Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. WPIGLEY w KAATSHEUVEL. JNA ELKEN MAALTIJD^ SPRANG—CflPELLE. WmiM Bij KIE B 0 0 M vrijhoeve WASPIK. „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" geloopen. Ze was twee mannen ge passeerd, die over hun fietsen gebo gen stonden. Terwijl ze doorliep greep een van dezen haar van achteren vast en de andere duwde haar een zakdoek in den mond. Na de aanranding, waarbij haar kleeren werden gescheurd, ver dween het tweetal op de fiets in den polder. Hoewel het verhaal geloofwaardig leek, had de politie vermoedens van twijfel omtrent de juistheid. Ze zocht ook in andere richting dan de aange- gevene en heeft thans den twintig jarigen zoon van de vrouw gearre steerd, op vermoedens van aanran ding van zijn moeder, met de bedoe ling haar van haar geld te berooven. De jongen is in voorloopige hechtenis gesteld. SENSATIONEELE BEKENTENIS VOOR DE RECHTBANK. Voor de rechtbank te Amsterdam is Woensdag een sensationeele beken tenis afgelegd. Het betrof hier een erfenis-kwestie waarbij de erfgenamen een vast be drag ontvingen en de vader een bedrag van ƒ31.000.terwijl ƒ10.000was achtergehouden om de successie-rech ter te ontduiken. Hiervan wisten de overige familieleden echter niets van. De vader overleed echter en zijn beide inwonende zoons maakte zich van die 40000.bezig. Dit lekte uit, doch de grootte van het achtergehouden be drag was bij de erfgenamen niet be kend. Zij deden echter aangifte en Woensdag werd de zaak behandeld voor de rechtbank te Amsterdam. Hier deed een der zoons een beken tenis en bij een huiszoeking kwamen 10.000 voor den dag. Toen ging men ook in de woning van den anderen zoon eens kijken en hier werden nog 23000,gevonden. Toen dit bekend werd, werd de zit ting van de rechtbank voorloopig ge schorst. OVERVAL TE NUNSPEET. Woensdagavond heeft een dief, die zijn slag trachtte te slaan in de wo ning van den melkhandelaar Pelt te Nunspeet, diens zuster met een hard voorwerp een slag op het voorhoofd gegeven, waardoor de vrouw een vrij diepe wond boven een der oogen op liep. Mej. P., die een meisje, dat melk kwam halen, wilde bedienen, hoorde in een der kamers gestommel. Toen zt ging kijken wat er aan de hand was, sprong uit de kamer een man te voor schijn, die haar met een zaklantaarn in het volle licht zette en haar tege lijkertijd een slag toebracht. De man nam de vlucht. Uit een geldkistje, dat in een door den dief geopende kast stond, is naar alle waarschijnlijkheid niets gestolen. GELD UIT AANGETEEKENDE BRIEF VERMIST. Op 27 September werd uit een aan- geteekenden brief, welke notaris J. Mulder te Uithuizen aan den ontvan ger der registratie te Winsum had verzonden, een bankbiljet van honderd gulden vermist. Aanvankelijk meende men, dat er een vergissing in het spel was, waardoor geen aangifte bij de po litie werd gedaan. Thans is echter ge bleken, dat het geld wel degelijk ver zonden is. Het is de recherche tol nu toe niet gelukt den dader te arresteeren. J. K. C.