KUNST EN LETTEREN, GEMENGD NIEUWS. de jongste berichten, volgens welke de Italianen in Djebel Akhdar, nabij de grens van Solloem, een militaire lucht basis hebben aangelegd. DE STRIJD IN HET OOSTEN. De strijd om Sjanghai. Er is de laatste dagen wederom woe dend gevochten in den sector Lioehang ten Zuiden van de Woesoengrivier, waarbij de Chineezen in de meerder heid waren. De Japanners willen dit echter niet toegeven. Ook niet dat er een aanval geweest is, omdat de linies onveranderd zijn gebleven. Dat zou dan beteekenen, dat de Chineezen de overhand hadden behouden en de Ja panners hadden genoodzaakt weer op hun oude linies terug te gaan. Een bericht uit Sjanghai behelst, dat bij een poging om de Chineesche stel lingen bij Sjanghai te vernietigen, de Japanners de Chineesche posities bij Tsjapei en Kiangwan stelselmatig aan een zwaar bombardement hebben blootgesteld. Japansche vliegtuigen lie ten strooibiljetten vallen, waarin de Chineesche troepen werden opgewekt zich over te geven, daar tegenstand toch tevergeefsch was. Aan iederen Chineeschen soldaat, die deserteert, werd een dollar aangeboden. Het ant woord van de Chineezen was een he vige beschieting uit alle wapenen. De Japansche woordvoerder pochte later, dat er twee millioen dollar gereed wordt gehouden om Chineezen om te koopen. Intusschen hebben de Chinee zen officieel meegedeeld, dat Japan sche oorlogsschepen de Jangtse een ki lometer of 25 zijn opgevaren. Men ver wacht, dat zij een poging zullen doen om troepen aan land te zetten. Japansche vliegtuigen neergeschoten. Het Chineesche telegraafagentschap Central News verneemt, dat tijdens de laatste aanvallen op Chineesche linies in het geheel vijf Japansche vliegtuigen zijn neergeschoten. Boven Nanking wa ren het er drie en bij Kiangwan twee. In het Noorden. De Japansche troepen aan den Pei- ping-Hankou-spoorweg zouden hun op- marsch naar het Zuiden voortzetten. De hoofdmacht der troepen, die Joeans- ji, op 309 K.M. ten Zuidwesten van Peiping had bezet, trekt verder Zuid waarts, terwijl^ twee Japansche deta chementen Kaojisjen, op 10 K.M. ten Zuidoosten van Joeansji, hebben bezet. Alle Japansche strijdkrachten en Mon- goolsche troepen in de provincie Soe- ijoean rukken thans van verschillende kanten aan op de gelijknamige hoofd stad der provincie. Japansche troepen, die opereeren aan de Noordwestelijke grens van Sjansi, en die oprukken in de richting van Joejoe, hebben Toeng- taheiho, op 6 K.M. ten Zuidoosten van Soeijoean bezet. Er valt veel sneeuw in het gebied, waar de Japansche troe pen zich in Soeijoean bevinden. Ook Mongoolsche troepen rukken op naar Soeijoean. n.l. uit het Noorden. De voorhoede van de Japansche troe pen, die op Taijoean, de hoofdstad van Sjansi. aanrukt, heeft reeds Sinkotsjen bereikt, op 80 K.M. ten Noorden van Taijoean. De troepenmacht van Japan op de verschillende fronten beloopt thans reeds meer dan 400.000 man, van wie er meer dan 200.000 bij Sjanghai lig gen. OVER BREED FRONT BLIJVEN JAPANNERS OPRUKKEN. Aan alle fronten in Noord-China hebben de Japanners hun opmarschen voortgezet. Na de bezetting van Soei joean, de hoofdstad der gelijknamige provincie, hebben de Japansche troe pen het omringende gebied gezuiverd. De afdeelingen, die van Sjisjiatsjwang aan den Peiping-Hankau-spoorweg, naar het Westen trekken, zijn reeds de provincie Sjansi binnengevallen en de troepen, die langs den PiepingHan- kau-spoorweg naar het Zuiden op- marcheeren, melden eveneens succes sen. Langs den