Plaatselijke Berichten. Frans Slaats gehuldigd. Woensdag 6 October 1937 No. 80. De Echo van het Zuiden Tweede Blad PYGMALION THEATER MUSIS SACRUM HULDIGING FRANS SLAATS. Vader Slaats had gelijk toen hij ons Maandagavond als z'n vaste overtui ging te kennen gaf, dat Frans dien avond nog wel in Brussel zou zijn, want, zoo zei hij, als hij eenigszins kan, gaat hij zoo gauw mogelijk huis waarts toe. Wij informeerden daarnaar met het oog op de huldiging op Dinsdagavond! Zondag toch reed hij nog in Milaan en wanneer zou hij vertrekken, 's nachts, 's morgens of op den dag, en zou hij dan nog tijdig in Waalwijk zijn, want Milaan is nu juist niet bij de deur ook niet per auto! 't Is zoo redeneerden wij, een heele kluif, duizend, elf honderd kilometer Maar die kerels vliegen over den weg, zoowel als over de haan, hernam va der Slaats en te Brussel zal men hem al van de Waalwijksche plannen op de hoogte brengen. Zoo delibereerden we en besloten dus voorloopig maar rustig af te wachten. 'Ten spoedigste zouden"we Dinsdag bericht hebben, hoe de zaken stonden. Een half uurtje later rinkelt de tele foon en komt de mededeeling, 't was toen omstreeks tien uur Maandag avondFrans is al om ruim 8 uur in Brussel aangekomen en is vóór 12 uur thuis Ja, maar dat bestaat toch niet? 't Is een feit en hij zal er zijn, om ruim elf uur was hij al in Breda en voor 12 uur thuis De huldiging kon dus royaal door gaan. Maar ongeloofelijk was het. Om (i uur Maandagmorgen uit Mi laan vertrokken, een elfhonderd kilometer en dan denzelfden dag nog in Waalwijk. Een nieuw wereldrecord op zichzelf zouden we haast zeggen en dan over onbekende, gevaarlijke bergwegen en passen, 't is geweldig. Kerels zijn het, die Slaats met z'n koppelgenoot Pellenaars, die huiten- gewoon te spreken zijn over het en thousiasme der Milanezen, bij de ver betering van 't werelduurrecord, maar niet minder bij de overwinning van den 80 K.M. koppelwedstrijd. 47 K.M. werd in een uur gereden en de 80 K.M. in 1 uur en 47 minuten. Weer een uitzonderlijke prestatie. Maar nu over de huldiging. Ten omstreeks half acht werd de recordhouder met z'n familie en ge- noodigdcn ten hunnen huize afge haald door den Voorzitter van Waal- wijks Belang" met eenige bestuursle den, en meteen voorloopig gecompli menteerd. Voorafgegaan door de harmonie St. Jan, die zich spontaan voor deze bijzondere gebeurtenis beschikbaar stelde, nam Frans met z'n ouders plaats in open auto, geescorteerd door acht jeugdige leden der rij wiel vereeni- ging „Excelsior" die als fakkeldragers fungeerden. Deze auto werd gevolgd door de auto's van 't bestuur van „Waalwijks Belang", familieleden en rijwiel-of ficials, o.m. z'n koppelgenoot Pelle naars en Joris van den Bergh. Zoo trok men onder de vroolijke toonen der muziek en omstuwd door een ontzaggelijke menigte door de Stationsstraat naar het gemeentehuis, waar de officieele huldiging plaats had. Een ongewone drukte heerschte in de Stationsstr., Markt en Raadhuis plein, die zich 't best demonsteerde in het felle licht van „Polygoon". Door het bestuur van Waalwijks Belang naar de raadzaal geleid, waren hier aanwezig: Burgemeester, Wet houders, gemeente-secretaris en de le den van den gemeenteraad, 'liet be stuur van Waalwijks Belang, de fami lie en genoodigden der familie Slaats, de voorzitters der Waalwijksche (lichamelijke) sportverenigingen en 't oud-huldigings-comité. Toen nam de burgemeester der ge meente de Edelachtb. Heer E. C. J. Moonen 't woord en sprak als volgt: Dames, Heeren en genoodigden. Waalwijk telt thans onder zijn in woners een wereldkampioen, die hier geboren is en getogen, dat is voor ons het groote feit van den dag. Ons monumentaal raadhuis is nu juist 5 jaar in gebruik en op dien jeug digen leeftijd heeft hei een Waalwij- ker van wereldvermaardheid zijn trap pen zien bestijgen en wanneer ons raadhuis een eeuw of misschien langer hier gestaan heeft, dan is het niet ze ker dat een dergelijk feit nogmaals zal voorkomen. Wij kunnen ons gelukkig prijzen dat we thans een Waal wij ker onder ons hebben, die ver boven de 11.000 anderen uitsteekt en dat niet al