Plaatselijke Berichten. PVOHHION pyCMUllON Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. THEATER MUSIS SACRUM. De klok één uur terug. EEN GOEDE RAAD, DIE NIET DUUR IS. DRUNEN. GEEN SCHIPBRUG INPLAATS VAN DE STOOMPONT. Het was ons bekend dat door Bur gemeester en Wethouders onzer ge meente sinds geruimen tijd bij de de partementen van waterstaat en defensie krachtige pogingen'werden aangewend om de schipbrug van Hedel eerlang verplaatst te krijgen naar hier, ter ver vanging van de stoompont over de Bergsche Maas, Waalwijk—Dronge- len. Thans is naar wij vernemen bericht ingekomen van den minister van Wa terstaat, dat de voorzieningen voor het verplaatsen en plaatsen, ook van een bestaande schipbrug, dergelijke uitga ven vorderen, dat van 't plan tot deze verplaatsing tot z'n spijt moet worden afgezien. H. B. S. B en Middelbaaronderwijsvoor meisjes TWEEDE HERFSTRIT IN DE OMGEVING VAN WAALWIJK. heel verkregen is, dat voldoet aan alle eischen van den huidigen tijd niet al leen, maar dat deze in den lederhandel en schoenindustrie zoo gunstig beken de firma in staat stelt de hopelijk spoe dig terugkeerende opleving 't hoofd te bieden en hare relaties en zaken be langrijk uit te breiden, wat we haar gaarne toewenschen. Muzikale Rondwandeling. Bij gunstig weer zal de harmonie »St. Crispijn« a.s. Zondag om 12.30 uur een muzikale rondwandeling door de gemeente maken. De route is vastgesteld als volgt: Vanaf Bondsgebouw,Grootestraat, Besoijensche straat, Burg. v. d. Klokkenlaan, Mr. v. Coothstraat, Julianastraat, Stationsslraal, St. An- toniusstraat, St. Crispijnstraat, Paral lelweg, Putstraat, Grootestraat naar Bondsgebouw. Het D. v. N. neemt met instem ming ons artikeltje van 1.1. Zaterdag over, betreffende de H. B. S. B in onze gemeente en snijdt daarbij een ander onderwerp aan, dat ook wij reeds zoo herhaalde malen naar voren hebben gebracht. Het blad schrijft dan terecht: Onzerzijds zouden we hier een tweeden, reeds meermalen geuiten wensch aan willen vastknoopen de stichting van een middelbare school voor meisjes. Ook hieraan bestaat in plaats en streek een groote be hoefte, want tot heden zijn we hier voor de vrouwelijke jeugd aange wezen op onderwijs-instellingen in Den Bosch en Tilburg en we weten maar al te goed dat er vele ouders zijn, die het bezwaarlijk vinden om hun meisjes daarheen te sturen. Anderzijds weten deze ouders vaak niet goed wat zij met een meisje, dat van de lagere school komt en veelal in de huishouding nog een overbodige kracht is, moeten »aan- vangencc. Velen zouden hun kind mid telbaar onderwijs willen laten genieten, wanneer daaraan niet de reedsgenoemde bezwaren verbonden waren, bezwaren die het sterkst spreken op den leeftijd, waarop de meisjes naar de H. B. S. zouden moeten gaan. Wij gelooven, dat ook deze kwestie alleszins de aandacht van het plaatselijk schoolbestuur verdient en dat hier werkelijk nog een leemte is aan te vullen. FEDERATIE VAN SCHOENFABRIKANTEN In de Maandag te Tilburg gehouden vergadering van de Federatie van Schoenfabrikanten werd in beginsel be sloten tot een statuten-wijziging om te komen tot een verderen uitbouw der Federatie. De mogelijkheid zal daardoor ge opend worden om een grooter aantal leden te doen toetreden. Bij den Minister van Economische Zaken zal een aanvraag worden inge diend tot verbindendverklaring van de Leverings- en betalings-condities der Federatie. BEDRIJFSRAAD VOOR DE SCHOENINDUSTRIE. Naar wij venemen heeft Maandag te Tilburg ook de Bedrijfsraad voor de Schoenindustrie vergaderd. Deze besloot o.m. een verzoek tot den betrokken Minister te richten tot algemeen verbindend-verklaring van de Collectieve Arbeidsovereenkomst voor de Schoenindustrie. In verband met de wet op de rich- tige verdeeling van den beschikbaren arbeid, zal door den bedrijfsraad