TientsinPoekau- spoorweg zijn de Japanners al zoover gevorderd, dat zij in de provincie Sjan- toeng nog slechts 50 K.M. van de Gele Rivier zijn verwijderd. Van Chineesche zijde wordt mede gedeeld, dat de Chineezen een groot offensief in het Noorden van de pro vincie Sjansi zijn begonnen. De in drie colonnes oprukkende Chineesche troe pen zouden de Japanners voor zich uit drijven, terwijl de soldaten van het (vroeger communistische) achtste le ger guerilla-methodes volgen bij aan vallen op de Japansche achterhoede. LUCHTGEVECHT BOVEN SARAGOSSA." Terwijl te Saragossa het feest „van het ras" en van Onze Lieve Vrouw „del Pilar" gevierd werd, kwam het bij en boven de stad tot een verbitterd luchtgevecht. Tegen 8.40 uur naderden verschei den regeeringsvliegiuigen, waaronder 10 bombardementstoestellen, de stad. Op eenige kilometers afstand werden zij aangevallen door talrijke ascadril- les rechtsche jagers, boven het dorp Pastriz. De strijd duurde vijf kwar tier. Omstreeks den middag werd mede gedeeld, dat 13 regeeringsvliegtuigen in brand waren geschoten of binnen de rechtsche linies hadden moeten da len en dat zes andere met moeite het terrein der regeeringstroepen weer hadden kunnen bereiken. Toen zich tegen 15 uur de processie opstelde, werden opnieuw vijandelijke toestellen waargenomen. Ditmaal werd boven de stad gevochten. Zeven aan vallers werden neergeschoten, vijf an dere toestellen getroffen. TERRORISME LEEFT OP IN PALESTINA. Terrosisten hebben in den loop van den avond bij Kalkileh, op 33 K.M. ten Noorden van Jaffa, een aanslag ge pleegd op een personentrein, die van Haifa naar Lydda reed. Zij hadden op den spoorweg een mijn gelegd, die tot explosie kwam, toen de trein Kalkileh naderde. Aanvankelijk meende men, dat het aantal slachtoffers zeer groot zou zijn, doch latere berichten melden, dat drie passagiers om het leven zijn gekomen. Na de explosie van de helsche ma chine werden door de terroristen nog verscheiden geweerschoten op de pas sagiers gelost. Volgens nog niet beves tigende berichten heeft de regeering onmiddellijk maatregelen genomen en o.a. te Jeruzalem den staat van beleg afgekondigd. Dit besluit zou tevens verband hou den met twee andere aanslagen, die gisteren in de omgeving van Jeruza lem werden gepleegd. Zoo hebben ter roristen op 8 K.M. afstand van de stad een autobus aangevallen, die een aan tal passagiers van Tel Aviv naar Jeru zalem vervoerde. Zij losten dertig scholen op het voertuig en wierpen ook nog een bom op den wagen, met het gevolg, dat twee Arabieren gedood en acht Joodsche passagiers, onder wie twee vrouwen, gewond werden. De politie heeft den chauffeur van de bus gearresteerd, omdat men vermoedt, dat hij op de Arabische passagiers ge scholen heeft, toen de aanslag ge pleegd werd. SUCCESSEN DER RECHTSCHEN OP HET FRONT IN ASTURIE. De U.P.-correspontdent Jan Degandt seint, dat de nationalistische troepen er thans in zijn geslaagd, Arriondas, een gewichtig spoorwegcentrum, van het Oosten en hel Zuiden uit te om singelen. De samenwerking tusschen het luchtwapen en de artillerie wordt door helder weer begunstigd en zoo kon de felle tegenstand der rooden zuidelijk van Arriondas worden gebroken De vijand trekt op Infiesto terug. Ook ten Noord-Westen van Cangas de Onis boden de marxisten hevigen tegenstand. Na een overweldigend ar tillerievuur hebben echter ook daar de rechtschen de Asturische stellingen bezet. Garantie van Berlijn ten opzichte van België Woensdag zijn tusschen den rijksminister van