Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 8 ANNE IIQORD BRABARD FEUILLETON, UW KRANT ra Ons land en de devaluatie. ,De Echo van het Zuiden. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD De steunverleening aan kleine boeren. 10 CT. >U PER-KWALITEIT l NUMMER 79. ZATERDAG 2 OCTOBER 1937. 60c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. De ministers van sociale zaken en van economische zaken hebben een circulaire aan de gemeentebe sturen gezonden, waaraan er aan herinnerd wordt, dat eenige jaren achtereen door medewerking van het departement van sociale zaken de mogelijkheid heeft bestaan onder bepaalde voorwaarden kleine hoeren op eigen bedrijf tewerk te stellen. De regeering heeft thans besloten deze mogelijkheid uit te breiden, voor de uitvoering waarvan zij de medewerking der gemeenten vraagt. Het is de bedoeling, dat de voor bereidende maatregelen zoo spoedig mogelijk worden getroffen, opdat de regeling met 1 November a.s. in werking kan treden. De regeling, die het verrichten van alle op het bedrijf voorkomen de werkzaamheden omvat, gaat in groote lijnen ervan uit, dat er drie categorieën van landgebruikers zijn. Deze drie groepen zijn de volgende A. Kleine grondgebruikers, wier netto-inkomsten uit 't eigen bedrijf slechts van een zoodanige hoogte zijn, dat zij grootendeels op het verrichten van arbeid bij derden zijn aangewezen. De personen van deze categorie (groep A) kunnen voor zoover zij overigens daarvoor in aanmerking komen, volgens de bestaande regeling der .werkver schaffing en steunverleening worden geholpen. Zij blijven dus practisch buiten deze regeling. B. De alsdan volgende categorie (groep B) bestaat uit grondgebrui kers, die ook nog wel bij derden werkten en daardoor onder bepaal de voorwaarden bij de werkver schaffing waren geplaatst, doch in het vervolg overeenkomstig deze regeling uitsluitend kunnen worden geholpen door tewerkstelling op eigen bedrijf. C. De derde categorie (groep C) omvat de kleine grondgebruikers, die practisch nooit bij derden werk ten, doch voor wie hulp noodig is. om het eigen bedrijf economisch meer weerbaar te maken. Deze regeling zelf is van den volgenden inhoud a. groep B. dat zijn de kleine grondgebruikers, die volgens de in de regeling opgenomen theoretische berekening uit het bedrijfje meer dan f4, doch minder dan f7, per week aan netto inkomsten ontvan gen; b. groep C. dat zijn de kleine grondgebruikers, die volgens die berekening uit het bedrijfje f7 of meer per week aan netto inkomsten ontvangen. Het basisbedrag voor 2 personen bedraagt voor alle gemeenten f 9 per week. Voor ieder inwonend gezinslid boven 2 mag 15 ct. per week bij slag worden verstrekt. Van het totaal wordt afgetrokken: a. twee derde gedeelte van de neven-inkomsten van den grond gebruiker, zoomede twee derde ge deelte vap de inkomsten van diens inwonende gezinsleden; b. de geheele berekende netto opbrengst van het bedrijfje alsmede alle inkomsten niet uit arbeid ver kregen, zoowel van den grondge bruiker zelf als van zijn inwonende gezinsleden. In tewerkstelling op eigen bedrijf mogen niet alleen alle normale werkzaamheden worden uitgevoerd, maar moeten ook in tijden san arbeidsoverschot de buitennor. male werkzaamheden worden ver richt, zulks op aanwijzing van den rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. De kleine grondgebruiker van groep B. die voor tewerkstelling op eigen bedrijf in aanmerking wenscht te komen, moet zich evenals zijn daarvoor in de termen vallende gezinsleden van 14 jaar en ouder, als werkzoekende doen inschrijven bij het plaatselijk orgaan der ar beidsbemiddeling. Zij zijn verplicht aangeboden vrij werk, waarvoor zij lichamelijk geschikt zijn, te accep teeren, voor zoover de werkzaam, heden in eigen bedrijf zulks, naar het oordeel van den rijkslandbouw- voorlichtingsdienst, toelaten. De berekening der bedrijfsinkom- sten geschiedt overeenkomstig de door de beide betrokken departe menten vastgestelde normen door een gemeentelijke commissie. Indien de kleine grondgebruiker volgens theoretische berekening uit het