-Triduum. Ter voorbereiding van het feest van Christus Koning zal voor de jeugd al hier op 28, 29 en 30 October een tri duüm gehouden worden, geleid door een Eerw. Pater Capucijn. Alle jon gens en meisjes van 1325 jaar wor den uitgenoodigd aan deze oefening deel te nemen. De plechtige sluiting heeft plaats op Zondag 31 October, de Feestdag van Christus Koning. Storm in Mexico. De Tooneelvereeniging Genesius opent het winterprogramma Zondag a.s. met de opvoering van het groote drama van Jan Grosveld „Storm in Mexico". Zooals we reeds in ons vorig num mer mededeelden is het werk gegrepen uit de moderne Christenvervolging, die momenteel behalve Mexico zooveel andere landen teistert, waarom het stuk ongetwijfeld indruk zal maken. Daarbij komt de recette geheel aan het jeugdwerk ten bate en zijn de en treeprijzen zoo schappelijk mogelijk ge steld. Als Genesius de belangstelling geniet, waarop het bij vorige uitvoerin gen mocht roemen, dan is Zondag de Gildenbondszaal te klein. Gemeenteraadsvergadering. De raad der gemeente Loon-op-Zand is bijeengeroepen tot het houden van een openbare vergadering ten gemeen tehuize, op Maandag 18 October a.s. om 7 u. n.m. Op de agenda komen o.m. de volgende voorstellen voor: a. tot het onderhands verkoopen van de voormalige openbare school te Loonopzand aan het R.K. Kerkbestuur aldaar. In het praeadvies stellen B. en W. voor aan de destijds gestelde voor waarden toe te voegen: de eisch, dat in de rooilijn een ijzeren hek op steenen ondergrond, overeenkomstig goedge keurde plannen, zal worden geplaatst en dat daarachter bij voortduring een goed onderhouden tuintje zal worden aangelegd. Aan de verdere eischen in het eerste voorstel tot verkoop gesteld, wordt verder vastgehouden, n.l.: dat voor het houden van zittingen door Rijks- en Gemeenteambtenaren, uitgezonderd de zittingen van het stem bureau bij event, verkiezingen, voor hoogstens 12 keer per jaar gratis een locaal in het parochiehuis zal worden beschikbaar gesteld, met bepaling, dat een gebruiksvergoeding van 0.50 voor een halven dag en 1voor een geheelen dag zal worden betaald voor de dagen, waarop het locaal voor het houden van deze zittingen zal moe ten worden verwarmd; dat voor het houden van stemmin gen voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, de Provinciale Staten en den Ge meenteraad, kosteloos gebruik kan wor den gemaakt van een der localen van het parochiehuis, dat, wat de grootte betreft, aan wettelijke eischen voldoet; te besluiten overeenkomstig ons vroe ger voorstel, tot het bouwen van een nieuwe bergruimte voor onderbrenging van de brandweer, benoodigdheden voor het gasbedrijf, politiecachotten, enz. en daarvoor een crediet van 2.200 te willen verleenen. De koopsom is voorgesteld op 2800. b. om medewerking te verleenen tot uitvoering van de spaarregeling, welke door den Minister van Sociale Zaken, ten behoeve van de werkloo- zen, die in de steunverleening zijn op genomen of in de werkverschaffing zijn geplaatst, in het leven te roepen. Praeadvies: Zooals bekend mag heeten wenscht de Minister voor de hierboven aange geven categorie van werkloozen te ko men tot een spaarregeling, waaromtrent door hem is bepaald, dat, indien een ondersteund of tewerkgesteld hoofd van een gezin van 2 of meer kinderen, per week een bedrag van 0.25 stort om te dienen voor de aanschaffing van B-steun, daaraan door de overheid zal worden toegevoegd een bedrag van 0.25 voor gezinnen met 2, 3 en 4 kin deren en van 0.40 voor gezinnen met 5 en meer kinderen. Voor de gespaarde gelden mag uit sluitend z.g. B-steun (goederen in na- tura) worden verstrekt en mogen de gelden niet voor andere doeleinden worden gebruikt. Voor de gezinnen, die aan de spaar regeling deelnemen, blijft de hulp, wel ke tot heden aan de werkloozen uit het fonds voor extra hulp werd geboden, onverkort gelden en zal met de ver strekking van deze hulp geen rekening worden gehouden met de door middel van de spaarregeling ontvangen goe deren. In de suppletie van 0.25 en 0.40, waarvan hierboven sprake is, zal door het Rijk eenzelfde bijdrage y/orden ver leend, als de gemeente in hare kosten voor de steunverleening ontvangt. Aannemende dat 150 werkloozen aan deze spaarregeling zullen deelne men en dat de suppletie gemiddeld 0.32J/2 per persoon bedraagt, dan zal de totale uitgaaf per jaar loopen over 2.535. waarvan wederom uitgaan de van de gedachte dat de steunbijdra- ge van het rijk 85 beloopt, 2.155.