Buitenlandsch Nieuws Gemeenteraad Dussen. Gemeenteraad Drunen. e sert heeft gehad, meent momenteel nog altijd, dat in naam in elk ge val Ir. Mussert voorloopig met de leiding moet blijven belast. Hij zit dan ook in zekeren zin tusschen twee vuren. De huidige situatie wordt echter op die wijze met den dag meer en meer onhoudbaar en onze zegsman, die zelf nog altijd een vooraanstaand lid in de beweging is, verzekerde ons met nadruk, dat binnen drie maanden het conflict een oplossing zal vinden door een verwijdering van Ir. Mussert uit de beweging, omdat zijn aanhang zeer geslonken is. Vooral de verwijde ring van Ds. van Duyl, die ook na de verkiezingen conspireerde tegen Ir. Mussert en die in de N. S. B. een grooten aanhang bezat, heeft in breede kringen veel kwaad bloecl gezet en aan Ir. Mussert zijn laatste cohorten ontnomen. Onze zegsman verwachtte, dat na het verdwijnen van Ir. Mussert, de heer Van Geelkerken tot leider zal worden geproclameerd en dat velen die hun lidmaatschap hebben op gezegd, dan in de beweging zullen terugkeeren. Een kleine groep van Musserti anen, waaronder o.m. behooren de heeren de Marchant et d'Ansem- bourg, Koster e.a. zal dan onmid. delijk geroyeerd worden. Ook Mr. W A. Ubbens, rechter aan de Alkmaarsche arrondisse mentsrechtbank is uit de N. S. B. getreden. De uitvoer van eieren naar Duitschland De minister van oeconomische zaken heeft de wijze van verdeeling van de certificaten voor uitvoer van eieren naar Duitschland opnieuw vastgesteld en wel als volgt a. voor eendeneieren op basis van den uitvoer naar Duitschland in het jaar 1232; b. voor kippeneieren ten aanzien van 50 pet. van de uitvoermogelijk- heid op basis van den uitvoer naar Duitschland in het jaar 1932 en ten aanzien van de resteerende 50 pet. op basis van den uitvoer naar andere landen dan Duitschland in het jaar 1936. Jubileum Jos. Meijring. Als lid en voorzitter van de Bossche Kamer van Koophandel. Ter gelegenheid van het zilveren lidmaatschap van den heer Jos. Meyring en zijn 12'/2 jarig jubileum als voorzitter, heeft de Kamer van Koophandel voor 's-Hertogenbosch en omstreken Maandagmiddag in Huize Lohengrin een buitengewone vergadering gehouden. De onder-voorzitter, de heer S. Zwanenberg, hield een uitvoerige rede, waarin hij den heer Meyring complimenteerde met beide jubilea, om vervolgens zijn verdienstelijken arbeid in beide functies te schetsen. Daarnaoverhandigdespr. tenslotte den gouden eerepenning der Kamer. Vervolgens voerde de voorzitter van de afdeeling kleinbedrijf, de heer Ploegmakers uit Oss, het woord, speciaal belichtend de aangename verhouding tusschen den voorzitter, het bureau en de Kamer. Namens de leden bood hij nog een prachtig bouquet aan, zoomede een zilveren vaas. Namens het personeel der Kamer sprak de secretaris, mr. H. Wagenaar die mede wees op 's heeren Meyrings groote belangstelling in het wel en wee, in het persoonlijk leven der ambtenaren. Na de buitengewone vergadering der Kamer werd een drukbezochte receptie gehouden. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG. De rechtschen in het offensief. De rechtschen opmarsch in As- turië gaat geheel volgens plan voort, ondanks ongunstige weersomstan digheden en toenemenden tegen stand van regeeringszijde. De rech terflank beweegt zich iangs de zee kust,de linkerflank wordt beschermd door het Picos de Europa gebergte. De brigades uit Navarre marcheeren recht op Gijon en Oviedoaan. Hun eerste doelen zijn het stadje Riba de Sella op den weg naar Gijon en Cangas Onis op den weg naar Oviedo. De voorhoede bevindt zich thans op 10 K.M. afstand van Cangas Onis. Hier en daar is een krachtige voorbereiding van den opmarsch door kanonvuur noodig. De luchtmacht is werkzaam zoodra het weer zulks toelaat. De terug trekkende mijnwerkers van Asturië hebben zoo veel mogelijk achter zich in de lucht laten springen. Het valt op dat zij voor 't opblazen van bruggen en wegen granaten en bommen hebben gebruikt inplaats van hun geliefkoosde dynamiet. Dit is een teeken, dat zij daar gebrek aan beginnen te krijgen. Ook uit het Zuiden rukken de rechtschen op naar Oviedo. De