buitenlandsche zaken, Freiherr von Neutath, eener- zijds en den Belgischen gezant, vicomte Jacques d'Avignon ander zijds op het rijksministerie van buitenlandsche zaken nota's uitge wisseld, waarvan de Duitsche nota hierop neerkomt dat: Ten eerste dat de Duitsche re geering voornemens is, in volle souvereiniteit een politiek van on afhankelijkheid te volgen vastbesloten is, de grenzen van België met al haar krachten tegen iederen aanval en iedere invasie te verdedigen, te verhinderen, dat het Belgische gebied voor een aanval tegen een anderen staat als door- tocht gebied of als operatiebasis te land, ter zee of in de lucht benut wordt en tot dit doel de verdediging van België op doeltreffende wijze te organiseeren. Ten tweede, de Duitsche regeering stelt vast, dat de onschendbaarheid en de integriteit van België voor de westelijke mogendheden van gemeenschappelijk belang zijn. Zij bevestigd haar besluit, aan deze onschendbaarheid en neutraliteit in geen geval afbreuk te doen en te allen tijde het Belgische gebied te respecteeren, uitgezonderd, zoo als vanzelf spreekt, in geval België in een gewapend conflict, waarin Duitschland verwikkeld is, bij een tegen Duitschland gerichte militaire actie zou medewerken. Ten derde, de Duitsche regeering is bereid evenals de koninklijke Britsche en de Fransche regeering, België bijstand te verleenen, ingeval het voorwerp van een aanval of een invasie zou zijn. In de Belgische nota wordt ge. zegd dat de koninklijke regeering met groote voldoening acte genomen heeft van de verklaring, die haar door de rijksregeering is medege deeld. Zij spreekt haar daarvoor haar levendigen dank uit. Het Belgische blad »Nation Belgea dat eenigszins Fransch gezind is, is natuurlijk niet ingenomen met het feit, dat Duitschland en België ZAG ER ERNSTIG ZIEK UIT DOOR RHEUMATISCHE PIJNEN. Dankbaar voor een goede raad. ,,De directeur van een firma waar ik zaken mee deed, was gedwongen 12 v/eken in bed te blijven door zijn rheu- matische pijnen. Toen hij weer terug kwam, zag hij er uit of hij ernstig ziek was. Op mijn vraag, welke behande ling hij gehad had, antwoordde hij „Allerlei en U ziet wat er van mij geworden is". Toen vroeg ik hem of hij Kruschen Salts al had geprobeerd. Hij deed het en binnen zes maanden was hij totaal veranderd en bedankte mij iederen keer als ik bij hem kwam." Mevr. J. L. T. Rheumatische pijnen, jicht, ischias e.d. ontstaart doordat zich in Uw li chaam afvalstoffen ophoopen, die Uw bloed ernstig verontreinigen. Kruschen Salts zorgt voor een gere gelde afdoende verwijdering van alle schadelijke stoffen, zoodat de oorzaak Uwer pijnen wordt weggenomen. Kru schen Salts is verkrijgbaar bij alle apo thekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., A'dam, voor komt. tot goede relaties willen komen' Het blad schrijft o m., dat men de Duitsche verklaring opbergen kan in dezelfde lade als het verdrag, dat in 1914 werd geschonden even als de pacten van Locarno van dezelfden aard, waarin tevens een gedemilitariseerde Rijd-zone vast gelegd was, die later door Duitsch land werd uitgeveegd. De man, die het pact van Locarno verscheurde, biedt België thans een nieuwe ver klaring in ruil. Het Derde Rijk betreedt hiermede geen nieuwe paden, het herhaalt eenvoudig, wat zijn voorgangers deden en de Belgen moeten zich vooral geen illusies maken omtrent de grootere waarde, die een garantie, komende van een autoritair anti communistisch, anti socialistisch en pseudo-democratisch Duitschland eventueel