GESCHIEDENIS DEB HEM. HERK TE BESODEN Zaterdag 9 October 1937 No. 81 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Hoe uit een plagerij een sport ontstond. 1610—1935. Door J. van der Hammen Nicz. LXV. De buitensporigheden, aan welke eenige patriottische schepenen en meer malcontenten van Besoijen in de maand Juli 1787 zich schuldig maak ten, waren voor een gedeelte 'n wraak neming over de onthullingen en uit voerige berichten van de dorpsregec- ring aan de Staten van Holland en gedeeltelijk een gevolg van het feit, dat die dorpsregeering in den loop van 1787 (n.l. 30 Juni) had geweigerd in zage te geven van alle registers, char ters en andere dorpspapieren aan die malcontenten en inzonderheid aan Ds. Leemans en de zijnen. Terwijl nu op Donderdag 19 Juli 1787 de schout, de secretaris en de schepenen Johan Cordy, Antonie Kuijsten en Hendrik Hagen zich met eenige dorpsaangelegenheden (het drij ven der schouw) bezig hielden, namen onderwijl de schepenen Denis Koppen, Bastiaan de Rooij, Hendrik de Graaff en Adriaan Goedhart, en de burge meesters Johannes Albertus van Dijk en Johannes van Heijst de verregaan de brutaliteit, om aan den Waalwijk- schen smid Nicolaas van den Blerk last te geven de secretarie, die toen in het rechthuis bij Johan Cordy was ge vestigd, open te breken, de sloten der kasten en kisten open te steken en de sleutels mede te nemen. Toen dat was geschied, werden alle dorpspapieren, zelfs het dagelijksche loopende regis* ter, daaruit genomen en naar de her berg van P. Avan der Lee, waar nu voortaan de patriottische leden van het dorpsbestuur hun rechthuis hiel den, overgebracht. Die inbraak, waar toe Johannes Albertus van Dijk, Ds. Leemans, A. C. Drossaerts en J. F. Dalleu de voornaamste aanhitsers wa ren, gaf, wat gemakkelijk te begrijpen is, een geduchte opschudding te Be soijen: de gansche straat kwam in rep en roer en 'n ieder trok partij öf voor de Patriotten öf voor de Prinsgezindeu. Tevens werd kort daarna Adrianus Vermeulen door de malcontenten niet meer als secretaris erkend en gewoon weg afgedankt en de burgemeester van Dijk tot hun secretaris geprocla meerd. Het werd te Besoijen een tijd van groote verwarring en regeering- loosheid. Het spreekt vanzelf, dat de overige prinsgezinde dorpsregenten niet stil zaten. Reeds daags na de secretarie- inbraak, n.l. den 20 Juli, werd door hen een uitvoerig relaas of verslag aan de Gecommitteerde Raden in D.*n Haag gezonden, waarbij alle bijzon derheden dier inbraak nauwkeurig werden medegedeeld. Meermalen, den 23sten en 26sten Juli, den 4 Augustus, wrerd door genoemde Raden aan de schuldigen bevolen, die brutaal weg gevoerde papieren weder op hun oude plaats terug te bezorgen, maar de Be- soijcnsche Patriotten, prat op hunne overwinning en gedachtig, dat het meerendeel der Haagsche Hooge Hee- ren toch op hun hand was, bleven on verzettelijk en onvermurwbaar: ze hielden die papieren onder zich en lieten ze eenvoudig bij den herbergier Piet er Antonius van der Lee berusten. Wat was er nu elders in ons land geschied? Bijna overal bleven de patriottische denkbeelden de publieke opinie beheerschcn en moesten de Prinsgezinden het onderspit delven. Maar dat zou niet zooveel weken meer duren. De lezer weet, wat er op het einde van Juni 1787 aan de Goe-Jan- Verwellen-Sluis bij Gouda gebeurde. Daar werd de gemalin van stadhoudei Willem V prinses Wilhelmina van Pruisen, een zuster van koning Wil lem Frederik II van Pruisen die wilde beproeven in Den Haag het volk tot betere inzichten te brengen, door een bende Patriotten van het Goud- sche vrijkorps aangehouden