groote weg tusschen Leon en Oviedo via Puerto de Pajares gaat echter over moeilijk terrein en de dinamiteros bieden hardnekkigen weerstand. In de provincie Aragon komt weer eenige beweging in de krijgs verrichtingen. De regeeringstroepen zijn opnieuw tot den aanval over. gegaan en hebben verscheidene dorpen, waaronder Aso de Sobre- monte en la Ermita de Santa Buela veroverd. Volgens berichten uil Saragossa heeft de bevelhebber der regeeringstroepen groote troepen machten aan dit front geconcen treerd en zijn tusschen Jaca (ten N. van Saragossa) en Guadalajara thans naar schatting een 150,000 man geconcentreerd. Vliegtuigen der tegenstanders nemen dag en nacht hun bewegingen waar. Om het rechtsche Toledo is de laatste dagen weer gevochten. De aanvallen van regeeringszijde op de wapenfabrieken van Toledo zijn voortgezet. De rechtsche stellingen om de stad zijn levendig onder vuur genomen. Volgens berichten uit Madrid, schijnen de regeerings troepen hevigen tegenstand te bieden. De stijging van het indexcijfer in België. De jongste stijging van het in dexcijfer der kosten van het levens onderhoud, welk cijfer berekend op de basis van 1914 thans 753 be draagt, zal, indiende volgende maand geen daling wordt geconstateerd, ingevolge het bestaande accoord, tot een verhooging met 5 pet van de salarissen en loonen van het rijkspersoneelaanleidinggeven. Voor den minister van financiën die er in geslaagd was echter niet zon der moeite de gewone begrooting voor 1938 in evenwicht te brengen, is dit een nogal zware tegenvaller. Een verhooging der bezoldiging van het rijkspersoneel met 5 pet. betee- kent een accres der uitgaven met 155 millioen francs, waarvan 130 millioen voor de salarissen en 25 millioen voor de pensioenen. Opnieuw een bomaanslag te Parijs. In de woning van generaal Prete- lat, lid van den Franschen oppersten oorlogsraad, is een bom geplaatst. Het gemeentelijk laboratorium werd gewaarschuwd en nog voordat de helsche machine had kunnen ontploffen werd deze uit de woning verwijderd. De bom zal aan een onderzoek worden onderworpen. De Sowjetunie en Finland. De Finsche gezant te Moskou heeft een ernstig protest laten hooren naar aanleining van het feit, dat verscheidene Sowjetvliegtuigen de Finsch Russische grens geschonden hebben. De bemanning van een van de vliegtuigen, dat een noodlanding op Finsch gebied heeft moeten maken is op vrije voeten gesteld. Te Terioki is een groote betooging gehouden naar aanleiding van de herhaalde grensschendingen. Tot den president is een protest gericht, waarin de grensbevolking haar on gerustheid te kennen geeft en de vraag stelt, of de tot dusver genomen veiligheidsmaatregelen wel voldoen de zijn. De strijd In het Oosten. China en den Volkenbond In de commissie van 25 heeft de Chineescheafgevaardigde Wellington Koo duidelijk uiteengezet wat China van den Volkenbond verwacht. Wellington Koo gaf er zich reken schap van, van den Volkenbond njet veel te kunnen eischen. Maar de Volkenbond zoo althans duide- kunnen maken wat zijn gevoelens zijn over het bombardement van onschuldige vrouwen en kinderen en het vernieen van open steden en daardoor den eisch van de ge- heele beschaafde wereld, dat deze bombardementen zullen ophouden, ondersteunen. Op moreel en rechts gebied bestaat niets wat den Volken bond zou kunnen verhinderen zijn verplichtingen na te komen. De Volkenbond heeft daarna de volgende protest verklaring opge maakt »De Volkenbondsvergadering, als nringend beschouwend de kwestie van het bombardeeren van open steden in China door deJapansche luchtmacht, drukt de diepe ontroe ring uil, die deze bombardementen, welke den dood van onschuldige burgerbevolking, waaronder een groot aantal vrouwen en kinderen hebben veroorzaakt, bij haar heeft gewekt, en verklaart dat er geener lei verontschuldiging voor dergelijke handelingen bestaat, die in de ge- heele wereld gevoelens van af schuw en van verontwaardiging hebben uitgelokt en veroordeelt deze bombardementen plechtig.» De strijd bij Sjanghai. De Chineesche troepen tusschen Sjanghai en Woesoeng zijn met eenige divisies versterkl. Deze groep staat