- ten laste van het Rijk is te brengen en de rest of '380.(ronde sommen) door de gemeente is te dragen. c. tot wijziging van de politiever ordening der gemeente naar aanleiding van een schrijven van de K.N.A.C. d. een verzoek van de afd. Kaats heuvel van den Ned. R.K. Bond van Hotel, Café- en Restauranthouders en Slijters St. Jozef, om het politieuur ge durende het geheele jaar op 12 uur des nachts te stellen, c.q. eventueele ver lengingen des avonds na 11 uur gratis te willen verleenen en verder te willen bepalen, dat in den vervolge geen ver gunningen tot het plaatsen van dans tenten, hetzij op publiek dan wel op particulier terrein meer mogen worden toegestaan. Het praeadvies van B. en W. staat afwijzend tegenover deze verzoeken. e. de aanbieding van de gemeente- begrooting over het dienstjaar 1938 met de begrootingen van het gasbedrijf en van de exploitatie der drainage-vel den, met de benoeming van twee com missies tot onderzoek dezer begrooting. Publieke verkoop. Ten overstaan van Notaris Jan van Ham is bij publieke verkoop het winkel pand van de firma H. v. d. Velden en Co. uit Tilburg in de Hoofdstraat al hier in café J. v. Dun ingezet op ƒ4100. LOON-OP-ZAND. Maria-vereeniging. Naar wij vernemen zal de Mariaver- eeniging alhier op 14 November a.s. het zilveren bestaansfeest vieren met een algemeene feestvergadering. Op den zelfden dag zullen de dames Marie Bas- ters en Janske van Esch hun zilveren feest vieren als bestuurslid resp. als presidente en 2e penningmeesteresse. Gilde St. Hubertus. Het gilde St. Hubertus sluit a.s. Dinsdag de rij der gildedagen voor dit jaar. Om 9 uur wordt een H. Mis op gedragen voor de levende en overleden leden, waarbij alle gildebroeders tegen woordig zijn. Voor het verdere staat de traditioneele maaltijd, rondgang en bal op het program. Een schadepostje. Deze week op een morgen vond de heer A. v. L. in de Gerlachusstr. een varken in zijn hek dood liggen. Het beest dat ongeveer 250 pond woog, bleek gestorven aan de z.g. vlekziekte. De eigenaar heeft het beest moeten be graven. SPRANG. Predikbeurten Zondag 17 Octo ber 1937: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2 uur Ds. W. Bousema. Bediening H. Doop. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur Ds. J. C. Hagen van Zwijndrecht; n.m. 6 uur Ds. B. A. van Lummel. (Intrede). J.l. Woensdag was het 50 jaar geleden dat de Geref. Kerk van Sprang en Vrijhoeve-Capelle tot openbaring kwam. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling dit feit in den loop van enkele weken in een speciale dienst te herdenken. De afdeeling Sprang-Capelle en Omstreken van den Ned. Chr. Werk- meestersbond komt a.s. Maandagavond 8 uur in de zaal van den Chr. Volks bond in vergadering bijeen, o.a. ter be spreking van de November-propagand- da en de viering van het a.s. eerste lustrum. Onze vroegere dorpsgenoote mejuffr. L. A. Rijkers, verpleegster aan 't Academisch Ziekenhuis te Lei den, slaagde dezer dagen voor 't exa men Diploma B, ziekenverpleging. J.l. Woensdagavond had in het Geref. Kerkgebouw alhier, een begroe tingssamenkomst