Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. MAGGI* jus Rechtzaken. SPRANG—GAPELLE. DUSSEN. NIEUWKUIJK. Nederland en België. In het rapport der regeering aan de Kamer met betrekking tot de uitvoering van het programma sedert de ministerieele verklaring van Juni 1936, constateert de regeering dat ten opzichte van Nederland meer en meer duidelijk blijkt, dat bestem ming en belangen van heidelanden evenwijdig gaan, en dat hun betrek kingen tengevolge daarvan geken merkt worden door een versterkt vertrouwen. Geen pensioenkorting. Onze parlementaire redacteur meldt ons In de Millioenennota werd er op gewezen, dat inzake het wetsontwerp betreffende herberekening van de pensioenen van burgerlijke en mili taire ambtenaren het overleg tus- schen Staten Generaal en Regeering nog niet beëindigd was. Intusschen kan worden aangeno men, dat deze korting van de b >an is. De Regeering zal het desbetreffend wetsontwerp (no. 47) intrekken. Het bericht van de koninklijke mach tiging hieromtrent aan de Kamer kan binnen enkele dagen worden verwacht. Adres van huisvrouwen inzake de margarine. De Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen heeft een adres gericht aan den minister van Economische Zaken, waarin behalve erkentelijk heid over de verlaging van de crisis heffing op boter met 10 cent per kg. wordt betreurd, dat door de gelijk tijdige verlaging van de heffing op margarine met slechts 5 cents per kg. welke verlaging inmiddels tot 4 cent per kg. is teruggebracht zodat de margarineverbruikster. ver geleken bij de boterverbruikster, in een nadeelige positie is geplaatst. De vereeniging dringt aan op her ziening van de voor de margarine verbruiksters ongunstige maatre gelen. Nieuwe gezant in Zuid Afrika. Naar wij vernemen, is binnenkort de benoeming te verwachten van jhr. W. F. van Lennep, tot dusver gezantschapsraad te Brussel, tot Hr. Ms. gezant in de Unie van Zuid- Afrika. Rijke vischvangst. De aanvoer van visch te IJmuiden, die de laatste weken bijzonder groot is, bereikte gisteren een record hoogte. In den geheelen crisistijd is geen dag met zulk een aanvoer voorgekomen. Er waren zestien trawlers en on geveer twintig loggers aan de markt en de totale aanvoer bedroeg 11.0U0 5 12.000 kisten, waarvan 70ÜJ kisten haring en circa 2000 kisten makreel. De vangsten van de vijftien tieilers, die het eerst hadden gelost en die de totale afslagruimte, een lengte van 450 meter in beslag namen, was in ruim twee uur afgeslagen. De opbrengst van de Maandag verkochte visch was ongeveer 155.000 Merkwaardig is, dat ook in het IJselmeer ongewoon groote vangsten worden gedaan, vooral van paling. Te Hippolytushoef kwamen de laat ste dagen duizenden ponden paling ter vischafslag. Er was zelfs één dag dat de aanvoer 45.000 pond bedroeg. De spaarregeling voor den B-steun. Het Ned. Verbond van Vakver eenigingen heeft tot den minister van Sociale Zaken een adres gericht betreffende de spaarregeling voor B.steun, waarin het den minister nogmaals verzoekt op zijn afwijzend standpunt terug te komen ten aan zien van het verzoek een duurte- toeslag te geven op de uitkeeringen aan de werkloozen, die krachtens de steunregeling uitkeering ontvan gen en aan de werkloozen, die in de werkverschaffing zijn tewerk gesteld. Ter motiveering van dit verzoek vestigt het N. V V. er de aandacht op, dat de sedert 1 Juli'34 vastgestelde uitkeeringen te laag moeten worden geacht om gedurende langeren tijd van te leven, zonder tot steeds verder verval te geraken. Voorts wijst het adres op de ur gentie van een herziening der steun regeling, en betuigt het zijn instem ming met de beslissing van den minister om een extra-uitkeering aan inwonende gezinsleden van 21 jaar en ouder te verstrekken. Het N.V.V. heeft verder met