thans onder bevel van generaal Tsjoe Sjo-liang^ De tweede groep, ook in den Noordelijken sector van Sjanghai, onder leiding van generaal Tseng Tsjien en; de derde Oostelijk van de Wanr-poe onder bevel van generüal Tjsang Fak wei. Volgens 't Chineesche hoofdkwartier hebben Chineesche aanvallen op dit front de Japanners op eenige punten wat teruggedreven. Het bombardement van Tsjapel moet niet veel slacht, offers gemaakt hebben. In het Noorden. Volgens berichten uit Tientsin blijven groepen Japansche soldaten langs de spoorlijnen Peiping-Hankau en Tientsin-Poeksu naar het zuiden oprukken. De Chineesche troepen trachten eenigen tegenstand te bieden langs een linie tusschen Joenig, 40 K.M. ten Zuiden van Paoting en Tsjatjau, 20 K.M. ten Oosten van Hotsjen. .i Mussolini in Duitschland. Triomfale ontvangst in Miinchen. Zaterdagmorgen 10 uur 20 is Benito Mussolini onder het donde rend gejuich der bevolking te München, de hoofdstad van Beieren en van de Nationaal-Socialistische Beweging aangekomen. De ontvangst van het Italiaansche staatshoofd deed duidelijk zien, met welk een vurig verlangen zijn komst in Duitschland was verbeid. Het was, alsof regeering en volk hem door de geestdrift dezer ontvangst wilden toonen, hoe dankbaar men er voor is, dat de Duce zijn eerste buitenlandsche bezoek juist aan Duitschland heeft willen brengen. Van hel moment af, dat de Duce op het hoofdstation van München uit den specialen trein stapte, tot hij na een triomfantelijken rit door de feestelijk versierde straten aan de* zijde van den Führer, bij het Prinz Karl-paleis, zijn verblijf tijdens zijn kortstondig oponthoud in deze stad, aankwam, is het gejubel en gejuich niet van de lucht geweest. De belangstelling was overal over weldigend. Niet alleen achter de manschappen der afzetting verdringt zich het publiek, dat daar sinds vroeg in den morgen geduldig gewacht heeft; uit elk venster puilen demenschen, de daken zien zwart van de men- schen. De autó's rijden onder de eerepoorten dddr, langs de oude Marienplatz, het öude en het nieuwe stadhuis, naar ak Odeonplatz, waar de Duce vol belangstelling naar het standbeeld van Ludwig I kijkt. Dan gaat de weg ver'ffer door de breede Ludwigsstrasse haar het eenvoudige Prinz Karl-paleis aan de Prinz Regentenstrasse no. 10. Naar Essen. Benito Mussolini en Adolf Hitler zijn Maandagmorgen in alle vroegte in Essen aangekomen. Zij reden door een met zon overgoten, be- vlagde stad; honderdduizenden menschen waren op de straten. Zij reden naar de wapensmederij van Duitschland. naar de fabrieken van Friedrich Krupp. De enorme men- schenmassa, die op de been was, ging echter schuil achter een zoo groote hoeveelheid S.S -mannen en gewapende politie en rijksweersol- daten, dat het enthousiasme werd ingeperkt, want niemand kon zich meer vrij bewegen langs de straten waardoor de twee leiders trokken, en een ring van ijzer en uniformen sneed den stoet van het publiek af. Toch was het een wijdsch en wonderlijk schouwspel op dezen stralenden dag tusschen die keten DRAFS •vanVALKENBÜR LE CHT VAN SMAAK - PRÜS 70 ct* van ijzer de twee dictators naast elkaar te zien Mussolini met in zijn gelaat de tint van de Italiaan sche zon, streng en bewegelijk, ieder gebaar met krachtige .bewe gingen tot een martiale geste ma kendedaarnaast Hitier, grooter, eensklaps bijna vriendelijk lijkende, met een breeden glimlach om het gelaat. Twee dictators rechtop in den auto staande brengen den fascisti- schen groet aan een stad, die te hunner eere versierd en opgesmukt is, volgepropt met menschen, vol gepropt met uniformen. Een stad, waar het grijs van de huizen over dekt is met de kleuren van het fascisme en het nationaal-socialisme. Een stad waar geen plaats meer is om zich vrij te roeren. In Berlijn. De intocht in Berlijn tart feitelijk elke beschrijving Nog nooit heeft de rijkshoofdstad met zooveel pronk en praal, met zooveel vertoon van feestelijkheid en geestdrift een gast ontvangen. Geen Keizer, geen Koning werd ooit zoo gehuldigd. Op het station wachtte men in spanning de aankomst van de treinen af. Daar naderden in de verte twee witte