Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. WEK DE GAL IN UW LEVER OF SPORT, DRUNEN. SPRANGGAPELLE. KAATSHEUVEL. Ongeval, Schaken. Onze wegen. Goedgekeurd. Biljartmatch. Huurauto's en taxi's gekeurd. R.K. Kiesvereeniging. Bedevaart Bokhoven. De rijvereeniging op concours. ELSHOUT. De jeugd ter bedevaart. DE NIEUWSTE \hf f*\ SOORTEN VV UL Bij KIE B 0 0 M vrijhoeve. ABESS1NISCHE KWESTIE VOOR DEN VOLKENBOND GESLOTEN? In Fransche kringen verluidt, dat de gedelegeerden van eenige Latijnsch- Amerikaansche staten voornemens zijn voor te stellen, de Abessinische kwestie voor zoover den Bond betreft, als ge sloten te beschouwen. Wordt dit voorstel door andere de legaties gesteund, dan zal het aan de zesde (politieke) commissie en vervol gens aan de Assemblée voorgelegd worden. Het is niet in den vorm van een resolutie, doch van een wensch ge goten. In dezen laatsten vorm behoeft het voor aanvaarding namelijk slechts een gewone meerderheid van stemmen; ingeval van een resolutie zou eenstem migheid vereischt zijn. Het voorstel geeft uiting aan den wensch, dat Italië zijn plaats in den Volkenbond weer zal innemen, nu Abessinië nagelaten heeft, naar de jong ste twee Assemblees een delegatie af te vaardigen. DE „ENDEAVOUR" TERECHT. De „Endeavour I het jacht van den vliegtuigbouwer T. O. M. Sopwith, dat onlangs tijdens een stormachtigen nacht op den Atlantischen Oceaan van de „Viva II" lossloeg, en dat thans reeds elf dagen zoek is geweest, is thans te ruggevonden, en wel ongeveer 630 mijl ten Zuidwesten van de Azoren. Sopwith zelf zou overleden zijn. DE BESPREKINGEN TUSSCHEN FRANKRIJK, ENGELAND EN ITALIë. In Fransche, Italiaansche en Britsche kringen geeft men toe, dat veel, zoo niet alles zal afhangen van de Italiaansche politiek in zake den Spaanschen bur geroorlog. Alle besprekingen, beloften en toezeggingen zullen niet baten, in dien Rome zijn houding in zake Spanje zoo al niet verandert, dan toch zeker matigt. De zoo gewenscht geachte er kenning van het keizerrijk Italië en de liquideering van Abessinië's Volken bondslidmaatschap, zullen niet kunnen plaats vinden, zoolang Londen en Pa rijs er niet stellig van overtuigd zijn, dat Italië geen blijvende territoriale of politieke doeleinden in Spanje nastreeft. Vandaar dat minister Delbois giste ren na Bova Scoppa's „bevredigende toezeggingen" op de aan hem gestelde vragen twee concreet geformuleerde eischen stelde, namelijk ten eerste, dat Italië geen nieuwe troepen naar gene raal Franco zal sturen, en ten tweede, dat Rome zich bereid zal verklaren een begin te maken met het geleidelijk te rugtrekken der 60 a 70.000 Italiaansche vrijwilligers, die in Spanje strijden. MUSSOLINI NAAR DUITSCHLAND. In Duitschland worden geweldige toebereidselen gemaakt voor de ont vangst van Mussolini, die heden in Munchen aankomt. Daarna gaat hij naar de groote ma noeuvres in Mecklenburg en ten slotte voor een officieel bezoek naar Berlijn. PREMIER VAN ZEELAND. Er doen allerlei geruchten omtrent een aftreden van den Belgischen pre mier van Zeeland. De regeering schijnt echter aan te blijven, ook de socialisten verlangen zulks. Dezen zeggen, dat bij aftreden van van Zeeland, een socialist minis- ter-presideijt zal worden. NIEUWE KOETJEPOF-AFFAIRE? Eén tweede „affaire Koetjepof" heeft te Parijs ernorme opschudding ver wekt. Generaal Eugne Miller, v orzitter van den