Gemeenteraad Waspik. SPORT. KERKNIEUWS. BINNENLAND. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. ADVERTEEREN DOET VERWEN. R.K.V.V. HERCULES. Voor het eerste elftal begint a.s. Zon dag de competitie. Er staat n.l. een uit wedstrijd op het program tegen de Vlijm. Boys. Dit wordt voor Hercules een zware strijd daar de Vlijm. Bosch dit seizoen over een prima elftal beschikken, zoodat ons eerste elftal al direct voor een zware taak gesteld wordt. Wanneer we den uit slag nagaan van den onlangs gespeelden vriendschappelijken wedstrijd, dan is er voor Hercules zeer weinig kans. Maar nu het voor den competitie is hopen wij dat Hercules zich thans van een betere zijde zal laten zien. Wij sporen dan ook de spelers aan zich a.s. Zondag geheel en al te geven en te spelen voor wat zij waard zijn, om zoodoende te trachten een eer vol resultaat te bereiken. De wedstrijd vangt aan om 2 uur. Vertrek 12 uur 30. R.K. W. V. B. Der traditie getrouw beginnen Zon dag a.s. de competitiewedstrijden en concentreert zich de belangstelling van voetballievend Nederland wederom gedurende een aantal maanden op de bewegingen van King Soccer. Ook voor onze vereeniging draait het comjpetitierad reeds den eersten Zondag en wel in den vorm van een uitwedstrijd voor het eerste elftal ver sus Uno Animo 1 te Loonopzand. Alvorens tot een korte beschouwing van den wedstrijd over te gaan, willen wij ter oriënteering mededeelen, dat WVB 1 dit seizoen in een andere af- deeling is overgeplaatst. Zij zal diens volgens haar geluk moeten beproeven in Afdeeling D van de 3de Klasse I.V.C.B., waarbij de navolgende ver- eenigingen als tegenstanders zullen optreden: WIK, Oosterwijk; RODA; R.K.T.V.V. 2 en Velocitas te (Tilburg; Goirle; Berkdijk; Waspik en Uno Animo te Loonopzand. Zonder ons nochthans te willen ver diepen in het pro en contro van deze verplaatsing, gelooven wij wel dat de nieuwe afdeeling ons elftal beter ligt dan de vorige, waardoor wellicht de wedstrijden aan aantrekkelijkheid zul len winnen. De vereenigingen die daarbij als te genstanders fungeeren hebben in de omgeving een bekenden klank en lijkt het ons voor de WVB'ers nu niet di rect gemakkelijk hiertusschen een be hoorlijk figuur te slaan. Met de kracht dezer clubs zijn wij evenwel nog niet voldoende op de hoogte, zoodat voors hands nog weinig maatstaf ter verge lijking aanwezig is. We zullen der halve enkele wedstrijden dienen af te wachten alvorens conclusies te trek ken. Zooals boven reeds medegedeeld gaat WVB 1 Zondag naar Uno Animo 1 te Loonopzand. Wat de uitslag van de ze ontmoeting zal zijn is bij geen be nadering te bepalen. De WVB'ers heb ben in de gepasseerde vriendschappe lijke wedstrijden getoond tot goede dingen in staat te zijn, doch of zij dezen vorm ook morgen, nu het een competitiewedstrijd geldt, zullen handhaven, is een open vraag. Wij vertrouwen evenwel, dat de oranjemannen van meet aan de zaken flink aan zullen pakken, gedachtig het spreekwoord: „De eerste klap is een daalder waard". Spelen zij met eenzelfde vertrouwen als de voorbije wedstrijden, dan ligt er mogelijk nog wel eenig succes in het -verschiet. Met belangstelling zien wij den uitslag tegemoet. W.V.B. 2 is nog vrij van de compe titie en gaat een vriendschappelijke wedstrijd spelen te Drunen tegen Sporters 2. Of zij in staat zullen zijn de laatste nederlaag te revancheeren is nog te bezien. DRUNEN. SPORTERS. Zondag