zou hebben. De Belgische regeering zelf is zeer ingenomen met de Duitsche verklaring en met den geest, welke deze verklaring bezielt. De huidige toestand wijzigt echter niets aan den huidigen wil van België om trouw te blijven aan den volkenbond. De a.s. Congreszitting in de Vereenigde Staten. In een radio rede heeft president Roosevelt uitvoerig aangegeven, welke kwesties hij aan de orde wil stellen in de speciale Congres zitting welke 15 November a.s. begint. In de eerste plaats noemde hij maatregelen tegen het in al te ruime mate opslaan van landbouwpro ducten, hetgeen terstond een ineen storting der prijzen ten gevolge zou hebben Vervolgens: de vaststelling van een redelijk minimum-loon en een maximum-arbeidstijd ten einde geheel en al een einde le maken aan den kinderarbeid. De president kondigde voorts aan, dat hij voor nemens is de boeren te helpen door een controle in te stellen op de oogstoverschotlen en door plannen om den grond op de profijtelijkste wijze te doen bebouwen. Wij moe ten, zoo zeide hij, altijd beschikken over voldoende hoeveelhedenlevens middelen en de prijzen daarvan moeten zóó zijn, dat de verbruikers ze betalen kunnen. De president sprak voorts de hoop uit dat de groote democratie zoo verstandig zal zijn een vredes politiek voor te staan en den oorlog te negeeren. In een wereld vol wederzijdschen argwaan, moet men metterdaad naar vrede streven. Men kan er niet mee volstaan, den vrede te willen en er op te blijven wachten. Pacific-conferentie zonder Japan De Japansche regeering heeft tot nog toe geen officieele uitnoodiging ontvangen voor de negenmogend- conferentie, welke te Brussel zal worden gehouden. Wel heeft de Belgische ambassadeur gisteren een bezoek gebracht aan het ministerie van buitenlandsche zaken, doch hij zou, aldus verluidt van officieele zijde, niet over de negen mogend, hedenconferentie hebben gesproken. Diplomatieke kringen in Japan achten het intusschen, naar Havas meldt, zeker, dat Japan zal weigeren, aan de negen-mogendhedenconfe. rentie deel te nemen. Concertgebouworkest gehuldigd in Den Bosch. Na Amsterdam en Den Haag heeft ook 's Hertogenbosch de gelegen heid waargenomen om hetAmster- damsch Concertgebouworkest en zijn leider prof. dr. Willem Mengel berg te huldigen. Wij mogen wel zeggen dat deze hulde in Brabants' hoofdstad een hulde is geworden van de geheele provincie. Immers, 'tjubileum-galaconcert, dat Woens. dagavond in den Casino schouw burg gegeven werd, genoot de be langstelling van geheel muzieklie- vend Brabant. De belangstelling voor dit concert was dan ook zoo groot, dat reeds lang van tevoren de groote schouwburgzaal van Ca sino geheel was uitverkocht. Er wa ren niet minder dan 1300 aanwe zigen. Het programma, waaraan Jo Vin cent ais soliste medewerking ver leende, werd geopend met het Wil helmus en bestond verder uit de Ouverture Oberon van C. M. von Weber, Salve Regina van Rudolf Mengelberg, Roméo et Juliette van Tsjaikofsky en de Vierde Symphonie van Gustav Mahler. Was het natuurlijk op de eerste plaats het programma dat oorzaak was van de groote belangstelling, we mogen toch deze ook voor een groot deel toeschiijven aan de alom gevoelde behoefte het prominente Amsterdamsche orkest hulde te brengen, vooral omdat prof. Men- gelberg persoonlijk het orkest leidde, wat Den Bosch sinds twaalf jaar niet heeft meegemaakt. Van de voorbereiding van hetju- bileumconcert was dan ook zeer veel werk gemaakt. Een eerecomité, be staande uit de eerste autoriteiten van