bond van „Witte Russen" als hoedanig hij den indertijd vermoe delijk door de Gepoe ontvoerden ge neraal Koetepoj opvolgde wordt sinds Woensdagmiddag vermist. Tevens is intusschen een andere lei dende functionaris van den genoem den bond, generaal Skoblin, onder zeer merkwaardige omstandigheden eveneens verdwenen. Het geheele apparaat der Süreté Na tionale is onmiddellijk in werking ge steld. Alle grensposten en de politie in alle departementen zijn gewaar schuwd. Men heeft reeds een spoor gevonden dat tot opheldering van deze duistere zaak zou kunnen leiden. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Morgen zal in alle R.K. kerken van Duitschland een schrijven worden voorgelezen, waarin geprotesteerd wordt tegen het verbod van gods dienstonderwijs op de Duitsche scho len. Het catechismus-onderricht zal voortaan in de kerken gegeven wor den en het schrijven besluit met de op wekking tot alle ouders, om de rech ten van de kerk te verdedigen. Hedenmorgen kwam de Wed. v. Huiten de Groot alhier zoo onge lukkig te vallen dat geneeskundige hulp moest worpen ingeroepen. Deze constateerde een dijbeenbreuk en achtte overbrenging naar het Ziekenhuis te 's Bosch direct nood. zakelijk. Per ziekenauto is zij naar 's Bosch vervoerd. Simultaanséancë Op Zondag 3 October wordt door den heer Ed. IJsseldijk een simul taanmatch gespeeld in de zaal der Jongens-Congregatie. Zij die aan deze match wenschen deel te nemen gelieven zich voor 1 Oct. a.s. op te geven bij Kapelaan Vogels. De werkzaamheden aan de wegen Molensteeg, Weg naar 'tSempkeen dorpstraat Elshout ter voorbereiding der verbetering vorderen snel. Diverse meetingen en uitpalingen worden uitgevoerd. Uit alles blijkt, dat men van plan is een en ander spoedig af te werken. Laten we hopen,dat't weer mede werkt bij onze wegenverbetering. Op de gehouden stierenkeuring werden een tweetal stieren goed gekeurd van landbouwer Adr. Peijnenburg. Drunen contra Waalwijk. De biljartclub „Prins Bernard" gevestigd in Hotel Vissers speelde Dinsdagavond een wedstrijd tegen „Ons Genoegen uit Waalwijk. »Ons Genoegen» »Prins Bernard» Tb. v. Weert 100 W.vd.Wiel 63 J. de Graaf 100 F. Vesters 61 Joe Klers 58 J. Vissers 75 A. Dijkstra 52 H.deMunnik 75 F. Slaats 75 J. v. Delft 48 Swaans 75 G. v. Gorcum 52 460 374 Winstpunten voor »Ons Genoegen» Waalwijk 86 punten. Door Igr. Fick uit Breda en andere leden van de Rijksverkeers inspectie werden Vrijdag de taxi-en huurauto's uit deze gemeente aan de gewone drie maandelijksche keu ring onderworpen. Veilingberichten. „De Langstraat." Blocveiling: Pronkboonen 4 Princessen zonder draad 15,75. Op Zondag 26 Sept. a.s. komt de afd. Drunen van de R. K. Kiesver eeniging in algemeene jaarvergade ring bijeen in de zaal der Meisjes- Congregatie om half twee. De agenda vermeldt o. m. een bestuursverkiezing. Vrijdag ging de processie van Drunen ter bedevaart naar Bok hoven Het aantal pelgrims was matig. »De>Echo», de rijvereeniging voor Drunen en Elshout nam Zondag deel aan het concours hyppique te Haaren. In de achttallen dressuur kwamen zij als eenigste uit in de midden klasse. Zij behaalde den tweede prijs met de volgende aanmerkingen: De eenigste middenklasse. Zuivere uitvoering van stap, behoudens de afmarsch. Groote volte erg onregel matig. Galop slecht, omdat de ruiters op een gegeven moment op elkaar zaten. Matige vertooning. In