Plaatselijke Berichten Het eerste lustrum van de K. J. M. Woensdag 27 October 1937 No. 86. De Echo van het Zuiden Tweede Blad Het antwoord van B. en W. op het rapport der Begrootings-Commissie. E li. en W. hebben den gemeenteraad 't volgende antwoord doen toekomen. (Men zie voor vergelijking het rap port in ons vorig nummer): Aan den Raad der gemeente Waalwijk. Wij doen U hiernevens in afschrift toekomen het rapport van de door Uwen raad benoemde Commissie, be last met het onderzoek der begrooting voor 1938. Wederkeerig zeggen wij de Commis sie dank voor den door haar verrich ten arbeid. Het deed ons genoegen, uit het rapport te vernemen, dat het door ons gevoerde financieele beleid de in stemming der Commissie heeft. Ter beantwoording van de door de Commissie gemaakte opmerkingen met betrekking tot enkele door haar genoemde posten, deelen wij U nog het volgende mede: Hoofdstuk II. Algemeen Beheer. Post 17. De behoeften van dezen post (admini stratie) zijn niet direct van de uitgaven over eenig jaar af te leiden. Normaal is het uitgetrokken bedrag ieder jaar noodig. Hel is zelfs meermalen voorge komen, dat het uitgetrokken bedrag niet toereikend was. Bij vergelijking van bet thans uitgetrokken bedrag met de uitgaven over 1936, mag men ver der niet uit het oog verliezen, dat de prijzen, vooral van papier, na 1936 zeer sterk gestegen zijn. Post 59. De overwegingen, welke ons geleid hebben U voor te stellen om voor de verdere completeering van de meubileering der trouwzaal een bedrag van 1.000,beschikbaar te stellen, vindt U in de toelichting bij post 447. Daarin meenen wij de aan noodzakelijkheid grenzende wen- schelijkheid van aanschaffing van an dere meubelen voldoende te hebben omschreven. Het doet ons intusschen genoegen, dat de Commissie zich met ons voorstel kan vereenigen. De tegenstelling, die de Commissie hier meende te moeten opwerpen ach ten wij niet juist. Het gaat hier diïi een eenmalige uitgaaf, terwijl de tegemoet koming, waarop de Commissie doelt, een steeds terugkeerende derving van inkomsten medebrengt. Hoofdstuk IV. Post 154 tot 158. Onderhoud straten en pleinen. Onderhoud wandelplaatsen en plantsoenen. De door de Commissie gemaakte op merking is juist. De hierdoelde be strating (Plein voormalig Baardwijk) zal echter worden uitgevoerd tegelijk met en de daaraan verbon den kosten zullen worden gedekt uit bet reeds beschikbaar gestelde be drag voor de .bestratingswerkzaam heden, verband houdende met het op breken der trambaan in deze gemeen te, zoodat geen nieuw crediet beschik baar behoeft te worden gesteld. Dek king dezer kosten uit het hierboven bedoelde reeds beschikbaar gestelde crediet, is mogelijk geworden, omdat enkele voor die werkzaamheden reeds plaats gehad hebbende inschrijvingen voor levering van materialen, zijn meegevallen. Hoofdstuk IX. Hoewel wij ons van het resultaat der werkzaamheden van een in het leven te roepen commissie, als hier bedoeld, (commissie inzake getalsverhoudingen op schoenfabrieken) geen illusies ma ken, willen wij ons tegen de instelling van een zoodanige commissie niet ver zetten. Wij voor ons verwachten ten deze meer succes van het algemeen ver bindend verklaren van de door de Fe deratie van Nederlandsche schoenfa brikanten daarvoor voorgedragen on dernemers-overeenkomst. Juist dezer dagen heeft de minister van economi sche zaken aan de vaste commissie van den Economischen Raad verzocht, hem te willen adviseeren over het ne men van een algemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld in artikel 2, der wet van 24 Mei 1935, S. 310, ten aanzien van bovenbedoelde, ter alge- meene verbindendverklaring voorge dragen ondernemers-overeenkomst. Hoofdstuk XII. Belastingen. Dat uitstel van behandeling van hel door de Commissie bedoelde adres (van caféhouders) in zich sloot het feil, dal eventueele inwilliging van het gevraagde dan voor 1938 geen effect meer zou kunnen