provincie en stad, was in het leven geroepen en een werkcomité, waarin vooraanstaande kunstlief hebbers uit de stad en omgeving zitting hadden genomen, was sinds lang doende het concert en deont vangst te organiseeren. De commissie van ontvangst, be staande uit burgemeester mr. J. van Lanschot, dr. J. Caspari, mevr. J. Lamers Hoogveld en mevr. M. van Meeuwen.Smits, stond gereed om het bestuur van het orkest en Dr. Mengelberg te ontvangen. In de pauze hield burgemeester Van Lan- schot een korte huldigingsrede en bood den meester een herinnerings medaille aan Ten slotte had naaf- loop in de societeitszaal een receptie plaats. Het geheel was een schitterende avond, waartoe ook deze gemeente haar flink aandeel belangstellenden leverde; er waren hier niet minder dan 8Ü kaarten verkocht door het ijverige sub-comité. Door een auto aangereden en gedood. Gistermiddag omstreeks half zes is de 70 jarige heer J. Weersma, oud-gemeente-ontvanger te Leer. dam, op den nieuwen verkeersweg aldaar, ter hoogte van het Hoogeind, door een auto, die uit de richting Leerdam kwam en bestuurd werd door den heer K. uit Meerkerk, aangereden en vijftig meter meege sleurd. Het slachtoffer was op slag dood Het lijk is naar het zieken huis te Leerdam gebracht. De auto is in beslag genomen Doodelijke val. Tijdens werkzaamheden aan het dak van een in aanbouw zijnd huis te Gronau (D.) is de heer J. B. Schrijer uit Oldenzaal, van een hoogte van 8 meter omlaag gestort. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis overgebracht, waar de ongelukkige enkele uren later is overleden. De heer Schrijer nam in de ka tholieke arbeidersbeweging te Olden. zaal een voorname plaats in. Vol. gens het »O.D.« was hij o.a. be stuurslid van de plaatselijke afdee- ling van den R.K.'bouwvakarbei— dersbond, van het instituut ont wikkelingscursussen der R K.W.V. en van het Fonds hulp in nood. De ongelukkige was pl.m. 50 jaar en laat een vrouw met 5 kinderen achter. Oude man doodgevallen. Te Echt viel de 82 jarige onge huwde landbouwer F. Willems van de zoldertrap. Aan de daarbij be komen inwendige verwondingen overleed hij enkele uren later. Auto in het water gereden. Toen de heer Charles Stulemeijer zich gisteravond na een conferentie ten kantore van de Hollandsche Kunstzijde Industrie per auto huis. waarts wilde begeven, is hij in de buurt van het terrein der H.K.I, te Breda, vermoedelijk na een bot sing met een meerpaal in de Mark gereden. De auto verdween in de diepte. Eenige schippers, die het ongeval zagen gebeuren, slaagden erin onder water een der portieren te openen en de heer S. naar buiten te trekken. Wonder boven wonder bleek de heer S. er met den schrik af te zijn gekomen. De auto die zwaar be schadigd is, is later opgehaald. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Poging tot vergiftiging. Vrouw te Breda gearresteerd. De politie te Breda heeft aange houden en, na haar voor den offi cier van justitie te hebben geleid, in het huis van bewaring opgesloten de ongeveer 40 jarige mej. F. D., wonende aan het Zandbergplein te Breda. De vrouw, die reeds gerui. men tijd in zeer slechte verstand houding met haar man leefde, zou hebben getracht hem van het leven te berooven door hem een bord pap voor te zetten waarin arsenicum was gemengd. Toen zich vergifti gingsverschijnselen voordeden heeft de te hulp geroepen geneeskundige het restant van de pap doen onder zoeken. Hoewel de vergiftiging niet levensgevaarlijk was, werd toch aangifte bij de politie gedaan, die