Binnenlandsch Nieuws. Een avontuur op de Noordelijke IJszee Buitenlandsch Nieuws Zaterdag 16 October 1937 No. 83. De Echo van het Zuiden Tweede Blad DE RAMP MET DE SPECHT. In verband met het ongeval van de „Specht" heeft de K.L.M. van den waarnemend chef van den techni- schen dienst van de K.N.I.L.M. te Ban doeng, waarheen de motoren van de „Specht" getransporteerd zijn, telefo nisch vernomen, dat in den linkermo tor de verbinding van de drijfstang van cylinder 9 met de hoofddrijfstang is gebroken, waardoor deze motor plotseling tot stilstand kwam. Ten ge volge hiervan kon het vliegtuig, zich nog in stijgstand bevindend en nog niet over voldoende snelheid beschik kende, geen hoogte houden en kwam het na een korte linkerbocht met de hoornen in aanraking. Door den breuk werd het geheele mechanisme geblok keerd. DE VLIEGRAMP IN INDIë. Omtrent de ramp met het marine vliegtuig de T 13, waarbij, zooals men weet, negen dooden zijn te betreuren, worden nog de volgende bijzonderhe den bekend. De T 10 en de T 13 werden tijdens de nachtvlucht wegens het slechte weer genoodzaakt op het water te dalen. De noodlanding van de T 10 slaagde. Dit marinevliegtuig ontkwam op het laatste oogenblik aan een vermorze ling, doordat het bijna tegen de rots achtige kust aansloeg. De T 13 storte, zooals men weet, in het water neer, met het noodlottig ge volg, dat de negen inzittenden zijn om gekomen. Nabij Brondong, een visschersplaats op 00 K.M. ten Noord-Oosten van Soerabaja, dus vlak bij huis werd be sloten tot noodlandingen op zee, daar het hard regende en de bestuurders practisch geen zicht moeten hebben gehad. De T 13 is daarbij vlak voor Brondong ooggetuigen schatten een mijl in zee gevallen. De T 10 kwam op het strand terecht, op eenige kilo meters van Brondong en werd bescha digd, doch persoonlijke ongelukken vielen aan boord van dit vliegtuig niet voor. Het neerkomen van de T 13 had ech ter ontzettende gevolgen. Wel bleef het vliegtuig drijven, doch aan de voorzijde werd een ware ravage aan gericht, zoodat de inzittenden die zich voorin bevonden, onmiddellijk gedood moeten zijn. Voorts zakte het toestel diep in het water, waardoor de kajuit onder water kwam te liggen. De bemanning van de T 16 waadde door het water en vond een visschers- prauw, waarmede zij zich naar het wrak begaf om hulp te bieden. Dit bleek echter niet mogelijk te zijn. De duisternis was een belemmering om verder iels te doen, waarop de T 1G de marine te Soerabaja inlichtte. Van Soerabaja uit zijn toen de „Rigel" en de mijnenveger „Pollux" naar de plaats van het ongeluk vertrokken. De „Pollux" heeft onmiddellijk pogingen in het werk gesteld om het wrak over eind te zetten. Toen dit gelukt was, vond men eerst het lijk van den offi cier van den marine-stoomvaartdienst Uurbanus, daarna die van de inzitten de korporaals en vervolgens de an dere.. De lijken waren geheel verminkt MINISTERRAAD VOORTAAN OP MAANDAGMIDDAG. De ministerraad zal voortaan op Maandagmiddag in plaats van op Dinsdagmorgen worden gehouden, zulks ten einde afbreking van de be raadslagingen te voorkomen wanneer een of meer ministers des Dinsdags in een van de Kamers der Staten-Ge- neraal aanwezig moeten zijn. Op Maandag is het parlement nimmer bijeen. VERZOEK VAN HET R.K.W.V. OM VERHOOGING VAN STEUNNORMEN. Het R.K. Werkliedenverbond heeft een brief gericht aan den minister van Sociale Zaken. Met grooten aandrang herhaalt het Verbond zijn verzoek tot algemeene verhooging van steunnormen en werk- verschaffingsloonen. In afwachting van 's ministers beslissing verzoekt het Verbond verhooging van den brandstoftoeslag, herstel van den huurbijslag over de geheele linie, wij ziging van de maximum-percentages in de steunregeling ten gunste van de groote gezinnen, het nemen van de contractueel vastgestelde loonen, als mede de arbitrair vastgestelde loonen als basis van de steunverlcening en de werkverschaffingsloonen op het plat teland en het treffen van maatregelen om bij ingevoerde loonsverhoogingen in de vrije bedrijven de betrokken gem.