sor- teeren, moet en de Commissie, en den Raad bekend zijn geweest, daar de Voorzitter van ons College bij behan deling van soortgelijke adressen daar op meermalen de aandacht heeft ge vestigd. Ook nog in ons prae-advies advies van 27 Augustus 1935, betref fende een soortgelijk verzoek, vestig den wij de aandacht van den Raad op den datum van 1 September. Dat de Voorz. voorstelde de behandeling bij de begrooting, is alleszins verklaar baar, omdat bij de beoordeeling van dit vraagstuk de finantieele gevolgen, verbonden aan een eventueele inwilli ging, niet uit het oog mogen worden verloren en bij de behandeling der be grooting de financieele toestand dei- gemeente, beter dan bij eenige andere gelegenheid, in het licht kan worden gesteld. Ons standpunt met betrekking tot het gevraagde door de Waalwijksche Vereeniging van Vergunninghouders is bekend. Wij kunnen geen termen vinden dit te herzien. De motieven, die wij steeds hebben aangevoerd tegen inwilliging van het gevraagde, gelden nog onverkort. Wij verwijzen ten deze naar ons prae-advies van 16 October 1934, dat voor de leden nog bij de stukken ter lezing is gelegd. Ook de rechtvaardigheid en billijk heid verzetten zich tegen inwilliging van het verzoek, want wanneer dit wordt toegestaan, heeft er zuiver een verschuiving van den belastingdruk plaats. De andere belastingbetalers worden belast met hetgeen de ver gunninghouders dan jminder zullen behoeven te betalen. Wanneer er gel den beschikbaar komen voo belasting verlaging, belmoren deze niet te wor den aangewend voor een groep belas tingbetalers, die een bepaald beroep of bedrijf uitoefenen, doch behooren allen daarvan te profiteeren. Verder zij er nog op gewezen, dat wanneer het voorstel der Commissie wordt aange nomen, de thans bij de nota van wij ziging voor alle aangeslagencn voor gestelde verlaging van 10 opcenten op de Personeele Belasting voor 1939 grootendeels weer zal moeten worden ingetrokken. Wanneer de Raad meent, dat er toch iets voor de caféhouders moet worden gedaan, zouden wij U willen voorstellen om inplaats van het ge vraagde de Biljartbelasting te verla gen en deze met ingang van het be lastingjaar 1939 voor de biljarten, be doeld onder letter a en c van artikel 31 undecies der wet op de Personeele belasting van 13,en 23.terug te brengen op respectievelijk 6,en 12,Hierdoor wordt voor de be trokkenen op dit punt dè belasting verlaagd met ongeveer 50%. Aan hoofdsom en opcenten wordt dit voor de gemeente een mindere opbrengst van ƒ550. Post 358 tot en met 373. H(*t spijt ons, dat wij de optimistische meening der Commissie niet kunnen deelen (Toevoeging van gelden aan 't fonds van Bijzondere Uitgaven). De gang van zaken in de plaatselijke in dustrie is over 1937 grondslag van het belastingjaar 1938/1939 Gemeente fondsbelasting o.i. niet van dien aard, dat op een grootere opbrengst dezer belasting is te rekenen, dan is geraamd. Wat de opbrengst der Perso neele belasting betreft, ook deze meent de Inspecteur op geen hooger bedrag te mogen ramen, daar de netto-op brengst 1937 beneden de nader ge raamde opbrengst blijft. Van deze gelegenheid maken wij tenslotte gebruik U een nota van wij ziging op de U reeds gezonden begroo ting aan te bieden. Een uitbundige viering. De begrafenis van de tram een succes. De Kath. Jonge Middenstands ver eeniging bestond vijf jaar en heeft dit feit gevierd op een werkelijk groot- sche en bijzondere wijze, op een wijze die getuigt van levenlust, originaliteit en durf. Zij heeft haar eerste lustum ook door anderen, of misschien beter gezegd door heel Waalwijk laten mee vieren. Denk maar eens aan de suc cesvolle opvoeringen van de Waal wij ksche revue ,,'t is Dikke Mik". Heeft zich toen niet heel Waalwijk kunnen vermaken en ook Zondag heeft de K.J.M.V. het publiek laten meefeesten in het origineele idee „de tram te begraven". De laatste rit van de tram door v.m. Baardwijk. Men mag werkelijk bewondering en waardeering hebben voor een derge lijke vereeniging van uitsluitend jonge mannen, die zich in vijf jaar tijd in Waalwijk een bestaansrecht heeft ver worven zooals andere vereenigingen dikwijls in tientallen jaren niet weten te bereiken. Op verschillend terrein heeft de K.J.M.V. zich paraat getoond en tal rijke malen werd hare hulp ingeroe pen. We noemen slechts de jaarlijksche inzameling voor de St. Vincentius-ver- eeniging, het organiseeren der K.R.O.