be langstelling kennisgenomen van de circulaire inzake de vrijwillige spaar regeling, die naast den bestaanden B steun in het leven zal worden geroepen, waarvoor het in de plaats liever een verhooging van den B-— steun had gezien. A. N. W. B. In de Zaterdag te Amsterdam ge houden vergadering van het alge- meen bestuur van den Koninklijken Nederlandschen Toaristenbond A. N. W. B. is, als opvolger van den lieer Bergsma, die als voorzitter aftrad, benoemd de heer H. P. J. Bloemers, burgemeester van Arnhem thansvice-voorzitter Dhr. Bergsma werd bij acclamatie benoemd tol lid van verdienste van den bond en tot eerelid van het bestuur. Nederlander verbannen naar Siberië. Eenige maanden geleden is onze landgenoot, de heer W de Wit. af komstig uit Enkhuizen, die al eenige jaren als ingenieur in Rusland werk zaam was, verdacht van spionnage, door de Russische politie gearres teerd. Naar thans aan den „Tijd" bekend wordt, is de heer de Wit zoon van den hoogbejaarden apotheker de Wit te Enkhuizen als dwangarbeider naar Siberië ver bannen. Prof. Woltjer in de Eerste Kamer De heer S. Sytsma heeft zijn be noeming tot lid van de Eerste Kamer niet aangenomen. Zijn opvolger op de a. r. lijst is prof. R. H. Woltjer, hoogleeraar aan de vrije Universiteit te Amsterdam. Jeugdgevangenis geopend. In tegenwoordigheid van autori teiten en belangstellenden heeft de minister van Justitie, mr. C. Goseling te Zutfcn de eerste jeugdgevangenis in ons land geopend. De jeugdgevangenis dient voor opsluiting van misdadigers tusschen 18 en 21 jaar, die tot meer dan een jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. In bijzondere gevallen kunnen ook jongens en meisjes van 16 tot 18 jaar en van 21-23 jaar in aanmerking komen voor plaatsing in een jeugd gevangenis. De opsluiting is niet cellulair, doch het doel is meer aandacht aan de opvoeding te besteden. Negentig jongens kunnen in deze eerste jeugd gevangenis van ons land worden ondergebracht. Reizen van landsdienaren uit Ned.-lndië per K. L. M. naar Nederland. Bij omzendbrief wordt aan de landsdienaren medegedeeld, dat in dien zij ingevolge de bepalingen van artikel 4 der overeenkomst tusschen de Indische regeering en de scheep- vaartmaatschappijen per K. L. M reizen, deze hiervoor in rekening zal brengen f1180 voor een enkele reis-biljet, en f 2025 voor een retour. De vergoeding, door het land te betalen, zal echter niet hooger zijn dan de passagier per boot, terwijl bij enkele reis ook de derving van de 25 procent reductie op een retour aan het gouvernement moet worden vergoed. Rangeerder door een trein overreden en gedood. Bij den spoorwegovergang aan den Overschiesenweg te Schiedam is de rangeerder J. Schultingedoor een trein gegrepen en gedood. S. had juist zijn dagtaak vervuld en zou zich per fiets naar zijn woning aan den Ouden Dijk begeven, waarvoor hij met zijn rijwiel aan de hand de spoorbrug passeerde. Waarschijnlijk is hij met zijn voet tusschen de rails blijven steken en doordat hij zich niet tijdig genoeg in veiligheid kon stellen, gegrepen door den boottrein voor Hoek van Holland, die juist uit Schiedam vertrokken was. Bovendien is hij daarna gegrepen door den trein uit Den Haag, die slechts enkele oogen- blikken later, ongeveer elf uur, binnenkwam en een aantal meters in tegenovergestelde richting mee gesleurd. Het lichaam was onher kenbaar verminkt. Doodelijk ongeval. Gisteravond om half achtsprong de 62 jarige F. N. Walters.gewoond hebbende Aleidisstraat, op het Oost- plein te Rotterdam van een motor wagen van lijn 1, welke ging in de richting Kralingen De man kwam te vallen en geraakte onder den bijwagen met het gevolg, dat de man werd vermorzeld. Het lijk is door een auto van den G. G. D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Goolsingel. Paard