staan Sporters voor een ge wichtig moment in hun bestaan. Om twee uur zal de bal gaan rollen voor de eerste competitie-match voor den IVCB. De gasten zijn dan HEC uit Waalwijk. De ploegen hebben elkander reeds eer der in een vriendschappelijken match ontmoet. Zij kennen dus elkaar. Het Sporters-elftal heeft een serieuse training achten den rug, die deze week besloten is geworden met een gezellig feestavondje. De mannen zelf hebben er goeden moed in en de talrijke supporters zullen hen zeker dit seizoen nog in grooter getale terzijde staan dan vorig seizoen. Sporters komen uit in de volgende op stelling: Doel: A. Lammers; Achter: Ant. Ver hoeven; M. Pulles. MiddenL. v. Ravenstijn, A. Voogd en H. Sigmans. Voor: B. de Gouw, H. van Delft, P. Maas, Jac. Stiphout en P. v. d. Zanden. ReservesCales, Mulders en Hendriks. BENOEMINGEN IN HET BISDOM 's-HERTOGENBOSCH. Naar wij vernemen, heeft Z.H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch, benoemd tot pas toor der parochie Berkel (N. Br.) den ZeerEerw. lieer A. ,M. van Tilborg, die 1 pastoor was van de parochie van den H. Joannes Vianney te Eindhoven; tot pastoor te Eindhoven (H. Joan. V.) den ZeerEerw. heer E. H. v. Mol, ka pelaan der parochie van de Gasthuis straat te Tilburg en tot kapelaan te Tilburg (Gasthuisstraat) den weleerw. heer G. C. J. Francois, kapelaan te Best. INDISCHE CONVERSIE-LEENING De inschrijving op de Ned.-Indische conversie-leening 1937 A heeft tot re sultaat gehad, dat de vrije inschrijvin gen ten volle kunnen worden toegewe zen. Naar Aneta verneemt vertegenwoor digen de preferente inschrijvingen op de nieuwe Indische leening 1937 A, ne gentig procent van 't totale bedrag dat daar te lande aan de te converteeren leeningen uitstaat. De preferente deelname van het pu bliek in Indië vertegenwoordigt een percentage van 84. INDIë-AUSTRALIë DOOR DE LUCHT. K.N.I.L.M. krijgt officieele toestem ming. Imperial Airways vragen Indië vlieg- boothavens aan te leggen. Naar wij vernemen, heeft de Austra lische regeering thans officieel aan de K.N.I.L.M. toestemming verleend tot het openen van een luchtlijn van Ned.- Indië naar Australië, tot het verkrijgen waarvan de K.N.I.L.M., zooals men weet, reeds langen tijd pogingen in het werk had gesteld, echter tot dusver zonder resultaat. VLIEGBOOTHAVENS IN INDIë? Bij de Indische Regeering is voorts een verzoek ingekomen van de Impe rial Airways om in Ned.-Indië vlieg- havens te doen aanleggen, nu deze maatschappij haar lijnen gaat verlen gen. Dit verzoek is bij de Indische Regee ring in overweging, zoomede als de voorwaarden, waaronder eventueel aan dit verzoek zou kunnen worden vol daan. Met spanning wordt de reactie van Italië afgewacht op Engelands en Frankrijks besluit, om de zee-controle ronds Spanje's kusten op te geven. In Duitschland schijnt men zeer ontstemd. De gisteren onderteekende aan vullende bepalingen op de regeling van Nyon beschermen de handelsschepen in de Middellandsche Zee tegen aan vallen van gewone oorlogsschepen en van vliegtuigen, welke in strijd zijn met de regelen van het verdrag van Lon den van 1930. EEN VROUW GEWURGD. De dader heeft zelfmoord ge pleegd. Een verschrikkelijke ontdekking in een pension aan de Jonker Fransstraat te Rot terdam. Vrijdagmorgen heeft een pension houdster in de Jonker Fransstraat te Rotterdam een afschuwelijke ontdek king gedaan. Het had haar aandacht getrokken, dat een van