Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. DERDE BLAD. Wie betalen de belasting eigenlijk. JE ECHO VAN HET ZUIDEN" Adres vergunninghouders aangehouden. Crediet van f32.296.- voor herstratingen goedgekeurd. Conversie geldleeningen. MUMMER 70. T ÖW\ WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1937. 60c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag ej Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. De Nederlander is een »kankerende» belastingbetaler. Trouwens, in geen enk .*1 land geeft men den fiscus met liefde wat des keizers is, maar de buitenlander schikt zich toch blijkbaar gemakkelijker in het onvermijdelijke dan wij. Trouwens, in geen land misschien is de belasting zoo hoog als ten onzent. Maar óók: in geen land waarschijnlijk heeft de fiscus zóóveel en zoo goedgun stige bepalingen van aftrek en ontheffing geschapen ten behoeve van den kleinen man. De waarlijk arme mensch wordt ten onzent niet door hem belast, althans niet opdirecte wijze. En de burgers met 'n onaanzienlijk inkomen, och zij betalen maar een schimmetje. Niettemin hebben zij in het algemeen gesproken den grootsten mond. Menschen menschen met vermogens en (of) groole inkomens, betalen hun belas ting misschien met een zucht maar toch ook tevens met berusting; als regel heeft deze categorie Nederlanders hersens genoeg om te beseffen, dat de overheid haar huishouding niet zonder geld kan voeren. De »kankerende» belastingbetaler is meer de »net-nog-getroffen» burger met zijn vast, niet te boog inkomen en het renteniertje. Deze categorie wordt door ongeveer de helft van hetgilde van belastingbetalers gevormd; 45.32 pet. immers der aange slagene heeft een inkomen van f800 tot f 1400. Daar gaat voor de berekening der belasting de kosten voor levenson derhoud af, nog iets voor de kinderen, de fondsen enz. Ze brengen in termijnen eenige guldens per jaar naar het belastingkantoor. Niettemin, als men ze hoort, dan zijn zij juist de onwillige en mopperende— financieele steunpilaren van de maat schappij, die den druk van de overbelaste volkshuishouding hebben te torsen. Overal ontmoet men deelhebbers in dat gilde der 45.32 percenten. Als men naar de bewegingen van een militaire vliegmachine in de lucht staan te kijken, dan passeert er een achter me langs en men hoort hemzeggen:Zóó verknoeien ze ónze centen! Als ze een agent of veldwachter in diens Zondagsche uniform tegenkomen, dan heet die plunje te zijn aangeschaft >van óns goeie geld». Als de gemeenteraad een plan heeft aange nomen, dan critiseert de meerbedoelde belastingbetaler: »Wij zullen er wel voor bloeden!* En tóch, óeze mopperende maar in hun hart brave menschen, hebben het mis. Ze betalen geen cent voor de militaire vliegtuigen of voor de nationale defensie in het algemeen: ze betalen geen halfje voor het pakje van den veldwachter. Met een bijdrage van 10 20 gulden in de directe belastingen, voldoet de Nederlandsche burger nog op geen stukken na de overheidsdiensten, die hij persoonlijk geniet. Hij betaalt daarmede immers geenszins zijn deel in de gemakken en genoegens van de begaanbaarheid van straten en wegen van waterovergangen, van de openbare veiligheid, de overheidsmaatregelen voor de volksgezondheid enz. Hij betaalt met die luttele guldens zelfs nog niet het onderwijs, dat hij en de zijnen hebben genoten, en dat veel en veel méér kost dan het bedrag, hetwelk hij ooit op z'n aanslagbiljet-schoolgeldheffing in cijfers vond geschreven. In werkelijkheid is de gemiddeld be lastingbetaler en hij, die beneden dezen staat, de schuldenaar van de gemeen schap. Datis volstrekt geen vernederende positie voor hem. We zijn den naam volk immers alleen waardig, doordat we als volk weten te leven; d-i. elkan ders lasten dragende naar ieders eigen vermogen- Maar de kleine belasting betaler behoort in verband met de besteding der gelden door de overheid al behoudt hij natuurlijk ten volle het recht van eerlijke critiek een groote bescheidenheid te betrachten. Blijkens de jongste gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, be schikten de 45 pet. der aangeslagenen, die een inkomen hebben van 800 1400 gld., over bijna een vierde deel van het totale, voor de directe belasting in aan merking komende volksinkomen, maar deze 45 pet. droegen niettemin slechts 4.62 pet bij van de totale opbrengst der inkomstenbelasting. Daartegenover staat dat slecht 1.38 pet., dus nog geen anderhalf ten 100 der aangeslagenen' een inkomen had van f 10.000 en hooger' doch dat zij tezamen 43 pet. bijdroegen in de op brengst der inkomstenbelasting. Zij zijn het dan ook, die het tekort