op hol geslagen. Een paard van den voerman Vullings te Beringen (gem. Helden), dat voor een turfkar gespannen was, is te Panningen-Heuvel hoek bij het ontladen van den wagen geschrok ken en op hol geslagen. Het paard wierp de 77 jarige wed. G., die langs den weg liep, omver. De vrouw was op slag dood. Vervol gens liep het paard nog een eind Geen jus meer? ut kwaliteit aan da spits! door, rukte zich toen uit het tuig en viel ongeveer 560 meter verder neer. Het werd daarbij deerlijk gewond. Verminkt lijk gevonden van fabrieksmachinist. Gistermiddag is de machinist van de olieslagerij der firma W.T. v. d. Ley, te Langweer (Friesland), leven loos tusschen een stoommachine gevonden. Door nog onopgehelderde oorzaak is de man, de 26 jarige G. Veurman, door de machine gegrepen. Niemand is bij het ongeluk tegenwoordig geweest Het lijk van het slachtoffer was vreeselijk verminkt. De ongelukkige was gehuwd en vader van drie kinderen. Motorrijder verongelukt. Gistermiddag omstreeks halfdrie, reed de motorrijder B. H„ wonende aan den Osdorperweg, op den Lijn- derdijk langs de ringvaart van de Haarlemmermeer. Rechts van den weg stond een met paard bespannen bakkerswagen, terwijl aan den an deren kant zich een stilstaande auto bevond. Met groote snelheid wilde H. deze voertuigen passeeren, doch hierin slaagde hij niet. Met een hevigen slag vloog hij tegen den bakkerswagen op. De ongelukkige was op slag dood. De voerman van den bakkers wagen werd bij de botsing licht aan het been gewond. Zijn zusje doodgeschoten. Zondagmorgen tegen half elf heeft zich ten huize van den landoouwer P. te Bemelen bij Maasiricht, een tragisch ongeval voorgedaan, dat aan het jongste kind van P een vijfjarig meisje, het leven heeft ge kost, 1 Een vijftienjarige zoon had op de slaapkamer van zijn ouders een revolver op een kast gevonden. Terwijl hij daarmede speelde, kwam zijn zusje binnen. Toen zij vlak voor hem stond, ging de revolver, die slechts met een kogel geladen was, af. Het kind kreeg den kogel boven in het hoofd en is kort daarna aan de gevolgen overleden. In den loop van den dag is de officier van justitie, mr Dautzenberg nog ter plaatse geweest, doch het is gebleken, dat het hier een ongeluk betrof. Wielrenner verongelukt. Zondagmorgen is de wielrijder M. uit Middelburg, die met nog een anderen renner een trainingsrit maakte, verongelukt. De renner die voor M. reed moest plotseling voor een op den weg liggenden steen stoppen, doch M kon niet tijdig meer uit den weg en smakte met een groote vaart tegen de steenen. Zwaar gewond bleef hij liggen. Een dokter achtte zijn toestand levensgevaarlijk. Per Ziekenauto is de renner naar het het gasthuis te Middelburg overge bracht. Zijn toestand is zorgwek- kend. Zevenjarig knaapje verdronken. Zaterdagmiddag is nabij de Broek- sche brug onder de gemeente Meerlo in het Eindhovensch kanaal het ze venjarig zoontje v. d. landbouwer J.d. Groot uit Geldrop verdronken. Het knaapje bevond zich met een tien jarig broertje op de met een paard bespannen kar van zijn vader. Op een gegeven moment toen het paard met zijn kop. achterwaarts sloeg om de vliegen te verjagen bleef een kettinkje van het gebit haken aan een haan van het zadel. Het paard liep toen achteruit, zoodat de kar in het banaal terecht kwam. Het oudste jongetje wist over den rug van het paard op den wal te komen, doch viel van de kar en verdronk. Het lijkje is later opgehaald. Het paard kon worden gered. Ergerlijk geval van chantage. f20,000! Een bekend Amsterdammer heeft zoo meld de Tel., geruimen tijd aanzienlijke bedragen betaalt aan een chanteuse, die hem dreigde be paalde feiten openbaar te zullen maken. Tenslotte heeft hij aangifte bij de politie gedaan, die de vrouw onmiddelijk