een enquête worden ingesteld naar de per- soneelsverhoudingen in de verschillen de schoenfabrieken. LEDERHANDEL VERMEER BEERENS. Dezer dagen heeft de firma Vermeer Beerens, leder-importeurs alhier, haar nieuw ledermagazijn in gebruik genomen. Wij hadden 't genoegen er even een kijkje te nemen en mochten constateeren dat deze lederhandel door dezen nieuwbouw een prachtige outilage heeft gekregen. Achter 't kanfoor volgt een ont vangkamer, waaruit men door een breeden doorgang, het eigenlijke leder magazijn bereikt, 'n geweldige ruimte van niet minder dan 3310 M. Op so- liede rekken stapelen zich hier de groote voorraden overleder, in de ge weldige verscheidenheid van artikel, kleur, kwaliteit en sortiment op, ter wijl groote tafels gelegenheid geven voor sorteeren, nazien, pakken enz. Het geheel is centraal verwarmd, schitterend afgewerkt en maakt een soliede en practischen indruk, waar voor den architect den heer Fijan en den aannemer den heer A. Vermeer alle lof toekomt. Voegen we daar nog bij een groot afzonderlijk gebouw voor bergruimte, een flinke parkeer-gele- genheid, dan zal 't duidelijk zijn dat hier een uitstekende en practisch ge- JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 30 SEPTEMBER. Het theater met de beste films, presenteert vanaf Vrijdag 1 Oct t/m. Woensdag 6 Oct. de ver rukkelijke, vrolijke Hollandse film (Fllmex-Cinétone Productie Regie Dr. L. Berger.) Een mededeling, die honder den zal verblijden, waarop reeds lang en met ongeduld werd gewacht. Honderden en honderden I zullen in ons theater enige uren van uitbundige vreugde beleven bij het zien van deze zeer bij- zondere film. WIJ VERWACHTEN OOK U! 't WAS Dikke Mik. Terecht kan bovenstaande gezegd worden van de twee laatste uitvoerin gen van de revue, welks titel, thans nog meer dan vroeger, gebruikt zal wor den 0111 aan te duiden dat iets buiten gewoon in orde is, want 't feit is, dat we drie avonden hebben genoten van een bijzondere revue en de spelers drie uitverkochte zalen hadden met een overweldigend succes. Betreffende 't spel behoeven we niets meer te zeggen, want dit was ook de beide laatste voorstellingen weer af, hetgeen in hoofdzaak te danken is aan 't schitterende werk van den genialen SieP- Dat dit werk ook gewaardeerd werd door de andere leden van den .Jongen Middenstand, bleek uit de hulde die hem den laatsten avond tijdens de af- scheidsfinale te beurt viel, bij welke gelegenheid hij door een der leden werd toegesproken en met een schitterenden krans omhangen. Het publiek, dat weer in de echte revuestemming ver keerde, aanvaardde terstond deze sym pathieke geste en bracht Siep een hul de, welke een ovationeel karakter aan nam in den vorm van een daverend ap plaus en een „lang zal hij leven". Vanaf deze plaats willen wij hem ook nogmaals onze oprechte gelukwen- sclien aanbieden en de hoop uitspreken dat de Jonge Middenstand met een der- gelijken voorzitter zal mogen groeien en bloeien. Ook de andere medespelenden kun nen van harte gelukgewenscht worden want ook zij hadden een omvangrijke taak in deze revue te vervullen, die zij allen goed hebben volbracht. „The Darling Band", die het muzi kale gedeelte verzorgde, heeft wel ge zorgd dat er direct de goede stemming in kwam en wat meer zegt, dat die er ook in bleef. Wij hopen van de talen ten van dit sympathieke gezelschap nog dikwijls te kunnen genieten. Het behoeft voorts niet gezegd, dat de grime bij den heer Scheefhals als steeds prima verzorgd was. Het is Maandag een waardig slot ge weest van de viering van het eerste lus trum van de K.J.M.V., alhoewel de in tieme viering nog moet plaats vinden. Doch ook deze zal ongetwijfeld wel in orde zijn. De R.K. Jonge Middenstand houdt wel 'n belofte in voor de toekomst van het R.K. organisatieleven en den mid denstand van