individueele dressuur werd C. Kleijn, Elshout nummer 5 met 78 p. Woensdagmiddag trok de school jeugd van Elshout onder leiding van het onderwijzend personeel ter bede vaart naar Bokhoven. Na afloop der plechtigheden werd een uitstapje gemaakt naar den speeltuin in Rosmalen, waar 'X prettig toeging. SPRANG. Predikbeurten Zondag 26 Sept.: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9,30 uur en n.m. 2 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9,30 uur en n.m. 3 uur Candidaat Koolstra uit Utrecht. Men is alhier thans bezig het gedeelte provinciale weg vanaf de Besoijensche Steeg tot de Biersteeg van een modern wegdek te voor zien, wat na \oltooiïng een goede verbetering zal blijken te zijn. VRIJHOEVE-CAPELLE. In de Geref. Kerk hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des s avonds zeven uur op te tre den Ds. P. K. Keizer(Afscheidspre- dikatie). in het lokaal der Geref.gemeente aan de Hoogevaart leesdienst. Woensdagavond hielden de besturen der plaatselijke afdeelingen der Chr. Bouwvakarbeidersbonden met de Hoofdbestuurders in het gebouw voor Chr. Belangen alhier een vergadering. Besloten werd om pogingen in het werk te stellen om te komen tot oprichting van een Con tact. Com missie. Met ingang van de volgende week zullen uit «ie gemeente Sprang Capelle een 25 tal steuntrekkers in de werkversehalling geplaatst wor den. De speldjesdag ten bate van het T.B.C. Fondr «Draagt Elkanders Lasten« heeft in Sprang-Capelle opgebracht f 49.80. CAPELLE. De door de postduivenvere niging »De Luchtvaart« j.l. Zaterdag vanaf Eysden gehouden wedvlucht ten bate van de plaatselijke afdee ling van het Groene Kruis heeft het mooie bedrag van f 64 netto opge bracht. Een woord van dank aan allen, die hebben medegewerkt deze lief- dadigheidsvlucht zoo schitterend te doen slagen, is hier zeker niet mis plaatst. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des namiddags half drie op te tre den Ds. Cuperus. 's Morgens half tien leesdienst. Voor de Ned. Herv. gemeente a d Loonschendijk hoopt a.s Zon dag des morgens half tien op te treden Ds. Cuperus en des namid dags twee uur Ds. Lans. f— In de Ned. Herv. Kerk werd j 1. Woensdagavond met de kinde ren der Ned. Herv. Zondagschool op Geref. grondslag en bijgewoond door een groot aantal belangstel lenden onder leiding van Ds. J. R. Cuperus het 25 jarig bestaan dezer Zondagschool herdacht.Tevens werd herdacht het feit, dat de heeren Joh. Rosenbrand en G. Koenen 25 jaar als leider aan deze schoolver bonden waren. De tentoonstelling van planten en bloemen, opgekweekt door de leerlingen in de O. L. School in de Kom. welke tentoonstelling wordt gehouden in het gymnastieklokaal der school, zal a s. Zaterdagmiddag gratis toegankelijk zijn voor kinde ren, terwijl ze des avonds 7 uur weer voor het publiek tegen entrée is opengesteld. Goed afgeloopen. Wondergoed liep Woensdag tegen den avond een aanrijding af op het kruispunt Provinciale weg Loonsch- Hoekje en Vaartstraat. De ongeveer 65-jarige H., bijgenaamd „het Kuiper- ke", kwam uit het Loonsch-Hoekje per fiets en stak den provincialen weg over juist, toen een auto in volle vaart kwam aanrijden. Door krachtig remmen kon de chauffeur voorkomen, dat H. in de volle flank werd aangereden. De auto raakte echter nog juist het achterspat- scherm van het rijwiel, waardoor H. kwam te vallen en met een smak op het