-besturen te bewegen, deze ver hoogde loonen als basis te nemen van de steunverleening en de werkver schaffing. Verder wordt den minister verzocht te willen bevorderen, dat de bijdrage van de overheid voor extra B-steun ook kan worden verleend, in dien het betrokken werkloos gezin het vereischte kwartje niet heeft gespaard, en te willen besluiten, dat de bijslag voor extra B-steun voor groote gezin nen hooger wordt gesteld dan 40 cent. Aangedrongen wordt om den leef tijd, vereischt om voor het verkrijgen van den extra-bijslag aan inwonende werklooze gezinsleden in aanmerking te kunnen komen, te verlagen tot 18 jaar, om den termijn van 13 weken te verkleinen en om den extra-bijslag te verhoogen tot de helft van den thans in de steunregeling geldenden kost- gangerssteun, alsmede om de bepaling, dat dubbel-uitgetrokkcn werkloozen minder ontvangen dan uitgetrokkenen, te doen vervallen. DE WERKCOMMISSIE INZAKE DE WERKLOOSHEIDBESTRIJDING. Na de installatie door den minister van Sociale Zaken van de werkcom- missie tot bestrijding van de werk loosheid, is de commissie aanstonds met haar werkzaamheden begonnen. Zij besloot de medewerking van het georganiseerde bedrijfsleven in te roe pen teneinde op deze wijze te kunnen komen tot een bedrijfsgewijs onder zoek naar de mogelijkheden, welke er zijn tot bestrijding van de werkloos heid. Dezer dagen zal aan de verschil lende bedrijfsraden een brief uitgaan in welken wordt uiteengezet hoe deze instellingen aan het hereiken van het gestelde doel kunnen medewerken. In een vergadering zal dan worden nagegaan, hoe het in te stellen onder zoek kan geschieden in takken van be drijf, welke geen bedrijfsraad kennen. MUNTBRONSINSTALLATIE VOOR 's RIJKS MUNT. Nu in Indië de koperen centen door bronzen zullen worden vervangen, acht de regeering het noodzakelijk de outilage van 's Rijksmunt uit te boei den met een installatie voor de ver vaardiging van muntbrons. Naar ra ming zal de geheele kapitaalinvestee- ring in één jaar reeds verdiend zijn, terwijl 36 man werk zullen vinden. VRIJZ. DEM. BOND. Uit den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering van den Vrijz. Dem. Bond op 27 en 28 November te Leeuwarden te houden, blijkt, dat mr. Slingenberg te Haarlem, de eenige can- didaat js ter vervulling van de vaca ture ontstaan door de periodieke af treding van prof. mr. R. Kranenburg, als voorzitter van de partij. Mrs. A. M. Joekes en P. J. Oud, die eveneens candidaat waren gesteld, hebben Voor deze candidatuur bedankt. KORTING INDISCHE PENSIOENEN WORDT NIET VERLENGD. Het staat nu wel vast, dat minister Welter de korting op de Indische pen sioenen per ultimo December a.s. zon der meer laat afloopen. Er is met Indië overleg geplqegd over de voor 1938 te nemen maatregelen, en Indië td.i. de Indische Landvoogd met zijn adviseurs) heeft krachtig gepleit voor behoud van een gedeeltelijke korting, n.l. 10 procent. Minister Weiter wenscht dit niet. Behalve dat hij prin cipieel tegen elke aantasting van een maal toegekende pensioenen is, is hij er zóó stellig van overtuigd, dat de Tweede Kamer elk tussehenvoorstel zal verwerpen, dat hij ook op grond van politieke overwegingen daaraan keerd Zij deden opgewonden ver halen over ijsberen en rendierjach- ten over de strijd met de ijshaaien, die hier even gehaat en gevreesd zijn als dj haaien in de warme zeestroomen. »Nog zelden heb ikcr, zo begon de leider van de expeditie, »onze harpoenist zo nijdig gezien, als op een zekere morgen. Ik kon niet in slaap komen, buiten gierde de storm terwijl de wacht met zware laarzen over het dek heen en weer liep. Ik besloot op te staan en deed een paar extra dikke jassen over elkaar aan. Nauwelijks was ik aan het dek gekomen, of onze harpoenist kwam op mij toe met de woorden: «Ein delijk hebben wij de misdadiger« en hield mij een ijsberenvel onder de ogen, waarvan een groot stuk was afgebeten. Om de traan van het vel te weken, hingen wij name lijk de ijsbeervellen in het water achter het schip. Toen Johan's mor gens het vel weer binnenboord haalde, zag hij de schade, die er aan toegebracht was en vervolgde: »Mijn kop er af als dat geen ijs- haaien zijn«. Nauwelijks had hij dit gezegd, of ongeveer vijfiien meter van ons schip verwijderd werd een twee meter lange haai zichtbaar. Binnen enkele ogenblikken