genoeg aanwijzingen tegen de vrouw aanwezig achtte om tot haar arres tatie over te gaan. Auto rijdt door gesloten spoorboomen. Te Eefde is gisteravond om half acht een personenauto, welke op den rijksweg door de gesloten spoorboomen was gereden, door een goederentrein, welke van Zutfen op weg was naar Deventer, gegrepen en vrijwel geheel vernield. De beide inzittenden van den wagen, de bestuurder S. en zijn passagier R., beiden uit Deventer, hadden de tegenwoordigheid van geest nog op het laatste moment uit het voertuig te springen, waaraan zij hun leven te danken hebben. De overweg wachter N., die nog getracht heeft den machinist te waarschuwen en daarbij door de auto, welke een eind door den trein werd meege. sleurd, werd geraakt, kreeg lichte verwondingen aan beenen en pols. De machinist schijnt het ongeluk niet te hebben opgemerkt,aangezien hij is doorgereden. Het gebeurde is toe te schrijven aan het feit, dat de heer S. door aen tegenligger werd verblind, waar. op hij met zijn wagen tegen de gesloten spoorboomen botste en op de spoorlijn terecht kwam. Jongen te Rotterdam verdronken. Gisteravond kwart voor zeven geraakte de 15-jarige W. Wintraa- ken, gewoond hebbende aan de Schans aldaar, die bij een kade muur aan den Westkousdijk nabij den vischafslag aan het spelen was, te water. De jongen, die niet zwem men kon, verdween spoedig in de diepte. Een woonschuitbewoner, C. Baas, schoot onmiddellijk met zijn broer te hulp en het gelukte hem met een dreg den drenkeling aan wal ts brengen. Terstond werd kunstmatige ademhaling toegepast, o.m. met een zuurstofapparaat van de werf Wilton Feyenoord, doch iedere poging faalde. Daarop werd de G.G.D. gewaarschuwd, die den drenkeling naar het ziekenhuis aan den Coolsingel heeft vervoerd, waar men slechts den dood kon consta- teeren. Wiel van vrachtauto over het hoofd gekregen. Gistermiddag is het 15-jarige meisje F. G. G., uit de Obrechtstraat te s-Gravenhage, in de Javastraat ondereen haar passeerenden vracht auto geraakt, een der achterwielen van den auto, die bestuurd werd door den 36.jarigen chauffeur M. J. V. te Rotterdam, ging het kind over het hoofd. De geneeskundige dienst heeft het meisje naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Haar toestand hel meisje heeft vermoedelijk een schedelbasis fractuur en heeft veel bloed verloren is zeer ern stig. Auto tegen een boom gereden. Gistermiddag omstreeks vier uur is op den Sleenerweg te Schoonoord een personenauto, welke uit de richting Schoonoord kwam, tegen een boom gereden en overdenkop geslagen, doordat de bestuurder, de 41 jarige handelsreiziger v. d. V. uit Meppel, de macht over het stuur kwijtraakte. V. d, V., die alleen in den wagen zat, werd ernstig gewond. Na door dokter Pybes te zijn verbonden, is het slachtoffer met hoogst ernstige kwetsuren naar het Wilhelmina- ziekenhuis te Assen vervoerd. VROUW DOOR ROOVERS AANGERAND. Een merkwaardige zaak houdt ge meente en rijkspolitie van IJsselinui- den op het oogenblik bezig, meldt het „Hbl.". Zondagmiddag deed de zoon van een 42-jarige vrouw uit die ge meente aangifte, dat zijn moeder des Zaterdagsavonds, op den donkeren weg naar het dorp Wilsum, was aan gerand, waarbij ze vrij zwaar was mis handeld. De sporen dezer aanranding heeft de vrouw een arts kunnen too- nen. Zelf vertelde ze ervan, dat ze des avonds omstreeks zeven uur, komen de van Kampen, waar zij inkoopen had gedaan, op den dijk in het Broek had

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6