Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Troonrede. ANNE KOFA exposeertthans FEUILLETON: JBBRD BRABANB" Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD wollen mantel- en Japonstoffen de snufjes van deze Herfst De Winteravondcursussen der Rijks school voor Leerlooiers en Schoen makers te Waalwijk beginnen weer 1 October as. uit Parijs Weenen Londen met gratis Peereboom's knippatroon NUMMER 77, 60c JAARGANG. Prinsjesdag van 1937 zou de glorie worden van den heer Mussert, het begin beteekenen van de overw inning der N.S. B. De Algemeene Leider voorspelde het in de dagen der voor bereiding van het uniformverbod: in een gesloten colonne van minstens 20 man zouden de ennesbeesche afgevaardigden bij de opening der Staten Generaal het Binnenhof op marcheeren. En dan zouden de demoliberale afgevaardigden reke ning en verantwoording krijgen af te leggen over hun politiek wanbe heer, over het verraad, aan het Nederlandsche volk begaan. Hoe zeereen nationaal socialisme stek is van een vreemde plant, welke op onzen vaderlandschen bodem niet wil, noch kén gedijen, heeft het snelle verloop van Mussert's ,,bewe ging" aangetoond. Toen hij zijn stek pootte, zag het ding er frisch uit en scheen liet een snellen groei en spoedigen wasdom te beloven, maar weldra bleek het een woekerlant te zijn, we ke niet vermocht aan te slaan op den geestelijken, van geeste lijke vrijheid als een rijke zuurstof doortrokken grond, welke uitstoot wat ziek is of rot en geen levens kracht heeft. Reeds na enkele jaren bleek het mis met de N.S.B. Maar de Alge meen Leider bleef zijn fanfares blazen, grootscher nog dan tevoren zou de actie en agitatie worden hervat. Op den avond van den dag der opening van de Staten- Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. Generaal zouden in verschillende plaatsen des lands groole demonstra tieve vergaderingen woiden belegd, waar de N.S.B. eis, die.... door den Algemeen Leider waren „aangewe zen" om zitting te nemen in Eerste- of Tweede Kamer, de staf zouden breken over het failliete demo- liberale stelsel Het zieke, stum perige dagblad der beweging zou een geweldige in cctie worden ge geven van 8 pagiuas per dag zou het op 12 worden gebracht. In de hoop, de uiterste verwachting, dat de volksgenooten het dén tenminste ,,en masse" voor hun kwartje per week zouden willen accepteeren. Van een colonne", welke in ge sloten formatie en gestrekte pas het Binnenhof zou opmarebeeren, was sedert de verkiezingen van Mei af geen sprake meer. En op den vóór avond van den dag, welke Mussert's glorie zou inluiden, stortte het scha mele troepje, dat de colonne had moeten zijn, hopeloos ineen. Onder luide getier tegen den Algemeen Leider, wien althans door één hunner openlijk het vertrouwen werd op gezegd, het vertrouwen èn in zijn persoon ên in zijn kwaliteit als Hoofd der Beweging. De dag der glorie is een diësater geworden, een zwarte dag, de dag van verguizing en ineenstorting. Prinsjes-dag 1937 werd de dag onzer vaderlandsche vrijheid; hij beteekent de vernietiging van de dwang, de vcrschrompel ng van 't volksvreemde. Nadat bij de verkiezingen van Mei de helft van Mussert's leger «B was gedeserteerd, verlieten hem op Prinsjes-dag een aantal van zijn weinige trouw gebleven opperoffi- cieren. Ds. van Duyl, oud burgemeester Pont, v. d. Goes deNaters, dr. Valcke- nier Kips Sauve qui peut I We gaan voort op den weg der democratie en van het parlementa risme. Op het oogenblik gaan daarbij Colijn en zijn mannen voorop. Zij zijn »aan bod« krachtens den uitslag der verkiezingen. Dien uit. slag aanvaardt en respecteert het volk, ook dét deel,dat liever andere voorloopers zag. Over vier jaar, mogelijk eerder, krijgt heel het volk weer gelegenheid om van zijn in. zichten en verlangens in zake de algemeene leiding te laten blijken. EEN POLIS LEVENSVERZEKERING RADIO-DIENST VAN BOXTEL N.V. Grootestr. 