- avonden, zij verleende hare hulp bij den landdag der R.K. Staatspartij. Ook het innerlijke verenigingsle ven is zeer bloeiend. Er worden debat- en vraagavonden gehouden, vijf-minu ten spec'ies, lezingen over alle moge lijke onderwerpen op het gebied van kunst en cultuur, politiek, techniek en sociale vraagstukken, de gezamenlijke oefeningen in de kapel der Eerw. Broeders die het godsdienstige, het innerlijke leven bevorderen enz. enz. Zou er bovendien wel een vereeni ging zijn, waarin een meer kameraad schappelijke geest heerscht als in deze? Dit is zeer zeker voor een groot deel bereikt door de prima onderlinge ver standhouding, en goeden geest in de vereeniging. Wij willen deze sympathieke ver eeniging dan ook van harte gelukwen- schen met haar vijf-jarig bestaan en de hoop uitspreken, dat bet tweede lustrum onder even gunstige omstan digheden moge gevierd worden! Het intieme gedeelte. Zooals betaamt werd de dag inge zet met een H. Mis, opgedragen dooi den Eerw. Adviseur, Kapelaan van Lierop, in de kapel van de Eerw. Broeders. Hierna vereenigden de leden zich om 10 uur aan een onthijt in de boven zaal van den R.K. Gildenbond. De Voorzitter Chr. Klerkx Jr. wees hier in welgekozen woorden op de be- teekenis van dit eerste lustrum. Hij teekende de vereeniging als zijnde een vriendenkring en hoopte dat dit ook in de toekomst zoo »;it mogen blijken. De reünie. Na dit ontbijt verhuisden de leden naar Hotel Verwiel waar in de achter zaal van 12 tot 3.30 uur de reünie ge houden werd. Bijna alle oud-leden waren hierbij aanwezig en reeds aanstonds zat er de ware feeststemming in. De beer Chr. Klerkx Jr. gaf hier een overzicht van de ontwikkeling der vereeniging gedurende deze eerste vijf jaar. In feite is de vereeniging opgericht op 11 Juni 1932, waar toen als eerste bestuur gekozen werd de heeren Wal ter Klerkx, voorzitter; G. Knepflé, secretaris; H. Bergmans, penning meester; J. v. Hij 1 ten en A. Raaijma- kers, commissarissen en als modera tor kapelaan Klaassen. Op 17 Juni '34 nam H. Bergmans het voorzitterschap over, terwijl Jos v. Huiten op 5 Mei '34, reeds secretaris was geworden. Het bestuur onderging naderhand nog velerlei wijzigingen waarvan wij willen noemen het ver- trek van moderator Klaassen in Aug. 1934, welke functie werd overgenomen door Kapelaan v. Lierop. Op 21 Aug. '36 werd W. Hornman voorzitter, ech ter voor slechts twee maanden, want op 2 October '36 werd deze functie be zet door A. Raa ij makers en op 30 April '37 door Chr. Klerkx Jr. Op 4 Januari '37 overleed de toenmalige secretaris Jos Timmermans. Het bestuur bestaat momenteel uit: Voorzitter Chr. Klerkx Jr.; Secretaris H. v. Oudheusden; Penningmeester L. Aarts; Commissarissen, C. v. Hui ten en N. Dumoulin; Moderator, Kap. v. Lierop. Op deze reünie voerden nog het woord Jan Mayburg, oud-lid en dd diverse bovengenoemde oud-voorzit ters. Gelukwenschen waren voorts nog binnengekomen van den ZeerEerw. heer Pastoor Heezemans en van het Bondsbestuur. De „begrafenisplechtigheden van de tram". Zooals bekend had de jubileercnde het lumineuze idee gekregen om op nieuw naar buiten van haar lus trum-viering te doen spreken in den vorm n.l. van „de begrafenis van de tram" en het was legen vier uur, toen een bijna onafzienbare rij de executeurs-testamentair van de tram, in dit geval de leden van de K.JjM.V., die het trammetje de laatste eer zouden gaan bewijzen, aan hotel Verwiel opwachtten. Allen diep in rouw gedompeld