haar pension gasten, de 35-jarige Duitsche markt koopman J. R., die gewoonlijk vrij vroeg placht op te staan, nog niet uit zijn kamer was gekomen, ofschoon het reeds over achten was. Zij ging daarom eens naar die kamer, maar op haar her haald kloppen kreeg zij geen antwoord. Bij onderzoek bleek de deur op slot te zijn. Zij had evenwel een reservesleu tel, waarmee zij de deur heeft geopend. Toen kwam zij tot de vreeselijke ont dekking, dat de Duitscher dood in een fauteuil zat, terwijl naast hem, even eens in een fauteuil, het lijk zat van de vroegere verloofde van R. De pensionhoudster heeft dadelijk de politie gewaarschuwd, waarna een uit gebreid onderzoek is ingesteld. Hieruit is het volgende gebleken: De marktkoopman J. R. is eenigen tijd verloofd geweest met een te dezer stede werkzame Duitsche dienstbode. Omstreeks Paschen heeft het meisje evenwel de verloving verbroken. Na dien heeft R. haar herhaaldelijk opge zocht en telkens weer heeft hij haar bedreigd. Hij zei haar o.a., dat er iets vreeselijks zou gebeuren, als zij niet weer met hem meeging. Gedeeltelijk uit angst en gedeeltelijk uit medelijden is het meisje nog tal van keeren met R. uit geweest en ook heeft zij hem nog een paar keer op zijn kamer opgezocht, niettegenstaande zij zich intusschen met een in Duitschland wonenden man had verloofd, met wien zij in November zou trouwen. Gisteravond is zij weer bij R. op diens kamer gekomen. De politie ver moedt, dat zij hem toen heeft verteld, dat het nu definitief uit moest zijn, om dat zij ging trouwen. Naar uit verschei dene sporen valt af te leiden, heeft hij haar toen op zijn schoot getrokken en haar daarop gewurgd. Dit wordt o.a. geconcludeerd uit de afdrukken van de vingers en nagels van R. op den hals van het meisje. Sporen van eenige worsteling zijn niet gevonden. Daarna moet hij haar in een fauteuil hebben gezet, midden in de kamer, waarop hij haar een bloem in het haar heeft gestoken. Vervolgens heeft hij eën tweeden fauteuil naast den haren geplaatst, een gordijnkoord af gesneden en dit om zijn hals gewikkeld. Nadat hij in den fauteuil, naast dien, waarin het meisje zat, was gaan zitten, heeft hij zich met behulp van dat koord van kant gemaakt. De politie-geneesheer., dr. C. Kolff, heeft den dood geconstateerd. De lij ken zijn aar de algemeene begraaf plaats Crooswijk overgebracht, in af wachting van de beschikking, welke de families zullen treffen, ten aanzien van de begrafenis. voor enkele grootverbruikers in gevol ge hun vermeerderde jaarafname een belangrijk lagere gemiddelde eenheids prijs zal gelden. B. en W. stellen voor, voor de bij zondere scholen in 1938 beschikbaar te stellen een bedrag te bepalen op 9.per leerling voor het gewoon lager onderwijs en 16 per leerling voor het uitgebreid lager onderwijs. De begrooting sluit voor den gewonen dienst met een totaal van inkomsten en uitgaven van 1987814.69 en voor den kapitaaldienst met 2858398.79. GEMEENTEBEGROOTING 1938 VAN 's-HERTOGENBOSCH. De cijfers geven een gunstiger beeld dan in 1937. Verschenen is het ontwerp begroo ting voor Den Bosch en de afdeeling Orthen. Alvorens het overzicht nader toe te lichten, deelen B. en W. mede, dat in de begrooting voor 1938 nog niet verwerkt werd het saldo van den dienst 1936. Op het oogenblik van het samenstellen dezer bijlage (begin Sep tember 1937) was de begrooting van den dienst 1936 nog niet goedgekeurd en