313, Waalwijk Tel 263 Het volk zal wegen en wikken naar daden en verdiensten. Dat en zóó is nu eenmaal de democratie. Wat we le wachten hebben van de huidige aanvoerders De Troon rede heeft het ons min of meer geopenbaard, duidelijker dan we het de laatste, jaren gewoon waren. In bijzonderheden zullen we het hij de komende Algemeene Beschouwingen over de Staatsbe- grooting vernemen. Dat is een voordeel van de democratie, we hooien tenminste wat men met ons, het volk, van plan is. En correcties zijn mogelijk. Het kabinetColijn, vragende-en rekenende op: den steun en 'ie medewerking, waar mogelijk, van allen, wil zijn een christelijk ka binet Dat blijkt duidelijk uit zijn beginselverklaring. Zonder verscher ping der tegenstellingen tusschen de verschillende bevolkingsgroepen wenscht het de versteviging te be vorderen van de positief christelijke grondslagen van onze Nederland sche maatschappij. De regeeiing wil Gods wet tot richtsnoer geno men zien, vooral n u, terwijl de geestelijke verwarring in de wereld van dag tot dag toeneemt Dat de regeering deze verkla ing niet slechts »zóó maar« heeft afge legd pour besoin de la cause bewijst de nadere preciseering in de Troonrede van de principieele maatregelen, welke het kabinet zich heeft voorgenomen. Als we dil deel van het regeerings- program goed bezien, meenen we daarin eenige specifiek-katholieke wenschen te herkennen naast hij- Aangifte aan de school op WOENSDAG- en DONDERDAG AVOND a.s. van 7—9 uur zoowel voor meisjes als jongens. Gegeven worden cursussen in alle onderdeelen van de schoen- fabiicage en aan de looierij een cursus in het kleuren van leder of een ander onderwerp. 58223 De Directeur, VAN DER WAERDEN. et Zuiden, Waalwpsche en Langstraatsche ('tirul. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag el Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel: minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. van „De Echo van het Zuiden". 55) (Nadruk verboden). XXIX. „IK BEN JE LIEFSTE NIET...." Anne haalde de mooiste japon te voor schijn den anderen dag. Ze voelde een haast onbedwingbaren lust om het grijze mantelpak te verbranden, maar een bin nenmeisje zonder een cent op zak moest nu eenmaal aan dergelijke gevoelens weerstand bieden. Het was een dag van zachtcn wind, zeilende wolken en helderen, verkwik- kenden zonneschijn. Ze deed de dunne crêpe japon aan, niet het blauwe fonó dat zoo voortreffelijk met het blauw van haar oogen harmonieerde en het patroon van groen en een lichtere tint blauw, waarvan ze altijd zooveel gehouden had, omdat het haar deed denken aan blauwe grasklokjes in een groen voorjaarsbosch. Het was nogal een dunne japon en ze trok een blauwe mantel er over aan. Ze wilde eigenlijk dat ze een nieuwen hoed had; juffrouw Jones had een klein vilt- hoedje meegestuurd dat opgerold in den koffer kon. Het groen en blauw ervan was een tikje verschoten. Maar ten slotte stond het toch heel aardig. Wel kind, wat zie jij er piekfijn uit! II I prees juffrouw Brownling. Je gaat zeker niet hem uit. Nou, tot vanavond en veel plezier, hoor. Anne wandelde Ossington Road af en haar hart was vervuld van goede voor nemens. Na vandaag zou ze niet meer met John afspreken hij mocht niet meer komen. Dit besluit stelde haar ge weten zoo zeer tevreden, dat ze bereid was van het gevaarlijke-toegeeflijke nog één keertje, met volle teugen te genieten. John was zichtbaar verheugd toen hij haar zag. We gaan naar Wisley, kondigde hij aan. Zeg, wat een schat van jurk heb je aan. Zat die in den koffer? Anne knikte. Waar is Wisley? In de duinen van de Horticultural Society. Mrs. Courtney had het erover; ze beweerde dat de azelea's daar een droom waren en dat iemand die ze niet had gezien, het mooiste miste wat een mensch ooit in zijn leven van bloemen kon zien. Daar kwam het tenminste op neer. En ze zei dat ik haar kaart kon krijgen wanneer ik maar wilde; daarom hen ik die vanmorgen maar eens gaan halen Houd je van azelea's. Ik houd in het algemeen veel van bloemen. Ik heb ze ik-weet-niet hoe lang niet gezien. Ik bedoel zoo'n echte bloe menweelde buiten. In Spanje ook niet? Hij flapte de vraag eruit, maar het volgend oogenblik had hij er al diep berouw van, want Anne hield even pijnlijk de adem in en zei met een geforceerd-vaste stemJe weet im mers heel goed dat ik heelemaal niet in Spanje geweest ben. Hoe kan ik dat weten, als je het me nooit verteld hebt. Anne zweeg. Jenny had hem gezegd, dat ze in Spanje was geweest. En het GESLOTEN BIJ DE GEEFT ZEKERHEID VOOR DE TOE- KOMST VAN U EN DE UWEN. was duidelijk dat Anne geen woord ge loofde van wat Jenny hem voorgepraat had. Wat wist hij? Wat dacht hij? Maar tenslotte, wat kwam het er op aan wat hij precies dacht? Vandaag zou voorbijgaan en morgen komen. En morgen zou voorgoed de deur achter John Waveney sluiten. Dus waar om niet vandaag aan plezier plukken, wat ervan te plukken viel. Wat een mal schepsel was ze, om een skelet uit zijn kist te laten kruipen en het te veroorlo ven met klapperende