wegdek terecht kwam. Zonder het minste letsel bekomen te hebben, stond het oudje op. De omstaanders waren nog meer verschrikt dan de oude baas. Een Missionaris-afscheid. De Zeereerw. Pater Sjef van Beek uit de Prins Hendrikstraat alhier, pries ter van de Congregatie der Paters van de H. Familie, die het vorig jaar werd priester gewijd, houdt Zondag 26 Sep tember in de Parochiekerk van den H. Josef, zijn afscheidspredikatie onder de Hoogmis van 10 uur. De groote sym pathie die pater van Beek alhier geniet, zal ongetwijfeld blijken uit een over volle kerk bij deze gelegenheid. Maan dag a.s. vertrekt Z.E. naar Nieuwkerk, terwijl Woensdag 29 September het plechtig afscheid der Missionarissen plaats vindt in het Missiehuis St. An- tonius alhier. Bij de vele goede wen schen, die pater v. Beek zullen worden toegestuurd, voegen wij die van ons blad: „Een vruchtbaar Missieveld in onze Oost". Wisselprijswedstrijden. Zondag 26 September wordt op de schietbaan aan den Horst de finale ge streden om den gemeentelijken wissel- prijs tusschen de weerbaarheidscorpsen in onze gemeente. De uitslag van den vorigen Zondag is van dien aard, dat mag verondersteld worden, dat de strijd hevig zal zijn. Immers de beide voor naamste pretendenten naar de prachti ge plaquette staan slechts met twee punten verschil op het ranglijstje. De Burgerwacht Kaatsheuvel, die thans 2 punten achterstaat, heeft het voordeel van eigen baan, terwijl de B. V. L. uit Loon-op-Zand als momenteele houd ster van het kleinood en beschikkende over een goed vijftal er alles op zal zetten om in opeenvolging voor den tweeden maal als eerste uit den strijd te komen. De wedstrijden vangen om 1 uur precies aan. Middenstandscursussen. Er is mogelijk geen plaats in de verre omgeving, waar met meer ernst de kwestie der Vestigingswet wordt onder het oog gezien. Woensdagavond zijn na verschillende voorbesprekingen de cursussen geopend, die moeten leiden tot de vereischte bekwamingen, die de vestigingswet stelt voor hen. die later eventueel de gelegenheid krijgen om zich ter plaatse in een of andere bran che te vestigen. In de ruime gymnastiek zaal der St. Jansschool was de belang stelling voor deze opening zeer groot. Behalve bijna 80 leerlingen, waren hier aanwezig de besturen van de R.K. Mid- denstandsvereenigingen van Kaatsheu vel en Loon-op-Zand, de Hoogeerw. heer A. J. v. d. Brekel, Deken en Pas toor, en Kapelaan v. d. Wiel, de Gees telijke adviseur van den Middenstand. Voorts meerdere notabelen en vele ouders van leerlingen. De voorzitter van de R. K. Midden- standsvereeniging de heer J. Frederiks, sprak een welkom en knoopte daaraan een korte uiteenzetting vast van het goed begrepen doel dezer cursussen, die thans voor allen een harde noodza kelijkheid zijn geworden om eenmaal de vergunning tot vestiging te verkrij gen. Hij dankte de Eerw. Broeders voor de royale beschikbaarstelling van de schoollokalen voor de cursussen. Deken v. d. Brekel sloot zich in alle opzichten bij de woorden van den voor zitter aan en verwachtte niets anders dan de beste orde in het verloop der lessen. De leider der cursussen, de heer v. Opstal uit Tilburg, sprak een woord van bemoediging om met vollen ernst de lessen te volgen. Kapelaan v. d. Wiel sprak een kort woord over de Godsdienstcursus, waarna de verschil lende gestelde vragen werden beant woord en door den voorzitter er