verkeerde het College ten aanzien van tal van posten in onzekerheid. Zoodra meer definitieve gegevens over den dienst 1936 zijn te verstrekken zal dit den Raad worden medegedeeld. Het zal aldus het begeleidend schrijven van B. en W. Uw Raad niet verwonderen, dat ook over 1938 slechts een sluitende begrooting kan worden verkregen door 't ramen van: ten eerste de Extra-bijdrage in de kos ten van steunverleening en werkver schaffing; ten tweede de Belasting- bijdrage en ten derde de bijdrage van het Rijk, als bedoeld in arti. 1 der Wet ywi 22 Dcc. 1933. Bedoelde bijdragen beloopen, afgescheiden van de resul- lalen der rekening 1936 resp. ƒ259.812 224.233.33 en 443.022.84. Volgen een der geraamde posten: Openbare veiligheid 1937 ƒ298873.44; in 1938 301752.17. Openbare wer ken 1937 528955.84; in 1938 527574.12. Bedrijf der Arbeidsbe- middefing respectievelijk 43757.78 en 38342.23. Gemeentewerken resp. 35963.73 en 41119.53. Onvoorzie ne uitgaven resp. 50000 en 50000. Uit de cijfers zou kunnen blijken, dat het dienstjaar 1938 op zich een bedrag van 50.543.20 nadeeliger zou zijn dan 1937. Houdt men echter reke ning met de uitgaven, die practisch buiten toedoen der gemeente moesten worden geraamd, alsmede met de min dere ontvangsten, dan blijkt dat 1938 een eenigszins gunstiger beeld ver toont dan 1937. Uit den opzet kan blijken, dat de dienst 1938 rond 33.000 voordeeli- ger zou zijn dan de dienst 1937. Het gunstiger aspect moge al geen reden zijn tot optimisme, vooral waar het voordeelig verschil zeer gering is, in elk geval kan hieruit blijken, dat de bezuinigingspogingen niet zonder re sultaat zijn gebleven en dat wellicht betere economische omstandigheden in de toekomst kunnen worden ver wacht. Voots kan nog worden gewezen op de omstandigheid, dat de ramingen van de belastingopbrengsten door den Inspecteur der Directe Belastingen zijn gelijkgesteld aan die over 1937. Wellicht zou een eenigszins ruimere raming kunnen worden aangehouden, doch wij achten de gunstige economi sche vooruitzichten te vaag, dan dat uitsluitend op grond van deze voor uitzichten van den door den Inspec teur verschafte gegevens zou mogen worden afgeweken. Dan volgt de normale toelichting op de saldi der hoofdstukken. De cijfers toonen o.m. aam dat de geraamde voordeelige saldi der bedrijven over 1938 vergeleken met die van 1937 over het geheel genomen nagenoeg constant gebleven zijn. Bij beoordee ling van het iets lager geraamde winst cijfer van - het Electriciteitsbedrijf dient rekening te worden gehouden met het feit, dat in den loop van het jaar 1937 de tarieven voor licht, licht met beweegkracht en het vastrechtta rief voor etalage- en winkelruimte van laagd werden. Het grootverbruikerstarief A. werd eveneens andermaal verlaagd, terwijl Verbetering van wegen. Ver mindering Biljartbelasting. Donderdagavond, kwam de raad der gemeente Waspik in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van den EdelAchtb. Heer burgemeester Dekkers. Wethouder Vloemans is wegens ziekte afwezig. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. Aan de orde: 1. Mededeelingen. De Voorzitter zegt dat voor de raads leden ter visie zal worden gelegd op het gemeentehuis het verslag over den toestand van de waterleidingmaat schappij „Noord-Brabant". Dat door Ged. Staten goedkeuring is verleend van het raadsbesluit tot wij ziging van het reglement van het Bur gerlijk Armbestuur. Dat door B. en W. de kas van den gemeenteontvanger is gecontroleerd en in orde bevonden. Alsvoor van de Gemeentelijke Bouw- vereeniging. Alsvoor van het Burgerlijk Arm bestuur. 