en naar Schoonhoven teruggevoerd. Deze aan randing werd door den koning van Pruisen beschouwd als een grove be lediging zijne zuster aangedaan. Bijna onmiddellijk daarna, n.l. den 9 Juli, deed hij door zijn gezant aan de Ne- derlandsche regeering eene schitte rende voldoening en een zware strat voor de schuldigen eischen. Het on- voldoende antwoord, dat daarop werd gegeven, gaf aanleiding tot een nog scherpere memorie. Alles ech ter tevergeefs: men bleef, ziende blind voor onheilen, den stadhouder belas teren en de Prinsgezinden verdruk ken en vernederen. Eindelijk was de maat vol. Den 9 September 1787 ont ving men een ultimatum van Pruisen en den 13 September kwam het Prui sische leger, 20000 man sterk, te Nij megen. Den 17 September waren Go- rinchem, Utrecht en Dordrecht ver- meesterd en den 18 September moes ten de Staten van Holland, die op zoo schandelijke en tevens onbedachtzame en lichtzinnige wijze de Prinsgezinden hadden getreiterd, al hunne tegen stadhouder Willem V genomen be sluiten herroepen en intrekken. Twee dagen later, n.l. den 20 September, was deze vorst in Den Haag terugge keerd, en overal kropen de Patriotten in hunne schulp of probeerden, be vreesd voor weerwraak, het land te verlaten. Dat de gedachte aan weerwraak bij de Patriotten geen ijdele gedachte was, werd al heel spoedig bewaarheid door het feit, dat de Patriottische be stuursleden overal uit de regeering werden géstooten of gevangen gezet en er binnen korte weken eenige dui zenden leden dier partij naar het bui tenland (België of Frankrijk) waren uitgeweken. Ook te Besoijen verlieten de leiders der Patriotten, n.l. Johannes Albertus van Dijk en Ds. Leemans, voor eenigen tijd de gemeente. Ook hier bracht de politieke regeeringsverandering een heele omwenteling teweeg. Reeds den 19 September verscheen voor de raad kamer van schout en schepenen van Besoijen een groot aantal inwoners, zoowel vrouwen als mannen, die drin gend verzochten om de Prinsenvlag, Oranje, Blanje, Bleu, welke geduren de langen tijd buiten dienst was ge weest en ergens voor oud vuil had ge legen, weder op den kerktoren te mo gen plaatsen, gelijk dat dien zelfden dag al te Drongelen, Eethen, Meeuwen, Sprang en Capelle was geschied. Dat moest niet alleen een uiting van vreug de zijn voor de Prinsgezinden, maar tevens een sein en zichtbaar teeken voor de Pruisische troepen, om zich hier niet aan plunderingen schuldig te maken. Want het was nog steeds een onveilige en troebele tijd. Hoewel het dorpsbestuur uit den aard der zaak met de verlangens der inwoners wel instemde, durfden de regenten, wijl men niet wist of de oude placaten nog geldig waren en er nog geen be richt dienaangaande uit Den Haag was gekomen, niet volmondig daarin toe stemmen. Het verzamelde volk stoor de zich daar echter niet aan en de vlag werd onder uitbundige vreugde en groote opwinding op den toren uitge stoken. Twee dagen later, den 21 Septem ber, vervoegden zich o.a. de volgende personen aan het rechthuis: Adriaan Konings, Gijsbert Sersie, Arnold us Tcurlings, Leendert Kuijsten, Wouter Kuijsten, de heer F. C. van der Putt, Wouter van Baardwijk, Johannes Dek kers, Adriaan Verlegh, Jan Hagen, Ruth van den Berselaar, de heer Jaco bus Kuijmans, Adriaan Pieren, Wil lem Pieren en Gen-it Brands, allen in woners en „gelandens" van Besoijen. Zij verzochten o.a. het volgende: a. Om het rechthuis van de her berg van Pieter van der Lee wederom te verplaatsen en te doen houden op de oude plaats en dus ten huize van juffrouw Cordg, met restitutie en overbrenging van alle papieren, on langs door vier schepenen