Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANNE m FEUILLETON. JOORD BRABAND ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN. ONDRAGELIJKE BRANDWONDEN KLOOSTERBALSEM Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD Halfslachtig. Poover resultaat. Het fietsplaatje en z'n bevestiging. VERZEKER U BIJ DE DE VELLEN HINGEN ERBIJ Dank zij KLOOSTERBALSEM komt zijn hand weer goed in orde AKKED'S Geen goud zoo goed" NUMMER 75. ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1937. 60e JAARGANG. Waahv(jkscBe en Langsiraatsche Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. De lijst van onderscheidingen ver leend op 31 Augustus bevatte, naar men weet, ook de namen van de so ciaal-democratische oud-leden der Tweede Kamer, den heer W. H. Vlie gen en mej. Suze Groene weg. De N.R.C. verneemt, dat de minis ter van Binnenlandsche Zaken een vooraanstaanden sociaal-democraat heeft gevraagd, of het standpunt door leden der S.D.A.P. tot dusverre over het algemeen ingenomen, dat geen on derscheidingen werden aanvaard, wel licht wijzigingen had ondergaan. Deze aangelegenheid is vervolgens in het partijbestuur besproken. Men kwam daar tot het besluit, dat het voor zittende Kamerleden onge wenscht moest worden geacht, onder scheidingen te aanvaarden. Aan afge treden Kamerleden wilde men echter zelf de beslissing overlaten. Naar het blad verneemt zijn hierna de oud-leden van de Eerste Kamer, mr. M. Mendels en dr. Henri Polak en de oud-leden van de Tweede Kamer, de heeren A. 'H. Gerhard, J. H. F. van Zadelhoff, W. H. Vliegen en mej Groeneweg gepolst, of zij bereid zou den zijn een benoeming in de orde van den Nederlandschen Leeuw te aan vaarden. De vier eerstgenoemden heb ben hierop ontkennend geantwoord. Van de sociaal-democraten, die geen lid van de Kamer zijn geweest, heeft de heer Jan van Zutphen zijn onder scheiding aanvaard; prof. mr. W. A. Bonger heeft er voor bedankt. Voor de ontwikkeling der politieke verhoudingen in ons land is deze half slachtigheid der soc.-democraten toch wel erg jammer. van „De Echo van het Zuiden' Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). 53) Dat weet je immers best! Wat heeft het voor zin om de dingen nog moeilijker voor jezelf te maken dan ze al zijn. En niet alleen voor jezelf, maar ook voor haar en voor iedereen. Ze hield haar zakdoekje voor den mond en fluisterde Je weet Nicko zei dat hij het je ver teld heeft dat ze in de gevangenis gezeten heeft. Een kort oogenblik keek John haar aan. Toen lachte hij. Een priemende steek van jalouzie ging door Jenny's hart. Het was niet om John ze verlangde John niet, of iets van hem; ze hield van Nicko. Maar ze voelde een vreemd en ongedefinieerd verlangen voor een Nicko die kon kijken zooals John nu deed; een Nicko, voor wien ook niets verschil zou maken. Als zij in An ne's plaats was, zou Nicko dan hebben gezegd wat John nu zei? Ze wist het niet. Ze wist het niet, en ze voelde een namc- looze vrees in zich opkruipen. Ze schrei de niet. Het zou gemakkelijker zijn ge weest als ze had kunnen schreien; want haar geheime angst fluisterde van ont zettende en ondragelijke dingen. De partij heet zich in „nationalen" zin te hebben herzien, heeft de nood zaak der nationale defensie erkend, de revolutie afgezworen en de democra tie als leidend beginsel in het open bare leven erkend; ze beschouwt de constitutioneele monarchie, zooals deze ten onzent bestaat, als den best denkbaarsten regeeringsvorm voor het oogenblik; ze wil gezagsgetrouw zijn en Verwerpt toch voor zittende Ka merleden althans de traditioneele blijken van waardeering, welke regee ring en Kroon aan vooraanstaande sociaal-democraten uit waardeering voor betoond goed burgerschap willen toekennen. Deze afwijzing is niet alleen onhof felijk, maar ook typeerend voor de po sitie, welke de soc.