Waalwijk; er zit pit, durf en energie in. Laat hen dit ook zoo noodig op ander terrein toonen? De lezers worden er op attent gemaaKv, daK-Gv^den nacht van a.s. Zaterdag op Zondag de tijd wordt verzet. Men moet de klok een uur terug zetten. Konden wij in ons vorig nummer met reden veronderstellen, dat de ruiters die deelnamen aan de tweede herfstrit der Bredasche manégeclub op 1.1. Zaterdag, onder prachtig najaarsweer een schit terende rit zouden maken, 't is toch ge heel anders uitgevallen, n.l. wat het weer betreft. Vrijdag 't mooiste herfstweer, Zater dag den geheelen dag stroomende re gen; maar ondanks dat verschenen er 'niet minder dan 38 deelnemers, waar van 12 amazones aan de afrit op de Markt, waar natuurlijk heel veel be langstelling voor dit ongewone schouw spel bestond. De verschillende rijver- eenigingen door ons een vorig maal ge noemd, waren als volgt vertegenwoor digd: 18 leden der Bredasche Manége club; 8 leden der rij- en jachtvereeni- ging 's-Bosch-Vught; 7 van de Til- burgsche rijvereeüiging en 3 Waalwij- kers, onder wie de heer W. Timmer mans, die als jagermeester fungeerde en 't mooie parcours had uitgezocht. De route werd gevolgd, die wij in ons vorig nummer hebben aangegeven en in Bosch en Duin werd halt gehouden. Toen ging het dwars door t schitte rende duinlandschap en de animo zat er, ondanks den stroomenden regen, danig in. Men genoot van de mooie rit in deze prachtige omgeving, al werd aan de mooie vergezichten door het slechte weer natuurlijk veel afbreuk ge daan. Het parcours werd ondanks den regen geheel afgewerkt en al kwam men dan ook doornat en mogelijk wat vermoeid om ongeveer 6 uur aan t eindpunt aan, elk deelnemer en deel neemster was hoogst voldaan over de zen sportieven middag in dit mooie brok natuurschoon, die zoo uitstekend was voorbereid door jagermeester en fieldmaster, wat ook tot uiting kwam aan den prettigen borrel in de Kolom men en 't gezellig diner in hotel Ver- wiel, die 't slot vormden van dezen, ondanks de tegenwerking van 't weer, zeer geslaagden middag. Dat hartelijke dankwoorden gespro ken werden tot jagermeester en field master behoeft niet gezegd. TENTOONSTELLING GEMEENTE TEEKENSCHOOL. De 1.1. Zondag gehouden traditioneele tentoonstelling in het gebouw der Ge meenteT'eekenschool van het werk I der leerlingen, vervaardigd tijdens den vorigen cursus, heeft weer veel belangstelling gehad. Bij het binnenkomen viel reeds di rect ons oog op de strggestieve reclame ontwerpen, die alle schitterend van uit voering waren, terwijl daarnaast ook de projectie-, lijn- en handteekeningen naar de natuur de speciale aandacht van velen bijzonder verdiende. De afdeeling schoenmodellen had evenals vorig jaar weer keurig werk geleverd. Het mooie is hier, dat de toekomstige schoenontwerpers hier niet enkel modellen te teekenen kregen doch deze meestal verwerkten in keu rig verzorgde reclame-affiches. Ook 't letterteekenen heeft in deze afdeeling de volle aandacht. Op het gebied van bouwkunst en ijzerconstructie, wordt den leerlingen van die afdeeling, blijkens het ten toongestelde niet alleen het meest een voudige geleerd, doch bij ijver en vol- gehad, tusschen de eerste zestallen van den B.V.L. uit de sectie Waalwijk, Besoijen en Baardwijk. Voor deze wedstrijden, die een ge animeerd en vlot verloop hadden, wa ren schitterende prijzen, in den vorm van huishoudelijke- en luxe voorwer pen beschikbaar gesteld. Besoijen was ditmaal de primus in ter paris en met een totaal van 500 punten wist zij op den eersten corps- prijs beslag te leggen. De eerste personeele prijs werd be haald door H. Klerkx met 98 punten. Wij laten hieronder de volledige uitslagen volgen. Besoijen: H. van Zeist 97 Th. Nuyten 96 C. Verhagen 95 C. Blom 94 G. Lammertse 93 R. Treffers 85 Natuurlijk gaat U met Uw familie deze week naar Theater Musis Sacrum voor het zien van de verrukkelijke Hollandsefilm (Fllmex-Cinétone Productie Regie Dr. L. Berger) want U zult zich deze zeer bijzondere film niet willen laten ontgaan Maar luistert dan naar deze goede raad, die U slechts één dubbeltje kost, bespreekt vooral vroegtijdig Uw plaatsen 11 U weet het adres: Fa. Wed. Th. C. Pulles, Sigarenmagazijn Grootestraat 247, Telef. 