Koninklijke Onderscheidingen* Woensdag 1 September 1937 No. 70. De Echo van het Zuiden. Tweede Blad nu I i Wij hebben Maandag, zoodra dit was toegestaan, per bulletin de Koninklijke onderscheidingen ge publiceerd voor zoover die onze plaats betroffen, te weten: Tot ridder in de orde van Oranje Nassau E. C. J Moonen, burgemeester van Waalwijk. de eere-medaille van Oranje- Nassau in brons aan G. Verhoeven, wonendete Drunen, wissellooper bij de fa. W.Timmer mans en Zonen te Waalwijk. W. Kuijsten. arbeider bij de Timtur-schoenfabriek te Waalwijk. H. J. van Herwijnen, arbeider bij de Timtur schoenfabriek te Waal- wijk. F. J. van der Gouw, arbeider bij de Timtur-schoenfabriek te Waal wijk. Oprecht zullen de ingezetenen van Waalwijk zich met ons ver heugen over de koninklijke onder scheiding die aan het hoofd der ge meente, de Edelachtb. heer E.C.J. Moonen is ten deel gevallen, n.l. zijne benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Een jaar geleden, bij zijn koperen ambtsjubileum, waren wij in de gelegenheid uitvoerig te memoreeren de verdiensten van den geridderde voor deze gemeente, duidelijk te doen uitkomen wat in de jaren van zijn burgemeesterschap in onze gemeente is tot stand gekomen, verbeterd en verfraaid, hoe de naam onzer plaats op verschillend terrein is bevorderd en hoe de burgemeester bij zoo tal van ge legenheden onze vooruitstrevende plaats weet te representeeren enz. Wij kunnen thans daarom volstaan met mede namens Waalwijksburgerij den burgervader van harte geluk te wenscüen met deze welverdiende erkenning en de hoop uit te spreken, dat onze burgemeester deze konink. lijke onderscheiding nog heel veel jaren in goede gezondheid moge dragen en dat hij in de jaren van z'n burgemeesterschap nog veel zal kunnen bereiken in het belang van onze gemeente. Den drie geridderden der Timtur- schoenfabriek werd hun koninklijke onderscheiding wel op zeer bijzon dere wijze medegedeeld. Ten omstreeks 12 uur stond het mannelijk personeel der betrokken afdeelingen in eender fabriekshallen rondom de drie jubilarissen ge schaard en trad de burgemeester binnen omgeven door de directie en hooger personeel der Timtur- fabriek. De burgemeester zeide het zeer op prijs te hebben gesteld persoon lijk de geridderden mededeeling te doen van hun koninklijke onder scheiding, omdat het hier arbeiders betreft, die 48, 43 en 42 jaren aan dit bedrijf verbonden zijn. Hij wees er op dat hier blijkbaar nog andere dan louter linancieele banden, zooals men dat helaas in de huidige dagen zooveel ziet, arbeider en patroon samenbinden. Dit mag voor het bedrijf, voor de verhoudingen en voor den toe stand in industrie en maatschappij van groote beteekenis geacht wor den. Hier eert men den ouden werkman, waar hij elders op straat gezet wordt en z'n krachten spoedig te oud worden geacht. Hij wees op de beteekenis dezer onderscheiding van degeridderden; maar ook voor de overige arbeiders, wien hij de jubilarissen ten voor beeld stelde, waar men dergelijke ko ninklijke onderscheiding krijgt als men z'n leven gearbeid heeft en als er op geen gebied iets valt aan te merkendaarom is zij zoo eervol. Na de hoop te hebben uitge sproken dat velen dit voorbeeld zullen volgen en de jubilarissen, per soneel en directie te hebben geluk- gewenscht, drukte hij de nieuwe ridders hartelijk de hand, wat ver volgens eveneens door de directie en alle arbeiders geschiedde. Nadat een groepsfoto gemaakt was, werd „in 't privékantoor aan de jubilarissen de eerewijn aange. boden en nam de heer Cl. Raming de gelegenheid te baat den burge meester hartelijk dank te zeggen voor z'n bereidwilligheid om aan de drie geridderden persoonlijk in de fabriek mededeeling te komen doen van hunne koninklijk-e onder scheiding, op de hem eigen wijze, wat door allen zeer werd gewaar deerd. Hij feliciteerde den burgemeester met zijne benoeming tot ridder in de orde van Üranje-Nassau, die door geheel Waalwijk zeer zeker op hoogen prijs zal worden gesteld