bedrijfje meer dan f4, doch minder dan f7 per week aan netto inkomsten kan trekken (groep B) wordt de vergoeding in geld uitge keerd. Indien hij f7 of meer in zijn bedrijfje aan netto inkomsten kan trekken (groep C) wordt de ver goeding in natura verstrekt. In bepaalde individueel door de com missie te beoordeelen gevallen, kan echter een gedeelte van deze ver goeding in geld worden uitgekeerd. Indien de kleine grondgebruiker volgens de theoretische berekening uit het bedrijfje f 7 of meer aan netto inkomsten heeft (groep C), komt de vergoeding geheel ten laste van het departement van eco nomische zaken. De vergoedingen aan hen, die uit hun bedrijfje meer dan f 4 doch minder dan f 7 aan inkomsten trekken (groep B), ko men ten laste der betrokken ge meente, die daarin, voor zoover zij daarvoor in aanmerking komt, on der gewoon voorbehoud, de gebrui kelijke subsidie uil het Werkloos- heidssubsidiefonds kan ontvangen. Dezer dagen was het een jaar geleden dat ons land in navolging van Frankrijk of liever speciaal van Zwitserland overging tot depre ciatie van den gulden tot ongeveer 20 pCt. Tal van beschouwingen zijn daar over gegeven en minister Oud hield een radio-rede, waarin hij de BLAUW BAND VOL AROMA WIT BAND EXTRA LICHT Het is rijpe Ster Tabak devaluatie ten slotte betitelde tot een «gelukkige ramp«. Erkend moet worden, dat de opleving zich krachtig heeft doen gelden, al verkeert b.v. de schoen en lederindustrie, na een korte spanne van opleving, in een periode van inzinking als tot dusverre haast niet gekend. De buitenlandsche handel, de scheepvaart, de cultuur onderne mingen e.m. genieten groote pros- periteit, waardoor ook de werke loosheid aanzienlijk is gedaald, wat alles weer ten goede is gekomen aan de staatskas. De devalueerende kapitaalvlucht, de terugslag op't staatsrediet bleven afwezig, de rentevoet daalde. Daar-|i tegenover is de prijsstijging tot dusverre nog al meegevallen en wa ren betere prijzen veelal noodzakelijk voor het rendement van vele onder- van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). 57 Anne keek met 'n hooghartige blik naar haar eigen spiegelbeeld in de voorruit; ze kon er zich bijna even goed in zien als in de spiegel. Het klei ne verschoten hoedje flatteerde haar zonder twijfel, maar ze ergerde zich omdat haar lippen licht trilden; ze had zoo graag gewild dat er een stren ge, booze trek om haar mond zou zijn. Als ze naar rechts keek, kon ze John's spiegelbeeld zien. Als hij een beetje bedrukt of schuldbewust had gekeken, zou dit haar echter hebb gestemd, maar de voorruit toonde haar een alleropgeweksten jongeman met een ondeugende twinkeling in z'r» oogen. Daarom liet ze John's opmer king onbeantwoord, maar scherpte zichzelf opnieuw in, dat ze ontzettend boos was. I)e weg begon te stijgen. Er stonden nu geen dennen meer, maar beuken, smaragd in de schaduw en goudgroen in de zon. Het was of ze reden in het schip van een groot- sche kathedraal, die levend geworden en de Schepper verheerlijkte met de slem van al liet groen der aarde. Zoo volmaakt zuiver en mooi was het, dat Anne heelemaal vergat dat ze zich voorgenomen had boos te zijnde vreugde over zooveel schoonheid was als een wind die haar geest schoon- veegde. Het duurde een poosje voor John weer sprak. Toen vroeg hij plotseling: Heb je veel ringen? Anne keek hem verbluft aan. Rin gen? Ja, ringen. Wat voor ringen? Nu, gewoon, ringen, herhaalde John. Dus heb je veel ringen? Daar ze vergeten had om langer boos te zijn, lachte Anne. Neen. Bezit je heelemaal geen ringen? Waarom wil je dat weten? Nu, de conversatie stokte een beetje, nietwaar en daarom dacht ik, dat we wel eens een praatje over rin gen konden beginnen. Heb ik goed be grepen dat je geen ringen bezit? Ik had er enkele van mijn moe der, maar ik draag ze niet dikwijls. Ik bedoel...., een diepe blos trok over haar gezicht, ik draag ze heelemaal niet. Ik veronderstel dat Jenny ze heeft. Wat voor soort zijn het? Jij be hoort ze toch te hebben als ze van jon zijn. Wat voor soort zijn ze? Er is er een bij met een opaal, een met kleine pareltjes en