Bur gemeester is voor ons een bewijs dat U sympathiseerd met „Zang en Vriend schap" en dat doet ons goed. De aanwezigheid van de leden van het eere-comité wordt door ons op zeer hoogen prijs gesteld. „Zang en Vriendschap" Uw oprichter de heer Ritselaar heeft 5 jaar geleden begrepen dat in Drunen naast de beide Harmonieën een Zangvereeniging diende te bestaan. Met taaie volharding en groot doorzettingsvermogen heeft deze muziek liefhebber de eerste steen gelegd van Uw huidige vereeniging. Hij is dan ook de eerste aan wien hiervoor hulde toekomt. Zijn opvolger de heer van Heijst uit Vlijmen heeft de vereeniging nog hooger opgebracht en onder hem werden de eerste successen geboekt. Thans dirigeert onze dorpsgenoot de heer Jan Merkx. Jong maar vol energie en beschikkend over groote capaciteiten op het gebied van Zang en Muziek, gaat „Zang en Vriendschap" met den heer Piet Elshout als Voorzitter een goede toe komst tegemoet. Bescheiden, maar sprekend voor Dru nen en Omgeving hebben wij een mu ziekfeest met hen willen organiseeren. De sport verdringt momenteel de mu ziek op onrustbarende wijze. Houd echter vast en zoo voortgaande zal Drunen over enkele jaren een mannenkoor hebben, dat waardig is in de hoogste afdeeling der Zangkunst uit te komen. Zooals wij nu op een geslaagden dag kunnen terugzien, vertrouwen wij dat dit muziekfeest in zijn geheel zal slagen. En thans verzoek ik U Ed.Achtb. Heer Bur gemeester dit muziekfeest officieel te willen openen. Burgemeester Mr. v. d. Heijden opende Burgemeester v. d. Heijden hierna het woord nemende feliciteerde den voor zitter van „Zang en Vriendschap" met de viering van het vijfjarig bestaan zijner vereeniging. Zeer terecht heeft vorige Spr. opgemerkt dat de sport de muziek verdringt. Een eerste lustrum is nog wel een kort bestaan, maar in dit kort tijds bestek is de vereeniging de kinderziekte ontgroeid en heeft zij haar bestaansrecht getoond. De groote deelname van de Zus- tervereenigingen uit den omtrek is een bewijs van achting en sympathie tegen over „Zang en Vriendschap". Bij de vie ring van dit eerste lustrum wensch ik IJ de volgende lustra, maar hoop ik tevens dat U 'n 25 en 50-jarig bestaan met 'n fes- tival moogt vieren, waarop de vereeni gingen ui de omgeving steeds gaarne hunne medewerking verleenen. Na hartelijke gelukwenschen aan de vereeniging en de hoop uitsprekend dat dit festival in alle opzichten moge slagen, verklaarde spr. dit festival voor geopend. 10.50 Weenen of diversen. VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1937. Programma 1 Hilversum 301.5 M. Programma 2: Hilversum 1875 M. Programma 3: 8.00 Keulen. 9.50 Pauze of diversen. 10.35 Radio Parijs. 11.05 Londen Regional. 11.35 Droitwich. 1.35 Keulen. 2.20 Droitxvicli. 3.35 Londen Regional. 5.20 Droitwich. 0.20 Londen Regional. 78 uur Gramofoonmuziek van het R.D.B. Vroolijke Muziek: 7.50 Droitwich. 8.20 Keulen. 10.30 Brussel Fransch. Piet Elshout dankte. De Voorzitter van „Zang en Vriend schap" de heer Piet Elshout dankte beide sprekers voor hun wenschen en felici taties en bovenal voor den finantieelen en moreelen steun welke de vereeniging bij deze gelegenheid heeft mogen onder vinden. De concerten. De jubileerende vereeniging werkte hierna haar programma af waarna ach tereenvolgens optraden de Harmonie „St. Chrispijn" uit Waalwijk, „Gemengd koor St. Cecilia" Vlijmen, Fanfare „Eendracht maakt Macht" Elshout, Zangvereeniging „Vriendenkring" Haarsteeg, Mannenkoor „Tot Bloei der Toonkunst" Baardwijk, Harmonie „St. Jan"'Baardwijk, Zangver. „De Vereenigde Zangers" Waalwijk, Man nenkoor „Oefening baart Kunst" Nieuw kuik, en de Liedertafel „Echo der Dui nen" Loon op Zand. Het avondconcert. Hierna volgde de clou van den avond het groot avondconcert gegeven door een drietal