116. Totaal Waalwijk. H. Klerx Chr. de Rooij L. Mombers L. v. d. Boogaert A. Gadella L. Dekkers .500 98 97 93 90 90 89 Baardwijk: Th. Pulles W. v. d. Mee C. de Jong M. Pulles A. van Tuijl A. Maas Totaal 550 90 87 86 79 75 67 Totaal 484 JAARVERGADERING R.K. VAKVEREEN. BAARDWIJK. De afdeeling Baardwijk van den R.K. Fabrieks- en Transportarbeidersbond St. Willibrordus, hield Maandagavond haar jaarvergadering. Door den secretaris-penningmeester den heer Joh. Maas, werd een keurig verzorgd jaarverslag uitgebracht, De periodiek aftredende bestuursleden Joh. Maas en G. Gadella werden herkozen, terwijl in de vacature A. v. Tuil, die zich niet herkiesbaar had gesteld, werd gekozen de heer J. Vos, die tevens ook tot voorzitter benoemd werd. Het jaarlijksch patroonsfeest zal dit maal gevierd worden op Zondag 7 No vember a.s. bij welke gelegenheid de tooneelclub der R.K. Werkliedenver- eeniging afd. Baardwijk met een mooi stuk voor het voetlicht zal komen. Besloten werd ook in Baardwijk een „Credo-Pugno"-afdeeling op te rich ten; er zal een cursus gegeven worden om geschikte propagandisten hiervoor te vormen. „BUITENSPEL-MIDDAG". Neen, het betreft hier geen „buiten spel" dat veelal met de Engelsche be naming „Off-Side" betiteld wordt en zoo'n voorname rol speelt in voetbal wedstrijden, doch een demonstratie van de wijze waarop onze J.W.'ers en an dere afdeelingen onzer R.K. Jeugdbe weging zich op hun bijeenkomsten in de openlucht weten te amuseeren. Een 150-tal J. W.'ers uit deze en om- NA HET WAALWIJKSCHE SPEKTAKEL. Van achter de schermen. Daar is geen grens zóó scherp, geen afscheiding zóó te eerbiedigen als die van het tooneeigordijn. Iedere inbreuk hierop, iedere nieuwsgierige blik wreekt zich hier stilzwijgend en oogenblikke- lijk: benader een sprookje niet en tracht het niet te grijpen, want als ge de hand ernaar uitsteext, vindt ge het verloren. En de toeschouwer in de zaal wéét dat. Hij is gekomen óm het sprookje, om het te kunnen ondergaan van verre met groote, blije, verwonderde oogen. Want kind blijven wij allen in ons al lerdiepste wezen en een onbewuste her innering aan het Paradijs dragen wij allen in ons hart. Daar is misschien niets zóó tragisch- komisch, niets zoo zot en zoo vol wee moed als de kleedkamer achter het too- neel s morgens na de uitvoering. Daar is de garderobe en de costumes han gen er in rijen, tegen elkaar aan: een sombere rij van gehangenen, poppen van het Jan Klaassenspel, zielloozen, waar het leven uit is weggevloden, wachtend wie er zich in stenen zal: in deze broeken en jassen, roode, zwarte, bontgekleurde en kleurloozen, om te leven, te spreken, te doen. Een sombere rij van gehangenen in het grauwe mor genlicht, dat door de bovenvensters kruipt de kleedkamer in. Onder een stoel, vlak bij het drei gend gevaar van een der pooten, ligt n neus, dé neus, gisteren nog integreerend bestanddeel van de Buziau-tiguur, nu alleen maar weer neus, gewoon neus, carnavalsneus. En de dolken en scherpgeslepen zwaarden hangen aan 'n kapstok en kletsen tegen den muur als je d'r aan komt. Daar is niets zóó tragisch-komisch, niets zoo zot en zoo vol weemoed als de kleedkamer achter 't tooneel 's mor gens na de uitvoering. Waar grauw morgenlicht door de bovenvensters naar binnen kruipt. v. L. harding kunnen zij het zelfs tot 't uit beelden van zeer ingewikkelde con structies en bouwwerken brengen. Uit deze belangwekkende