en hoopte dat de burgemeester nog veel zou kunnen bereiken in het belang der gemeente. Hij sloot zich gaarne aan bij de hartelijke gelukwenschen van den burgemeester aan de drie oude getrouwen der Timtur fabriek, wier welverdiende koninklijke onder scheiding hem ten zeerste verheugde en hoopte dat zij nog vele jaren op dezelfde wijze de belangen der zaak zouden dienen. Hij schonk hen voor den verderen dag en ook Koninginneverjaardag met hun in de fabriek werkzame familieleden vrijaf en stelde hen een enveloppe met inhoud ter hand om die dagen feestelijk door te brengen. De heer W. Kuijsten dankte namens de jubilarissen den burge meester en de directie en stelde een dronk in op H.M. de Koningin. Nog lang bleef men gezellig bijeen en menige oude herinnering werd opgehaald. Ondertusschen werden de natio nale en oranje vlaggen op de fabriek geheschen den geridderden ter eere. Spoedig was de koninklijke onder, scheiding van den burgemeester in de gemeente bekend en kwamen talrijke persoonlijke en schriftelijke felicitaties binnen. Des avonds bracht de harmonie St. Crispijn een serenade en sprak de heer Smolders de beste wenschen der vereeniging uit. Spoedig daarop volgde de harmonie St. Jan waarvan de heer C. Pullens de gevoelens vertolkte. De burgemeester bracht hartelijk dank voor deze uitingen van be langstelling, die hij op hoogen prijs stelde St. Jan bracht nog een serenade aan den heer Herwijnen, die ook door den heer Pullens werd ge complimenteerd. De drie geridderden der »Timtur«-schoenfabriek. MePx geleekend van links naar rechts F. J. van dei- Gouw, H. J. van Herwijnen en W Kuijsten. R.K. H. B. S. De directeur der R.K. H. B. S. maakt hierdoor bekend dat het nieuwe leer jaar Vrijdag 3 September ten half tien aanvangt en de herexamens morgen, 2 September, zullen gehouden worden. Koninginneverjaardag. Alleen door 't uitsteken der vlaggen en de kinder-optochten-op-eigen- initiatief merkte men Dinsdag in onze gemeente iets van den verjaar dag van H. M. de Koningin. Zooals men weet wordt het feest a.s. Zaterdag hier gevierd, middag en avondfeesten weer op vier ver schillende plaatsen. ~Wij hopen dat men het a.s. seizoen zal benutten om tot de overtuiging te komen dat het feest op 31 Augustus moet gevierd worden en 't avond feest op één centraal punt. Waalwijks Belang. De feestelijkheden van Waalwijks Belang (programma dat vorig maal moest worden uitgesteld vanwege 't weer) hebben niet plaats op Zon dag 12 maar op Zaterdag 11 Sep tember a.s. Werkkamp Centrale voor Werkloozenzorg. Jongens die werkloos zijn en den leeftijd van 16 tot 25 jaar hebben bereikt en die in aanmerking wen schen te komen om deeltenemen aan de vierde uitzending op 13 Sept. van de Centrale Werkloozenzorg kunnen zich melden en nadere inlichtingen vragen bij J. A. Mandemakers, Grootestr. 95b, Waalwijk, Secretaris »Jong Holland«. Ook meisjes van 16 tot 25 jaar die werkloos zijn en deel wenschen te nemen aan het werkkamp Huis houdschool te Haarlem kunnen zich aan bovenstaande adres vervoegen. W.G.V. Op uitnoodiging van het Comité tot viering van het tweede lustrum der R.K. Voetbalvereeniging »Veer- sche Boys» te Raamsdonksveer heeft een 20-tal leden der W.G.V. j.l. Zondag aldaar een demonstratie gegeven. Bij gelegenheid van de inzegening en in gebruikname van het nieuwe terrein, waarover deze voetbalver eeniging de beschikking kreeg, was een feestprogramma samengesteld, bevattende een voetbalwedstrijd van de Junioren-elftallen en een wedstrijd Veersche Boys tegen De Zwaluw uit Vught van de 2e. klasse I.V.C.B., afgewisseld met gymnastiekoefenin gen van de W.G.V. Uitgevoerd werden Vrije Oefenin gen, Rekoefeningen, Stokoefeningen en Brugoefeningen en een viertal slotgroepen, welke een mooie afwis seling vormden van de voetbalwed strijden en veel bijval oogstten bij de vrij talrijk aanwezige autoriteiten en bezoekers. Het Bestuur van dezen Sportdag welke onze turners reeds een harte lijke ontvangst bereid had, kon dan