aan con tributie der helft van de belastingbetalers èn de heele contributie der niet aan geslagenen voldoen. Zij zijn de menschen, waar het geld zit en waar de overheid het dan ook weet te halen 1 En het is in het algemeen belang te hopen, dat deze categorie van staats burgers voorloopig nog in het genot van eenig bezit kan worden gelaten. Anders komt de kleine burger in heel wat grooter benauwenis dan thans het geval is- In dat opzicht is er van een dreigend gevaar sprake. De overheid immers ontlast den be zitter niet alleen via de inkomstenbelas ting, maar eveneens door middel van de vermogensbelasting, successiebelas ting enz enz. De gemiddelde vermogens dalen daar door sterk, evenals de hooge inkomens. In 1930 telde Nederland nog 1306 millionairs, over 1935 '36 nog slechts 601. Inkomens van minstens f 100.000 genoten in 1920 nog 1421 belastingbe talers, in 1935— '36 nog maar 216! En de practijk heeft het voldoende uitgewezen, dat naarmate het bezit der rijken vervloeit, de welvaart der kleine burgers geenszins vermeerdert Wèar zal de overheid het geld voor haar huishouding moeten zoeken en halen, wanneer de gemeenschap het bezit heeft opgesoupeerd van de l'/a pCt. der aangeslagenen, die thans nog 50 pCt., de helft der kosten onzer volkshuishouding dragen? Wil men geheel op de hoogte zijn van hetgeen in Waalwijk, de Langstraat en omgeving geschiedt? Wil men uitvoerig? raadsverslagen, berichten, beschrijvingen uit Waalwijk en de plaat sen uit de Langstraat? Zoo ja dan abonneere men zich op Waalwijksche en Langstraatsche Courant. Vrijdagavond kwam de raad onzer gemeente in openbare ver gadering bijeen onder voorzitter schap van den EdelAchtbaren heer burgemeester L. C. J. Moonen. Secretaris de heer J. van Mierlo. Aanwezig alle leden. De notulen van de vorige ver gadering worden goedgekeurd. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. Goedgekeurd raadsbesluit van 28 Mei 1937 tot onderhandsche aanbesteding van het havenon derhoud. 2. Goedgekeurde raadsbesluiten van 3U Juli 1937 inzake omzet ting van geldleeningen. 3. Goedgekeurd raadsbesluit van 30 Juli 1937 lot aankoop van een winkelpand aan de Stations straat van J. G. de Leijer. 4. Goedgekeurd raadsbesluit van 30 Juli 1937 tol wijziging der begrooting 1937. b. Van de vereeniging „Waalwijks Belang" alhier. Dankbetuiging voor de bij raads besluit van 30 Juli 1937 verleen de bijdrage van 100.in de kosten van de viering van het 30-jarig bestaan dier vereeniging. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. c. Van de Waalwijksche Vereeni ging van Vergunninghouders. Verzoekschrift inzake verminde ring van personeele lasten voor hun bedrijven. De voorzitter zegt dat dit adres naar de meening van B. en W. thans niet in behandeling kan worden genomen. Men kan princi pieel voor- ol' tegenstander zijn, maar eerst als men de cijfers van de begrooting voor zich ziet kan men uitmaken of het mogelijk is de gevraagde vermindering toe te staan. Daarom stellen B. en W. voor deze zaak aan te houden tot de behandeling der begrooting. De heer van Gent acht dit een zeer onbillijke belasting voor de caféhouders. Hij stelt de vraag of B. en W. bij het opmaken der be grooting van plan zijn rekening te houden met dit verzoek dat elk jaar terugkomt. De voorzitter zegt dat B. en W. nog niet klaar zijn met het opmaken der begrooting en dit punt nog niet hebben overwogen. De raad heeft het echter altijd nog in de hand het op de begroo ting te brengen. De heer Pullens meent dat een inwilliging van het verzoek der caféhouders niet direct verband mag houden met de begrooting. Het is z.i. een kwestie van recht en billijkheid en spreker hoopt dat er bij het opmaken der begrooling rekening mee zal kunnen gehouden worden, dan behoeft er bij de behandeling niet verder over ge sproken te worden. De Voorzitter merkt op dat dan de raadsleden die tegen inwilliging zijn met .hun bezwaren voor den dag zuilen komen. Spreker hoopt dat de raad bij dergelijke verzoeken wei degelijk rekening zal houden met de Degrooting. De rekening 1936 heeft wel een batig saldo van 1 5UÜÜ-— maar als we de zuivere inkomsten van 1930 tegenover de uitgaven stellen, dan is er over 193o een tekort van f90U0.Daaruit valt te coucludee- ren, dat, als men niet meer uit de reserves kan putten, men tot belas- tingverhoogingzou moeten overgaan en f 9UUUbeteekent 12 opcenten op de fondsbelasting. De heer Passier zegt het gevoelen van den heer Pulles te deelen. Het betrelt hier een categorie menschen die z.i. onbillijk beüandeid wordt, de lasten moeten door de massa gedragen worden. Het bedrijf der vergunninghouders is noodlijdend. Men zou de gevraagde vermindering ook in 2 of 3 etappes kunnen toe staan. De voorzitter merkt op dat het bedrijf schijnbaar niet zoo nood lijdend is, want dit jaar zijn er weer enkele bijgekomen. De heer Passier ziet hierin geen bewijs dat de toestand minder slecht zou zijn. Z. h. st. wordt besloten het adres aan te houden tot bij de behandeling der begrooting. 