rookpluimen, scherp afstekend tegen den blauwen hemel van dezen zomerschen dag. Reeds hoorde men het geratel der aan rollende wagens. Alles op 't perron nam een stramme houding aan. Onbeweeglijk stonden de man schappen van de wacht, onbeweeg lijk ook de bekleeders van de hoogste waardigheden van 't land. Langzaam liep de eerste trein het station binnen, het was de trein van den Führer. Geweren werden gepresenteerd. Hitier betrad het perron, groette kort zijn ministers en plaatste zich voor hen, in af wachting van zijn Italiaanschen gast. Het was stil, doodstil gewor den op het station en slechts een dof gerumoer, als van ver weg. drong van de straat tot hier door, De tweede speciale trein gleed langzaam binnen. Aan een van de open vensters stond hoogópgericht Mussolini in de korporaalsuniform der fascistische militie. Een his torisch oogenblikde duce stapte uit en werd door Hitler in de hoofdstad van 't derde rijk welkom geheeten en met een handdruk begroet. Inmiddels waren Musolini en Hitler in een enormen zwarten Mercedes gestapt en ging het stad waarts. De auto's van de Italianen en hun gastheeren reden door opge hoopte, zich tot bergen aan beide zijden van den weg opstapelende menschenmenigten, door een dei. nende en brandende zee van uitge laten, juichende menschen, die hun vreugde den vrijen loop lieten. De triomftocht langs den 12 kilometer langen feestweg van het station Heerstrasse naar het Hindenburg paleis in de Wilhelmstrasse zal een ieder, die er getuige van mocht zijn, doch het allermeest den man, dien deze huldiging gold, zeker onuitwischbaar in de herinnering blijven. .i>; t Zaterdagmiddag kwam onder voor zitterschap van burgemeester Snijders, de raad der gemeente Dussen in open bare vergadering bijeen. Alle leden wa ren aanwezig. De notulen der 1 vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken zijn 'n aantal verzoeken van diverse vereend gingen en huizen om subsidie. Al deze verzoeken worden terzijde gelegd, en zullen tegelijk met de begrooting be handeld worden. Voorts zijn nog ingekomen: a). Verslag van den toestand van de Waterleidingmaatschap. Noord-West Brabant over het jaar 1936. b. Proces verbaal van kasopname bij den gemeenteontvanger, waarbij B. en W. de boeken en bescheiden in orde hebben bevonden. c. Van het bestuur van de Christ. Nat. School in wijk A een verzoek voor het aanleggen van electrische verlich ting. De Voorz. zegt dat stuk in handen te hebben gesteld1 van den gemeente opzichter, die de aanlegkosten begroot te op 91.70. Deze kosten zijn iets hooger, dan gedacht was, daar in plaats van twee lichtpunten, zooals' oorspronkelijk het plan was, vier lichtpunten zullen wor den aangelegd. B. en W. hebbfen reeds hun goed keuring aan het Werk gegeven, zoodat nu ook de raad aldus moet besluiten. hetgeen zonder hoofdelijke stemming stemming geschiedt. g. Van Ged. Staten een aanmaning om goed toe te zien dat de vleeschkeu- ringsverordening wordt nageleefd. h. Van J. Prinsen in de Hank om uitstel van betaling. Het betreft hier een huis door J. Prinsen in 1922 met Rijks- en Gemeente-steun gebouwd. Prinsen heeft alle jaren trouw zijn termijnen afbetaald met 6% rente, doch de laat ste termijn heeft hij wegens financieele moeilijkheden nog niet kunnen voldoen, hiervoor vraagt Prinsen nu uitstel. De Voorz. zegt deze zaak eerst eens goed te willen bekijken, daar het huisje niet al te stevig is en 6% rente wel wat veel. Deze zaak wordt aangehouden. De gemeenterekening 1936 geeft voor den gewonen dienst aan inkomsten een bedrag van 129,297,46 en aan uitgaven 128,074,13 alzoo een batig slot van 628,33. De kapitaaldienst vermelde aan uit gaven 23449,38 en aan inkomsten 26039,34, geeft dus ook een batig saldo van 2589,96. Voor het onderzoek van deze reke ning wordt een commissie aangewezen bestaande uit de heeren van Besouw, Millenaar en Leeggangers. Het punt betreffende onderhoud ge meentewegen wordt in besloten ver gadering behandeld. Tot onbezoldigd ambtenaar, belast met het toezicht op de naleving der keten-verordening wordt zonder hoof delijke stemming benoemd de heer Jongepier. Opheffing Burgerlijk Armbestuur. Hierna kwam aan de orde een voorstel van B. en W. o mover te gaan tot opheffing van het Burgerlijk Arm bestuur. De Voorz. zegt dat het Armbestuur, dat al eens gereorganiseerd is de ge meente ieder jaar ongeveer 4500.