na men zij een voor een in de auto's plaats, die hen naar het sterfhuis, de brug in den Overlaat voerden, waar het lijk te midden van een duizend koppige menigte, op zijn laatsten tocht stond te wachten. Het triestige najaarsweer gevoegd bij de dreigende doodshoofden en de zwarte lijkwaden, waarmede de tram was omhangen, gaven aan 'l geheel een echte begrafenisstemming. Lang zou deze indruk echter niet duren, want knarsend zette het afge dankte karkas zich onder de melan- eholiek-vroolijke toonen van 'n draai orgel in beweging. Hijgend, puffend en blazend werd de eerste etappe aange vangen die leidde tot de oude halle plaats, café ,,'t Vosje". Als van ouds, herinneringen oproepend, moest hiel de inwendige mensch gelaafd worden. Begrijpelijk namen ook conducteur, machinist en stoker aan deze restau ratie deel zooals dat in vroegere jaren placht te gebeuren en evenmin als toen nam men het nu kwalijk dat dit op onthoud wat lang duurde, al bracht dit dan een ware verkeersopstopping teweeg. Na dit „stijf-kwar tiert je" zette het gammele ding zich gillend weer in be weging. Het orgel speelde „Sarie Ma rijs", en de deelnemers pingelden tra nen achter hun zakdoeken en het pu bliek vroeg zich af waar de volgende halteplaats zou zijn? Dit was café Toon van Berkel, dooi de bemanning van de tram betiteld als „Toontje". Hier werd geklonken op de laatste rustplaats van de tram. Verder ging de tocht tot aan de Markt waar over de „baar" de lijk rede zou worden uitgesrpoken. Dit ge schiedde door den heer Chr. Klerkx Jr. vanaf het balkon van hotel Verwiel, waarbij tevens van hun belangstelling blijk gaven wethouder F. Smolders, de gemeente-secretaris, de heer J. van Mierlo, en het bijna voltallige bestuur van Waalwjjks Belang. Er klonk een gepaste droefheid in de stem van den spreker, toen hij allereerst zijn vreugde uitte over het groote mee leven, in het bijzonder over de belang stelling van de zijde van Waalwijks Belang, dat vrijwel voltallig aanwe zig was en van het gemeentebestuur, vertegenwoordigd door Wethouder Smolders en Secretaris van Mierlo. Edoch, aldus spreker, het spijt ons, dat het is om een zoo droevige gebeur tenis. Daar staat hij dan, de eens zoo trot- sche, bejubelde, gevierde, de gevrees de. Nu het gehaatte, verguisde, het ver vloekte lijk. Het is een lijk op wielen. Geboren te Tilburg in 1885, sleepte hij zijn dagen voort van Tilburg tot den Bosch. Niet echter door Waalwijk. Aan de haven moesten de menschen er uit en loopen naar den hoek, waar men weer kon instappen. Spreker wees op de overeenkomst met tegenwoordig. Ook nu moesten de menschen er uit aan het eind van Baardwijk, maar dan om te helpen du wen. Na veel en wijs beraad stemden ech ter in 1902 onze vroede vaderen er in toe de lijn door te trekken. Doch geen stoom mocht de thans ontslapene laten vliegen en een man zou er voor loopen met roode das en roode vlag om den volke kond te doen van de komst van de tram. Onbegrijpelijk, volgens spr., daar de overledene toch reeds een uur van te voren door een onhoudbare stank zijn komst placht aan te kondigen. Tranen benevelden sprekers stem, toen hij zei: Nu is hij niet meer. Brok romantiek, poëzij, zooals hij daar in een onverstoorbaar optimisme langs 's Heeren wegen hobbelde, hoe intiem rond het potkacheltje in de eerste, en aan de pijp van het kachel tje in de tweede klas. Poëzij, proza, te zien aan de zwarte gezichten die uit zijn binnenste te voorschijn kwamen. Een bus van de B.B.A. wrong zich door de opeengepakte menigte. De tram liet een verschrikt gilletje hooren. Zwijg lijk! klonk ontdaan de stem van den spreker. Hebt U wel ooit een lijk hooren flui ten? En wijzend op de bus, riep spreker: Daar gaat hij, de moordenaar van de tram. Voor zijn nageslacht heeft hij ge zorgd de tram. Wij blijven niet alleen achter. Groot is zijn nalatenschap. Groot zijn kroost. Groot zijn schulden. Ga dan heen, riep spreker, ga heen naar