had hij zijn harpoen in gereedheid gebracht. Hij liet nu een groot stuk spek, dat aan een lang, stevig touw be vestigd was, in 't water vallen. Toen het dier nu dit lokaas zag, kwam hij langzaam dichterbij. Bij het vooruitzicht van dit heerlijke hapje sperde de ijshaai zijn bek wijd open, zodat wij duidelijk de vlijmscherpe tanden konden zien. Hoe dichter de haai bij het schip kwam, des te meer spanden zich de spieren van onzen harpoenist. Steeds weer opende en sloot het dier zijn vreeselijke muil. Eindelijk was hij dicht genoeg bij ons geko men. Hij probeerde zijn prooi te niet kan denken. Intusschen werkt de Indische Regee ring alweer aan een nieuwe wijziging in de pensioen-regelingen van 1934, en wel in voor de betrokkenen gunstiger, voor de schatkist ongunstiger zin. RESERVE le LUITENANTS NAAR BEROEPSKADER Er gaan stemmen op om op ruime schaal reserve-officieren naar het be- roepspersoneel over te hevelen, niet alleen in de subalterne rangen, doch zelfs in de hoofdofficiersrangen en dan met behoud van de anciënniteit als reserve-officier. Op deze wijze achtte men de oplossing het eenvou digst, omdat dan in één slag alle gaten konden worden opgevuld. Naar wij thans uit goede bron ver nemen aldus meldt het „Rott. Nieuwsblad" is de regeering voor dit plan niet te vinden, althans niet in zoon uitgebreiden vorm. \\el bestaat echter het voornemen de reserve-officieren, die in het jaar 1935 tot lste-luitenant werden be noemd, in de gelegenheid te stellen in hun rang tot het beroepskader over te gaan, onder voorwaarde, dat zij op de ranglijst onder de beroeps-eerste-Iui- tenants worden geplaatst. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Men zal zich herinneren, dat de radio-prijsvraag, welke het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden het vorig jaar heeft gehouden, dank zij het groote aantal waardevolle prijzen, door handel en industrie beschikbaar gesteld, tot resultaat had, dat de kas van het fonds door omstreeks 125.000 HET KOLONIALE VRAAGSTUK IN DUITSCHLAND. De Völkischer Beobachter schrijft over de koloniale problemen: Duitsch- land ziet ook in de koloniale kwestie een deel van de noodzakelijke nieuwe ordening van de Europeesche politiek, die al begonnen is met het gemeen schappelijke front van Italië en Duitschland. Deze gemeenschap zal niet alleen in Europa, maar ook in Afrika haar bevestiging vinden. Duitschland zal daarom het nieuwe begin van zijn koloniale werkzaamheid verbinden aan de herleving van het neutraliteitsprin- cipe van de oude Kongo-verdragen, omdat het slechts daardoor mogelijk lijkt de koloniale werkzaamheid der mogendheden veiligheid te verschaf fen en een rustige ontwikkeling moge lijk te maken. Het is nu tijd, dat men ook in die kabinetten, die de laatste ja ren altijd achter de gebeurtenissen aan strompelden, duidelijk inziet, dat Duitschland's koloniale eischen niet meer tot stilzwijgen kunnen worden ge- grijpen, maar Johan was op zijn hoede. Bliksemsnel trok hij het touw, waaraan het stuk spek zat, terug en liet 't daarna weer vieren. Dit ging zoo eenige keeren achter elkaar, totdat de haai plotseling het stuk spek te pakken had. Op dat zelfde oogenblik schoot Johan het dier de scherpe harpoen in den rug. Om dit te bereiken, heeft een har poenist veel ervaring noodig, want men moet ook rekening houden met de deining van het water. Zoodra het dier de ijzeren weer haken in zijn lichaam voelde, begon er 'n verschrikkelijke worsteling. Onmiddellijk liet hij het stuk spek weer los en dook onder water. Maar Johan was zeker van z'n zaak. Hij kende zijn vak en wist, dat hij dc lijn van de harpoen wel kon vertrouwen. Nog een paar keer werd de haai aan de oppervlakte van het water zichtbaar, een teeken, dat hij met de laatste krachten die hij nog had, vocht voor zijn bevrijding. Even later begon de scheepsas te werken en het dier, dat zich zelfs nu nog niet geheel wilde overgeven, inzenders met bijna ƒ50.000 werd ver sterkt. Ook dit jaar zal het fonds, dat drin gend voor den winter nieuwe geldmid delen behoeft, een prijsvraag organi- seeren, waar over nader bericht zal worden. Hierover zullen weder prij zen noodig zijn. Reeds vele