ook niet nalaten nog eens speciaal dank te brengen voor de bereidwillig verleende medewerking en de keu rige verrichtingen onder aanbieding van een bloemenmandals huldeblijk. De voorzitter der W.G.V. beant woordde dezen dank met de mede deeling, dat de W.G.V. als sport- vereeniging eveneens op Katholieken grondslag georganiseerd, gaarne aan hunneuitnoodiginggevolg had willen geven hoewel met oog op de vacanties aanvankelijk niet eendirec. te toezegging kon worden gedaan om dezen dag mede op te luisteren, en tevens propaganda te maken voor de R.K. Sportbeweging. Hij sprak de hoop uit te hebben mede gewerkt tot het welslagen van dezen feestdag en wenschte het Sportcomité toe, dat het hen zou mogen gelukken dat ook in 't Veer de gymnastiek- sport in Katholiek verband ging worden beoefend. PROGRAMMA KONINGINNE-F EESTEN. Wij laten hieronder't programma volgen voor de Koninginnefeesten, op Zaterdag a s., zooals dat is vast gesteld door de vier Oranje—ver- eenigingen. KINDERAUBAOE. De Koninginnefeesten zullen aan vangen met een aubade van school kinderen uit de geheele gemeente, om elf uur op het Raadhuisplein. „ORANJE HUIS" Waalwijk Centrum. De schoolkinderen uit 't centrum verzamelen zich om twee uur op de speelplaats der SI. Petrus- scholen, vanwaar zij op zullen trekken naar de Markt, waar zij door het bestuur zullen worden toegesproken. Hierna opstelling voor den marsch naar het W.S.C. terrein, waar de kinderen, vooral, gegaan door de harmonie »St. Cris pijn» zullen heentrekken en waar ook de kinderspelen zullen plaats vinden. Iedere deelnemer(ster) aan deze kinderspelen ontvangt een prijs of verrassingen tevens een tractatie. De kinderen worden dringend ver zocht allen oranje te dragen. Om 6 uur volgt dan op de Markt de opstelling van de Kon. Harmonie 's Hertogenbosch, onder leiding van Jan Wierts, die een rondgang door het centrum maken zal en daarbij de volgende route zal nemen Markt, Grootestraat, Hoekeinde, Nieuwstraat, Grootestraat, Putstraat, Parallelweg, Stationsstraat, Markt, Grootestraat, Haven, Mr. v. Cooth- straat, Julianastraat, Stationsstraat, Markt. Om half negen volgt dan een groot avondconcert te geven door boven genoemde harmonie. Het programma vermeldt: 1. Volksliederen. 2. Heil Landsvrouwe, Marsch Joh. Wierts. 3. Ouverture Banditenstreiche, F. v. Suppé. 4. Les Patrineurs, Valse E. Waldteufel. 5. »Suite Ballet» van Fr. Popy, onderdeelen a. Entrée Mazurka. b. Pizzicati. c. Valse lente. d. Largo. e Finale Galop. PAUZE. 6 Groet aan Kaatsheuvel, Marsch, P. Bisselink. 7. Ouverture Dichter und Bauer F. v. Suppé. 8. An der Schonen blauen Donau, Joh. Strauss. 9. Een vroolijke Boel, Potpourri W. Ciere. 10. Marsch Populair Joh. Wierts. „TROUW AAN ORANJE" St.Ant.-Parochie Om negen uur tractatie der Be waarschoolkinderen. Om drie uur opstelling van den Kinderoptocht in de 2e Zeine, op- luisterd door de harmonie »St. Jan» Om 4 uur zullen dan de kinder spelen een aanvang nemen op het Herculesterrein aan de 2e Zeine Oost, waarna prijsuitreiking in de school der Eerw. Zusters. Des avonds om 8 uur Groot Oranje—Bal in de zaal van »De Lindeboom», met medewerking van »The Darling Band.» Tevens zal hier tegelijkertijd de trekking der loterij plaats vinden. KONINGINNEDAG" voorm. Besofjen Zaterdagmiddag zullen op het voetbalterrein van R.W.B. voor de schoolkinderen de traditioneele kinderspelen gehouden worden waarvoor dit jaar mooie prijzen zijn aangekocht, ieder schoolgaand kind uit v.m. Besoijen zal een prijs in ontvangst kunnen nemen, 's Avonds om half acht zal het Kinderkoor «Hozannah» onder leiding van den- heer v. d. Kolk eenige nummers uitvoeren. Het kinderkoor dat nog niet in het openbaar is opgetreden zal hiermede zijn intrede in het muzikale leven van Waalwijk doen. Dat de toe hoorders van een mooie uitvoering zullen kunnen genieten, daarvoor staat de naam van den dirigent den heer van der-Kolk borg. Daarna zullen deGemengde Zang- vereenigingen «Vooruitgang zij ons doel» en «Hallelujah» gezamenlijk een zang-uitvoering geven. Het za een massale indruk geven wanneer deze twee prachtige koren hunne liederen gezamenlijk ten gehoore zullen brengen. Tot slot van de avondfeesten zal de harmonie »St. Crispijn» een avond concert geven, terwijl een taptoe door v.m. Besoijen hel Desluit van deze feestelijkheden zal zijn. Het programma voor het avond concert uit te voeren door de har monie J»St. Crispijn» luidt als volgt: Wilhelmus. 