leen, maar hij steekt nog wel 1G0 M. uit hoven de milliocnen bewoners van onzen aardbodem, die zich wijden aan de wielersport. Als jongen reeds heeft hij zich getraind en zijn lichame- lijken weerstand verhoogd. Thans ziet hij dezen arbeid gekroond met een eeretitel waar iedere sportman en het publiek over de gelieele wereld met eerbied en ontzag tegen opkijkt. Frans is thans een ster aan den wielrcnhe- mel, waar niet alleen heel Nederland maar ook iedereen ver buiten de gren zen met bewondering naar staart. Bijna 2.000 opgetogen bezoe kers genoten deze week in ons theater van de grote Hollandse succesfilm HEDENAVOND onherroepelijk LAATSTE VOORSTELLING! Het theater met de beste films. De Burgemeester complimenteert Frans Slaats. Ik geloof dat er wel collega's van hem zullen zijn, die verwachten dal deze ster een komeet is, die na een korte schittering weer verdwijnt om plaats te maken voor een nieuwe ko meet. Ik kan- me levendig voorstellen dat het voor Frans een groote vol doening moet geweest zijn, dat hij de zen wereldkampioenstitel heeft weten te veroveren, al vrees ik ook dat het moeilijk zal zijn je gemoedsrust hierbij te bewaren. Frans, namens den gemeenteraad wensch ik u geluk, dat je er in ge slaagd bent een dergelijken titel op je naam te brengen en daarmede ook op den naam van onze gemeente, waar gij woont en geboren bent. Ook de broers en zusters van den thans beroemden zoon, wensch ik ge luk met het succes, evenals je vader en je moeder, te meer daar de glorie van 't succes van hun zoon op hen af straalt. Ik hoop dat deze glorie zijn rust niet zal verstoren, want rust en kalmte zal hij noodig hebhen om zich te handha ven op de groote hoogte waar op hij zjch heeft weten te brengen. Hierna werd de eerewijn rondge diend, waarna Frans gecomplimen teerd werd door de beide wethouders, de heeren W. Elhers en F. Smolders, de gemeenteraadsleden, de bestuursle den van Waalwijks Belang en de voor zitters der tegenwoordige vereenigin- gen. Frans dankt. Tot besluit van de ontvangst op het raadhuis dankt Frans met de volgende woorden Mag ik, namens mij en mijn oude lui, den Edelachth. Heer burgemeester, de heeren wethouders en raadsleden hartelijk dank zeggen voor de hulde mij gebracht. Toen Frans uit de auto stapte en de trappen van 't stadhuis beklom wacht te hem een hartelijke ovatie uit 't pu bliek, maar toen hij na afloop der re ceptie met den burgemeester op het bordes verscheen, waren de toejuichin gen van de samengepakte massa over weldigend. Het muziekcorps speelde het „Wil helmus" en de burgemeester bracht drie hoera's uit op Frans Slaats, die hartelijk door 't publiek werden over genomen. „Polygoon" heeft alles voor de film in en huiten 't gemeentehuis vastge legd, terwijl het gesprokene uit raad zaal en „de Kolommen" door de goede zorgen van de Radio-distributie, di recteur de heer Kila, voor 't luisterend publiek werd uitgezonden, zoodat men dus ook buiten alles kon meeleven. Ontvangst door Waalwijks Belang. Door de overvolle straat ging het daarna onder muziek en enthousiasme naar „De Twee Kolommen" waar Frans door het bestuur van Waalwijks Belang werd ontvangen en tusschen het bestuur plaats nam, terwijl de fa milieleden in de eetzaal eveneens een plaats vonden. De geheele zaal was tjokvol. Het eerst werd het woord gevoerd door den voorzitter van Waalwijks Be lang, den heer Jud. Timmermans. Hij sprak ongeveer als volgt: Alvorens ik kom tot de huldiging van dezen avond, past het mij op de eerste plaats alle aanwezigen een har telijk welkom toe te roepen, daar zoo velen aan de uitnoodiging van Waal wijks Belang gevolg hehhen gegeven om dezen jubelavond ter eer van Frans Slaats mee te maken. Toen wij enkele dagen geleden het heugelijke nieuws vernamen, dat uw recordpoging zoo schitterend gelukt was, hebben wij ons gehaast u een waardige hulde in uw geboorteplaats te doen hrengen. Zoo juist is gebleken dat ook het gemeentebestuur met den burgemeester aan 't hoofd u naar waarde heeft willen huldigen. Het is nog slechts 1 y2 jaar geleden dat gij in ons midden waart en dat ik namens Waalwijks Belang het voor recht had