2. Voorstel tot wijziging der bouw verordening. Zie prae-advies in ons blad van Zaterdag 1.1. De voorzitter zet in antwoord op enkele informaties der raadsleden uileen dat het in hoofdzaak de be doeling is een rem te vormen tegen de vliegende winkels met kermis-en andere gelegenheden. Wordt goedgekeurd. 3. Voorstel tot vaststelling eener beroepsregeling ingevolge het reglement autovervoer personen. Zie prae-advies in ons nummer van Zaterdag 1.1. Wordt goedgekeurd. 4. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet van 32.296. voor het uitvoeren van herstra tingen in verband met het op breken der trambaan. Zie prae-advies in ons nummer van Zaterdag 1.1. De heer van Beijnen zegt met genoegen van dit voorstel te hebben kennisgenomen. Speciaal wat betreft het leggen van een trottoir in vm. Baardwijk Noordzijde, waarmede in een lang gevoelde behoefte zal worden voorzien. Hij vraagt of ook de bestrating van het pleintje voor de muzieknis in de Min. Loefstr, in dit plan begrepen is. De heer Pulles voegt hieraan nog toe dat reeds enkele jaren geleden bij de behandeling van de begroo ting er op isaangedrc ngen dit pleintje te bestraten. Er werd toen mede gedeeld dat het in de bedoelinglag zulks te doen met vrijkomend materiaal. De Voorzitter kan zich het gezegde van den heer Pulles niet zoo juist meer herinneren. In het thans voorgelegde plan is deze bestraling niet begrepen. Uit een begrooting die in 1936 was opgemaakt blijkt deze bestrating f 1150.te kosten. Spr. zegt toe deze kwestie nader in het college van B. en W. te zullen bekijken. De heer Passier vraagt of tege lijkertijd met de trottoir verbetering van de Besoijensche Straat ook de hinderlijke palen van de eleclriciteit en de lantaarnpalen zullen ver dwijnen. Weth. Smolders zegt dat de be drijven voor 1938 weer een bedrag op de begrooting hebben geplaatst om weer een gedeelte van het net ondergronds te maken. Nu men toch de straat moet opbreken zal men zoo mogelijk tegelijkei tijd ter plaatse de palen wegnemen. De heer van Gent vraagt of B. en W. er van overtuigd zijn of het uit voeren van bestratingen in eigen beheer de voordeeligste manier is. De Voorzitter meent van wel en zegt dat het leggen van de klinkers altijd wordt uitbesteed en het ma terieel bij inschrijving wordt aan gekocht. De heer Boxs wijst er op dat de bestrating in de St. Antoniusparochie zoo lang duurt. Waar het hier een werk van veel grooter beteekenis wordt dringt hij er op aan, zoo hard mogelijk op te schieten, om de lasten van het verkeer zooveel mo gelijk te beperken. De Voorz. zegt toe hiermedezooveel mogelijk rekening te zullen honden, De heer Roxs zegt verder te vreezen dat door verbreeding van het trottoir in de Besoijensche Straal, de rijweg wat smal zal wor den. De voorz. merkt op dat de rijweg nog breeder blijft dan in de Groote straat. De heer v. Driel dringt er ook nog op aan het hinderen van het verkeer tot een minimum te be perken* De heer van Gent vraagt of ook de Provinciale weg door Besoijen zal worden verbeterd. De voorz meent dat deze zeker goed in orde zal worden gemaakt. De bestrating van thans is slechts provisorisch. Hierna wordt het voorstel van B. en W. z.h.st. goedgekeurd. 5. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor verruiming van het buizennet der waterlei ding in Baardwijk. Zie praeadvies in ons blad van Zaterdag 1.1. Wordt goedgekeurd. 6. Beslissing inzake aanleg sport terrein. De voorz. zegt dat het de bedoe ling is thans een beslissing te nemen over het al of niet leggen van dit Sportterrein. Wordt er besloten om dezen aanleg uit te stellen, dan blijft het terrein dat in het uitbrei dingsplan hiervoor is aangewezen toch voor Sportterrein gere serveerd. De stappen die echter tot heden gedaan zijn om tot ont eigening te komen worden dan nutteloos en moeten straks, als het plan weer aan de orde mocht ko men, weer opnieuw gedaan worden. De heer Roxs zegt de begrooting van destijds nog eens te hebben ingezien. Met het oog op de tijds omstandigheden betwijfelt hij sterk of het sportpark rendabel zou zijn te maken. Het zou z.i. een strop voor de gemeente zijn, daarom zou en Langstriatstbe ouranl, i Gemeenteraad Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 9