Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws UW KRANT ,De Echo van het Zuiden. REGEERING WIL WEERMACHT MET SPOED VERSTERKEN, DEKKING DER MILITAIRE UITGAVEN. In verband met de mededeeling der regeering, dat zij voor de financiering van de Defensie-uitgaven mede bijzon dere voorzieningen op het oog heeft, verneemt de Tel. thans, dat het zeer onwaarschijnlijk moet worden geacht, dat de regeering alsnog zou besluiten tot een weerbelasting. Veeleer gaan de gedachten der regeering in de richting van een uitbreiding van het Defensie fonds, van een afzonderlijke leening voor militaire doeleinden, dan wel varf het leggen van tijdelijke „Defensie"- opcenten op een of meer directe belas tingen. Doch, als gezegd, een beslissing in dezen is nog niet genomen. Met an dere militaire vraagstukken maakt deze aangelegenheid nog een voorwerp van overweging uit. GROOTE MANOEUVRES. Na de oefeningen der Lichte Briga de zijn groote manoeuvres gehouden in den Achterhoek. Zij blijken uitstekend te zijn geslaagd; zij kenmerkten zich door plichtsbesef van hoog tot laag en VERHOOGING JAARLIJKSCH CONTINGENT MET 12.600 MAN. Geen Loting, geen Broederdienst. Internationale politieke verwikkelin gen nopen ook Nederland meer aan dacht te schenken aan zijn weermacht. Voorstellen ter uitbreiding van het ma terieel werden te dien einde reeds bij de Tweede Kamer ingediend en zijn ten deele verder aangekondigd. Thans heeft de Tweede Kamer een wetsont werp bereikt tot wijziging van de dienstplichtwet, waarin de ministers van Defensie en Binnenlandsche Zaken de heeren J. J. C. van Dijk en H. van Boeijen, ingrijpende wijzigingen betref fende de sterkte der jaarlijksche lich tingen en haar oefentijd aan het oor deel van het parlement voorleggen. Deze wijzigingen beoogen het vol gende: Sterkte van de jaarlijksche lichting. De ontwikkeling van het krijgswe zen eischt de beschikking over een grooter personeel. De regeering stelt daarom voor, het jaarlijksch contingent van 19.500 man te verhoogen met 12.600 man tot rond 32.000 man, waar van alleen 4.800 man noodig is om de infanteriecompagnieën op haar oude sterkte terug te brengen. Eerste oefentijd. De gecompliceerde behandeling der moderne wapens en het feit, dat infan teristen bij een modernen oorlog in groote verspreiding moeten optreden om de werking van 't moderne geschut te niet te doen, eischen een zorgvuldige oefening. Deze bedraagt in de meeste landen twaalf maanden en in Neder land slechts vijf en een halve maand. De regeering acht het noodig, deze in Nederland te brengen op elf maan den voor de onbereden wapens, waar door tevens bereikt wordt, dat de troe penmacht in vollen vredestijd grooter wordt en waardoor tevens een mobili satie vergemakkelijkt wordt. Bovendien zal dan in oorlogstijd geen beroep op 15 lichtingen behoeven te worden ge daan, zoodat het leger uit jongere krach ten zal bestaan. Broederdienst e'n loting. De verhooging van het jaarlijksche contingent tot rond 32.000 man, maakt het onmogelijk, dat aan het stelsel van broederdienst wordt vastgehouden. De regeering stelt voor het te doen ver vallen. Loting is nimmer aanbevelens waardig bevonden. De regeering stelt voor ook dit stelsel te doen vervallen en het later door een beter te doen ver vangen. Zij noemt bijvoorbeeld „schif ting naar geschiktheid", waardoor te vens het peil der. lichting verbeterd wordt. Deze maatregelen zullen te zamen' een kostenverhooging van 17.512.000 meebrengen aan jaarlijksche uitgaven. Daarnevens is voor uitbreiding der ka zerneering een uitgaaf in eens noodig van 22.000.000. Verhooging der personeelssterkte is zóó dringend geboden, dat deze wijzi gingen reeds voor de lichting '38 zul len moeten ingaan. Het contingent voor dat jaar is ech ter reeds vastgesteld in Juli 1937. De vrijstellingen wegens broederdienst voor de lichting '38 zullen daardoor grootendeels moeten vervallen, terwijl velen van de voor buitengewoon dienst plichtige bestemde personen als ge woon dienstplichtige zullen worden in gelijfd. Ook voor de lichting 1939 zal moeten worden teruggegrepen in de reeds verleende vrijstellingen wegens broederdienst, die echter evenals die van 38 slechts een voorloopig ka rakter hebben gedragen. 