plaats, in verband met de komst van den a.s. predikant en ter aanbieding van een geschenk der gemeente bij gelegenheid van het hu welijk van Candidaat en Mevrouw v. Lummel. De samenkomst stond onder leiding van ouderling A. C. Fijan, die bij de opening verzocht te zingen Ps. 119 32, waarna hij las Ps. 33 (onberijmd) en voorging in gebed. Hierna heette dhr. Fijan Candidaat en Mevr. v. Lummel, alsmede Ds. van Lummel, emeritus-predikant van Zuid- land. en de talrijk opgekomenen, harte lijk welkom en zegt dat in deze dagen van blijdschap voor de familie v. Lum mel, de gemeente de behoefte gevoeld heeft blijk van belangstelling te geven. De gemeente is verblijd dat „onze" pastorie weer bewoond is, aldus spr., en of wij van „onze" pastorie mogen spreken ligt aan de pastorie-bewoners, 't Is noodig dat wij één van hart en één van zin zijn, want op den wortel der eenheid groeit Chritus' Kerk. De gemeente hoopt dan ook dat de pas torie voor haar gastvrij zal openstaan. Spr. feliciteert Candidaat en Mevr. van Lummel hartelijk en bidt hen Gods zegen toe. Namens de gemeente biedt spr. ver volgens een geschenk aan, bestaande uit een electrische lamp, een gangspie- gel en een parapluiestaander. Nog richt dhr. Fijan zich tot Ds. v. Lummel en feliciteert deze van harte met het voorrecht dat hij thans zijn jongste zoon aan een gemeente ver bonden weet. Candidaat van Lummel dankt hierna mede namens Mevrouw, voor de ca- deaux, alsmede voor de hartelijke blij ken van liefde en belangstelling welke zij vanaf den tijd dat de gemeente het beroep op hem uitbracht, van dag tot dag van de Sprangenaren mochten ont vangen en geeft de verzekering dat hen niets aangenamer zal zijn dan dat de gemeente hen steeds de gelegenheid geeft met alle lief en leed te doen mee leven, waarvoor de pastorie steeds voor de gemeente geopend zal blijven; hij hoopt dat de gemeente er van over tuigd mag zijn dat iedereen in de pas torie steeds welkom is. De bijeenkomst werd hierna beslo ten met het zingen van het elfde vers van Ps. 72 en dankgebed door Candi daat van Lummel. - Als nieuw en zonder moeite! Bevestiging. Donderdagavond had in de Geref. Kerk alhier de be vestiging plaats tot Dienaar des Woords van Candidaat B. A. van Lummel. Als bevestiger trad op de Vader van Candidaat v. Lummel, de WelEerw. heer Ds. C. W. L. van Lummel, emeritus-predikant van Zuid- land, die tot tekst voor zijn predikatie aan de bevestiging voorafgaande koos de woorden waarmede Z.E. voor ruim 50 jaar in het ambt werd bevestigd, n.l. de verzen 5 en 6 van den 50sten Psalm. Ds. v. Lummel ontwikkelde daarbij de volgende gedachten: Wie de Heere tot Zijn volk rekent; Wie de Dienaar des Woords als Gods Volk moet ver zamelen, en Wat de dienaar des Woords en evenmin de gemeente niet mag vergeten. Bij de bevestiging namen mede aan de handoplegging deel de predikanten uit de Classis, Ds. J. de Vries van Til burg, Ds. W. de Wit van s-Bosch en Ds. Koenekoop van 's-Gravemoer. De gemeente bad haar nieuwen her der en leeraar hierna staande toe de zegenbede van Psalm 132 6. Ds. B. A. van Lummel hoopt a.s. Zondagavond 6 uur zijn intrede te doen. Het kerkgebouw was stampvol; van uit Zwijndrecht, alwaar Candidaat v. Lummel enkele jaren hulpprediker was, waren een groot aantal dames en hee- ren met een tweetal autobussen en en kele luxe wagens overgekomen om de bevestiging van Candidaat v. Lummel bij te wonen, wat voor Z.E. wel een zeer bijzondere voldoening geweest moet zijn en welke groote belangstelling zeker door hem op hoogen prijs is ge steld. A.s. Maandagavond half 8 komt de Afd. Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbei ders in de zaal van den Chr. Volks bond alhier in vergadering bijeen. Als spreker zal optreden de heer M. J. Kunst van Den Haag. hoofdbestuur der van genoemden bond, met het on derwerp: „De verbindendverklaring van Collectieve Arbeidsovereenkom sten". VRIJHOEVE-CAPELLE. In de Geref. Kerk hoopt a.s. Zondag op te treden Cand. Lonkhuizen van Oisterwijk. In het lokaal der Geref. gemeente aan de Hoogevaart leesdienst. Het aantal werkloozen bij de afdeeling Capelle van den Chr. Fabr. en Transportarbeidersbond bedraagt momenteel 97, waarvan 60 geheel en 37 gedeeltelijk werkloos zijn, hieronder zijn 86 fabrieksarbeiders en 11 trans portarbeiders. De landbouwer A. v. Z. aan den Loonschendijk kreeg dermate bloedvergiftiging door een onbeduidend wondje, dat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie op te treden Ds. Cuperus. A.s. Zondag des morgens half tien hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk op te treden Ds. v. d. Vlught uit Drunen en des namiddags twee uur Ds. Monster uit Aalburg. Het Muziekgezelschap „Kunst na Arbeid is voornemens in de eerste helft der maand December een uitvoe ring te geven. Met de instudeering van de nummers voor deze uitvoering is be reids een begin gemaakt. De voetbalvereeniging „Neerlan- dia" speelt a.s. Zondag met haar beide elftallen een uitwedstrijd voor den B. V. B. te Haarsteeg. Het eerste elftal speelt voor de le kl. tegen Haarsteeg I en het tweede voor de 2e kl. tegen Haarsteeg 2. Naar wij vernemen zal ook door de ingelanden van den polder „Bovenkerk", tusschen de Waspiksche en Capelsche haven, ruilverkaveling worden aangevraagd bij Gedeputeerde Staten. Predikbeurten Zondag 17 Oc.: Ned. Herv. Kerk, voorm. half tien en nam. twee uur Ds. G. Lans Jr. Naar we vernemen zijn er tot op heden 331 schoolkinderen opgege ven, die voor melkverstrekking in aan merking komen. Daar er dezer dagen overeen stemming werd verkregen omtrent het bouwen van een nieuw huis voor het hoofd der Chr. School alhier, kan de afbraak van het oude schoolhuis eer lang tegemoet worden gezien. Vanwege den rijksgebouwen dienst werd aanbesteed het bouwen van een laboratorium voor tropischen land bouw te Wageningen. Laagste inschrijver was G. A. Baten alhier voor 64005. Tot penningmeester van de R. K. Kiesvereeniging is, in de plaats van den heer D. C. van der Rijken, die als zoodanig ontslag had genomen, be noemd de heer C. P. Gijsman. A.s. Zondag zal de R. K. Lees bibliotheek weder worden geopend. Op Zondagen na de Hoogmis zullen in het parochiehuis de boeken verkrijgbaar worden gesteld. De Weleerw. Father Jos. Broek mans uit deze parochie, die verleden ;aai naar de missie in Serawak Eng. Borneo) vertrok, zal om gezondheids redenen binenkort naar het vaderland ferugkeeren. Wilt ge op de hoogte zijn en blijven van 't geen er leeft en te koop is in Waalwijk, de Langstraat en Omgeving, abonneert U dan op PER PAKJE 5 CT. F DE VOLMAAKTE KAUWGOM HR 24 zult dubbel zooveel plei/ier van Uw wollen, zijden en kunstzijden goederen hebben, wanneer U ze met Persil wascht. Persil met een beetje koud water oplossen, verder geheel koud wasschen - nooit in het water of sop laten staan - en direct in koud water naspoelen (In het laatste spoel water wat azijn) Ver volgens tusschen witte doeken droog rollen. U zult verbaasd staan over de schitterende resultaten. LS

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 7