en twee burgemeesters van de secretarie ver voerd b. om aan Adrianus Vermeulen, die daartoe door den ambachtsheer indertijd was benoemd, de waarne ming van zijn ambt als secretaris wel te willen verzekeren, opdat hij dat ambt rustig en vredig zou kunnen uit oefenen, zonder in het minst daarin gehinderd te worden; c. om aan Johannes Albertus van Dijk zijn onwettig en eigendunkelijk genomen ambt als secretaris te ont nemen en hem daarvan te ontzetten. Nog denzelfden dag werd door schout en schepenen in dien geest een reso- lulic genomen en dus het verzoek der vragers ingewilligd. Men liet te Besoijen er waarlijk geen gras over groeien. Den volgenden dag, Zaterdag 22 September, hielden de meeste stemgerechtigde gemeente leden, bestaande uit de notabelstc in gezetenen en geërfdens, een onderlin ge bijeenkomst, waarin werd besloten aan de dorpsregeering te verzoeken zoo spoedig mogelijk een verkiezing te doen houden voor een nieuwen burgemeester in de plaats van Johan nes Albertus van Dijk, die het ver trouwen der meeste kiezers had ver beurd en dien zij dus niet meer als zoodanig wilden erkennen. Met dat verzoek, hetwelk werd ingewilligd, kwamen zij 's avonds aan de huizen van den schout en den secretaris. Aan den dorpsdienaar (veldwachter) Hen drik van Heijst werd de last gegeven alle stemgerechtigde personen te ci- teeren, om op Zondag 23 September des namiddags te 3 uren in de kerk te verschijnen en daar de verkiezing te houden. Op dien middag versche nen in de kerk 37 stemgerechtigde in woners, die op één na Louwrens Boom weigerde te stemmen allen hunne stem uitbrachten. Van de 36 stemmen vielen 33 op Adriaan Ko nings, 2 op Jacobus van Heijst en 1 op WouterKuijsten, zoodat Adriaan Konings als burgemeester was geko zen. Johannes Albertus van Dijk werd alzoo gelijk het toen heette als burgemeester geremoveerd en ver dween van het toneel. Den 29 Sep tember werd hem dat door eene ge rechtelijke insinuatie van schout en schepenen medegedeeld. Die insinu atie luidde aldus: Alzoo de stemgerechtigde gemeente van Besoijen heeft goedgevonden der- zelver burgemeester Johannes Alber tus van Dijck op den 23 September de zes jaars 1787 te removeeren en uit zij nen gedanen eed en bedieninge met ad- sistentie en ten overstaan van schout en schepenen aldaar te doen ontslaan, om redenen, zoo dezelve gemeente ver klaarde, dat hij J. A. van Dijck zich buiten dezen dorpe heeft geretireerd, 4. Spreekwoord van 4 woorden, 20 letters. 17 5 13 3, trotsch, verwaand. 15 4 11, gat in het ijs gehakt. 1 6 18 19 14 16 2 7 5, Holland. 8 14 9 10, niet recht. 9 12 6 20, vuurhaard. brachten aan de Rugby-school, waren ze eerst hoog verbaasd over de vreem de manier van „voetballen", die ze er daar op nahielden. Maar toen ze het ook een keer gedaan hadden, vond 't spel direct bijval. En zo verspreidde het zich langzamerhand over de ande re scholen door heel Engeland. „Maar hoe heet dit spel dan toch? 1. Spreekwoord van 9 woorden 38 letters. 1 33 2 12 32 30 14 11 25, dikwijls voorkomende gevallen. 13 26 24 24 14, muziekinstrument. 4 18 12 21 16 38 15 28 26 6 17, or ganisatie. 20 35 7 5 36 37 3, opslagplaats. 35 8 22 10 38 34 15 21, opletten. 23 26 19 29 21 12 2 31, moeilijk maken. 9 5 30 27 29, deel van het jaar. 2. Spreekwoord van 8 woorden, 30 letters. 22 5 19 19 28 1 29 18 27, voorbij laten gaan. 22 21 19 13 19 22 10 6 9 17 11 3 8, veilige geldbelegging. 21 22 15 7 12 3 25, niet gesloten. 14 21 15 8, scherpe bocht. 30 24 2 16 19 8 11 6 9 13, rijbewijs. 25 1 19 20 26 25 23 7, omhoog ge gaan.^ 4 15 9 13 21 25, vorstelijk persoon. 3. Spreekwoord van 7 woorden, 29 letters. 