botten tusschen haar en dezen laatsten dag van genoegen te gaan staan. Stralend opgewekt opeens, wendde ze zich naar John. Laten we net doen alsof, stelde ze met een lach in haar stem voor. Hoe bedoel je? Wel doen alsof er geen wereldsche zorg bestaat; alsof ik niet Annie Jones ben, maar al datgene wat ik ooit weer worden kan. Kun jij goed doen alsof, John? Onder hooge, ruischende dennen ver lieten zij de auto en liepen de tuinen in. De rotsplanten in het lager gelegen ge deelte voor het huis gaven vroolyke kleur; blauwe waterlelies begonnen te bloeien een een kleinen vierkanten vijver. Ze gingen een paar treden af, passeerden een rij broeikassen, daalden nog verder omlaag langs een vochtig, kronkelend pad dat voerde naar de wilden tuin op het diepste punt van de vallei, waarin de tuinen gelegen waren. Bossen blauwe irissen bewogen in de wind, ze leken op diep blauw water met witte schuimkopjes. Iets verder verhie ven zich witte en paarse Japansche iris sen uit het kabbelende riviertje, waarin bleek-gele waterlelies tusschen de gladde, ALLEEN GOEDE RADIO-ONTVANGST SCHENKT U WERKELIJK RADIO GENOT Wal denVt U ervan om Uw radio-loeslel een» le talen nazien? Wij willen dil ti|deli|k zonder enige Itoslen ol verplichting voor U doen. onverschillig van welk labnkaat Uw loeslel u. en ook al is hel niel door ons geleverd Wend U In vertrouwen tot ons. Wij beschikken over vakkundig personeel. platte bladeren dreven. Een uitbundige massa van lila rodondendrons keek op het water, de lelies en de irissen neer. Die stond verder op den oever; daar achter rees de rots, die begroeid was met oranje, scharlaken, vuurrode, rose en diep-blauwe bloemen, ijl omhoog. Overal tusschen de felle kleuren was groen in een eindelooze verscheidenheid van tin ten. Kolossaal, vind je niet? vroeg John. Roerloos staarde Anne naar de bloe men. Ze sprak niet en ze was bleek. Toen John zijn hand door haar arm stak, liet ze het zonder verzet toe. Ze had een gevoel alsof ze een teer sprookjesland was binnengetreden en de lichtste adem tocht de betoovering zou kunnen ver breken. Ze stond nog onbeweeglijk te kijken, toen iemand haar naam riep. Anne! Lieve deugd! Anne! Anne ontwaakte met een schok uit haar zoet gedroom. Terwijl John's hand uit haar arm gleed, keerde ze zich van het lieflijke schouwspel af en bevond zich van aangezicht tot aangezicht met Aurora Fairlie; Aurora, vierkant en robuust, met een vuurrood gezicht en haar jagershoedje naar achteren op haar hoofd geschoven blazend van de warmte in haar ruig tweed costuum. Ze wast niet alleen. Een heer van middelbaren leeftijd, met een van rim pels doorploegd, intelligent gezicht; een magere dame, even oud ongeveer als de man, met iets vermoeids en lusteloos in haar uiterlijk en manieren, in een japon van grijs georgette met struisveeren ver sierd, en een blonde bakvisch van een jaar of zeventien, blootshoofds, in een luchtige blauwe zomerjurk, stonden om Aurora heen en hoorden blijkbaar bij 1 haar. Alle drie keken naar Anne en her kenden haar. John zag hoe Anne haar handen samenkneep. Toen glimlachte ze naar Miss Fairlie. Hallo, Aurora! riep ze. Miss Fairlie lachte terug een bree- den lach. Ik moest je eigenlijk voorbijloopen, begon ze het ontging John niet hoe Anne's knokkelys wit werden omdat je sedert onze terugkomst niet meer bij ons geweest bent! Is dat je dank, dat ik je ziek mee naar Spanje heb genomen en blozend en wel mee heb terugge bracht? Je bent een monster van on dankbaarheid! Maar wat ik zeggen wil, je kent Clement Moore en Janet, niet waar? Jullie hebt elkaar toch wel eens eerder ontmoet, zou ik zeggen. Maar Casilda komt kersversch van kostschool. Anne begroette de Moores met een handdruk. Mevrouw Moore vroeg haar op ongeïnteresseerde toon of ze weer heelemaal in orde was, terwijl Aurora joviaal voorsteldemijn neef neen eigenlijk mijn neef niet Anne's neef, sir John Waveney. Vervolgens deed ze een zware hand op Anne's schouders neerkomen en klopte er zachtjes op. Wij gaan naar den rotstuin. Ja, Jane jij moet ook mee, hoor! Clem en ik komen achter je aan en geven je wel een zetje als het noodig is. Anne, hebben jij en John de azelea's al gezien? Neen? Ga dan dat pad daar naar beneden en je komt pardoes in een daverende kleurenpracht terecht, waar je een week dronken bent. En zalig ruiken dat het er doet.... Kom Jane, boven is een lekker zitje, daar kun je uitrusten. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1