u te huldigen als overwin naar van den Zesdaagsche in Amster dam. Doch de prestatie van toen ver zinkt in het niet bij die, welke gij thans aan uw wielerkroon hebt toege voegd. Reeds velen hebhen voor en ook reeds na uw record-verbetering ge poogd het werelduurrecord op hun naam te hrengen, doch geen van allen zijn zij geslaagd. Wanneer wij nagaan hoe in ons land en ik geloof in heel Europa de wielersport bloeit, hoevele weg- en baancoursen overal gereden worden en hoe menigen er dan ge weest zijn die op dat gebied iets heb ben weten te bereiken, dan hebt gij toch 't hoogste bereikt wat in de wielersport bereikt kan worden. Men mag even wel niet vergeten dat de weg naar de bovenste sport van de ladder niet ge makkelijk is geweest. Gij hebt enkel door een korrecte levenswijze, voort durende training en een onverzettelij ken wil, dit mooie succes weten te be reiken dat gij nu naar Waalwijk hebt gebracht. Ik kan de woorden van den Burgemeester onderstreepen, dat dit wereldrecord niet alleen den persoon van Frans Slaats zelf maar ook zijn familienaam en verder heel Waalwijk siert. Ik mag u namens Waalwijks Belang en velen die hier aanwezig zijn van harte gelukwenschen met dit huiten- gewone succes met de hoop dat gij dit record zult kunnen handhaven en nog vele bloemen zult mogen vasthechten aan de kransen die gij in de wieler sport behaald hebt. Ook wensch ik geluk je vader en moeder, daar ook zij evenals wij ge lukkig zullen zijn om het succes van hun zoon Frans. Met deze woorden werd hem een bloemenmand aan. Namens de W.V.V. „W.S.C." sprak de heer Sassen woorden van hulde en waardeering en offreerde eveneens een bloemenmand. Dan kwamen nog bestuursleden van de ronde van Dongen'' en Jan Gom- mers. Joris v. d. Berg spreekt. De heer Joris v. d. Berg, de bekende expert op wielergebied en die zoo'n -groot aandeel heeft gehad in deze re cord-verbetering, nam hierna 't woord. Op de eerste plaats wil hij het hem toegekende aandeel in deze record-ver betering tot zijn ware proporties terug brengen. Spr. deed dit aan de hand van een schrijven van den schaakmeester Fine in de N.R.C. over de voorberei ding van het wereldkampioenschap tusschen Euwe en Aljechin, bij welke voorbereiding het verkrijgen van zelf vertrouwen een der grootste factoren is. Ook bij de verbetering van het we relduurrecord is zelfvertrouwen noo dig en dat is het zegt spr., wat ik Frans Slaats heb bijgebracht. De eerste maal dat er tusschen Slaats en mij, zegt spr., over een recordverbetering gesproken is, was toen wij terugkwamen van den wegwedstrijd in Ossendrecht. Bij Slaats was er toen een schroom. Slaats hoort niet tot die categorie van renners, tot die ijdele menschen die niet bang zijn dat zij te hoog grijpen. Men kan begrij pen dat een dergelijke aarzeling iedere kans op recordverbetering uitsluit en bij Slaats bestond aanvankelijk ook een dergelijke aarzeling. Aan het gesprek na bovengenoemde ronde in de auto gevoerd is het te danken dat Frans eens serieus aan een mogelijke record- verbetering ging denken, denken en nog eens denken. Denken gaf hier toen de innerlijke kracht. Frans Slaats ging het toen eens in Deurne probeeren en maakte goede tij den. Deze tijden waren echter slechts door één persoon, Thomas, opgeno men. Thomas is een man die bij Slaats in loondienst is en daarom dacht Frans dat Thomas de tijden misschien wel wat al te gunstig had voorgesteld. Daarom is hij later nog eens terug ge weest en heeft proef gereden met assis tentie van onpartijdige Belgen en be reikte weer goede resultaten, zoodat hij nu zeker van zijn kracht was. Nu iets anders. Wanneer men een K.M. tegen het horloge moet rijden, dan moet men in het begin alles.geven, in de hoop dat men de daarmede be haalde winst in de laatste meters niet meer zal verliezen. Toen Olmo een aanval deed op het werelduurrecord, had hij de eerste 5 K.M. 12 seconden verschil op den tijd van Frans Slaats over dien afstand. Hij is in totaal maar 35 M. tekort gekomen. Had hij dus in het begin alles gegeven en enkele se conden harder gereden, dan zou hij het record met 35 M. verbeterd hebben. Men moet