— aan subsidie k®st, terwijl het Armbe stuur zelf nog geen inkomen heeft van 1000.-. Het is noodig dat er onderstand ge geven wordt, doch dit l<an, volgens spr., beter van het gemeentebestuur uit gaan, daar van het gemeentebestuur ook de steunregeling uitgaat, zoodat 't een met het ander kan geregeld worden. De heer van Besouw is tegen ophef fing van het Burgerlijk Armbestuur, doch stelt voor het ledental ervan, dat momenteel negen bedraagt, terug te brengen tot vijf. Spreker meent dat er geen gegronde redenen zijn om tot opheffing over te gaan. De Voorz. zegt dat er wel voldoende redenen voor opheffing zijn, daar er bij het geven van onderstand, dikwijls wil lekeurig gehandeld wordt, vooral als het personen betreft, met wien een der leden van het Armbestuur in nadere betrekking staat, doordat het bijvoor beeld een buurman is. De heer van Besouw blijft bij zijn voorstel van handhaving en verlangt stemming. Zeven leden verklaarden zich voor handhaving. Tegen handhaving waren de heeren v. Rijswijk, v. Dalen, Koe koek en v. Etten. De heer van Besouw geeft in over weging om dit punt thans te laten rus ten en in de volgende vergadering met nadere plannen te komen om het aan tal leden van het Armbestuur tot vijf terug te brengen. De Voorz. zegt dat hét moeilijk zal gaan om geschikte personen voor het lidmaatschap te vinden. Spreker vraagt of de heer v. Besouw, niet een of ander plan heeft, daar hij toch met het voor stel vën handhaving''voó'r" :dëïi kwam. Spr. vindt het ook jammer dat dit voorstel aangenomen werd daar dit de gemeente weer veel geld zal kosten. Spreker noemt de werkwijze van het Burgerlijk Armbestuur filantropie op dé portemonnaie van de gemeente en ziet ook geen kans om geschikte personen te vinden. De heer Koekoek vindt het beter om met nadere besprekingen te wachten tot de volgende vergadering, zoodat eerst een en ander eens terdege kan overwogen worden. De Voorz. zegt dat zoodoende de zaak maar steeds blijft hangen en de gemeente maar steeds subsidie moet blijven geven terwijl het de vraag is of de gemeente hiertoe steeds in staat zal zijn. Daarom had Spr. graag gezien dat de heeren nu met enkele voorstellen zouden komen of een of ander plan aan de hand zouden doen. Spr. stelt voor een commissie te be noemen, die deze zaak van alle kanten kan bekijken. Op voorstel van den heer van Rijswijk wordt hiertoe dezelfde commissie genomen, als die, welke de rekening moet onderzoeken, terwijl er nog aan werd toegevoegd Weth.'Van. Etten. In de volgende vergadering zal deze commissie dan een verslag uitbrengen. Enkele reclame's betreffende de ge meentebelastingen worden in gesloten vergadering behandeld. Voor een of meer schoolgaande kin deren uit de gezinnen van Groen, Smits* Kistenmakers, Klop, Groenendaal, Bouwman, A. v. Drunen en Staal, allen van den Biesbosch wordt tegemoetko ming verzocht volgens art. 13, L. O. Wet 1920. Op voorstel van B. en W. wordt zonder hoefdelijke stemming besloten 1 ct. per kind per af te leggen K.M. te vergoeden. Rondvraag. De heer van Rijswijk vraagt of het land van de Landarbeiders-stichting weer verhuurd wordt en of dit in kleine of in groote perceelen zal geschieden. De Voorz. zegt dat betreffende deze zaak nog niet tot een overeenkomst is gekomen, doch reeds staat vast dat de verhuur publiek zal geschieden. Hierna sluiting. Nieuwe objecten voor werk verschaffing. Discussie over de uurloonen. Woensdagavond 7 uur kwam de ge meenteraad van Drunen in openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van den Edelachtb. Heer Mr. R. v. d. Heijden. Secretaris de heer Veltman. Afwezig wethouder v. Halder. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd met aanteekening dat de heer v. d. Wiel bezwaar heeft tegen het gedeelte dat handelt over het crediet voor het wegenplan, omdat daarin een paar opmerkingen van hem

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2