't leger blijkt voor z'n opdracht gereed. Het koninklijk huis gaf meermalen blijk van belangstelling. Ook in andere streken, in Limburg, en om Breda, zijn oefeningen in klein verband gehouden. ACTIEVE HANDELSPOLITIEK. Naar wij vernemen, is binnen eenige dagen de indiening te wachten van een ontwerp tot herziening van de tarief machtigingswet. Dit wetsontwerp houdt klaarblijke lijk verband met de zinsnede in de 1 roonrede, die gewaagt van verster king van onze handelspolitieke weer baarheid, ter beveiliging van den bui- tenlandschen en binnenlandschen afzet van onze producten. DE MILLIOENENNOTA. De ingediende begrooting vermeldt als totale uitgaven (in ronde cijfers) 703 millioen, aan inkomsten 689 mil- lioen, zoodat er een geraamd tekort is van ruim 13 millioen. Eigenlijk is dit tekort nog maar kunstmatig verkre gen, n.l. door z.g. „boekingsbesparin gen het middel uit de crisisjaren om de begrooting een meer flatteus aan zien te geven; het eigenlijke tekort be draagt bijna 85 millioen. Het is duidelijk, dat in deze omstan digheden nog niet aan belastingver laging kan worden gedacht. En de „ruimer vloeiende middelen" dan? zult ge zeggen. Deze dienen natuurlijk eerst om de tekorten te dekken, maar bovendien: tegenover de ruimer vloeiende middelen staat ook een stij ging van de uitgaven. Bovendien eischt de oorlogsbegroo- ling belangrijk meer dan anders; dit jaar al millioen meer. Hierin zijn de kosten van aanbouw der geheele staatsmarine begrepen, maar b.v. niet eens de contingentsuitbreiding. Vijf millioen is uitgetrokken als eersten termijn voor een nieuwen kruiser. DE NIEUWE VLOOTSTERKTE. Wat de Staatsmarine betreft is de minister van oordeel, dat deze een sterkte zal moeten hebben van drie kruisers, twee flottieljeleiders, 12 tor- pedobootjagers, achttien onderzeeboo ten voor Indië benevens eenige voor den dienst in Nederland, 3 flottielje- vaartuigen waarvan een voor West- Indië, een artillerie-instructieschip, 6 bewakingsvaartuigen voor Nederland, 8 mijnenleggers, ten minste 12 mij nenvegers, eenige torpedo-inotorboo- ten, benevens de noodige opnemings-, politie- en hulpvaartuigen. Voorts dient een aantal van 72 groote zee vliegtuigen, naast de noodige kleinere toestellen voor opleiding en inscheping de noodzakelijke aanvulling in de lucht te vormen van de genoemde va rende strijdkrachten. KEURING RIJ WIEL ACHTER LICHTEN. De Staatscourant van 21 September bevat de voorschriften waaraan de merken van rijwielachterlichten met reflector, koplantaarns van motorrij tuigen en gloeilampen in koplantaarns van motorrijtuigen, behoorende tot een door den minister van Waterstaat goedgekeurde soort, moeten voldoen. Hiertoe zijn drie modellen stempels af gebeeld, alle met het woord „Rijks- keur". Voor de eischen, waarvan een en ander moet voldoen, verwijzen wij naar de desbetreffende voorschriften. DE N. S. B. Na ds. Van Duyl, mr. Pont en jhr. Vander Goes van Naters, heeft thans ook prof. dr. J. H. Valckenier Kips, oud-hoogleeraar te Delft, de gelederen der N.S.B. verlaten. Het hoofdkwartier der N.S.B. heeft namelijk een telegram ontvangen van den volgenden inhoud: Mussert, Maliebaan 35, Utrecht. Wegens gemis aan vertrouwen in Uw leiding treedt ik uit de N.S.B. Professor Valckenier Kips. PROF. AALBERSE WEER BENOEMD TOT VOORZITTER DER TWEEDE KAMER. Bij Kon. Besluit van 22 September is tot voorzitter van de Tweede Kamer voor het tijdvak der tegenwoordige zitting benoemd mr. P. J. M. Aalberse, minister van staat, lid van die Kamer. MOET Z IJ N Waalwijksche en Langstraatsche Courant. HET LOOPEN NAAR HAAR WERK WAS EEN MARTELING. Nu bevrijd van de