het modderrijk. Toch gaat daarmee weer een stuk van Waalwijk verloren. Hij die zorgde voor de eerste vaste verbinding van Tilburg naar den Bosch over Waal wijk, nu, na nog geen 50 jaar, ver gooid en vertrapt. Hij zal het moeten bestaan" om zelfs na zijn dood zijn eigen rommel nog op te moeten ruimen. Het past ons nu, aldus spreker, een minuut droevig het stilzwijgen te be waren, nu en dan slechts onderbroken door een onderdrukte snik. Hef aan mannen, Uwe klaagzangen nu, en stoot Uw droefheid uit! En vanaf het lijk klonk het: 't Is weer knudde, t Is weer mis. Na nog Waalwijk een steeds snel lere vooruitgang te hebben gewenscht, dankte spreker allen, vooral de genoo- digden, namens de familie voor de be toonde belangstelling en besloot zijn rede met het lijk een laatste vaarwel toe te roepen. In doodsche stilte, afgewisseld, o schande, door luid gelach hij de komi sche noten, werd deze lijkrede door 't enorme publiek aanhoord. Vermakelijk was 't toen juist op een dramatisch oogenblik een der moderne bussen der B.B.A., de doodsoorzaak van 't dierba re en toch zeer verguisde trammetje, zich een weg door de samengepakte menigte moest banen. Het trammetje leefde bij het zien van zijn doods vijand, bijkbaar nog even op en slaak te verschikt een schrille kreet, wat den lijkredenaar een „zwijg lijk!" ontlokte. Na deze plechtigheden, vertrok men naar den doodenakker, aan de haven, waar het trammetje zou worden ter aarde besteld. Aan het graf werd nog het woord gevoerd door een conducteur, die met „bewogen" stem de verdiensten van de tram schetste. Deze dankte den Jonge Middenstand voor de bewezen eer en hoopte dat de nieuwe busdiensten een evengroote belangstelling mochten on dervinden van de zijde van het pu bliek, als hier bij de begrafenis aan de tram getoond werd. De laatste eer werd besloten met een koele dronk in café v. d. Pluijm, ter wijl de jeugd intusschen buiten lijk- schennis pleegde door de begrafenis- attributen, zooals doodshoofden, kransen enz. van den overledene te rooven. Dit toont zeker wel de menta liteit van onze hedendaagsche jeugd, die zelts een doode niet met rust kan laten Hij ruste intusschen in vrede! Voor het publiek was hiermede zijn deel aan de feestelijkheden van de K.J.M.V. voorbij, maar voor de leden zelf nog lang niet. Men vereenigde zich weer in hotel Verwiel voor een keurig verzorgd diner en om het verdere gedeelte van den dag af te werken. Hierbij was te vens tegenwoordig de mede-oprichter, oud-moderator van de K.J.M.V. de Eerw. heer Kapelaan Klaassen. Vroolijk, ongedwongen en opge wekt ging het er weer toe. Er werd gezongen, voorgedragen, gespeechd enz. Namens de leden werd aan hunnen voorzitter als herinnering aan dezen dag een fraai bureauklokje aangebo den met de inscriptie „K.J.M.V." ,,'t is Dikke Mik". Nog langen tijd bleef men gezellig hijeen; doch aan alles komt tenslotte een einde, zoo ook aan dezen dag, die voor de leden zeker een onvergetelijke zal blijven. De K.J.M.V. heeft getoond van alle markten thuis te zijn en tevens te kun nen feestvieren, op een joviale, harte lijke, ongedwongen Waalwijksche manier. (Wij zijn in de gelegenheid om „De overpeingen' door den voorzitter aan geboden als overzicht der eerste vijf jaren, in ons blad bij gedeelten af te drukken. Onze lezers zullen ook hier van smullen. A.s. Zaterdag komt 't eerste deel. Red.). POSTDIENST OP ALLERHEILIGEN. Op 1 November a.s. (Allerheiligen) is het P.T.T.-kantoor na 14 uur voor den Postdienst gesloten. De derde (avond)-bestelling en de laatste buslichting der bijbussen (uit gezonderd de bus aan het Spoorweg station) komen te vervallen. Het publiek heeft gelegenheid van 19.30 tot 20 uur de aangekomen cor respondentie kosteloos af te halen aan het loket. De postagentschappen te Baardwijk en te Besoijen zijn op genoemden da tum eveneens na 14 uur voor den postdienst gesloten.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5