ernstig voor gewaarschuwd werd tot het vor men van aparte clubjes, die onder lei ding van niet volledig bevoegde krach ten onherroepelijk zouden leiden tot te leurstellingen. De heer de Bruin wist hiervan treffende staaltjes als voorbeeld aan te halen. Na sluiting van het offi- cieele gedeelte werd nog langdurig over verschillende punten van gedachten ge wisseld. V/ LOON OP ZAND. Van 17 Sept. tot en met 23 Sept. '37. Geboren Adrianus, zv. A. van Dongen en Fra. Klis Henricus, zv. H. P. Dekkers en Aa. Fouchier Adriana, dv. J. M. Kus ten en Pa. Beerens Cornelia, dv. P. Klijn en Ma. Brabers Theresia, dv. J. de Jong en Wa. Pclders Johan, zv. W. de Man enWa. van der Pas Jo hannes, zv. J. H. van Boxtel en Ha. Els hout Gerdina, dv. W. van Mosselveld en Aa. van Broekhoven Johannes, zv. J. Lu ij ten en Ma. Vissenberg Theo, zv. Th. Cappetti en Ha. Hulshof Annie, dv. A. Montée en Ca. van Wanrooij. Huwelijks aangiften C. Bekkers, oud 40 jaren wonende te Waspik en Ia. Jansen, oud 30 jaren, wo nende alhier. Gehuwd W. Vereggen, oud 33 jaren wonende te Dongen en Aa. Snoeren, oud 27 jaren wonende alhier C. van Iersel, oud 20 jaren, wonende alhier en Ca. Brands, oud 26 jaren wonende te Tilburg. Ingekomen J. Kersten, van Amsterdam H. van der Vegte, van Deventer G. van Von- deren, van 's-Hertogenhoseh Eth Grummels, van Oirschot Aa. Teurlings van Oirschot F. Vincent, van Waalre A. van Boxtel, van Geertruidenberg Wa. Minkels, van Schijndel P Scholtze. van Waalwijk. Vertrokken A. Smeulders naar Tilburg W. Brand naar Heeswijk S. Straatsma naar Apel doorn G. Zondervan naar Amsterdam A. van der Bruggen en gezin naar Til burg Ja. Timiners naar Tilburg W Fein naar Arcen (L.) L. Ketelaars naar Geldrop. Waalwijksche Jeugdcompetitie. De op vorige week Zaterdag, in hevige regenbuien gespeelde jeugdwedstrijd RWBWSC op het SDO-terrein is door en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag: moet Uw lever een liter gal in de Inge wanden doen vloeien. Wanneer de galafseheiding on voldoende is. wordt Uw voedsel niet verteerd, het be derft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam. U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen: een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen voor de vrije toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstel'. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel om de ga! te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apo- thekers en drogisten in flacons van ƒ0.75. RWB met 30 gewonnen. Heden Zaterdag zal nu, naar wfj ho pen, de laatste wedstrijd WSC—SDO, op het RWB-terrein gespeeld worden. Speelt SDO dezen wedstrijd maar gelijk dan zijn zij kampioen, wint daarentegen WSC dan staan deze drie vereenigingen weer op gelijken voet en moet weer van voren af aan begonnen worden, tenzij 't bestuur anders beslist. SPRANG. S. D. O. Het eerste elftal van SDO gaat a.s. Za terdagmiddag naar Aalburg om tegen Wilhelmina aldaar haar laatste compe titie-wedstrijd te spelen voor den BVB. De junioren vn SDO spelen a.s. Za terdagmiddag op het terrein van RWB te Waalwijk een beslissingswedstrijd voor de Waalwijksche Jeugdcompetitie tegen de junioren van WSC aldaar. Het is voor onze junioren een zeer belangrijke wed strijd, want indien zij het slechts tot een gelijk spel kunnen brengen, behalen zij den kampioenstitel. Onze jeugdige voet ballers zullen ongetwijfeld