-democraten in het openbare leven, dus „samen" met de burgerlijke elementen, willen inne men. Goede vrienden, zoo schijnt het te beduiden, maar we willen ons op een afstand houden. Ongeveer half October 1935 is de wel op het algemeen verbindend en on verbindend verklaren van onderne mersovereenkomsten 1933 in werking getreden. Blijkens het verslag, dat volgens de „N.R.Crt." de minister van Economi sche Zaken aan de Tweede Kamer heeft doen toekomen, zijn sedert de inwerkingtreding der wet in totaal 14 verzoeken tot algemeen verbindend verklaring van ondernemersovereen komsten ingediend. Van die 14 werden er 6 afgewezen, 1 Even bleef ze zoo zitten; toen hoorde ze John mopperen; Zet niet zoo'n gezicht, Jenny. Ze opende de oogen. Houdt je van Anne, werkelijk? Ja, zeker. Ben je van plan met haar te trou wen? Wat dacht je anders? De kleur op zijn gezicht werd dieper; hij keek haar recht in de oogen en lachte. Wil zij met jou trouwen? Ik hoop het, verklaarde John vroo- lijk. O! Iets anders kon Jenny weer niet zeggen. Ze bette haar oogen en stond op. Ik zou bij tante Jenifer gaan lunchen ik moet weg. Ze gaf hem geen hand, maar liep naar een spiegel, haalde een poederdoos uit haar tasch en poederde zich. Ze bleef voor den spiegel staan en met den rug nog steeds naar John gewend, trok ze haar witte suède handschoenen aan die ze van de rustbank had meegenomen. Toen ging ze naar de deur. Maar even voor ze die bereikt had, draaide ze zich om en keerde terug. Dus je wilt me niet vertellen waar ze is? Neen ze zou het me hoogst kwa lijk nemen als ik dat deed. Wil je haar een boodschap over brengen? Dat zal ik je zeggen als ik weet wat het is. Mijn groeten, zei Jenny, en die van den kleinen jongen van Tonv. Ze sprak de-woorden alsof ze er haar adem mee uitputte. Daarop, zonder John's antwoord af te wachten, keerde ze zich weer naar de deur en ging de kamer uit. ingetrokken, terwijl 7 verzoeken nog in behandeling zijn. Dat is wel een heel poover resultaat, meent de „Gelderlander": Het feit, dat in dat tijdsbestek 14 aanvragen inzake verbindendver klaring waren ingediend, is een aan wijzing te meer voor wat er ten deze in de ondernemerswereld leeft. Dat in twee jaren tijds nog aan geen enkel der ingediende verzoeken een begin van verwezenlijking kon gegeven worden, is wel erg teleur stellend. Er had thans al een mooi stukje ervaring kunnen verkregen zijn, dat voor de verdere sociaal- economische ordening van het be drijfsleven van niet te onderschat ten beteekenis had kunnen zijn. De Staat is krachtens zijn wezen van nature geroepen, niet enkel wette lijke mogelijkheden te openen, maar ook die mogelijkheden zóó te stimu- leeren, dat ze werkelijkheid kunnen worden. NEEM HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN 99 CONCURREERENDE TARIEVEN EN VOOR- DEELIGE VOORWAARDEN XXVIII. JOHN WAVENEY SPEELT VOOR DETECTIVE. John wandelde dien middag door Bondstreet en op een gegeven moment trad hij een juwelierszaak aan de linker zijde der straat binnen. De winkel had een groot étalagevenster van spiegelglas, in het midden waarvan traliewerk was aangebracht ter beveiliging van de uit gestalde diamanten en smaragden. Aan den eenen kant van de ruit waren kostbare antieke Fransche en Russische juweelen geëtaleerd; aan den anderen kandelaars en zilveren lepels en vorken en ander tafelgerei. Het mat-koperen hord aan de deur vermeldde den naam Pollard. Het was niet het eerste bezoek, dat John Waveney aan den juwelierswinkel bracht. Een week tevoren had hij er een sigarettenkoker gekocht en twee dagen daarna was hij er nog eens geweest en had een half uur lang met Mr. Nigel Pollard in hoogst eigen persoon over oud zilver gesproken. Hij werd thans door den eigenaar met een stralenden glimlach begroet en de candelabres die, naar hij vertelde, zoo op het oog hijzon der in zijn smaak vielen, werden uit de étalage gehaald en hem van nabij getoond. Uit de verzameling van Lord Cla rence, deelde Mr. Pollard half fluisterend mee. Ja, juist, de Lord Clarence van de beroemde collectie. Ik was zoo gelukkig om op dit paar de hand te kunnen leggen. Ze zijn schitterend, vindt u niet? Mr. Pollard was een korte, gedrongen man,met een bleek, dik gezicht en donke re levendige oogen die een uitdrukking Dat de Regeering niet over ijs van één nacht wilde gaan, dat ze de zaak eerst van alle kanten wilde bekij ken, dat was alleszins begrijpelijk. Maar dat in twee jaren tijds geen enkel positief resultaat is verkregen, doet vanzelf de vraag rijzen: heeft de vorige Regeering de urgentje van toepassing der betrokken wet wel voldoende aangevoeld? Naar aanleiding van de driestar „het fietsplaatje" in ons no. van 1.1. Zaterdag, waarin de zinsnede voor komt „wie z'n plaatje in een be. hoorlijkeD houder stevig op z'n rijwiel laat bevestigen, beloopt uiterst weinig kans door diefstal te worden benadeeld'', zendt een actieve Haag- schefirma nl.de Handelmaatschappij „Stuwo" Groenstraat, ons een monster van een systeem van be vestiging van het rijwielbelasting- merk, waarbij diefstal volkomen onmogelijk is. Het systeem berust