2 Wijziging reglement Burgerlijk Armbestuur. De Voorzitter deelt mede, dat in ver band met de goedkeuring van de wij ziging in het reglement van het Bur gerlijk Armbestuur, een bepaalde zin snede in dit reglement overbodig wordt. In dit reglement was namelijk ook bepaald wanneer de leden af moeten treden, doch nu bij de wijziging van het reglement een bepaalde zittings duur is aangewezen wordt deze zin snede overbodig. B. en W. stellen dan ook voor een dusdanige verandering aan te brengen hetgeen aldus geschiedt. De heeren Brokx en Smits bleven buiten stemming. 3 Wijziging Ambtenarenreglement. De Voorzitter zegt dat de wijziging in dit reglement betrekking heeft op -artikel 1 en stelt namens B. en W. voor deze wijziging goed te keuren. Met op een na algemeene stemmen ge schiedde zulks. De heer Brokx bleef buiten stem ming. 4 Aanvulling besluit tot 't aangaan eener conversieleening. De Voorzitter zegt dat B. en W. op verzoek van Ged. Staten voorstellen aan art. 5 eenige regels toe te voegen, hoofdzakelijk van administratieven aard. De wijziging komt hier op neer dat de aflossingen binnen 8 dagen na den vastgestelden tijd moeten geschie den, blijft de gemeente hierin nalatig, dan krijgt zij een boete van 6% 's jaars. Wordt binnen een maand niet aan de verplichting voldaan, dan kan de lee ning binnen twee maanden worden opgezegd. Wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 5 Voorloopige vaststelling der ge meenterekening 1936. Namens de commissie van onder zoek brengt de heer Matteijsen verslag hiervan uit, waaruit blijkt dat alles in orde is bevonden. De Voorzitter zegt dat de rekening van ontvangsten vermeldt een bedrag van ƒ93.348.03 en aan uitgaven een bedrag van ƒ97.835.88; alzoo een na- deelig slot aangeeft van 4487.85. In verband hiermede deelt de heer Matteijsen nog mede, dat wanneer de straatbelasting geheel zou zijn geïnd, de rekening een batig saldo van plm. 2000 zou aangeven. Wordt goedgekeurd. 7 Vaststelling rekening Burgerlijk Armbestuur 1936. Tegelijkertijd met punt 5, werd ook punt 7 in behandeling genomen. De Voorzitter zegt dat deze rekening sluit met een nadeelig saldo van ƒ2495.26, maar ook dit bedrag is nog niet geheel zuiver daar er nog 700. van te ontvangen pachthuren moet worden afgetrokken. De heer Matteijsen zegt echter dat deze post reeds voor het grootste ge deelte binnen is. De Voorzitter beaamt dit, maar zegt dat bij ontvangst van die pachtgelden de rekening reeds was afgesloten. De heer v. Dongen drukt er zijn ver wondering over uit dat van de 1600 die de gemeente aan het Armbestuur heeft afgelost er slechts 1200 belegd zijn. Secretaris van Schijndel zegt dat er vorig jaar 100 te veel is belegd en dat men daarom nu 100.minder uitgezet heeft. De heer Brokx vindt het beter nu niet over deze zaak te praten, maar tot den volgenden keer te wachten om dan den secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur op de raadsvergadering uit te noodigen, waar deze dan verslag kan doen. De heer v. Dongen zegt dat datgene wat de heer v. Schijndel opmerkt be treffende die 100.wel juist zal zijn, doch dan is er volgens spreker nog een bedrag van 300.te weinig belegd. Spreker verwacht dat zooiets in het vervolg niet meer