heeft gearresteerd. Zij is, na door de zedenpolitie te zijn gehoord in het huis van bewaring opgesloten. Het schijnt, dat zij den man niet minder dan f20,000 heeft afgeperst. De politie is cr van overtuigd dat de dame nog meer slachtoffers heeft gemaakt. Van de fiets gewaaid. Gistermiddag is de 16-jarige H. van V. te Hoogkerk door een wind vlaag van haar fiets geworpen. Zij kwam met haar fiets tegen een paal terecht en liep een schedelbasisfrac tuur op. Het meisje is in zeer ernstige toestand naar het diaconessenhuis te Groningen overgebracht. Lijk opgehaald. Gistermiddag omstreeks vier uur is uit de Zuid-Willemsvaart, onder de gemeente Berlicum, het lijk op gehaald van een ongeveer 25-jarig meisje. De indentiteit kon nog niet worden vastgesteld. Het lijk moet reeds enkele dagen in het water hebben gelegen. Het verzet tegen de politie te Loon op Zand. Op 22 Mei 1.1. heeft de schoen maker J. W. A. te Loon op Zand zich ernstig verzet tegen den rijks veldwachter Speelman uit Sprang- Capelle en tegen den wachtmeester der marechaussee J. Wisse uit Den Bosch, toen deze hem wilden ver wijderen van een plaats, waar de veiligheid van het verkeer, tenge volge van een opstootje, in gevaar werd gebracht Door den politierechter te Breda is A. veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf. In hooger beroep heeft het gerechtshof te 's-Herto- genbosch A. opnieuw tot 2 weken gevangenisstraf veroordeeld. Vergadering van den Raad der gemeente Sprang-Capelle, te houden op Vrijdag 8 October 1937, des na middags 7.30 uur. Agenda: 1. Vaststelling van de notulen der vergaderingen van 25 Juni en 16 Augustus 1937. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling „Voorwaarden voor dienstneming op arbeidscontract". 4. Benoeming controleur steunverlee- ning en werkverschaffing. 5. Conversie geldleening. 6. Goedkeuring rekeningen Burger lijke Armbesturen over 1936. 7. Aanbieding gemeente - rekening dienst 1936. 8. Aanbieding gemeente-begrooting dienst 1938. 9. Mededeelingen. f SPRANG. Door het bestuur van de afdeeling Sprang van den Ned. Chr. Bouwarbei- dersbond werd als afgevaardigde naar de op a.s. Zaterdag te 's-Bosch te hou den gewestelijke vergadering dier or ganisatie aangewezen de heer C. van Caem Dzn.. secretaris der afdeeling. De aangekondigde algemeene ver gadering kon geen doorgang vinden. Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende de maand September 1937 voor de Rijkspostspaarbank in gelegd 8216.78 en terugbetaald 1206.38. De Sociale Studieclub van den Christel. Besturenbond Sprang-Capelle kwam j.l. Maandagavond in de zaal van den Chr. Volksbond alhier bijeen, ter regeling van de werkzaamheden voor het komende seizoen. Besloten werd op Dinsdag 19 dezer te Capelle eene vergadering te houden, waartoe een aantal personen die voor het lid maatschap in aanmerking komen zullen worden uitgenoodigd, om te trachten aldaar een club op te richten. Op 8 November a.s. zal alhier de eerste cursus-vergadering gehouden worden, waarop een onderwerp over de verbindendverklaring van onderne mersovereenkomsten en collectieve ar beidscontracten zal worden behandeld. De Geref. Mannenvereeniging al hier houdt a.s. Donderdagavond half 8 in de vergaderzaal der Geref Kerk een vergadering. Aan de orde is een on derwerp over „Geestelijke vrijheid Gisteravond had aan het kruis punt bij de Biersteeg alhier een aanrij ding plaats, die gelukkig bijzonder goed is afgeloopen. Een wielrijder die uit Sprang kwam en den provincialen weg wilde oversteken, werd, toen hij een uit de richting Tilburg komende auto bus wilde laten passeeren, door een uit de tegenovergestelde richting komende luxe auto, die hij niet had opgemerkt, aangereden. Alleen aan het zeer krach tig remmen van den chauffeur van de luxe