rheumatische pijn in haar voeten. „Gewoonlijk liep ik naar mijn werk met tranen in mijn oogen door de rheu matische pijn in mijn voeten. Een col lega drong er op aan, dat ik regelmatig Kruschen Salts zou gebruiken. Na 3 flacons voelde ik mij zoo verlicht, dat men mij door de zaak kon zien hollen. Ik heb sindsdien steeds de dagelijksche dosis genomen en heb nooit meer last van rheumatische pijnen". Mevr. M. W. Wanneer zich in Uw lichaam afval stoffen ophoopen, zullen zich hieruit al lerlei schadelijke stoffen vormen, o.a. het gevreesde urinezuur, dat de oorzaak is van rheumatische pijnen. Kruschen Salts' spoort Uw inwendige organen aan tot actieve geregelde werking, waardoor alle afvalstoffen langs na tuurlijke weg zacht en regelmatig wor den verwijderd. Kruschen Salts is ver krijgbaar bij alle apothekers en erkende diogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buiten verpakking de naam Rowntree Handels Mij. A'dam, voorkomt. GEMEENTEN EN HET WERKLOOS HEIDS-SUBSIDIEFONDS. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft in een circulaire aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat het in de bedoeling van de regeering ligt, voor de berekening van de ge wone bijdrage uit het werkloosheids- subsidiefonds voor 1938 de cijfers over te nemen van de schaal voor 1937, doch dat zij zich nog beraadt over de vraag of verandering dient te worden gebracht in de wijze, waarop de facto ren, welke thans bij de bepaling van de gewone bijdrage van, belang zijn, worden berekend. DE VERBINDENDVERKLARING VAN BEPALINGEN VAN COL LECTIEVE ARBEIDSOVER EENKOMSTEN. Bij beschikking van 14 September heeft de minister van Sociale Zaken bepaald, dat verzoeken tot verbindend verklaring van bepalingen van een col lectieve arbeidsovereenkomst schrifte lijk bij dien minister in drie-voud moe ten worden ingediend. Dit verzoek dient te vermelden: a. van welke bepalingen de ver-* bindendverklaring gewenscht wordt en voor welk tijdvak; b. binnen welk gebied en op welke werkzaamheden de verbindend te ver klaren bepalingen van toepassing zou den moeten zijn en, eventueel onder opgaaf van redenen welke geval len daarvan zouden zijn uil te zonde ren; c. de noodige gegevens, waaruit kan blijken, dat de verbindend te ver klaren bepalingen in het gebied, onder b. bedoeld, voor de meerderheid van de in het bedrijf werkzame personen gelden. Voorts is vereischt, dat bij het ver zoek 100 exemplaren worden overlegd van de betreffende collectieve arbeids overeenkomsten. Voor de behandeling van een ver zoek tot verbindendverklaring van be palingen van een collectieve arbeids overeenkomst is tenzij het verzoek uitgaat van den bedrijfsraad door den aanvrager een vergoeding ver schuldigd. Deze vergoeding bedraagt 50.met dien verstande, dat voor de behandeling van een verzoek tot verbindendverklaring van wijzigingen in bepalingen, welke algemeen ver bindend zijn verklaard, of lot verlen ging eener verbindendverklaring een vergoeding van 25.verschuldigd is. DE VEREENVOUDIGE SPELLING. Naar wij vernemen, heeft het hoofd bestuur van de Vereeniging tot Ver eenvoudiging van onze Spelling, zich met 'n circulaire tot het Nederland- sclie volk gericht, waarin zij op de vol gende punten wijst: 1. Dat de spelling, die sedert 1934 op bijna alle scholen wordt onderwezen, en door het onder wijs in al zijn geledingen met groote ingenomenheid is begroet; 2. dat ook buiten de school de spelling in 1934 reeds dadelijk in zeer ruime kringen is toegepast, in 20 gemeente-admini straties en op de Provinciale Griffie van Drente is ingevoerd en door een aantal tijdschriften, door radio-orga nen, door bioscopen en advertenties en door de vak- en arbeidspers is ver spreid; 3. dat, naar lage schatting, twee millioen jonge Nederlanders, aan wie geen andere spelling dan deze is geleerd, door wijziging in moeilijkhe den zouden geraken; 4. dat aan een groote groep van uitgevers door