hierop, dat men zijn plaatje bevestigt aan den sleutel van het rijwielslot. Hiervoor komen alle sloten waarbij in ge- openden toestand de sleutel in het slot blijft staan, in aanmerking. De meeste fietsen zijn hier reeds van voorzien, daar in sommige ge meenten het afsluiten van een on beheerd staande fiets verplicht is, terwijl deze verordening in steeds meer gemeenten wordt afgekondigd. Het voordeel van dit systeem sprii.gt dadelijk in het oog; immers laat men zijn rijwiel onbeheerd staan, dan sluit men het slot en steekt den sleutel, waaraan het be lastingplaatje bevestigd is, in zijn zak, diefstal is dus onmogelijk. Toch kan men ook niet verbaliseerd wor den, omdat men zon Ier plaatje van intelligentie gaven aan het anders onbeteekenende gelaat. Hij was een er kend expert in zijn vak; wat hij van edelsteenen en antiek zilver niet wist, was ook niet de moeite van het weten waard. John moedigde hem aan om ver der te praten over de candelabres en Lord Clarence. U kunt mij geloven, hernam Pol lard, Lord Clarence had geen enkel min derwaardig stuk in zijn collectie. Als u dit paar koopt, hebt u uw geld in een solide bezit gestoken, dat zijn waarde houdt. U geeft het niet uit u belegt het, en heel wat beter dan in staatspa pieren tegenwoordig. Je loopt altijd het risico dat zij gestolen worden. De juwelier haalde de schouders op. Hoe zeldzamer een stuk, hoe minder risico men loopt. De markt voor derge lijke dingen is klein, en er zijn te veel menschen op de hoogte de kunstkenners, de handelaars, dé douane, de politie. Het gevaar om gesnapt te worden is groot en de kans om zooiets met een behoorlijke winst weer kwijt te raken, gering. Het loont de moeite niet. Juweelen gaan zeker beter? infor meerde John. Zijn er e.en tijd geleden niet parels hij u gestolen? Mr. Pollard spreide in een gebaar van hulpeloosheid de handen uit. Parels? Ach, ja! Parels. Het snoer wordt door geknipt en.pfft! Wie zal zeggen, deze zijn van mij, die van jou, helialve dan als ze bijzondere kenmerken hebbenkleur, vorm, grootte iets speciaals dat ze van andere onderscheidt. Maar er zijn u toch parels ontstolen, nietwaar? Ik las het in de krant, toen 't rijdt, daar men niet rijden kan zonder de fiets ontsloten te hebben met den sleutel, waaiaan het be lastingplaatje- Deze geoctroyeerde vinding heeft de sympathie van alle bij de uit voering oer rijwielbelasting betrok ken autoriteiten en ook het oordeel van politie autoriteiten is gunstig ,,'t Gebeurde door kokend heete olie en mijn rechter hand was geheel en al wond. Ik was ten einde raad en huilde van de ondragelijke pijnen. Mijn man heeft mijn hand dadelijk verbonden met Kloosterbalsem, welke we altijd voor ons kleintje in huis hebben. U kunt er zich geen voorstelling van maken, hoe dat ineens heerlijk verzachtte. Ik geef U de heilige verzekering, dat ik zelf verstomd sta over het wonder. Binnen 14 dagen was mijn hand weer gewoon." (j,ft ORIGINEEL TER INZAGE Onovertroffen by brand- en sny wonden Ook ongeëvenaard als wryfmiddel by Rheumatiek, spit en pyniyke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/2 ct- f 105 gebeurd was. En eigenlijk hen ik daar door hij u gekomen. Toen ik uw naam op het hord hij de deur zag staan, her innerde ik mij dien en dacht bij mezelf, ik zal hier maar eens binnengaan. U hebt die parels ook weer terug gekregen, is 't niet? Ja, ik heb ze terug. Ik heb geboft ik heb trouwens altijd nogal geluk ge had, behalve toen ik pas begon. Hoe zijn ze er in vredesnaam mee weggekomen? Vraagt u dat wel! Maar als het u interesseert, wil ik het u met genoegen vertellen. Ik was zelf in den winkel, net zooals nu. Ik hielp een heer en een dame, pas verloofde jongelui, leken ze me. Ze zochten een ring uit; eerst wilde de dame een robijn, toen een saffier, tenslotte een diamant, dus ik stal een hcele collectie voor ze uit. En terwijl ik weer met een nieuwe bezending ringen kom aandragen neem ik tegelijk een pakje mee, dat ik zoo juist ontvangen heb vijf strengen parels, pracht-exemplaren. Ik denk, dat is wel wat voor een meisje dat gaat trou wen. Niets is zoo geëigend voor een hu welijkscadeau als een snoer parels. Dus ik leg ze op den toonbank neer. Onder wijl zag ik dat er een dame met mijn bediende stond te praten. Later vertelde hij me dat ze den prijs vroeg van iets uit de étalage. Ze was jong en chic, heel chic in een grijs mantelpak en een co quet zwart hoedje. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1