alles in het werk stellen om dezen match tot een goed einde te brengen. Wij wenschen hen veel succes. J.l. Donderdagavond speelden op 'l SDO-terrein het tweede en derde elftal van SDO een competitiewedstrijd voor de 2e klasse BVB. Het was een mooie wedstrijd, die door het tweede elftal met 0 werd gewonnen. VRIJHOEVE-CAPELLE. V. V. SPARTA. A.s. Zaterdag 25 September zal onze vereeniging een thuiswedstrijd spelen tegen de Kozakken-Boys uit Werkendam. De wedstrijd begint om half zes en staat onder leiding van scheidsrechter van Dongen uit Raamsdonksveer. Dus voetballiefhebbers a.s. Zondag naar het Sparta-terrein. I. V. C. B. Programma voor Zondag: Eerste klas Z. SchijndelBrabantia DongenMulo SVBEendracht KolpingBest Vooruit Venlosehe BoysWilhelmina Tweede klasse. St. MichielsgestelVSV BW HerculesZwaluw BladellaTSV TubantiaSarto Derde klasse D. RodaUno Animo RKTVV 2—Velocitas Waspik—WVB Derde klasse E. OSSSporters HECVlijmensche Boys OSC—swv OVERZICHT De landskampioenen krijgen in Schijn del een moeilijken wedstrijd. Een gelijk spel is zeer goed mogelijk. Dongen loopt tegen Mulo de eerste jas op. SVB ont vangt den nieuwen eersten klasser Een dracht. Dit wordt een overwinning voor SVB. Kolping en Best Vooruit deelen o.i. de punten. In de tweede klas zal St. Mi chielsgestel tegen VSV weinig succes hebben. Hercules en de Zwaluw, de twee concurrenten om den kampioenstitel van het vorig seizoen ontmoeten elkaar in Budel. Gezien de slechte start van Her cules vorigen Zondag, houden we het op de Zwaluw. Bladella kan van TSV win nen evenals Sarto van Tubantia. In de derde klas krijgt Uno Animo een sterke tegenstander. Denkt erom Uno-lui, zorgt voor de puntjes. WVB en Waspik zijn van gelijke sterkte. Wellicht geeft het terrein voordeel den doorslag. OSS ontvangt de Snorters uit Drunen. De start van de Sporters was niet hoopvol. De verwach ting is hier een kleine overwinning voor OSS. Of kegelen de Drunenaren deze prognostiek omver? HEC schijnt goed in vorm. Zii kunnen dit Zondag tegen Vlij men bewijzen. WIELRENNEN. SCHULTE WINT DE RONDE VAN HOOGERHEIDE. Frans Slaats vijfde. Op onnavolgbare wijze heeft de nieuwe ster in de prof-wereld, Gerrit Schulte, de ronde van Hoogerheide gewonnen. Frans Slaats. die, evenals Pellenaars, de wedstrijd als training zou meerijden klasseerde zich vijfde, en dat als piste man. De uitslagen waren: Amateurs en nieuwelingen: 1 J. Demmenie, 56 k.m. 700 m. in 1 uur 37 min. 32 sec., 2 B. Hordijk, 3 An. neese, 4 Wiidenes, 5 Griffioen. 6 Banken, 7 Moeke. 8 Steenhakkers. 9 Swaaemakers N. Borgvliet. 10 v. Tichelt, Zundert, 11 C. Joosen, Made, 12 P, van Doormalen, 13 gelijk: Rnrkx. Reraen on 7nom. Prin- con. van Yperen. Honstnken. Roosendaal, Brouwers, Lepelstraat, van der Kiev, Nuven, van der Ley. Beroonsrenners en onafhankeliiken 1 G. Schidte. 1 ?6 k.m. in 3 uur 14 min. 34 sec. 2 Alb. Giisen. Putte. 3 Vethaak, 4 Hellemons. Bliiswiik. 5 Frans Slaa's. Waalwiik. 6 Tbeuns. Prineenhage, 7 van Amsterdam. 8 Stuij's. Hoogerheide. 9 P. van Nek. Amsterdam. 10 T,. Mntké. 11 B. Franken. 12 Kees van Ginderen. Eind hoven, 13 Benten. Amsterdam. 14 Jan Gommers, Poneen, 15 M. Heeren, Breda, 16 overweel. Middelharnis, 17 J. Heeren, Breda. 18 Alb. Groote. (B.). 19 C. Nuijten, B. o. Zoom, 20 Kuijner, Wieringen, 21 Kees Bronger, 22 D. Veld, Alkmaar.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 7