om spelling van hun uitgaven, zeer aan zienlijke schade zou worden berok kend; 5. dat de wijdverspreide ge neigdheid tot het aannemen der spel ling van 1934 geremd is door de aar zelende houding der regeering, waar door velen werden tegengehouden; 6. dat het verzet tegen de spelling van 1934 uitgaat van beperkte kringen; 7. dat het op grond van bovengenoemde argumenten, noodzakelijk moet wor den geacht, de spelling van 1934 onge wijzigd te handhaven, omdat elke wij ziging tot hopelooze verwarring zou leiden. DE STRIJD IN HET OOSTEN. Japansche bombardementen. Donderdag zijn de Japansche bom bardementsvliegtuigen, weer danig in actie geweest, waarvan vooral Sjang hai wederom veel te lijden heeft ge had. Een granaat van de Chineesche luchtafweerbatterijen is bij het ver blijf van den ambassadeur der Ver. Staten tot ontploffing gekomen. Er werden beschadigingen aangericht aan de muren van de portierswoning. Bij zonderheden ontbreken. Van de uitwerking van het bombar dement is nog niet veel bekend. Ad- minaal Hazegawa heeft verklaard, dat groote schade zou zijn aangebracht aan de militaire school en aan ver scheidene ander militaire instellingen. De telegrafische gemeenschap tus- schcn Nanking en Sjanghai is verbro ken. Volgens de Chineezen zouden zij 4 Japansche vliegtuigen hebhen neerge schoten. Ook Kanton heeft twee Japansche luchtaanvallen moeten doorstaan, welke met een uur tusschenruimte werden ten uitvoer gelegd. De correspondent van Reuter heeft negen groote Japansche bommenwer pers geteld. Hel verkeer op de lijn Kanton Kowloon is tijdelijk gestaakt, vermoe delijk omdat een dichte menigte Chi neezen het station te Kanton verspert en de treinen ophoudt. De buitenlanders kunnen nu ook moeilijk de stad verlaten. Men heeft echter opgemerkt, dat de Japanners tot dusver Sjamien, de vreemdelingen- wijk, zorgvuldig hebben ontzien. Ten Noordwesten van Sjanghai, tus- schen Lotien en Lioeho, wordt sedert Donderdagavond een veldslag gele verd tusschcn de Japarrsehe troepen, die door de Chineesche linies willen heen breken en de Chineezen, die dat willen beletten, omdat dan de terug tocht van alle soldaten in de nabij heid van Sjanghai zou worden afge sneden. De woordvoerder der Japansche marine heeft aan Havas medegedeeld, dat tusschen Lotien en Lioeho de vor dering één tot drie K.M. bedraagt en dat ten Noorden van Lotien het op 4 K.M. afstand gelegen dorp Lankatsjiau werd bezet. De Chineesche posities tusschen Lotien en Lioeho zijn met vele rijen prikkeldraadversperringen versterkt, maar desondanks blijven de Japanners oprukken. Volgens United Press en Havas lij den beide partijen bij dezen strijd zeer groote verliezen en liggen er stapels lijken op het slagveld. Achtmaal heh- hen de Japanners getracht door de Chineesche linies heen te dringen, doch telkenmale werden zij door de machinegeweren weggemaaid. In het Noorden bevindt de Japan sche voorhoede, die langs den Peiping- Hankauspoorweg opereert, zich op slechts 20 K.M. afstand van Pauting. Nieuwe Japansche druk op Sjanghai-front. De Japansche strijdkrachten hebben Donderdagmiddag een nieuwen aan val ondernomen aan het Sjanghai front, in de nabijheid van Lioe-Hang. Zij brachten daarbij vier duizend man versterkingen in het veld, die in den loop van Woensdag met vijf tran sportschepen waren aangevoerd. De Japansche infanterie opende hel offensief onder bescherming van een hevig artillerie-bombardement. Of schoon de Japanners alles in het werk stelden, om in genoemden sector een doorbraak te forceeren, was de strijd bij het vallen van de duisternis nog niet beslist. De lucht-aanvallen op Nanking en Canton zijn vreeselijk geweest. Meer dan 3000 burgerslachtoffers zouden gevallen zijn. De geheele wereld grimt over zulk een slachting, maar de heeren gaan ongestoord hun gang. 283 Chineesche vliegtuigen zijn in- tusschen neergeschoten. Gisteren bombardeerden 85 Japan sche vliegtuigen 8 steden in Zuid Shantoeng en overal werden nieuwe troepen geland. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG. In het jongste oorlogscommuniqué van de republikeinsche regeering te Valencia wordt er op gewezen, dat de roode troepen aan het Zuidelijke front, met name in den sector van Pozo- blanco, nieuwe vorderingen gemaakt hebben. Het stadje Granja de Torre Her- mosa, een plaats van 12.000 inwoners, is thans door de republikeinen bezet, zoodat hiermede de laatste plaats, die de nationalisten in dezen sector op de rooden wisten te veroveren, thans weer voor hen verloren zou zijn. Twee duizend inwoners sloten zich bij de roode troepen aan en namen zelf aan de bestorming van hun eigen stad deel. In totaal hehben de republikeinen in deze twee dagen een terreinwinst ge boekt van vijtien K.M. De spoorweg PenarroyaPueblo Nueva is gedeelte lijk door de linksche troepen bezet, die, aldus het communiqué, thans op een afstand van drie KjM. de provin cie Badajoz zijn binnengedrongen. Wat de operaties aan het Asturi- sche front betreft wordt door Valencia medegedeeld, dat de dinamiteros bij den Pajares-pas heftig tegenstand bie den. O.a. hebben zij een witten aan val ten Oosten daarvan afgeslagen, waarbij de nationalisten gevoelige ver liezen geleden zouden hebben. Aan het Aragonfront worden slechts kleinere gevechten geleverd, waarbij voornamelijk van het luchtwapen ge bruik gemaakt wordt. O.a. hebben roode vliegtuigen het vliegveld van Garapanillos en het station van Villa- mayor (op 8 K.M. ten Noorden van Saragossa) gebombardeerd. Generaal Queipo de Llano heeft me degedeeld, dat een comité hem een in gezameld bedrag van 2.147.291 peseta's heeft aangeboden dat hij zal besteden voor het aankoopen van land voor nationalistische oorlogsinvaliden. HET INCIDENT TE BREST. Generaal Troncoso, de militaire commandant van Irun, is te Bayonne in hechtenis genomen. In uit het nationalistische Spanje af komstige berichten wordt de arresta tie van Troncoso als het ernstigste in cident met de Fransche regeering se dert het begin van den oorlog geken schetst. Na een dergelijk voorval, aldus heet het, zullen de betrekkingen tusschen Frankrijk en het nationalistische Spanje zich zeer moeilijk kunnen handhaven. Volgens een te Jean de Luz ontvan gen, doch nog niet bevestigd bericht, zou generaal Franco, op advies van zijn politieke raadgevers, hebben be sloten, generaal Troncoso te desavou- eeren. Troncoso zou reeds aan de rechtbank worden overgeleverd. Naar uit Bordeaux wordt verno men, hebben drie personen, die naar aanleiding van het voorval met de C2 te Brest waren gearresteerd, bekend, dat ze eveneens hebben deelgenomen aan den aanslag op het Valencia-tank- schip „Campomora", twee maanden geleden. FRANSCH STOOMSCHIP DOOR VLIEGTUIG AANGEVALLEN. De Fransche mailboot Koutoubia van de Compagnie Paquet, die met zeven honderd passagiers aan boord van Cor sica op weg was naar Casablanca, heeft medegedeeld te zes uur des na middags ten Zuiden van de Balearen door een vliegtuig te zijn aangevallen. Het schip werd niet getroffen. Engel- sche oorlogsschepen, die zich op onge veer acht mijl afstand bevonden, kwa men het schip te hulp en hebben het op zijn reis vergezeld. VOLKENBONDSVERGADERING. De zesde commissie der volken- bonds-vergadering heeft haar bespre kingen over het vraagstuk van Palesti na beëindigd. De Nederlandsche gedelegeerde, de oud-minister van buitenlandsche zaken, jhr. de Graeff, is tot rapporteur over dit onderwerp benoemd. Aanhangers en tegenstanders van 't pian tot verdeeling van Palestina ble ken het althans allen hierover eens te zijn, dat de volkenbondsvergadering op het oogenblik een afwachtende hou ding zal moeten aannemen, nu de Brit- sche regeering met toestemming van den volkenbondsraad, een nadere stu die van het denkbeeld tot verdeeling van Palestina zal gaan ondernemen.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6