plaatselijke vereenigingen n.l. de Harmonie „De Volharding", de Harmonie van het Jongenpatronaat en het R.K. Zangkoor en de Kon. Erk. Harmonie de „Volharding" onder leiding van hun be kwamen Directeur Ant. Ph. van Huiten, zette het concert in met een drietal num mers welke op eminente wijze werden vertolkt, een dankbaar applaus oogsten, hetgeen ten volle was verdiend. De Harmonie van het Jongenspatro naat onder leiding van hun begaafden directeur H. Brok gaf het duizendkoppige publiek een zeer fijne vertolking van een zestal zware nummers die onder adem looze stilte werden aangehoord en die het bewijs leverden wat met een goede bezetting der verschillende instrumenten en daarbij beschikkend over een uiterst kundige en beheerschtc leiding, Drunen op het gebied van instrumentale kunst geven kan. Dit muziekfestijn had de primeur van het eerste optreden in het openbaar van het R.K. Zangkoor onder de kundige lei ding van den heer J. P. van Rooij. En wij gaan er trotsch op te mogen verklaren dat dit eerste optreden een openbaring was. Na de eerste strophen van „Italianischen Salat" van Rich Gêné stond het publiek van haar zitplaatsen op en verdrong zich om de kiosk om toch maar niets van het gebodene te missen. Ook he tweede nummer „Hym ne" van de Vliegh, met begeleiding op piano door den musicus Jo Verhoeven alhier, bracht het publiek in extase. Den samengang alsmede de beschaafde uit spraak en klankgehalte vielen buitenge woon te loven en hadden we deze twee dagen nog niet zoo gehoord. De be scheiden dirigent de heer J. P. v. Rooij heeft muziek-minnend Drunen met deze uitvoering een verrassing bereid, die op zeer hoogen prijs werd gesteld, en het was dan geenszins verwonderlijk dat talrijke autoriteiten den Directeur ver zochten op een spoedige reprise ont haald te worden. Piet Elshout dankt el De Voorzitter van „Zang en Vriend schap" dankte de Drunensche vereeni gingen die aan dit concert hadden mede gewerkt, speciaal het R.K. Zangkoor dat hen de primeur gegeven had van het eerste optreden in het openbaar. Spr. zeide dat het hem en talrijke met hem goed deed te hebben kunnen zien wat samenwerking vermag en het hem geble ken was dat Drunen zoowel op instru mentaal als vocaal gebied voor geen plaats behoeft achter te staan. Het deed Spr. goed te hebben kunnen constateeren dat de plaatselijke vereenigingen zoo kort tot elkaar zijn gekomen, Spr. hoopte dat deze toenadering zich verder moge voltrekken en dat bij een volgende ge legenheid allen weer eendrachtig mogen samenwerken, kunnen genieten van haar eigen krachten, die talrijk zijn en van goed gehalte. Alleen komt Drunen nog een kinder koor tekort en vraag ik U hiervoor Uwe medewerking. Den heer H. Brolc feliciteerde. Namens de harmonie der Jongens-con gregatie feliciteerde den heer H. Brok „Zang en Vriendschap" en wenschte de vereeniging alle goeds in de toekomst en daar den heer Jan Merkx, directeur van „Zang en Vriendschap" is. en tevens lid der harmonie, verzocht den heer Brok hem de laatste nummers van de Congre gatie-harmonie te willen dirigeeren. Slot. Een festival, dat buitengewoon ge slaagd mag heeten omdat 't zeer talrijke publiek zoowel van in als huiten Drunen heeft getoond wat onze gemeente op het gebied van instrumentale en vocale kunst vermag te geven. 11.20 Berlijn. ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1937. Programma 1 Hilversum 301.5 M. Programma 2: Hilversum 1875 M. Programma 3: 8.00 Keulen. 9.50 Pauze of diversen. 10.35 Radio Parijs. 11.05 Droitwich. 3.20 Brussel Fransch. 4.20 Keulen. 0.20 Londen Regional. 7—8 uur Gramofoonmuziek van het R.D.B. Lichte Muziek 8.05 Radio Parijs. 8.20 Droitwich. 9.20 Londen Regional. 10.00 Boedapest. 10.20 Droitwich. 11.05 Berlijn.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2