zal voorko men. De Voorzitter is ook van meening dat er betreffende deze belegging door den secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur denkelijk wel een kleine fout gemaakt zal zijn. Spr. vindt dat het Armbestuur in deze wat accurater moest zijn, te meer daar het Armbestuur van de gemeente zoo'n hooge subsidies ontvangt. Spr. zegt dat het Armbestuur 1600.ter be legging op de begrooting heeft staan. Dit zijn gelden door de gemeente ter aflossing gegeven, die het Armbestuur verplicht is te beleggen. De heer Brokx herhaalt nog eens dat men in deze beter eerst den secretaris penningmeester van het Armbestuur kan hooren. Zoo geeft het maar on- noodige besprekingen. Spreker kan evenwel ook niet begrijpen waarin het verschil van die ƒ300.zit. De heer v. Dongen is voorts nog van meening dat door het Armbestuur de post opbrengst landerijen op de be grooting steeds te hoog geschat wordt. Spreker vraagt of daar in het vervolg rekening mee gehouden kan worden, daar dan een juister beeld verkregen wordt. De Voorzitter zegt dat hij betreffen de dit punt reeds met het Armbestuur gesproken heeft. Deze zaak zal in orde gebracht worden. Nadat de vaststelling der rekening in stemming was gebracht bleek z.h.st. te zijn aangenomen met als tegenstem mers de heeren van Dongen en v'. d. Rijken. De heer v. d. Rijken deelde nog me de dat den Voorzitter de gronden van zijn tegenstemmen wel bekend waren. Verbetering der wegen in Boven. De Voorzitter zegt dat de gemeente raad in de vorige vergadering te ken nen heeft gegeven er veel voor te voe len dat er een nieuwe weg wordt aangelegd van Vrouwkensvaart naar Waspik-Boven. B. en W. hebben nu deze zaak eens breedvoerig besproken en bekeken en zij zijn dot de conclusie gekomen dat het beter zal zijn tot dezen aanleg maar over te gaan en het werk onder hands te gunnen aan de firma Vis sers te Drunen. Spreker zegt dat de heer Vissers diverse malen bij hem geweest is en toen de zaak nauwkeu rig heeft uiteengezet. Ook aan den raad geeft spreker aan de hand van de daarbij verkregen inlichtingen een breedvoerige uiteenzetting over de daarbij te volgen plannen. B. en W. hebben nu, zoo vervolgt spreker het oog laten vallen op een nieuwen weg, die geheel geasphal- teerd zal worden en de gemeente op ongeveer 3100 zal komen, waarbij nog 180.komen vanwege de intusschen gestegen materialenprijzen. De heer Vissers, zei echter, zoo ver volgt spreker voor een dergelijken weg te kunnen instaan, al zal hij om de 3 jaren opnieuw geasphalteerd moeten worden. Dit opnieuw asphalteeren kan echter heel goed door de gemeente werklieden geschieden, waarvoor geen andere onkosten noodig zijn dan de aanschaffing van een teerketel, welke momenteel zeer goedkoop te verkrij gen zijn. De Voorzitter zegt verder, dat de heer Vissers nog een tweede systeem aan de hand gedaan heeft dat op 5500.zou komen. B. en W. hebben echter aan het eerste systeem de voor keur gegeven. Bovenstaande betreft het eerste plan. Voorts bestaat er, zegt de voorzitter nog een tweede plan om een 200 M. weg in Boven te verbeteren voor de som van ƒ712. Ook is er nog een derde plan voor een andere weg, maar nader is ge adviseerd daaraan niets te doen, daar de tusschenlaag van den daarbij betrokken weg zoo slecht is, dat ver betering van de bovenlaag onvoldoen de zou zijn. Een algeheele verbetering

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 11