fraaie ca- deaux werden toegezegd. Langs dezen weg wordt een beroep gedaan op allen, die door het beschikbaar stellen van prijzen kunnen bijdragen tot het suc ces van deze prijsvraag en daardoor kunnen medewerken aan den arbeid van het Nationaal Fonds: de leniging van de bittere, stille nooden onzer landgenooten. Een volledige lijst van de winnaars en de schenkers der prijzen zal in een oplaag van ten minste 100.000 exem plaren gratis worden verspreid. STRIJD TEGEN DE VOETBALPOOLS. De minister van Justitie heeft een circulaire tot de politie-autoriteiten gericht, waarin hij verzoekt om tegen deze in strijd met de loterij-wets on dernemingen die misbruik maken van de populariteit van de voetbalsport in ons land, krachtig op te treden, nu te verwachten is, dat bij het begin van het voetbalseizoen de werkzaamheden der „pools" zullen worden hervat. Zoo noodig ware bij de verkoopers der for mulieren en bij de administratiekanto ren der betrokken ondernemingen tot inbeslagneming over te gaan. Ten overvloede wijst de minister er nog op, dat het bovenstaande even eens zal gelden voor soortgelijke on dernemingen t.a.v. andere takken van sport. bracht. Constructieve oplossingen be hoeven niet uitsluitend onbewegelijk aan vroegere toestanden te worden vastgeknoopt, als Duitschland's recht definitief erkend is. De versplintering van het Duitsche koloniale bezit is ook vroeger reeds in velerlei opzicht voor ondoeltreffend gehouden. EGYPTE WAPENT ZICH. Het Egyptische kabinet heeft een supplementair crediet, tén bedrage van 1.150.000 p. toegestaan voor de onmid dellijke vorming van drie nieuwe batal jons infanterie, elk zeven honderd man sterk. Bovendien zal de minister van oorlog achttien nieuwe militaire vliegtuigen aanschaffen. Met spoed wordt de aanleg voortge zet van militaire wegen, zooals in het Engelsch—Egyptisch verdrag zijn voorzien. De pers wijdt nog steeds alle aan dacht aan de versterking van Italië's garnizoenen in Libye en speciaal aan werd al hooger en hooger getrokken. In wilde vertwijfeling sloeg het dier met zijn staart naar alle kan ten, doch Johan schoot het, om het dier uit zijn lijden te verlossen, een kogel door het hart. Nu duurde 't niet lang meer of de haai hing strak aan de lijn en zoo eindigde deze spannende en uiterst gevaarlijke haaienvangst. OPLOSSINGEN. 1. Meermalen, Viool, Vereeniging, Magazijn, Attentie, Hinderen, Maand. Men vangt meer vliegen met honing dan met azijn. 2. Passeeren, Postspaarbank, Ope ning, Hoek, Fietskaart, Gestegen, Her tog. Een haan kraait het best op eigen erf. 3. Banken, Tijger, Genezen, Ka meraad, Herman, Neen. Men kan geen ijzer met handen breken. 4. IJdel, Bijt, Nederland, Krom, Oven. Na lijden komt verblijden. 5. Bedaard, Ingezetene, Vegen, Honderd, Belet. Het geld verzoet den arbeid. 6. Dwang, Woning, Aardigheid, Neus, Raar. Eigen haard is goud waard. 7. Goud, Korenaren, Tante, Vrien din. Onkruid vergaat niet. Nieuwe Raadsels. 8. Spreekwoord van 3 woorden, 19 letters. 9 5 16 7 8 19 1 3, probeeren. 6 17 18 14 2 5, niet voor. 10 16 12 3, hemellichaam. 4 11 13, ligt op een huis. 15 6 9, ligt op een vloer. 9. Spreekwoord van 5 woorden, 25 letters. 18 23 9 19 1 9 4, klok. 10 17 20 8 25 5 15, soort adder. 14 12, niet uit. 11 17 3 22 18 12 16, beginnen. 12 21 7 2 9 24 l'l 6 13, waarin wij wonen. door Violet Carr. In Namsos, een klein stadje in Noor wegen staat een klein hotel, dat bijna het gehele jaar door ver laten is. Alleen als er vissers of jagers ko men, wordt de rust van het stadje ver stoord en komt er le ven in het hotelletje. In de gelagkamer, waar een groothaard vuur brandt, vertel len de mannen elkaar dan wat zij hebben meegemaakt, hetzij op de jacht op ijs beren af andere pels- dieren, hetzij op de walvisvangst, of op de minder gevaarlijke zeehondenjacht. De mannen zijn nieuwsgierig naar de verhalen van de mensen, die zij in het hotel aantreffen en zij bemerken zelfs niet, dat hun kleren ontdooien en het water langs hun stoelen druipt. Op zekere dag kwamen er ook deelnemers van een jachtexpeditie in het hotel aan, die zo juist uit de Noordelijke IJszee waren terugge-

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5