24 19 10 27 8 20, zitplaatsen. 17 11 7 16 25, verscheurend dier. 7 13 29 22 12 9 6, hersteld. 4 19 1 26 14 19 5 21, vriend, mak ker. 18 2 14 15 19 3, jongensnaam. 6 28 2 23, ontkenning. vroeg iemand. „Ik weet het heus niet, het heeft geen naam, geloof ik. 'k Weet alleen dat het in Rugby voor het eerst ge speeld werd", luidde het antwoord. „Nou", zei de eerste weer, „laten we het dan „Rugby" noemen!" En zo is het gebleven. Op de helft van de negentiende eeuw begon het nieuwe spel al over Europa en de hele wereld verspreid te raken. Tegen het eind van die eeuw hadden verschil lende landen een „Rugby-Bond". Als jullie ook aan die sport doet of het soms eens speelt op gymnastiek, dan moeten jullie maar eens denken aan dien kleinen Engelsclien jongen, die zo geplaagd werd, dat hij van kwaad heid een nieuwe sport uitvond! 5. Spreekwoord van 5 woorden, 23 letters. 20 16 23 18 18 10 7, stil zijn. 22 17 4 16 11 2 14 5 17 9, inwoner. 8 21 4 13 19, bezem, schuier. I 12 17 15 9 19 23, getal. 20 13 6 21 3, verhinderd. 6. Spreekwoord van 5 woorden, 21 letters. 10 17 19 5 13, moeten. 17 14 5 11 5 3, huisvesting. 19 8 20 16 11 13 6 4 2 21, grap. 5 1 15 12, lichaamsdeel. 9 7 18 9, vreemd. 7. Spreekwoord van 3 woorden, 18 letters. II 15 7, edel metaal. 3 1 10 17 2 13 4 9 15, rogge-halmen. 18 12 2 14 9, familielid. 8 4 16 9 15 7 6 2, gezellin. rond en het liefst had hij al die jon gens eens flink afgerammeld. Maar wat kon hij alleen beginnen, tegen zo veel groteren! Opeens, zonder h te bekommer- ren om de regels van het spel, ving hij van kwaadheid de bal met zijn han den op en liep er hard mee weg, regel recht naar het doel, waar hij hem met een goedgemikte zwaai prachtig door heen gooide. „Dat geldt niet!" schreeuwden de jongens verontwaardigd. „En ik vind dat het wel geldt!" riep kleine knaap en hij lachte al de boze kameraden uit. Een paar dagen later, toen de Rug- by-jongens al een hele vrije middag gevoetbald hadden, stelde er één voor om het nu eens te spelen, zoals die kleine jongen het laatst had willen doen. Ze deden het, zo maar voor de grap, en ze vonden het erg leuk. De leraren zeiden eerst wel dat het zo geen spelen was, maar langzamerhand begonnen ze de nieuwe methode toch ook wel aardig te vinden en zo werd dit spel algemeen op de school te Rug by ingevoerd. Toen een paar weken daarna leer lingen van andere scholen een bezoek er gevoetbaldMaar van de jongeren, die meededen, was er een, die voort durend geplaagd werd. Wat hij uit gevoerd had en waarom de anderen zo op hem gebeten waren, weten we niet. Maar een feit is, dat ze het op hem gemunt hadden. Als hij een ogen blik de bal had en hem naar het doel werkte, dan kon hij er zeker van zijn dat een van zijn eigen partij, hem op het laatste moment de bal afnam, voortdurend werd hij geduwd of been tje gelicht. Dat liet het kleine jochie zich niet meer welgevallen! Hij werd steeds meer woedend, met een vuur rood hoofd van kwaadheid rende hij Engeland is altijd al het land van de sport geweest. Ook in de tijd, toen in andere landen nog haast niemand aan sport deed, werden er in Engeland al verschillende takken van sport be oefend. Op de scholen werd honderd jaar geleden al gevoetbald door de leerlingen. Voetballen stond van ouds her b.v. op het programma van de school te Rugby, die al in 1567 opge richt werd en waaraan de rugby-sport haar naam heeft te danken. Het was een mooie zomerdag in 1823. De lessen waren afgelopen en de leerlingen van de kostschool te Rugby mochten gaan spelen. Natuurliik werd r

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5