2. Officer of the Day, March R. B. Hall. L'Union fait la lorce, Ouverture L. Canivez Lustspiel Ouverture Keler Bela. Nederland in lied en dans, Potpourri J. Oomes 6. Feestmarsch J.R. v. d. Glas PAUZE, Voortwaarts Marsch W. Ciere. Cavalerie Legere, Ouverture F. v. Suppé 9. Les Cloches de Corneville R. Plauquette. 10. Procida, Ouverture F. Andneu. 11. Holland jubelt, Marsch A. Maas. „ORANJE BOVEN" voorm. Baardwijk, 2 uur: Samenkomst schoolgaande kinderen bij de Muzieknis, vanwaar begeleid door de harmonie St. Jan naar het speelterrein aan de Baard- wijksche straat (over de Spoorlijn) zal worden getrokken alwaar even als vorig jaar diverse kinderspelen zullen worden gehouden. Voor elk kind zal een aardig prijsje worden beschikbaar gesteld. Des avonds 7.30 uur zal door de Harmonie »St. Jan» met medewer king van de Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" een concert op de Muzieknis worden gegeven. Te ongeveer 9 uur vangt het Bal- Champetre aan op het plancner dat geplaatst is op hel prachtig versierde pleintje voor de nis met prima dans muziek. Het leest zal worden besloten met de gebruikelijke taptoe. De kinderen van de bewaarschool zullen bij deze gelegenheid ook alle een tractatie ontvangen. De winkels mogen a.s. Zaterdag geopend blijven tot 12 uur. Een woord van ernstig vermaan tot alle middenstanders van Waalwijk, die de hoop en de ver wachting koesteren, dat zij in hun bedrijf zullen worden opgevolgd door hun kinderen. De vorige week heeft ons bestuur zitting gehouden voor de aanneming van leerlingen voor de Middelbare Handelsavondschool. Over het aan. tal leerlingen, dat zich heeft aange meld, kunnen wij in vergelijking met vorige jaren zeer tevreden zijn. Ondanks dat heelt het ons wel zeer getroffen, dat zich zoo weinig kinderen hebben aangemeld, van wie redelijkerwijs kan worden ver wacht, dat zij de bedoeling hebben later hun ouders in de zaak op te volgen. De wet tot het stellen van eischen voor de vestiging van middenstands, zaken is aangenomen en afgekon digd. Als eerste uitvloeisel dier wet is gekomen het verbod tot stichting of uitbreiding van slagersbedrijven. In de toekomst zal het absoluut verboden zijn een nieuwe zaak te beginnen ol over te nemen indien niet zullen kunnen worden over gelegd bewijzen van vakbekwaam heid, handelskennis en solvabiliteit. Voor de uitreiking van diploma's van vakbekwaamheid aan degenen die daarvoor in aanmerking komen zal worden zorg gedragen door de vakbonden. Het onderwijs in de noodige handels- en weiskennis wordt ver zorgd door de Middenstandsbonden. In verband daarmede is in overleg met de bevoegde instanties het programma aan de Middelbare Handelsavondschool zoodanig ge wijzigd, dat jonge middenstanders die zich later zelfstandig willen ves tigen, aldaar het onderwijs kunnen genieten om het middenstands diploma te verwerven. Bedenk wel ouders, dat gij uw zaak aan uw kinderen niet zult kunnen overgeven, indien zij dat diploma niet bezitten. Dit is derhalve een aangelegenheid van zeer gewichtige beteekenis. Wij hebben daarom besloten de aangifte deze week nog open te stellen. Zulks kan geschieden bij den Heer Directeur der school Mr. van Coothstraat 12. De Voorzitter der R.K. Midden- standsvereeniging te Waalwijk, CHR. VAN LIEMPT. Jeugd verheugt. Vrijdag j.l. maakte deze vereeni- giug een uitstapje naar Rotterdam waar afscheid genomen werd van haar lid Mejuffr. Dorothé de Munnik en haar moeder bij haar vertrek naar Amerika. DER

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5