er zich in het begin op con- centreeren, zoo hard mogelijk te rijden al heeft men de kans dat 't zich wreekt. Frans Slaats heeft dat risico willen loopen en hij is geslaagd. Daarom doet het mij genoegen dat wij een record houder hebben, die dit heeft gevestigd Frans Slaats dankt. ,,Mag ik op de eerste plaats, namens mij en mijn ouders Waalwijks Be lang hartelijk dank zeggen voor het in elkaar zetten van deze huldiging, en ook allen die hieraan hebben meege werkt zeg ik hartelijk dank. Sluiting. De voorzitter van Waalwijks Belang sprak hierna nog een kort dankwoord. Alvorens ik deze officieele huldiging van Frans Slaats besluit, past zeker een woord van dank aan den heer Kila, die op zoo n uitstekende wijze voor de uit zending van het gesprokene gezorgd heeft; voorts dank ik ook de harmonie St. Jan, die op zoo'n spontane wijze direct bereid was aan deze hulde deel te nemen en ons van dienst te zijn, en de fakkeldragers, die Frans Slaats hebben begeleid. Hiermede sluit ik dan het officieele gedeelte en dank U allen voor de opkomst. Velen kwamen Frans en zijn familie hierna nog geluk wenschen, terwijl de voorzitter van W. B., de heer Jud. Tim mermans, nog een verzuim goedmaak te, door ook aan Kees Pellenaars, ook een wereldkampioen, eenige hartelijke woorden van waardeering te wijden. Nog lang bleef men daarna in de beste stemming bijeen. Waalwijks Belang past voor haar initiatief en uitstekende regeling een woord van lof; zij bewees hier opnieuw eene onmisbare vereeniging te zijn, die aller steun waard is. Wij kunnen nog mededeelen dat Frans-Slaats a.s. Donderdagavond een interview zal worden afgenomen door Han Hollander gedurende het weke- lijksche sportpraatje van de AVRO ten half zeven. Frans heeft voorts nog heel wat voor de boeg, koppelwedstrijden te Parijs, Turijn, Milaan, Kopenhagen en dat alles deze maand Ook te Parijs zal men hem op ver schillende wijze eeren! De schitterende film-repor tage van de huldiging van Dinsdag j 1 wordt vanaf VRIJDAGa s in hetTheater MUSIS SACRUM vertoond schitterenden lauwerkrans omhangen, 0p een wijze, zooals een echte Hollan- hetgeen begrijpelijk weer met veel ap plaus gepaard ging. Hierna kwamen velen van de gele genheid gebruik maken om Frans ge luk te wenschen. Wij bemerkten o.m. den voorzitter van de Tilburgsclie Wielerclub „Vi tesse" die Frans met welgekozen woor den hulde bracht en een fraaie bloe menmand aanbood. Namens de Waalwijksche Wieler- der dat behoort te doen, n.l. met kracht en overtuiging en dan toch te blijven de eenvoudige, degelijke Hollandsche jongen. Deze uiteenzetting van Joris van den Berg werd in doodsche stilte aanhoord en had een daverend applaus ten ge volge. De heer v. Gent wees nog eens op de buitengewone wils- en geeskracht van Frans Slaats. Spreker hoopt voor Frans dat hij deze kracht mag behou den; voor de familie dat zij nog veel club „Excelsior" sprak de voorzitter de heer Collard, die de verzekering gaf dat alle leden het voorbeeld van goeds van Frans mag beleven en voor hun plaatsgenoot steeds voor oogen Waalwijk, dat het mee mag leven in zullen houden en zullen trachten het na te volgen. Ook hij bood een fraaie Frans Slaats' toekomstige overwinnin gen. Geslaagd. Vpor het examen kantoor-steno- graaf, systeem Groote, slaagde Mej. F. Bobben, alhier. Zij genoot haar opleiding bij den heer Ger. Veltman, alhier. Na met goed gevolg de Koninklijke School »K. T. A.« te 's-Hertogenbosch te hebben door* loopen is heden de heer J. van Zeist alhier, ter voltooiing van zijne verdere studie geplaatst te Brussel aan de Academie des beaux arts (Hoogste Afdeeling) waar hij van de 5 candidaten die aan het examen deelnamen de eenige was die het geluk had te slagen. Wij wenschen den heer van Zeist verder het beste succes. St Vincentius-collecte. Ten bate van de St. Vincentius- vereeniging is Zondag in de kerk van de parochie S.t Jan en in die van de parochie van den H. Anto- nius van Padua een collecte ge houden. Deze collecte heeft in totaal het mooie bedrag van f385,12Vj opge bracht, t w. in de parochie van St. A

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5