een met twee diamanten en een robijn. Ik zal er Jenny bij gelegenheid wel eens naar vragen. Je hebt nooit een ring met een smaragd gehad? Smaragden zijn prachtsteenen, vind je niet? Waar wilde hij heen? Hij dacht toch niet hij kon zich toch onmo gelijk verbeelden, dat ze hem zou toe staan. Maar de blos van zooeven, die weer weggetrokken was, kwam nog vudi- ger terug en John zaghet. Heb je nooit een ring met een smaragd gehad? vroeg hij weer, met een lach inzijn stem. Neen, ik houd niet van smarag den. Jenny wel, hernam John. Zij heeft een ring met een smaragd. Ik heb tenminste gezien dat zij er een droeg. Haar verlovingsring. Dat dacht ik wel. Hij keek naar Anne's spiegelbeeld in de voorruit. Heb jij dien nooit gedragen? Wat? Jenny's verlovingsring? Er klonk onmiskenbare verbazing in haar uitroep. Dat kon toch wel? Het gebeurt toch wel, dat ueisjes eikaars ringen dragen? Maar niet. Anne zweeg plot seling en legde de eene hand snel .«ver de andere. Na een oogenblik ging ze voort, op heel anderen toon- Waar om vraag je dat? Veronderstel eens dat ik dat deed omdat ik wilde weten of je van smaragden houd. Hij minderde vaart, slopte aan den kant van den weg en draaide zich in zijn zitplaats naar haar toe. Veronderstel eens dat ik wilde weten wat voor soort ring jij graag als verlovingsring hebt. Anne's linkerhand, die bovenop lag omklemde haar rechter. Zonder dat ze er een poging voor deed was ze weer boos boos en beangst; niet voor John of voor haarzelf, maar om iets, dat hen beiden scheen te stuwen en te drijven. Ze trachtte John boos aan te kijken maar door het onbe stemde dat haar schrik aanjoeg, keek ze hem heelemaal niet aan. Een hand van John legde zich op haar handen. Anna, ben je nog boos? Je kunt doch niet den heelen tijd door boos zijn? Zeker dat kan ik wel. De woorden waren uitdagend ge noeg gekozen, maar de stem was van een trillende verrader. Waarom ben je boos? Er kwam geen antwoord. Je weet dat ik veel van je houd. Dat moet je toch weten. Anne schude het hoofd. Ze was niet meer boos op John; ze was nu vreese- lijk boos op zichzelf. Om je hart zoo wild te voelen kloppen, om geen stem en geen woorden te kunnen vinden, om met je tranen te moeten vechten op een moment dat je je zelfbeheer- sching zoo hoog noodig had het was onuitsprekelijk vernederend. Ze moest neen zeggen en ze moest het met zoo'n nadrukkelijk onbewo gen koelheid zeggen, dat hij overtuigd zou zijn dat het er hopeloos voor hem uitzag. Ze moest hem zoo energiek be duiden haar verder met rust te laten, dat hij het niet in zijn hoofd zou krij gen weer bij haar terug te komen. Maar hoe kon ze dat in 's hemels naam, terwijl ze niet in staat was hem aan te zien en haar stem kalm en vast te laten klinken? Eensklaps voelde ze zijn arm om haar heen. Ze slaakte een lichten kreet en kroop in een hoekje van de voor bank. Neen, neen; alsjeblieft niet..., Anne, liefste stil nu. Ik zal je niet aanraken als je dat niet hebben wilt. Het is alleen zoo vreeselijk moei lijk als je er zoo uit ziet. Vind je het erg ik bedoel werkelijk erg als ik je hand vasthoud? Anne vond het heelemaal niet erg, dat was het afschuwelijke geval. Ze wilde niets liever dan die pezige, ste vige hand op haar handen blijven voe len; ze wilde niets liever dan dat hij zijn arm weer om haar heen zou slaan om haar tegen de wereld te beveiligen. Met een heftige wilsinspanning hiel ze de oogen op en keek hem door een nevel van tranen aan. Toe, liever niet. John nam zijn hand dadelijk weg en ging rechtop zitten. Goed dan. Maar we moeten toch praten. Ik houd Van je. Dat moet je niet doen. Wal heeft het voor zin te zeggen dat ik dat niet doen moet, ik doe het en daarmee uit. (Wordt vervolgd). MOET Z IJ N Waalwijksche en Langstraatsche Courant. De Echo van het Zuiden, Waalwybsclie en Langstraatsche Conranti Zich verzekeren bij een goede maatschappij Is een wi|ze voorzorgsmaatregel WIST U DAT ESN HALF MILLIOEN H PERSON EN BIJ DE VERZEKERD ZIJN De ..NOORD-BRABAND" betaalde in 1936 circa f 1.500.000 uit aan hare verzekerden

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1