expositie hebben wij wederom kunnen consta teeren, welk een uitnemend onderwijs er aan deze school gegeven wordt, ter wijl deze tentoonstelling ook uit pro pagandistisch oogpunt haar doel zeker niet gemist zal hebben. Een woord van lof voor directeur, leeraren en leerlin gen is hier dan ook zeker wel op zijn plaats. BIJZ. VRIJW. LANDSTORM. Zaterdagmiddag hebben op de ba nen van den B.V.L. op de speelplaats van de Christelijke school te Besoijen de onderlinge schietwedstrijden plaats liggende gemeenten waren Zondag j.l. in v.m. Baardwijk op bezoek. Na te 3 uur het Lof in de St. Cle- menskerk te hebben bijgewoond, werd op het Patronaats-sportterrein een de monstratie van diverse spelen gegeven. Er was vrij veel belangstelling en deze demonstratie mag dan ook, begunstigd door prachtig weer, goed geslaagd hee- ten. In het patronaatsgebouw werd geza menlijk koffie gedronken, terwijl met een gezellige „Bonte ring" dezen mid dag besloten werd. INBRAAK. In den nacht van Vrijdag op Zater dag is ingebroken in 't landhuisje van den heer P. v. S., nabij den Roestel- berg. De daders hebben een ruitje uit gesneden en toen de deur geopend. Zij hebben alle kasten opengemaakt en nagesnuffeld maar niets van hun ga ding kunnen vinden, waar alles reeds was opgeruimd tegen 't a.s. wintersei zoen. (Zie vervolg provinciaal nieuws derde pagina). R.K. Kiesvereeniging Zondag te half twee hield de afdeeling Drunen van de R. K. Kiesvereeniging haar algemeene jaarvergadering. De opkomst was tamelijk waarbij wij o.m. opmerkten Burgemeester Mr. K. v. d. Heijden, voorzitter van de Statenkring Heusden. In zijn openingswoord heet voor zitter M. van Halder de aanwezigen hartelijk welkom en zegt 't jammer te vinden, dat niet meerdere de vergadering bezoeken. De notulen der vorige vergade ring werden onveranderd goedge keurd. Uit het jaarverslag van den secretaris den heer H. Brok ont leenen wij, dat 't ledental sterk is toegenomen (ruim 200) en dat in afgeloopen jaar, dank zij de propa gandisten veel actie is gekomen in de Kiesvereeniging ter plaatse. Uit het jaarverslag van den penningmeester dhr. A. van Dom melen ontleenen wij, dat het batjg saldo over 't afgeloopen jaar f23,55 bedraagt. De bestuursverkiezing had het volgende verloop: penningmeester van Dommelen stelt zich niet meer herkiesbaar. Voorzitter van Halder dankt het scheidende lid voor zijn accuraat en langdurig vervullen van zijn functie. Het bestuur moet met een tweetal leden worden uitgebreid. De zittende bestuursleden M. v. Halder, H. Brok, W. Klerks en K. Vesters worden bij acclamatie her kozen. Voor de drie nog aan te vullen functies zijn door 't bestuur candi- daat gesteld: F. Elshout, C. Brok Arzn., Adr. Klerks Mz., H. v. d. Lokhout, J. Lommers en L. de Gouw Az. W. v. d. Wiel wenscht niet in aanmerking te komen. Gekozen werden de heeren C. Brok, F. Elshout en J. Lommers i a herstemming tusschen A. v. d. Lokhout en J. Lommers). Als afgevaardigden voor de ver gadering voor de Statenkieskring werden gekozen de heeren M. van Halder en H. Brok en plaatsver vangende afgevaardigden F Elshout en C. Brok Arz. 't Lid Piet Elshout vraagt of de gemeenteraadsverkiezingen de aan dacht in de toekomst nog hebben der B.K. Kiesvereeniging. 't Bestuur meent 't beter dat naar aanleiding van de opgedane ondervinding dit wel niet zal lukken. 't Voorstel zal ernstig in over weging genomen worden. Hierna sluiting onder dank voor de trouwe opkomst. De Eerwaarde Zusters worden gehuldigd. Omtrent de plannen van de viering van het 50-jarig jubileum van de vestiging der Eerw. Zusters van J.M.J. alhier, vernemen wij, dat in de R.K. Meisjesschool reeds 2—1 4—3 8—1 3—3 [esteld. 2—5 3—4 2—3 4—2 3—2 [ekeurd 9—1 [ekeurd 1—2 1—1 4—2 2—0 4—1 3—6 8—2 2—a 4—3 4—1 2—4 1—2

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5