auto, is het te danken, dat deze aanrijding geen ernstige gevolgen had. De wielrijder had zich slechts een wei nig bezeerd en kon zijn weg vervolgen. CAPELLE. Gedurende de maand September 1937 werd ten hulppostkantoor alhier in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 4958,12 en terugbetaald f 3639,22. Het aantal inlagen be droeg 76, dat der terugbetalingen 3^y Ingevolge de Vleeschkeurings- wet werden ter gemeentesecretarie van Sprang Capelle gedurende de maand September 1937 aangegeven: 13 runderen en 56 varkens. De Eerw. Heer A. Vroeg in de Wey, candidaat tot den Heiligen Dienst te Waddinxveen, heeft het beroep naar de Ned. Herv. ge meente a. d. Loonschendijk aan genomen. Op het Veerpad geraakte j.l. Zaterdagavond, waarschijnlijk door den zwaren mist misleid, een luxe auto, waarin enkele Tilburgers, welke een bezoek aan de wieler- wedstrijden te Dussen hadden ge bracht, gezeten waren, van den weg af en kwam in den sloot terecht. Al spoedig bleek, dat het ongeluk, behoudens eenige materieele schade, bijzonder goed afgeloopen was. Met een kraanwagen werd de auto weer op den weg gebracht. VRIJHOEVE-CAPELLE. Maandag j.l. zijn een 25 tal steuntrekkers naar de werkverschaf. fing aan de Bergsche Maas bij het Capelsche Veer gezonden. Naar we vernemen worden er a.s. Maandag wederom een 25 uit deze gemeente geplaatst. - Tot consulent bij de Geref. Kerk alhier is benoemd Ds.de Wit te 's-Hertogenbosch. De arbeider A. Zw. werk zaam op de schoenfabriek der firma Moonen alhier, had het ongeluk met'zijn vingers tusschen de Hak- kenschrooimachine te geraken, zoo dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. HANK. Zaterdagmiddag j.l. lag bij den landbouwer H. van Honsewijk alhier een best werkpaard dood in den stal. Het cadaver is opgehaald door den distructor te Son. Verzekering dekt de schade. Een dezer nachten is bij een zekeren H. alhier, eenig waschgoed dat buiten was blijven hangen, ontvreemd, door onbekende oader(s) ledereen wordt aangeraden zijn waschgued des nachts binnen te halon, om diefstal te voorkomen. Zondag 3 Oct. jl. gaf de Mond— orgelvereeniging »Kunst Adelt» in café Siegers haar eerste groote Winteruitvoering. De belangstelling was zeer groot en de uitvoering is schitterend geslaagd zoodat deze in alle opzichten een groot succes is geworden. Het is trouwens ook weer eens een verandering een dergelijke vereeniging te hooren De vereeni ging, die nog maar een goed jaar bestaat, heeft met hetgeen werd ge presteerd in haar korte bestaans periode bij een ieder alle verwach- tingen overtroffen. Voor een over groot deel is dit succes voorzeker te danken aan den zeer bekwamen en op gebied van alle muziek goed onderlegden directeur, de heer M. van Heivoort. Medewerking aan deze uitvoering verleenden Brabants meest gevierden humorist de heer H. van Engelen uit Waalwijk. Het reportoir van genoemde van Engelen was in een woord zooals gewoonlijk af en oogststen dan ook telkens een wel verdiend daverend applaus Nog zij vermeld dat hetgemeDgd kwartet werkelijk mooi zong. »Kunst Adelt» hseft aan velen een avond van genot, humor en kunst verschaft. \j In café Th. van der Geld hield Maandagavond de hengelsportver- eeniging «Visschers Geduld» een algemeene ledenvergadering. Het doel dezer bijeenkomst betrof het al of niet aanvaarden van een visch- Is er niet genoeg jus neemt U dan een MAGGIs Justablet en bereidt dit zoals op het etiket staat aangegeven. In 5 minuten tijds hebt U dan circa x/i l. jus gereed. En wat voor een jus. geurige, echt-smakelijke, bruine jus, die het genot van de maal tijd verhoogt! Jus van MAGGI, welke dezelfde bestanddelen be vat als zelfgemaakte vleesjus, doch goedkoper is! Per tablet 6 cent.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2